Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Djali i regjisorit t mirnjohur boshnjak, konvertohet ne Islam

  Tanim nuk ndihem i vetmuar, thot Davudi - N moshn 32 vjeare i pagzuar n kishin ortodokse n Mosk.

  Djali i regjisorit t mirnjohur boshnjak Bahrudin Bata engiq, i cili vdiq n vitin 2007, Darko engiq, dje (13.02.2009) n xhamin e Mbretit Fahd n Sarajev, nga krishterimi kaloi n Islam dhe zgjodhi pr vete emrin Davud. Ceremonin e udhhoqi myderriz Nezim Haliloviq.

  "Kjo sht dita m e lumtur e jets sime. Jam liruar nga emri i cili m iritoi tr jetn. Ky sht moment i madh pr mua. Ishte shum emocionuese. N xhami ishin t pranishm 1.000 njerz dhe kur kalova n Islam mendoja se do ta humbas vetdijen. Lott nuk ndaleshin. Nuk kam qajtur kur nna imei shte shprngulur pr n ahiret, por kjo... Tanim nuk jam i vetmuar", me sy t prlotur dhe me emocione fliste Davud engiqi.

  N fillim t tregimit ai fliste se si ai, si djal i Suads dhe Bahrudinit, n moshn 47 pranoi islamin.

  "Un jam djali m i vogl nga martesa e par e babait tim me Suada Kazaziq-engiq. Gjyshi im ishte Hasan-bej engiqi. Ne jemi pasardhsit e vrtet t Smail-ag engiqit. Koha bri q t gjitha ato t humbin, por un tani dshiroj t'i kthehem rrnjve t vjetra", thot Davudi.

  Davudi n Mosk jetoi m shum se 20 vjet. N moshn 32 vjeare ishte pagzuar n kishn ortodokse. Ishte i martuar me ruse dhe prej dy martesave ka tre fmij. Por, para tet muajve, si thot ai, sht zgjuar, dhe vendosi t kthehet n Sarajev.

  "Isha milioner, ndrsa sot jam i papunsuar. Jetoj me qira n nj dhom pa nxehje. Kam vetm nj qen dhe nj mace t cilt i kam marr nga Moska. Jam pagzuar n t njjtn dit me fmijn tim t vogl. At koh isha n kish dhe m pagzuan edhe mua", thor Davudi. Por, nuk ankohet. Sepse, si thot ai, sht m i lumtur se do her.

  "Nj gj q kam dashur me vite sht q t'i kthej rrnjt e familjes sime t cilat jan humbur n komunizm. N t ardhmen ky do t jet synim i jets sime" thot Davud engiqi.

  Fmijt e Davudit jan rritur, dhe si thot ai, kan zgjedhur rrugt e tyre.

  "Un jam i shndosh dhe n vitet m t mira, dhe nse do Zoti, dshiroj t gjej nj grua besimtare, e cila do t lind fmij, me t cilt do t kemi nj familje far dshiroj un", thot n fund Davudi.

  dnevniavaz
  Ndryshuar pr her t fundit nga Drini_i_Zi : 14-02-2009 m 17:52

 2. #2
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Lajm i mire , vetem se mua me vjen inat per ate m.utin qe kaloj nga islami ne ortodoksisem , e kam fjalen per ate regjisorin Emir Kushtunica (Kushturica).
  Lene qe ndroj fene pisi, po ndroj edhe kombin, veten e quan serb majmuni!

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Lajm i mire , vetem se mua me vjen inat per ate m.utin qe kaloj nga islami ne ortodoksisem , e kam fjalen per ate regjisorin Emir Kushtunica (Kushturica).
  Lene qe ndroj fene pisi, po ndroj edhe kombin, veten e quan serb majmuni!

  GV_USA
  Dhe mua nuk me duket as lajm i mir e as lajm i keq, por nj dicka e zakonshme e prditshme! Njerzit kan t drejtn e tyre ta zgjedhin mnyrn e besimit, e drejt e tyre personale, q fundja veprimi i tyre as q i ofron dhe as q i largon nga Zoti dhe as q bjn ndonj mkat ndaj Tij! Mkatar jan piktrisht ata q rrijn zgjuar duke propaganduar fen e tyre dhe duke iu gzuar antarsis n fen e tyre(duke shpnder libreza partie!) dhe duke i mallkuar dhe krcnuar ata q duan t bjn nj lutje n form tjetr Gjithkrijuesit! Cfar ironie! Cfar injorance!
  Dhe mua nuk m vjen inat pr ata m.tat q kalojn nga islami n orthodoksizm, nga orthodoksizmi n islamizm, nga islamizmi n katolocizm, budizm, apo anasjelltas, por me vie inat q kta m.ta ( tani fjala sht pr "shqiptart")jo vetm q shkojn t luten n faltore t huaja, por edhe lutjet e tyre i bjn greqisht, serbisht, arabisht duke ln anash gjuhn shqipe, t ciln edhe at e krijoj Zoti!
  Shqiptart, nj komb i vjetr, me rrnj t vjetra, por i dergjur dhe i rraskapitur keq pikrisht pr shkak se ata shkojn ti luten Zotit n faltore dhe gjuh t huaja ! Dhe kta q harruan ti thon Zotit Zot, sic i than strgjyshrit ton, tash i thon Allah... dhe falen n gjuh t huaj! Mallkuar qofshin m.utat e horrat! Ani kan fytyr e t drejt dikend ta akuzojn se kan ndrruar kombin! Akuzojn ata q gjuhn e tyre e zhvlersojn pr hir t kulturs s huaj dhe madje vetn e mbajn "patriot" t kombit t tyre! Majmuna e shkuar majmunash! M.tat!
  Shqipri, e mjera Shqipri...!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DardanG : 15-02-2009 m 06:04

Tema t Ngjashme

 1. Bosnja Dhe Serbia (Lufta)
  Nga forum126 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 10-12-2015, 10:30
 2. "Nderi i Kombit" pr aktorin e mirnjohur Xhejms Belushi
  Nga Brari n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-11-2008, 11:17
 3. Intervist me aktorin e mirnjohur Mirush Kabashi
  Nga Albo n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-09-2006, 14:31
 4. Shqiptare te mirenjohur ne Itali takohen me Papen
  Nga ornament n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-04-2003, 15:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •