Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-12-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Postime
  61

  Historia kombtare

  Gjergj Kastrioti

  Skenderbeu
  I pari autor i jetėshkrimit tė
  Skėnderbeut ka qenė Martin Barleti, i cili
  jetonte nė nji kohė me fatosin tonė
  kombėtar. Barleti ishte nji prift katolik nga
  Shkodra qė pat rastin me njoftė disa nga
  prijėsit luftarak t'asaj kohe, tė cilėt i
  kallzuen gjithēka dinin mbi trimnit dhe
  fitoret e tė parit tė tyne, Gjergj Kastriotit. Ai
  kishte pasė gjithashtu mundėsin me
  studjue dokumentet zyrtare tė arkivit tė
  Venedikut, ku kishte shkue me jetue mbas
  pushtimit tė Shkodrės prej Turqve.
  Biografin e Skėnderbeut ai e shkrojti nė
  gjuhėn latine dhe e botoi nė Romė nė fillim
  tė shekullit tė XVI. Nji shekull ma vonė, G.
  Bienuni, nji prift italian nga Brescia, gjeti
  nji tjetėr biografi tė Skėnderbeut tė
  shkrojtun prej nji auktori anonim prej
  Tivari, tė cilin Imzot Fan Noli e pagėsoi
  Tivarasi. Dorėshkrimi origjinal i veprės sė
  Tivarasit, qė mbante datėn 1480, ka humbė
  pėrjetė dhe njifet vetėm nga referencat dhe
  citatat qė pėrmban libri i Biemmit "Istoria
  di Giorgio Castrioto Scander-Begh".

  Nji burim i tretė origjinal mbi jetėn e
  Skėnderbeut asht Gjin Muzaka, i cili ishte
  nga familja sunduese feodale e Beratit dhe
  luftoi krahpėrkrah me Skėnderbeun. Ai
  jetoi nė Shqipni edhe 11 vjet mbas vdekjes
  sė heroit t'onė dhe mandej u vendos nė
  Napoli. Atje shkrojti "Historin dhe
  trashėgimin brez mbas brezi tė familjes sė
  Muzakėve", ku kallzon historin e
  Skėnderbeut si nji gja qė ka dishmue ai vet.

  Nė shekullin e XIX, dijetarė tė
  kombėsive tė ndryshme, tue lanė menjianė
  veprat e shumta qė ishin shkruejtė gjatė dy
  shekujve tė maparshėm, u kthyen pėrsėri
  nė burimet origjinale qė ishin mbyllė nė

  Faqe 117

  arkivat e Vatikanit, Venedikut, Raguzės
  dhe Stambollit. Zbulimet e tyne kanė shtie
  nji dritė tė re mbi jetėn dhe veprat e
  Skėnderbeut. Disa e pėrmendin nė vepra tė
  pėrgjithėshme dhe fort tė gjata qė
  shkruejtėn mbi shekullin e zaptimit tė
  Balkanit nga Turqėt. Disa tė tjerė si
  Anglezi Clement Moors, Francezi Camille
  Paganel, Gjermani Z. Pisko, shkruejtėn
  biografi tė gjata tė Skėnderbeut. Por punėn
  ma tė madhe dhe ma tė vlefshme e banė
  eruditėt Thalloczy, Jireēek dhe Shufflay, tė
  cilėt mblodhėn sė bashku dhe botuen nji
  koleksion dokumentash qė pėrbajnė nji vepėr
  monumentale mbi Shqipnin e asaj kohe.
  Ma nė fund, iu erdhi radha Shqiptarve.
  Mbas luftės sė parė botnore, Imzot Fan
  Noli botoi "Historin e Skėnderbeut", e cila
  gėzoi menjiherė nji popularitet tė
  jashtėzakonshėm dhe u mėsue gadi
  pėrmendsh nga nxariėsit e shkollave nė
  atdheun e lirė. At Martin Sirdani mblodhi
  dhe botoi gojėdhanat e popullit mbi Skėnderbeun.
  Mė 1937 Thanas Gegaj i parashtroi
  Universitetit tė Louvain nė Belgjikė nji
  thezė doktorati nė gjuhėn frengjishte me
  titullin "L'Albanie et l'invasion turque au
  XVėme siėcle". Kjo u botue nė formė libri
  me shpenximet e Universitetit. Mbas luftės
  sė dytė botnore, pikėrisht mė 1947, Fan
  Noli botoi nji histori tė Skėnderbeut nė
  gjuhėn anglishte. Kjo asht nji vepėr
  shkencore e nji niveli shum tė naltė,
  sidomos pėr shėnimet kritike mbi veprat e
  auktorve tė shumtė qė kanė shkruejtė mbi
  Skėnderbeun, ashtu edhe mbi
  personalitetet dhe ngjarjet historike qė
  kanė pasė lidhje me epopėn tonė
  kombėtare. Dobija ma e ēmueshme e kėsaj
  vepre qėndron nė orvatjen e auktorit me
  dallue faktet nga legjendat dhe
  paragjykimet. Mjerisht, tue dashtė me
  interpretue ngjarjet historike mbas theoris
  marksiste, Imzot Noli sikur mundohet me e
  futė Skėnderbeun nė kallėpin e nji shefi
  gueriljesh tė kohės sonė. Nga ana tjetėr tue
  dashtė me korrigjue nji tregim tė Barletit qė
  i duket i gabuem, ai jep nji versjon tė tijėn
  qė prish ndoshta nji legjendė, por nuk
  duket ma i bindėshėm.

  Sidoqoftė, unė nuk kam pasė, as mjetet,
  as kohėn me i studjue vet burimet
  origjinale. Prandaj e them menjiherė se ky
  kapitull asht bazue nė veprat e Imzot Fan
  Nolit dhe tė Thanas Gegajt me farė pak
  shtesa ose ndryshime nga burime tė tjera.

  Kthimi nė Krujė

  Gjergj Kastrioti, qė muer famė me
  mbiemrin Skėnderbe, ishte djali ma i vogėl
  i Gjon Kastriotit, kryetari i nji prej familjeve
  princore ma tė fuqishme tė Shqipnis sė
  Mesme. Gjergj Kastrioti lindi nė Mat mė
  1405, mbas biografis sė Barletit, mė 1412
  mbas mendimit tė Fan Nolit. Legjenda
  popullore, qė u thur mbas gojėdhanės,
  thotė se e ama, Princesha Vojsava, kur
  priste fėmijėn pa nė andėrr se i dha jetė nji
  dragoi qė ishte i madh sa e tanė Shqipnija
  dhe pėrpinte Turqėt me shumicė. Gjergji
  kishte, kur lindi, shenjėn e nji shpatė nė
  krahun e djathtė. Qė i vogėl ai tregoi nji
  interesim tė ēuditshėm pėr armėt e luftės
  dhe i pėlqente me luejtė si ushtar me vllaznit
  dhe me djemt e tjerė tė moshės sė tij.

  Mbas disfatės qė pėsoi nga dora e
  Turqve mė 1423, Gjon Kastrioti u detyrue
  me i dėrgue Sulltanit si peng tė katėr djemt
  e tij. Barleti shkruen se Gjergji ishte vetėm 6
  vjeē. Kurse shifrat qė dhamė ma sipėr
  tregojnė se duhet tė kenė qenė 18,
  domethanė nji djal qė kuptonte nga bota
  dhe qė nuk mund tė asimilohej* krejt nė
  ambjentin e ri tė Oborrit tė Sulltanit.
  Biografėt ma tė vjetėr janė dakord se
  Skėnderbeu kaloi gadi 20 vjet si peng nė
  Faqe 118

  duert e Turqve para kthimit tė tij dramatik
  nė Krujė mė 1443. Domethanė se ishte nji
  burrė i pjekun 38 vjeē kur ngriti flamurin e
  luftės sė shenjtė kundėr shkelėsit otoman.
  Tue shkelė zotimin qė kishte dhanė,
  Sulltan MuratA i n detyroi tė katėr djemt e
  Kastriotit tė pranojnė fėn muhamedane.
  Mandej, iu ndėrroi emnat tur quejtė
  Gjergjin Isqender-Bej, qė u kthye shqip nė
  Skėnderbe. Ky asht njė emėn simbolik qė iu
  dha Skėnderbeut pėr kujtim tė Lekės sė
  Madh, tue qenė se nuk ekziston ndėr
  emnat muslimane.

  Nė oborrin e Sulltanit Skėnderbeu u
  vue nė shkollėn e kadetve tė Pallatit.
  Pėrveē truqishtes ai mėsoi edhe disa gjuhė
  tė tjea dhe sidomos italishten. Arti i luftės
  zgjoi interesimin e tij ma tė madh. Porsa
  ishte nė moshė me pėrdorė armėt, ai u ēque
  nė lojnat ushtarake nė mes tė gjith
  vėrsnikve tė tij. Shpata ishte arma e tij ma e
  preferueme, dhe vrapimi maj kalit sporti qė
  i pėlqente ma tepėr. Nga pamja fizike ishte
  i gjatė, me nji trup tė derdhun prej statuje,
  me sy qė shkėlqenin nga gjallnija dhe
  zgjuetija dhe nji hijeshim burrnor tė
  mahnitshėm. Sulltan Muratit i kishte ba
  pėrshtypje shkathtėsia e tij mendore dhe
  mjeshtėrija e pėrsosun nė garat me armė.
  Ai e muer me simpathi dhe e la tė jetonte,
  ndėrsa vllaznit e tij duket se u mbytėn nė
  nji mėnyrė qė nuk dihet mirė.

  Skėnderbeu u ba komandant kavalerije
  nė ushtėrin otomane dhe muer pjesė nė
  disa luftra tė Sulltanit n'Evropė dhe n'Azi.
  "Nė rrethimin e nji fortese n'Anadoll, -
  shkruen Fan Noli, - Skėnderbeu, si Leka i
  Madh, u ngjit majė murit, ngriti
  sanxhakun dhe hyni i pari nė qytet". Mbas
  ēdo spedite Skėnderbeu kthehej
  ngadhnjyes dhe sillte n'Edrenė robėr dhe
  plaēkė pa masė. Fama e tij rritej dita-ditės;
  ushtėrija e adhuronte; komandantėt e tjerė
  e kishin zili.

  Ndėrsa Skėnderbeu ishte nė oborrin e
  Sulltanit, lufta kundėr Turqve vazhdonte
  akoma nė Shqipni. Sikur e pamė, mė 1432,
  Andreja Topija korri nji fitore tė madhe, e
  cila pat si pasojė nji kryengritje tė
  pėrgjithėshme prej Shkodre nė Gjinokastėr.
  Tri ushtėri tė tjera qė Sulltani dėrgoi
  kundėr Shqipnis tre vjet me radhė u
  shkatėrruen dhe u kthyen nė Edrenė pa e
  krye qėllimin. Suksesi ua shtoi guximin
  Shqiptarve, tė cilėt sulmuen garnizonin
  turk tė Gjinokastrės. Atėherė Sulltani
  dėrgoi nji ushtėri tė zgjedhun ndėn
  komandėn e Isak Beut nga Shkupi.
  Shqiptarėt u kapėn nė mes tė dy zjarreve
  dhe pėsuen nji disfatė tė plotė. Megjithatė,
  orvatja e Turqve me zaptue Beratin me
  1438' u pėrpoq nė nji rezistencė shqiptare
  tė pathyeshme.

  Duket sikur Gjon Kastrioti kishte
  qendrue larg kėtyne luftrave tue respektue
  detyrimet qė kishte marrė kundrejt
  Sulltanit. Prapseprap, kur vdiq nė vitin
  1443, Sulltan Murati nuk ia dijti pėr nder
  qėndrimin e tij korrekt dhe tė paanshėm,
  por aneksoi menjiherė principatėn e tij dhe
  dėrgoi nji guvernator turk nė kėshtjellėn e
  Krujės. Skėnderbeu, i cili kishte mbetė si i
  vetnu trashėgimtar i shtėpis sė Kastriotve,
  u helmue fort nga kjo pabesi. Ai u betue me
  vehte se nuk do tė linte qė kjo grabitje tė
  kalonte pa dėnim dhe se do tė ēkėpuste
  pronat e familjes nga thonjtė e uzurpatorit.
  Rastin e volitshėm pėr tė prue betimin e
  tij nė vend Skėnderbeu e gjeti mė 1443. Ai
  ishte tue marrė pjesė nė nji speditė
  ushtarake drejtue kundėr Kristianve
  t'Evropės, tė primun prej Vojvodės sė
  Hungaris, Jonash Hunjadi. Beteja ndėrmjet
  tė dy ushtėrive u zhvillue nė Konovicė afėr
  Nishit. Skėnderbeu, i cili komandonte nji
  krah tė ushtėris turke, pushoi sė luftuemi
  dhe Hunjadi duel fitues. Skėnderbeu, i cili
  kishte ba mend me u kthye nė atdhe pėr tė

  Faqe 119

  librue tokat arbnore, detyroi qatipin e
  Sulltanit me i dhanė nji ferman pėr
  guvernatorin e Krujės qė t'i dorzonte
  kėshtjellėn. Porsa mėrrijti nė Krujė, Gjergj
  Kastrioti u kthye nė fen e tė parve dhe
  proklamoi luftėn e shenjtė kundėr
  invaduesve muhamedan. Ky epizod
  dramatik i kthimit tė Skėnderbeut nė Krujė,
  asht pėrshkrue nė historin e Barletit dhe
  asht pėrjetsue nė vjershėn "Skanderbeg" tė
  poetit amerikan Longfellow. Peshkop Fan
  Noli shpall se epizodi i kthimit tė
  Skėnderbeut nė kėshtjellėn historike asht
  pjella e imagjinatės sė Barletit. Pikpamja e
  tij asht se, mbas kapitullimit tė Gjon
  Kastriotit, Skėnderbeu qėndroi pranė babės
  sė tij dhe vetėm kohėmbaskohe shkonte me
  luftue pėr Sulltanin nė krye tė nji fuqije
  shqiptare.

  Kėt thezė tė rė Imzot Fan Noli e
  zhvillon nė historin anglishte tė
  Skėnderbeut qė botoi mbas lufte. Po tė jet e
  vėrtetė kjo, atėherė del se Skėnderbeu nuk
  u muer peng nga Sulltan Murati. Kurse tė
  gjith auktorėt e asaj kohe thonė me siguri
  se Skėnderbeu kaloi disa yjet nė oborrin e
  Sulltanit. Vet Fan Noli nuk e mohon
  drejtpėrsėdrejti kėt fakt. Them fakt, sepse
  pėrdryshe nuk shpjegohet se si Gjergj
  Kastrioti muer mbiemnin Isqender dhe
  titullin bej qė ishte atėherė nji gradė nė
  hjerarkin e ushtėris otomane. Nji tjetėr pikė
  qė mbetet e pashpjegueshme nė thezėn e
  Imzot N.olit asht se si Skėnderbeu kaloi
  njizet vjet nė Shqipni mbas mundjes sė
  Gjon Kastriotit dhe nuk muer pjesė nė
  luftrat qė u zhvilluen nė tokėn arbnore. 1
  vetmi korrigjim me vėnd qė Fan Noli i ka
  ba historis sė Barletit asht se, kur u muer
  peng nga Sulltani, Skėnderbeu nuk ishte
  nji ēilimi i vogėl, por nji djal i rritun nė
  votrėn atnore, i cili kishte kuptue tragjedin
  e atdheut tė sulmuen dhe tė mposhtun nga
  nji fuqi e huej.

  Asht rasti me theksue se qysh kur
  shkrojti historin e Skėnderbeut nė gjuhėn
  amtare, Fan Noli u ba dishepulli i
  doktrinės sė Karl Marksit. 1 hutuem nga
  enthuzjazmi pėr kėt fė tė rė politike dhe
  shoqnore, Peshkop Noli mundohet me futė
  historin nė kallėpin e dogmave tė thata
  marksiste mbi luftėn e klasave,
  determinizmin ekonomik, etj. Nė konceptin
  materialist tė historis qė predikojnė
  dishepujt e Marksit nuk ka vėnd pėr
  ndjenja patriotike dhe pėr heronj kombėtar,
  jeta e tė cilve asht pėrzie me legjendė,
  mbasi pėr marksistėt historin e bajnė
  "masat". Por derisa Imzot Noli nuk ep
  prova ma bindėse, na do tė preferojmė
  kallzimin e Barletit mbi kthimin e
  Skėnderbeut nė Krujė.

  Skėnderbeu nė mes tė Turqve
  dhe Venedikut

  Mbasi ngriti flamurin kuq e zi mbi
  kėshtjellėn e Krujės dhe shpalli luftėn e
  shenjtė kundėr invaduesve mysliman,
  Skėnderbeu shtini nė dorė pikat e forta tė
  principatės sė Kastriotve ku Sulltani kishte
  vendosė garnizone ushtarake tė
  pėrhershme. Randėsin ma tė madhe nė
  mes tė tyne e kishte Stefigradi, nė kufinin
  linduer tė Shqipnisė, qė shėrbente si nji
  kullė vėshgimi pėr tė diktue afrimin e
  ordhive anmike, tė cilat aviteshin gjithnji
  nga ai drejtim.
  Tė gjith Turqėt dhe Shqiptarėt qė ishin
  kthye muhamedanė u ftuen tė pranojnė fen
  Kristjane. Ata qė refuzuen Skėnderbeu
  urdhnoi qė tė griheshin pa mėshirė. Kjo
  ishte e para gjakderdhje qė i dha shkėndijė
  luftės 25 vjeēare qė Skėnderbeu bani
  kundėr dy Sulltanve osmanlli.
  Nji valė e bujshme enthuzjasmi nė tanė
  Shqipnin shoqnoi kthimin e Skėnderbeut
  nė Krujė. Fama e tij si nji prijės i madh
  Faqe 120

  ushtarak kishte ra nė veshin e ēdo
  Shqiptari, malcor a fusharak, i madh a i
  vogėl, i pasun a i vorfėn. Kjo ishte arma e
  tij ma e fortė, mbasi ai kuptonte se nji
  bashkim i ngushtė i tė gjith Shqiptarve
  ishte i domosdoshėm pėr me iu ba ballė me
  sukses hyryshit tė ordhive turke qė nuk do
  tė vonoheshin mbas gjith atyne qė
  ndodhėn. Gjergj Kastrioti iu bani nji thime
  tė parve tė kombit pėr tė bashkue fuqit pėr
  nji qėllim dhe ndėn nji komandė tė vetme.
  Kushtrimi i tij u ndigjue dhe nji kuvend
  kombėtar u mblodh nė Llesh, qė ishte ndėn
  sundimin e Venedikut. Nė kuvėnd muerėn
  pjesė krenėt e familjeve ma tė fuqishme
  shqiptare, ndėr tė cilėt ma tė ēquemit ishin:
  Pal Dugjakini, Pjetėr Shpati, Gjergj Ballsha,
  Andrea Topija, Theodor Muzaka, ashtu
  edhe Stefan Cėrnojeviē i Malit tė Zi. Ata u
  mblodhėn mė 2 Mars 1444 nė kathedralėn
  e Shėn Kollit dhe formuen Lidhjen e
  Princave Shqiptar, tue zgjedhė njizanit
  Skėnderbeun si kryekomandant. Ēdo antar
  i Lidhjes rezervoi tė drejtėn me caktue
  numrin e ushtarve qė do t'epte si kontribut
  drejt qėllimit tė pėrbashkėt.
  Ndėrsa Skėnderbeu kishte likuidue
  garnizonet turke nė tokat e principatės sė
  Kastriotve, kėshtjella dhe qytete tė tjerė tė
  Shqipnis ndodheshin akoma ndėn
  okupatėn e anmikut. Kjo bahej simbas
  rregullave tė luftės mesjetare, kur nji prijės
  lokal, i cili kapitullonte pėrpara Sulltanit,
  detyrohej me pague nji haraē tė
  pėrvitshėm, me i dhanė peng nji a ma tepėr
  pjestarė tė familjes sė tij dhe me pranue
  vendosjen e nji garnizoni turk nė nji qytet
  ose kėshtjellė tė principatės sė tij. Kur
  Gjergj Kastrioti proklamoi luftėn e shenjtė
  kundėr Sulltan Muratit, garnizone turke
  kishte nė Vlonė, Kaninė, Gjinokastėr, Berat
  dhe Elbasan.
  Ndėrsa nė Shqipni u organizuen fuqit
  pėr ndeshjen supreme me nji anmik qė nuk

  Gjergj Kastrioti
  Skenderbeu

  Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani


  dinte me u ndale, ne shtetet fqinj kishte
  marre fund gadi krejt ēdo rezistence e
  orgamzueme Qysh me 1389, Serbia ishte
  ba nji provincje otomane me Despotin
  Gjergj Brankoviē si vasal te Sulltamt, te
  cilit i ishte dhane dy djem si peng dhe te
  bijen si grue

  Bullgaria kishte pushue me qene nji
  mbretni e pamvarun qysh me 1393, kur
  kryeqyteti i saj Ternova kishte ra ne duert e
  Turqve Stambolli vet ishte nji qytet gadi i
  rrethuem Nga Oborn i tij ne Edrene
  Sulltam i diktonte Perandont se ēfare
  politike me ndjeke Kur perandon Jani i
  Vin Paleologu zgjodhi si trashegimtar te
  mpin Kostandin, Sulltam u informue dhe
  ēfaqi pelqimin e tij Kostandinit, i cili u ba
  Perandori i fundit i Bizantit, ishte ne at
  kohe Despoti i Morės, ku memzi po
  qendronte ne fuqi, ndersa po e sulmomn
  Turqet nga nji ane dhe Pnncet latin te
  Greqis nga ana tjeter

  I vetmi udheheqes kristian qe luftonte
  kunder Turqve ishte Jan Hunjadi i
  Hungaris Ai kishte perkrah kandidaturen
  e Mbretit Ladislav i III te Polonis, me qene
  edhe mbret i Hungaris Mbas instalimit te
  tij ne fronin e Shen Stefanit, Ladislavi
  kishte emnue Hunjadin Vojvode te
  Transilvanis dhe komandant te forteses se
  Belgradit Pikerisht gjate nji lufte te
  Hunjadit kunder Turqve, Skenderbeu gjeti
  rastin, sikunder e pame ma nalt, me u
  kthye kunder Sulltamt

  Boten Kristiane te Perendimit e
  perfaqesonte ne Shqipni Venediku qe
  okupcnte skelat e Tivarit, Ulqinit, Lleshit
  dhe Durresit Qysh diten e pare qe Turqet
  shkelen kambe n'Evrope, venedikasit
  filluen me ba nji politike me dy faqe mbas
  tradites se Dandolos, tue synue vetem e
  vetem mteresat e tyne egoiste Qendrimi i
  Republikes se Shen-Markut gjate Kuvendit
  te Lleshit ilustron ma se mirit ket politike
  Faqe 121

  oportuniste qe kishte per parim me i la
  duert kur punet shkonin keq

  Venedikasit lejuen qe Kuvendi te
  mbahej ne toke te tyne per te dhane
  pershtypjen se ishin ne favor te luftes
  kunder Turqve Ata derguen observues per
  te pa se ē'u vendos gjate Kuvendit, por
  refuzuen me marre ndonji detyrim konkret
  per me lu ndihmue Shqiptarve Pa u
  trondite nga qendrimi i dyshimte i
  Venedikut, Skenderbeu u kthye ne Kruje
  dhe filloi menjehere pregatitjet ushtarake
  per sulmet nga lindja qe priteshin or'e ēast

  Sulltan Murati e priti lajmin e
  "dezerhmit" te Skenderbeut si nji ofeze
  personale qe duhej ndeshkue pa vonese
  Ai ishte i bindun se nji spedite ushtarake
  nden komanden e gjeneralit te tij ma te
  zotin do te mjaftonte per te likuidue
  "rebelin Isqender" qe i kishte shpalle lufte
  me nji guxim te marre

  Ne Qershor te vitit 1444 nji ushten
  turke prej 25 000 vetesh, shumica kalores,
  u nis nden gjeneralin Ali Pasha per me i
  dhane fund "rebelizmit" te Shqiptarve Por
  pa kalue shum kohe, Sulltan Murati muer
  haberin se ushteria e Ali Pashes ishte
  sulmue befas dhe shpartallue nga trimat e
  Skenderbeut ne nji lugine te Dibres se
  Poshtme Beteja, sado e shkurte, kishte
  qene e rrepte tue i shkaktue anmikut 7000
  te vrame Nga ana e Shqiptarve te vramit
  ishin afro 2000 dhe po ai numur te
  plagosumsh Si thote Barleti, ne at shesh
  lufte luanet u ndeshen me luane Kjo fitore
  e pare e Skenderbeut pati nji oshetime te
  madhe ne mbare Evropen Knstiane Papa
  Eugjen i IV, Mbreti Ladislav i Hungans e
  Poloms dhe Duka i Burgonjes Filip le Bon
  e brohonten me enthuziasem NjI i
  derguem fuqiplote i Hungaris u nis per ne
  Kruje me lidhe nji aleance me mbretin pa
  kunore te Shqipnis.
  Rasti ma i pare per bashkepunim ne

  luftė tė forcave kristiane u paraqit para
  mbarimit tė vitit 1444. Jani Hunjadi dhe
  Mbreti Ladislav i III ishin tue luftue me
  Turqėt nė skelėn Varna tė Detit tė Zi.
  Skėnderbeu u ba gadi me u shkue nė
  ndihmė aleatve tė tij, mirpo Despoti i
  Sėrbis, Gjergj Brankoviē, ndaloi kalimin e
  ushtėris shqiptare nėpėr tokat e tij. Ai vuni
  si shkak armėpushimin pėr dhjet vjet qė
  ishte nėnshkrue nė mes tė Hungaris dhe
  Sulltanit nė Czegedin mė 12 Korrik 1444.
  Nė bazė tė atij traktati Murati i II i kishte
  njoftė si sundimtar nė principatėn e tij.
  Kurse i dėrguemi i Papės Kardinal
  Cesarini e kishte bindė mbretin Ladislav
  me e shkelė armėpushimin. Atėhere
  Polonija dhe Hungarija i shpallėn luftė
  Perandoris Otomane. Sulltan Murati, i cili
  ishte tėrheqė nga jeta aktive, u kthye me
  vrap nė Edrenė dhe muer komandėn e
  ushtėris turke. Beteja u zhvillue afėr
  Varnės. Armata Kristiane pėsoi nji disfatė
  dėrrmuese dhe Kardinali Cesarini bashkė
  me mbretin Ladislav mbetėn tė vramė nė
  sheshin e betejės. 1 pikėlluem nga
  pamundėsijė me mbajtė premtimin,
  Skėnderbeu i dha nji mėsim Despotit
  Brankoviē tue ba kėrdin nė tokat serbe
  pranė kufinit.
  Tė vetnut nė botėn kristiane t'Evropės
  qė e muerėn me sy tė keq fitoren e
  Skėnderbeut qenė Venedikasit. Ata u
  trembėn se mos Gjergj Kastrioti bahej prijės
  i gjith Kristianve tė Perėndimit dhe
  kėrcėnonte ma tepėr se vet Sulltani
  dallaverat dhe kombinacjonet* e tyre
  tregtare jo shum tė pastra.
  Pėr tė evitue nji gja tė tillė Doga i
  Venedikut filloi negocjata me Turqėt pėr tė
  shtie nė dorė Vlonėn dhe Gjinokastrėn.
  Sikur nuk mjaftoi kjo, Venedikasit gjetėn
  sebep nga njė pėrleshje ndėrmjet dy
  familjeve princore shqiptare pėr me i
  shpallė luftė Skėnderbeut, i cili iu dha nji

  Faqe 122

  dackė tė shėndoshė nė betejėn e Drinit mė
  23 Korrik 1448. Doge i banė apel Sulltanit,
  i cili dėrgoi menjiherė nji armatė nė
  Shqipni. Kėsaj Skėnderbeu ia ndreqi
  hesapin nė gusht po t'atij viti.
  Nji paqe e mballosun u nėnshkrue vitin
  tjetėr, kurse pėr pak Venediku do tė kishte
  humbė tė gjitha posedimet e tij nė Shqipni.
  Skėnderbeu muer premtimin se Republika
  e Shėn Markut do t'i paguente nji
  subvencjon tė pėrvitshėm prej 1400 dukatė
  dhe nji hua prej 1500 dukatė pėr tė marrė
  pjesė me Hunjadin nė luftėn kundėr
  Turqve. Ky farė armėpushimi, jo shum i
  sigurtė, vazhdoi deri mė 1463 kur
  Venediku vet ishte nė luftė me Turqėt dhe,
  tue pasė nevojė pėr krahun e pathyeshėm
  tė Skėnderbeut, vrapoi me firmue nji
  aleancė me tė.

  Aleanca me Mbretin e Napolit

  Prej vitit 1444 e tutje Sulltani dėrgoi mot
  pėr mot kundėr Skėnderbeut nji ushtėri
  turke ndėn komandėn e njanit apo tjetrit
  prej gjeneralve tė tij ma tė mirė. Te gjith u
  mundėn me nji rregullsi tė pagabueshme
  para se me mėrrijtė deri nė Krujė. Ma nė
  fund, mė 1450 Murati i II vendosi me u
  nisė vet nė krye tė ushtėris pėr me i hangėr
  kryet kėtij kapiteni tė nji populli malcorėsh
  qė guxonte me i ba luftė sundimtarit ma tė
  fuqishėm t'asaj kohe. Kėshtu u ba rrethimi
  i parė i Krujės ndėn komandėn e vet
  Sulltanit tė perandoris Otomane. Ai kishte
  prue me vehte metalin pėr tė shkrie topa nė
  vėnd. Gjylet treqind kilshe ranė si breshėr
  kundėr mureve tė kėshtjellės, mbasi
  komandanti, kont Urani, refuzoi me
  pėrbuzje nji ultimatum* me u dorzue.
  Bombardimi i furishėm bani efektin dhe
  muri i kalas u ēpue nė nji vend. Yryshi i
  ushtėris turke me u futė mbrenda u ndal
  pėrpara murit tė krahnorve shqiptare.

  Gjergj Kastrioti
  Skenderbeu

  Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani


  Muej me radhė Sulltan Murati nxiti
  ushtarėt e tij me zaptue reduktin e fundit tė
  rezistencės shqiptare, por mė kot. Turqėt
  duhej tė mbronin vehten nga sulmet e
  trimave tė Skėnderbeut qė kishin zanė
  pozitė nė malet pėrmbi kėshtjellėn dhe nuk
  e linin anmikun tė merrte frymė, tė
  gruponte fuqit, tė sillte ushtėri dhe mate-
  rial dhe tė pregatiste mėsymjen.
  Nėrkaq, Venedikasit banin pare tue iu
  shitė Turqve ushqim dhe municjon. Nė
  dėshpėrim e sipėr, Skėnderbeu ofroi me iu
  dhanė Krujėn po tė vinin me i ndihmue atij
  nė vend qė me ndihmue anmikun. Por ata
  thanė se tregtija me Turqėt iu leverdiste ma
  tepėr. Prapseprap ndihma e venedikasve
  nuk e shpėtoi Sulltanin nga disfata. Mbas
  pes muej orvatjesh tė pafrytėshme Sulltan
  Murati ngriti rrethimin e Krujės dhe u
  kthye nė kryeqytetin e tij. "Kėshtu mbaroi, -
  shkruen Falmrayer, - akti i parė i tragjedis
  shqiptare".

  Tue ndjekė gjurma-gjurmės Turqėt qė
  po tėrhiqeshin, Skėnderbeu u kthye
  triumfalisht nė Krujė. Ishte e para herė
  qysh prej kohės sė Sulltan Osmanit, qė nji
  ushtėri turke thyhej nė luftė tue pasė nė
  krye vet shefin e Perandoris. Skėnderbeu
  muer famė si gjenerah ma i madh i botės
  kristiane. Ai kishte dalė fitues kundėr nji
  ushtėrije dhjet herė ma tė madhe dhe qė ishte
  pajosė me artilerin ma tė mirė t'asaj kohe.
  Triumfi i Shqiptarve kishte kunorėzue
  gjashtė vjet luftime tė parreshtuna, por
  humbjet nė njerėz ishin shum tė mėdha.
  Me mija Shqiptarė ishin vra nė luftė ose
  masakrue, shum krahina ishin shkretue
  nga anmiku qė tėrhiqej. Skėnderbeu kishte
  nevojė tė ngutėshme pėr ndihma, pėr me iu
  ba ballė sulmeve tė tjerė qė nuk kishin pėr
  tė vonue. Pikėrisht n'at kohė tė kritikėshme
  disa nga pjestarėt ma tė fuqishėm tė
  Lidhjes Shqiptare e lanė nė baltė fatosin
  kombėtar, tue dezertue kush nė Turqėt,
  Faqe 123

  kush me Venedikasit. Vetėm pjestarėt ma tė
  ngushtė tė familjes i qėndruen besnik
  Skėnderbeut.
  Gjergj Kastriotit nuk i mbetej rrugė tjetėr
  veēse me gjetė aleatė tė tjerė jashtė
  Shqipnis. Ai iu drejtue Mbretit tė Napolit,
  Alfonsit tė V, i cili ishte anmik i
  Osmanllive dhe i Venedikut. Kėsisoj, Italija
  e Jugut u pėrzie edhe nji herė nė historin e
  Shqipnis. Nė nji kapitull tė maparshėm
  kallzova se si Papa Urban i IV ftoi tė vėllan
  e mbretit tė Francės, Karlin Anjou (Anzhu),
  me i shkue nė ndihmė kundėr mbretit tė
  Siēiljes dhe Napolit, Manfred, qė ishte prej
  shtėpis mbretnore gjermane Hohenstaufen.
  Nė Kallnuer 1266, Papa Klement i IV,
  pasardhėsi i Urbanit tė IV, kunorzoi nė
  Bazilikėn* e Shėn-Pjetrit Karlin Anjou si
  mbret tė Siēiljes. Ai kishte ardhė n'Itali nė
  krye tė nji ushtėrije franceze, e cila mundi
  forcat mercenare tė Manfredit nė betejėn e
  Beneventos. Karli hyni triumfalisht nė
  Napoli dhe u suell si nji zaptues pa
  shkrupulla kundrejt popullatės vendase.

  Anmiqsija kundėr tij shkoi tue u shtue.
  Nė Siēilje, qė ishte qendra e rezistencės, u
  organizue nji komplot pėr tė prue nė fuqi
  nji nga nipat e mbretit Manfred. Ky ishte
  mbreti i Aragonės*, Don Pedro, i cili ishte
  martue me tė bijėn e trashėgimtaren e
  mbretit Manfred dhe ishte afrue me
  Perandorin e Bizantit, Mihail Paleologun,
  kundėr Karlit Anjou, i cili kishte dalė si
  eksponenti i dinanstis latine tė Stambollit.
  Sikur e pamė ma nalt, Karli kishte marrė
  titullin Mbret i Shqiptarve dhe po gatitej
  me debarkue nė Shqipni. Pikėrisht nė at
  kohė Don Pedro, me ndihmėn financjare tė
  Paleologut, kurdisi planin e nji spedite
  ushtarake kundėr Siēiljes, mirpo para se
  flota aragonase tė nisej prej Barēelonės,
  populli i Palermos bani vet nji kryengritje
  qė njifet nė histori si "Vesprat Siēiljane",
  mbasi ndodhi mė 31 Mars 1282. Turma e

  Palermos u ēue peshė tue pa nji grup
  francezėsh qė mundoheshin me rrėmbye
  nji nuse qė shkonte nė Kishėn e Santo-
  Spirito, jashtė mureve tė qytetit. Kupa e
  vuejtjeve dhe e poshtnimeve ishte mbushė
  deri nė buzė. Ata qė panė sqenėn e
  keqpėrdorimit tė nji vajze tė rė me duvak tė
  bardhė bėrtitėn "vdekje Francezve". I gjith
  qyteti vrapoi si nji sahat i kurdisun,
  kėshtjella u zaptue dhe para mbarimit tė
  ditės 2000 francezėt e Palermos ishin
  masakrue. Kryengritja u pėrhap nė
  krahina dhe, me pushtimin e Messinės mė
  28 Prill, e gjith Siēilja ishte librue nga
  sundimi i huej. Tue pasė frikėn e nji
  kundėrsulmi hakmarrės tė Karlit Anjou,
  Siēiljanėt ftuen Don Pedron me marrė
  kunorėn si trashėgimtar i Manfredit. N'at
  mes, i biri i madh i Don Pedros, Jaku, hypi
  nė fronin e Aragonės, dhe ai dėrgoi tė
  vėllan Frederikun tė mbretnonte nė Siēilje.
  Dinastija Aragoneze mbajti vetėm kunorėn
  e Siēiljes gjatė tanė nji shekulli, ndėrsa
  dinastija e Karlit Anzhu vazhdonte me
  sundue mbretnin e Napolit.
  Mė 1421 mbretnesha e Napolit, Joanna
  e II, e cila nuk kishte fėmijė, adoptoi si
  trashėgimtar rnbretin Alfons t'Aragonės
  dhe Siēiljes. Por ndėn presjonin e Papės
  dhe tė princave t'Italis, ajo ndėrroi
  mendjen dhe preferoi Ludovikun e II-tė tė
  dinastis Angjevine. Mbasi ky i fundit vdiq
  para Joannės, ajo emnoi si trashėgimtar tė
  fronit vllan e tij, Renė de Provence. Por
  mbreti Alfons i Aragonės vazhdoi me e
  quejtė vehten trashėgimtar tė mbretnis sė
  Napolit dhe, mbas vdekjes sė Joannes, u
  nisė pėr me e shtie nė dorė. Halli asht se,
  tue dashtė me prue nė vėnd ambicjen e tij,
  Alfonsi ra nė luftė me Genovezėt, tė cilėt e
  zunė rob dhe e prunė nė Milano.
  Filipi, Duka i Milanos, u bind nga
  argumentat e Alfonsit se ishte marrėzi pėr
  tė me lidhė aleancė me Francezėt pėr tė

  Faqe 124

  prue dinastin Angjevine nė krye tė
  mbretnis sė Napolit. Kėshtu qė Filipi e la
  Alfonsin tė lirė dhe e ndihmoi me vazhdue
  luftėn. Kaluen gjashtė vjet lufte dhe
  pėrpjekjesh para se Alfonsi i V bashkoi
  pėrsėri mbretnit e Napolit dhe tė Siēiljes
  ndėn shpatėn e tij. Ky ishte Alfons
  Shpirtmadhi, tė cilit Skėnderbeu iu drejtue
  pėr ndihmė mbas fitores sė tij tė
  kushtueshme kundėr Sulltan Muratit. Nji
  traktat aleance u nėnshkrue nė Gaeta mė
  26 Mars 1451. Mbas sistemit feodal t'asaj
  kohe, Skėnderbeu u proklamue sa pėr
  formė vasali i Alfonsit tė V dhe u
  angazhue t'i paguente nji shumė tė
  hollash vit pėr vit. Mbreti i Naplit, nga ana
  e tij, muer pėrsipėr t'i dėrgonte Lidhjes
  Shqiptare nji fuqi ushtarake tė caktueme
  dhe ndihmė financjare pėr tė vazhdue
  luftėn kundėr Osmanllive. Nė krye tė
  trupave aragoneze u emnue nji gjeneral
  luftėtar, i cili u vendos nė Krujė. Traktatin e
  nėnshkruen edhe princat shqiptar tė tjerė
  dhe Lidhja e Lleshit u riorganizue me
  Skėnderbeun si kryekomandant i kunorės
  sė Aragonės, me nji pensjon prej 1500
  dukatė nė vit. Nji fuqi simbolike prej 100
  ushtarėsh katalanė zuni vend nė
  kėshtjellėn e Krujės dhe qėndroi atje deri
  mbas vdekjes sė Skėnderbeut. Mbas ēdo
  fitoreje qė korrte kundėr Turqve,
  Skėnderbeu i dėrgonte Alfonsit nji pjesė tė
  plaēkės qė mbetej nė duert e Shqiptarve,
  por asnji haraē nė tė holla. Traktati i
  Gaetas ishte sajue si guri themeltar i
  kryqėzatės kundėr Sulltanit, tue ndjekė
  gjurmat e prijėsit norman Robert Guiscard.
  Por kjo ndėrmarrje dėshtoi dhe ushtėrija
  aragoneze nuk debarkoi nė Durrės.
  Skėnderbeu vazhdoi tė jet zot nė tokėn e
  vet dhe u trajtue nga mbreti i Napolit si
  aleat me tė drejta tė barabarta. Mjerisht,
  disa nga bashkėpuntorėt ma tė ngushtė tė
  Skėnderbeut e interpretuen traktatin e

  Gaetas si prammin e nji zgjedhe te huej.
  Intngat e anmikut nga Edrenja dhe te
  Venedikut shfrytzuen sa mujten ket vale
  pakenaqesije dhe Shqipnija u kercenue
  nga rrebeshi i vellavrasjes. Vendi i yne
  shpetoi nga kjo katastrofe* e tille me
  nderhymjen e Kryepeshkopit te Durresit
  Imzot Engjellit, i cili u ngarkue nga Papa
  Nikolla i V me pajtue grindjen ne mes te
  Shqiptarve.

  Viti 1451 u shenue me nji ngjarje te
  hareshme qe ishte martesa e Skenderbeut.
  Mbretnesha e Shqiptarve u ba Andronika
  ose Donika, e cila ishte e bija e Gjergj
  Arianitit, princit te Vlones dhe Kanines.
  Kjo mertese prum me vehte pajtimin e
  Skenderbeut me shtepin e Arianitve qe
  kishte marre anen e Venedikut mbas krizes
  se vitit 1450. Nusja pruni nji paje te
  ēmueshme mbi te cilen auktoret e asaj kohe
  nuk japin hollesina. Martesa politike e
  Skenderbeut bani disa te pakenaqun ne
  mes te krenve Shqiptar, dhe sidomos te
  kater djemt' e Arianitit, nipin e
  Skenderbeut Hamze Kastriotin, i cili ishte
  rtite ne fė muhamedane, dhe parin e
  Dukagjinit. Kta te fundit, Venediku
  mundohej me i nxite me nji menyre ose me
  nji tjeter, ta luftonin poziten e Gjergj
  Kastriotit si mbretin pa kunore te kombit
  Shqiptar. Kur u zbulue nji komplot per
  vrasien e Skenderbeut dhe dyshimi ra mbi
  Dukagjinet, Shqipnija ment u zhyte ne
  vllavrasje. Papa ngarkoi Peshkopin e
  Drishtit me prue pajtimin ne mes te pans
  shqiptare. Misjoni i tij u kunorzue me
  sukses kur Dukagjinet provuen se nuk
  kishin gisht ne komplot. Auktoret e vertete
  te komplotit nuk u zbuluen kurr ose emnat
  e tyne nuk u shpallen botmsht.
  E vetemja disfate serjoze qe pesoi
  Skenderbeu gjate karrjeres se tij
  ngadhnjimtare ishte ne rrethimin e Beratit
  te okupuem nga nji garnizon i ushteris
  Faqe 125

  turke. NJI kontigjent napoletan prej 200
  vetesh ishte dergue per te forcue ushtenn e
  Skenderbeut pre) 12 000 tnmash. Berati u
  rrethue nga te kater anet, u vune ne vepnm
  aparatet e atehershem per te rrafe muret e
  kalas dhe ma ne fund u ēel nji vend per
  kalimin e ushteris. Komandanti i
  garnizonit turk ofroi me u dorzue mbrenda
  11 ditve po te mos i vinte den atehere
  ndonji ndihme nga jashte. Keshilli i luftes
  vendosi me e pranue ket dorzim me
  kushte. Skenderbeu la kampin e ushteris
  shqiptare dhe u nis per nji fushate tjeter.
  Kalimi i ditve te gjata pa asnji veprim
  ēthun disiplinen ne radhet e kreshnikeve
  te Kastriotit. Kur, pa prite e pa kujtue,
  40.000 kalores Turq nden komanden e Isa
  Bej Evrenozit plakosen ushterin shqiptare
  dhe grine me shpate sa muejten, tue mos lane
  gjalle as komandantin, Muzake Topija.

  Si rezultat i kesaj katastrofe, filluen
  dezertimet ne anen e armikut. Ai qe
  shkaktoi idhnimin, dhe asht e vertete me
  thane, pikllimin ma te madh ishte Moisiu i
  Dibres, gienerali ma i afte i Gjergj
  Kastriotit. Bashke me Moisin, u hudhen me
  Turqet edhe Hamze Kastrioti dhe dy
  Dukagjinet. Gjergj Araniti shkoi me
  Venedikasit. Gjin Muzaka i shpjegon kto
  dezertime tue thane se Skenderbeu kishte
  fillue politiken e centralizimit te shtetit, tue
  aneksue krahinat qe ata sundomn ne baze
  te sistemit feodal Gjergj Kastriotin e
  detyruen rrethanat historike me ndjeke at
  politike, mbasi ishte e vetemja menyre per
  me iu ba balle sulmeve turke. Densa
  Shqipnija ishte e ndame ne principata te
  vogla autonome, Skenderbeu ishte ne
  rrezik qe te mbetej vetem ne diten ma te
  keqe. Urtesija dhe larkpamja e herojt tone
  te pavdekshem u provue aty per aty kur
  Moisi Dibrani marshoi kunder Shqipnis ne
  krye te nji ushterije turke, e cila u derrmue
  para se te shkelte ne token arbnore. Moisiu

  u kthye nė Krujė i penduem dhe i kėrkoi
  ndjesė prijėsit tė kombit. Skėnderbe
  zemėrluani u tregue burrė shteti i vėrtetė
  dhe e fali dezertuesin qė i kishte ra ndėr
  kambė. Prej asaj kohe Moisiu luftoi
  trimnisht pėr kauzėn kombtare deri ditėn
  qė pėsoi vdekjen e martirit nga dora e
  anmikut.

  Gjergj Kastrioti muer hakun e disfatės
  sė Beratit mė 1457, kur Sulltani dėrgoi nji
  ushtėri prej 80.000 vetėsh pėr me i dhanė
  grushtin e vdekjes. Skėnderbeu manevroi
  nė mėnyrė qė t'u linte Turqve pėrshtypjen
  se nuk guxonte me iu dalė pėrpara dhe u
  vėrsul pėrmbi ta si shqiponja kur nuk e
  prisnin. Humbjet e anmikut besohet tė ken
  arrijtė 15.000 deri 30.000 tė vramė. Hamzė
  Kastrioti kishte ardhė me ushtėrin turke
  pėr me u ba sundimtar i Shqipnis ndėn
  hijen e Sulltanit. Ai u zue rob dhe u mbyll
  nė kėshtjellėn e Krujės. Skėnderbeu tregoi
  edhe nji herė shpirtmadhėsin e tij tue falė
  tradhėtin e tė nipit, tė cilin e kishte dashtė
  aq shumė. Mbas kėsaj fitorje tė rė qė habiti
  botėn, aq ma tepėr sepse ishte e papritun,
  Papa Kalikst i III emnoi Gjergj Kastriotin si
  kryekapedan tė Selis sė Shenjtė. Nė nji letėr
  drejtue Perandorit tė Gjermanis, Frederikut
  tė III, Shefi suprem* i Krishtenimit e cilson
  Skėnderbeun si luftėtar tė palodhun dhe si
  Ushtar tė Krishtit me krahun e
  pathyeshėm. Nė nji rast tjetėr, Papa Kalikst
  i III flet pėr "birin tonė tė shtrenjtė
  Skėnderbeun fisnik, mbretin e Shqipnis".
  Mė 1460 Gjergj Kastrioti pat rastin me i
  shpėrblye trashėgimtarit tė Alfonsit tė V,
  mbretit Ferdinand tė Napolit, ndihmėn
  bujare qė i kishte dhanė i ati. Alfons
  Shpirtmadhi vdiq me 1458 tue lanė si
  trashėgimtar Ferdinandin, birin e tij pa
  kunorė. Papa Kalikst i III, i cili ishte prej
  origjine spanjolle, e kishte marrė mbretin e
  Napolit nė gazep pėr shkak se ai nuk
  deshi me marrė pjesė nė Kryqzatėn kundėr
  Faqe 126

  Turqve dhe dėrgoi flotėn kundėr
  Gjenovezve. Anmiqsija e papajtueshme e
  Alfonsit e kishte nxitė Republikėn detare tė
  Gjenovės me u afrue me dinastin
  angjevine. Nė vitin e vdekjes sė Alfonsit,
  Gjon Anjou u proklamue mbreti protektor*
  i Gjenovės. Nji mot ma vonė ai organizoi
  speditėn ushtarake pėr tė zaptue Napolin.
  Lufta vazhdoi dy vjet por Napoli nuk ra nė
  duert e Gjonit. Megjithatė Ferdinandi nuk e
  ndjente vehten tė sigurtė mbi fron, mbasi
  ishte i kėrcėnuem nga baronėt feodal
  t'Italis sė Jugut. Papa Piu i II, i cili kishte
  zanė vendin e Kaliksit tė III, duel
  pėrkrahės i Ferdinandit dhe ftoi Gjergj
  Kastriotin me i ardhė nė ndihmė. Para se
  me u nisė pėr n'Itali, Skėnderbeu stabilizoi
  marrėdhanjet me Venedikun, tue
  nėnshkrue nji traktat aleance tė vėrtetė. Me
  porosin e Shenjtėris tė tij Piu i n,
  Kryepeshkopi i Durrėsit Imzot Pal Engjėlli
  bani pajtimin me Dukagjinėt. Ma nė fund,
  u nėnshkrue edhe nji armėpushim dy
  vjetėsh me Sulltan Muratin.

  Kur u bindė se Shqipnija ishte sigurue
  kundėr anmiqve tė jashtėm dhe
  ngatėrresave tė mbrendshme, Skėnderbeu
  bani pregatitjet pėr speditėn e Italis. Princi
  i Tarantos, i cili ishte nė krye tė lidhjes sė
  Baronve t'Italis, u mundue ta bante
  Skėnderbeun me heqė dorė nga kjo punė,
  tue i tregue se Ferdinandi nuk i kishte tė
  gjata si Mbret i Napolit. Skėnderbeu e
  kishte kuptue pozitėn e tij tė pashpresė,
  por nuk donte me lanė nė baltė nė ditėn e
  rrezikut trashėgimtarin e aleatit tė tij ma tė
  nderuem. 1 shkroi princit tė Tarantos pėr tė
  hudhė poshtė propozimet e tij dhe mbaroi
  tue thanė: "Jam mik i virtytit dhe nuk
  lakmoj begatin".
  Nė verėn e vitit 1461 Skėnderbeu u nis
  me det nė krye tė speditės shqiptare pėr nė
  Raguzė ku banonte nji koloni e fortė
  shqiptare. Senati i qytetit i bani nji pritje  madhėshtore. Mbasi pushoi disa dit,
  Skėnderbeu u nis pėr nė Barletta, ku
  debarkoi me nji fuqi prej 3000 kalorėsh dhe
  ushtarė tė zgjedhun. Nėnkomandant i
  kėsaj fuqije ishte i nipi i Gjergj Kastriotit,
  Gjon Ballsha.
  Pozita e Ferdinandit ishte gadi e
  pashpresė. Pa bjerrun asnji minutė,
  Skėndebeu filloi veprimin pėr tė shpėtue
  Barletlėn qė kishin rrethue anmiqt e
  Ferdinandit me Princin e Tarantos nė krye.
  Me sulmin e vrullshėm tė fuqive shqiptare
  rrethimi i Barlettės u thye dhe Skėnderbeu
  bani kėrdin nė mes tė ushtėris anmike,
  ndėrsa ajo po tėrhiqej e demoralizueme.
  Shpejtėsia e rrufeshme e manevrimit dhe
  dora e sigurtė nė drejtimin e sulmeve i
  fituen Skėnderbeut admirimin e mahnitun
  tė gjith atyne qė e vėzhguen.
  "Emni dhe lajmi i ardhjes sė tij, -
  shkruen nji historian i asaj kohe, - jo vetėm
  qė shkatėrroi gjith planet e anmikut, por
  mbushi tanė Italin me famėn dhe
  ngadhnjimin e tij". Mirėnjoftja e mbretit
  Ferdinand nuk kishte ma kufi. Ai e quejti
  Skėnderbeun "Babė" dhe i dha nė posedim
  tė pėrhershėm Tranin dhe San Giovanni
  Rotondon n'Italin e Jugut.
  Fitoret e Gjergj Kastriotit nė Barletta dhe
  mandej nė Trani e kthyen fatin e luftės nė
  favor tė mbretit lė Napolit. Ushtėrija e
  Ferdinandit kaloi nė ofensivė dhe, ma nė
  fund, rezistenca e Baronėve t'Italis u
  dėrrmue. N'at kohė Skėnderbeu vrapoi me
  u kthye nė Shqipni, mbasi ishte dukė nė
  horizont rreziku i nji ofensive tė re turke.

  Karakteri i Skėnderbeut dhe cilsit e tij
  si prijės luftarak

  Gjergj Kastrioti ishte gadi 40 vjeē kur u
  ba prijėsi i kombit shqiptar nė luftėn
  kundėr invaduesit otoman. Fuqija e tij
  fizike dhe shkathtėsija mendore ishin nė
  Faqe 127

  kulm. I gjatė, i hijshėm, me shtat tė
  derdhun si nji statujė, me tipare tė
  skalituna dhe nji pamjf- madhėshtore,
  Skėnderbeut i kishte dhanė Zoti nji fuqi
  vigani dhe shpejtėsin e nji atleti te
  pėrsosun nė lėvizje. Ishte nji gjeni i lindun
  pėrsa i pėrket artit tė luftės dhe nji luftėtar i
  pashoq pėr trimnin dhe aftėsin e tij mė iu
  prie tė tjerve.
  Asnji armė lufte e atij shekulli nuk
  kishte sekrete pėr Skėnderbeun, por ai
  ēquhej sidomos nė pėrdorimin e shpatės sė
  tij tė gjatė dhe tė pėrkulun, nji shpatė qė
  ēdo njeri tjetėr memzi e ngrinte me tė dy
  duert. Mbasi ishte aq i fortė dhe i
  shėndoshė, i pėlqente me hangėr dhe me pi
  boll, por kėnaqej me pak orė gjumė, tue
  mos e pasė pėr gja me fjetė atje ku tė
  qėllonte. Dėfrimet e zakonshėm tė jetės nuk
  i interesonin fort dhe ai gjente prehje nė
  sportin e njeriut tė aksjonit si gjueti,
  vrapim kuejsh dhe ojnat ushtarake qė i
  ndihmonin me mbajtė trupin nė formė tė
  mirė dhe me ushqye burimet e energjis tė tij
  tė pashterueshme. Guximi i tij nė sheshin e
  luftės mund tė dukej krejt i ēmendun sikur
  tė mos ishte shoqnue nga gjakftotėsija dhe
  gjykinu i mprefet qė e vinin gjithmonė nė
  gjendje me e dominue situatėn dhe me
  sigurue fitoren. Hypun mbi kalin e tij tė
  bardhė dhe me shpatėn gadi pėr tė prė
  kryet e anmikut, Skėnderbeu u printe
  trimave shqiptar dhe ndodhej gjithnji nė
  vendin e rrezikut ma tė madh, tue pėrbuzė
  vdekjen me nji qetėsi shpirtnore qė nuk
  mund tė pėrfytyrohej. Kishte shpėtue gjallė
  gadi pėr nji fije kaq shpesh saqė njerzija
  kujtonin se ishte efekti i nji mrekullije tė
  Zotit. Skėnderbeu muer vetėm nji herė nji
  varrė nė shpatull, tue u rrėzue prej kalit
  ndėrsa e rrethuen trimat shqiptar.
  Mbrenda pak sekondave e mblodhi vehten
  dhe vazhdoi luftėn.


  Gjergj Kastrioti ishte i pamėshirshėm
  me anmiqtė por gjithmonė i gatshėm me
  falė ata qė i kishin ba keq dhe qė i kėrkonin
  ndjesė. Besa shqiptare ishte parimi i kodit
  tonė moral qė ai ēmonte ma tepėr, dhe nuk
  ishte punė qė t'i shmangej edhe sikur tė
  rrezikonte me bjerrė gjithēka. Nė pėrgjigjen
  qė i dėrgoi Princit tė Tarantos, i cili e ftonte
  me braktisė mbretin e Napolit nė fatin e tij,
  Skėnderbeu thoshte: "Na qė kemi pa kaq tė
  mira nga Naltmadhnija e Tij, i ndjeri mbret
  Alfons, do tė baheshim me turp dhe do tė
  na nxihej faqja si njerėz tė pabesė dhe pa
  mirėnjoftje sikur tė mos i shtrinim dorėn tė
  birit nė ditėn qė ka nevojė".
  Gjergj Kastrioti i kishte kushtue vehten
  liris dhe mirėqenjes sė popullit me nji
  vetmohim tė plotė. Qėllimi i tij ishte jo
  vetėm t'i mbronte nga sulmet e anmikut tė
  huej por edhe t'i bashkonte si nji komb tė
  pamvarun. Tue dashtė me veprue si nji
  prijės kombėtar dhe jo si nji shef feodal
  Skėnderbeu shkaktoi anmiqsin e disa nga
  krenėt ma tė fuqishėm tė Shqipnis, tė cilėt
  donin tė ushtronin nji pushtet absolut nė
  krahinat e tyne dhe nuk ngurruen tė
  dezertonin nė fazėn ma tė kritikėshme tė
  luftės kundėr Turqve. Gjergj Kastrioti ishte
  nji Katolik i divotshėm dhe i frymėzuem
  nga forca morale qė ngriti valėn e
  Kryqzatave nė shekujt e maparshėm. Nė
  ēdo rast tė jetės sė tij ai u mundue tė
  vepronte simbas urdhnave tė fes kristiane.
  Dėshiri i tij ma i flakėt ishte me fitue
  zemrat e njerzve me mirėsin, drejtėsin dhe
  bujarin e tij, se me i dominue me anė tė
  frikės dhe tė interesit material.
  Tue iu drejtue nji dit trimave shqiptar
  Skėnderbeu u tha (simbas tekstit tė Barletit
  pėrkthye nga Fan Noli):
  "Kapedanė dhe ushtarė trima".
  S'ėshtė as e re, as e papritun pamja qė
  kam sot pėrpara syve. Ashtu si ju kujtonja,
  ashtu ju gjeta, stėrnipėr tė thjeshtė tė njė
  race tė vjetėr dhe bujare, trima dhe besnikė

  Faqe 128

  tė patronditur tė vendit dhe tė mbretit tuaj.
  Edhe jam i lumtur tani qė mund t'ju hap
  zemrėn time. Ju thom pa u mburrur qė, sa
  kam rrojtur, kam patur gjithnjė kėtė mall
  pėr atdhenė dhe kėtė dėshirė pėr lirinė.
  Kur mė ftuat pėr kėtė vepėr nga shėrbimi i
  Sulltanit, kisha nė zemėr atė dėshirė qė
  kishit edhe Ju. Juve ndofta ju shkoi nga
  mėndja qė e kisha harruar vėndin, edhe
  nderin, edhe lirinė, kur ju ktheva prapa tė
  helmuar, pa ju dhėnė asnjė shpresė dhe pa
  ju treguar asnjė ndjenjė bujare dhe
  shpirtmadhe. Po unė sillesha me atė
  mėnyrė, se ashtu e deshte shpėtimi i juaj
  dhe i imi, se puna ish e tillė se duhej bėrė
  dhe jo thėnė, se e shikonja qė kishit mė
  tepėr nevojė pėr frė sesa pėr shtyrje. Jua
  fsheha planet e mia dhe s'jua ēfaqa
  dėshirėn qė kisha nė zemėr aq vjet, jo se s'u
  kisha besim, jo se s'jua dinja shpirtin, po
  se ju ishit tė parėt qė e hothtė zjarrin dhe u
  futtė nė kėtė valle; po se puna duhej
  mejtuar thellė, se duheshin gjetur mjetet, se
  duhej zgjedhur koha e mirė. Ndryshe do tė
  derdhej gjak mė kotė dhe pėrfundimi do
  t'ish nji robėri me e keqe se e para. Dhe
  ahere ēdo shpresė pėr tė nesėrmen
  fluturonte; se nji punė si kjo niset njiherė e
  mirė; dhe nė mos vaftė mbarė, rasja dhe
  mjetet pėr ta nisur ikin e s'kthehen kurrė
  prapė. Prandaj s'ja tregonja planin tim as
  vetes sime dhe ruhesha mos me shkiste
  gjuha dhe mė dėgjonin muret. Kam pėr
  dėshmor Hamzėn, tim nip, qė e kam pasur
  kėshilltar, pėrkrahės dhe shok armėsh, me
  ca tė tjerė tė pakė, me besnikėrin e tė cilve e
  vumė kėtė plan nė vepėrim. Tani, ndonėse
  rronim e hanim bashkė dhe kishim njė
  zemėr dhe njė shpirt, me gjithė kėtė asnjė
  nga kėta s'mė kish dėgjuar kurrė tė zė
  n'gojė atdhenė, lirinė dhe krishtėrimin,
  gjersa ardhi rasa nė betejė tė Nishit. Lirinė
  mund ta kishit fituar me trimėrinė tuaj
  Gjergj Kastrioti
  Skenderbeu

  Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani


  nuk i mungojnė burrat, po ju pėlqeu ta
  prisni nga dora e ime, ndonėse vonė, se
  kėshtu ndofta desh vet i madhi Zot. Se
  ėshtė me tė vėrtetė ēudi qė trima kryelartė
  si ju, tė rritur nė liri, duruat kaq kohė
  robėrin e barbarve, duke pritur tė mė
  shikoni njė ditė nė krye tuaj. Po vallė, a e
  meritonj kėtė titull tė bukur tė ēlironjėsit qė
  kini mirėsinė tė mė jipni? Lirinė s'jua solla
  unė, po e gjeta kėtu, nė mes tuaj. Posa
  shkela kėmbėn kėtu, posa dėgjuat emrin,
  renttė qė tė gjithė, mė dualtė pėrpara kush
  e kush mė shpejtė, sikur t'ishin ngritur nga
  varret atėrit, vėllezėrit, bijtė tuaj, sikur tė
  kishte zbritė nga qielli vetė Perėndia. Mė
  prittė me aq dashuri dhe gėzim, mė sualltė
  aq shėrbime tė ēmuara e pa numėr, sa mė
  bėtė mė tepėr ju robin tuaj sesa unė tė lirė
  ju. Kėtė mbretėri, kėtė qytet nuk jua dhashė
  unė, po ju gjeta t'armatosur, lirinė e kishit
  kudo, nė krahėrore, nė ballė, nė shpata e nė
  ushtat; si gardjan besnikė t'emėruar prej
  tim eti, ja ma vutė mbi krye kėtė kunorė, ju
  ma dhatė nė dorė kėtė shpatė, ju mė bėtė
  zot tė kėsaj mbretėrije, tė cilėn ma ruajtėt
  me aq besė, me aqė kujdes, me aq
  mundime. Shpjermėni tani, me ndihmėn e
  perėndisė, qė ta ēlirojmė tėrė Shqipėrinė.
  Pjesėn mė tė madhe, pothuaj tėrė
  punėn, e mbaruat: Kruja dhe tėrė krahina e
  saj u fitua; Dibra dhe Malėsitė u bashkuan
  me ne; anmikut s'i mbeti as emėri, as
  shėnjat nė fushat tona; qėndrojnė vetėm
  fortesat. Kam shpresė t'i marrim edhe kėto
  me hir a me pahir, me dhelpėri a me
  trimėri, ndonėse garnizonet turke janė mė
  tė forta dhe kėshtjellat janė vendosur si
  shkėmbenj tė ashpėr dhe tė paafruarshėm.
  Armiku ėshtė i rrethuar, i dėshpėruar, dhe
  s'i kanė mbetur veēse muret e fortesave. Po
  pėr kėto do tė kėshillohemi e do tė
  pėrfundojmė mė nurė kur tė vemi nė vėnt e
  kur tė kemi armėt nė dorė dhe anmikun
  pėrpara, sesa tani pėr sė largu dhe pa ditur

  Faqe 129

  se ē'kemi pėrballė. Do tė nisim nga Petrela
  mė parė, jo se kjo ėshtė mė e lehtė pėr t'u
  fituar - pėrkundėr ėshtė njė fortesė prej
  natyre dhe ka njė garnizon tė fortė - po se
  ndodhet mė afėr kryeqytetit, dhe jam i
  sigurt qė lajma e mirė e ngjarjeve nė Krujė
  ua ka ngrirė gjakun armiqve. Tė tmerruar
  nga trimėrija e juaj dhe nga ēkatėrrimi i
  garnizonit tė Krujės, ndofta do tė na
  lėshojnė fortesėn mė tė mirė; nė mos, po do
  t'i shtrėngojmė tė na e japin me tė keq. Njė
  gjė vetėm duhet tė keni nėr mėnt: nė mos e
  marrshim Petrellėn, asnjė nga ne s' duhet tė
  kthehet prapė i gjallė.
  Ngrehni pra flamurin pėrpara, dhe
  rrėfehuni burra si ngahera. Perėndia, si
  gjer tani, ashtu edhe paskėtaj, do tė na
  ndilnmojė dhe do tė na nxjerrė faqebardhė.

  0 Burrani!"

  *****
  Kujdesja pėr ushtėrin ishte kasaveti ma
  i madh i Skėnderbeut. Ai dijti me pėrfitue
  nga eksperjenca e vet pranė Sulltanit, tue
  krijue nji ushtėri tė zgjedhun dhe tė
  pėrhershme mbas modelit tė Jeniēerve. Por
  ai nuk kishte nevojė me pėrdorė metodėn
  barbare tė grabitjes sė djemve tė mitun nga
  gjiu i familjes pėr me i mbyllė nė kazermat,
  mbasi ēdo Shqiptar lakmonte me shėrbye
  si ushtar i pėrhershėm i prijėsit
  t'adhuruem tė kombit. Kjo ushtėri
  kombtare, qė ishte rekrutue mbas listave tė
  hartueme nga Skėnderbeu vet, nuk
  kapėrcente tė dhjetmijėt. N'at kohė nuk
  kishte as kazerma dhe ushtarėt banonin
  nėpėr shtėpijat e tyne. Kur vinte lajmi se nji
  ushtėri turke po i afrohej kufinit epej
  kushtrimi nga kėshtjella e Krujės dhe
  trimat e Kastriotit vraponin nėpėr vendet
  qė iu ishin caktue. Kryetarėt e familjeve
  sunduese shqiptare, qė kishin aderue nė
  kombėtare nė krye tė forcave armate tė
  tyne. Por faktori vendimtar nė fitoret e
  Skėnderbeut ishte garda e tij personale, e
  cila pėrbahej nga dy a tre mijė kalorės. Kjo
  ishte e vetėmja armė qė mund t'iu bante
  ballė Turqve, tė cilėt ishin kalorės tė
  lindun. Tue pėrdorė taktikėn e sulmeve tė
  befta me trimat e hypun nė kuaj qė shkonin
  si vetėtima, Skėnderbeu shkaktonte
  rrėmujėn dhe panikun nė mes tė kambsoris
  anmike, qoftė nė marshim e sipėr, qoftė kur
  kishte rrethue nji kėshtjellė. Nė fushė tė
  hapėt ai manevronte nė mėnyrė qė me
  drejtue ushtėrin anmike nė nji tokė tė
  pėrshtatun, ku mund t'i vėrsulej me
  kalorėsit si shkaba dhe t'i grinte copė-copė.
  Gjithmonė nė ballė tė ushtėris gjatė kėtyne
  betejave legjendare, Gjergj Kastrioti korrte
  fitoren vetėm me prezencėn e tij, tue u futė
  tmerrin ushtarve t'anmikut. Turqėt kishin
  tė drejtė me i pasė frikėn, mbasi
  Skėnderbeu nuk njifte mėshirė kur ishte
  tue luftue. Kjo shpjegohet me faktin se
  anmiku ishte i tillė jo vetėm nga kombsija,
  por edhe nga feja, dhe kodi moral i
  Mesjetės nuk u vinte asnji kufizim
  kristjanve qė luftonin kundėr
  muhamedanve.
  Tue mos lypė nga tė tjerėt ma shum
  sesa ishte gadi tė bante vet, Skėnderbeu
  adhurohej nga ushtarėt e tij, tė cilėt i
  bindeshin me nji vetmohim tė plotė. Ai vet
  kujdesej mbas ēdo fitoreje qė seicili tė
  merrte pjesėn qė i takonte nga plaēka e
  zanun prej anmikut. Ai u epte shpėrblimin
  moral, qė ishte ma i ēmueshėm, atyne
  oficerve dhe ushtarve qė ishin dallue ma tepėr
  pėr guxim dhe trimni, tue i ftue nė tryezėn e
  tij dhe tue pi pėr shėndetin e tyne.
  Rrallė iu desht tė pėrdorte autoritetin e
  tij si kryetar kundrejt misave tė paris
  shqiptare, qė luftonin ndėn komandėn e tij
  pėr kauzėn kombtare. Ai imponohej gadi
  gjithnji me forcėn e karakterit tė tij, me

  Faqe 130

  gjykimin e pagabueshėm, me aftėsin e tij si
  mjeshtėr nė artin e luftės dhe me
  shembullin qė epte, t'ue dalė gjithmonė vet
  pėrpara. Por Gjergj Kastrioti nuk pėrbuzte
  kurr mendimin e prijėsve tė tjerė tė luftės
  kombėtare. Para ēdo beteje me randėsi ai
  mblidhte kėshillin e luftės qė pėrbahej nga
  gjeneralėt e ushtėris dhe pjestarėt e Lidhjes
  Shqiptare dhe vendosnin sė bashku planet
  strategjike mbas nji bisedimi tė hapėt dhe
  tė imtė. Nė rastin e rrethimit tė Beratit mė
  1455, Skėnderbeu iu pėrulė vendimit tė
  shumicės me pranue ofertėn pėr
  armėpushim tė garnizonit turk megjithqė
  vet ishte i bindun se po bahej nji gabim
  fatal. Faktet e provuen se kishte pasė tė
  drejtė dhe Skėnderbeu e pagoi tue pėsue tė
  vetmen disfatė tė karrjerės sė tij.
  Fama e Gjergj Kastriotit ishte pėrhapė
  nė tanė botėn Kristiane. Ndėrsa mbretėn
  dhe krenė feodal t'Evropės ishin zhytė nė
  grindje dhe rivalitete personale sa mos me
  pa rrezikun qė kėrcėnonte mbarė
  Krishtenimin, shum 'njerėz tė thjeshtė tė
  atyne viseve ishin enthuzjasmue nga
  qindresa heroike e Shqiptarve ndėn
  udhėheqjen gjenjale tė fatosit kombtar.
  Shum qytetarė t'Evropės Kristiane, e tue
  pėrfshie edhe Anglezė, kishin vrapue nė
  kėshtjellėn e Krujės pėr tė luftue si ushtarė
  tė Gjergj Kastriotit.
  Nuk asht nji ekzagjerim me thanė se
  Skėnderbeu ishte nga klasa e heronjve
  legjendar, tė cilėt penda e Plutarkut i ka ba
  tė pavdekshėm. Kėsaj i duhet shtue se
  Skėnderbeu ishte pjestar i fundit i kėsaj
  falange qė nuk dinte se ē'asht frika dhe qė
  jetonte pėr tė luftue pėr idealin e liris dhe tė
  mirėn e nji populli qė e kishte zgjedhė si
  prijės. Merita e tij ma e madhe asht se ai
  jetoi nė praku i shoqnis moderne dhe se u
  frymzue nga feja kristiane. Gjatė nji ēerek
  shekull, ai luftoi pėr tė mos lanė qė
  Shqipnija dhe Gadishulli Balkanik tė

  ēkėputeshin nga vathi i qytetnimit
  perėndimor pėr disa shekuj.

  Triumfi i fundit dhe vdekja e Skėnderbeut

  Sulltan Murati i II vdiq nji mot mbas
  orvatjes sė tij me zaptue Krujėn dhe nė
  fronin e Perandoris hypi Sulltan Mehmet i
  11. Si nji djalosh njizet vjeēar Mehmeti i n
  kishte shoqnue tė jatin nė speditėn kundėr
  Shqipnis dhe kishte vuejtė nė sedrėn e tij
  nga disfata. Kujtimin e ritiratės nga
  Shqipnija Mehmeti i II e kishte nė zemėr si
  plagė dhe nuk duronte qė Gjergj Kastrioti
  tė nderohej si gjenerali ma i madh i botės
  Kristiane, i cili kishte thye Turqėt nė luftė,
  tue prishė kėsisoj famėn e tyne si nji popull
  luftėtar qė nuk dinte deri atėhere se
  ē'domethanė me humbė nji betejė. Pėrveē
  kėsaj, Shqipnija e pamvarun ishte nji
  pengesė e padurueshme pėr ambicjen e tij
  me zaptue Romėn dhe me e proklamue
  kryeqytet tė Perandoris otomane.

  Sulmin e parė Sulltan Mehmeti e drejtoi
  kundėr Stambollit, tė cilin e zaptoi me
  1453. Kur u pėrhap lajmi se kryeqyteti
  lavdiplotė i Perandoris Bizantine u shkel
  nga Turqėt, nji valė tmerri dhe pikėllinu
  shpėrtheu nėpėr Evropėn. Bota Kristiane
  priste me ankth nė zemėr se ku do tė ndalej
  hovi i kėtij rrebeshi qė kėrcėnonte me perla
  qytetnimin perėndimuer. Skėnderbeu me
  nji grusht trimash Shqiptar kishte mbet si i
  vetmi prijės Kristian i Evropės lindore qė
  nuk kishte lėshue armėt. Prej vitit 1455 e
  deri mė 1462, Sulltan Mehmeti dėrgoi
  njimbasnji disa armata turke ndėn
  komandėn e gjeneralėve tė tij ma tė mirė
  pėr tė zaptue Shqipnin. Skėnderbeu nuk i
  la as t'i afroheshin Krujės, por i shpartalloi
  tė gjttha nė luginat dhe rrypinat nė mes tė
  Dibrės dhe Ohrit.

  Ndėrsa presjoni i Turqve bahej gjithnji

  Faqe 131

  ma i randė me u pėrballue, Skėnderbeu
  kishte ra nė hall edhe nga intrigat dhe
  manevrat e Venedikut. Logjikisht,
  Republika e Shėn-Markut duhej tė
  formonte nji front tė pėrbashkėt me mbretin
  e Shqiptarve, mbasi Turqėt sigurisht do tė
  vėrsuleshin kundėr saj ditėn qė tė kishin
  shtiė Krujėn nė dorė. Kurse Skėnderbeu u
  shtrėngue ta detyronte Venedikun me
  lidhė nji aleancė me tė, tue krijue
  pėrshtypjen sikur kishte ba paqe me
  Sulltanin.

  Mė 1463 Mehmeti i II kishte fillue nji
  fushatė kundėr Bosnjės nė krye tė ushtėris
  sė tij. Lidhja Shqiptare vendosi me i dhanė
  fund luftės kundėr Turqve tue nėnshkrue
  mė Sulltanin nji paqe fiktive me kushte qė
  nuk dihen. Por, njikohėsisht Skėnderbeu
  lajmėroi Papėn se ishte gadi me rifillue
  luftėn kurdoherė qė ta shifte tė nevojshme.
  Venedikasit u alarmuen dhe aleanca e tyne
  me Gjergj Kastriotin u nėnshkrue po at vit.
  Nė bazė tė kėtij traktati Skėnderbeu u
  angazhue t'i shpallte luftė Turqis, ndėrsa
  Venediku u zotue t'i jepte nji ndihmė tė
  pėrshtatun. Nji kontigjent venecjan i
  pėrbamė nga 1300 ushtarė dhe kalorės u
  dėrgue nė Shqipni bashkė me 2000 dukatė
  pėr tė mbulue shpenximet e luftės. Djali i
  Skėnderbeut, Gjon Kastrioti, muer
  privilegjin e trashėguem tė nji qytetari tė
  Venedikut dhe u ba antar i Kėshillit tė
  Madh tė paris venecjane.

  Fill mbas nėnshkrimit tė marrėveshjes
  nė mes tė Venedikut dhe Skėnderbeut,
  Papa Piu i II u bani nji thirrje tė gjith
  Kristianve me marrė kryqin kundėr
  Turqve. Mjerisht apeli i tij ra nė veshė tė
  shurdhėn. Dukej sikur asnjeri nuk ishte i
  interesuem me mbrojtė Krishtenimin. Deri
  edhe Ferdinandi i Napolit, pėr tė cilin
  Gjergj Kastrioti shkoi vet me luftue, nuk
  muer pjesė nė Kryqzatė. Piu i II, tue vue
  gjith besimin e tij ne Skėnderbeun dhe nė

  Gjergj Kastrioti
  Skenderbeu

  Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani


  mbretin e Hungaris Mathias Korvin, u nis
  pėr nė Ragusė qė ishte caktue si piknisja e
  shefave kristian pėr tė lanēue Kryqzatėn.
  Fati i zi e deshi qė ai tė vdiste rrugės dhe,
  bashkė me tė, u varros shpresa e fundit e
  nji fronti tė pėrbashkėt kundėr anmikut
  otoman. 1 goditun deri nė thelbin e zemrės
  nga kjo vdekje e papritun, Skėnderbeu
  ndaloi menjiherė pregatitjet pėr me shkue
  nė Raguzė. Por ai i kishte shpallė luftė
  Sulltanit tė nesėrmen e ditės kur Papa bani
  thirrje pėr Kryqzatėn kundėr Turqve.
  Kėshtu qė Shqipnija kishte ngelė vetėm
  pėrballė sunduesit otoman tė ndezun
  pishė, tue pasė si aleatė Venedikun, qė pak
  mund t'i besohej. Pa bjerrun kohė, Sulltan
  Mehmeti nisi Ballaban Pashėn nė krye tė
  ushtėris turke pėr tė shembė reduktin e
  fundit tė rezistencės kristiane nė kėt anė tė
  Andriatikut. Ballaban Pasha ishte nji
  renegat* Shqiptar, i cili e njifte taktikėn
  luftarake tė Skėnderbeut dhe reflekset* e tij
  nė sheshin e betejės. Nji dyluftim pėr
  vdekje nė mes tė kėtyne dy prijėsve
  vazhdoi katėr vjet pa nji fitore tė plotė pėr
  asnjanėn palė.
  Ishte pikėrisht gjatė fushatės sė parė
  kundėr Ballaban Pashės qė Skėnderbeu
  muer varrėn e parė dhe tė vetme. Tė dy
  ushtėrit ishin perleshė afėr kėshtjellės sė
  Stefigradit. Skėnderbeu si gjithmonė iu
  printe trimave Shqiptarė atje ku lozej fati i
  luftės. Kali i tij u plagos randė dhe heroj
  kombėtar u pėrplas nė tokė dhe vrau supin
  tue u pėrpjekė mbas cungut tė nji peme. Pėr
  nji minutė i ra tė fikėt nga dhimbja e
  madhe. Roja e tij e rrethoi nga ēdo anė,
  ndėrsa Turqėt sulmonin me rrėmbim. Me
  nji pėrpjekje gadi mbinjerzore luani i
  Arbnis u ēue nė kambė, hypi mbi nji kalė
  tjetėr dhe u vėrsul kundėr anmikut tė
  mahnitun dhe tė tmerruem.
  Nė ndeshjen e dytė me Ballaban
  Pashėn, Turqėt zunė rob disa nga

  Faqe 132

  gjeneralėt ma tė mirė tė Skėnderbeut, ndėr
  tė cilėt edhe vet Moisiun e Dibrės. Me
  urdhėn tė Sulltanit ata pėsuen nji vdekje tė
  llahtarshme tue iu rrjepė lėkura pėr sė
  gjalli. Mbarė kombi shqiptar i vajtoi si
  martirė tė atdheut. Nė betejat e
  mapastajme, Shqiptarėt e xhindosun nga
  zemrimi, nuk lanė ma gjallė asnji Turk qė
  ra nė duert e tyne. Sulltan Mehmetin, qė
  kishte zaptue Stambollin, nuk e nxinte ma
  vendi. Ai u nis vet nė krye tė nji ushtėrije
  prej 200.000 vetėsh pėr me i dhanė nji
  mėsim tė fundit kėtij kombi tė vogėl qė nuk
  ndigjonte me iu pėrulė. Sa muer lajmin,
  Gjergj Kastrioti vrapoi pėr me u kapė me
  fuqin invaduese sa ma larg kah lindja.
  Mbrojtja e kėshtjellės sė Krujės i ishte besue
  Tanush Topijės. Me gjith pengesat qė i
  vuni fuqija e lehtė shetitėse e Skėnderbeut,
  ushtėrija turke mėrrijti para mureve tė
  Krujės dhe topat filluen me vjellė gjylet e
  tyne prej guri. Mbrojtėsit e fortesės
  simbolike nuk i tronditėn topat dhe as qė i
  tėrhoqi ari i Sulltanit. Ky i fundit, tue pa se
  fitorja nuk ishte as pėr sot, as pėr nesėr, u
  largue nga Shqipnija tue lanė Ballaban
  Pashėn me vazhdue rrethimin e Krujės. Ai
  kuptoi nji gja: me mundė Shqiptarėt nuk
  ishte punė aq e lehtė sa me zaptue
  Stambollin, prandaj u kthye nė kryqytetin e
  tij pėr tė pregatitė nji speditė nė shkallė
  edhe ma tė gjanė.
  Po nė at kohė, Skėnderbeut nuk i kishte
  mbetė ma veēse trimnija dhe vullneti mos
  me u pėrulė derisa kishte fuqi tė luftonte. 1
  dishpruem nga apathija dhe verbnimi qė
  mbretnonin nė botėn Kristiane, ai u vesh si
  ushtar i thjeshtė dhe shkoi vetėm nė Romė
  pėr me kėrkue ndihmė. Peshkopė dhe
  Kardinalė duelėn me e pritė dhe nji turmė e
  madhe Romakėsh e brohoriti me
  enthuzjasmė. Nė nji ceremoni tė
  shkėlqyeshme qė u mbajtė nė Bazilikėn e
  Shėn-Pjetrit, Papa Piu i n i dha me dorė tė

  Gjergj Kastrioti
  Skenderbeu

  Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani


  vet nji shpatė nderi dhe nji qylahe tė
  bekueme. Por si ndihmė financjare pėr tė
  vazhdue luftėn, u mblodhėn vetėm 7000
  dukatė. Prej Rome, Gjergj Kastrioti shkoi nė
  Napoli, ku mbreti i dha nji shumė tė
  hollash dhe, aq sa kishte, armė dhe pajime
  lufte.
  Ndėrkaq, rrethimi i Krujės vazhdonte
  dhe gjėndja e tė rrethuemve ishte ba e
  padurueshme. Skėnderbeu porsa u kthye
  nė atdhe nxuer shpatėn dhe u turr kundėr
  anmikut nga malet pėrmbi Krujėn qė
  mbajnė sot emnin e tij. Ballaban Pasha u
  zue nė pritė dhe vdiq nga plagėt qė muer
  n'atė ndeshje. Armata turke mbeti pa
  udhėheqės dhe u shkatėrrue. Shumica e
  ushtarve tė Sulltanit u vranė dhe fare pak
  muejtėn me dalė gjallė nga Shqipnija.
  Shqiptarėt nuk patėn kohė me marrė
  frymė, kur nji tjetėr ushtėri turke u ēfaq
  pėrsėri para mureve tė Krujės. Por edhe kėt
  herė fortesa legjendare nuk u dorzue.
  Sulltani i tėrbuem i dha urdhėn ushtėris
  me djegė e shkretue viset e Shqipnis ku
  arrinte dora e saj. Por falangat e vetėtimta
  tė Gjergj Kastriotit e ndoqėn anmikun
  kamba-kambės tue ba kėrdin nė radhėt e
  tij. Mbas dy javė qė kaluen me plaēkitje dhe
  shfarime, Turqėt me Sulltanin nė krye u
  kthyen nė Stamboll tė brengosun nga
  pikėllimi i disfatės.
  Ky ishte triumfi i fundit i Skėnderbeut.
  Nji mot ma vonė, me 17 Kallnuer 1468,
  heroi i ynė kombėtar, qė kishte dalė i
  pacėnuem nga gjith ato beteja, u mposhtė
  nga nji ethe e mallkueme qė nuk i gjindej
  dermani. Ai kishte shkue nė Llesh me
  kryesue nji kuvėnd tė Lidhjes Shqiptare
  pėr tė shestue plane qė tė nxirrej anmiku
  prej Shqipnis. Prijėsi i pazėvėndėsueshėm
  la kėt botė para se Kuvendi tė merrte
  ndonji vendim. Akti i tretė i tragjedisė
  shqiptare u luejtė pa tė, dhe epilogu ishte
  ai qė mund tė pritej.
  Faqe 133

  Gjergj Kastrioti u varros nė Kathedralen
  e Shėn Kollit nė Llesh, tė cilėn e kishte
  rindėrtue pak vjet ma parė. Kombi shqiptar
  derdhi lotėt ēurk, tue vajtue mbretin e
  adhuruem qė i kishte shėrbye gjatė nji
  ēerek shekullin si mburojė e pathyeshme,
  dhe qė kishte fitue respekt dhe admirim nė
  ēdo skaj t'Evropės me fitoret e tij tė
  habitėshme qė dukeshin gadi si nji
  mrekulli e Zotit. Nji gojdhanė thotė se
  Sulltani Mehmeti i 11, kur muer lajmin e
  vdekjes sė fatosit shqiptar bėrtiti: "Mjer
  Krishtėnimi qė ka bjerrė shpatėn dhe
  mburojėn e tij. Tash, ma nė fund, Evropėa
  dhe Azija janė pėr mue. Ruejna Zot qė tė
  kemi anmik nji tjetėr luan si ai". Dhjetė vjet
  mbas vdekjes sė Skėnderbeut, Turqėt hynė
  nė Llesh, ēelėn varrin e tij dhe banė
  hajmali me copa nga eshtnat e tij, tue besue
  se nuk do t'i vriste as shpata, as shigjeta,
  mbasi ishte pėrhapė kudo besimi se ai vet
  nuk mund tė vritej nga nji armė e dorės sė
  njeriut. Kjo asht aq e vėrtetė saqė, pak kohė
  mbas vdekjes sė Skėnderbeut, nji ushtėri
  turke qė ishte tue invadue krahinat e
  Shkodrės, muer arratin nė panik e sipėr
  kur u pėrhapė lajnu se Skėnderbeu po iu
  printe Shqiptarve.
  Donika dhe Gjon kastrioti shkuen nė
  Napoli. Pėr dhjetė vjetė tė tjerė flamuri me
  shkabėn dykrenore valoi mbi kėshtjellėn e
  Krujės. Mbrojtjen e siguronin trimat
  Shqiptarė ndėn Lek Dukagjinin dhe nji
  kontigjent venecjan ndėn komandėn e
  Kontarinit. Fortesa krenare e Gjergj
  Kastriotit ra nė duert e Turqve me 16
  Qershuer 1478 mbas nji rrethimi tė gjatė qė
  kėrcėnonte me shfarue banorėt nga urija
  dhe lėngatat, ndėrsa Kontarini ishte vra
  dhe Lek Dukagjini kishte zanė shtratin, i
  pazoti me lėvizė. Me gjith premtinun
  solemn tė Sulltan Mehmetit me shpėtue
  jetėn e trimave shqiptarė, asnji burrė nuk
  mbet gjallė dhe gratė dhe fėmijt u zvarrisen
  Gjergj Kastrioti
  Skenderbeu

  Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani


  nė skllavėri. Ky ishte fundi tragjik i luftės
  epike qė heroi legjendar i Shqiptarve bani
  pėr nji ēerek shekulli kundėr invazionit
  otoman.
  Fjalėn e fundit mbi vėndin e
  Skėnderbeut e kanė thanė dy Papė, Kalikst
  i III dhe Piu i II, dhe verdiktin e tyne e ka
  konfirmue historija. Piu i II shkruen kėshtu
  nė Komentarėt e tij: "Ai kaloi gadi gjith
  jetėn e tij tue luftue pėr kauzėn Kristjane.
  Asht zor me gjetė nji prijės Kryqzate qė
  mund tė krahasohet me tė". Papa Kalikst i
  III ka pėrmbledhė me kėt fjali tė goditun
  randėsinė historike tė luftės sė
  Skėnderbeut: "Si nji pendė e patundėshme,
  ai ndaloi furin e sulmeve turke dhe i
  pengoi tė zaptonin Evropėn Kristjane".
  Mandej e tanė Evropa shprehu
  admirimin e saj me nji rast ose me nji tjetėr
  edhe pėr disa shekuj me radhė. Nė librin e
  lutjeve tė Mbretneshės Elizabeth tė Anglis
  botue mė 1559, dita e vdekjes sė
  Skėnderbeut mban kėt shėnim: "17
  Kallnuer. Si sot vdiq princi i mirė
  Skėnderbeu, Mbret i Epirit dhe shfarues i
  Turqve".
  Mė 1597, fisniku francez Jacques de
  Lavardin (Zhak dė Lavardin) shkroi
  biografin e plotė tė Skėnderbeut. Vepra e tij,
  bazue kryesisht nė Barletin, asht frymėzue
  nga dashurija dhe admirimi i kulluet pėr
  heroin tonė kombėtar. Nė Parathanjen e tij,
  Lavardini i drejtohet aristokracis franceze
  me kto fjalė: "Kjo asht jeta e Gjergj
  Kastriotit, i quejtun Skėnderbe nga Turqėt,
  Mbreti i Shqiptarve, emni i pavdekshėm i
  tė cilit meriton pa fjalė tė pėrmendet nė
  tempullin e Kujtimit".
  Vepra e Lavardinit inspiroi poetin
  francez Ronsard me shkruejtė nji vjershė
  kushtue Skėnderbeut. Mbasi kujton
  ngadhnjimet e lashta tė Epirit, poeti
  vazhdon:
  Faqe 134

  "... Dhe Skmderbeu mundės i Skithve
  Qė prej gjith Azis, Ungjillin kanė dėbue
  O ti, nder i kėtij shekulli
  Oshqipiar i shėnuem prej Fatit
  Dora jote mundi Turcjėt njizet e dy herė
  Shtine tmerrin nė rradhėt e tyne,
  I bane me lanė eshtnat nė muret e Kėshtjellės.
  Por ti do tė kishe vdekė, i harruem nga njerzimi,
  Sikur pėrpjekja e devotėshme e tė ditunit
  Lavardin
  Tė mos kishte pėrjetėsue betejat e tua..."

  Sir William Temple, burrė shteti dhe
  shkrimtar politik anglez i shekullit tė XVII,
  e ven Gjergj Kastriotin nė rradhėn e
  prijėsve luftarak dhe Perandorve luftėtar
  ma tė mėdhenj tė historis. Nė nji vepėr mbi
  Virtytet Heroike, ai shkruen: "Gjergj
  Kastrioti, Princi i Epirit, i njoftun
  zakonisht me emnin Skėnderbe, si dhe
  Hunjadi, nėnmbret i Hungaris, janė dy
  gjenerala ngadhnjimtarė dhe burra me
  karakter tė naltė qė luftuen sa qenė gjallė si
  ēempjonė tė Krishtenimit. Ata ishin ba
  tmerri i Turqve dhe, tue pasė vetėm nji fuqi
  tė vogėl ushtarake, u banė ballė me sukses
  pėr kaq vjet sulmeve tė pėrsėritun tė gjith
  ushtėris otomane".
  Voltaire shkrojti mė 1754: "Sikur
  Perandorėt e Bizantit tė kishin qenė si
  Skėnderbeu, Perandorija Romake e Lindjes
  nuk do t'ishte ēdukė".
  Gjenerali kanadez VVolfe, nji ekspert
  mbi historin e luftrave shkrojti me 1756:
  "Skėnderbeu ua kalon tė gjith prijėsve
  ushtarakė tė lashtė dhe modernė si
  udhėheqės i nji armate tė vogėl defensive".
  Historiani i famshėm Eduard Gibbon
  qė ka shkruejtė veprėn klasike mbi
  "Dekadencėn dhe Ēdukjen e Perandoris
  Romake" dėnon Skėnderbeun pse dezertoi
  Sulltanin, mohoi fen muhamedane dhe i
  bani luftė bamirėsit tė tij. Ai e gjykon
  Skėnderbeun mbas parimeve morale tė
  Gjergj Kastrioti
  Skenderbeu

  Shkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani


  shekullit tė XVIII, tue harrue se tre shekuj
  ma parė bahej nji luftė pėr vdekje nė mes tė
  dy koncepteve* tė papajtueshėm moraliteti
  dhe marrėdhaniesh njerzore. Me kto
  mėndje ai duhet tė kishte denue gjithashtu
  edhe mbretin Vladislav tė IV tė Polonis dhe
  Hungaris, i cili shkeli, ndėn nxitjen e
  Nuncit papal Kardinal Cesarini,
  armėpushimin prej dhjetė vjetėsh qė kishte
  nėnshkrue me Sulltanin mė 1444 nė
  qytetin Szegedin.
  Nė ditėt tona, Peshkopi Fan Noli asht
  mundue tė ēmojė rolin e Skėnderbeut me
  kriterin objektiv tė historianit dhe herė-
  herė, tue u ēveshun krejt prej ngroftėsis sė
  ndjenjės patriotike. Ai e pėrfundon kėshtu
  librin e tij: "Skėnderbeu bani pėr 25 vjet nji
  luftė tė mraparojes sė Krishtėnimit dhe
  kėsisoj ia prishi planet Muratit dhe
  sidomos Mehmetit tė II me organizue

  Faqe 135

  speditėn kundėr Romės. Dihet si fakt se mė
  1489, domethanė nji mot para se tė vdiste,
  Sulltan Mehmeti kishte lanēue fushatėn e
  Italis, tue shkelė kambė nė Otranto. Por
  mbas vdekjes sė tij erdhė nė fuqi Sulltan
  Bajazidi, i cili nuk ēante kryet pėr zaptime
  tokash. Suksesori* i tij Sulltan Selimi
  drejtoi ushtėrin kah lindja dhe Evropa
  Perėndimore shpėtoi nga rreziku i
  invazjonit otoman".1

  Historianėt modernė e ēmojnė
  Skėnderbeun si nji nga shefat ushtarak ma
  tė mėdhenj tė gjithė kohėve. Ata e njofin se
  mbreti i Shqiptarve mbet vetėm pėr me
  pėrballue fuqin kolosale tė Sulltanit dhe se
  bani tė pavdekshėm emnin e Krujės, tue
  detyrue Sulltan Mehmetin e II me u kthye
  mbrapa dy herė mbas disfatave qė pėsoi
  nga dora e Skėnderbeut.
  Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

 2. #2
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Tu te lumte pushka or trim, por si te gjate shume e ke bere!
  Nejse, shendet.
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-12-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Postime
  61
  falemenderit
  por kjo eshte vetem nje nder te gjitha deri tani qe kam shkruajtur
  po ti vella
  a je ketu a
  Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  FAKSIMILET HISTORIKE I DOREZOHEN MUZEUT KOMBETAR

  Disa faksimile te dokumentave origjinale me rendesi te vecante per kulturen dhe historine shqiptare, iu dorezuan dje arkivit te Muzeut Historik Kombetar ne Tirane, nga studjuesi Musa Ahmeti. Ashtu sic deshmon drejtori i ketij muzeu Moikom Zeqo jane gjithesej tete kopje te faksimileve, qe cilesohen si dokumenta me vlera te vecanta qe pasurojne fondit kulturor te Muzeut Historik ne Tirane.

  Libri i 1935-es

  Faksimilja e nje libri te dijetarit Miroslav Vahivo botuar ne Sarajeve ne vitin 1935 me titull "Aleksandar Komulovic" (1548-1608), deshmon botimin e nje katekizmi ne gjuhen shqipe qysh ne vitin 1584. Sipas Zeqos, kjo e dhene deshmohet ne faqen 24 te librit te fotokopjuar dhe eshte e panjohur deri me sot. Pikerisht ne kete faqe thuhet qe peshkopi i Shkores Arman Duka, duke ardhur ne vitin 1584 nga Roma per ne Ankone dhe nga Ankona per ne Drubrovnik e Shqiperi, shperndau 500 katekizma ne gjuhen shqipe.

  Zeqo tha se, ne nje konsulte me akademikun Dhimiter Shuteriqi per te vertetuar nese ka katekizma shqiptare te vitit 1584, ai pohoi se nuk e njihte nje botim te tille nderkohe qe e cilesoi eveniment deshmine e saj, pasi ploteson katoligimin e librit shqip ne shekullin XVI-te. Zeqo vertetoi se nje kopje e librit ne shqip mund te gjendet ne arkivat e Vatikanit.

  Bibliografia e Skenderbeut

  Nje tjeter faksimile e bibliografise per Gjergj Kastriot Skenderbeun prej 30 faqesh, botuar ne Zagreb ne vitin 1718 dhe qe permban te dhena te reja te botimeve mbi Skenderbeun eshte nje nga shtesat e fundit ne arkivin e Muzeut Kombetar. Ne keto te dhena eshte edhe nje drame shkruar nga prifti jezuit Talheimb, doktor i filozofise dhe teologjise. Drama titullohet "Fitore ne ikje" ose "Kastrioti, i cili nga Turqia kthehet ne Atdhe dhe ne Mbreterine e Tij". Drama permban 24 faqe, eshte e shkruar ne vargje ndersa ndahet ne tri akte. "Ne Biblioteken kombetare kjo drame gjendet e mikrofilmuar, ndersa faksimilja e sjelle nga studjuesi Ahmeti ne Muzeun Historik eshte fotokopjim i origjinalit, marre nga arkivi i Zagrebit", tha Dr.Zeqo. Sipas tij, "drama nuk eshte e perkthyer ne shqip, por perkthimi i saj do te kishte vlere dhe interes historik".

  * * *

  Ne nje vjershe ne autograf me autor Damian Metondic, qe i perket gjysmes se dyte te shekullit XIV-te pershkruhet qyteti i Shkodres. Sipas Zeqos, "vecantia e kesa vjershe qendron ne faktin se deshmohet se pershkrimi i qytetit te Shkodres ne vargje, eshte bere shume me heret se ne vepren e Marin Barletit "Rrethimi i Shkodres". Me interes jane dhe faksimilet e nje numri te madh letrash dhe poezish te autorit Benigno Albertini, te marra nga arkivi i Raguzes. Ato i perkasin gjysmes se dyte te shekullit XIX-te dhe kane po ashtu ne qender, pershkrimet rreth qytetit te Shkodres. Faksimilja e nje studimi nga burime te ndryshme per qytetin Sepast qe konsiderohet si vendi i Shen Vlashit, shenjtorit mbrojtes te Raguzes do te jete pjese e arkivit te Muzeut. Autori i studimit eshte anonim dhe i perket gjysmes se pare te shekullit XIX-te. Po ashtu interesante jane sipas Zeqos faksimilet e nje gramatike shqiptare ne italisht gjetur ne arkivin e Raguzes, formuluar nga Francesko Maria, qe i perket shekullit XVII-te. Gjithashtu ne keto faksimile gjenden disa poezi te konsullit gjeneral te Frances ne Shkoder, Marko Brier ne gjysmen e dyte te shekullit XIX-te, ne orme sonetesh, qe i kushtohen Shkodres si dhe e nje poezie kushtuar Benigno Albertinit me rastin emerimit te tij si peshkop i Shkodres. Poezia ka per autor Stephan Oliverin dhe i takon gjysmes se dyte te shekullit XIX-te.


  ----------marre nga koha jone.......

Tema tė Ngjashme

 1. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 11:37
 2. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 3. Historia nuk ėshtė vepėr e ca “protagonistėve” pa skrupuj!
  Nga Brari nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 20:25
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 02:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 15:40

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •