Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-01-2008
  Postime
  25

  E vrteta mbi kishat "ortodokse Serbe"

  Nga www.shqypnia.com


  Duke pasur parasysh se territori i sotm i Kosovs sht nj vend i banuar qysh nga koht e lashta, q nga iliro-arbrit-shqiptart, vend n t cilin npr koh jan zhvilluar ngjarje t rndsishme historike, kuptohet vetvetiu se, pothuajse do kultur e lasht q ka kaluar npr kt trev, prve kulturs vendse, ka ln edhe gjurmt e saj. Gjat rrugs s tij t zhvillimit historik, populli shqiptar ka krijuar monumente t shumta dhe t qndrueshme arkitekturale, artistike, historike, etnografike etj. Me gjith
  hulumtimet nga ekspertt q jan br edhe kohve t fundit n kt drejtim, t cilat dihen dhe n mas edhe t publikuara, mendoj se jan t pakta dhe ende jo t plota. Rezultatet e deritanishme n kt drejtim, njoftojn se, nj numr i monumenteve t trashgimis kulturore t Kosovs q nga koht e lashta t ekzistencs s tyre q jan zbuluar nuk do t ken vetm rndsi kombtare shqiptare, por ato
  n shum aspekte i kaprcejn edhe kufijt, me 'rast hyjn n historin e kulturs botrore. Kosova, sot paraqet nj burim t begatshm t trashgimis materiale dhe shpirtrore t periudhave t ndryshme historike, duke filluar q nga parahistoria e deri n ditt tona t cilat veohen pr nga vlerat, cilsit dhe rndsia historike e tyre. Nj hert, ato tregojn pr rrjedhn dhe vazhdimsin e jets
  njerzore, formacioneve kulturore, qytetrimeve etj., t popullats s ktij vendi. N fondin e ktyre veprave t trashgimis bjn pjes edhe objektet sakrale, t kultit, t realizuara npr periudha kohore. Ne n kt punim do t fokusohemi kryesisht n monumentet e kultit, n kishat dhe manastiret katolike e ortodokse, n zhvillimin e tyre gjat periudhs mesjetare dhe m pas. Po ashtu, do t prqendrohemi kryesisht n propagandn e Akademis s Shkencave dhe historiografis serbe t cilat duke u nisur q nga shekulli XIX-XX e n vazhdim deri n ditt e sotme, nuk zgjedhin mjete q n punimet e tyre "shkencore" t shumta t paraqesin qndrimet, tendencat pr prvetsimin e monumenteve t kultit t krishter - kishave dhe manastireve "ortodokse" q ekzistojn sot n Kosov, duke u prononcuar se jan t tyre. Pr m tepr, qndrimet pseudoshkencore e propagandistike t historiografis serbe paraqiten me tezat se: do gj n aspektin e monumenteve dhe t trashgimis kulturore sot n Kosov sht kinse trashgimi "serbe" ose "kultur serbe"; shqiptart nuk kan "asnj gjurm t trashgimis kulturore", prve Kullave, t cilat kinse i ndrtuan pas "ardhjes" dhe "vendosjes" s tyre n trevat e Kosovs gjat shek. XVIII-XIX; shqiptart prjashtohen nga 'do e drejt mbi "tokn e shenjt serbe" t Kosovs ku gjinden "qindra" monumente "shpirtrore" t shtetit mesjetar "serb", e plot qndrime t afrta me kto, na shtyn q t merremi me kt studim. T dhnat historike tregojn se, trevat ilire (shqiptare) kan hyr n literaturn sakrale pikrisht q nga koha e Apostolit Shn Pali (shek. I), nga i cili kemi dshmin: "Kshtu prej Jerusalemit rreth e prqark deri n Ilirik e kam kryer plotsisht detyrn time t
  prhapjes s lajmit t gzueshm mbi Krishtin". Me zyrtarizmin e krishterimit, sipas Ediktit t Milanos m 313, kur organizimi kishtar u legalizua edhe n trevn e Dardanis (Kosovs, E.R.), kuptojm se prmes statusit t veant administrativ e juridik, Dardania, do t ket edhe qendrn e Ipeshkvis ose Mitropolin t sanksionuar me Koncilin e Nikes t vitit 325. Si dihet, pas ndarjes s Perandoris romake n lindje dhe n perndim, m 395, Iliriku administrativisht bn pjes n Perandorin e Lindjes, ndrsa n pikpamje kishtare do t mbetet nn influencn e Roms. Gjat shekullit IV-VI kishtar n Iliri mori hov t madh sa q dihet se vetm n Dardani (Kosov, E.R.) u ngritn 5 deri n 7 ipeshkvi. N kohn e perandorit Justinian (525-565) fillon nj epok e re n jetn e kishs Dardane. Perandori Justinian e riorganizoi kishn dhe n kt mnyr krijoi nj provinc t re t pavarur kishtare s cils i dha nj rol t rndsishm n kt pjes t
  Perandoris.


  Perandori Ilir, Justiniani, gjat vitit 535 e shpalli noveln e XI-t, me t ciln vendin e vet t lindjes, Justiniann e Par, e shndrroi n qendr t madhe kishtare me nj hapsir t gjer t territoreve t Perandoris ku prfshihen: Dardania, Dacia Mediterania, Dacia Ripensis, Mysia, Prima, Prevalitana, Maqedonia e Panonia Secunda. N kuptimin e sotm gjeografik, Justiniana e Par nn ekzarkatin e saj kishte Serbin, Sremin Lindor, Bullgarin Perndimore, Maqedonin Veriore, Kosovn dhe
  Malin e Zi. M pas, me invadimin e barbarve (sllavo-avar) n trevat ballkanike do shihet se aso kohe do ndrronte edhe harta kishtare e Dardanis. Nga kjo koh do t shohim se kisha e Dardanis m von do t bhet gjithnj element m i fort krishterizues edhe i ardhsve sllav n Gadishullin Ballkanik q nga shek. VII-X-t. Gjat ksaj periudhe psojn dme t mdha selit ipeshkvore e arkipeshkvore si jan: Justiniana Prima, Shkupi, Justiniana Seconda (Ulpiana, E.R.), Nishi e Remesiana. Gjat ktyre invadimeve do t ndrpriten lidhjet prkohsisht edhe me Papatin, pr t'u shkputur pr nj koh t gjat sidomos n shekullin VIII, kur Iliriku Lindor do t shohim se do
  ti bashkngjitet Konstantinopojs. Por, do dihet gjithashtu se, jasht ndikimit t kishs bizantine mbeti edhe pr nj koh Ipeshkvia e Shkupit dhe e Prizrenit. Ktej Justiniana Prima, deri n vitin 732, ishte qendr kishtare nn juridiksionin e Roms. Pas ksaj periudhe, n kohn e perandorit bizantin Leonit III-t, ipeshkvit e Ilirikut u shkputn nga vartsia e Roms duke iu nnshtruar qendrs s Konstantinopojs.
  Ndryshime t dukshme n vijim do t ndodhin edhe gjat kohs s sundimit bullgar (893-971) n kto treva, kur Ipeshkvia e Prizrenit do t gjendet nn prbrjen e kishs bullgare. Pas vitit 971, territori i Ipeshkvis s Prizrenit do t"i takonte Arkipeshkvis s Bizantit deri n vitin . Me formimin e Perandoris bullgare t Samuilit, territori n fjal, prap do t gjendet nn juridiksion e Mitropolis s Ohrit,
  q aso kohe, ishte shpallur kish e pavarur mitropolite n rangun e Patrikans. Pas rnies s Perandoris s Samuilit m 1018, perandori bizantin Vasili IIt, Patrikann e Ohrit e uli n rangun e Mitropolisit, por ia la pavarsin mbi 31 dioqeza. Kshtu, n buln e Vasilit t II-t (1020) prmendet edhe Ipeshkvia e Prizrenit, q tregon se, asokohe ipeshkvia gjendet nn juridiksionin e Arkipeshkvis s Ohrit. Ipeshkvia e Prizrenit aso kohe, ishte e rangut t tret dhe prfshinte territore: Hvosnen, Leskovcin, Deanin, Pejn. Selia e Peshkopats s Prizrenit ishte kisha e Shn Prens. Na Kartn e Stefan Deanit (burimi shek. XIV, E.R.) thuhet se, kisha e Shn Prens (n Prizren) ka ekzistuar q nga kohrat e "mbretrve t strlasht". Dshmia e dyt e shkruar e vitit 1204 sht ajo e cila tregon se, q nga koha kur perandori bullgar Kalojani (1197-1207), ripushtoi shum territore nga sundimi bizantin, kuptohet edhe territore t Kosovs, ekzistonin ipeshkvit e Shkupit dhe t Prizrenit. M pas, gjat zgjerimit t shtetit nemanjid t Rashks (Sipas historiografis serbe, Rashka sht brthama e shtetit mesjetar serb) n drejtim kah jugu prej fillimit t shekullit XIII-XIV, do t okupohen dhe territoret e sotme t Kosovs q dihet se do gjinden nn sundimin e tyre pr nj koh. N kt drejtim, nemanjidt do t formojn kishn ortodokse t tyre, e cila si do t shohim do t pavarsohet n vitin 1219 prej kryepeshkopats autoqefale t Ohrit. Duke u
  shpallur e pavarur ajo do t vendoset me seli n Zhi t Rashks. Okupimi i trojeve t sotme t Kosovs asokohe nga nemanjidt, q pason gjat disa decenieve n shek. e XIII-t, solli padyshim nj keqsim t ndjeshm, jo vetm fizik, politik e ekonomik, por edhe n shkatrrimin kulturor e fetar. Ktij prkeqsimi i kontribuoi edhe m tepr transferimi i selis autoqefale kishtare t Rashks nga Zhia n Pej, pra n trevat e Kosovs. Kjo ndodhi n fund t shekullit t XIII-t, ku pas nj sulmi t vitit 1290 nga tribut tatar dhe kuman digjet Manastiri i Zhis. Kuptohet se, Peja nuk ka qen seli e vetme ose e prhershme e Patrikans s Rashks qysh pretendohet. Manastiri i Zhis ishte rindrtuar e dihet se patriku Spiridon dhe trashgimtari Danillo kan pasur selin atje. Aso kohe, gjithashtu kuptohet se, kishat m t hershme "serbe" ishin ndrtuar n territorin e ngusht t Rashks: Studenica (afr Novi Pazarit), Malisheva (afr kufirit t Bosnjs), Sopoani (Novi Pazar) etj. Kjo shtrirje e kishave prkon me territorin e shtetit mesjetar t Rashks, q prshkruhet nga autori bizantin i shekullit t X-t [K. Porfyrogjeneti si dhe burime t tjera].

  KISHA E PEJS


  Duke pasur parasysh pushtimin e territoreve shqiptare, gjat dytre brezave t sundimit t nemanjidve, q arrijn t shtrihen n territorin e sotm t Kosovs, do t kuptohet se, qendra kishtare e tyre ishte ende jasht Kosovs. Vetm gjat shekullit t XIVt, t dhnat tregojn se, me rastin e ndrtimit t Manastirit t Graanics, t Deanit dhe t Kryeengjujve (Arkangjelit) n Prizren, treva e sotme e Kosovs mund t thuhet se kishte njfar rndsie si qendr e Peshkopis s Rashks. Si pasoj, me forcimin e m tejm t pushtetit Nemanjid n kt territor, pra duke filluar nga shekulli i XIV-t, atbot zgjerohet edhe kisha ortodokse e Rashks n kt trev, me t gjitha tiparet q i zotronte kisha ortodokse bizantine: ligjet bizantine, veprat teologjike, literatura didaktike, artet, zejet, me t cilat jeta kishtare pasurohej me objekte
  t domosdoshme nga arkitektura, piktura kishtare e deri tek veshjet e etrve.
  Pushteti Nemanjid n territoret e sotme t Kosovs, n veanti gjat shekullit t XIV-t, do t zbatoj nj politik q synonte asimilimin e popullsive vendse t trevave t pushtuara. Si m t efektshm n kt drejtim zgjodhn represionin dhe persekutimet n lmin fetar. Prandaj, edhe sundimtart nga Dinastia e nemanjidve mbanin lidhje t ngusht me kishn ortodokse, pr t ciln ndrtuan (rindrtuan)
  shum kisha e manastire, jo vetm n territorin e Rashks, por edhe n ato ku shtrihej pushteti i tyre. Kuptohet se fshatrat asokohe prfshihen n prona kishtare e q pjesa m e madhe e popullsis fshatare t Kosovs gjat shekullit t XIV-t, ishte e detyruar ta lidhte fatin me kishn ortodokse. Prqafimi i ortodoksis nga vendsit - arbrit (shqiptart), dshmohet nga listat e banorve, ku krahas klerit katolik t cilsuar me apelativ q prdoret edhe sot n gjuhn shqipe: prift, dom, abat, prmenden edhe klerikt ortodoks t cilsuar si: pop, pope, papas dhe kalluxher. Ndrkaq, pjesa e popullats s qyteteve, pra jasht pronave kishtare prmes kolonistve raguzan, gjerman e italian qe e influencuar dhe e lidhur me kishn romake.


  N dokumentin e paps Benedikti i XI-t t vitit 1303 ndr pes famulli katolike n trojet e nemanjidve prmenden edhe famullia e Treps (de Trepezo) dhe e Graanics (de Grazaniza). N nj dokument q pason nga Papa Kelmenti i VIII-t i vitit 1346 kuptojm se ipeshkvi i Kotorrit ka pasur t drejt kujdesi mbi famullin e Prizrenit, Novobrds, Janjevs dhe Treps. Po ashtu n vitin 1346 pr Prizrenin prmenden se kishte dy kisha katolike "S. Marije de Prisren et S. Petri supra Prisren". Po n kt dokument kuptojm se kryepeshkopi i Tivarit kishte kujdesin mbi kto. Kshtu, Prizreni si qendr e ipeshkvis katolike sipas dokumenteve, mund t ndiqte jetn kishtare. Ktu prmenden kishat e t krishtera katolike si kisha e Shn Pjetrit, kisha e Zojs Mari dhe kisha e Shn Kollit. Duhet theksuar se, t dhnat po ashtu dshmojn q, pushtimi Nemanjid i territoreve, e gjeti pjesrisht popullsin arbrore t viseve veriore e verilindore t lidhura kishtarisht me ortodoksin bizantine (Kosov e Maqedoni) e me katolicizmin roman (Diokle - Zet). Asokohe shum kisha vendse u uzurpuan ose mbi to u rindrtuan manastire ortodokse t Rashks, si jan t njohura faktet pr kishn e krye-engjjve Mihail e Gabriel si dhe kisha e Shn Prens n Prizren. Kto fakte i paraqet letra e Papa Klementit t V-t, i cili i drejtohet Millutinit (Mbretit t Rashks, E.R.) duke krkuar q t'i liroj kishat latine, t cilat i kishte okupuar ai ose t tjert. N kohn e sundimit t Uroshit t II-t - Millutinit (1282-1321), gjendja e katolikve n Kosov u keqsua shum. Ai i ndiqte katolikt dhe e kishte ndaluar ritin e tyre. Kt keqsim t gjendjes s t krishterve katolik e vrteton shkrimtari anonim, prndryshe i njoftuar mir me kushtet dhe vendin q pr Stefan Uroshin e IIt, thot: "Po i ndjek shum katolikt dhe i urren". Po ashtu ai njofton se: "Po rrnon kishat dhe sulmon prelatt", ndrsa katolikt n kt vend "i dogji deri n thua" (Gasper Gjini). Pr keqtrajtimin e popullats katolike n vitin 1319, krert arbror i drguan prfaqsuesit e vet me letra prcjellse te Papa Gjoni i XXII-t n Avinjon, me 'rast e njoftojn at me ndjekjet e ashpra n vendin e tyre q bhen nga Uroshi i II-t - Millutini. Letrn e kishin nnshkruar shum zotrinj arbror. N mesin e ktyre zotrinjve arbror si kryengrits sht i shnuar edhe nj nga Prizreni. Ndjekjet dhe persekutimet e populats katolike do t vazhdojn m fuqishm gjat periudhs s Stefan Dushanit (1331-1355). Pr t, thuhet se, ka qen "mjaft jo tolerant ndaj katolikve" sepse "katolicizmin n popull dhe n mas nuk e duronte". Masat e ashpra t tij pasqyrohen edhe nga arkipeshkvi i Tivarit G. Adami, n nj relacion t drejtuar Duks s Burgonjs, Filipit t VII-t Valua m 1332. Ai thekson se, po shkruan at "q vet e ka par dhe prjetuar". Duke prshkruar gjendjen thekson se: "n pjesn bregdetare edhe latint dhe arbrit gjenden n pozit jashtzakonisht t vshtir sepse populli sht nn pranga, priftrinj t thyer, t shkelur dhe t poshtruar, ipeshkvit dhe abatt shpeshher burgosen... kishat, si ato katedrale po ashtu edhe t tjerat, rrnohen dhe u merren t gjitha t drejtat, zhduken dhe shkatrrohen kuvendet". Dokumentet e kohs dshmojn se Stefan Dushani, prdori tr aparatin e forcs pr zbrazjen e trojeve shqiptare me pretekstin se, po i ndiqte katolikt e padgjueshm arbror. Edhe pse n kushte t tilla, arbrit, i bn qndres t vendosur pushtimit dhe shtypjes s Nemanjidve. Ajo shprehet sidomos me kryengritjen e madhe t vitit 1332 q prfshiu trevat e lumit Buna (Barbana). Kryengritjes do t'i bashkngjitet edhe bujari Dhimitr Suma, e n vazhdim n vitin 1334 shohim kryengritjen edhe n rrethin e Prizrenit. Presioni dhe dhuna e egr q ushtrohej n trevat arbrore do t merret vesh edhe n zyrn e Papatit. Ktej, Papa Klementi i VI-t n vitin 1346, i shkruante Stefan Dushanit se: "disa mbretr t Rashks, paraardhs t juaj, kuvendet dhe kishat... i prvetsuan n kohn e vet e q edhe tani ju i mbani t pushtuara". Prandaj, Papa krkonte nga Dushani, q t'i lejoj ipeshkvit t Kotorrit pr t'i mbledhur kontributet e caktuara kishtare n ... famulli (krishtere).

  Prizreni u konsiderua si qyteti nga ku mund t kontrollohej m mir veprimtaria e saj, ndaj edhe ktu u caktua qendra e re. Madje, pr her t par n historin e kishs s Rashks u v n postin e udhheqsit kishtar jo nj klerik i tyre pra rashkas, por nj klerik bullgar, Jefreni. Masat e tjera radikale q lidhen gjat sundimit t Balshajve n pjes t territorit t Kosovs bn q kisha rashkase e dobsuar t ket br zhvendosjen e qendrs s "Patrikans" nga Prizreni n Zhi t Rashks. Kjo ka ndodhur sigurisht para Betejs s Kosovs t vitit 1389.

  Po ashtu dihet se nga fundi i shek. t XIVt dhe fillimi i atij t XV-t, prve familjes Balshaj q zotronte toka arbrore, krahas tyre do fuqizohen dhe familjet arbrore t Kastriotve dhe Dukagjinve, t cilat do shohim se do zotronin territore t tyre. Kto dy familje do shihet q do t veprojn dhe sundojn edhe treva arbrore t territorit t sotm t Kosovs (sidomos Rrafshin e Dukagjinit dhe Prizrenin) gjithnj deri nn rnien e gjith vendit nn Perandorin Osmane (1455-1461). N kt drejtim aspiratat e historiografis, Akademis s Shkencave, Kishs Ortodokse dhe Qeveris Serbe, edhe n ditt e sotme, pretendojn pr prvetsimin e monumenteve arkitektonike t trashgimis kulturore t Kosovs - objekteve t kultit t krishter kishave dhe manastireve.

  Kto objekte i quajn t tyre, me pretekst se, kinse ato jan ndrtuar nga mbretrit e tyre gjat mesjets, kur ata paskan sunduar territoret e sotme t Kosovs. Dihet dhe nuk sht shtje kontestuese se, q nga sundimi nemanjidas, sidomos nga koha mbretrve: Millutinit (1282-1321), Stefan Deanit (1321-1331), Stefan Dushanit (1331-1355), dhe n kohn e sundimtarit t fundit t ksaj Dinastie Uroshit t V-t (1355-1371), territori i sotm i Kosovs do t gjendet nn pushtimin nemanjid t shtetit t Rashk, pra nn pushtetin politik e fetar t tyre. Sundimtart n fjal duke forcuar pushtetin politik t tyre, njkohsisht forcuan edhe at kishtar, bn q edhe disa qytete mesjetare t Kosovs t'i prdorin si seli t prhershme t tyre. N kt drejtim edhe objektet e kultit, si do t shohim, n mas t madhe do t'i adaptojn pr vete. N ann tjetr, duke punuar n kt drejtim, sidomos duke iu referuar burimeve historike dhe studimeve serioze q kan t bjn me kt shtje, del dhe sht mir e qart se, ktu kemi t bjm me prvetsimin nemanjidas t monumenteve t kultit t krishter iliro-arbror si dhe ato romake e bizantine. Monumentet kryesore t kultit t krishter n Kosov, t cilat sot konsiderohen kisha ose manastire ortodokse nemanjidase - "serbe", si pretendohet pothuajse n t gjitha shkrimet e historiografis serbe, si sht: Manastiri i Deanit, Graanics, Kisha e Shenjtorve Mihail e Gabriel dhe kisha e Zojs Prene n Prizren, Patrikana e Pejs, Kisha e Shtjefnit n Banj t Mitrovics, del t jen monumente t mome iliro-arbrore. Duke pasur parasysh kt q u tha, nga studiues serioz, askush nuk e mohon faktin se kishat dhe manastiret n fjal jan ndrtuar, rindrtuar ose meremetuar mbi themelet e monumenteve t mome t periudhs romake e bizantine. Nga e gjith kjo q u tha, dhe pr m tepr duhet t dihet edhe se, monumenti i par kishtar i rindrtuar nga nemanjt e Rashks n territoret e sotme t Kosovs sht kisha e Pejs. N gjysmn e shekullit t XIII-t, thuhet se, u ndrtua kisha e apostujve n Pej. Kjo kish sot gjendet n kuadr t kompleksit t Patrikans s Pejs. Edhe kjo kish si do shohim m posht, del t jet rikonstruktuar n ndrtim t vjetr, s cils iu dha forma e ndonj kishe t kohs. N fasadat e ksaj kishe shihet mnyra romanike e punimit, me gur t imt e t gdhendur, elemente kto t stilit perndimor romanik, stili romaniko-gotik, q mund t themi se stili n fjal do t paraqitet edhe tek t gjitha objektet e karakterit sakral t ndrtuara n Kosov gjat mesjets s zhvilluar. Pr ndrtimin e kishs s Shenjtorve t Apostolit n Pej, e cila ndrtohet diku n gjysmn e shekullit t XIII-t, t dhnat tregojn se me t ndrtuar, n t vrtet, vazhdohet nj kish e vjetr dhe e ruajtur mir e tipit t ashtuquajtur bazilik trekishtare, q koha e ekzistimit t saj nuk dihet. Ndrtuesit e punojn at sipas programit t kishave t Rashks.
  Q kisha n fjal u rindrtua njoftojn kta autor: Gj. Boshkoviq, M. Qanak- Mediq, B. J. Gjuriq, S. Qirkoviq, V. Koraq dhe Gj. Jankoviq. T dhnat tregojn edhe se, Manastiri i Graanics, sipas njoftimeve burimore historike dhe gjetjeve arkeologjike gjat viteve 1957, 1963 dhe 1964 t zhvilluara nga ekspert serb, sht nj bazilik e ndrtuar midis shekullit t VI-t dhe XI-t.
  Kjo bazilik ishte qendr e ipeshkvis s Ulpians Dardane. Pas rrnimit t saj, mbi themelet e Anijats s Mesme u rindrtua nj kish kushtuar zojs s bekuar t Graanics. Ka t ngjar se po kjo kish t prmendet n letrn e Papa Benediktit t XI-t, t vitit 1303, si kish famullitare katolike. Mbi kt kish, kuptohet se mbreti nemanjid Millutini, rindrtoi Manastirin e Graanics rreth vitit 1316. Se kjo kish u ndrtua n themelet e vjetra t nj bazilike bizantine, q themelet e saja nuk jan shfrytzuar trsisht, na njofton studiuesi serb V. Kora. Njoftime se kjo kish ishte rindrtuar gjejm edhe tek punime t autorve t tjer si: V. Vuliq, P. Mijoviq, D. Bogdanoviq, V. Markoviq, M. Kashanin dhe Gj. Jankoviq. Gjithashtu edhe pr Manastirin e shenjtorve Mihail dhe Gabriel t Prizrenit, gjejm dshmi nga autori S. Nenadoviq dhe nga libri i botuar prej grup autorsh "Kosovo nekad i danas", se ai sht ndrtuar mbi nj kish t mome Dardane t periudhs s antikitetit t von. Rindrtimi sht br rreth vitit 1348-1352. N kompleksin e Manastirit gjendet Kshtjella e Eprme, Kisha e Shn Kollit dhe Kisha e Shenjtorve. S'do mend se kt kompleks t kultit e shfrytzuan banort e ritit ortodoks, si arbrit ashtu edhe "serbt". Arkeologt n rrnojat e ktij Manastiri kan zbuluar fragmente interesante t artit bizantin, romak dhe gotik (F. Dranolli). Ajo q trheq m tepr vmendjen sht mozaiku, q nuk ka ndonj paralele me ndonj mozaik n Serbi, vese m shum i ngjan mozaikut n pagzoren e Katedrales Santa Maria t Firencs (J. Dranolli). N kishn e ktij Manastiri dihet se ruhet edhe varri i kryezotriut arbror, Strazimir Balsha nga viti 1372 (G. Tomoviq dhe R. Grujiq). Edhe me ndrtimin e manastirit t Kryeengjujve (Arkangjelit) afr Prizrenit, q do t ngrihet nga mbreti Stefan Dushani (1331-1355), t dhnat tregojn se, aty ekzistonte nj objekt fetar i vjetr dhe se n rrnojat e tij u ngrit manastiri i ri. Pra, manastiri ekzistonte edhe para se Dushani ta rindrtonte. Mbshtetje pr kt dhan: revista e sipr theksuar "Pravoslavlje", S. Novakoviq dhe Vl. oroviq. N kt drejtim, sht e njohur se mbreti Millutin n vitin 1307 prvetsoi edhe kishn katedrale Zoja Prene n Prizren. Sipas hulumtimeve arkeologjike e historike t materialit relevant, supozohet se kisha e Shn Prens n Prizren kishte katr faza t zhvillimit. Hulumtimet e para u bn nga S. Nenadoviq, i cili konstaton riprtritjen e baziliks s vjetr e cila ngrihet n themelet e nj kishe bizantine t shekullit t IX-t ose X-t. Ai ka konstatuar dy faza t ndrtimeve para kohs s rindrtimit t shekullit t XIVt dhe fazn e rindrtimit t vitit 1306- 1307. Se kjo, ishte ndrtuar mbi themelet e objektit t vjetr njofton edhe autori Gj. Jankoviq. Edhe n Kartn e Stefan Deanit (burim mesjetar serb i shek. t XIV-t) thuhet se: "Kisha e Shn Prens ka ekzistuar q nga kohrat e mbretrve t strlasht". Hulumtuesi S. Nenadoviq q udhhoqi punt rreth restaurimit dhe konservimit t saj (1950-1952) thekson prezencn e fragmenteve m t vjetra dhe t monumenteve t krishterimit t hershm: "... duhet t parashohim se kjo kish ndoshta sht ndrtuar mbi nj tempull edhe m t vjetr, sepse nuk jan zhvilluar hulumtimet n at mas q t jemi t sigurt se nn kt kish t vjetr nuk ekzistojn themele edhe m t vjetra". Po ashtu edhe J. Jastrebov, konfirmon faktin se, ky manastir sht i kohs para "serbe". Pr rindrtimin e kishs s Prens mbi themelet e nj tempulli pagan duhet cekur se, kryepeshkopi Danillo (jetoi n shek. e XIV-t) e quan mbretin Millutin "ndrtimtar dhe riprtrirs t tempujve t rrzuar dhe t rrnuar". Fakti mbi ekzistimin e kishs s mhershme, tregohet nga mbishkrimi i vendosur aty "...e riprtriu q nga themelet mbreti Stefan Uroshi..." (S. Nenadoviq). Ndikimet e stilit t ndrtimit perndimor do t shihen m s miri edhe n Kishn e Manastirit t Deanit ose si edhe quhet Pandakratori, e rindrtuar ose ndrtuar gjat sundimit t Stefan Deanit dhe Dushanit (1327-1335). Karakteristika kryesore e ktij objekti sht stili romanik i ndrtimit q tregon A. Stefanoviq. Sipas t dhnave, Manastirin e Deanit e ndrtoi arkitekti shqiptar At Vita Kui - Cuci me 18 skulptor e gurskalits. Manastiri i Shn Stefanit ose Bajska q gjendet n Banj t Mitrovics, u rindrtua nga mbreti Millutin. Murimi i tij u realizua gjat viteve 1312-1317. Sipas autorit D. Bogdanoviq, sht e mundur q ktu edhe m hert t kishte ekzistuar nj manastir. Se ky objekt ishte rindrtuar mbi themelet e nj tempulli t vjetr mbshtetet dhe nga autort V. Markoviq, A. Stefanoviq e po ashtu dhe nga revista e Patrikans Serbe "Pravoslavlje" q botohet n Beograd. Po ashtu, kemi t dhnat q tregojn edhe pr nj numr mjeshtrish - skulptorsh t shquar shqiptar t ndrtimit t kishave q veoheshin asaj kohe, si jan: Miho (Mikel) Tivarasi i shekullit t XIV-t, Gjin Aleksi dhe Mark Nikoll Gega etj. Mbshtetje pr qndrimet tona q paraqiten gjat gjith ktij punimi, se kishat dhe manastiret ortodokse u rindrtuan ose m mir t themi, u adaptuan me ndrhyrje gjat ri-ndrtimeve pr t'u transformuar nga stili katolik n at ortodoks, si kuptohet nga shumica e rasteve t siprtheksuara, do t gjejm edhe tek disa studiues serb q shquhen me punimet e tyre pr kto shtje. Gj. Sljepeviq, tregon se: nemanjidt, sundimtar t Rashks nuk patn dije pr ndrtime as t kishave e as t manastireve, ata vetm i shfrytzuan objektet dhe kulturn bizantine duke qen nj hert kopjues dhe imitues t tyre. Kjo, sipas autorit, tregohet edhe me selit (rezidencat) e prkohshme t mbretrve t tyre q do t lvizin gjat gjith periudhs s sundimit. Ata, nuk kishin nj vend (qendr, qytet apo pallat) t prhershm.

  Shefi i katedrs pr arkeologji mesjetare n Beograd, Dr. Gj.Jankoviq, thekson se, sa sht e ditur Kosova, Mali i Zi dhe Hercegovina jan territoret q m s shumti kan kisha q shrbenin n vazhdimsi q prej njmij (1000) vjetsh. Nga kto, kemi objekte t ndrtuara qysh gjat shek. t VI-t dhe t VII-t ose ato t shek. t IX-t dhe t XI-t, si jan edhe kisha n Lipjan, Graanic dhe Zonja Prene (Ljevishka) n Prizren. Akademiku, D.Bogdanoviq, tregon se, dy qytete bizantine q i okupoi Stefan Nemanja, Prizreni dhe Lipjani, q aso kohe ishin qendra fetare. Kur arkimandriti Sava e organizoi kishn autoqefale "rashkase", at e ndan n dhjet (10) ipeshkvi, e nga ato tri (3) gjendeshin n territoret e sotme t Kosovs.

  Zhvillimi i territorit t sotm t Kosovs, sipas autorit, si "qendr shpirtrore" e popullit "serb" gjat mesjets mbshtetet me prqendrimin e madh t kishave dhe manastireve. Ai vazhdon, deri sot nuk mund t dihet se sa kisha kan qen ose jan ruajtur nga epoka paranemanjide, sepse krkime, hulumtime sistematike si dhe arkeologjike nuk jan kryer, duke shtuar, numr bukur i madh i kishave nemanjide (rashkase) sigurt se jan ngritur n themelet e vjetr t tempujve bizantin.

  Njohsi i mir i ktyre shtjeve, V. Markoviq, na tregon se, historia e kishave dhe manastireve ortodokse si shkruhet dhe prshkruhet nga tradita dhe historiografia serbe, nuk ln tjetr, ve t kuptohet se, veprat-ndrtimet e fundit, ato nemanjide, t jan ngritur mbi llogarin e t parave. Kshtu, nemanjidve i prshkruhen shum manastire, t cilat jan shum ma t vjetra se koha e tyre. V.

  Markoviq, tregon edhe se, mbreti Millutini (1282-1321) nuk ndrtoi asnj manastir t ri, ai vetm i rindrtoi manastiret e vjetra e t lna. Pr kt, historiografia jon e vjetr dhe e re e paraqesin Millutinin si themelues-ndrtues i shum manastireve. Karakteristik e kohs s tij sht se, Millutini rindrtoi shum manastire n territoret q okupoi nga Bizanti, m shum se sa n territoret e vjetra "serbe". Historiani, St. Stanojeviq, thekson q edhe para Stefan Nemanjs, n kufijt me Rashkn kishte bukur shum manastire dhe udhheqs fetar dhe nuk fillon krejt me Nemanjn, si don ta paraqesin historiograft tan... Autori, V. Petkoviq, vjen n prfundime se, fiset "serbe" (sllave, E. R.) q nga ardhja dhe vendosja e tyre n kto territore (ballkanike) e deri n shek. e XVIIIt, shnuan lvizje t mdha. U ndrtuan dhe rindrtuan kisha e manastire e pr ka " nuk mundemi t pohojm e vrtetojm se kto vepra jan ekskluzive serbe".
  Lehtso trupin duke munduar mendjen!

 2. #2
  cmitizuese Maska e zerbina
  Antarsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  S`e di me thane
  Postime
  129
  Ci duam ne kishat e shkaut ne kosove dhe te cobenve ne shqiperi.
  I kemi xhamijat tona si shpirt.

 3. #3
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  232
  [QUOTE=zerbina;2151261]Ci duam ne kishat e shkaut ne kosove dhe te cobenve ne shqiperi.
  I kemi xhamijat tona si shpirt.[/QUO

  Kishat e cobenve?????Xhamijat tona????
  Ku do te dalesh me keto komente o mendje e ndritur??? Ca futesh e komento pa snji lloj llogjike, pa lidhje me temen???
  Mos u fut ne valle, kur nuk po din me kercy!
  Ergo cogito, ergo sum!

 4. #4
  Ci duam ne kishat e shkaut ne kosove dhe te cobenve ne shqiperi.
  I kemi xhamijat tona si shpirt.
  Jane kishat e shqiptarit qe turku ia fali shkaut. Si ci do?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Prishin kish e mbarojn Xhami...

  Citim Postuar m par nga zerbina Lexo Postimin
  Ci duam ne kishat e shkaut ne kosove dhe te cobenve ne shqiperi.
  I kemi xhamijat tona si shpirt.
  Shumica e Xhamive qe jane sot ne Kosove, per nga pamja e jashtme jane objekte fetare muslimane mirepo THEMELET e tyre te hershme kane baz kishat e tona shqiptare qe ka filluar nga koha e Konstantinit te Madh e deri n shekullin e XVI-t...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-01-2008
  Postime
  25
  Citim Postuar m par nga zerbina Lexo Postimin
  Ci duam ne kishat e shkaut ne kosove dhe te cobenve ne shqiperi.
  I kemi xhamijat tona si shpirt.
  I duam se jane tonat dhe cdo gje qe eshte e jona do ta duam nuk varet nga feja se i ndertuan shume moti e ne tash qe kemi nderru fene nuk duhet ti rrenojme madje duhet ti ruajme per shqiptaret katolik qe kane mbetur e per trashegemi kulturore e jane te dobishme per shume fakte tjera, me duket se deshironi te percani popullin kur filloni me fe, po lene fene se ne i kemi ndrru fete se njehere nuk kemi pasur hic po feja e shqiptarit eshte shqiptaria.

  Dua te them se une nuk jam katolik po jam musliman po dua te shpalos te paverteten dhe te pathenen qe u mbulua edhe po mbulohet nga serbet se Kisha e Decanit eshte tash e UNESCOs si kishe serbe qe me themele eshte shqiptare

  si kishat e Ulpianes, Pejes, Prizrenit edhe Ohrit.
  Lehtso trupin duke munduar mendjen!

 7. #7
  Citim Postuar m par nga zerbina Lexo Postimin
  Ci duam ne kishat e shkaut ne kosove dhe te cobenve ne shqiperi.
  I kemi xhamijat tona si shpirt.
  Komenti me infantil qe kam lexuar ndonjehere. Shpresoj ta kesh patur me ironi se perndryshe...

  Kishat ne Kosove kane qene shqiptare dhe i pervetesoi serbi. Kishat e Shqiperise i ka ndertuar shqiptari dhe jo cobani. Xhamite dihet se si u ndertuan dhe nga u importuan. Ky nenforum e ka Historia Shqiptare dhe jo injoranca myslimane. Mos i ngaterro konceptet te lutem. Nese ske gje konkrete per temen atehere me mire lexo e leri ata qe dine dhe kane cte thote, te shprehin mendimet e tyre.

 8. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,144
  I Nderuar Artti!

  Ju falenderoj per pershkrimin e hollesishem dhe faktet qe dhate lidhur me origjinen e Kishave Orthodhokse ne Kosove. Nuk pretendoj as te miratoj dhe as te kundershtoj punen tuaj, sepse eshte nje teme per te cilen per here te pare flitet (ose nga te parat), pasi historia e Shqiperise deri me sot nuk ka hedhur drite mbi keto ngjarje.
  Nuk kam aspak kundershtim, dhe dihet mire se ne qe prej fillimit te 2000 vjecarit e deri ne kohen e pushtimit turk, shqiptaret kane qene mbartes te besimit te Krishtere Orthodhoks. Me pas u detyruan me menyra nga me barbaret te nderronin besimin e tyre qe t`i shkonin per shtat perandorise osmane.
  Keto konvertime qe ndodhen ne popullin tone nuk dolen jashte kufijve natyrale te tij. Serbet nuk u konvertuan ne myslimane si ne.
  Tani rrjedh deduksioni, qe Kishat Orthodhokse te cilat shqiptaret e myslimanizuar i braktisen, keto Kisha u bene pjese e popullit serb dhe e Kishes Orthodhokse Serbe, thjesht per arsyen se shqiptaret i braktisen ato.
  Sot mund te permenden shume shembuj si ato qe permendet ju, por kane kaluar shekuj te tere qe atehere. Shume gjera kane ndryshuar. Pas kalimit te nje kohe kaq te gjate ne shqiptaret nuk kemi me te drejte morale t`i konsiderojme Kishat Serbe pjese te kultures sone.
  Megjithate, nuk dua t`i ve vulen ketyre gjerave, gjithshka ndryshon. Edhe shqiptaret ndryshojne dhe ata te gjejne rrugen t`i afrohen kesaj kulture te qyteterimit.
  Nga ana tjeter nuk deshiroj t`i shoh faktet historike te kesaj teme, si elemente percarese qofte ndermjet popullit shqiptar dhe popullit serb, por sidomos mes Kishes Orthodhokse Shqiptare dhe asaj Serbe, te cilat jane Kisha motra.
  Pa dashur te mburrem, por si orthodhoks qe jam une dhe gjithe bashkebesimtaret e mi mund te deklarojme se kishat orthodhokse te Shqiperise jane me teper dhe ne rradhe te pare, pjese e kultures se orthodhokseve shqiptare, te cilet kane te drejten morale mbi kete kulture, pasi i qendruan ne menyre te mrekullueshme pushtesit turk dhe nuk e nderruan besimin e tyre.
  Drejt ketij qyteterimi shqiptaret dhe kosovaret kane filluar te ecin.

  Pershendetje

 9. #9
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Drejt ketij qyteterimi shqiptaret dhe kosovaret kane filluar te ecin.
  Ka vetm shqiptar. Apo Llatosi t ka msuar kshtu?
  Life's too short to remove USB safely.

 10. #10
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,006
  Lopa kudo q kalon lshon nga nj bajg. Edhe turku ngado q shkoi bri nga nj xhami.

  Kishta ortodokse shqiptare ose katolike shqiptare jan mjaft t lashta dhe t ngritura mbi themelet e tempujve pagan ilir.

 11. #11
  cmitizuese Maska e zerbina
  Antarsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  S`e di me thane
  Postime
  129
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Komenti me infantil qe kam lexuar ndonjehere. Shpresoj ta kesh patur me ironi se perndryshe...

  Kishat ne Kosove kane qene shqiptare dhe i pervetesoi serbi. Kishat e Shqiperise i ka ndertuar shqiptari dhe jo cobani. Xhamite dihet se si u ndertuan dhe nga u importuan. Ky nenforum e ka Historia Shqiptare dhe jo injoranca myslimane. Mos i ngaterro konceptet te lutem. Nese ske gje konkrete per temen atehere me mire lexo e leri ata qe dine dhe kane cte thote, te shprehin mendimet e tyre.
  Uuaaa .

  Mua te njohurit nga Kosova me thonin gjithnje se kishat e shkaut duhet me i rrezu krejtesisht.Ne Kosove vetem serbet jane ortodokse.

  Ne Vlore dhe Gjirokaster te gjitha kishat ortodokse jane ose cobane ,ku venin cobanet ose greke dhe shkruajne te gjitha greqisht.

  Cfare jane keto teori te reja ? Me njoftoni nese ka ndonje ndryshim te ri.Ci duam ne kishat? Ne jemi myslymane dhe duhet te shkojme ne xhami ashtu sic na do Allahu.Te shkosh ne kishe eshte harram.

 12. #12
  Duhet te jete teori e Bathores kjo. Kerkoj ndjese per turbulliren mendore qe te shkaktova. E kam te qarte qe shoku kulturor eshte i madh. Dikur thonin se skizofrenia sherohet me uje te ftohte. Tirana sta ofron kete mundesi. Rrofshin bjeshket e Nemura.

 13. #13
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  Kur te shkoj ket vere ne Tirane do vizitoj patjeter Bathoren.
  paska evoluar goxha.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-01-2008
  Postime
  25
  "Mua te njohurit nga Kosova me thonin gjithnje se kishat e shkaut duhet me i rrezu krejtesisht.Ne Kosove vetem serbet jane ortodokse."

  Keshtu thone sepse nuk e dine ndersa hoxhallaret duhet ti rrahim mire njehere tju tregojme se nuk jemi vellezer me arabet apo turqit ska vella musliman ka vetem Vella shqiptar, po te fillojme te rrezojme kishat do te ndahemi keq sepse ne Kosove ka katolik ne mos paste orthodoks edhe orthodoks ka mbetur ende ne Drenice po qe tani e kane harruar krejtesisht fene e tyre.

  Per mua feja eshte Shqiptaria kushtetuta ime eshte Kanuni i Lekes dhe Kanuni i Laberise ndersa i respektoj edhe fete tjera.
  Lehtso trupin duke munduar mendjen!

 15. #15
  Duhet te jete teori e Bathores kjo. Kerkoj ndjese per turbulliren mendore qe te shkaktova. E kam te qarte qe shoku kulturor eshte i madh. Dikur thonin se skizofrenia sherohet me uje te ftohte. Tirana sta ofron kete mundesi. Rrofshin bjeshket e Nemura
  S'ka faj sepse nuk jane dhene akoma legalizimet per pronat ne Bathore. Ca s'ben stresi.

 16. #16
  Une e kam shkruar nje gje te ngjashme ne nje teme tjeter. Falja e kishave ortodokse shqiptare ne Kosove serbit eshte gabimi me fatal qe eshte bere nga shqiptaret aty. Duke ngaterruar antipatine dhe urrejtjen e tyre ndaj serbeve me heqjen dore nga nje trashegimi shekullore, i kane dhene serbit armen me te mire per tu konsideruar se vendas ndersa Kosoven si djepi i nacionalizmit te tyre. Askush nuk po thote qe banoret skane patur te drejte te bejne zgjedhjen e tyre per nje fe te caktuar por kjo sdo te thote se i duhet kthyer shpina nje pasurie te tere si kulturore ashtu dhe shpirterore. Le qe ca diskutohet kot, kur bie fjala tek feja ata skane per ta kuptuar asnjehere se cfare kane bere. Edhe sot e kesaj dite vazhdojne e thone se myslimanizmi i ruajti identitetin dhe i shpetoi nga asimilimi serb. Tani serbi rri e ferkon barkun dhe i quan si te tijat kishat mbi 1 mije vjecare shqiptare. Nuk i thone kot, kur gjen shesh ben pershesh. Sylesheria eshte tipar i humbesve te medhenj. Dhe humbesit kemi qene ne me kete katastrofe qe i krijuam vetes.

 17. #17
  Dhe mos harro qe kisha ka qene perhere suksesi i kombit serb. Fale saj dolen ato qe dolen pas renies se Perandorise Otomane sepse e kishin ruajtur identitetin e tyre pavarsisht se nga erdhen. Me pak fjale kisha i beri komb solid ne rrjedhen e historise. Ndersa nga ana tjeter turqit Darius e jo vetem shqiptaret ( ne shumicen e rasteve ) i falnin Arqipeshkvite serbve si ajo e Pejes qe u fal ne kulmin e Perandorise Otomane.

  Ndersa per indentitetin qe na ka mbrojtur islami duket mjaft qarte se sa te medhenj dolem ne 1913 kur na bene copa copash dhe gjeje pse na bene...Kishin nje super "preteks" por u treguan mjaft budallenj qe nuk na shuajten fare. Kushtet i kishin, pse jo?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151
  Eshte e verte qe ato kisha kan shqipetare sepse faktet shifen. Po ct'i ben kur te udhheqin injorantet dhe tradhtaret.
  Hashim Thaqi maksimalisht perpiqet qe ti jep te drejta sa me shum serbeve dhe asgje nuk ben per shqiptare ne Kosove. Keto kisha qe nuk jan te serbeve lere qe i kan marr po bashk me to qeveritar ton ia kan falur mijra hektar tok ketyre kishave, dhe ato sipas pakos se Ahtisarit quhen republika te kishes ortodokse serbe. Tani ne manastirin e deqanti shqiptaret kan veshtersi me qarkullu ne pronat e veta sepse vazhdimisht duhet te nadlen ne postblloqet e Kforit dhe po ashtu shqiptarve nuk u jepet leje ndertimi ne pronat e tyre ndersa ai vent eshte nje mrekulli natyrore do ishte mrekulli per turizem.
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 19. #19
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Kan qen shqiptare , por tani mos po pritni qe ne si musliman te shkojm te murgjizohemi ne ato manastire ortodokse ? Fajin e kan ortodokset shqiptar qe jan serbizuar dhe bashk me ate i kan serbizuar edhe kishat e manastiret.

  Njesoj si jan maqedonizu kishat dhe manastiret ne perendim te Maqedonise.

  Por prap se prap zerin e ngrisin muslimanet per keto kisha e manastire , ndersa Janullatosi grek hesht , normal vllazeria grekoserbe sja lejon te kerkoj manastiret shqiptare.

  Njesoj po hesht edhe katolicizmi shqiptar kur eshte ne pytje Gonxhe Bojaxhiu , ne vendin ku ndodheshte shtepia e Gonxhe Bojaxhiut , ortodokset maqedon aty do te ndertojn nje kishe ortodokse. Por skam ndegju te ket reagu kreu katolik shqiptar. REAGOJN vetem muslimanet e Maqedonise.

  Vetdija kombetare tek katoliket dhe ortodokset ne kriz !

 20. #20
  Nuk eshte tema per fene. Nqs se kuptoni shkoni e shfryni dufet tuaja tek nenforumi mysliman. Ti harron qe fajin se kane ortodoksit shqiptare qe u serbizuan sepse kjo ska ndodhur. E kane fajin ortodoksit shqiptare qe u myslimanizuan. Dhe lere Janullatosin dhe Nene Terezen se jane komplet jashte teme. Dhe sidomos mos perdhos termin vetedije kombetare kur jo vetem qe se ke po as qe e di si nocion. Ki parasysh, eshte nenforumi i Historise dhe jo i pacavureve dhe kerrabave jeshile.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 2. Kishat Britanike kthehen n palestra sporti
  Nga titi-a n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 03-02-2009, 14:26
 3. Berisha: Disa prej mediave, hanxhar t mafies
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 203
  Postimi i Fundit: 16-05-2007, 02:27
 4. E verteta ne Histori
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-05-2003, 11:23
 5. E Verteta
  Nga baobabi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 17-05-2002, 14:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •