Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kshu_jam_un
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  43
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Jacques Prevert

  Mengjes (Jacques Prevert)

  Kafene fillimisht hodhi
  Ne filxhan
  Pastaj qumeshtin hodhi
  Mbi kafe
  Me pas hodhi sheqerin
  Ne kafene me qumesht
  Me lugen e vogel
  E perzjeu
  E piu kafene me qumesht
  Dhe mbi tryeze filxhanin e vendosi
  Pa me folur
  Ndezi nje cigare
  Dhe rrathe krijoi
  Me tymin e saj
  E leshoi hirin ne tavell
  Pa me folur
  Pa me veshtruar
  U ngrit
  Kapelen ngjeshi ne koke
  Dhe pardesyne dimerore veshi
  Se binte shi atehere
  Dhe iku
  Nen shi
  Nje fjale pa me thene
  Nje shikim pa me hedhur
  E une mbeshteta koken ne duar
  Dhe qava

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  257
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Per ty e dashura ime. (Jacques Prevert)

  Kam shkuar ne tregun e zogjve
  dhe kam blere zogj
  per ty
  e dashura ime.

  Kam shkuar ne tregun e luleve
  e kam blere lule
  per ty
  e dashura ime.

  Kam shkuar ne tregun e hekurishteve
  e kam blere zinxhir te rende
  per ty
  e dashura ime.

  Pastaj kam shkuar ne tregun e sklleverve
  e te kam kerkuar,
  por pa te gjetur
  e dashura ime.

 3. #3
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Quand tu dors


  Toi tu dors la nuit
  moi j'ai de l'insomnie
  je te vois dormir
  ēa me fait souffrir

  .......................

  Toutes les nuits je pleure toute la nuit
  et toi tureves et tu souris
  mais vela ne peut plus durer
  une nuit surement je te tuerai
  tes reves alors seront finis
  et comme je me tuerai aussi
  finie aussi mon insomnie
  nos deux cadavres réunis
  dormiront ensemble dans notre grand lit.

  Toi tu reves la nuit
  moi j'ai de l'insomnie
  je te vois rever
  ēa me fait pleurer

  Voilą le jour et soudain tu t'eveilles
  et c'est ą moi que tu souris
  tu souris avec le soleil
  et je ne pense plus ą la nuit
  tu dis les mots toujours pareils
  "As-tu passé une bonne nuit"
  ey je réponds comme la veille
  "Oui mon chéri j'ai bien dormi
  et j'ai revé de toi comme chaque nuit..."
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 4. #4
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Le message

  La porte que quelqu'un a ouverte
  La porte que quelqu'un a refermée
  La chaise oł quelqu'un s'est assis
  Le chat que quelqu'un a caressé
  Le fruit que quelqu'un a mordu
  La lettre que quelqu'un a lue
  La chaise que quelqu'un a renverseée
  La porte que quelqu'un a ouvere
  La route oł quelqu'un court encore
  Le bois que quelqu'un traverse
  La rivičre oł quelqu'un se jette
  L'hopital oł quelqu'un est mort.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Quand tu dors


  Toi tu dors la nuit
  moi j'ai de l'insomnie
  je te vois dormir
  ēa me fait souffrir

  .......................

  Toutes les nuits je pleure toute la nuit
  et toi tureves et tu souris
  mais vela ne peut plus durer
  une nuit surement je te tuerai
  tes reves alors seront finis
  et comme je me tuerai aussi
  finie aussi mon insomnie
  nos deux cadavres réunis
  dormiront ensemble dans notre grand lit.

  Toi tu reves la nuit
  moi j'ai de l'insomnie
  je te vois rever
  ēa me fait pleurer

  Voilą le jour et soudain tu t'eveilles
  et c'est ą moi que tu souris
  tu souris avec le soleil
  et je ne pense plus ą la nuit
  tu dis les mots toujours pareils
  "As-tu passé une bonne nuit"
  ey je réponds comme la veille
  "Oui mon chéri j'ai bien dormi
  et j'ai revé de toi comme chaque nuit..."

  Kur ti fle

  Ti fle natės
  unė kam pagjumėsi
  tė shikoj tė flesh
  kjo mė ben te vuaj  Gjithe netėt qaj gjithė natės
  dhe ti endėrron dhe buzėqesh
  por kjo nuk mund tė zgjasė mė
  njė natė me siguri do tė tė vras
  ėndrrat e tua atėherė do tė mbarojnė
  dhe meqė do tė vras veten
  e mbaruar edhe e imja pagjumėsi
  dy kufomat tona tė bashkuara
  do tė flenė sė bashku nė shtratin tonė tė madh.  Ti fle natės
  unė kam pagjumėsi
  Tė shikoj tė ėndėrrosh
  kjo mė bėn tė qaj  Ja dita dhe ti befas zgjohesh
  dhe mua ti mė buzėqesh
  ti buzėqesh me diellin
  dhe nuk mendoj mė pėr natėn
  Ti i thua fjalėt gjithmonė njėlloj
  "A ke kaluar njė natė tė mirė"
  dhe unė pėrgjigjem si dje mbrėma
  "Po i dashur kam fjetur mirė
  dhe tė kam ėndėrruar ty si ēdo natė..."

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Le message

  La porte que quelqu'un a ouverte
  La porte que quelqu'un a refermée
  La chaise oł quelqu'un s'est assis
  Le chat que quelqu'un a caressé
  Le fruit que quelqu'un a mordu
  La lettre que quelqu'un a lue
  La chaise que quelqu'un a renverseée
  La porte que quelqu'un a ouvere
  La route oł quelqu'un court encore
  Le bois que quelqu'un traverse
  La rivičre oł quelqu'un se jette
  L'hopital oł quelqu'un est mort.

  Mesazhi

  Derėn qė dikush ka hapur
  Derėn qė dikush ka mbyllur sėrisht
  Karrigen ku dikush ėshtė ulur
  Macen qė dikush ka pėrkėdhelur
  Frutin qė dikush ka kafshuar
  Letrėn qė dikush ka lexuar
  Karrigen qė dikush ka rrėzuar
  Derėn qė dikush ka hapur
  Rrugėn ku dikush vrapon akoma
  Drurin qė dikush kalon pėrtej
  Lumin ku dikush hidhet
  Spitalin ku dikush ėshtė i vdekur
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Kenge ne gjak

  Ka njolla te medha gjaku ne bote
  ku shkon gjith ky gjak i perhapur?
  a eshte toka qe e pi dhe dehet
  dehje e ēuditshme atehere
  kaq e matur... kaq monotone...
  Jo toka nuk dehet
  Toka nuk rrotullohet gabim
  ajo shtyn rregullisht veturen e saj te vogel kater stinet e saj
  shiun... boren...
  bresherin... kohen e bukur...
  ajo nuk eshte asnjehere e dehur
  mezi i lejon vetes here pas here
  nje vullkan te vogel fatkeq.
  Ajo rrotullohet toka
  rrotullohet me pemet e saj... me kopshtet e saj... shtepite e saj...
  ajo rrotullohet me njollat e medha te gjakut
  dhe te gjitha gjallesat rrotullohen me te dhe gjakosen...
  Ajo ajo s'do t'ia dije
  toka
  Ajo rrotullohet dhe te gjitha gjallesat fillojne te ulerijne
  ajo s'do t'ia dije
  ajo rrotullohet
  nuk ndalon se rrotulluari
  dhe gjaku nuk ndalon se rrjedhuri...
  Ku shkon gjithe ky gjak i shperndare
  gjaku i vrasjeve... gjaku i luftrave...
  gjaku i mjerimit...
  dhe gjaku i njerezve te torturuar ne burgje...
  gjaku i femijeve te torturuar qetesisht prej babait dhe mamase se tyre...
  Dhe gjaku i njerezve qe gjakosen nga koka neper biruca...
  dhe gjaku i puntorit
  kur puntori rreshket dhe bie nga ēatia
  Dhe gjaku qe vjen e qe vershon me vale te medha
  me te porsalindurin... me femine tjeter...
  E ema qe bertet... femija qan...
  gjaku rrjedh... toka rrotullohet
  toka nuk ndalon rrotullimin
  gjaku nuk ndalon rrjedhjen
  Ku shkon gjithe ky gjak i shperndare
  gjaku i te rrahurve... i te poshteruarve...
  i te vetvrareve... i te pushkatuarve... i te denuarve...
  dhe gjaku i atyre qe vdesin keshtu... aksidentalisht
  Ne rruge kalon nje i gjalle
  me gjithe gjakun e vet brenda
  papritur ja tek eshte i vdekur
  dhe gjithe gjaku i tij eshte jashte
  dhe te gjallet e tjere bejne te zhduket gjaku
  ata e marrin trupin
  por eshte ngulmues gjaku
  dhe atje ku ishte i vdekuri
  shume me vone krejt i zi
  pak gjak qendron akoma
  gjak i mpiksur
  ndryshk i jetes ndryshk i trupave
  gjak i mpiksur si qumeshti
  si qumeshti kur rrotullohet
  kur rrotullohet si toka
  si toka qe rrotullohet
  me qumeshtin e saj... me lopet e saj...
  me te gjallet e saj... me te vdekurit e saj...
  toka qe rrotullohet me pemet e saj... te gjallet e saj... shtepite e saj...
  Toka qe rrotullohet me martesat...
  varrimet...
  guackat...
  regjimentet...
  toka qe rrotullohet e rrotullohet
  me perrejnte e saj te medhenj prej gjaku.


  Deshperimi eshte ulur mbi nje stol

  Ne nje park mbi nje stol
  Eshte nje burre qe therret kur kalojme
  Ai ka syze nje kostum te vjeter gri
  Ai pi nje cigare te vogel ai eshte i ulur
  Dhe therret kur kalojme
  Ose thjesht ju ben nje shenje
  Nuk duhet ta shikojme
  Nuk duhet ta degjojme
  Duhet te kalojme
  Te bejme sikur nuk e shohim
  Sikur te mos e degjonim
  Duhet te kalojme te shpejtojme hapin
  Nese e shikoni
  Nese e degjoni
  Ai ju ben shenje dhe asgje asnjeri
  Nuk mund t'ju pengoje te shkoni te uleni prane tij
  Atehere ai ju shikon dhe qesh
  Dhe ju vuani tmerresisht
  Dhe burri vazhdon te qeshe
  Dhe ju qeshni me te njejten qeshje
  Egzaktesisht
  Me shume qeshni me shume vuani
  Tmerresisht
  Me shume vuani me shume qeshni
  Pandreqshmerisht
  Dhe ju rrini atje
  I ulur i ngrire
  Duke qeshur mbi stol
  Femijet luajne fare prane jush
  Kalimtare kalojne
  Qetesisht
  Zogj fluturojne
  Duke lene nje peme
  Per nje tjeter
  Dhe ju rrini atje
  Mbi stol
  Dhe ju e dini e dini
  Qe kurre me nuk do te luani
  Si keta femije
  Ju e dini qe kurre me nuk do te kaloni
  Qetesisht
  Si keta kalimtare
  Qe kurre me nuk do te fluturoni
  Duke lene nje peme per nje tjeter
  Si keta zogj


  Tek luleshitesja

  Nje burre hyn tek nje luleshitese
  dhe zgjedh lule
  luleshitesja mbeshtjell lulet
  burri ve doren ne xhep
  per te kerkuar parane
  parane per te paguar lulet
  por ai ve ne te njejten kohe
  menjehere
  doren mbi zemren e tij
  dhe bie

  Ne te njejten kohe qe ai bie
  paraja rrokulliset ne toke
  dhe po ashtu lulet bien
  ne te njejten kohe me burrin
  ne te njejten kohe me parane
  dhe luleshitesja mbetet
  me parane qe rrokulliset
  me lulet qe demtohen
  me burrin qe vdes
  sigurisht e gjithe kjo eshte shume e trishtueshme
  dhe duhet qe ajo te beje diēka
  luleshitesja
  por ajo nuk di si t'ja beje
  ajo nuk di
  nga cila ane t'ja filloje
  Ka kaq shume gjera per te bere
  me kete burre qe vdes
  keto lule qe demtohen
  dhe kjo para
  kjo para qe rrokulliset
  qe nuk ndalon se rrokullisuri.


  Familjare

  Mamaja ben triko
  Biri ben lufte
  Ajo e merr kete krejt natyrale mamaja
  Po babai ēfare ben babai?
  Ai ben biznes
  Gruaja e tij ben triko
  Biri i tij luften
  Vete biznes
  Ai e merr kete krejt natyrale babai
  dhe biri dhe biri
  Cfare gjen biri?
  Ai nuk gjen absolutisht asgje biri
  Biri mamaja e tij ben triko babai i tij biznes ai luften
  Kur te kete mbaruar luften
  Ai do te beje biznes me babain e tij
  Lufta vazhdon mamaja vazhdon ajo thur triko
  Babai vazhdon ai ben biznes
  Biri eshte vrare ai nuk vazhdon me
  Babai dhe mamaja shkojne ne varreze
  Ata e marrin kete krejt natyrale babai dhe mamaja
  Jeta vazhdon jeta me trikon luften biznesin
  Biznesi lufta trikoja lufta
  Biznes biznes biznes
  Jete dhe varreze


  Mengjesi

  Ai e hodhi kafen
  Ne filxhan
  Ai hodhi qumeshtin
  Ne filxhanin e kafes
  Ai hodhi sheqerin
  Ne kafen me qumesht
  Me lugen e vogel
  E perziu
  E piu kafen me qumesht
  Dhe e la filxhanin
  Pa me folur
  Ai e ndezi
  Nje cigare
  Beri rrathe
  Me tymin
  Hodhi hirin
  Ne tavell
  Pa me folur
  Pa me shikuar
  U ngrit
  Ai vuri
  Pallton e tij te shiut
  Sepse binte shi
  Dhe u nis
  Nen shi
  Pa nje fjale
  Pa me shikuar
  Dhe une mora
  Koken time ne dore
  Dhe qava


  Gaforrja

  Ai thote jo me koke
  por ai thote po me zemer
  ai thote po atyre qe do
  ai i thote jo profesorit
  ai eshte ne kembe
  e pyesin
  dhe te gjitha problemet i jane drejtuar
  papritmas e qeshura e marre e ze
  dhe ai i fshin te gjitha
  shifrat dhe fjalet
  datat dhe emrat
  frazat dhe kurthet
  dhe me gjithe kercenimet e mesuesit
  nen uuu-te e femijeve shembullore
  me shkumesa te te gjitha ngjyrave
  mbi derrasen e zeze te fatkeqsise
  ai vizaton fytyren e lumturise.


  Fjalimi mbi paqen

  Nga fundi i nje diskutimi shume te rendesishem
  burri i madh i Shtetit duke u penguar
  mbi nje fraze te bukur boshe
  bie brenda
  dhe i hutuar me gojen e madhe te hapur
  duke ju marre fryma
  tregon dhembet
  dhe karia e dhembeve te arsyetimeve te tij paqesore
  e acaron kaq nervin e luftes
  ēeshtja delikate e parase.


  Profesori
  Nxenesi Hamlet!

  Nxenesi Hamlet
  (duke kercyer prej vendit)
  He... Cfare... Me falni... Cfare po ndodh... Cfare ka... C'eshte?...

  Profesori
  (i pakenaqur)
  Nuk mund te pergjigjeni <<ketu>> si gjithe te tjeret?
  E pamundur,ju jeni akoma neper re.

  Nxenesi Hamlet
  Te jesh apo te mos jesh neper re!

  Profesori
  Mjafton.Pa shume naze.Dhe me zgjedhoni foljen jam,si gjithe te tjeret,kjo eshte e gjitha qe ju kerkoj

  Nxenesi Hamlet
  To be...

  Profesori
  Ne shqip,ju lutem,si gjithe te tjeret.

  Nxenesi Hamlet
  Mire,zoteri.(Ai zgjedhon)
  Une jam apo nuk jam
  Ti je apo nuk je
  Ai eshte apo nuk eshte
  Ne jemi apo nuk jemi...

  Profesori
  (teper i pakenaqur)
  Po jeni ju qe nuk jeni,miku im i shkrete!

  Nxenesi Hamlet
  Eshte e sakte,zoti profesor
  Une jam <<ku>> nuk jam
  dhe,thelle thelle,he,po ta mendosh,
  Te jesh <<ku>> mos te jesh
  Kjo eshte mbase gjithashtu ēeshtja.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-03-2003
  Vendndodhja
  Anadoll
  Mosha
  39
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Immense et Rouge

  Immense et rouge
  Au-dessus du Grand Palais
  Le soleil d'hiver apparaīt
  Et disparaīt
  Comme lui mon coeur va disparaītre
  Et tout mon sang va s'en aller
  S'en aller ą ta recherche
  Mon amour
  Ma beauté
  Et te trouver
  Lą oł tu es.

  Imens dhe i kuq

  Imens dhe i kuq
  Atje poshte Pallatit te madh
  Dielli i dimrit u duk
  Dhe u zhduk
  Si ai do te zhduket zemra ime
  Dhe gjithe gjaku do me veje
  Do me veje te te kerkoje
  E dashura ime
  E bukura ime
  E te te gjeje
  Atje ku je
  Nje dite sinjor kapiteni ciganen ne rruge e takoi

 9. #9
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Per te bere portretin e nje zogu

  Fillimisht pikturohet kafazi

  me nje porte te hapur

  me tej vizatohet

  dicka e lezetshme

  dicka e thjeshte

  dicka e bukur

  dicka e dobishme

  per zogun

  me tej, varet piktura

  ne nje peme

  ne nje kopsht

  ne nje korije

  ose ne nje pyll

  fshihu pas nje peme

  pa folur asnje fjale

  pa zhurme...

  Here here zogu vjen shpejt

  por mund t'i duhen

  me vite te tera

  perpara se te vendose

  Nuk duhet te zhgenjehesh

  duhet pritur

  bile edhe vite te tera

  pasi shpejtesia ose ngadalesia

  e mbrritjes se zogut

  s'ka asnje lidhje

  me cilesine e tabllose

  Kur zogu vjen

  ne qofte se vjen

  mbaj nje heshtje te thelle

  prit qe zogu te hyje ne kafaz

  dhe pasi te kete hyre

  mbyll dalengadale porten me penel

  pastaj

  fshij nje nga nje te gjithe telat

  duke bere kujdes te mos prekesh asnje

  nga pendet e zogut

  Zgjidh degen me te bukur te pemes

  per zogun

  pikturo edhe te gjelbren e gjetheve, freskine

  e eres

  pluhurin e diellit

  dhe zhurmen e kafsheve ne bar ne vapen

  e veres

  me tej, prit qe zogu te vendose per te kenduar

  Ne rast se zogu nuk kendon

  atehere, eshte shenje e keqe

  shenje qe piktura eshte e keqe

  por kur ai kendon eshte shenje e mire

  shenje qe tashme mund te vini firmen

  Atehere, shkulni me shume kujdes

  nje pupel nga te zogut

  dhe me te shkruani emrin tuaj ne nje qoshe te tabllose.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 30-09-2011 mė 12:43

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  114 falenderime nė 103 postime
  Me pelqeu shume kjo e fundit. Madje perkthimi ne shqip me pelqeu me shume se disa perkthime ne anglisht qe gjeta ne internet.

 11. #11
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Me pelqeu shume kjo e fundit. Madje perkthimi ne shqip me pelqeu me shume se disa perkthime ne anglisht qe gjeta ne internet.
  perkthimin e gjeta ne internet por nuk di se kush eshte autori. edhe mua me pelqeu

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  KJO DASHURI

  Kjo dashuri
  kaq e vrullshme
  Kaq e brishtė
  Kaq e ndjeshme
  Kaq e dėshpėruar
  Kjo dashuri
  E bukur si dita
  Dhe e keqe si moti
  Kur moti ėshtė i keq
  Kjo dashuri kaq e vėrtetė
  Kjo dashuri kaq e bukur
  Kaq e lumtur
  Kaq e hareshme
  Dhe kaq mendjelehte
  Qe dridhet nga frika si nje fėmijė ne terr
  Dhe kaq e sigurtė nė vetvete
  Si nje burre i qete ne mes te natės
  Kjo dashuri qė fuste frikėn tė tjerėve
  Qe i bėnte tė flisnin
  Qė i bėnte tė zbeheshin
  Kjo dashuri e pėrgjuar
  Sepse ne e pėrgjojmė
  E ndjekur e plagosur e shkelur e mbaruar e mohuar e harruar
  Sepse ne e kemi ndjekur plagosur mbaruar mohuar harruar
  Kjo dashuri e plotė
  Kaq e gjallė akoma
  Plot diell
  Ėshtė e jotja
  Ėshtė e imja
  Ajo qė ka qėnė
  Kjo gjė gjithmonė e re
  Dhe qė nuk ka ndryshuar
  Aq e vėrtete si njė bimė
  Aq drithėruese si njė zog
  Aq e ngrohtė aq e gjallė si vera
  Ne mundeni qė tė dy
  Tė shkojmė e tė vijmė
  Ne mund tė harrojmė
  E pastaj tė biem nė gjumė.
  Tė zgjohemi tė vuajmė tė plakemi
  E tė biem serisht nė gjumė
  Te ėndėrrojmė pėr vdekjen
  Tė zgjohemi, tė buzėqeshim e tė qeshim
  E tė rinohemi
  Dashuria jone qėndron aty
  Kokėfortė si mushkė
  E gjallė si dėshira
  E pamėshirshme si kujtesa
  Budallaqe si pendesa
  E dhembshur si kujtimet
  E ftohtė si mermeri
  E bukur si dita
  E brishtė si femija
  Na vėshtron duke buzėqeshur
  Dhe na flet pa thėnė asgjė
  Dhe unė degjoj duke u dridhur
  Dhe thėrras
  Thėrras pėr ty
  Thėrras pėr mua
  Unė te lutem
  Pėr ty, pėr mua dhe pėr tė gjithė ata qe duhen
  Dhe qė janė dashur.
  Po, unė i thėrras
  Pėr ty, pėr mua dhe pėr tė gjithė tė tjerėt
  Qė unė nuk i njoh:
  -Qėndro aty
  Aty ku je
  Aty ku ti ishe dikur.
  Qėndro aty
  Mos lėviz
  Mos shko
  Ne qė u deshėm
  Ne tė kemi harruar
  Ti mos na harro
  Ne tė kemi veē ty nė ketė botė
  Mos na lėr tė bėhemi tė ftohtė
  Shumė mė tė largėt gjithmonė
  Kudo qė tė jesh
  Na jep njė shenjė jete
  Pas shumė kohėsh pranė njė korije
  Nė pyllin e kujtimeve
  Shfaqu papritmas
  Na zgjat dorėn
  Dhe na shpėto.
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 13. #13
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  197 falenderime nė 109 postime
  Shume bukur e perkthyer Daniel00,te lumte.
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

Tema tė Ngjashme

 1. A e ka lexuar njeri librin e Edwin E. Jacques?
  Nga kerkollogai0000 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-07-2016, 14:25
 2. A Marie, la Franēaise
  Nga marinI nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 117
  Postimi i Fundit: 11-08-2008, 16:43
 3. Hymni kombėtar dhe ngritja e flamurit, ēdo mėngjes nė shkolla.
  Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 11-11-2005, 18:15
 4. Nga Jacques Prévert!
  Nga Dita nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 25-09-2005, 13:51
 5. Poete te famshem dhe poezite e tyre
  Nga StormAngel nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-03-2005, 08:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •