Close

Rezultati i Sondazhit: Mbereteri apo Republike

Votues
48. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Mbreteri

    16 33.33%
  • Republike

    32 66.67%
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 45
  1. #21
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    ne mornaki mbreti e trashiqon pozicionin e tij






    une votova per republik

    qeverisja bazohet ne nje sistem zgjedhjesh te lira.
    keshtu eksiston mundesia per te rregulluar dicka
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  2. #22
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    ne mornaki mbreti e trashiqon pozicionin e tij






    une votova per republik

    qeverisja bazohet ne nje sistem zgjedhjesh te lira.
    keshtu eksiston mundesia per te rregulluar dicka
    Zgjedhje perseri do kete dhe perseri do kete Kryeminister, ti perseri do zgjedhesh ke te duash ose Edi Ramen ose Sali Berishen, e vetmja gje qe nuk do jete eshte Presidenti.
    Shiko sa Shtete te fuqishme ne Bote kane Monark ne krye, cfare te keqe kane?

    President behet cilido , ja u be Mejdani iku, u be Berisha iku, u be Moisiu iku, tani ky Topi edhe ky do ike, vertete nuk duken me peshe, as nuk duket se qendrojne mbi Partite, as nuk duket se kane ndonje ndikim te madh, thjesh vijne e shkojne.

    Nje Mbret i perhershem dhe i trashegueshm do ta zbukuronte Shqiperine, do ta bente me atraktive, per Boten, do kishin Shqiptaret nje pike referimi per c'do situate te ardhshme, do kishin Shqiptaret nje Krenari, fundja e fundit Zogu e meriton te rikthehet ne vendin qe e meriton nga shkaku se ka bere aq shume per Shtetin sa qe nuk mund ta ndajme nga Shteti, normal qe do paguajm taksa per Mbretin por ama mos haro se sa jane taksat qe Shqiptaret i paguajne korupsion tani.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Maars
    Anėtarėsuar
    31-03-2008
    Postime
    179
    Kam degjuar shpesh se Shqiptaret jane 100 vjet prapa ne krahasim me vendet perendimore, por asnjehere se kam besuar. Tani kur shikoj rezultatet e ketij sondazhi, po dyshoj se shume nga ne nuk jane 100 vjet por plot 300 vjet prapa.
    Edhe Perendimoret ne shekullin e 18 paskan qene me te perparuar ne mentalitet se sa keta skllever ketu.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e koli20
    Anėtarėsuar
    20-12-2008
    Vendndodhja
    kalimtar
    Postime
    20
    me shume sesa sistemi i qeverisjes ne vuajme nga mungesa e vullnetit per te krijuar nje qeverisje per qytetaret, demokracia nuk eshte nje recete qe mund te arrihet vetem me nje formule te vetme, ajo arrin maksimumin e saj si ne republike ashtu edhe ne monarki, mjafton qe te ekszistoje deshira e mire peer ta krijuar ate, respekti ndaj ligjit dhe zhvillimi izgjedhjeve te lira. tek ne asnje nuk ekziston. Ne kete faze te tranzicionit te stergjate ku ndodhet shqiperia mund te ishte ndoshta me e efektshme nje REPUBLIKE PRESIDENCIALE me nje president me dore te forte, tipi Sharl De Gol ne france, qe te jete patriot e ti nxjerre keto fenderrina nga politika.
    O zot na jep fuqine te mbajme gojen mbyllur kur skemi gje per te thene!

  5. #25
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Une nuk e kam jetuar kohen e Mbretit Zog, por mesa kam degjuar e lexuar, di qe ka patur nje organizim teper demokratik te strukturave shteterore. Mos harrojme se Mbreti Zog ka ardhur ne pushtet pak kohe pasi Shqiperia ishte ēliruar nga 500 vjet pushtim Otoman. Dhe te kalosh nga nje sistem vilajetesh e veizesh, ne nje sistem demokratik, duhet shume shume mund e pune. Shume figura te shquara boterore jane shprehur se sistemi politik dhe organizimi administrativ i ngritur nga Mbreti Zog ishte nje sistem i shkelqyer, nje sistem qe vazhdojne ta kene sot e kesaj dite shume vende te BE. Le te gjykojme jo sipas Enveristeve per kohen e Zogut, sepse eshte turp qe Shqiptaret te ecin akoma sipas historise se xhaxhit, pasi dihet se si e denigroi ky maskara Historine e Lavdishme te Shqiptareve!

    Sa per sot, une gjykoj qe do te ishte me mire qe Shqiperia te ishte Monarki Parlamentare! Arsyea perse jap kete pergjigje eshte sepse shikoj qe vende qe kane te tille sistem jane shume shume te perparuara, mjafton te permendim ketu Angline, Danimarken apo Belgjiken.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar mė parė nga Maars Lexo Postimin
    Kam degjuar shpesh se Shqiptaret jane 100 vjet prapa ne krahasim me vendet perendimore, por asnjehere se kam besuar. Tani kur shikoj rezultatet e ketij sondazhi, po dyshoj se shume nga ne nuk jane 100 vjet por plot 300 vjet prapa.
    Edhe Perendimoret ne shekullin e 18 paskan qene me te perparuar ne mentalitet se sa keta skllever ketu.
    un per vete jam mbrapa 10 vjet te zogut dhe 50 te enveri, prandaj votoj republik se nuk dua te mbush 100 vjet mbrapa
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  7. #27
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    ne mornaki mbreti e trashiqon pozicionin e tij






    une votova per republik

    qeverisja bazohet ne nje sistem zgjedhjesh te lira.
    keshtu eksiston mundesia per te rregulluar dicka
    Iza, normale, ne monarki Mbreti e trashegon pozicionin, por ama nqs eshte monarki parlamentare, ashtu si ne angli, kemi te bejme me nje sistem ku mbreti nuk ka rolin kryesor. Eshte kryeministri qe ka rolin kryesor ne qeverisjen e vendit, ndersa Mbreti garanton institucionet kushtetuese!
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  8. #28
    Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Where ladies pray the God
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
    Une nuk e kam jetuar kohen e Mbretit Zog, por mesa kam degjuar e lexuar, di qe ka patur nje organizim teper demokratik te strukturave shteterore. Mos harrojme se Mbreti Zog ka ardhur ne pushtet pak kohe pasi Shqiperia ishte ēliruar nga 500 vjet pushtim Otoman. Dhe te kalosh nga nje sistem vilajetesh e veizesh, ne nje sistem demokratik, duhet shume shume mund e pune. Shume figura te shquara boterore jane shprehur se sistemi politik dhe organizimi administrativ i ngritur nga Mbreti Zog ishte nje sistem i shkelqyer, nje sistem qe vazhdojne ta kene sot e kesaj dite shume vende te BE. Le te gjykojme jo sipas Enveristeve per kohen e Zogut, sepse eshte turp qe Shqiptaret te ecin akoma sipas historise se xhaxhit, pasi dihet se si e denigroi ky maskara Historine e Lavdishme te Shqiptareve!

    Sa per sot, une gjykoj qe do te ishte me mire qe Shqiperia te ishte Monarki Parlamentare! Arsyea perse jap kete pergjigje eshte sepse shikoj qe vende qe kane te tille sistem jane shume shume te perparuara, mjafton te permendim ketu Angline, Danimarken apo Belgjiken.
    ik lexo Migjenin dhe pastaj thurri lavde e hymne sistemit zogist o Lukas djali

    A.Zogu nuk ka ardhur ne pushtet me vullnetin e popullit shqiptar por me ndihmen shovenve serb dhe kete ta tregon shume mire historia (nuk po flas per historine e xhaxhit Enver).

    Ata qe duhej ta qeverisnin Shqiperine nuk ishte kryetradhetari dhe turpi i shqiptareve A.Zogu por patriotet e medhenj Fan S.Noli me shoke..

    Mos harroni se Zogu hante e pinte me bejleret dhe ishte populli i thjeshte qe punonte si argate tek pronat e tyre. Ku qendron sistemi demokratik ketu !????

    Zogu beri disa reforma te rendesishme dhe kjo nuk mohoet nga askush por mos kaloni ne konkluzione te parakoheshme ta quani sistemin Zogist si demokratik.. Zogu qeverisi ne menyren se si i leverdiste atij dhe jo per popullin..

    Apo e harruat kush i vrau Bajram Currin, Luigj Gurrakuqin etj etj...!?


    Esat Toptani, Haxhi Qamili, Ahmet Zogu etj etj kane qene dhe do ngelen antishqiptare sepse eshte vete historia ajo qe nuk i njeh per te tille.

    Rrofte Republika e Shqiperise !

    Blossoms of heaven, Ashes of hell...

  9. #29
    Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Where ladies pray the God
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga koli20 Lexo Postimin
    me shume sesa sistemi i qeverisjes ne vuajme nga mungesa e vullnetit per te krijuar nje qeverisje per qytetaret, demokracia nuk eshte nje recete qe mund te arrihet vetem me nje formule te vetme, ajo arrin maksimumin e saj si ne republike ashtu edhe ne monarki, mjafton qe te ekszistoje deshira e mire peer ta krijuar ate, respekti ndaj ligjit dhe zhvillimi izgjedhjeve te lira. tek ne asnje nuk ekziston.
    shume e sakte!

    Ne kete faze te tranzicionit te stergjate ku ndodhet shqiperia mund te ishte ndoshta me e efektshme nje REPUBLIKE PRESIDENCIALE me nje president me dore te forte, tipi Sharl De Gol ne france, qe te jete patriot e ti nxjerre keto fenderrina nga politika.
    Gjate viteve '92-96 Shqiperia e perjetoi nje dualizem (ndoshta edhe per shkak te mungeses se Kushtetutes) ku teorikisht shfaqej si nje Republike Parlamentare por qe faktikisht vepronte si nje Republike Presidenciale me nje pushtet te forte te perqendruar ne duart e Presidentit te asaj kohe shokut Sali Berisha...

    Kete te fundit e pame se sa patriot qe ishte....dhe vazhdon te jete...

    Blossoms of heaven, Ashes of hell...

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-04-2006
    Postime
    174
    Citim Postuar mė parė nga King Caspian Lexo Postimin
    Si thoni, me mire monarki me ne Krye Mbretin Zog apo republike me keta hajdutet?

    King ke kap nje teme interesante, Une them Rebublike, jo ne te gjitha shtetet Republikane nuk funksionon demokracia(hiq kete te tonin qe mbizoteron hajduteria), Monarkia eshte pushtet apsolut dhe here-here eshte i demshem(jo gjithmon) jam dakorte per monarki kushtetuese (Anglia etj...etj).
    Persa i perket Mbretit Zog, nje here qe ju dha mundesia te shfaqej ne "politike", doli ne mes te Tiranes ne 97-en me uniforme ushtarake, me granata ne brez, Merre me mend tani Monarkin me ne krye lartmadhnine e tij.
    Pastaj monarkite gjithmone sjellin despotizem.
    Sa do rrosh do te mesosh......

  11. #31
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Citim Postuar mė parė nga Shkelqesia_E_Tij Lexo Postimin
    ik lexo Migjenin dhe pastaj thurri lavde e hymne sistemit zogist o Lukas djali

    A.Zogu nuk ka ardhur ne pushtet me vullnetin e popullit shqiptar por me ndihmen shovenve serb dhe kete ta tregon shume mire historia (nuk po flas per historine e xhaxhit Enver).

    Ata qe duhej ta qeverisnin Shqiperine nuk ishte kryetradhetari dhe turpi i shqiptareve A.Zogu por patriotet e medhenj Fan S.Noli me shoke..

    Mos harroni se Zogu hante e pinte me bejleret dhe ishte populli i thjeshte qe punonte si argate tek pronat e tyre. Ku qendron sistemi demokratik ketu !????

    Zogu beri disa reforma te rendesishme dhe kjo nuk mohoet nga askush por mos kaloni ne konkluzione te parakoheshme ta quani sistemin Zogist si demokratik.. Zogu qeverisi ne menyren se si i leverdiste atij dhe jo per popullin..

    Apo e harruat kush i vrau Bajram Currin, Luigj Gurrakuqin etj etj...!?


    Esat Toptani, Haxhi Qamili, Ahmet Zogu etj etj kane qene dhe do ngelen antishqiptare sepse eshte vete historia ajo qe nuk i njeh per te tille.

    Rrofte Republika e Shqiperise !
    Danjo Djali, une thashe qe kur A.Zogu erdhi ne pushtet pas 500 vjet roberie Otomane! Ai si fillim erdhi ne pushtet me votat e popullit, pas fillimisht ka qene Minister i Brendshem, pastaj President i vendit. Kur ka ardhur ne keto poste, nuk ka patur fare lidhje me Serbet! Pastaj, e dime shume mire se sa atentate i jane bere Ahmet Zogut, te iniciuara nga Revulocionaret. Kur nuk ke mundesi te rrezosh nje pushtet ne menyre demokratike mos kerko te vrasesh kreun e atij pushteti ne menyre kriminale, nenrrugos.

    Sa per Bajram Currin, nuk i mohoj vlerat e medha qe mbart ky njeri dhe ndihmen e madhe qe i ka dhene Shqiperise. Por, ky peron kerkoi postin e Ministrit te Mbrojtjes, duke mos patur asnje klase shkolle. Dhe kjo ishte arsyea perse ai prishi miqesine me Mbretin Zog. Pastaj, dihet se kush e vrau Bajram Currin, le ēfare thote xhaxhi!

    Jam dakort, qe Avni Rustemi eshte vrare me urdherin e Ahmet Zogut. Por, mos harroni, para se te vritej, Avni Rustemi, ka urdheruar nje djalosh matjan, me mbiemer Valteri, qe ti bente atentat Zogut. Ky djalosh me urdher te Avni Rustemit ka plagosur Mbretin Zog ne shpatull.

    Sa per Info Danjo, kushtetuta e votuar nga Asambleja Kushtetuese ne kohen e mbretit Zog, eshte cilesuar si e vlefshme per qindra vite, si nje kushtetute demokratike, e cila garanton pavaresine e institucioneve demokratike. Ndersa kjo kushtetuta e ketyre halabakeve qe na qeverisin sot, ka pesuar gjithe ato ndryshime ne vetem 10 vjet jete. E perse ka ndodhur kjo? Nga paaftesia e ketyre njerezve per te qeverisur nje vend te vogel ne menyre demokratike.

    E treta Danjo Djali, ketu po diskutojme per formen e qeverisjes se Shqiperise, dhe jo per familje apo persona te veēante. Une iu referova disa vendeve me mireqenien me te mire, kur thashe qe Shqiperia duhet te jete Monarki Parlamentare. E dime shume mire se sa te perparuara jane vende si Belgjika, Anglia, Danimarka apo dhe ndonje vend tjeter.

    Kemi 18 vite qe na qeverisin nje klase politike, qe vetem fytyrat ndryshojne, por idete jane te njejta. Kjo gje eshte e papranueshme. Te te qeverise Nard Ndoka, e te tjere maskarenj, pa nje klase shkolle, kjo eshte e turpshme!
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  12. #32
    -
    Anėtarėsuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Kot, te bej nje pyetje une: Kush do behet mbret? Leka Toēi I? Apo Leka Toēi II?
    Ku Zogu, e ku Leka aman.
    -

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e ReGaiN
    Anėtarėsuar
    20-02-2009
    Postime
    11

    Exclamation

    Mir shum Ne thojm se ne duam Republik por qe do Republika nuk ekziston ne realitet jo vetem te ne ne Shqiper apo ne Kosove por ne te gjitha vendet e botes nuk ekziston Republika ajo eshte vetem se fuqit e medha e perdorin si term "te thon njera tjetres duhet ta heqesh deminim me vdekje deri sa ta fusin ne grack te ja heqin forcat prej dores qet te jen me te leht per tu perballuar


    por me qe eshte fjala per shqiperin ma mir te jet Republik per arsye se a nuk po e shihni se cka po ndodh ne Republik si me qen Monarki Apsolute e la ma po te jet Monarki cka do te benim ne Leka Zogu ka qen i meshirshem e kta pushtetaret e Republikes tash nuk kan troh shpirti e le mo ne Monarki skemi njerz per Monark se nuk e njohin mir te qenit pushtet .....

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e ReGaiN
    Anėtarėsuar
    20-02-2009
    Postime
    11
    Respekt Doruntina
    do me vije keq per femrat po te jet shqiperia Mbreteri .a sju kujtohet Kur ishte Xhaxhi Enver ai ishte Diktator ashtu thjesht per ate kohe ishte mbret me kuptimin e fjales te plot por qe si pushtet nuk njofej si mbreteri dije qe te gjith mbreterit jan diktator edhe mes e kqyr ket far Leka Zogun e vogel taman si Zog qe futet neper kaqube e vjen te na ne Kosov per 1cent .e Mbreterit e atehreshme kan qen dikushi edhe une do kisha pas qef me qen Mbreteri por une vet te isha Mbret se e kisha zgjedh femren me te bukur ne bot se me kish taku vetem mu e gjth pasunia e popullit me kish takua vetem mua une do te isha pronar i gjith pushtetit edhe i gjitah gjerave .e ju qe mendon se anglia eshte mbreteri harrone asaj i ka mbet emer edhe na kemi plot emra trashegim mbreteror etj etj po ma mir ta lem Shqiperin Republik do te jet ma e buk ma e meshirshme ndaj popullit te vet edhe ate cka e fiton edhe e mban nuk ta prish tymin e duhanit askush kshtu thon te na .
    pa keqkuptime kam respekt per femra po te isha mbret apo ne mbreteri nuk do te kisha pas respekt per femra por vetem per te bukuren ,,,,

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e ReGaiN
    Anėtarėsuar
    20-02-2009
    Postime
    11

    Exclamation

    Respekt Doruntina
    do me vije keq per femrat po te jet shqiperia Mbreteri .a sju kujtohet Kur ishte Xhaxhi Enver ai ishte Diktator ashtu thjesht per ate kohe ishte mbret me kuptimin e fjales te plot por qe si pushtet nuk njofej si mbreteri dije qe te gjith mbreterit jan diktator edhe mes e kqyr ket far Leka Zogun e vogel taman si Zog qe futet neper kaqube e vjen te na ne Kosov per 1cent .e Mbreterit e atehreshme kan qen dikushi edhe une do kisha pas qef me qen Mbreteri por une vet te isha Mbret se e kisha zgjedh femren me te bukur ne bot se me kish taku vetem mu e gjth pasunia e popullit me kish takua vetem mua une do te isha pronar i gjith pushtetit edhe i gjitah gjerave .e ju qe mendon se anglia eshte mbreteri harrone asaj i ka mbet emer edhe na kemi plot emra trashegim mbreteror etj etj po ma mir ta lem Shqiperin Republik do te jet ma e buk ma e meshirshme ndaj popullit te vet edhe ate cka e fiton edhe e mban nuk ta prish tymin e duhanit askush kshtu thon te na .
    pa keqkuptime kam respekt per femra po te isha mbret apo ne mbreteri nuk do te kisha pas respekt per femra por vetem per te bukuren ,,,,

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin
    Kot, te bej nje pyetje une: Kush do behet mbret? Leka Toēi I? Apo Leka Toēi II?
    Ku Zogu, e ku Leka aman.
    Pse ban pyetje kur se njef Mbretin TEND.............
    ste pergjigjet njeri or...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga ReGaiN Lexo Postimin
    Respekt Doruntina
    do me vije keq per femrat po te jet shqiperia Mbreteri .a sju kujtohet Kur ishte Xhaxhi Enver ai ishte Diktator ashtu thjesht per ate kohe ishte mbret me kuptimin e fjales te plot ,,,,
    nji difernece vogel me nji proporcion te madh.

    Mbreti asht Mbret e diktatori nuk asht mbret edhe nese e qun veten edhe ZOT.
    dallimi asht te kultura,njeni e ka gjakun e nxet tjetri e don popullin si veten per ate i thon MBRET i vendit te vet e popullit te vet.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  18. #38
    Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Where ladies pray the God
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
    nji difernece vogel me nji proporcion te madh.

    Mbreti asht Mbret e diktatori nuk asht mbret edhe nese e qun veten edhe ZOT.
    dallimi asht te kultura,njeni e ka gjakun e nxet tjetri e don popullin si veten per ate i thon MBRET i vendit te vet e popullit te vet.
    Me siguri keto ti ka mesuar mbreti saudit Abdullah bin Abdul Aziz sepse dukesh qe arabet i ke pike te dobet...


    Si gjithmone postimet e tua te lene pa fjale
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shkelqesia_E_Tij : 23-02-2009 mė 23:09 Arsyeja: !!!

    Blossoms of heaven, Ashes of hell...

  19. #39
    -
    Anėtarėsuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
    Pse ban pyetje kur se njef Mbretin TEND.............
    ste pergjigjet njeri or...
    Mbretin TIM? Me vjen keq, moj shoqe po une s`kam nbret,
    Une kam President.
    Nqs ti ke shpallur Monarkine, pune per ty. Edhe une mund te deklaroj Jam Napoleoni, po c`e do qe s`ma var njeri pastaj.
    -

  20. #40
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
    Iza, normale, ne monarki Mbreti e trashegon pozicionin, por ama nqs eshte monarki parlamentare, ashtu si ne angli, kemi te bejme me nje sistem ku mbreti nuk ka rolin kryesor. Eshte kryeministri qe ka rolin kryesor ne qeverisjen e vendit, ndersa Mbreti garanton institucionet kushtetuese!

    Kryeministri do ruaj gjthmon interesat e mbretit te tij.
    Vete fjala Monarki -"Herrscher"-"Mbret" gezon fuqi te plote dhe pushtet te perhershem.

    Zogu beri reforma ne kohen qe ishte se donte te ruante poziten e vet.
    Po nuk dilte dot kunder Bejleret dhe Pashallaret qe i kishte mbeshtetesit kryesor dhe kufizoi te drejtat shtetasve te tij.

    edhe Zogu luftoje korrupsionin por nuk ja arriti dot.
    Korrupsioni ka qene ,do jete dhe mbetet gjithmon sido qe ta ndryshosh Formen.


    Ne nje nga postimet ketu lexova Enver Hoxha ishte diktator dhe njekohesisht dhe "Mbret" -kjo eshte e vertet edhe pse kishte kushtetut dhe parlament prap nuk dilje dot kunder tij.



    Republik -res publica--"shpirt i lire"
    nuk do me pelqente qe shqiperia te kthehej mbrapa ne histori.



    Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
    Danjo Djali, une thashe qe kur A.Zogu erdhi ne pushtet pas 500 vjet roberie Otomane! Ai si fillim erdhi ne pushtet me votat e popullit, pas fillimisht ka qene Minister i Brendshem, pastaj President i vendit. Kur ka ardhur ne keto poste, nuk ka patur fare lidhje me Serbet!

    Kur ra Qeveria e Nolit
    Zogu me ndihmen e Jugosllavis u vu si kryeminister.
    Noli duke kerkuar te vente nje demokraci perendimore hasi kundershtim me seren e larte qe do humbte pozitat e tyre.

    pse iku Zogu si ne 1939
    mori ca ca mori dhe u arratis per ne Greqi dhe pikerisht ne kete vite u pushtua Shqiperia nga Italianet????


    Se po na del Zogu Hero kombetar


    ps. me aq sa e njof une Historin,qofsha gabuar.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Tradita - "ndihmomeni te qesh" - Trifon Xhagjika
    Nga macia_blu nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 19-12-2013, 09:52
  2. Moisiu: Nuk nėnshkruaj shkarkimin e kryeprokurorit Sollaku
    Nga Antimafia nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 30-09-2007, 18:11
  3. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
    Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
  4. Shqiperia,mbreteri Apo Republike?
    Nga Vjosa nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 137
    Postimi i Fundit: 09-07-2003, 08:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •