Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151

  Gjenerata e cila nuk prsritet

  Gjenerata e cila nuk prsritet  Nj dit prderisa halifi Omer b. Hattabi r.a. ishte n shoqri t sahabve, erdhn dy djelmosha duke sjellur para vetit nj beduin. Posa erdhn tek Omeri r.a., ai tha:
  "far do t thot kjo?" Ata than:
  "Ky njeri e ka mbytur babain ton."
  "A e ke mbytur babain e tyre?" - pyeti Omeri r.a..
  "Po." - u prgjigj beduini.
  "Si e mbyte?" - pyeti halifi.
  Beduini u prgjigj: "Hyri me devet e tij n tokn time. Un i trhoqa vrejtjen, por ai nuk vri veshin fjalve t mia, dhe hodha nj gur mbi te. Guri e goditi n kok dhe ai vdiq."
  Omeri r.a. n kt tha: "Hakmarrja sht varja!" Urdhri i cili shkruhej dhe gjykimi nuk pranoi diskutim. Omeri r.a. nuk pyeti pr familjen e ktij njeriu. Omeri r.a. nuk pyeti fare se a ishte nga familja me nam, e fuqishme, e madhe dhe far pozite kishte n shoqri. Omeri r.a. asgj nga kto nuk e interesonte, sepse ishte i drejt n gjykim n ligjin e Allahut. Sikur t ishte n pyetje edhe i biri, do ta kryente hakmarrjen.
  Ky njeri tha: "O udhheqs i besimtarve, t lutem n emr t Atij q krijoi qiejt dhe tokn, t m lirosh vetm nj nat. Dshiroj t shkoj te familja ime, bashkshortja dhe fmijt n shkrettir. Dshiroj t'i njoftoj q do t m varsh. Pastaj do t kthehem. Betohem n Allahun, se prve Allahut nuk kan asknd."
  Omeri r.a. tha: "Kush garanton pr ty q do t kthehesh?" T gjith njerzit heshtn. Kt beduin nuk e njihte askush. Nuk e dinin as ku jeton, ku e ka tendn, e as cilit fis i takon. Si mund t garantonte dikush pr te? Ishte kjo garanc pr jet. Kush do t'i kundrvihej Omerit r.a. n aplikimin e ligjit t Allahut nse beduini nuk kthehej? Kush ishte ai q t ndrmjetsonte pr te?
  Sahabt heshtn. Omeri r.a. ndjeu nj vshtirsi dhe ishte n dilem. far t bnte? A thua ta var njeriun e t'i lr fmijt e tij t vdesin nga uria? Apo ta lshoj pa kurrfar garance, me 'rast do t humbas haku i t vrarit?
  Njerzit heshtn, ndrsa Omeri r.a. hamendej dhe u kthye kah djelmoshat duke i pyetur: "A po ia falni?"
  "Jo." - u prgjigjen djelmoshat.
  Omeri r.a. prsri tha: "Njerz, kush do t garantoj pr kt njeri?"
  Ebu Dherr el-Gifari u ngrit dhe ashtu plak prplot askez dhe sinqeritet tha: "O udhheqs i besimtarve, un garantoj pr kt njeri." Omeri r.a. i tha: "Ky sht vrass." Ndrsa Ebu Dherri tha: "Po, edhe pse sht vrass."
  Omeri r.a. e pyeti: "A e njeh?" Ebu Dherri tha: "Jo."
  Omeri r.a. prsri e pyeti: "Si do t garantosh pr kt?" Ebu Dherri tha: "Vrejta n fytyrn e tij shenjat e besimtarit. Kuptova q nuk po gnjen dhe inshallah do t kthehet."
  Omeri r.a. tha: "Ebu Dherr, mos mendo se do t lshoj nse nuk kthehet brenda tri ditve!" Ebu Dherri tha: "Allahu sht i vetmi Ndihmues, o udhheqs i besimtarve."
  Omeri r.a. e lshoi kt njeri t shkoj n shtpi dhe t prgatitet: t prshndetet me gruan dhe fmijt e tij, e pastaj t kthehet.
  Omeri r.a. nuk harroi terminin e marrveshjes dhe numronte do dit. Ditn e tret n kohn e ikindis, tellalli thirri njerzit. Populli ishte mbledhur si dhe dy djelmoshat e babait t vrar. Ebu Dherri qndronte pran Omerit r.a..
  Omeri r.a. e pyeti: "Ku sht njeriu?" Ebu Dherri u prgjigj: "Nuk e di , o udhheqs i besimtarve!"
  Sahabt heshtnin, ndienin vshtirsi pr t ciln askush nuk e dinte prve Allahut xh.sh.. sht e vrtet q Ebu Dherri ishte ngulitur thell n zemrn e Omerit r.a. dhe e dinte q do t jepte do gj pr te, por ky ishte ligj i Allahut. Ky ishte sistem i jets. Kto ishin rregullat e Zotit dhe askush nuk kishte t drejt t luaj me kto rregulla.
  Di para se t perndoj dielli, njeriu u paraqit. Omeri r.a. solli tekbir, poashtu edhe myslimant tjer.
  Omeri r.a. tha: "O njeri, sikur t mbeteshe n shkrettir, nuk do t dinim pr ty as vendin ku jeton." Ai u prgjigj: "O udhheqs i besimtarve! Pr Allahun, un nuk friksohem nga ti, por nga Ai i cili di t fshehtn dhe t brendshmen. Ja, udhheqs i besimtarve, e lash bashkshorten dhe fmijt n mes shkrettirs pa uj dhe pa asnj thrrmi buke, erdha q t ekzekutohet urdhri mbi mua pr vrasje. U friksova mos do t thot dikush n mes njerzve se e theva premtimin."
  Omeri r.a. e pyeti Ebu Dherrin: "Prse ke garantuar pr te?" Ebu Dherri tha: "U friksova q njerzit mos t thon se ka humbur mirsia n mesin e njerzve."
  Omeri r.a. u kthye kah djelmoshat dhe tha: "far ju mendoni?" Ata duke qar than: "Ja falim pr sinqeritetin e tij, o udhheqs i besimtarve. U friksuam q t mos thot dikush se ka humbur falja n mes njerzve."
  Omeri r.a. klithi: "Allahu ekber", ndrsa lott lagnin mjekrn e tij, pastaj tha: "Allahu ju shprbleft pr faljen tuaj, djelmosha. Allahu e shprbleft Ebu Dherrin q e shptoi kt njeri! Allahu e shprbleft beduinin pr sinqeritetin e tij dhe pr mbajtjen e premtimit! Allahu e shprbleft Omerin pr drejtsin dhe dhembshurin e tij!"
  Nj prej muhadithve ka thn: "Pasha At n dorn e t Cilit sht shpirti im, lumturia e imanit dhe islamit sht varrosur n efinat e Omerit.


  Prktheu dhe prshtati:
  Prim.dr.med. sc. Ali F. Iljazi

  05.02.2009.islamgja kova.net
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 2. #2
  ariiii Maska e Arber gerguri
  Antarsuar
  16-10-2006
  Vendndodhja
  Bardh i Madh - Fushe Kosove
  Mosha
  35
  Postime
  809
  Allahu Ekber

Tema t Ngjashme

 1. Disa te dhena interesante nga Kurani Famelart
  Nga buki19 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 07-05-2007, 12:14
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 20:36
 3. Gjeneron Me Tej Gjenerata E Re E Shqiptare
  Nga klarko_best n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2004, 12:35
 4. Jeta eshte nje cikel qe perseritet pafundesisht...
  Nga armandovranari n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 19-06-2003, 19:31
 5. Pornogjenerata ose gjenerata e pedofilve...
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •