Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Doktori q dha ..

  OPINION
  Doktori q dha jetn mes mokrarve

  05-02-2009 / Nga Harilla Goga


  Ishte vitet 50, kur spitali i qytetit t Kors priste t smur nga gjith krahinat prreth, pra edhe nga Mokra e largt. Mbremje von, nj makin e rastit sjell aty nj t smur t fashuar krejt. Nuk dihej nse ishte djal, burr, grua, apo njeri i moshuar. Dihej vetm se njeriu i fashuar ishte n gjndje t rnde dhe luftonte me vdekjen dhe vinte nga fshati Podgozhan i Mokrs. Doktori i spitalit dhe mjeku i diplomuar jasht shtetit, i mirnjohuri Spiro Polena, i cili do t trajtonte t smurin, urdhroi futjen shpejt t tij n salln e operacioni dhe vijoi punn me t
  Pas dy or ndrhyrjesh t suksesshme, Doktor Polena dha urdhrin e dyt q ta onin t smurin n nj dhom m vete. Stafi i tij ndihms nuk po kuptonte prse doktori nuk po shprehte, si prher, knaqsin e tij pr pun e br, faktin q i smuri kaprceu vdekjen pikrisht nga aftsia dhe duart e tij t arta..Prkundrazi, Doktor Polena kishte marr nj pamje serioze, sikur donte t thoshte kritika apo bnte vrejtje pr stafin. Pas pak, ai ftoi stafin n dhomn e tij t mjekut. Ndezi nj cigare dhe me pamje akoma dhe m t uditur, pyeti: KUSH e ka mjekuar dhe fashuar kaq mrekullisht t smurin para se t vinte n spital? Askush nuk iu prgjegj pasi asnjeri nuk e dinte dhe kjo nuk duhej t kishte m rndsi
  Djali mokrar niset n Tiran/Familja Buzo kishte nj pasuri jo t vogl n Strug t Maqedonis. Atje bnte hije dhe nj shtepi e madhe dykatshe prfshi edhe nj bibliotek me tituj librash n gjuh t ndryshme. M i vogli i shtpis quhej Spiro, me sy bojqielli dhe biond. Prandaj dhe shpesh familjaret dhe shokt e tij i thoshin se kishte zbritur nga nordikt. Por, lumturia familjare nuk do t zgjaste shum. N periudhn q koincidon me pavarsimin dhe forminin e shtetit t ri shqiptar, nj zjarr i madh ra n at shtepi dhe dogji gjithka ve mureve
  Babai i Spiros u kthye n Mokr, aty ku kishin jetuar njerzit e tij brez pas brezi, pikrisht n fshatin Trebinj. Por, edhe aty varfria i ndoqi nga pas
  Djaloshi Spiro, tashme rreth 16 vje, mori rrugr e kurbetit ashtu si patn br prindrit dhe gjyshrit e tij, para dhe pas periudhs otomane. Por, kt her, emigranti Spiro, emigronte brenda vendit, n Tiran, kryeqyteti i Mbretris s Shqipris. Ai kishte dgjuar pr udit n Tiran si psh rrug t gjera si n Paris, godina dhe pallate si n Rom, klube dite dhe nate, etj. Do t shkoj pr kismet - i kishte thn babait t tij, tashm i varfruar krejt.
  I pafuqi, babai nuk mund ta ndalonte, megjithse Spiroja ishte i vogl n mosh dhe dukej tepr i imt fizikisht.
  Shegert ishte profesioni i tij i par n Tiran, n shrbim t familjes t nj mjeku francez q punonte n spitalin e madh t Tirans. Me kalimin e kohs, mjeku francez e mori djalin e vogl edhe n spital t bnt ndonj pun pr t fituar dika m shum.
  Por, nuk ndodhi ashtu si francezi kishte parashikuar. Shegerti Spiro, shpejt do t shndrrohej n ndihms infermier. Ai po vidhte hap pas hapi zanatin e doktorit franceztashme djali kishte msuar edhe frengjisht.
  Puna vazhdoi n spital dhe Spiroja do t quhej infermier i par. N kt pozicion, ai u njoh edhe me mjek t tjer q admironin pasionin e tij dhe dshirn e flakt pr tu br mjek pa lexuar. Puna e solli q Spiroja t ishte n kontakt edhe me nj mjek tjetr, kt radh amerikan, prej t cilit msoi shpejt t fliste anglisht.
  Kshtu prreth 4 vjet, djali emigrant ishte shndrruar ndr infermiert m t mir t spitalit, fliste frengjisht dhe anglisht. Por, dika e mungonte. do mbremje gjumi e zinte duke endrruar kthimin n Mokr. Dika e magjishme e trhiqte shumnuk e kuptonte dhe shpjegime nuk mund t bnte, por zemra i rrihte fort sa her kujtonte jo vetm familjen por gjithe mokrart q i njihte ose jo. As vajzat tironse, nuk e trhiqnin m.
  Vendimi u mor shpejt dhe, Spiroja, tashm doktor i padiplomuar, kthehet n vendlindje.
  Ky ishte doktori q kishte fashuar njeriun e smur n spitalin e Kors dhe q habiti kaq shum Doktorin e Madh Spiro Polena 20 vjet m von.
  Mes njerzve dhe t smurve sa sa n familje/Mokra mbar, q nga lirimi i vendit dhe deri n fillim t viteve 60 kishte vetm nj infermier, kishte vetm nj mjek, kishte vetm nj doktor Doktor Spiro Buzo, i cili, me antn e tij t veant mbushur me medikamentet e nevojshme, shkonte shtpi m shtpi, ngjitej malit dhe zbriste qytetit pr t kryer punn e ngarkuar me nj ndrgjegje, e prkushtueshmri t papar.
  Ishte fillimi i vitit 1945. Spiro, merri medikamentet n Pogradec dhe, me t ardhurat q do t marrsh nga kurimi i t smurve, do t sigurosh jetn tnde dhe t familjes i kishte thn ditn e par t fillimit t puns prgjegjsi i Shndetsis n Pogradec..
  Pra, Doktor Spiroja kishte dy mundsi pr t marr t ardhura: e para duke shitur medikamentet dhe, e dyta, duke marr bakshish prej tyre. Asnjera prej tyre nuk funksionoi. Asnjher ai burr nuk mori para pr medikamentet!! Asnjher, ai burr-doktor - q kishte dgjuar pr Betimin e Hipokratit, por anjher lexuar dhe br at si mjekt e tjer t diplomuar nuk krkoi (por refuzoi gjithmon) ato far ata njerz t thjesht, puntor dhe patriot mokrar u munduan m kot ti jepnin, apo fusnin n xhep. Gruaja tij fisnike kurr nuk u ankua njher prse burri i saj nuk kalonte vese ndonj nat n jav n shtepi, pran saj dhe fmiljve. Ajo dinte vetm nj gj: burri i saj ishte diku, atje ku t smurt e thrrisnin, ishte n nj shtpi mokrare, ishte atje ku duhej dhe atje ku Doktori ndjehej mir: mes njrzve duke u shrbyer pr m shum se 25 vjet.
  Kthehej dhe nuk kthehej n familje. Kur qllonte t ishte mes fmiljve, ai i merrte me radh dhe i prkdhelte duke u knduar edhe zanatin e tij. T bheni t zot t vetest dini dhe t kujdeseni pr njerzit si nena ndaj fmiles s vet.., - ishte refreni q prsriste m shpesh.
  Por, gjerat nuk mund t ishin vaj n familje. Nna e fmijve, megjithse kishte pranuar vendimin e burrit t saj, krkonte t ushqente fmijt dhe t rriste pak mirqnien. Ajo, sapo niste nj bised t till doktori i thoshte: si tu marr atyre q nuk kan? Nuk t mjafton q ata shrohen dhe un, t gjith ne, marrim bekimin e Zotit? Nuk mjafton q ata m mbajn atje, fle dhe ushqehem bashk me ta? Kjo sht detyra ime. Ky sht fati im dhe yni. Deklaronte ai fjaln n form betimi.
  Esht e vshtir t gjesh nj njeri t till kaq human, mik, shok me t gjith, i palodhur e gojmbl dhe, mbi t gjitha, t ndjehej i lumtur vetm kur shrbente shrohej i smuri
  Burri i madh, Doktor Spiro Buzi i Mokrs heroike punoi gjat dhe jetoi gjat, afr 100 vjet. Shum u lodh, por shpirti i tij ishte prher plot mbushur me dashuri pr njerzit, dinjitet krenari pr mokrart. N kt mnyr ai diti ta ushqente shpirtin shpesh m mir se stomakun duke e vn vetn n pavdeksi, pasi jeton n mendjen dhe zemrn e njerzve q u shrbeu dhe i deshi dhe e deshn kaq shum, n zemrn e Mokrs mbar.
  N mbyllje: Tani q shkruaj keto radh pr kt burr dhe mjek t madh, krahasoj at dhe veprn e tij me mjekt e shumt t Shqipris moderne.dhem vjen keq..duket sikur shum nga kta jan tjetr brum....

  ...

  55

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540
  heh po valle sot a gjen ndonji soktor te tille
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

Tema t Ngjashme

 1. Humor nga GV_USA
  Nga Gostivari_usa n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 17:49
 2. Tek ne n Michigan
  Nga Dreri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 09-05-2005, 21:57
 3. Kapitulli 2
  Nga eris n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2004, 11:56
 4. doktori qe hante
  Nga kapedani2001 n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-08-2002, 07:48
 5. doktori (tregim)
  Nga macia_blu n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-08-2002, 19:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •