Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1

  Thumbs up Biden: Jam i nderuar t jem mik i shqiptarve

  Kryeministri i Shqipris, Sali Berisha ka takuar t enjten zvendspresidentin amerikan, Joe Biden, i cili sht shprehur se ndihej shum i nderuar t ishte mik i Shqipris dhe shqiptarve dhe pranoi me knaqsi ftesn e br nga kryeministri Berisha pr t vizituar Shqiprin.

  N fillim t takimit, Berisha i shprehu Bidenit mirnjohjen e thell, knaqsin e veant dhe nderin e madh pr mundsin q iu dha pr t takuar zvendspresidentin amerikan duke e cilsuar at si nj mik t vyer t Shqipris dhe shqiptarve.

  Nga ana e tij, zvendspresidenti amerikan Joe Biden si bhet e ditur n nj komunikat t Kryeministris shqiptare - u shpreh me ndjenja t przemrta pr kt takim dhe tha se ndihej i nderuar q ishte mik i Shqipris dhe i shqiptarve.

  Administrata e re amerikane, u shpreh Biden, do t mbshtes plotsisht Shqiprin n prpjekjet e saj pr ndrtimin dhe forcimin e nj shoqrie demokratike dhe n rrugn e reformave integruese.

  Berisha ndrkaq, duke vlersuar lart rolin dhe aktivitetin e zvendspresidentit amerikan, e ftoi at pr nj vizit n Shqipri, duke u shprehur se kjo vizit do t ishte nj knaqsi shum e madhe pr Shqiprin dhe shqiptart, ftes e cila u pranua me knaqsi nga zvendspresidenti amerikan Joe Biden. /Telegrafi/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga brooklyn2007 : 05-02-2009 m 16:16
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 2. #2
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  TemA

  Obama injoron Berishn dhe Mediun
  Nga Tema

  Kryeministri i Shqipris, Sali Berisha, sht shmangur trsisht nga linja zyrtare e qeveris amerikane dhe nuk ka mundur dot t shkpus qoft dhe nj foto duke i dhn dorn n kalim Presidentit t SHBA, Barack Obama. Gazeta Christian Science Monitor, e cila bnte dje humor me takimet jozyrtare t Mngjesit t Lutjeve, e prshkruante kryeministrin e Shqipris dhe presidentin e Haitit si dy njerz q u torturuan duke qndruar n radh pr ti dhn dorn presidentit Obama.

  Mngjesi i Lutjeve, nj ceremoni q sht kthyer n tradit n Uashington t martn e par t shkurtit q nga viti 1953, sht nj ceremoni jozyrtare dhe prdoret shpesh nga lider botror pr kontakte jozyrtare me qeverin amerikane.

  Kryeministri Berisha, si shihet dhe nga njoftimet e tij zyrtare, sht injoruar n vizitn e tij n SHBA nga qeveria amerikane. Ai nuk ka br asnj takim zyrtar n selin e qeveris amerikane. T gjitha njoftimet e tij t shtypit jan lajme mbi takime n salln e Mngjesit t Lutjeve. Kshtu, nse citojm faqen e tij zyrtare, msojm se ai ka pasur fat, se ka qen n nj rresht me Hillary Clinton dhe duket qart prpjekja e tij pr t pozuar duke br fotografi me t. Ai po ashtu ka takuar n hollin e Mngjesit t Lutjeve senatorin Joseph Biden, dhe spikeren e Dhoms s Kongresit, Nancy Pelosi. Po aty Berisha ka takuar dhe senatorin John McCain.

  T gjith ata q kan qen n Mngjesin e Lutjeve, e kan t qart se ceremonia sht krejt e hapur dhe sivjet nj bilet pr t shkuar aty ishte n shitje 5 dollar n internet.

  Fatmir Mediu sht bashkpuntor i ktij komiteti organizator n Shqipri. Udhtimi i tij n Uashington s bashku me Berishn, n nj vizit jozyrtare, sht par si nj karshillk politik q dyshja Mediu-Berisha i bjn politiks zyrtare amerikane, e cila ka krkuar hetim serioz pr tragjedin e Grdecit, ku Berisha dhe Mediu jan fajtor dhe prgjegjs.

  Duke par qartazi prpjekjet e tyre pr t prdorur nj vizit private n SHBA prmes fotove t bra npr korridore t ceremonis, qeveria amerikane duket se ka ulur nivelin e kontakteve zyrtare t Berishs me administratn, duke e anashkaluar trsisht vizitn e dyshes Berisha-Mediu n SHBA

 3. #3
  i/e larguar Maska e bklyn_kid
  Antarsuar
  28-01-2008
  Vendndodhja
  Brooklyn
  Postime
  202
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  TemA
  no comment...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  44
  Postime
  1,084
  Flm z. Biden ke qene dhe do jesh i respektuar nga shqiptaret gjithmone per mbeshtejen qe i ke dhene ceshtjes shqiptare.


  Personalisht mendoj eshte turp qe kryeministri shqiptar shoqerohet ne Amerike nga nje njeri hajduto - kriminel qe eshte pergjegjes per vrasjen e 26 veta. Te sjellesh Mediun ne Washington D.C mbas asaj qe ndodhi ne Gerdec eshte marzi. Sdi se si ja ka prezantuar te tjerve Fatmir Mediun? Apo kujton Berisha se iku Bushi dhe amerikanet harruan ca u be ne Gerdec.


  Berisha nese nuk ndahesh nga krimi i Mediut ne Gradec athere je edhe ti i perlyer me gjak.

 5. #5
  2010 Triplete Maska e oliinter
  Antarsuar
  14-11-2004
  Postime
  2,806
  pavaresisht se jam kunder berishes dhe mediut ata atje dashur padashur perfaqesojn shqiperine dhe si te tille duhen respektuar.

  me vjen mire qe berisha ka takuar Biden qe njihet si mbeshtetes i kauzes sone dhe mik i shqiptareve.

  per mendimin tim berisha duhet te kish marre me vete LULZIM BASHEN qe ti kish prishur mendjen hilarit sic bente me kondolezen (gabim i berishes).


  mgjth shpresoj qe mbeshtetja amerikane per shqiptaret te vazhdoj me tej
  vari leshte

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Barlet23
  Antarsuar
  31-10-2005
  Vendndodhja
  ke Ura Tabakve
  Postime
  214
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  TemA

  Obama injoron Berishn dhe Mediun
  Nga Tema

  Kryeministri i Shqipris, Sali Berisha, sht shmangur trsisht nga linja zyrtare e qeveris amerikane dhe nuk ka mundur dot t shkpus qoft dhe nj foto duke i dhn dorn n kalim Presidentit t SHBA, Barack Obama. Gazeta Christian Science Monitor, e cila bnte dje humor me takimet jozyrtare t Mngjesit t Lutjeve, e prshkruante kryeministrin e Shqipris dhe presidentin e Haitit si dy njerz q u torturuan duke qndruar n radh pr ti dhn dorn presidentit Obama.

  Mngjesi i Lutjeve, nj ceremoni q sht kthyer n tradit n Uashington t martn e par t shkurtit q nga viti 1953, sht nj ceremoni jozyrtare dhe prdoret shpesh nga lider botror pr kontakte jozyrtare me qeverin amerikane.


  Kryeministri Berisha, si shihet dhe nga njoftimet e tij zyrtare, sht injoruar n vizitn e tij n SHBA nga qeveria amerikane. Ai nuk ka br asnj takim zyrtar n selin e qeveris amerikane. T gjitha njoftimet e tij t shtypit jan lajme mbi takime n salln e Mngjesit t Lutjeve. Kshtu, nse citojm faqen e tij zyrtare, msojm se ai ka pasur fat, se ka qen n nj rresht me Hillary Clinton dhe duket qart prpjekja e tij pr t pozuar duke br fotografi me t. Ai po ashtu ka takuar n hollin e Mngjesit t Lutjeve senatorin Joseph Biden, dhe spikeren e Dhoms s Kongresit, Nancy Pelosi. Po aty Berisha ka takuar dhe senatorin John McCain.

  T gjith ata q kan qen n Mngjesin e Lutjeve, e kan t qart se ceremonia sht krejt e hapur dhe sivjet nj bilet pr t shkuar aty ishte n shitje 5 dollar n internet.

  Fatmir Mediu sht bashkpuntor i ktij komiteti organizator n Shqipri. Udhtimi i tij n Uashington s bashku me Berishn, n nj vizit jozyrtare, sht par si nj karshillk politik q dyshja Mediu-Berisha i bjn politiks zyrtare amerikane, e cila ka krkuar hetim serioz pr tragjedin e Grdecit, ku Berisha dhe Mediu jan fajtor dhe prgjegjs.

  Duke par qartazi prpjekjet e tyre pr t prdorur nj vizit private n SHBA prmes fotove t bra npr korridore t ceremonis, qeveria amerikane duket se ka ulur nivelin e kontakteve zyrtare t Berishs me administratn, duke e anashkaluar trsisht vizitn e dyshes Berisha-Mediu n SHBA

  Sikur te ishte dy vjet perpara MERUA do vente titull tjeter ketu !! Ja kjo eshte media jone

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  mir merua qe ka gjetur grazhd te majme ne seli roze.. e na gezon me lajme te tilla.. po berisha cme vete me mediun ne washington..
  kjo eshte gaf e madhe..
  cdo mediu atje.. mua sme perfaqson me mediu per asgje..

  mediu perfaqson delijorgjin e ata torviollat e biznes-municioneve..
  pres qe pd ti terheq vrejtje berishes.. e ti thote.. jan nja 1 milion shqiptar qe do e meritonin te ishin shoqerues te tu ne washington o sali.. ku vajte gjete ate qe nuk meriton me asgje pervecse te shkoj ne gjyq per gerdecin ..

  kulmi.. me merr per lutje medi matrapazin e delijorgjit te edvinit..
  phaaa po plas..

 8. #8
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  sesi ka dal ai Sala aty ne foto , si karagjoz po me duket ajo ngerdhje apo e "qeshur". Lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 9. #9
  Ja kjo eshte poshtersia e gazetarise ne Shqiperi. E ca kenaqesie ka qe dikush qenka talluar me nje shqiptar (qofte ky Berisha dhe qofte ky i urryer nga shume shqiptare)? Ferkohet barku se tallet nje shqiptar neper bote duke u krahasuar me presidentin e Haitit? Ja pse skemi per tu bere ndonjehere njerez ne. E shesim te paret lekuren tone dhe pretendojme rrespekt nga bota. Pfff! (vetem me 3 f per ata qe e kane zakon ta egzagjerojne).

 10. #10
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  TemA

  Obama injoron Berishn dhe Mediun
  Nga Tema

  Kryeministri i Shqipris, Sali Berisha, sht shmangur trsisht nga linja zyrtare e qeveris amerikane dhe nuk ka mundur dot t shkpus qoft dhe nj foto duke i dhn dorn n kalim Presidentit t SHBA, Barack Obama. Gazeta “Christian Science Monitor”, e cila bnte dje humor me takimet jozyrtare t Mngjesit t Lutjeve, e prshkruante kryeministrin e Shqipris dhe presidentin e Haitit si dy njerz q u torturuan duke qndruar n radh pr t’i dhn dorn presidentit Obama.
  Mgjs personalisht mendoj se Berisha eshte karagjoz i klasit te pare, gjithashtu eshte e padurueshme lehtesia me te cilen gazetaria shqiptare shtremberon informacionin, tregues militantizmit politik ne kurriz te objektivitetit profesional si dhe i konsiderates qe kane per publikun shqiptar=nje tufe delesh tuafe qe besojne cfare t'u japesh.


  10 sekonda kerkim ne internet shfaqin se Christian Science Monitor shprehet disi ndryshe (ne nje artikull normal, pa nota humori):
  Two firsts marked the gathering at the Washington Hilton. It was Mr. Obama’s first visit to a national prayer breakfast and international breakfast guests were said to be particularly interested in meeting him. And dignitaries did come to the breakfast from around the world. It was announced, for example, that the presidents of Haiti and the Philippines and the prime ministers of Albania and Macedonia were in the crowd.

  http://features.csmonitor.com/politics/2009/02/05/obama-prays-at-breakfast-launches-white-house-office-on-faith/
  Ndryshuar pr her t fundit nga D@mian : 06-02-2009 m 21:59
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Niveli dhe mnyra e sjelljes s lajmeve t ndryshme nga mediat shqiptare n prgjithsi sht n nivel shum t ult.
  Sui generis

 12. #12
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Fatkeqesisht nuk habitem me kete qe lexova. Poshtersia me e madhe eshte kur urrejtjet personale te ketij lloji politikan-gazetar ngrihen pastaj ne nivele talljeje kombetare. Me kete gje Baze e ka denuar popullin, te cilit pretendon se i sherben me fjalen e vet, gjate gjithe ketyre muajve.
  Megjithate me kete te fundit, duke qene se "ferkimin e barkut nga kenaqesia" nuk e ka ngritur deri ne nivel nderkombetar, nuk mund te thuhet se e ka arritur nivelin e skandalit te "ores se Bushit" te nxjerre ne qarkullim nga News 24 dhe Top Channel. Por duhet ta dije qe eshte ne rrugen e "duhur" per aty.

 13. #13
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Nejse per sa me lart, sidomos per Duaje Siveten qe deshte t'ia prishte rrjedhen temes. Ja dhe nje lajm tjeter ... o ti Duaje Siveten, per te shfryre dufin hap teme tjeter. Ne qofsh shqiptar/e, duhet ta kuptosh se ka tema qe jane vec per t'u gezuar.


  nga Koha Jone

  http://www.kohajone.com/foto/2009020...8_artikull.jpg

  Berisha, i pari Kryeminister ne zyren e Klinton

  E Shtune, 07 Shkurt 2009


  "Une rastisa Kryeministri i pare qe takonte Sekretaren Clinton dhe shpreha kenaqesine per kete moment, sikunder e sigurova Sekretaren se asnje komb nuk e ka pritur me me kenaqesi emerimin e saj ne kete post, sesa shqiptaret". Kjo ka qene dekarata e kreut te qeverise shqiptare, Berisha, menjehere pas takimit me Sekretaren amerikane te Shtetit, Klinton. Njeheresh ai e garantoi Klinton se do te realizoje zgjedhje te lira dhe te ndershme ne qershor te ketij viti. Madje, duke kerkuar vezhgues nga SHBA, kreu i ekzekutivit shqiptar eshte shprehur se as ligji i "Dosjeve" nuk do te perdoret per qellime politike. Berisha tha se Sekretarja Amerikane e Shtetit i konsideroi reformat e bera nga qeveria si impresionuese. Sipas Berishes, ky vleresim eshte shume i rendesishem per Shqiperine dhe per mbeshtetjen qe vendi yne pret nga Amerika. Ai tha se i premtoi shefes se diplomacise amerikane, Klinton, se nga pozicioni i tij, ne krye te qeverise do te bente te gjitha perpjekjet qe zgjedhjet e ardhshme ne vend, te zhvilloheshin te lira dhe te ndershme. "Ky takim ishte nje rast i shkelqyer per mua, per te siguruar Sekretaren e Shtetit se zgjedhjet e ardhshme do te jene zgjedhje te lira dhe te ndershme. I sigurova se do te kerkojme vezhgues nga SHBA dhe nga shtetet e tjera te bote,s per te monitoruar keto zgjedhje", deklaroi kryeministri Berisha per mediat. Berisha tha se kishte biseduar me Sekretaren Amerikane te Shtetit edhe per ligjin e lustracionit, gje te cilin e ka pohuar dhe vete zv.ndihmesi i saj, Stuart Jones. "Ceshtja e ligjit te lustracionit u ngrit ne takim. Sekretarja Klinton pyeti per te dhe z.Berisha e siguroi ate se, nuk do te kete nje gjueti shtrigash, por do te ndiqen te gjitha proceset kushtetuese dhe qeveria nuk do te nderhyje ne kete proces. Ne nuk i beme ndonje sugjerim kryeministrit lidhur me kete ligj, por ai vete na dha sigurimet, te cilat ne i mirepresim", tha Jones. "I sigurova dy gjera, se pari nuk do te perdoret per gjueti shtrigash per te penguar kundershtaret politik. Se dyti, se cdo gje do te zhvillohet sipas rregullave te shtetit ligjor", tha Berisha. Ne takimin e zhvilluar me Klinton, kryeministri Berisha deklaroi se Shqiperia do t'i shtonte trupat e saj ne Afganistan, per te arritur ne 350 te tille.
  Fatjona Mejdini

 14. #14
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar m par nga Dita Lexo Postimin
  Nejse per sa me lart, sidomos per Duaje Siveten qe deshte t'ia prishte rrjedhen temes. Ja dhe nje lajm tjeter ... o ti Duaje Siveten, per te shfryre dufin hap teme tjeter. Ne qofsh shqiptar/e, duhet ta kuptosh se ka tema qe jane vec per t'u gezuar.
  po moj ti e kshillit, po vijoj me rjedhjen tyte ... sipas udhzimeve te birose ...

  por edhe mero perdor ato termat e zp-s, hrushovi ne gjunje para titos, e tjera tituj bumbastike ...

  po perse shqetesohen nderkombetaret per zgjedhjet? perse u dashkan garanci prej salis-edis per te ecur me rregullat e lojes e te zbatohet ligji (punisto-sigurims) ...

  kndoje edhe kete me poshte:


  TemA

  Clinton gjunjzon Berishn para drejtsis shqiptare
  Nga Armand Maho

  Kryeministri, Sali Berisha, ka deklaruar n nj takim me Sekretaren e Shtetit, Hillary Clinton, se do t zbatoj vendimet e Gjykats Kushtetuese pr ligjin e lustracionit.

  Berisha ka dhn garanci para Clinton pr nj gj t till, edhe pse kishte deklaruar se Gjykata Kushtetuese kishte konflikt interesi me shqyrtimin e ligjit. Pas takimit, n nj prononcim pr mediet, zvendsndihmsi i Sekretares s Shtetit, Stuart Jones, tha se ata nuk i kishin dhn asnj sugjerim Sali Berishs pr lustracionin, por ai kishte dhn garanci dhe ata i kishin mirpritur.

  “Sekretarja Clinton dhe kryeministri Berisha patn nj takim t shklqyer dhe theksuan marrdhniet e ngrohta midis dy vendeve.

  Kryeministri e falnderoi sekretaren Clinton pr mbshtetjen e Shteteve t Bashkuara ndaj Shqipris gjat ktyre viteve.

  Ndrsa sekretarja Clinton shprehu entuziazmin e saj pr pranimin e Shqipris n NATO.

  shtja e ligjit t lustrimit u ngrit n takim, sekretarja Clinton pyeti pr t dhe z. Berisha e siguroi at se nuk do t ket nj gjueti shtrigash, por do t ndiqen t gjitha proceset kushtetuese dhe qeveria nuk do t ndrhyj n kt proces. Ne nuk i bm ndonj sugjerim kryeministrit lidhur me kt ligj, por ai vet na dha sigurimet, t cilat ne i mirpresim”, - tha Jones.

  Kt e ka pohuar dhe vet Berisha

  “Sikundr u trajtua problemi i ligjit t lustracionit, nj trajtim shum i hapur miqsor dhe i sigurova sekretares s Shtetit dy gjra, s pari, nuk mund t prdoret dhe nuk do t prdoret pr gjueti shtrigash pr t prkundr kundrshtarve politik. S dyti, do gj do t zhvillohet sipas rregullave t shtetit ligjor. Kto ishin sigurimet e mia q i dhash sekretares n nj mirkuptim t plot dhe se asnj lloj zgjidhjeje prve zgjidhjeve ligjore nuk mund t imagjinohet n kt rast. do qytetar, i cili preket nga ky ligj, ka t drejtn e tri shkallve t sistemit gjyqsor, sikundr edhe t shkoj m Strasburg”, - tha Berisha.

  Ai ka garantuar para Clinton se vendi do t zhvilloj zgjedhje t lira dhe t ndershme.

  “Takimi ishte nj rast i shklqyer pr mua pr t siguruar sekretaren se zgjedhjet e ardhshme do t jen zgjedhje t lira e t ndershme, pr t krkuar vzhgues nga qeveria e SHBA dhe vendeve t tjera mike q t’i mbikqyrin, monitorojn zgjedhjet, pr t cilat, s pari, qeveria sht e angazhuar t nderoj standardet, por t nderoj dhe miqt kudo n bot”, - tha Berisha.

  Kryeministri shqiptar sht i treguar i gatshm pr t shtuar numrin e trupave shqiptare q shrbejn n Afganistan, ndrsa duke folur pr mundsin e pranimit t t burgosurve t Guantanamos n Shqipri, ai tha se mirpret vendimin e Obams pr mbylljen e burgut dhe sht n pritje t do kontakti t mtejshm pr shprndarjen e t burgosurve.

 15. #15
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Ne fakt eshte kenaqesi e madhe te jesh pjese e Keshillit te shqiptareve, keshtu qe pranimi i kesaj perkatesie eshte krenari. Ti Duaje Siveten, i cilit keshill je?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Agjensia e Lajmeve "SOT"


  Letr nga varri e ifutit Karl Marks (Mordekai) pr ifutin falash, ambasadorin Withers (Tegegne), pr ligjin e dosjeve
  Written by Gazeta SOT
  Friday, 06 February 2009 23:00

  Nga Kastriot Myftaraj


  I dashur vlla n yllin e Davidit John Tegenge!
  Si kam marr vesh, ju e keni origjinn nga ifutt falash t Ethiopis n Afrik dhe gjyshi tuaj ka emigruar nga Afrika n Xhamajk, prej nga ku m pas shkuat n SHBA. N SHBA babai juaj e ndryshoi mbiemrin nga “Tegenge” n “Withers”, ashtu si e ndryshoi babai im nga “Mordechai” n “Marks”. Por kjo nuk do t thot asgj se ne ngelm ifut n shpirt dhe n gjithka, ashtu si falasht mura q u konvertuan n kristian dikur ngeln kriptoifut dhe sot ata jan pranuar n Izrael si ifut. Por, i dashur vlla, meqense ju tashm atje n Shqipri, si ambasador amerikan, po ballafaqoheni me disa probleme delikate t s shkuars komuniste t vendit, me rastin e ligjit t lustracionit, e ndjej pr detyr t’ ju sqaroj disa gjra. Kjo nuk do t thot i dashur vlla Tegenge se un vllai juaj Mordechai mendoj se ju nuk po punoni mir. Ju keni vepruar ashtu si duhet, duke e kundrshtuar fort ligjin e lustracionit. Por nuk sht keq q t’ i keni t qarta dhe disa gjra, se ju sikur keni shprehur n rrethe t ngushta me miqt tuaj dyshime pr at se a mos kaprcehet masa kur politika amerikane n Shqipri del hapur q elsat e institucioneve t pavarura t drejtsis dhe shrbimit sekret n Shqipri t’ i ken oficert e Sigurimit t Shtetit dhe zyrtart e tjer t organeve t diktaturs komuniste.
  Ju ifutt falash, q keni jetuar t izoluar n Afrik keni ende shum gjra pr t msuar dhe nisur nga fakti se juve u ka takuar t merreni me nj shtje kaq delikate, po e marr vet prsipr t’ u jap disa sqarime. Komunizmin, i dashur vlla Tegegne e krijuam ne ifutt n shekullin XIX si instrument pr t shkatrruar perandorit kontinentale europiane, Gjermanin, Rusin, Austro-Hungarin etj. Ather kjo politik ifute prputhej me interesat britanike. Kjo sht arsyeja i dashur vlla, q kur mua m krkonin policit e gjith Europs kontinentale, un punoja i qet n Londr, n Muzeumin Britanik, ku kisha n dispozicion gjith literaturn q m duhej pr t krijuar doktrinn komuniste. Komunizmi fitoi n ato vende ku deshm ne dhe u shtyp n ato vende ku deshm ne. Komunizmi fitoi ather kur deshm ne dhe ra ather kur deshm ne. E njjta gj ndodhi edhe n Shqipri.
  Ish-komunistt n Shqipri, jan aleatt tan m t mir, se duke mos pasur ndjenj nacionale, ata jan njerzit m t prshtatshm pr t’ u prdorur si vegla n eksperimentet tona kombtarizuese, q m leht se kudo mund t bhen n vende si Shqipria. Eksperimenti yn sot n Shqipri sht shprbrja e shtetit, nn maskn e ndarjes s pushteteve, duke u kaluar n nj lloj feudalizmi institucional. Kshtu, nj shtet ndahet n rrafsh institucional praktikisht n disa shtete, duke u br Gjykata Kushtetuese nj shtet m vete, Gjykata e Lart nj shtet m vete, do gjykats nj princ m vete, prokuroria nj shtet m vete, Presidenti i Republiks nj shtet m vete, Kontrolli i Shtetit nj shtet m vete, shrbimi sekret nj shtet m vete, Banka e Shqipris nj shtet m vete, pushteti vendor nj shtet m vete. Populli shqiptar me votn e tij zgjedh parlamentin i cili krijon qeverin, por kjo ka “elsat e kashts” si thot populli shqiptar se Gjykata Kushtetuese, e cila nuk sht zgjedhur nga populli, mund t rrzoj do ligj t parlamentit t zgjedhur nga populli, dhe si e di do jurist, nj vendim gjyqsor mund t shkruhet sipas dshirs.
  Q kjo skem t funksionoj duhet q kto institucione t ken n nivelet e larta njerzit e Sigurimit t Shtetit dhe t organeve t tjera t diktaturs komuniste. T gjith kta feudal institucional do t ken si senjor ambasadorin amerikan, q sht njeriu yn n Tiran. Ai do t’ i lej q t prfitojn sa m shum duke abuzuar me postin, por n kmbim do t’ u krkoj q t zbatojn urdhrat e tij, domethn tonat. Kjo quhet diktatura e kaosit, t ciln ne do t duam q me kalimin e kohs ta instalojm dhe n vendet e tjera m t mdha dhe m t fuqishme se Shqipria. Synimi yn sht q, n nj mas apo n nj tjetr, t’ i transformojn n kt sens t gjith shtetet e bots, me prjashtim t Izraelit. N diktaturn e kaosit vllezrit tan, si Soros, do t nxjerrin fitime t mdha, pa u shqetsuar. Pr kt na shrbejn njerzit e ish-organeve t diktaturs komuniste n Shqipri, dhe kur t dalin n pension ata, postet e tyre duhet t’ i zn fmijt dhe niprit e tyre, t edukuar me frymn e tyre.
  N fund t fundit far kan br kta njerzit e organeve t dhuns s diktaturs komuniste, pr t cilt po bhet kaq zhurm sot n Shqipri, se qenkan n krye t piramids s drejtsis. Ata n fund t fundit nuk kan vrar ifut si ne t dy, por vetm disa shqiptar, gj q sht njlloj sikur t ken vrar miza. Ndryshe do t ishte po t kishin vrar ifut. Nuk ka barazi mes viktimave. Djegia e foshnjave ifute n kampet e prqendrimit, sht nj genocid. Kurse vdekja n kampet e internimit e qindra e qindra foshnjave, t cilat nnat q nuk kishin qumsht as nga gjiri, as t tjetr lloji, i ushqenin me buk q e kishin prtypur n gojn e tyre, gj q i mbyste foshnjat, duke shkaktuar vdekjen e tyre, nuk sht genocide, por sht nj vdekje nga mostretja e ushqimit. Mir e tha para disa muajsh ai deputeti, Gilman Bakalli, n “Deja vu” t Mustafa Nanos, n Top Channel, se krimet e nazizmit nuk mund t krahasohen me ato t komunizmit, se nazizmi donte t zhdukte nj popull t tr si qen ifutt, ndrsa komunizmi zhdukte grupe njerzish, por jo nj popull t tr. Tani e vrteta sht se nazizmi vendosi t’ i zhdukte ifutt vetm kur filloi lufta, gj q kishte n plan ta bnte edhe komunizmi, me ata q i konsideronte t deklasuar, n rast se vendi do t gjendej n luft.
  Dhe t deklasuarit n Shqipri qen shum m tepr se ifutt n Gjermani, t cilt kur Hitleri erdhi n pushtet prbnin m pak se 1% t popullsis. Dhe duke menduar se edhe vendet e tjera komuniste kishin n plan t’ i zhduknin t deklasuarit e tyre, nse do t hynin n luft, ather mendo se far do t kishte ndodhur Por gjithsesi, ai djali, Gilmani, e bri t vetn, na mbrojti, dhe njerz t till nga shtresa e ish-t persekutuarve na duhen. Kije kujdes at djal, dhe mbshtete se edhe Hekuran Isai me t cilin u takova nj dit ktej, m ka thn fjalt m t mira pr t. Meqense jemi ktu, at Mustafa Nanon, ma sill pak n vete, se e ka zakon q e prmend shum at Noam Chomskin, t cilin e ka idhull. Ky Chomski sht ifuti m i keq q m kan zn syt. N nj libr “Perilous power” thot se muzeumet e holokaustit filluan t ngrihen n SHBA, vetm pas lufts mes Izraelit dhe vendeve arabe t vitit 1967, kur Izraeli u shfaq si agresor. Porosite at Biks Aliun q merret n ambasad me botimet, q t ket kujdes se mos paguan Piro Mishn ose Albert Rakipin q ta botojn kt libr t Chomskit, se ata i botojn librat pa i lexuar. Kto q thot Chomski, u japin dor atyre q duan t barazojn krimet e komunizmit me Holokaustin.
  I dashur vlla, br shum mir q vjet shkove n at simpoziumin q u mbajt n Tiran pr t prkujtuar viktimat e Holokaustit, por ki kujdes q t mos shkosh n ndonj tubim prkujtimor t krimeve t komunizmit. Madje nuk do t ishte keq q t thoshe ndonj gj zbutse pr krimet e komunizmit. Tekefundit zvendspresidenti amerikan Henry Wallace, n vitin 1944, pr t kundrbalancuar zrat kritik q thoshin se SHBA shanin Hitlerin pr kampet e shfarosjes, por kishin aleat Stalinin q kishte kampet e tij t shfarosjes, t llojit t Kolymas, shkoi dhe vizitoi kampet e Kolymas, dhe i gjeti ato si resorte turistike model. Ai pranoi t marr pjes n lojn e policis sekrete staliniane, e cila kishte br nj kryevepr potemkiniane, nj kamp fals, ku t dnuarit qen n fakt njerz t policis sekrete. Burr i zgjuar. Kolyma ishte brenda rrethit arktik dhe atje temperatura mesatare ishte nga -19 grad n -38 grad dhe njerzit q punonin n miniera vdisnin sa nntok, aq edhe mbitok nga t ftohtit. N Kolyma viktimat e komunizmit qen sa m tepr se gjysma e atyre t Holokaustit, por zvendsi i Presidentit Rozenfeld, m fal Roosevelt, bri mir q nuk u shqetsua pr kto voglsira, se t vdekurit e Kolymas nuk qen ifut, dhe ari q nxirrnin ata nga nntoka shkonte n kasafortat e bankierve ifut.
  Meq jemi tek krimet e komunizmit n Rusi, m zbaviti shum ai deputeti i PD, Aleksandr Biberaj kur tha se shkarkimi q iu b atij nga parlamenti shqiptar si delegate n Asamblen parlamentare t Kshillit t Europs, bri q ai t ndrpres misionin pr hetimin e krimeve t komunizmit n Rusi dhe Ukrain. A thua sikur mbetn pa u hetuar krimet e komunizmit n Rusi dhe Ukrain tash q na iku ky Aleksandri i Madh nga Kshilli i Europs. Shum djal i shkatht, mbrojti kriminelt komunist t Shqipris dhe u betua se do t’ u nxirrte rrnjt atyre t Rusis. Ma ki kujdes edhe kt djal, se kam frik se do t mbetet jasht parlamentit.
  I dashur vlla Tegegne. SHBA dhe komunizmi nuk jan aq larg sa duket, se tekefundit n Luftn e Dyt Botrore shum gjra u qartsuan simbolikisht kur kamiont dhe tanket amerikane q oheshin si ndihma n Rusi, shndrroheshin nga me simbol amerikan, n me simbol sovjetik, kur ushtart rus thjesht lyenin me boj t kuqe yllin e bardh me pes cepa amerikan, duke e shndrruar n yll t kuq me pes cepa sovjetik. Pastaj edhe nj shtrngim dore mes ushtarit amerikan dhe atij sovjetik dhe gjithka ishte kryer. Dhe kto bheshin nn hijen e yllit ton me gjasht cepa ifut. Tash ish-komunistt e lyen me boj t bardh yllin e kuq me pes cepa, dhe u shndrruan n proamerikan.
  Prandaj, i dashur vlla, duhet t bni m shum pr mbrojtjen e komunizmit n Shqipri. N SHBA sht nj zakon i mir q ndrtesave qeveritare u vihen emra. Ju vlla Tegegne mund t propozoni n Washington q ndrtesa e ambasads amerikane n Tiran t marr emrin e Kim Philby-t. Na ka br shum shrbime n Shqipri ai djal. Ju mund t’ i thoni Ina Rams, se ju dgjon, q ndrtesa e Prokuroris s Prgjithshme t marr emrin e Aranit els. Ndrtesa e SHISH t marr emrin e Asim Alikos. Ndrtesa e “Mjaft”, q doli kundr ligjit t lustracionit, t marr emrin e Nevzat Haznedarit. Ndrtesa ku sht G-99 t marr emrin e Zylyftar Ramizit. Rruga “George . Bush” t riemrohet Rruga “George Soros”. Pr ta ndjekur kt shtje ngarkohet Zigur Leklioti nga ambasada amerikane.
  Porosin e fundit, t ciln ti e di vet edhe pa ta thn un, e kam pr kriptoifutt e Shqipris. shtja e kriptoifutve t Shqipris sht ende m prapa se ajo e kriptoifutve t Ethiopis, t quajtur falasht mura, t cilt qen konvertuar n kristian. Nuk themi se nuk keni br gj, se faktet flasin vet, kur shikon Edi Ramn, Erion Veliajn, Ardian Fullanin etj., njerzit e lagjeve-kala, por mund t bni dhe m shum. Kriptoifutt duhet ta shtien n dor krejt pushtetin n Shqipri, dhe t sundojn nprmjet diktaturs s kaosit, n interes t tyre dhe n dm t shqiptarve. Berisha pr momentin na duhet n politik, q nn maskn e antiberishizmit, t avancoj kauza kriptoifute. Ki kujdes ma mbro Fatmir Mediun, dhe mos lejo q t’ i bj gj Ina Rama, por madje t kujdesesh q t bhet prsri deputet, se pr nj kriptoifut si ai nuk sht faj i madh se vrau disa shqiptar n Grdec. Shikoje shtjen e Grdecit me syrin q pa zvendspresidenti Wallace shtjen e Kolymas. Ma ki kujdes dhe at mikun e Edi Rams, Maksin, q e mban veten pr piktor, arkitekt e ku e di un se far tjetr, se qenka bash burr i mir. Kur ishte n Londr m erdhi tek varri dhe m tha: “Un nuk t ve faj ty pr burgun q bra, edhe pse u dnova n emr t parimeve t tua. Mua m dnoi myslimani Enver Hoxha. Po t kishe qen ti, nj ifut n vendin e tij, do ta duroja me qejf burgun”. Ja kshtu si Maksi na duhen ish- t persekutuarit politik. Dhe n fund edhe dika pr Edi Ramn. E ka kuptuar dhe po e zbaton shum mir teorin time t mbivlers. Mir e ka gjetur at sloganin magjik q u thot atyre q ka prreth: “Po t jesh me mua, nuk do t dalsh nga politika me xhepat bosh si Petro Koi”.
  Me kaq, shalom, i dashur vlla Tegegne.

  kmyftaraj@yahoo.com

  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 17. #17
  Cdo gje qe behet neper bote dhe qe ka lidhje me Shqiperine, pasqyrihet ne 2 ekstreme ne Shqiperi.

  Thote dicka FMN dhe ne Shqiperi nje pal thote Shqiperia e para ne bote, kurse pala tjeter thote Shqiperia e shkaterruar ekonomikisht.

  Shkon Sala ne Amerike dhe njera pale thote qe Sala i takoi te gjithe, i ka shok te gjithe, dhe pala tjeter thot s'ja vari asnjeri Sales, as qe e dinin qe ishte aty.

 18. #18
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Shekulli

  Per takimin Klinton-Berisha
  Eduard Zaloshnja

  Por prse nxitoi Sekretarja Klinton t takoj kryeministrin e nj vendi t vogl si Shqipria, e cila sot sht praktikisht jasht radarit t problemeve akute pr SHBA-n? Pr t'iu prgjigjur ksaj pyetjeje, sht e natyrshme t kalohet n sit agjenda e takimit Klinton-Berisha.

  Sipas Zrit t Ameriks, dy personalitetet biseduan pr nj sr shtjesh, prfshir prgatitjet e Shqipris pr t'u antarsuar n aleancn e NATO-s, t drejtat e njeriut, Afganistani, energjia, ligji i pastrtis s figurave - i njohur edhe si ligji i lustracionit - si dhe zgjedhjet e ardhshme n Shqipri.

  Ndrsa kryeministri Berisha, n nj intervist pas takimit me Sekretaren Klinton, renditi t gjitha shtjet e msiprme dhe, n fund, prmendi edhe shtjen e t burgosurve t Guantanamos.

  Le t'i analizojm me radh t gjitha kto shtje, pr t par se cila nga to mund t ket qen shkrehsi i mekanizmit q vuri n lvizje diplomacin amerikane t organizonte nj takim t shefes s saj me kryeministrin e nj vendi kaq t parndsishm aktualisht pr SHBA-n, si Shqipria.

  Treni i antarsimit t Shqipris n NATO sht tashm shum afr stacionit prfundimtar, dhe vetm nj ngjarje totalisht e paparashikuar dhe e jashtzakonshme do i shkatrronte shinat, n t cilat ai tren po vrapon.

  Duke hedhur nj vshtrim retrospektiv, nj ngjarje e rnd si ajo e Grdecit nuk e pengoi trenin ton NATO-an t arrinte vjet n Bukuresht, ku, zyrtarisht, Shqipria u ftua t futet n organizatn Euroatlantike.

  Dhe nj ngjarje m e rnd se Grdeci, nuk ta do mendja se mund t ndodh n Shqipri deri n prill t ktij viti...
  Duke pasur parasysh sa m sipr, nuk duket se prgatitjet e Shqipris pr t'u antarsuar n NATO kan qen shtja q e bri Sekretaren Klinton t fus takimin me kryeministrin shqiptar n agjendn e saj t ngjeshur t dy javve t saj t para si shefe e Departamentit t Shtetit.

  Pr t diskutuar nj shtje t till, ajo mund t kishte autorizuar nj ndihmssekretar Shteti.

  shtja e shtimit t trupave shqiptare n Afganistan gjithashtu nuk do justifikonte harxhimin e kohs s Sekretares Klinton pr nj takim me kryeministrin shqiptar, n nj moment kaq t ngjeshur t agjends s saj.

  Prsri, nj ndihmssekretar Shteti mund t'ia kishte br kt krkes Berishs, dhe ky i fundit, ashtu si paraardhsi i tij, me knaqsi do t'i ishte prgjigjur pozitivisht krkess.

  shtja e energjis duket qart se do ket qen nj kontorno n takimin Klinton-Berisha.

  Po t ishte pr t biseduar pr energjin, Sekretarja Klinton do t kishte zgjedhur t takonte shum e shum kryeministra t tjer para atij shqiptar. Shqipria sht thjesht nj pik uji n oqeanin e energjis botrore.

  Ndrsa n lidhje me t drejtat e njeriut dhe ligjin e pastrtis s figurave, prfaqsuesi i diplomacis amerikane n Tiran, ambasadori Uidhers, e ka br aq t qart qndrimin amerikan deri m sot, sa q edhe nj takim i ndihmssekretarit t Shtetit me Berishn, ndoshta nuk do t kishte kuptim t zhvillohej.

  Pasi kaluam n sit shtjet q Berisha i renditi t parat n intervistn e tij pas takimit me Sekretaren Klinton, le t analizojm shtjen q u prmend vetm n fund si shkarazi nga kryeministri shqiptar.

  Nj nga dekretet e para q Presidenti Obama firmosi fill pasi mori n dor frenat e shtetit amerikan, ishte ai q urdhronte mbylljen e burgut t Guantanomos brenda nj viti.

  Me kt akt, ai plotsoi nj premtim solemn q kishte br gjat fushats elektorale, i cili synonte rivendosjen e reputacionit t SHBA-s, si nj vend ku asnjeri nuk mund t mbahet i burgosur pa iu dhn mundsia pr t'u ballafaquar n sistemin gjyqsor me akuzat q i bhen.

  Por, ndrkoh q akti i Obams rrit, padyshim, reputacionin e Ameriks, krijon probleme pr sigurin e saj. Shum nga t burgosurit e Guantanmos jan terrorist t rrezikshm, pr aktivitetin e t cilve ka informacione konfidenciale t CIA-s, por jo prova t administrueshme n gjykatat amerikane.

  Ndrkoh, lnia e lir e tyre sht nj lloj varjeje e mlive n gojn e ujkut. N fakt, disa nga t burgosurit q jan liruar m par nga Guantanamo, jan shfaqur n video t Al-kaids, duke br thirrje pr akte t reja terroriste, ose jan br udhheqs t degve t saj n vende t ndryshme.

  Pra, pr diplomacin amerikane, sht nj problem i madh se n 'vende t'i drgojn t burgosurit e Guantanamos. Dhe, n lidhje me kt shtje kaq t rndsishme, kuptohet q Shqipria mund t shfaqej natyrshm n radarin e Sekretares Klinton.

  Kjo, sepse Shqipria sht nj nga t paktat vende q ka dshmuar deri m sot se sht e gatshme t'u jap "azil politik" ish-t burgosurve t Guantanamos....

Tema t Ngjashme

 1. Kongresi i LDK zgjedh Fatmir Sejdiun si kryetar t partis
  Nga Arb n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 365
  Postimi i Fundit: 30-01-2010, 07:52
 2. Te nderuar bashkeatdhetare !
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2006, 19:13
 3. Prshndetje t nderuar
  Nga ixtrem n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 28-01-2005, 05:06
 4. Qytetit tim te nderuar
  Nga Arval n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-06-2002, 16:27
 5. Bibla, Arkeologjia dhe Historia
  Nga Shpresmiri n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 14-05-2002, 19:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •