Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 97
  1. #21
    MusLiman El-Hamduli-Lah
    Anėtarėsuar
    16-10-2007
    Vendndodhja
    Kur'an 19:32 Muhammedi: Me ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime, e nuk me ka bere krye larte e as te padegjueshem.||Bible Gjoni 2:4 Jezui iu pergjegj Marise: Grua, se cdo bej une, eshte puna ime jo e puna jote?
    Postime
    111
    Gjithashtu i ofrova prova nga Bibla se ne te vertete Jezusi nuk kishte pretendu se ishte profet por se kishte pretendu se ishte Perendia vet dhe se ai kishte Mbreterine e Tij ne boten tjeter duke i cituar vargje nga Bibla por edhe se kryqezimi i Jezusit ne te vertete ka ndodhur dhe eshte realitet.
    Pa hajt vetem dy Agrumente ne lidhje me kete biri ti shof...
    Jezusi:
    "Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit."(Mateu15:24)

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e murat_j
    Anėtarėsuar
    01-04-2008
    Postime
    30
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin

    ...Ne fund pas 2-3 ore debat te nxete kishte dyshime te medha por edhe ofronte 'argumentet' e tij (mua ska kush te me binde se e di se Muhamedi ka qene pedo. dhe nje person qe ka aso prirjesh nuk eshte njeri normal se le me Profet i Perendise), por me tha se ai kishte vendosur te besonte islamin si fene e vertete te tij dhe se do ta ndiqte kete fe deri ne fund te jetes se tij


    Ju pershendes
    Shko more debil nė s.. ė.. baju more plesht i zgjebosur nga ky nėnforum e mos mė ēaj kokėn me idotėsinė tėnde, se lidhje nuk ke me asnjė send veē me ofendu, hajde bre hupu prej kėtu.
    Kėrkoj nga adminat qė tė fshijnė kėto postime debilash nė kėtė nėnforum, lirisht munesh me shku nė nėnforumin e ateistėve apo ati tė krishtera e hupu prej kėtu.
    matrapaz me diplomė nga janatullosi apo papati.

  3. #23
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Une nuk e di se ksh ua jep te drejten juve qe te quani dike "qafira" ( me perjashtim te atyre qe kane dalur me profet te rinnje si 19 dhe ahmedinjte ) .
    Sa i perket shijave jeni gabim sepse edhe ato jane musliman, po si duket deshirat e atyre qe kane fene islame inat jane plotesuar aq shum sa qe me nuk kane nevoje t punojne kunder kesaj feje nga shkaku se kane mbjellur urrejten thelle ne zemrat e muslimanve ( me bateria ) dha tani jane keto musliman qe bejne punen e tyre te flliqet!
    Nga ana tjeter mos haroni mesimet e Kuranit qe burojne dikert nga i madhi Zot se per ceshtje fetare gjykimi i takon vetem Allahut.

    Ndaj te njejtin mendim me ocean se temat e tilla nuk jane asgje tjeter vecse tema qe perhapin percarje midis muslimaneve, dhe perkujtojeni vetem pak ajetet Kuranore qe flasin per njerezit qe perhapin percarje dhe denimine tyre qe i pret ne boten tjeter.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  4. #24
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Gostivary Usa, mesoje akiden e ehli sunnetit, ate qe kishte pejgamberi a.s, sahabet dhe pasuesit e tyre dhe pastaj bej nje konstatim se a jan shijat musliman.

    Ai qe ka dyshim ne akiden e shijave, ka ber kufr (dalje nga feja) sipas gjithe dijetarve.

    Kush te tha ty qe nuk guxojn te gjykojn (te bejne tekfir) dijetaret per akiden e disa grupeve qe kan dal nga feja.
    Kemi argumente te shumta, qe ne mesin e sahabve, tabiinve dhe tabi tabiinve kan ber tekfir per njerz te ndryshem.
    shembullin e kemi qe imam Ahmedi ibn hanbeli, ka ber tekfirin e atij qe ka then se kur'ani eshte i krijuar. Gjithashtu Imam ibn Tejmijeh ka ber tekfirin e rafidhive (shijave) se ata kan dalur prej feje, dhe ky eshte mendim i te gjith dijetarve.... dhe te gjith dijetaret kan than qe ai qe dyshon ne akiden e shijave, ai ka dal prej feje.

    Ne gostivari edhe ti e din mire ritet se qfar i kan shijat dhe grupet tjera, ateher si mund qe ata te ken hise ne islam.

    ps, shijat jan me te kqinje se jahudite.................jan sherr i madh

  5. #25
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri Lexo Postimin
    Gostivary Usa, mesoje akiden e ehli sunnetit, ate qe kishte pejgamberi a.s, sahabet dhe pasuesit e tyre dhe pastaj bej nje konstatim se a jan shijat musliman.

    Ai qe ka dyshim ne akiden e shijave, ka ber kufr (dalje nga feja) sipas gjithe dijetarve.

    Kush te tha ty qe nuk guxojn te gjykojn (te bejne tekfir) dijetaret per akiden e disa grupeve qe kan dal nga feja.
    Kemi argumente te shumta, qe ne mesin e sahabve, tabiinve dhe tabi tabiinve kan ber tekfir per njerz te ndryshem.
    shembullin e kemi qe imam Ahmedi ibn hanbeli, ka ber tekfirin e atij qe ka then se kur'ani eshte i krijuar. Gjithashtu Imam ibn Tejmijeh ka ber tekfirin e rafidhive (shijave) se ata kan dalur prej feje, dhe ky eshte mendim i te gjith dijetarve.... dhe te gjith dijetaret kan than qe ai qe dyshon ne akiden e shijave, ai ka dal prej feje.

    Ne gostivari edhe ti e din mire ritet se qfar i kan shijat dhe grupet tjera, ateher si mund qe ata te ken hise ne islam.

    ps, shijat jan me te kqinje se jahudite.................jan sherr i madh

    Me mesimet e kujt bazohesh aman ?!!!
    Duhet te kuptojsh se ndonjehere mesimet e vjeteruara nuk dmth se jane te verteta!
    Shembull, deri ne mesjete kisha luftonte cdo gje qe ishte kunder interesave te saja dhe kete e perkrahnin edhe shkencetaret e atehershem duke perjashtuar ketu nje grup te vogel te shkenctareve qe si psh Xhordano Brunon i cili nuk luftonte kishen por e kuptoj te verteten se Toka ishte ajo qe rotullohet rreth Diellit, dhe per shkak se binte ne kundershim me interesat e kishes e quajten heretik dhe e dogjen te gjalle!
    Sot ne e dime fort mire se kush kishte te drejte,kisha ose Xhordano Bruno!!!

    E njejta sot po ndodh me shumicen e dijetaret islamik (suni) qe thuajne se shijat jane me te poshter se cifutet dhe se jane armiq te fese islame e ku ta di une se cfar!
    Edhe pse ekziston nje grup dijetaresh qe sot quhen jo adukuat pasi qe predikojne bashkimin e fese islame dhe duke lene qe Allahu te gjykoj gabimet tona lidhur me fene.

    Pra ate qe dua te them se nqs do te vazhdojme te mbeshtetemi tek mesimet e vjeteruara , neve kurre nuk do te arrijme te shkojme para sepse mesimet e tilla na lejme cdo here mbrapa.

    Ka ardh koha qe ti lejme mesimet e vjeteruara dhe te hapim faqen e re te studimeve islamike, faqe qe fillimisht do ti largoj te gjitha mesimet percarese sepse askush nuk ka dobi nga ato mesime, faqe qe NJEHERE E PERGJITHMONE DO TE PASTROJ EMRIN E A.S. MUHAMEDIT NGA HADITHET E SHPIFURA QE I ATRIBUHOHEN ATIJ, faqe te re e cila ne vend te percarjes do ta mesoj bashkimin dhe unitetin dhe dashurine ndaj njeri tjetrit.

    Dhe kjo do te filloj kur njerezit do te kuptojne te verteten se percarjet nuk i shkojne ne dobi muslimaneve por atyre qe na kane inat.

    Me Respekt
    GV_USA

    P.S. " Shijat nuk jane armiqet tane, armiqet tane jane ato qe ndjekin mesimet e prapambetura te atyre qe kane shfrytezuar momentin per te perhapur percarje midis muslimaneve si shembull po e marr imam Shafin etj "
    WE WILL NOT GO DOWN!

  6. #26
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    qfar flet o gostivari usa. Imam shafiun e ben me armik se shijat, kur dihet se mesimet e imam Shafiut, Allahu s.w.t e mshiroft jan te pranuara nga te gjithe muslimanet e botes.

    Dijetaret qe kan gjykuar keta, nuk ka gjykuar me hamendjen e tyre, por kan gjykuar me kur'an dhe sunnet dhe ky kur'an na qet ne shesh mesimet dhe akiden e shijave.

    Une me nuk diskutoj me ty, sepse kam frik qe ti do hyllesh.......

    Ku jan ne islam shijat kur ata kan dyshime ne cilesite e Allahut s.w.t, e quajn gabimtare xhibrilin a.s, disa prej tyre e marrin si Zot Aliun e disa si pejgamber. Disa adhurojne vorret.....

    ps, Rapsoul ishallah nuk ta sheh postimin tend qe ke fyer imam shafiun, Allahu e mshiroft

  7. #27
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Ne gostivari kemi debatuar edhe me heret lidhje me kete tem, une e sjell prap materialin.

    Citim:
    Postuar mė parė nga Gostivari_usa
    Une ju akuzoj per kufer sepse kam baza ne Kuran, juve akuzoni per Kufer edhe pse nuk keni baza ne Kuran.
    Ju akuzoj per kufer psh kur vjen puna e besimit, si duhet te besoj nje njeri?!!! Juve jeni ato qe thuani , ose besoni keshtu ose ndryshe nuk ben, besuat ndryshe se cthemi neve jeni pamesimtar!!! Kjo eshte kufer sepse Allahu i madheruar ne Kuran te meson ty, mua dhe te gjithe muslimanet se " NE FE NUK KA DHUNE"!
    Ju akuzoj per kufer kur duke u bazuar ne hadithe te pavertetuara te cilat kundershtojne Kuranin, sjellni ligje te cilat po i theve te shkon koka.
    Kufer eshte psh qe ne Arabi Saudite burrat kane te drejte te ngasin makina ndersa grate kete te drejte nuk e kane!!! Nga e mesuan kete "drejtesi" sauditet?!! Nga Kurani?!! Nqs se keto ligje nuk i bazojne ne Kuran, atehere me trego se ku i bazojne keto ligje?!!
    Kufer per shembull per mua paraqet se sot e keni nga umetin neper xhamija grate vec e burrat vec?!!
    Te duket cudi pse e them kete a , e them sepse sipas te dhenave historike ne kohen e profetit dhe pas vdekjes se tij , burrat dhe grate jane lutur bashke neper xhamija, dhe kjo ka zgjatur afer 300 vite pas vdekjes se profetit, dhe me vone dmth 300 vite pas vdekjes se profetit vjen nje kalif dhe vendos prej sot grate nuk guxojne te falen me burrat ne nje vend.
    300 vite kjo nuk u pengoj muslimaneve te pare dhe mbas 300 viteve vjen dikush dhe u tregon muslimaneve se kjo eshte gabim, dicka te cilen as profeti nuk e ka quajtur gabim!!!
    Ndersa juve me akuzoni mua per kufer pasi une nuk dua te besoj hadithet qe shajne profetin!!!
    Jo sot , sot e nje mije vjet une nuk do ti besoj ato hadithe, sikur te jetoj deri ne fundin e kohes, deri atehere nuk do ti besoj ato hadithe!!!
    E juve , juve keni te drejten tua te besoni cfar te doni, nese doni te besoni hadithet te cilat nje i sjellin ketu tipat si Mesia4ever me personalitet te krimbur dhe sulmojne profetit, urdheroni, besoni ato hadithe.
    Por une GV_USA kurr nuk do te besoj hadithet te cilat keta personat me personalitet te krimur mundohen ti perdorin kunder personalitetit te profetit dhe fese islame, kurre.
    Dhe nqs kjo paraqet kufer, ju tregoj qe jam i kenaqur qe bej nje "kufer" te tille.

    GV_USA
    Gostivary Usa, qfar je ka flet?....

    Ne akuzojme per kufr ate cilet vertet kan ra ne kufr (mosbesim), te cilet kan pasur islamin, por e kan refuzuar...

    Ne guxojme t'i quajme ata si pabesimtar, sepse bazohemi ne kur'an dhe sunnet, ndersa ti gostivaru usa, thua se duke u bazu ne kur'an nuk guxon ti akuzosh ata per kufr, por mund te te them nje gje se, ti ende se ke kuptuar kur'anit .....prandaj!!!!!

    Vallė a na tha neve Allahu s.w.t. ne kur'an ti adhurojme varret, po kjo i ngjan si vellezerit e tyre, idhujtareve jahudi... ja shikoje nje foto...



    Vallė, a na tha neve qe te bejme kso sakrifiva dhe pastrime... ja fotot...





    Vallė, a na ka lejuar Allahu neve shfryerjen epsheve, Zina, ne grup burra dhe gra shif nje pergjigje te "dijetareve" te tyre se qfar kan than:

    Eshte me se e mirenjohur se martesa e perkoheshme eshte me se e lejuar dhe e bekuar ne sektin tone por Nawasibet (sunnihte) mundohen te na pengojne nga kjo qe te mos shtohemi shume dhe te mos behemi fuqi e madhe.

    Per kete arsye ne i bejme thirrje bijve tane qe te mos kursehen ne keto mardhenie.

    Dhe martesa grupore eshte dicka qe eshte legjitimizuar nga imamllaret tane te medhenj por duke marre masa qe te mos lejojme te huaj te marrin pjese ne te dhe po ashtu te mos lejojme jo muslimanet qe te marrin pjese ne te apo nga masat e njerezve qe te mos shikojne lakuriqsine e grave tona besimtare. Mendoj se kjo eshte arsyeja qe sheikh Muhamed Jakubi nuk e pelqente kete.

    Po ashtu dihet mire se te kryesh mardhenie me nje ushtar te ushtrise se mehdit ka me teper shperblim se me kedo tjeter ngase ai e sakrifikon gjakun e tij per hir te imam mehdit.

    Per kete arsye ne u bejme thirrje Zejnabijeve (zinaqareve) qe tu japin atyre miresite e trupeve te tyre dhe parate qe Allahu ka mundesuar per ta.

    Dhe ne i lutemi motres Zenabije qe te shkoje tek nje nga agjencite e autorizuara qe te marre leje per festen e tille qe te shikohet mire dhe te kontrollohet nga ushtria e mehdit.


    http://forumi.kurandhesunet.net/foto...462a008fd7.jpg

    http://forumi.kurandhesunet.net/foto...463f729b9a.jpg

    http://forumi.kurandhesunet.net/foto...463f7379c9.jpg
    http://forumi.kurandhesunet.net/foto...f006643722.jpg



    ps, Nese me thua se shijat jan musliman me keto foto qe sjella...... une nuk klas me me ty per kete qeshtje.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e murat_j
    Anėtarėsuar
    01-04-2008
    Postime
    30
    gostivari usa sa pėr informatė se ebu hanifen kur e kan pyetur pėr shijat ka thėnė:
    Kush dyshon nė to se janė qafira, ka ra nė kufėr, kurse imam shafiu ka thėnė se vetėm prej tyre nuk guxojmė tė marrim hadithe, sepse ato janė gėnjeshtarėt mė tė mėdhej, dhe i pėrshtatin hadithet si tju vjen mirė atyre.
    E shiko se ato bėjnė kufėr tė hapėt.
    Unė e kuptoj qėndrimin tėnd pėr atė qė tė mos bėhet pėrēarje nė umet, por veē tė dishė se ato komplet janė jashtė islamit, me gjithėēka kanė tė bėjnė, por veē me islamin jo.

  9. #29
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Arber gerguri Lexo Postimin
    qfar flet o gostivari usa. Imam shafiun e ben me armik se shijat, kur dihet se mesimet e imam Shafiut, Allahu s.w.t e mshiroft jan te pranuara nga te gjithe muslimanet e botes.

    Dijetaret qe kan gjykuar keta, nuk ka gjykuar me hamendjen e tyre, por kan gjykuar me kur'an dhe sunnet dhe ky kur'an na qet ne shesh mesimet dhe akiden e shijave.

    Une me nuk diskutoj me ty, sepse kam frik qe ti do hyllesh.......

    Ku jan ne islam shijat kur ata kan dyshime ne cilesite e Allahut s.w.t, e quajn gabimtare xhibrilin a.s, disa prej tyre e marrin si Zot Aliun e disa si pejgamber. Disa adhurojne vorret.....

    ps, Rapsoul ishallah nuk ta sheh postimin tend qe ke fyer imam shafiun, Allahu e mshiroft
    Une nuk mohoj te gjithe punen e imam Shafit!!! Mohoj vetem ato pjese tek te cilat ai po ben percarje!!!
    Pse nuk jeni ne gjendje te dalloni se diku ka te drejte dhe diku nuk ka te drejte ?!!!!
    Cfar deshiron te me thuash ti mua , se imam Shafi ( dhe te gjith pas atij ) jane te pagabueshem a?!!!
    Vetem Allahu eshte i pagabueshem dhe pik!
    Te gjithe ne gabojme , perfshi ketu edhe imam Shafin !!!
    Nisur nga kjo dmth ky ka gabuar, se perndryshe nqs se pohoni te kunderten e barazoni me Allahun!
    Une e kuptoj qe shijat besojne pak me ndryshe, disa vese te duken qeshit dhe nuk i permbaj ato ne asnjemenyre, por ama PERDERISA FALEN 5 HERE NE DITE, BESOJNE NE TE NJEJTAT SHTYLLA, FALIN ZEQATIN SHKOJNE NE HAXH BESOJNE A.S. MUHAMEDIN SI PROFETI une nuk mund ti quaj ato "qafira" sic i quani juve!
    Nuk diskutohet qe kane gabimet e veta, PO KUSH DREQIN JAM UNE TI GJYKOJ GABIMET E TYRE DHE TE BEJ THIRJE PER ZHDUKJEN E TYRE SIC BEN THIRJE IMAM SHAFI ?!!!
    MOS I KA DHENE ALLAHU LEJE IMAM SHAFIT TE BEJ THIRJE PER ZHDUKJEN E SHIJAVE ?!!!
    Pse beheni kalamaj pash Zotin, syt ju ka dhene Allahu dhe nuk shikoni se predikimet e tilla jane vetem ne dem te muslimaneve.
    Une fol realitetin pamare parasysh se a ju pelqen juve ose jo, dhe realiteti eshte se LIBRI QE BESON TI DHE LIBRI QE BESOJ UNE DMTH KURANI SHUM BUKUR SHKRUAN SE ALLAHU ESHTE AI QE DENON PER CESHTJE FEJE!!! AS IMAM SHAFI AS UNE E AS TI NUK E KEMI KETE TE DREJTE!!
    Folni per bidat?!! Po ku ka bidat me te madh se me marr autoritenin te cilen Allahu e ka lene vetem per Veten e tij?!!!

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  10. #30
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Edhe dicka kush te tha ty se shijat adhurojne varet ?!! Kjo eshte genjeshter e kulluar!!!
    Ata vetem tregojne respekt ndaj te vdekurve dhe nuk ka asgje te keqe ketu!!!
    Edhe ata e dine forte mire ashtu sic e dime edhe neve se shpetimi nuk vjen prej varreve por vjen prej Allahut dhe fundja edhe neve respektojme varrezat e familjareve tane, nuk lejojme qe dikush ti perbuzi ose ti shkateroj varrezat e familjareve tane, sepse aty po prehet gjaku i jone!

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  11. #31
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga murat_j Lexo Postimin
    gostivari usa sa pėr informatė se ebu hanifen kur e kan pyetur pėr shijat ka thėnė:
    Kush dyshon nė to se janė qafira, ka ra nė kufėr, kurse imam shafiu ka thėnė se vetėm prej tyre nuk guxojmė tė marrim hadithe, sepse ato janė gėnjeshtarėt mė tė mėdhej, dhe i pėrshtatin hadithet si tju vjen mirė atyre.
    E shiko se ato bėjnė kufėr tė hapėt.
    Unė e kuptoj qėndrimin tėnd pėr atė qė tė mos bėhet pėrēarje nė umet, por veē tė dishė se ato komplet janė jashtė islamit, me gjithėēka kanė tė bėjnė, por veē me islamin jo.
    Po kush eshte Ebu Hanife ?!! Mos eshte Allahu Vete ekstakfurulla ?!!!
    E sa i perket haditheve dhe pershtatjen e tyre ne baze te interesave te tyre nuk e bejne vetem shijat, kete e bejne edhe sunnit.
    Lexo ma shum per hadithet dhe si "dijetar" te ndryshem i rrotullojne, i skalisin ne baze te interesave te tyre.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  12. #32

    Islami urren percarjen

    Dr. Jusuf Kardavi ne librin e tije Rizgjimi Islam thote:

    Se Islami urren percarjen dhe mosmarrveshjen tregon vet fakti se Pejgameri (sal-lAll-llahu aleji ve sel-lem) ka kerkuar qe te largohen dhe shperndahen madje edhe nga leximi I Kuranit nese ekziston frika qe pas ketij leximi te ndodhe percarja dhe mosmarrveshja.

    Buhariu dhe Muslimi transmetojne nga Xhundub Ibn Abdullahu se Pejgameri a.s. ke thene:

    Lexonie Kur’anin perderisa zemrat tuaja jane te bashkuara ne te, e nese percaheni, ngrituni dhe shperndahuni nga leximi I tij”.

    Qellimi I tij ka qene qe te mos shkaktohet percarja ne mesin e muslimaneve.

    Edhe pse cdo musliman e di vleren e leximit te Kur’anit dhe se lexuesi I tij do ti kete dhjete sevape ne cdo shkronje, nuk preferohet leximi ne qofte se shkakton percarje e grindje midis njeri-tjetrit, qofte mosmarreveshja ne menyren e leximit sic ndodhi ndermjet Umerit e Hishamit apo ndermjet Ibn Mes’udit e disa sahabeve. Per mosmarreveshjet e tilla, Pejgameri a.s. u ka thene:

    “Te dy keni te drejte!”

    Zgjidhja e njejte vlen edhe per mosmarreveshjet rreth te kuptuarit te tekstit. Lexoni dhe aplikoni ate qe ju bashkon e largohuni nga ajo qe ju percane.
    Largohuni nga gjerat e dyshimta qe ju shpiejne ne percarje dhe mbeshtetuni vetem ne leximin e qarte qe I bashkon zemrat tuaja.

    Ne nje hadith tjeter thuhet:

    “Kur ti takoni ata te cilet mbeshteten ne ajetet qe mund te kene me shume kuptime dhe insistojne ne to, largohuni pre tyre (kini kujdes)”

    Kur i komenton Hafidh ibn Haxheri keto hadithe, thote se insistojne ne bashkim e unitet dhe terheqin verejtjen nga mosmarreveshja e percarja. (Fet-hul-bari, vellimi 9/102,103: botim I Darul-Fikr-it).

    Selam
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 09-02-2009 mė 02:16
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Shijat nuk jan musliman dhe pikė, ky eshte mendim i shumices derrmuese te dijetareve. Mund ta ket gabim 1, 2 ,3 dijetare , mirpo smund ta ken gabim shumica e dijatareve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga celyy : 09-02-2009 mė 06:42
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Allahu te udhezofte

    Citim Postuar mė parė nga albprofiler Lexo Postimin
    Jo bre ocean kta kane lene dikend pa akuzuar ne qofte se i lexon drejteperdrejti.
    Kta nuk i akuzojn vehabistat ,ata qe rrenojn gjithēka nga islami , ata qe vrasin civile gra e femije.

    Vehabistat i sjellin shkrimet e tyre ose nga buroja net ose nga forumi (anti)islamik por nuk e dijn se po e kundershtojn vetveten e tyre.

    Kta as vete nuk i lexojn se ēka po sjellin , se me kend jane dhe si jane ,Kta
    jane te programuar te bejn copy paste dhe asgje tjeter nuk dijn.

    Per ti dokumentuar dredhite vehabiste , kontraditat ne (qarshafat) copy pastat vetem duhet ti lexoni pak me kujdes dhe i kupton te gjitha.

    Ne ato vebsajtat e tyre te gjithe jane te kenaqur me veprimet e talibancve dhe al kaides kurse kendej sjellin shkrime kinse albani , bin bazi e disa tjere jane kunder tyre.

    Edhe kta jane bere njeqind mije grupe por nuk kuptojn , bin bazi me sauditet e tjere jane pro amerikes , bin ladeni eshte kinse kunder amerikes , familja e bin ladenit jane pro amerikes , albani e ythejmini nganjeher behen kinse jane ne krah te "xihadistave" e nganjeher jane ne krahun e saudve pro amerikan.

    Kush me ju marr vesh keshtu o vehabista , al kaida vret femije te vegjel neper irak nen akuzen se po bashkepunojn me ameriken kurse vete familja e bin ladenit ka bashkepunu dhe bashkepunon me bushin me miliarda.

    Vehabisti i mburojes net ose forumit (anti)islamik brohorit kur bombardohen femijet ne irak e gjetiu se mendon se ata po bashkepunojn me amerik e ne tjetren ane nuk i sheh dreqnit e medhaj kryetaret qe i kane

    Ngutuni ju disa vehabista te programuar beni verejtje tek moderatori per postimin tim se jau prisha pak qejfin


    ky postim eshte per ty dhe per te gjithe ata qe genjejne(me apo pa qellim)


    Talibanėt dhe Selefizmi1





    Ēėshtja e fundit, tė cilėn dėshirojmė ta qartėsojmė, ka tė bėjė me portretizimin qė mediat i kanė bėrė Talibanėve, si pasues tė metodologjisė Selefije “Uehabije”, kur faktikisht ata janė pasues tė sektit Sufij Deobandi, dhe ata kanė qenė nga njerėzit mė tė ashpėr dhe mė tė flaktė kundra Selefijve, tė cilėt ata vetė i kanė etiketuar si “Uehabijtė e Kėqij”.



    Na ėshtė transmetuar nga Dijetarėt e besueshėm Selefij tė Pakistanit, se ata (Talibanėt) kanė treguar urrejtje ndaj Da'uetit Selefij, duke mbyllur disa prej instituteve qė thėrrasin pėr tek Kur’ani dhe Suneti. Ata, gjithashtu, i kanė diskretituar dhe i kanė sharė Selefijtė, duke i quajtur ata “gajr mukalidijn” (ata qė nuk bėjnė pasim tė verbėr) e tė tjera si kėto. Nė njė ligjėratė, tė titulluar “Kush janė njerėzit e Hadithit”, shejkh Zubejr Ali, nga Pakistani, qe pyetur pėr Talibanėt:“Shejkh! Cili ėshtė opinioni juaj nė lidhje me Talibanėt nė Afganistan?” Ai u pėrgjigj:“Talibanėt janė njė grup qė bėjnė pjesė nė sektin Deobandi. Nė Pakistan, ne i kemi Deobanditė tė ndarė nė dy grupe: [1] Hajati dhe [2] Mamati. Talibanėt i pėrkasin grupit Hajati. Talibanėt nuk kanė Akide tė pastėr. Talibanėt janė bidatēinj dhe ata i kanė kaluar kufijtė jashtėzakonisht nė shumė ēėshtje, pėr sa u pėrket Selefijve. Pėr shembull, nė Afganistan, Talibanėt i kanė mbyllur institutet e Selefijve, dhe gjithashtu shumė prej xhamive janė mbyllur dhe, po ashtu, tė gjitha xhamitė qė po ndėrtoheshin nga Selefijtė, u ndaluan. Ky informacion mė erdhi nga miku im i nderuar, i cili qe njė prej atyre njerėzve tė Sunetit, qė ndėrtonte xhamitė dhe institutet Selefije. Pėr shembull, miku im, Ebu Umejr Kurejshi nga Islamabadi, dhe, gjithashtu, shumė prej Selefijve Afganė, po na i japim kėtė lajm i cili ėshtė muteuatir (i transmetuar nga shumė njerėz tė besueshėm dhe qė nuk mund tė jetė gėnjeshtėr).”



    Kush janė, pra, Deobanditė, dhe cili ėshtė dallimi midis tyre dhe Selefijve?



    Deobandi ėshtė njė sekt qė u themelua nė vitin 1867, nė njė qytet me emrin Deoband, nė Indi. Themeluesi i tij ishte njė burrė me emrin Muhamed Kasim Nanotuij. Disa prej themeluesve tė tjerė tė kėtij sekti janė edhe Rashid Ahmed Gangohij dhe Haxhij Imdadullah, i cili, mes Deobandive, njihet me nam si “Muhaxhir Mekkij” (emigruesi pėr nė Mekke). Dhe, mes nesh, ai njihet si “Mefrur Mekkij” (i daluri nga Mekka).



    Themelimi i kėtij sekti nisi me njė medreseje, nė qytetin Deoband. Pas themelimit tė tij, Deobanditė u shpėrndanė nė grupe tė ndryshme, me identitete tė ndryshme, dhe nė kohėt e sotshme ne kemi shumė degėzime tė sektit Deobandi, pėr shembull: Xhemat Teblig, Sipa’ij Sahabah, Hajati Deobandi, Memati Deobandi, Ishatu-Teuhijd ues-Suneh, Xhematul-Islamij, Hak Ēar Jar, grupi Fadlu-Rrahman, Talibanėt, Xhejshi Muhamed etj…



    Selefijt dallojnė nga Deobanditė nė shumė ēėshtje. Kėto dallime pėrfshijnė ēėshtje qė kanė tė bėjnė me besimin, themelet e Fesė dhe (ahkamet) rregullat, gjykimet e saj. Prej kėtyre dallimeve, do tė diskutojmė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me besimin dhe themelet.



    Sė pari: Deobanditė besojnė nė konceptin e “Uahdetul-Vuxhud” (njėsia e ekzistencės sė Allahut me krijimin). Dijetari i Dijetarėve tė Deobandive, Haxhij Imdadullah, ka thėnė nė lidhje me kėtė besim tė prishur:“Deklarata e Uahdetul-Vuxhud ėshtė e vėrteta dhe ėshtė e saktė, dhe i pari qė ra dakord me kėtė ēėshtje ishte Shejkh Muhjidin Ibn Arabi.”2 Fjala e Ibn Arabiut, e cila aludohet kėtu, ėshtė deklarata e tij:“Nė tė vėrtetė, ekzistenca e krijimit ėshtė ekzistenca e Krijuesit.” Ai, gjithashtu, ka thėnė:“Nė ēdo gjė ka njė shenjė qė tregon se ėshtė esenca e saj, kėshtu qė nuk ka asgjė qė ekziston, pėrveē Allahut.”3



    Vėrtet, ēdokujt qė i ėshtė dhėnė sy, veshė dhe aftėsia e tė kuptuarit, e di se ky ėshtė nga besimet mė tė kėqija qė kanė hyrė nė gjokset e njerėzve. Ėshtė mė i lig dhe mė i keq sesa vetė besimi i tė Krishterėve, tė cilėt thonė se Zoti ėshtė njė prej tė treve (Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtė, tė cilėt ata i konsiderojnė tre zota tė unifikuar nė njė zot, sh.p). Sepse, sipas besimit tė Deobandive, Allahu i Lartėsuar gjendet nė objekte, si kafshėt, pemėt, gurėt, mbeturinat dhe gjithēka qė ekziston! I pastėr ėshtė Allahu nga ato me tė cilat ata e pėrshkruajnė Atė! Kjo ėshtė Akideja mė mizore, kuptimi mė i ndyrė e mė i shthurur, dhe ėshtė mohim (kufr) i qartė i tė gjitha atyre me tė cilat erdhėn Profetėt dhe Pejgamberėt nga Teuhijdi i Allahut.



    Ka thėnė el-Imam Ibn Ebil-‘Izz el-Hanefij (v.792):“Dhe, me tė vėrtetė, mohuesit e Cilėsive tė Allahut e quajnė mohimin e Cilėsive teuhijd, prej tyre Xhehm Ibn Safuan dhe pasuesit e tij, sepse ata thonė: Pohimi i Cilėsive kėrkon qė el-Uaxhib4 tė jetė i shumtė.” Kjo thėnie dihet qė ėshtė e prishur, nga domosdoshmėria, sepse, vėrtet, pohimi i diēkaje nė kuptimin abstrakt, nė tė gjitha cilėsitė, do tė thotė qė dikush nuk mund ta pikturojė atė jashtė asaj ēka ajo ėshtė, dhe mendja do tė fillonte tė mendonte se ajo nuk ekziston. Kjo ėshtė forma mė ekstreme e mohimit (te’tijl). Dhe kjo thėnie i ka bėrė njerėzit tė thonė se Allahu ėshtė kudo dhe tek ēdo gjė, dhe kjo ėshtė mė e keqe sesa kufri i tė krishterėve, sepse, vėrtet, tė krishterėt ia specifikuan atė Mesisė (Jezusit), kurse kėta njerėz e pėrdorin atė nė mėnyrė universale, tek i gjithė krijimi.



    Dhe prej pėrmbajtjes sė kėtij lloj Teuhijdi ėshtė besimi se Faraoni dhe populli i tij e plotėsuan Imanin, duke e njohur Allahun nė realitet. Dhe prej pėrmbajtjes sė tij ėshtė se adhuruesit e idhujve janė nė tė vėrtetėn dhe nė shpėrblim, dhe, nė realitet, ata adhurojnė vetėm Allahun dhe asnjė tjetėr veē Tij. Dhe prej pėrmbajtjes sė tij ėshtė se nuk ndryshon ndalimi nga lejimi, mamaja nga motra dhe nga gruaja e huaj, dhe nuk ka ndryshim midis ujit dhe alkoolit, zinasė dhe martesės. Dhe pėrmban, gjithashtu, se ēdo gjė ėshtė nga njė burim i vetėm, madje, mė saktė, Ai ėshtė burimi i vetėm. Dhe prej pėrmbajtjes sė tij ėshtė se profetėt ishin tiranė ndaj popullit tė tyre! Larg prej asaj ēka thonė ata ėshtė Allahu, nė njė Lartėsi tė madhe!!5



    Shejkh Ahmed en-Nexhmij ka thėnė nė lidhje me kėtė ēėshtje:“Si pėrfundim: atėherė, pa dyshim, qė besimi nė Uahdetul-Vuxhud ėshtė njė besim kufri dhe ateizmi, dhe hyjnizim i botės materiale. Kjo ėshtė njėsoj si puna e Komunistėve, sepse motoja e Komunistėve ėshtė “Nuk ka zot dhe bota ėshtė thjesht materiale”, kėshtu qė ata e bėnė botėn materiale hyjni. Kjo ėshtė ajo ēka shohim nė ēdo vend. Sufistėt thonė nė (pretendimin e tyre tė) Uahdetul-Vuxhud:“Nuk ka gjė nė kėtė ekzistencė, veē Allahut”, prandaj ēdo gjė qė ne dėgjojmė dhe perceptojmė, nga llojet e ndryshme tė perceptimit, kėto janė vetė Allahu. Kėshtu, Allah ėshtė njeriu, xhini, melaiket, dhe Ai ėshtė shpend, insekt, oqean i dallgėzuar, toka e shtrirė, era qė fryn, kufoma qė qelbet, epshi, Allah ėshtė jeta e tė gjallit, dhe vdekja qė e kthen tė vdekurin nė kufomė. Ai ėshtė i vetmi qė lind dhe vdes, dhe Allahu ėshtė gjithēka.”6



    Deobanditė e njohin dhe e pranojnė adhurimin e varreve. Muhamed eth-Thanij el-Husnij ka thėnė nė librin e tij “Sirah Muhamed Jusuf”: “Me tė vėrtetė, shejkh Muhamed Iljasi qėndronte i ulur pas varrit tė Abdul-Kuddus el-Kinkuhi, udhėheqėsit tė rendit sufij Xhishtijeh Sabrijeh, nė pjesėn mė tė madhe tė kohės. Ai ulej, nė vetmi, pranė varrit tė Se’id el-Bedajunit dhe ai falej me xhemat atje.”7



    Muhamed Eslem el-Pakistani ka transmetuar nga Sirdar Muhamed el-Pakistani, se ai ka thėnė:“Kam qenė me Xhematin Tablig pėr gati dhjetė vjet, dhe shumė herė shkoja me Muhamed Jusuf ed-Dihlauij, Emirin e Xhematit Tablig, tek varri i Muhamed Iljasit, mu nė mes tė natės. Ne uleshim pėrreth varrit tė tij, pėr njė kohė tė gjatė, duke pritur me kokat tona tė mbuluara.” Dhe ai tha:“Shejkh Muhamed tha:'Vėrtet, poseduesi i kėtij varri, shejkhu ynė, Muhamed Iljasi, shpėrndan dritėn qė zbret nga qiejt, te varri i tij, midis pasuesve tė tij, sipas lidhjes dhe pėrkushtimit ndaj tij.'”8



    Ky ėshtė kundėrshtim i hapur e i qartė i themelit tė islamit dhe i urdhrit tė Pejgamberit tė Allahut (sal-Allahu alejhi ue sel-lem). Xhundub Ibn Abdullah el-Bexhelij (radij-Allahu anhu) ka thėnė se ai e ka dėgjuar Profetin (sal-Allahu alejhi ue sel-lem) tė thotė, pesė ditė para se ai tė vdiste:“Vėrtet, ata qė ishin para jush i morėn varret e Profetėve tė tyre dhe varret e njerėzve tė mirė si vende adhurimi, kėshtu qė ju mos i merrni varrezat si vende adhurimi. Vėrtet, unė ua ndaloj qė ta bėni kėtė!”9



    Nga Ebu Hurejra (radij-Allahu anhu), transmetohet se i Dėrguari i Allahut (sal-Allahu alejhi ue sel-lem) ka thėnė:“O Allah, mos e kthe varrin tim nė idhull. Mallkimi i Allahut qoftė mbi ata qė i marrin varret e Profetėve tė tyre si vende tė adhurimit.”10



    Abdullah Ibn Sherxhijl Haseneh ka thėnė:“E kam parė Uthman Ibn Affanin duke urdhėruar pėr sheshimin e varreve, kėshtu qė atij i thanė:'Ky ėshtė varri i Umm ‘Amr, bija e Uthmanit', megjithatė, ai urdhėroi qė edhe ai tė sheshohej.”11



    Nga Ebul-Hejaxh el-Esedij transmetohet se ai ka thėnė:“Ali Ibn Ebi Talib, radij-Allahu anhu, mė tha:'A nuk duhet tė dėrgoj ty pėr atė qė mė ka dėrguar i Dėrguari i Allahut? Qė t’i prishėsh tė gjitha statujat dhe pikturat, dhe t’i sheshosh tė gjitha varret e ngritura.”12



    Ebu Burde ka thėnė:“Ebu Musa el-Esh’arij na kėshilloi, para se tė vdiste, duke na thėnė:“Ju duhet tė shpejtoni me xhenazen time… dhe mos vendosni nė lahdin tim ndonjė gjė qė do tė jetė midis meje dhe tokės, dhe asgjė mos ndėrtoni mbi varrin tim. Dėshmoni se unė jam i pastėr nga ato gra tė cilat i rruajnė kokat e tyre, grisin rrobat e tyre apo godasin faqet e tyre.” Ata (tė pranishmit) i thanė:“A ke dėgjuar ndonjė gjė pėr kėtė?” Ai tha:“Po, nga i Dėrguari i Allahut (sal-Allahu alejhi ue sel-lem)!”13



    Deobanditė besojnė se ėshtė obligim pasimi i verbėr i njėrit prej katėr Imamėve, njė pasim i verbėr, individual e konkret. Shejkhu i tyre, Khalil Ahmed es-Saharanfurij qe pyetur:"A ėshtė e saktė qė njė person tė pasojė verbėrisht njėrin prej katėr Imamėve, nė tė gjitha bazat (usul) dhe degėzimet (furu), apo jo? Sa ėshtė e pėlqyeshme apo e obligueshme kjo, dhe kujt, nga katėr Imamėt, i bėn ti taklid, nė disiplinat e bazave (usul) dhe degėzimeve (furu')?"



    Ai u pėrgjigj:“Ėshtė e domosdoshme pėr njerėzit e kėtij brezi, qė t’i bėjnė taklid njėrit nga katėr Imamėt, mė saktė, kjo ėshtė e obligueshme. Vėrtet, ne i kemi dėshmuar shumė nga ata, qė e braktisėn taklidin (pasimin e verbėr) e Imamėve dhe ndoqėn tė kuptuarit dhe tekat e tyre, qė tė bien nė gropėn e kufrit. Allahu na ruajt nga kjo! Dhe pėr kėtė arsye, ne dhe Dijetarėt tanė i bėjmė taklid Imamit tė Muslimanėve, Ebu Hanifes, rahimehullah. Allahu na bėftė qė tė vdesim nė kėtė rrugė dhe na bashkoftė nė shoqėrinė e tij! Dhe ka shumė shkrime nga Dijetarėt tanė, qė janė pėrhapur dhe janė bėrė tė famshėm nėpėr tokė.”14



    Shejkh Husejn Ahmed el-Medinij, kur foli pėr ndryshimin mes Deobandive dhe da'uetit tė Muhamed Ibn Abdul-Uehabit, tha:“Vėrtet, Uehabijtė e konsiderojnė Shirk pasimin qorrazi tė njė Imami tė caktuar, dhe ata i pėrmendin katėr Imamėt dhe pasuesit e tyre me fjalė tė kėqija. Kėshtu, pėr shkak tė kėsaj, ata e kanė kundėrshtuar Ehli-Sunetin dhe Xhematin. Dhe tė tjerė, veē kėtyre pasuesve tė verbėr tė Indisė, gjithashtu janė pjesė e kėtij grupi tė keq. Tamam, po ashtu, edhe Uehabijtė e Nexhdit, me pretendimet e tyre se ata janė Hanbelij, nuk punojnė me medh’hebin e Imam Ahmed Ibn Hanbelit nė ēdo ēėshtje. Pėrkundrazi, ata e braktisin fik’hun Hanbelij, nėse ai ėshtė nė kundėrshtim me hadithin, sipas tė kuptuarit tė tyre. Dhe ata janė mėsuar tė pėrdorin fjalė tė kėqija e vulgare, me mė tė mėdhenjtė e kėtij Umeti, sikurse vėllezėrit e tyre, qė zgjedhin tė mos bėjnė taklid. Sa pėr mė tė mėdhenjtė tanė, ata janė pasues tė Ebu Hanifes, rahimehullah, nė ēėshtjet e bazave dhe tė degėzimeve, dhe ata e konsiderojnė tė obligueshėm taklidin ndaj njėrit nga katėr Imamėt, siē qe shpjeguar nga Shejkh en-Nanotuij, nė (veprėn e tij) Leta’if Kasimeh dhe Shejkh Kankuhij nė Sebijlu-Reshad. Veē kėsaj, shejkh el-Kankuhij ka shkruar njė libėr tė veēantė mbi obligimin e taklidit, nė tė cilin ai ka shkruar njė sėrė refuzimesh kundra Uehabijve…”15



    Mund tė shihet qartė nga ky citim, se Deobanditė nuk janė nė menhexhin e Shejkh Muhamed Ibn Abdul-Uehabit. Pėrkundrazi, ata pėrpiqen qė ta hedhin poshtė Shejkhun dhe pozitėn e Selefizmit, me dauetin (thirrjen) e tyre pėr taklid. Pėr tė treguar pozitėn e Selefizmit ndaj pasimit tė verbėr, po citojmė nga disa prej Dijetarėve tė sė shkuarės dhe tė tashmes. Ibn Hazm (v.456), rahimehullah, thotė nė en-Nubedh:“Pasimi i verbėr nuk ėshtė i lejuar, dhe nuk lejohet pėr asnjė njeri qė tė marrė thėnien e ndonjėrit pa argument. Argument pėr kėtė ėshtė thėnia e Allahut:



    “Ndiqeni atė qė ju ka zbritur Zoti juaj, dhe mos ndiqni asnjė Eulija (mbrojtės apo ndihmues). Pak jeni qė pėrkujtoni!” Suretul-Araf, 7:3,



    dhe thėnia e Tij:



    “Kur iu thuhet atyre: Pasoni atė qė Allahu ka zbritur! Ata thonė: Jo! Ne do tė ndjekim atė rrugė nė tė cilėn i gjetėm baballarėt tanė” Suretul-Bekare, 2:170;



    dhe Ai ka thėnė, duke i lavdėruar ata qė nuk pasojnė qorrazi:



    “Ata tė cilėt i dėgjojnė fjalėt dhe pasojnė atė mė tė mirėn prej tyre, janė (ata) tė cilėt Allahu i udhėzoi dhe ata janė njerėz qė kuptojnė” Suretu-Zuner, 39:18;



    dhe thėnia e Tij:



    “Dhe nėse keni ndonjė mosmarrėveshje mes veti, parashtrojeni atė tek Allahu dhe i Dėrguari i Tij, nėse jeni qė besoni nė Allahun dhe nė Ditėn e Fundit” Suretu-Nisa, 4:59.



    Pra, Allahu na ndaloi qė t’i drejtohemi dikujt tjetėr, kur kemi mosmarrėveshje, pėrveē Kur’anit dhe Sunetit tė Profetit tė Tij. Dhe ekziston ixhmaja mes Sahabėve, qė nga i pari e deri tek i fundit, dhe ixhma mes Tabi’ijnėve, qė nga i pari i tyre e deri tek i fundit, nė ndalimin e ēdo njeriu qė tė mos u pėrmbahet fjalėve tė ndonjėrit prej tyre ose ndonjėrit para tyre, duke pranuar gjithēka, kėshtu ai qė e merr ēdo thėnie tė Ebu Hanijfes, Malikut, Shafi’ut apo Ahmed Ibn Hanbelit, rahimehumullah, prej atyre qė janė tė aftė qė tė bėjnė dallim. Duhet ta dinė se ata kanė kundėrshtuar ixhman e Umetit, tė gjithė ata, dhe kanė marrė njė rrugė tjetėr veē rrugės sė besimtarėve. Ne kėrkojmė strehim tek Allahu nga ky qėndrim.



    Dhe, vėrtet, vetė Dijetarėt fisnikė e kanė ndaluar pasimin qorrazi tė tyre, apo pasimin e tė tjerėve veē tyre. Kėshtu, ai qė i pason ata verbėrisht, i ka kundėrshtuar ata. Gjithashtu, ēfarė u jep mė shumė tė drejtė kėtyre personave qė tė pasohen sesa prijėsit e drejtė, Umer Ibnul-Khattab, Ali Ibn Ebij Talib, Ibn Abbasi, apo Aisheja, nėna e besimtarėve. Kėshtu, nėse pasimi i verbėr do tė ishte i lejuar, atėherė kėta (Sahabėt) do ta meriton mė shumė sesa Ebu Hanijfe, Malik, Shafi’ij apo Ahmedi…”16



    Imam Ebu Hanijfe ka thėnė:“Kur gjendet njė hadith qė ėshtė Sahijh, atėherė ky ėshtė Medh’hebi im.” Ai gjithashtu ka thėnė:“Kur ta them diēka qė kundėrshton Librin e Allahut, apo atė qė ėshtė transmetuar nga i Dėrguari, atėherė injorojeni atė ēfarė kam thėnė unė.” Dhe ai ka thėnė:“Ėshtė e ndaluar pėr ndonjė qė nuk e di argumentin tim qė tė japė fetua, duke u bazuar mbi fjalėt e mia.”



    Imam Malik ka thėnė:“Vėrtet, unė jam njeri. Ndonjėherė gaboj dhe ndonjėherė jam i saktė, prandaj shikojini mendimet e mia: gjithēka qė ėshtė nė pėrputhje me Librin dhe Sunetin, pranojeni atė; gjithēka qė nuk ėshtė nė pėrputhje me Librin dhe Sunetin, injorojeni atė.” Ai, gjithashtu, ka thėnė:“Ēdonjėrit pas Profetit do t’i pranohen fjalėt e tij ose do t’i refuzohen.”



    Ka thėnė esh-Shafi’ij:“Kur gjendet njė hadith qė ėshtė Sahijh, atėherė ai ėshtė medh’hebi im.” Ai gjithashtu ka thėnė:“Nė ēdo ēėshtje, ku njerėzit e transmetimit gjejnė njė transmetim nga i Dėrguari i Allahut qė ėshtė Sahijh, i cili ėshtė nė kundėrshtim me atė qė kam thėnė unė, atėherė unė e kthej mbrapa atė qė kam thėnė, qoftė gjatė jetės sime apo pas vdekjes sime.” Ai, gjithashtu, ka thėnė:“Muslimanėt janė pajtuar (ixhma) se nėse dikujt i bėhet i qartė njė Sunet i tė Dėrguarit tė Allahut, sal-Allahu alejhi ue sel-lem, nuk ėshtė e lejuar pėr atė qė ta braktisė Sunetin pėr thėnien e ndonjė tjetri.”



    Imam Ahmedi ka thėnė:“Kushdo qė refuzon njė thėnie nga i Dėrguari i Allahut, sal-Allahu alejhi ue sel-lem, ai ėshtė nė prag tė shkatėrrimit.” Ai, gjithashtu, ka thėnė:“Mendimi i Euza’iut, Malikut dhe Ebu Hanijfes, tė gjitha ato janė mendime, dhe janė njėsoj para syve tė mi. Sidoqoftė, argumenti gjendet te transmetimet.”17



    Si ka mundėsi, atėherė, qė tė ngatėrrohen Selefijtė me ata qė ndjekin rrugėn e Deobandive? Ai qė e bėn njė gjė tė tillė, ose ėshtė i pakujdesshėm dhe nuk e njeh tė majtėn nga e djathta e tij, qiellin nga toka, ose ai ėshtė prej atyre qė ngritin kurthe e qė pasojnė epshin, qė kėrkon tė ndoti detin e Selefizmit, me ndyrėsirat e gėnjeshtrave dhe shtrembėrimeve.



    --------------------------------------------------------------------------------
    1. Shkėputur nga libri me titull “Nė mbrojtje tė Islamit, nėn hijen e ngjarjeve tė 11 Shtatorit”, i publikuar nga Troid Publications.
    2. Sherhul-Akijdetit-Tahauijeh, fq.556.
    3. Futuhat el-Mekkijeh, 1/272.
    4. Arsyeja pėrse Imam Ibn Ebil-‘Izz e ka pėrdorur termin el-Uaxhib, kur pėrmend Xhehmitė, ėshtė pėr shkak tė pėrdorimit nga ana e tyre tė termit “Uaxhibul-Vuxhud” dhe “Mumkinul-Vuxhud” …etj. Ata i pėrdornin kėto terma qė tė justifikonin, nė njė farė mėnyre, konceptin panteist tė Uahdetul-Vuxhud.
    5. Sherhul-Akijdetit-Tahauijeh, fq.78-79, me saktėsimin e Shejkhul-Albanit.
    6. el-Meuridu-Adhabiz-Zilal, fq.234.
    7. Sirah Muhamed Jusuf, fq.135.
    8. el-Kaulul-Beligh, fq.65-66.
    9. Transmetuar nga Muslimi (2/67-68), Ebu ‘Auaneh (1/104) dhe tė tjerė.
    10. Transmetuar nga Ibn Khuzejmeh, nė Sahijhun e tij (1/2/92), Ibn Hibbani (340-341), dhe Ibn Ebi Shejbeh nė el-Musennef (4/140). Ėshtė vėrtetuar nga Imam el-Albanij, nė Tahdhirus-Saxhijd.
    11. Transmetuar nga Ibn Ebi Shejbeh nė el-Musennef (4/138) dhe Ebu Zur’ah nė et-Tarijkh (22/2), me njė zinxhir tė saktė transmetuesish.
    12. Transmetuar nga Muslimi (2243) dhe en-Nisa’ij (2032, 2159)]
    13. Transmetuar nga Ahmedi (4/397), me njė zinxhir tė fortė transmetuesish.
    14. el-Muhanad, fq.43.
    15. esh-Shihabu-Thakib, fq.62-63.
    16. en-Nubedh e Ibn Hazmit, fq.115-117.
    17. Shiko parathėnien e Muhamed Nasirudin el-Albanit, tė librit Sifatus-Salatin-Nebij, pėr referencat e kėtyre transmetimeve.



    Pėrktheu: Alban Malaj

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Hauarixhėt

    Mu sekti i parė qė ėshtė ndarė nga xhemati muslimanė. Ata do tė mbeten nė Umetin gjersa tė luftojnė anash Dexhallit kundėr muslimanėve.



    Hauarixhėt janė sekti qė dolėn pėr ta vrarė Ali ibn Ebi Talibin [radiallahu anhu] nė lidhje me ēėshtjen e sundimit/udhėheqjes.



    Rruga e tyre e zgjedhur ishte ajo e largimit nga Uthman ibn Affan dhe Ali ibn Ebi Talib [radiallahu anhuma], dhe mos vėnia re e kundėrshtimit tė Imamit [udhėheqėsit] dhe pėrpjekja pėr ta pėrmbysur atė po qė se ai e kundėrshton Sunetin. Njėlloj, ata bėnin tekfir [i shpallnin muslimanėt mosbesimtarė] nė kėdo qė bėnte mėkat tė madh dhe pohonin qė ai pėrgjithmonė do tė qėndrojė nė xhehenem.



    Esh-Shehrestani i pėrcakton ata si: Kushdo qė kundėrshton [pėrpiqet ta pėrmbysė] imamin e caktuar, mbi udhėheqėsinė e tė cilit i gjithė xhemati ėshtė rėnė dakord, quhet Harixhi. Kėshtu qėndron puna, pavarėsisht nga ajo se a ka ndodhur kundėrshtimi gjatė ditėve tė halifeve tė drejtė, apo tė tjerėve pos tyre nga Tabi'inėt.



    Dhe, disa nga paraardhėsit e devotshėm [selefi] i quanin Hauarixhė tė gjithė ata qė praktikonin Islamin sipas dėshirave tė tyre.



    Hauarixhėt qenė sekti i parė qė u shfaqėn nė historinė e Islamit, qė u ndanė deri nė mė shumė se njėzet nėn-sekte tė ndryshme. Mirėpo, thuhet qė nėn-sektet kryesore tė Hauarixhėve janė shtatė:



    1. el-Mehkemeh el-Ula
    2. el-Ezarikeh
    3. en-Nexhdat
    4. eth-Thu'alebeh
    5. el-Axharideh
    6. el-Ebadhijeh
    7. es-Sefrijeh



    Disa nga nėn-sektet tjera janė:



    1. el-Ibathijeh
    2. esh-Shemrakhijeh
    3. es-Selejdijeh
    4. es-Sirrijeh
    5. el-Ezrijeh
    6. el-Exhredije
    7. esh-Shekijeh
    8. el-Fedhelije
    9. el-Bejhesije
    10. el-Etuijeh
    11. el-Fedikijeh
    12. el-Xhe'dijeh
    13. esh-Shejbije
    14. el-Hururijeh
    15. el-Khemerije
    16. esh-Sherah

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Njohje e shkurter rreth cilesive te hauarixheve

    Shkeputur nga broshura me titull: el Mesailul Muntekah min Sifatil Hauarixhil Gulat
    E ka lexuar kete broshure shejhu, el Al-lameh, Salih el Feuzan, dhe Muhammed el Humejis





    Perkufizimi i hauarixheve:




    Hauarixh eshte shumesi i fjales harixhij (i dalur), qe do te thote: Ai i cili ka hequr dore nga bindja ndaj prijesit te muslimaneve, duke shfaqur mosbindjen, kundershtimin dhe duke ngritur krye ndaj tij. Ose ne nje perkufizim tjeter: hauarixhet jane ata qe i konsiderojne muslimanet kafira nese bejne gynahe te medha, si dhe dalin kundra prijesave muslimane.




    Si t’i njohim hauarixhet?



    Thote shejhu Salih el Feuzan:"Nese shfaq mosbindjen dhe ngre krye ndaj prijesave muslimane, ose i konsideron muslimanet kafira nese bejne gjynahe qe nuk e arrijne graden e shirkut, ose e aprovon dhe e sheh si te sakte rrugen e hauarixheve, ose e ben hallall gjakun e muslimaneve (vrasjen e tyre) ne emer te xhihadit, ose ne emer te ndryshimit te se keqes".



    Ky sekt i humbur njihet me disa emra: Hauarixh, Harurijjeh, Mukeffirah, Nasibeh, Marikah, Ehlu Nehrauan.




    Cilesite e tyre:



    1. “Ata jane te rinj ne moshe”, siē e transmeton kete hadith Buhariu me nr.5057.



    2. “Ata jane mendjelehte”, siē e transmeton Buhariu me nr.5057.



    3. “Ata flasin me fjalet e krijeses me te mire” (Me hadithet e Profetit, alejhi salatu ue selam), siē e transmeton Buhariu me nr.5057.



    4. “Nuk e kalon besimi i tyre fytin e tyre” (Nuk deperton besimi ne zemrat e tyre) (Transmeton Buhariu me nr.5057)



    5. “Ata dalin nga feja ashtu siē del shigjeta nga harku dhe nuk kthehen me ne te”. (Transmeton Muslimi me nr.2496) Ne transmetimin e Buhariut me nr.5058 thuhet:“Dalin nga feja ashtu siē del shigjeta nga harku.” Dhe ne nje transmetim tjeter te Buhariut me nr.5057:“Dalin nga islami.”



    6. Ata kane dobesi ne te kuptuarit e fese se Allahut, prandaj ata jane popull qe e lexojne Kur’anin por nuk e kalon fytin e tyre (Pra nuk e kuptojne Kur’anin dhe nuk deperton ne zemrat e tyre), siē transmetohet tek Buhariu me nr.5058 dhe 6934, si dhe tek Muslimi me nr.2455 dhe 2469. Ne nje transmetim te Muslimit me nr.2470:“E lexojne Kur’anin me gjuhet e tyre, (por ky lexim) nuk e kalon gropen e fytit.” Ne nje transmetim tjeter thuhet:“Ata mendojne se eshte (Kur’ani) argument per ta, por ne te vertete eshte kundra tyre.” (Sun-neh ibn Ebi Asim nr.916 dhe Muslim 2467) Ne nje transmetim tjeter:“Therrasin tek libri i Allahut por nuk u takon asgje nga Allahu i Lartesuar” (Sun-neh Ibn Ebi Asim 941). Thote ibn Abasi:"Ata jane qe nuk u besojne ajeteve te qarta dhe humbasin duke pasuar ato te paqartat, te cilave nuk ua di komentin e tyre vetem se Allahu i Lartesuar. Ndersa dijetaret thone:"Ne u kemi besuar te paqartave". (Transmeton el Axhuri, ne librin e tij esh-Sheriah (28))



    7. Ata jane njerez qe perpiqen dhe bejne ibadet te shumte, siē ka ardhur ne hadith, ku tha Profeti, salallahu alejhi ue selem, duke iu drejtuar sahabeve:“Namazi juaj ne krahasim me namazin e tyre nuk eshte asgje. Agjerimi juaj ne krahasim me agjerimin e tyre nuk eshte asgje. Leximi juaj (i Kur’anit) ne krahasim me leximin e tyre nuk eshte asgje.” (Transmeton Muslimi me nr.2467) Ne nje transmetim tjeter:“E nenēmoni namazin tuaj ne krahasim me namazin e tyre.” (Transmeton Muslimi me nr.2455) Ne nje transmetim tjeter:“I nenēmoni veprat tuaja ne krahasim me veprat e tyre.” (Sherh Usul I’tikadi Ehlu Sunneh, vellimi 8/1231)



    8. “Ata jane krijesat me te keqija.” (Transmeton Muslimi me nr.2469) Thote Imam Ahmed ibn Hanbel:"Hauarixhet jane popull i keq. Nuk di te kete mbi toke popull me te keq se ata." (Sunneh el Kal-lal nr.110).



    9. Nga shenjat e tyre eshte rruajtja e kokes, siē transmetohet ne Muslim nr.2457. Ne nje transmetim tjeter tek Ebu Daudi 476:“Shkulja e flokeve te shkurter.”



    10. “Ata vrasin besimtaret dhe i lene adhuruesit e idhujve.” Ne nje transmetim tjeter:“Ata vrasin muslimanet…”. (Transmeton Muslimi me nr.2451)



    11. “Ata thellohen shume ne ēeshtjet e fese derisa dalin prej saj.” (Sunneh Ibn Ebi Asim nr.930)



    12. Ata flasin kunder udheheqesave te tyre muslimane dhe i konsiderojne ata te humbur.



    13. “Ata therrasin tek libri i Allahut dhe nuk jane aspak prej tij.” (Transmeton Ebu Daudi 4765) (Ketu eshte per qellim se ata mundohen te argumentohen me ajete Kur’anore, por gabojne ne menyren e argumentimit me te).



    14. Ata nuk e njohin vendin dhe vleren qe u takon dijetareve dhe njerezve me pozite te larte tek Allahu, siē pretenduan hauarixhet e pare, se ata jane me te mire se Aliu, Ibn Abasi dhe sahabet e tjere.



    15. Jane njerez qe bejne ibadet te madh, sa qe ēuditet kush i shikon. Dhe u hyn vetja ne qejf, mashtrohen me vetvetet e tyre. Transmetohet ne Sunneh Ibn Ebi Asim nr.945, ku thote Ibn Abbasi:"Nuk kam pare popull qe perpiqen ne ibadet me shume se ata. Duart e tyre jane te ashpra si te ishin gjunje te devese (nga sexhdet e shumta), dhe shihen qarte ne fytyrat e tyre shenjat e sexhdes". Ky transmetim gjendet ne Mexhmeu Zeuaid, vellimi 6/240.



    16. Thote Ibn Umer:"Ata moren ajetet qe kane zbritur per kafirat dhe i perdoren per muslimanet". Kete e transmeton el Buhari, ne kapitullin:Vrasja e hauarixheve dhe mulhidave (ateistave) pasi t'u ngrihet atyre argumenti.



    17. Ata dalin kunder njerezve me te mire.



    18. Fjala e Allahut:“Ka prej tyre qe te ofendon ty ne ndarjen e sadekase,” ka zbritur per Abdullah bin Dhil Huejsirah, i cili eshte origjina e havarixheve. (Transmeton Buhari me nr.6933)



    19. “Nuk e kalon namazi i tyre fytin e tyre.” (Transmeton Muslimi me nr.2467)



    20. Shperblimi i madh qe merr ai qe i lufton havarixhet. Thote Aliu:"Sikur ta dinte ushtria qe i lufton ata se ēfare shperblimi eshte caktuar per ta nga gjuha e Profetit, salallahu alejhi ue selam, do linin ēdo pune tjeter". (Transmeton Ebu Daudi me nr.4678 (E ka saktesuar Albani)). Eshte transmetuar se Profeti, salallahu alejhi ue selem, te kete thene:“Lum per ate person qe i lufton ata dhe vritet prej tyre.” (Transmeton Ebu Daudi me nr.4765 (E saktesoi Albani), dhe imam Ahmed ne Musned me nr.19172) Thote Ebu Umame:"Ata jane te vraret me te keqij nen kete qiell, dhe te vraret me te mire jane ata qe vriten prej tyre". (Transmeton Ibn Maxhe me nr.167)



    21. Ata jane qe derdhin gjakun e ndaluar (gjakun e tyre me vetevrasje dhe gjakun e te tjereve duke i vrare ata), siē transmetohet tek Muslimi me nr.246.



    22. Thote Aliu, radijallahu anhu:"Ata jane qe shqiptojne fjale te vertete me gjuhet e tyre, por nuk e kalon kete (dhe beri me shenje tek fyti). Ata jane nder krijesat me te urryera tek Allahu (Sh.p: Ka per qellim me fjale te vertete kur thane:"Nuk ka gjykim tjeter perveē gjykimit te Allahut". Dhe siē ka ardhur ne nje fjale tjeter madheshtore te Aliut:"Ajo eshte fjale e vertete, me te cilen kane per qellim diēka te kote.")



    23. Ata jane te paret te cilet kane dalur jashte xhematit te muslimaneve, duke i konsideruar ata kafira. (Mexhmua Fetaua te shejhul Islam Ibnu Tejmije, vellimi 3, fq.349 dhe vellimi 7, fq.279)



    24. Ata jane prej atyre qe ne zemrat e tyre kane devijim (zejgun), siē thuhet ne komentin e ajetit:“Sa u perket atyre qe ne zemrat e tyre kane devijim, ata pasojne ato te paqartat per te shkaktuar fitne, gjoja se po kerkojne komentin e tyre,” dhe ajetit:“Thuaj: A t’ju lajmerojme per me te deshtuarit ne veprat e tyre? Ata jane te cilet u jane asgjesuar veprat e tyre qe ne jeten e kesaj bote, e megjithate ata mendojne se jane duke bere vepra te mira.“ Keto ajete i perfshijne hauarixhet. Shiko hadithin 22313 ne Musnedin e Imam Ahmedit.



    25. Ata jane qe i konsiderojne muslimanet kafira nese bejne gjynah, dhe thone se me kete gjynah del nga besimi dhe hyn ne kufr. Shiko shpjegimin e Akides Tahauije, fq.298, me tahkik (kontroll dhe vertetim) te Ahmed Shakir.



    26. Ata thone se kush ben gjynahe te medha, do jete pergjithmone ne zjarr. (Shpjegimi i Akides Tahauije, fq.360)



    27. Ata e shohin detyre kryengritjen ndaj prijesit musliman nese ai kundershton Sunetin. Shiko librin el Milel ue Nihal, vellimi 1, fq.115



    28. Ata jane njerezit qe me se shumti e perdorin kijasin (analogjine). Shiko el Milel ue Nihal, vellimi 1, fq.116 (perdorimi i tepert i kijasit vihet re tek keta te kohes se fundit, kurse hauarixhet e pare e perdornin pak. Te paret e tyre me shume kane humbur nga keqkuptimi i teksteve te sheriatit dhe mos kthimi i tyre tek dijetaret.)



    29. Ata thone: Eshte detyre te luftohet prijesi (udheheqesi) dhe kushdo qe eshte i kenaqur me sundimin dhe gjykimin e tij. Ndersa kush e kundershton prijesin ose nuk eshte i kenaqur me gjykimin e tij, nuk lejohet te luftohet perveē nese e ndihmon dhe perkrah prijesin ose flet kundra rruges se hauarixheve (Sh.p: Kete e shohim te praktikuar sot kur hauarixhet e bejne te lejuar te vriten policet, te cilet ruajne rendin dhe sigurine sepse perkrahin dhe ndihmojne prijesin).



    30. Ata nuk e ruajne shejnterine e vendit dhe kohes. Siē ka ndodhur nga Karamitah e te tjere deri ne diten e sotme.(1)



    31. “Sa here qe shfaqet briri i tyre, pritet.”(2) Siē e transmeton kete Ibn Maxheh me nr.174.



    --------------------------------------------------------------------------------
    1) Sh.p: Eshte per qellim vrasjet qe bejne havarixhet ne vendet e shenjta, Meke dhe Medine, apo ne kohet e shenjta, siē jane kater muajt e shenjte ne te cilat ndalohet lufta, apo ne muajin e Ramazanit, apo ne festat e Bajrameve, siē ndodhi psh ne vitin 1424h (2003) diten e Fiter Bajramit, ku u munduan te bejne shperthim por nuk ia arriten, apo siē ndodhi diten e Arafatit ne vitin 1424h (2004) ne qytetin e Rijadit, ku u vrane 6 police, apo siē u munduan ne Meke te organizojne atentate dhe shperthime, te cilat perfunduan me shkembim zjarri dhe vrasjen e dy policeve. Po ashtu nje here ka pasur shkembim zjarri dhe ne Medine. I permendem keto raste thjesht per te bere te qarte se atyre nuk u intereson shenjteria e muslimanit apo e koheve dhe vendeve te shenjta.

    2) Sh.p: Dmth qe ata shfaqen kohe pas kohe dhe luftohen derisa te shuhet fitneja e tyre, pastaj shfaqen perseri.

    --------------------------------------------------------------------------------

    32. Ata nuk e shohin te sakte sundimin (pushtetin) e prijesit zullumqar.



    33. Ata kapen pas ajeteve Kur’anore duke kuptuar prej tyre ate qe nuk eshte per qellim. Dhe duke u nisur nga ky parim, e konsiderojne si te mundshme qe pejgamberet te bejne gjynahe te vogla dhe te medha. Argumentohen ne kete pike me ajetin Kur’anor:“Ne te dhame ty fitore te madhe, ashtu qe t’i fale Allahu ty gjynahet e para dhe te mbramet.” Pra tek ata mundet qe pejgamberi te beje gjynahe te medha apo kufr dhe pastaj te pendohet. Shiko librin el Hauarixh Akijdetun ue Fikrun ue Felsefetun, fq.54.



    34. Ata e refuzojne Sunnetin (hadithin) nese nuk ka ajet te qarte qe e perkrah ate. Thote shejhul Islam Ibn Tejmije:"Ata nuk marrin prej Sunnetit veēse ēfare eshte e sqaruar (ne Kur’an). Ndersa nese bie Suneti ne kundershtim me Kur’anin nga ana e jashtme (ne pamje te pare), atehere nuk pranohet(3). Prandaj ata nuk e shohin te sakte gjykimin e gurezimit te zinaqarit (pas martese) dhe as caktimin e mases (vleres) te cilen po e vodhi hajduti, i pritet dora". Shiko Mexhmua Fetaua, vellimi 13, fq.48.



    --------------------------------------------------------------------------------
    3) Kundershtim sipas pretendimit te tyre, pasi ne te vertete nuk ka perplasje dhe mosperputhje mes Kuranit dhe Sunetit, sepse te dyja jane shpallje nga i Gjithedijshmi i Urti.

    --------------------------------------------------------------------------------

    35. Ata jane qe u presin rrugen njerezve dhe derdhin gjakun pa te drejte. Transmetohet kjo fjale nga Aisheja tek Mustedrak el Hakim, vellimi 2, fq.153 dhe Mexhmeu Zeuaid, vellim 6, fq.236.



    36. Nuk ka pasur ne mesin e hauarixheve te pare asnje sahabe. (Transmeton el Hakim ne Mustedrak, vellimi 2, fq.150)



    37. Ata kane shume mosmarreveshje mes tyre, prandaj dhe deget e tyre jane te shumta, biles luftojne mes vete. Te verteten ka thene Allahu ne ajetin Kur’anor:“E sikur te ishte ky Kur’an nga dikush tjeter perveē Allahut, do gjenin ne te kunderthenie, mosperputhje te shumta.” (Nisa, 82). Shiko librin el Hauarixh Akidetun ue Fikrun ue Felsefetun, fq.55–56 dhe fq.68.



    38. “Ata jane qente e banoreve te zjarrit.” Ndersa ne nje transmetim tjeter:“Ata jane qente e zjarrit te xhehennemit.” Shiko librin Sherh Usul I’tikad Ehlus-Sunneh, vellimi 8/1232.



    39. Ata shfaqen sikur po urdherojne per te mire e ndalojne nga e keqja, dhe i perdorin argumentet e urdherimit per te mire e ndalimit nga e keqja per te lejuar kryengritjen ndaj prijesave muslimane dhe luftimin e kundershtareve. Shiko librin esh-Sheriah 22.



    40. Ata perdorin terma te dijes dhe fjale te dijetareve (me qellim mashtrimin e njerezve). Thote Muhammed ibn Hasen:"Kush e shikon nje nga hauarixhet qe del kundra prijesit te muslimaneve (qofte ai prijes i drejte apo zullumqar) dhe mbledh grup rreth tij, zhvesh shpaten e tij dhe e ben te lejuar vrasjen e muslimaneve, mos te mashtrohet nga leximi qe ata i bejne Kur’anit, as nga koha e gjate e faljes, as nga agjerimi i shumte, as nga fjalet e mira ne dije (ne termat dhe ēeshtjet fetare) perderisa rruga e tij eshte rruga e hauarixheve". Shiko librin esh-Sheriah 28.



    41. Disa prej tyre e konsiderojne si gje te mundshme qe Pejgamberi, salallahu alejhi ue selem, te beje padrejtesi, siē transmetohet tek Buhariu me nr.6933. (Sh.p: Ka per qellim hadithin e Dhul Huejsirah, personi i cili i tha Pejgamberit:"O Muhammed, mbaj drejtesi sepse nuk po mban drejtesi". Tha Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam:“Mjere ti, kush eshte ai qe mban drejtesi po nuk mbajta une drejtesi.” Pastaj lajmeroi se do te dalin nga pasuesit e ketij personi dhe lloji i tij hauarixhet me cilesite e tyre te pershkruara). Shiko librin Mexhmua Fetaua, vellimi 19, fq.73.



    42. Ata argumentohen me ajetet e qortimit dhe kercenimit, duke i lene pas shpine ajetet e premtimit dhe pergezimit.



    43. Ka prej tyre qe dyshon dhe mundohet te hedhe poshte ngjarje historike te verteta. Shiko librin Dirasetun Anil Firak ue Tarihil Muslimin, fq.133.



    44. Ata therrasin per analfabetizem dhe lenien e shkollimit (arsimimit), duke pretenduar se nuk mund te kete bashkim mes dijeve fetare dhe dijeve te dobishme te dunjase. Shiko librin Dirasetun Anil Firak ue Tarihil Muslimin, fq.134.



    45. Ata therrasin per t'u larguar nga popullsia muslimane duke i braktisur shkollat, institutet, universitetet, punet ne institucionet shteterore dhe banimin me muslimanet. (Sh.p: Biles e konsiderojne kete gje te domosdoshme per te qene musliman i vertete, siē tha nje nga havarixhet per sahabiun e nderuar, Abdullah Ibn Ebi Eufa:"Sa person i mire eshte Ibn Ebi Eufa. Sikur te bente hixhret tek ne!" Tha Ibn Ebi Eufa:"Ē'po thote armiku i All-llahut? A te bej hixhret pas hixhretit me Profetin, salallahu alejhi ue selem?!!"). Shiko librin Dirasetun Anil Firak ue Tarihil Muslimin, fq.137.



    46. Ata e shohin Ixhmaun (renien dakord te te gjithe dijetareve per nje ēeshtje) si te pavlefshem. Biles ka disa prej tyre qe e konsiderojne kafir ate i cili e shikon ixhman si argument te vlefshem. Shiko librin Dirasetun Anil Firak ue Tarihil Muslimin, fq.143.



    47. Ka prej tyre qe shajne, ofendojne sahabet dhe nuk i pranojne fjalet e tyre. (Sh.p: si psh shajne Aliun, Ebu Musa el Eshari, Amru bin As, etj) (Dirasetun Anil Firak ue Tarihil Muslimin, fq. 144)



    48. Ata kundershtojne dhe hedhin poshte mendimin e dijetareve, te cilet e kane lejuar taklidin per muslimanin e thjeshte qe eshte xhahil (auamet, njerezit e thjeshte) dhe per nxenesin fillestar, duke pretenduar se taklidi ne kete rast eshte shkak qe ēon ne kufr dhe ne humbjen e shtetit islam. (Dirasetun Anil Firak ue Tarihil Muslimin, fq.146-147)



    49. Ata vrasin veten ne sulmet vetevrasese, duke u bazuar ne dyshime te kota.



    50. Ata nuk kane edukate e as respekt per dijetaret; i ofendojne, i emertojne me lloj-lloj llagapesh, mundohen t'ua ulin vleren dhe t’i nxisin njerezit kundra tyre.




    Mblodhi dhe pergatiti: Adil el Feridan
    Perktheu dhe pershtati: Shuajb Rexha Ebu Duxhanah
    Punoi ne kompjuter: Talha Dulla

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Khauarixhėt janė Murrxhi’at

    Ebu Umer Usame el-Utejbi1





    Origjina e kėsaj deklarate:



    Padyshim qė ėshtė pėrmendur nga Selefus-Salih (Tė Parėt tanė tė Mirė) cilėsimi i Khauarixhėve si Murrxhi’a, dhe anasjelltas, pėrshkrimi i Murrxhi’ave si Khauarixhė, dhe pėr mė tepėr, tė gjithė njerėzit e bidatit (Ehlul-Bida’h) janė pėrshkruar si Khauarixhė.



    Ka thėnė Imam Ahmed Ibn Hanbel (v. 241 H), rahimehullah: “Sa pėr Khauarixhėt, atėherė ata i kanė quajtur Ehlus-Suneh uel-Xhema’h si Murrxhi’a, dhe Khauarixhėt kanė gėnjyer me kėtė thėnien e tyre. Mė saktė, ata vetė janė Murrxhi’a. Ata pretendojnė se janė nė Iman dhe nė Hak, duke i pėrjashtuar pjesėn tjetėr tė njerėzve, dhe ata e shpallėn qafir ēdo njeri qė i kundėrshton ata.”2



    Imam Ahmed, rahimehullah, gjithashtu ka thėnė: “Me tė vėrtetė, Khuarixhėt janė Murrxhi’a.”3



    I ėshtė thėnė Imamit, el-Hafidh, Abdullah Ibnul-Mubarak (v.181 H): “Ti paske mendime Irrxhaje?” Dhe Ibnul-Mubarak, rahimehullah, u pėrgjigj: “Si mund tė jem unė Murrxhi’, kur unė nuk e kam mendimin e shpatės?!”4



    Dhe Ebu Ejjub es-Sikhtijani (v.131 H), rahimehullah, u referohej tė gjithė njerėzve tė bidatit (Ehlul-Bida’h) si Khauarixhė. Ai thoshte: “Khauarixhėt ndryshojnė nė emėr, porse ata bashkohen nė shpatė.”5



    Ēfarė ėshtė pėrmendur nė librat e sekteve:



    Ka thėnė Ebul-Hasen el-Esh’arij (v 324 H), rahimehullah: “Dhe mes tyre – pra nga mesi i Khauarixhėve – ishte njė sekt qė quhej Shabibijeh. Kjo pėr shkak se Shabijb u ndal nė lidhje me Salihun dhe er-Rraxhi’ah, dhe ata thanė: “Nuk e dimė nėse ishte haku ajo nė tė cilėn gjykoi Salih, apo ishte padrejtėsi. Dhe ne nuk e dimė nėse ishte haku ajo pėr ēka dėshmoi er-Rraxhi’ah, apo ishte padrejtėsi.” Kėshtu qė Khauarixhėt i distancuan vetėt e tyre nga kėta njerėz dhe i quajtėn ata Murrxhi’atul-Khauarixh.6



    --------------------------------------------------------------------------------
    1. Ky ėshtė njė pėrkthim i broshurės me titull “El-Khauarixh Humul-Murrxhi’ah” nga Ebu Umer Usame el-Utejbi, i cili ėshtė njė nxėnės i dijes me origjinė nga Jordania. Ai ėshtė diplomuar nė Fakultetin e Hadithit, nė Universitetin Islamik tė Medinės, ku ka studiuar mes dijetarėve, si Imam Muhamed Ibn Salih el-Uthejmin dhe el-Alame Rabij’ Ibn Hadij el-Medkhalij. Njė tjetėr aspekt nga biografia e tij ėshtė edhe pjesėmarrja nė Xhihadin nė Afganistan. Por megjithatė, ai u largua i tmerruar prej aty, pas vrasjes sė dijetarit Selefij, Shejkh Xhemilu-Rrahman nga dora e njėrit prej kėlyshėve tė Hikmetjarit.
    2. Shiko er-Risale tė el-Istakhrit, siē gjendet nė Tabakatul-Hanabileh (1/36).
    Shėnim: Qarkullojnė disa spekulime rreth transmetimit tė el-Istakhrit, por sidoqoftė, kjo deklaratė e veēantė ėshtė vijuar mė pas nga el-Istakhri, siē do tė vijė mė poshtė.
    3. Shiko es-Sunneh (fq.74) tė Ebu Bekr el-Khal-lal.
    4. Shiko el-Kitabul-Latijf (fq. 17) tė Ibn Shahijn.
    5. Shiko esh-Sheri’ah (n. 2057) tė el-Axhurrit.
    6. Shiko Mekalatul-Islamijin (1/202) tė Ebul-Hasen el-Esh’arij.

    --------------------------------------------------------------------------------

    esh-Shehrastani ka thėnė: “El-Jeman pėrmendi se Shabibijet u quajtėn Murrxhi’atul-Khauarixh kur ata u ndalėn nė lidhje me ēėshtjen e Salihut. Ky Salih ishte Ibn Musrih, njė nga kokat e Khauarixhėve.”7



    esh-Shehrastani gjithashtu ka thėnė: “Murrxhi’at pėrbėhen nga katėr grupe:[1] Murrxhi’atul-Khauarixh; [2] Murrxhi’atul-Kaderije; [3] Murrxhi’atul-Xheberije; [4] Murrxhi’atul-Khalisah.”8



    Tha el-Isfarajini (v.406 H), rahimehullah: “Janė tri sekte qė formojnė Murrxhi’at. Njė sekt prej tyre ka bėrė kombinimin me el-Irrxha’ nė Iman dhe kanė folur pėr el-Kader, siē ėshtė prej tyre Ebij Shimr, Muhamed Ibn Shabijb el-Basrij dhe el-Khalidijet. Kėta pra janė Murrxhi’un-Kaderijun.”9



    Parimi pėr cilėsimin e Khauarixhėve me Irrxha’:



    Padyshim qė Dijetarėt e sė shkuarės dhe tė tashmes i kanė pėrmendur pikat pėr tė cilat Khauarixhėt janė cilėsuar me el-Irrxha’, dhe prej kėtyre pikave janė:



    [1]: Khauarixhėt janė cilėsuar si Murrxhi’, sepse ata dėshmojnė pėr vetėt e tyre se janė nė Iman tė plotė dhe nė gjithė tė vėrtetėn. Dhe ata pretendojnė se kushdo qė i kundėrshton ata, atėherė ai ėshtė njė mosbesimtar qė nuk ka as Iman e as tė vėrtetė tek ai.



    Ka thėnė Imam Ahmed Ibn Hanbel, rahimehullah, nė shpjegimin e cilėsimit tė Khauarixhėve me el-Irrxha’: “Ata pretendojnė se ata janė nė Iman dhe nė tė vėrtetėn, duke e pėrjashtuar pjesėn tjetėr tė njerėzve. Dhe kushdo qė i kundėrshton ata shpallet mosbesimtar.”10



    Dhe dihet mė sė miri se personi qė thotė se ėshtė besimtar nė tė vėrtetė, atėherė ai ėshtė bidatēi. Dhe kjo ėshtė nga thėniet e Murrxhi’ve.



    Ka thėnė Shejkhul-Islam Ibn Tejmijeh (v.728 H), rahimehullah: “Me tė vėrtetė, ai urrente atė qė urrehej nga pjesa tjetėr e Dijetarėve nė lidhje me fjalėn e Murrxhi’ave, kur ata thanė se Imani ėshtė i njėjtė tek tė gjithė ata qė e posedojnė atė, ashtu sikurse ēdo person posedon nga njė kokė. Dhe dikush prej tyre thoshte: Unė jam njė besimtar (mu’min) nė tė vėrtetė, dhe unė jam njė besimtar (mu’min) tek Allahu.”11



    [2]: Nga arsyet qė Khauarixhėt cilėsohen me Irrxha’ ėshtė edhe se ata pajtohen me Murrxhi’at nė mendimin qė Imani ėshtė njė entitet i vetėm e i pandashėm. Ai nuk mund tė ndahet nė pjesė, dhe as qė nuk shtohet tek ata qė e posedojnė atė. Kėshtu qė nėse ndonjė pjesė e tij largohet, atėherė i gjithė ai largohet. Kjo ėshtė njė prej atyre ēėshtjeve, nė tė cilat Khauarixhėt pajtohen me Murrxhi’at. Megjithatė, ata janė kundėrshtuar nė lidhje me emėrtimin e Imanit, ēfarė e shton atė, ēfarė e pakėson atė, ēfarė e bėn atė tė pamjaftueshėm dhe ēfarė tė nxjerr prej tij. Dhe kjo pikė ėshtė sqaruar tashmė nė pikėn e parė.



    [3]: Disa nga Khauarixhėt janė cilėsuar me Irrxha’ nė lidhje me disa prej kundėrshtarėve tė tyre. Ata nuk gjykojnė pėr kėta me Iman dhe as nuk gjykojnė me Kufėr. Ata vetėm se e shtyjnė (jerrxhi’un) ēėshtjen e tyre, siē ėshtė pėrmendur mė parė nė citimet qė janė marrė nė librat e sekteve sa u pėrket Murrxhi’ave dhe Khauarixhėve.



    --------------------------------------------------------------------------------
    7. Shiko el-Milel uen-Nihel (1/148) tė esh-Shehrastanit.
    8. Shiko el-Milel uen-Nihel (1/162).
    9. Shiko et-Tebsijr fid-Dijn (fq. 24) tė Ebu Hamid el-Isfarajinit.
    10. Shiko er-Risaleh tė el-Istakhrit, siē gjendet nė Tabakatul-Hanabileh (1/36).
    11. Shiko Mexhmu’ul-Fetaua (7/375) tė Ibn Tejmijes

    --------------------------------------------------------------------------------

    [4]: Dhe Khauarixhėt e kohės sonė janė cilėsuar me Irrxha’. Mė saktė, ata janė cilėsuar me ekstremizėm (gulu'u) nė Irrxha’, pėr shkak tė kryerjes sė Irrxha’sė kundrejt atyre qė janė si puna e tyre, ndaj bidatēinjėve qė pajtohen me ta nė bėrjen e tekfirit mbi ata qė nuk gjykojnė me atė ēfarė ka shpallur Allahu. Dhe do t’i gjesh ata duke bėrė tekfir mbi disa persona pėr hesap tė disa gjynaheve tė mėdha, nėse ndodhin ato tek njerėzit e thjeshtė. Megjithatė, nėse kjo ndodh tek disa prej atyre tė cilėt kėta i madhėrojnė, atėherė ata nuk bėjnė tekfir ndaj tyre. Mė saktė, ata dėshmojnė pėr superioritetin e tyre, gradėn e tyre tė lartė dhe i bėjnė ata shembull!! Kėshtu qė ata e madhėrojnė Sejid Kutbin (v.1966 EK),12 me gjithė faktin qė ai ra nė Irrxha’, mallkoi Sahabėt dhe bėri tekfir ndaj disa prej tyre. Ai foli gjithashtu pėr el-Hulul (besimi se Allahu ėshtė gjithandej) dhe el-Xhebr (besimi se krijesat nuk kanė liri veprimi). Kėshtu qė, megjithėkėtė, ata e konsiderojnė atė prej Dijetarėve mė tė mėdhenj, ata e madhėrojnė atė dhe e pėrshkruajnė atė me atė qė e obligon Xhenetin! Vėrtet ajo ėshtė Shehidllėku!!



    Ka thėnė Shejkh Rabij’ Ibn Hadij el-Medkhalij, hafidhahullahu ue ra’ahu, duke folur pėr Khauarixhėt e ditėve moderne: “Pra nė tė vėrtetė ata i kanė kundėrshtuar Selefėt nė shumė baza tė rėndėsishme, prej tyre…



    Dhe prej kėtij kundėrshtimi ėshtė aleanca e tyre me shumė prej njerėzve tė bidatit dhe pranimi nga ana ata e metodologjive tė tyre tė prishura, dhe librat e tyre tė cilėt janė shkruar me dalalet, tė cilėt ata akoma i shpėrndajnė dhe i mbrojnė ato. Dhe ata e shtyjnė rininė qė tė pinė prej tyre, tė cilat kanė pasojat mė tė kėqija ndaj Umetit dhe rinisė sė tij, si tekfiri, shkatėrrimi, luftėrat e vazhdueshme, derdhja e gjakut dhe abuzimi me tė rinjtė.



    --------------------------------------------------------------------------------
    12. Sejid Kutb: Ai ėshtė pėrmendur nga Shejkh Rabij’ Ibn Hadij el-Medkhalij nė librin e tij Xhema’h Uahide (fq. 76, 129, 131, 138, 152, 154, 165-167). Dhe Shejkh Rabij’ komentoi rreth librave tė Kutbit: Fij Dhilalil-Kur’an, el-Adaletul-Ixhtima’ijeh dhe Ma’alim fijt-Tarijk: “Ata janė tė mbushur me tekfir. Dhe ai ka thėnė (fq. 160): “Ata – njerėzit e bidateve dhe devijimit – janė pėrpjekur ta bėjnė tė lejuar menhexhin e Sejid Kutbit, tekfirsit xhahil, nėn titujt: Menhexhi i ri i Selefizmit, Selefizmi ballafaques, Selefizmi i Besimit dhe Pėrballjes Moderne, nė vend tė kėtij menhexhi tė mrekullueshėm Selefij.” Dhe ai ka thėnė pėr menhexhin e tij (fq. 171): “Ai ka mbledhur tok devijim tė madh dhe bidate.” Dhe ai ka thėnė (fq. 173): “Librat e Sejid Kutbit janė tekfirij.” Dhe Shejkh Rabij’ gjithashtu e ka pėrmendur atė (fq. 170, 173, 187).
    Shejkh Zejd el-Medkhalij e ka pėrmendur atė nė hyrjen e librit en-Nasrul-Azijz ala-Raddil-Uexhijz (fq. 21, 24), dhe Shejkh Rabij' e ka pėrmendur atė nė po tė njėjtin libėr nė disa vende, (fq. 83, 88-89, 102, 104, 120, 122, 166-167, 190, 193, 198). Dhe ai me pasuesit e tij janė pėrmendur nga Shejkh Rabij’ nė Menhexh Ehlus-Sunneh fij-Nakd (fq. 63). Shejkh Rabij’ tha pėr tė nė el-Haddul-Fasil (fq. 5): “Njė devijant i madh.”
    Shejkh Mukbil ka thėnė nė Feda’ih ue Nesa’ih (fq. 64): “Ai qe konsideruar shkrimtar e jo mufesirin (komentues i Kur’anit).” Dhe ai ka thėnė (fq. 65): “Dhe unė i lutem Allahut tė Madhėruar qė ta ruajė vėllain tonė Rabij’ Ibn Hadij, pasi ai i ka sqaruar besimet e Sejid Kutbit dhe gjithfarė devijimi qė ka nė tė.” Dhe ai ka thėnė (fq. 66): “Dhe ai qė anon nga edh-Dhilal, atėherė ėshtė frikė se mos ai do tė bjerė nė dalalet (devijim, humbje). Kėshtu qė nėse ju duhet ta lexoni patjetėr edh-Dhilal, atėherė unė ju kėshilloj qė tė lexoni atė qė ėshtė shkruajtur nga vėllai Abdullah Ibn Muhamed ed-Duvejsh dhe atė qė ėshtė shkruajtur nga Shejkh Rabij’ Ibn Hadij, hafidhahullah.”
    Shejkh Mukbil ka thėnė pėr tė (fq. 61): “Tematikat brenda librave tė Sejid Kutbit janė rrotat (qė shėrbejnė pėr tė vėnė nė lėvizje, sh.p.) pjesėn qė mbetet nga librat e dalaletit.” Shiko gjithashtu Feda’ih ue Nesa’ih (fq. 147, 152). Shejkh Mukbil ka thėnė nė Feda’ih ue Nesa’ih (fq. 148): “E lexova atė ēfarė vėllai Rabij’ Ibn Hadij, hafidhahullah, ka shkruajtur pėr ēėshtjen e Sejid Kutbit, besimin e tij nė Hululijeh (njėsimin e Allahut me krijesat e Tij), saqė ai ėshtė Hululij, mallkimet e tija mbi Uthmanin dhe lexova mbi prirjet pėr tekfir, nė librat e Sejid Kutbit. Me tė vėrtetė, shumė nga Xhematu-Tekfir i pėrdorin fjalėt e Sejid Kutbit si argument.” Shejkh Mukbil ka thėnė (fq. 151): “Ai ėshtė nga Imamėt e Ehlul-Bida’h.” Dhe ai ka thėnė (fq. 152): “Ai ėshtė njė Imam prej Imamėve tė Ehlul-Bida’h (njerėzit e bidatit).”
    Shejkh Ubejd el-Xhabirij ka thėnė nė audiokasetėn ed-Deuabit (ana e parė e saj): “Nuk ėshtė Fij Dhilalil-Kur’an (Nėn Hijen e Kur’anit), mė saktė ėshtė Fij Dhilalish-Shejtan (Nėn Hijen e Shejtanit).”
    Ai ėshtė pėrmendur nga Shejkh Ahmed en-Nexhmij nė el-Meuridul-Adhabi-Dhilal (fq. 189, 248). Pėr njė shtjellim tė mėtejshėm mbi ēėshtjen e Sejid Kutbit kthehu tek librat e Shejkh Rabi’s: el-Auasim mimma fij Kutub Sejid Kutb minel-Kauasim, Nadharat fil-Kitab et-Tesuirul-Fannij fil-Kur’an, Adua’ ala Akijdetu Sejid Kutb dhe Meta’in Sejid Kutb fijs-Sahabah

    --------------------------------------------------------------------------------

    Dhe prej kėtij kundėrshtimi ėshtė se ata pėrdorin dėshirat e tyre pėr t’i flakur vetėt e tyre nė thellėsinė e irrxha’sė ekstreme, e cila tė ēon nga neglizhenca mė e thjeshtė drejt bidateve mė tė mėdha. Pastaj tek ajo qė arrin nė bidatet mukefirah (sh.p. bidatet qė janė kufėr e qė tė nxjerrin nga feja), tė cilat janė tė zbrazėta nga ndonjė kuptim tė Selefizmit, e as ndonjė kuptim tė nderit tė Fesė sė Allahut dhe asaj qė mbajtėn Sahabėt e nderuar dhe ata qė i pasuan ata nė mirėsi. Mė saktė, i shpie ata nė atė gradė qė i mallkojnė disa prej Profetėve.” Pastaj ai pėrfundon: “Dhe nė pėrfundim, ėshtė e pėrshtatshme qė ne t’i cilėsojmė kėta njerėz si Murxhi’at ekstremistė tė kohės sonė, pėrpara se t’i cilėsojmė ata si Khauarixhėt e kohės.”13



    [5]: Me tė vėrtetė Khauarixhėt kanė rėnė nė Irrxha’. Kėshtu qė ata bėn tekfir ndaj atij qė ka bėrė njė gjynah tė madh, ose ata mbajtėn mendimin e revoltės kundra prijėsit zullumqar dhe ata besuan se veprat janė jashtė titullit tė Imanit. Sejid Kutbi pra qe njė Tekfirs, por megjithėkėtė ai e pėrkufizoi Imanin me pėrkufizimin e Murrxhi’ave.



    Dhe prandaj Dijetarėt e Selefėve, rahimehumullah, kanė thėnė fjalėt e mėposhtme:



    Ka thėnė Ebu Kilabeh (v. 104 H), rahimehullah: “Nuk ka njeri qė nuk e shpik njė bidat, pėrveē qė ai e bėn tė lejuar pėrdorimin e shpatės.”14



    Ebu Ejjub es-Sikhtijani (v. 131 H) i quante Khauarixhė tė gjithė njerėzit e bidatit. Ai thoshte: Khauarixhėt ndryshojnė nė emėr, porse ata qenė bashkuar nė shpatė.”15



    Abdullah Ibnul-Mubarak (v.181 H), rahimehullah, ka thėnė: “Si mund tė jem unė Murrxhi’, kur unė nuk e kam mendimin e shpatės.”16



    Nė atė qė u pėrmend mė sipėr ėshtė sqarimi se Khauarixhėt duhet tė cilėsohen me Irrxha’. Po ashtu, Murrxhi’at janė cilėsuar si Khauarixhė, sepse ata qe bashkuar nė dėshminė pėr vetėt e tyre se ata kanė Iman tė plotė e tė pėrkryer. Dhe ata besuan se Imani ėshtė njė entitet i vetėm, i cili as nuk mund tė ndahet nė pjesė e as nuk mundet qė dikush tė zotėrojė njė pjesė tė tij dhe jo pjesėn tjetėr qė mbetet prej tij. Ata po ashtu kishin mendimin e rebelimit me shpatė kundra prijėsve zullumqarė. Dhe Allahu e din mė sė miri, dhe salati dhe selami i Allahut qoftė mbi Profetin tonė Muhamed.



    --------------------------------------------------------------------------------
    13. Shiko revistėn el-Esaleh (ēėshtja 24/ fq. 88-89).
    14. Shiko el-I’tisam (1/113) tė esh-Shatibij dhe ed-Darimij (n. 99).
    15. Shiko el-I’tisam (1/113) tė esh-Shatibij.
    16. Shiko el-Kitabul-Latijf (fq. 17) tė Ibn Shahijn.

    --------------------------------------------------------------------------------


    Burimi: SunnahPublishing.net
    Pėrktheu: Alban Malaj

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Menhexhi i Khauarixhėve: Refuzim ndaj Pseudo-Xhihadit

    Menhexhi i Khauarixhėve: Refuzim ndaj Pseudo-Xhihadit (Shpėrthimeve Kamikaze dhe Vrasjeve)
    Nga kaseta me titull "Menhexhul-Khauarixh" e Muhadithit tė Epokės Sonė, Dijetari i Madh, Muhamed Nasirudin el-Albani, Allahu e mėshiroftė, me datė 29 tė muajit Xhumadel-Ula, 1416H, 23/10/1995 E.K.





    - Imam Albani i refuzon Njerėzit e Pseudo-Xhihadit – Ithtarėt e Vrasjeve dhe Shpėrthimeve Kamikaze tė Papėrgjegjshme



    Pėr shkak tė ecurisė sė ngjarjeve aktuale, siē janė shpėrthimet vetėvrasėse dhe shkatėrrimit nė shtetet Islame, do tė pėrmendim kėtu pikėpamjen e Imamit Muhamed Nasirudin el-Albani, Allahu e mėshiroftė, me qėllim qė ta sqarojmė vendimin korrekt tė mbėshtetur nė Sheriat, qė gjendet nė dijen e ngulitur thellė dhe me qėllim ndriēimin e rrugės sė saktė pėr ata qė kanė dyshime dhe ata tė cilėt janė tė mashtruar pėr sa i pėrket ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė mė rregullat e Xhihadit. Gjithashtu, po e pėrmendim kėtė si njė refuzim kundra atyre qė ia atribuojnė kėto akte tė gabuara – siē janė shpėrthimet vetėvrasėse, vrasjet e papėrgjegjshme dhe shkatėrrimin e paarsyeshme – menhexhit tė Selefus-Salih, (riduanullahi alejhim).



    Pyetja:



    "Kėto kohėt e fundit, kanė ndodhur, o Shejkh, katastrofa dhe trazira, aq sa ēėshtja ka arritur deri aty, sa po pėrdoren shpėrthime, tė cilat shkatėrrojnė jetėt e dhjetėra njerėzve. Dhe pjesa mė e madhe e tyre janė spektatorė tė pafajshėm; midis tyre ka gra dhe fėmijė… Kemi dėgjuar nga disa prej njerėzve tė moshuar se ata e kritikojnė heshtjen e njerėzve tė dijes dhe myftinjve nga Dijetarėt e mėdhenj. Ata e kritikojnė heshtjen e tyre dhe mungesėn e prononcimit nė lidhje me kėtė mėnyrė tė sjelljes. Dhe ne i kemi njoftuar ata pėr pikėpamjen e njerėzve tė dijes dhe pikėpamjen tuaj nė lidhje me ēėshtjen nė fjalė. Sidoqoftė, ata pėrgjigjen duke pretenduar injorancėn pėr atė ēfarė keni thėnė ju, ose ēfarė kanė thėnė ata (njerėzit e dijes) dhe se nuk ekziston ndonjė kasetė e pėrhapur gjerėsisht, qė sqaron tė vėrtetėn rreth kėsaj ēėshtjeje. Pėr kėtė arsye, ne po jua drejtojmė pyetjen nė kėtė mėnyrė tė hapur, me qėllim qė njerėzit tė jenė tė qartė pėr mendimin tuaj dhe mendimin e atyre qė citojnė prej teje. Kėshtu qė shpjegona tė vėrtetėn nė lidhje me ēėshtjen dhe si mund t’i bėhet e ditur e vėrteta tek ēdo Musliman? Mbase, Shejkhu ka dėgjuar se ēfarė po ndodh tani ose ne mund t’i shpjegojmė atij diēka nga ajo ēfarė po ndodh tani."



    E para, prezantimi:



    Shejkhu, Allahu e mėshiroftė, sqaroi se tė tilla akte tė rėnda nuk janė tė ligjėruara nga Sheriati dhe bazohen nė injorancė, epsh dhe parime tė prishura.



    "Vėrtet, tė gjitha lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Ne e falėnderojmė Atė, kėrkojmė ndihmėn e Tij dhe kėrkojmė faljen e Tij. Ne kėrkojmė strehim tek Allahu nga tė kėqijat e vetėve tona dhe nga tė kėqijat e veprave tona. Kėdo qė e udhėzon Allahu, nuk ka kush ta humbasė, dhe kėdo qė e humb Allahu, askush nuk mund ta udhėzojė atė. Unė dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr qė meriton tė adhurohet, pėrveē Allahut tė vetėm, i pashoq, dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguari i Tij.



    "O ju qė besoni! Frikėsojuni Allahut ashtu siē i duhet pasur frikė Atij dhe mos vdisni ndryshe veēse duke qenė Muslimanė." [Ali-Imran, 102]



    "O ju njerėz! Frikėsojuni Zotit tuaj, i Cili ju krijoi ju nga njė shpirt (njeri) i vetėm (Ademi), dhe prej tij Ai krijoi bashkėshorten e tij dhe nga ata tė dy u shtuan burra dhe gra tė shumtė, dhe kijeni frikė Allahun me emrin e tė Cilit kėrkoni tė drejtat e ndėrsjella dhe mos i ndėrprisni marrėdhėniet me barkun tuaj (tė afėrmit). Sigurisht, Allahu ėshtė kurdoherė Vėzhgues mbi ju." [en-Nisa, 1]



    "O ju qė besoni! Frikėsojuni Allahut dhe flisni (gjithnjė) fjalė tė drejta. Ai do t’jua drejtojė veprat tuaja dhe do t’ju fali gjynahet tuaja. Dhe kushdo qė i bindet Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij, me tė vėrtetė qė ka arritur fitoren mė tė madhe." [el-Ahzab, 70-71]



    E mė pas: Me tė vėrtetė, fjala mė e mirė ėshtė fjala e Allahut dhe udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem. Dhe veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikura dhe ēdo shpikje (bidat) ėshtė humbje, dhe ēdo humbje ėshtė nė Zjarr.



    Ju, Allahu ua shpėrbleftė me tė mira, pėrmendėt se ne kemi folur tashmė rreth kėsaj ēėshtjeje. Dhe ju pėrmendėt se ata udhėhiqen nga injoranca ose mungesa e dijes. Nėse kjo fjalė ka ardhur nga ndonjė qė mendohet se ka dije rreth kėsaj ēėshtjeje, atėherė kjo ka rėnė ndesh me ata qė nuk kanė dije rreth saj, kėshtu qė ata e refuzojnė kėtė. E, atėherė, ēfarė dobie ka nė kėtė pikė tė refuzojmė fjalėn e tyre? Megjithatė, ne do tė pėrgjigjemi pėr ata qė mund tė kenė ndonjė dyshim, e jo qė t’u pėrgjigjemi pasuesve tė epsheve dhe njerėzve tė injorancės. E bėjmė kėtė vetėm qė t’i bindim ata qė ngurrojnė tė pranojnė atė se kėto akte, tė cilat ndėrmerren nga kėta agresorė, nuk janė tė lejuara me Sheriat.





    Ėshtė e pashmangshme qė para se tė hyhet nė diēka tė detajuar, t’ju kujtoj - dhe kujtimi u bėn dobi Besimtarėve – rreth fjalės sė njerėzve tė dijes: "Ēfarėdo qė ndėrtohet mbi diēka tė prishur, atėherė ajo vetė ėshtė e prishur". Kėshtu qė Namazi qė kryhet pa u pastruar (tahara), pėr shembull, ai nuk ėshtė Namaz. Pse? Sepse ai nuk ėshtė kryer sipas kushteve themelore, tė cilat janė pėrcaktuar nga Ligjvėnėsi i Urtė (Allahu), nėpėrmjet fjalės sė Profetit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem: "Nuk ka Namaz pėr atė qė nuk ka abdes." Kėshtu qė, pėr sa kohė qė personi falet pa abdes, atėherė ēdo gjė qė ėshtė ndėrtuar mbi diēka tė prishur, ajo ėshtė vetė e prishur. Dhe shembujt e kėtij lloji nga Sheriati janė tė shumtė."



    - E dyta, shejkhu sqaron ndalimin e rebelimit kundra pushtetarėve muslimanė, duke pretenduar tekfirin:



    "Pra, ne gjithmonė kemi pėrmendur se rebelimi kundra pushtetarėve, edhe nėse ata janė tė bindur pėr mosbesimin e tyre, edhe nėse ata janė tė bindur pėr mosbesimin e tyre, ėshtė njė rebelim i cili nuk ėshtė aspak i lejuar me Sheriat, pėr shkak se kjo revoltė ėshtė, dhe patjetėr qė duhet tė jetė, njė khuruxh (revoltė, rebelim) i ngritur nė bazė tė Sheriatit, sikurse Namazi pėr tė cilin ne thamė mė sipėr se duhet tė falet me pastrim, dhe ai ėshtė abdesi. Dhe ne i argumentojmė ēėshtje tė tilla me thėnien e Allahut Tebarake ue Te’ala:



    "Me tė vėrtetė, ju keni shembullin mė tė mirė tek i Dėrguari i Allahut." [el-Ahzab, 21]



    - E treta, shejkhu vazhdon mė tej me kundėrshtarėt, pėr hir tė argumentit, dhe i refuzon ata:



    "Me tė vėrtetė, faza nė tė cilėn po kalojnė sot Muslimanėt sa i pėrket sundimit tė disa pushtetarėve – dhe ne do ta pranojmė se ata janė, ose se mosbesimi i tyre ėshtė mosbesim qė duket qartė, tamam si mosbesimi i idhujtarėve -, pra, nėse do ta pranojmė kėtė pėr hir tė argumentit, atėherė themi se rrethanat, nė tė cilat po jetojnė Muslimanėt sot, nė atė qė ata po sundohen nga kėta pushtetarė – dhe ne nuk themi se ata janė mosbesimtarė nė fjalė, por jo nė kuptimin duke qenė nė pėrputhje me Xhematin Tekfir, sepse ne kemi njė shtjellim tė mirėnjohur nė lidhje me tė -, pra, themi se jeta qė po jetojnė Muslimanėt nė ditėt e sotshme, nėn sundimin e kėtyre pushtetarėve, nuk ngelet jashtė sferės sė jetės nė tė cilėn kanė jetuar i Dėrguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, dhe Shokėt e tij fisnikė. Kjo ėshtė ajo qė nė pėrdorimin tradicional ėshtė quajtur nga njerėzit e dijes si epoka e Mekkes (el-‘Asrul-Mekkij).



    Me tė vėrtetė, Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, jetoi nėn sundimin e sunduesve qafirė, mushrikė, tė cilėt refuzuan haptazi t’i pėrgjigjeshin thirrjes sė Pejgamberit, alejhi selam, dhe ata refuzuan tė thoshin ‘La ilahe il-lAllah, deri aty, sa xhaxhai i tij, Ebu Talibi, nė frymėn e fundit tė jetės sė tij, i tha atij: "Po tė mos ishte pėr dėnimin e njerėzve tė mi, unė do ta kisha pohuar atė sikurse ti."



    Kėta ishin mosbesimtarė, tė cilėt ishin tė qartė nė mosbesimin (kufrin) e tyre dhe kėmbėngulės nė refuzimin e tyre tė thirrjes sė Profetit tė tyre. Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, jetoi nėn sundimin e tyre dhe sistemin e tyre dhe ai nuk u foli atyre vetėm se pėr adhurimin e Allahut tė vetėm e pa bėrė shirk. Pastaj, erdhi epoka Medinase (el-‘Asrul-Medenij) dhe normat dhe rregullat e Sheriatit vijuan mė pas. Dhe aty filloi lufta midis Muslimanėve dhe mushrikėve, siē dihet mjaft mirė nga biografia Profetike (sirah).



    Sa pėr epokėn e parė – epokėn Mekase – atėherė, nė atė kohė nuk kishte khuruxh (revoltė) siē bėhet sot nga shumė Muslimanė nė mė shumė se njė nga shtetet Islame. Kėshtu qė kjo revoltė nuk ėshtė sipas udhėzimit tė Pejgamberit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, tė cilin ne jemi tė urdhėruar qė ta marrim pėr shembull, e veēanėrisht nė ajetin e mėsipėrm:



    "Me tė vėrtetė, ju keni shembullin mė tė mirė tek i Dėrguari i Allahut." [el-Ahzab, 21]



    - E Katėrta: Shejkhu pėrmend realitetin aktual dhe pohon gjykimin korrekt tė Sheriatit:



    "Tani, siē kemi dėgjuar edhe nė Algjeri, aty ka dy grupe. Dhe unė po e shfrytėzoj rastin nėse ndonjėri prej atyre qė janė tė pranishėm janė mjaft tė qartė qė t’i pėrgjigjen pyetjes qė vijon: Unė them: Kam dėgjuar dhe kam lexuar se kėto janė dy grupe apo mė tepėr grupe nga mesi i Muslimanėve, tė cilėt po shfaqin armiqėsi kundra pushtetarėve atje. Pėr shembull, atje ėshtė Fronti pėr Ēlirim, dhe unė besoj se ata kanė mes tyre Xhematin Tekfir."



    Iu tha atij: "Kjo ėshtė Ushtria pėr Ēlirim, qė ėshtė e armatosur dhe nuk ėshtė kjo Fronti."



    Shejkhu u pėrgjigj: "Sidoqoftė, a nuk kanė ata lidhje me frontin?"



    Iu tha atij: "Ajo ėshtė ndarė nga ai. Domethėnė, ajo ka marrė vijėn e ashpėr."



    Shejkhu tha: "Atėherė, kjo ėshtė njė fatkeqėsi e madhe! Unė desha tė konstatoj nga ekzistenca e mė shumė se njė grupi Musliman se qė tė gjithė ata kanė rrugėn e tyre dhe Menhexhin e tyre nė rebelimin kundra pushtetarit - a mos doni tė thoni kėshtu? Nėse ky pushtetar eliminohet, njė grup prej kėtyre grupeve, tė cilėt kanė deklaruar Islamin dhe kanė shpallur luftė kundra udhėheqėsit i cili ėshtė mosbesimtar, sipas pretendimit tė tyre, del fitimtar, atėherė, a do tė bėjnė kėto dy grupe marrėveshje, e lėre mė nėse aty ka edhe ndonjė grup tjetėr?! A do ta vendosin ata gjykimin e Islamit, pėr hir tė tė cilit luftojnė ata? (Jo) Mes tyre kanė pėr tė ndodhur mosmarrėveshje! Pika dėshmuese pėr kėtė ėshtė e pranishme tani nė Afganistan. Njėherė e njė kohė, ata bėnė luftė nė Afganistan, e shpallėn hapur rrugėn e Islamit dhe i ndalėn Komunistėt! Kėshtu qė, porsa ata i eliminuan Komunistėt – dhe kėto parti ishin krijuar dhe ekzistonin gjatė gjithė luftės –, ata u kthyen kundra njėri-tjetrit, si armiq.



    Kėshtu pra, kur ēdonjėri e kundėrshton udhėzimin e tė Dėrguarit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, atėherė rezultati pėrfundimtar i ēėshtjes sė tyre nuk do tė jetė gjė tjetėr vetėm se humbja. Prandaj, sipas udhėzimit tė tė Dėrguarit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, vendosja e gjykimit Islam dhe themelimi i botės mbi Islamin e drejtė dhe vendosjen e gjykimit Islam mbi tė vjen vetėm nėpėrmjet daues."



    - E pesta, Shejkhu sqaron rrugėn e saktė pėr ndreqjen e shteteve islame:



    "Kėshtu pra, kur ēdonjėri e kundėrshton udhėzimin e tė Dėrguarit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, atėherė rezultati pėrfundimtar i ēėshtjes sė tyre nuk do tė jetė gjė tjetėr vetėm se humbja. Prandaj, sipas udhėzimit tė tė Dėrguarit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, vendosja e gjykimit Islam dhe themelimi i botės mbi Islamin e drejtė dhe vendosjen e gjykimit Islam mbi tė vjen vetėm nėpėrmjet da'ues."



    E para, duhet tė jetė aty thirrja pėr Teuhid, pastaj edukimi i Muslimanėve (terbije) nė bazė tė Kur’anit dhe Sunetit.



    Dhe sa herė qė flasim, ne e tregojmė kėtė parim tė rėndėsishėm me dy fjalė tė shkurtra. Vėrtet, nuk ka se si tė shmangesh nga et-tesfije uet-terbije (pastrim dhe edukim), nė lidhje me natyrėn e vėrtetė tė situatės. Nuk duam tė themi me kėto dy fjalė se kėta miliona duhet tė largohen nga ata Muslimanė, me qėllim qė Umeti tė jetė njė. Ne veē dėshirojmė tė themi se kushdo qė dėshiron tė punojė me Islamin nė tė vėrtetėn dhe do qė tė pėrdorė mjetet qė do tė pėrgatisin rrugėn pėr vendosjen e gjykimit tė Allahut nė tokė, atėherė ai duhet patjetėr tė marrė tė Dėrguarin, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, si shembull nė gjykime dhe metoda.



    Pėr kėtė arsye, ne themi se ēfarėdo qė ka ndodhur, qoftė ajo nė Algjeri apo nė Egjipt, ėshtė nė kundėrshtim me Islamin, sepse Islami urdhėron me et-tesfije uet-terbije (pastrim dhe edukim). Unė them et-tesfije uet-terbije, pėr shkak tė njė arsyeje qė ėshtė e njohur tek njerėzit e dijes.


    Sot, ne jemi nė brezin e pesėmbėdhjetė. E kemi trashėguar kėtė Islam ashtu siē erdhi nėpėrmjet brezave tė gjatė. Ne nuk e kemi trashėguar kėtė Islam siē u shpall nga Allahu mbi zemrėn e Muhamedit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem. Pėr kėtė shkak, Islami, i cili rezultatet e suksesshme i dha nė fillim tė ēėshtjes sė tij, ėshtė ai i rezultateve tė suksesshme nė fund tė ēėshtjes sė tij, siē ka thėnė Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem: "Umeti im ėshtė si shiu. Nuk merret vesh nėse ėshtė i mirė nė fillimin e tij apo nė fundin e tij."



    Kėshtu qė, nėse Umeti i Muslimanėve e do jetėn e tij tė jetė mbi kėtė mirėsi, tė cilėn e tregoi i Dėrguari, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, nė kėtė hadith dhe nė hadithin tjetėr, i cili ėshtė mė i njohur se ai: "Nuk do tė pushojė sė ekzistuari njė grup nga Umeti im, i qartė mbi tė vėrtetėn. Ata nuk do tė dėmtohen nga ata qė i kundėrshtojnė, derisa urdhri i Allahut tė vijė." Unė them: ne nuk dėshirojmė me kėto dy fjalė se kėta miliona janė larg nga Muslimanėt qė janė ngritur mbi kėtė Islam tė pastėr dhe i kanė edukuar vetėt e tyre me kėtė Islam tė pastėr. Megjithatė, ne dėshirojmė qė, fillimisht, kėta miliona t’i kushtojnė rėndėsi edukimit tė vetėve tė tyre, pastaj edukimin e atyre qė janė nėn kujdesin e tyre, dhe pastaj… deri aty sa ēėshtja ta arrijė kėtė prijės, i cili nuk ėshtė e mundur qė tė drejtohet, tė ndreqet e as tė largohet, pėrveē se me kėtė zinxhir logjik ngjarjesh tė ligjėruara nė Sheriat."



    - E gjashta, Shejkhu qorton ndarjen, mosmarrėveshjen dhe grindjet, dhe sqaron ēoroditjen e akteve rebele dhe shpėrthimeve, si dhe kundėrshtimi i tyre ndaj qėllimeve dhe metodave tė Sheriatit:



    "Pėr kėtė arsye, ne pėrgjigjemi se kėto rebelime dhe kėto revolucione qė po kryhen, qoftė edhe Xhihadi Afgan, ne nuk e mbėshtetėm atė, e as qė u gėzuam me rezultatin pėrfundimtar tė ēėshtjes sė tij, kur i gjetėm ata nė pesė parti. Dhe tani, pėr shembull, ai qė po sundon dhe ai qė po e kundėrshton atė dihet shumė mirė qė janė nga njerėzit e Sufizmit. Ajo ēfarė kam pėr qėllim ėshtė se Kur’ani pėrmban argumente se mosmarrėveshja (ikhtilafi) tė dobėson, pasi Allahu Azze ue Xhel ka pėrmendur se nga shkaqet e luftimit mes veti janė mosmarrėveshjet dhe grindjet. "Dhe mos u bėni si Mushrikėt, ata tė cilėt e ndanė fenė e tyre dhe u bėnė sekte, secili grup duke u kėnaqur me atė tė tijėn." [Rum, 31-32]



    Prandaj, i takon Grupit Fitimtar (el-Firkatun-Naxhije), i cili do tė vendosė shtetin Islam nė tė vėrtetė, qė tė pajtohen me njė thėnie, tė cilėn unė e konsideroj nga urtėsitė bashkėkohore. Ėshtė thėnė nga njė prej thirrėsve. Mirėpo, pasuesit e tij nuk e ndjekin atė. Vėrtet, ishte thėnia e tij: "Vendoseni shtetin Islam nė zemrat tuaja, e ai do tė vendoset pėr ju nė tokėn tuaj."



    Kėshtu qė ne e kemi dėshmuar se… nuk them xhematet (grupet) qė i kanė kryer kėto rebelime. Mė saktė, mund tė them se shumė nga udhėheqėsit e kėtyre xhemateve, nuk e zbatojnė kėtė urtėsi, e cila ka saktėsisht tė njėjtin kuptim me atė ēfarė themi ne me kėto dy fjalė: et-tesfije uet-terbije. Pas kėsaj, ata nuk e bėnė pastrimin e Islamit nga ato qė kanė hyrė nė tė, gjė qė nuk ėshtė e lejuar qė t’i atribuohen Islamit, nė akide apo nė adhurim (ibadet), apo nė marrėdhėnie (muamelate). Ata nuk e realizuan kėtė – qė ėshtė pastrimi (tesfije) i shpirtrave tė tyre – e lėre mė realizimin e edukimit (terbije) tė familjeve tė tyre. Si, pra, mund ta realizojnė et-tesfije uet-terbije nė xhematet qė ata po i udhėheqin dhe po rebelohen sė bashku kundra kėtyre pushtetarėve?!



    Unė them: pasi qė e kemi mėsuar – me disa detaje – se kjo thėnie "Ēfarėdo qė ndėrtohet mbi diēka tė prishur, atėherė ajo vetė ėshtė e prishur", atėherė pėrgjigja jonė ėshtė shumė e qartė. Vėrtet, ajo ēfarė po ndodh nė Algjeri dhe nė Egjipt dhe nė vende tė tjera veē tyre, nė radhė tė parė, ėshtė e nxituar... Dhe, nė radhė tė dytė, kjo i kundėrshton gjykimet e Sheriatit nė qėllime dhe metoda. Sidoqoftė, ėshtė e pashmangshme qė tė ketė ca detaje nė lidhje me atė ēfarė u parashtrua nė pyetje."



    - E shtata, fjala e fundit e shejkhut pėr sqarimin e gjykimeve tė ligjėruara nė Sheriat dhe Xhihadit tė saktė:



    "Ne e dimė se Allahu, mė i urti Gjykues – me tė gjithė drejtėsinė qė ėshtė tek Ai – i ka ndaluar ekspeditat e hershme ushtarake tė Muslimanėve nga konfrontimi me gratė nė ekspeditat e tyre. Kėshtu qė Ai ua ndaloi vrasjen e grave, vrasjen e fėmijėve dhe tė foshnjave. Mė saktė, Ai i ndaloi nga vrasja e murgjve, tė cilėt janė mbyllur me vetėt e tyre, pėr tė adhuruar Zotin e tyre – siē pretendojnė ata – pasi ata janė nė Shirk dhe nė humbje. Allahu, mė i urti Gjykues, i ndaloi prijėsit e Muslimanėve nga konfrontimi me kėta njerėz, me qėllim zbatimin e njė parimi nga parimet e Islamit. Vėrtet, ai ėshtė thėnia e Allahut Tebarake ue Te’ala nė Kur'an:



    "Apo, a nuk ėshtė ai i njoftuar me atė qė gjendet nė Fletėt e Musait dhe ato tė Ibrahimit, i cili plotėsonte gjithēka qė Allahu ia urdhėronte atij? Qė asnjė njeri i ngarkuar (me gjynahe) nuk do ta mbajė barrėn (gjynahet) e tjetrit dhe njeriu nuk mund tė ketė tjetėr veēse ato qė bėn ai." [Nexhm, 36-39]



    Pra, kėta fėmijė dhe kėto gra e burra qė nuk janė as me kėta e as me ata (nga palėt ndėrluftuese, sh.p.), atėherė luftimi i tyre nuk lejohet nė Islam. Vėrtet, ka ardhur nė disa hadithe:"Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, i pa njerėzit tė grumbulluar mbi diēka, kėshtu qė ai i pyeti ata pėr tė. Ata i thanė:'Kjo ėshtė njė grua qė u vra'. Ai, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, tha:'Ajo nuk duhej vrarė''.



    Dhe kėtu ne do marrim dy urtėsi tė kundėrta. Njėra prej tyre ėshtė ēfarė kemi pėrmendur mė parė tėrthorazi. Vėrtet, ajo ėshtė se nuk lejohet vrasja e grave, sepse ato nuk duhen vrarė. Sidoqoftė, ėshtė njė gjykim tjetėr, nėse gjejmė disa nga gratė duke luftuar bashkė me ushtrinė qė po bėnė luftė apo revoltė. Kėshtu qė, nė kėtė pikė, bėhet e lejuar pėr Muslimanėt qė t’i luftojnė apo t’i vrasin kėto gra qė po marrin pjesė me burrat nė fushatėn luftarake. Kėshtu qė nėse pyetja ėshtė nė lidhje me kėta – siē thonė ata – qė i marrin disa makina dhe i shpėrthejnė ato duke i bėrė copė e ēikė me to ata qė nuk janė fare pėrgjegjės nė gjykimet e Sheriatit, atėherė kjo nuk ėshtė aspak prej Islamit. Megjithatė, unė them: kjo ėshtė pjesė e problemit, e jo i gjithė ai. Rreziku i tij mė i madh ėshtė kjo revoltė qė po vazhdon pėr shumė vjet, dhe ēėshtja nuk ėshtė rritur, pėrveē se nė kėtė (nė revoltė). Pėr kėtė shkak, ne themi se veprat gjykohen vetėm nga rezultatet e tyre pėrfundimtare. Dhe rezultati pėrfundimtar nuk mund tė jetė i mirė, pėrveē nėse ai ėshtė kryer sipas Islamit. Dhe ēfarėdo qė ėshtė ndėrtuar nė kundėrshtim me Islamin, atėherė ajo nuk do tė japė asnjė rezultat, pėrveē shkatėrrim dhe rrėnoja."




    Burimi: SunnahPublishing.net
    Pėrktheu: Alban Malaj

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    Lėvizja Revolucionare e Khauarixhėve Ka’dijė

    [Khauarixhėt Ka’dijė janė njė lėvizje revolucionare qė datojnė qė nga kohėt e hershme e qė janė prezent nė kohėn e sotshme. Kėta Khauarixhė janė ata, tė cilėt i nxisin njerėzit nga minmberet apo vende tė tjera qė tė rebelohen kundra prijėsve, pa i pėrfshirė vetėt e tyre nė kėtė revoltė.]





    Njė vėshtrim mbi gjurmėt e fshehta tė Ka’dijėve:



    Dije, Allahu tė mėshiroftė, se Khauarixhėt, tė vjetrit dhe tė rinjtė, mund t’i grupojmė nė dy kategori:



    Kategoria e Parė: Fraksioni qė mban armėt.1
    Kategoria e Dytė: Fraksioni qė mban armėt ideologjike.2



    Sa herė qė fraksionit tė parė u jepet mundėsia, duke patur edhe fuqinė, edhe nėse ajo ėshtė e pjesshme, ata shfaqin rebelimin e tyre, rrėmbejnė armėt, hedhin nė erė dhe kryejnė akte shkatėrrimtare e vetėvrasėse, tė cilat janė tė risuara.



    Fraksioni i dytė drejtohet kah politika dhe ndėrhyn tek qeveria. Ata shfaqin haptazi vetpėrmbajtje dhe tolerancė, dhe pretendojnė ndonjėherė se nuk i pranojnė shpėrthimet, kurse herė tė tjera pretendojnė se harrojnė! Pra, nė realitet, ata janė paraprijės dhe nxitės pėr fraksionin e parė, dhe kjo duket qartė tek Khauarixhėt nga shfaqja e tyre nė gazeta, nė revista dhe nė televizion.



    Prandaj, nuk ėshtė ēudi qė shumė prej tyre nuk i pranojnė shpėrthimet dhe sulmet vetėvrasėse. Kėshtu, kushdo qė ėshtė i njohur mė gjendjen e Khauarixhėve, revolucionarėve dhe sekreteve dhe gjurmėve tė tyre tė njohura, nuk mund tė mashtrohet nga ēfarėdo aktesh fetare qė mund tė kryejnė ata dhe nga ēdo shenjė mosaprovimi qė mund tė thonė ata!



    Kjo ėshtė mjaft e qartė nga fjalimi i Dr. Salah es-Sauij3, i cili ėshtė njė nga kokat e Khauarixhėve tė kohės sonė. Salah es-Sauij4 ka thėnė: “Dhe nuk ėshtė jo e natyrshme tė thuhet se dobia e punės Islame kėrkon qė njė fraksion njerėzish prej saj tė ndėrmarrin akte Xhihadi5, ndėrkohė qė fraksioni tjetėr prej tyre t’i kundėrshtojnė ata6. Dhe nuk ėshtė jo e natyrshme qė kjo tė bėhet realitet nėpėrmjet veprimit, kur puna Islame tė arrijė njė nivel tė caktuar pjekurie7, me tė cilin do tė bėhet e lejuar qė tė ndėrmerren disa prej kėtyre akteve, pėr shkak tė dobisė qė ėshtė mė e madhe nė vazhdimin e mesazhit tė Islamikėve nė kėto tubime, pa u trazuar e pa u shqetėsuar.”8



    Pra, njė fraksion nga Khauarixhėt kryejnė rebelimin me armė, duke ndėrmarrė sulme vetėvrasėse dhe shpėrthime, ndėrkohė qė njė tjetėr fraksion prej tyre shfaqin hapur mosaprovimin e tyre ndaj fraksionit tė parė me qėllim qė tė vazhdojnė nė pėrfitimin e tyre tė pėrgjithshėm, duke qėndruar pranė rradhėve tė qeveritarėve nė kauzėn e tyre.



    --------------------------------------------------------------------------------
    1 Armėt e kėtij fraksioni janė shpatat.
    2 Kurse arma e kėtij fraksioni ėshtė nxitja.

    3 Ose mė saktė Salah el-Gauij (Salah i Humburi), siē e quante atė Shejkh Mukbil Ibn Hadij, rahimehullah.

    4 Salah es-Sauij: Shejkh Rabij’ Ibn Hadij el-Medkhalij e pėrmend atė nė librin Xhematul-Uahide (fq 170) dhe nė librin Ehlul-Hadijth (fq 18, 33), dhe Shejkh Mukbil, rahimehullah, ka thėnė pėr tė nė librin Feda’ih ue Nesa’ih (fq 66): “Ai ėshtė khalifi i Se’id Heuas.” Dhe ai ka thėnė pėr tė (fq 102): “Ai thėrret drejt njė fantazie tė egėr.” Dhe ka thėnė pėr tė (fq 163): “Librat e tij do tė shuhen.”

    5 Ai i referohet me kėto fjalė sulmeve vetėvrasėse dhe shpėrthimeve, sepse ata i konsiderojnė tė tilla veprime si Xhihad, dhe kjo dihet mjaft mirė prej tyre, dhe grupi qė i kryen tė tilla veprime ėshtė fraksioni i parė i armatosur.

    6 Kategoria e dytė e kundėrshton kategorinė e parė nėpėr gazeta, revista dhe nė televizion pėr hir tė dobisė sė pėrgjithshme tė Khauarixhėve nė tėrėsi.

    7 Qė do tė thotė se pėr revoltėn kundra prijėsve, ata duhet tė arrijnė forcė tė mjaftueshme.
    8 Shiko librin eth-Theuabit uel-Mutegajirat (fq 256) tė Salah es-Sauij.


    --------------------------------------------------------------------------------

    Nė kėtė mėnyrė, ata futen nė tė gjitha sferat e qeverisė dhe marrin postet mė tė larta nė qeveri, me qėllim qė, pas kėsaj, ata ta bėjnė realitet rebelimin kryesor, i cili ėshtė arritja e dominimit, ashtu sikurse ata kanė bėrė nė Sudan dhe nė vende tė tjera.



    Njėri prej kryebanditėve tė tyre, Muhamed Kutb,9 ka thėnė: “Ne do tė kapim zotėrimin e posteve elektorale (qeveritare) dhe do t’ua lėmė fronet udhėheqėsve.”10



    Ata lėvizin shpejt, me njė fshehtėsi gjakftohtė, deri nė zemėr tė udhėheqjes dhe revoltohen kundra shteteve, sa herė qė u shfaqet mundėsia. Kjo ėshtė pika e ndarjes mes Khauarixhėve Ka’dij dhe Khauarixhėve Theurij (Khauarixhėt revolucionarė). Kjo nuk do tė thotė se ka ndarje mes tyre nė sensin qė ata nuk e ndihmojnė dhe nuk e pėrkrahin njėri-tjetrin. Ata e duan njėri-tjetrin, simpatizojnė pėr njėri-tjetrin dhe e mbėshtesin njėri-tjetrin, sa herė qė ėshtė e mundur,11 madje edhe duke i mbajtur larg ata nga shfaqja e ēėshtjes sė tyre.



    Ka’dijėt – Lėvizja Revolucionarė:



    Pėrkufizimi i fjalės el-Ka’dij nga ana gjuhėsore:



    Pėrkufizimi i fjalės el-Ka’dij nė gjuhėn Arabe vjen nga fjala el-ku’ud (tė ulesh) me damme, dhe nga fjala el-mek’ad me fet’ha, qė do tė thotė diēka mbi tė cilėn ulesh.



    Dhe thuhet: ka’ade bihi (ai u ul mbi tė) dhe el-mek’ad ėshtė vendi ku ai ėshtė ulur, dhe el-ki’deh me kesra ėshtė mėnyra e uljes, dhe ki’deh e njė njeriu ėshtė hapsira qė mund tė zėjė ai nė vendin ku ėshtė ulur.



    el-Ka’deh ėshtė shumėsi i fjalės Ka’id, qė i thuhet nxitėsit, shtytėsit.12



    Ez-Zubejdi, rahimehullah, ka thėnė: “Ka’deh janė disa njerėz prej Khauarixhėve, tė cilėt u tėrhoqėn nga pėrkrahja e Ali Ibn Ebi Talib, radij-Allahu anhu, dhe u tėrhoqėn nga luftimi me tė. Dhe kushdo qė mban opinionin e tyre – d.m.th. tė Khauarixhėve – ai ėshtė Ka’dij nxitės. Ata e konsiderojnė gjykimin si tė drejtė, porse ata tėrhiqen, kur vjen puna tek revolta kundra njerėzve… dhe Ka’dijunėt janė ata qė nuk pėrzihen nė luftim. Ky ėshtė emri i grupit, dhe Harurijet, njė nga sektet e Khauarixhėve, quhen Ka’dij. Po ashtu, Shuratėt, njė sekt tjetėr i Khauarixhėve, janė ata qė duan tė marrin nė dorė sundimin (pushtetin), por pa shkuar nė betejė; edhe ata janė quajtur Ka’dij. Dhe ky ėshtė shumėsi i Ka’id.”13



    El-Ez’herij, rahimahullah, ka thėnė: “El-Ka’d: Shumėsi i Ka’id, dhe Ka’dij ėshtė nga ata Khauarixhė tė cilėt mbajnė opinionin e el-Ka’deh. Ata janė tė cilėt e konsiderojnė gjykimin si tė drejtė, por, prapėseprapė, ata tėrhiqen nga revolta kundra njerėzve.”14



    Ibnul-Arabij, rahimehullah, ka thėnė: “El-Ka’d: (Janė) Shuratėt, njė prej sekteve tė Khauarixhėve, tė cilėt dėshirojnė tė arrijnė udhėheqjen (pushtetin), porse nuk luftojnė pėr atė.”15



    --------------------------------------------------------------------------------
    9 Muhamed Kutb: Shejkh Rabij’ Ibn Hadij el-Medkhalij e pėrmend atė nė librin e tij el-Haddul-Fasil bejnel-Hak uel-Batil (fq 68), dhe ai e pėrmend atė nė mėnyrė indirekte nė en-Nasrul-Azijz (fq 102) duke thėnė: “…librat e Sejidit dhe vėllait tė tij.” Shejkh Rabij’ e pėrmend atė, gjithashtu, nė librin e tij Xhema’tul-Uahide (fq 165, 167, 170), nė tė cilin ai tėrheq vėmendjen kundėr librit tė tij Hel Nahnu Muslimun dhe Xhahilijetul-Karnil-Ishrijn. Shejkh Mukbil e pėrmend atė nė Feda’ih ue Nesa’ih (fq 104) dhe Shejkh Ahmed Ibn Jahja en-Nexhmij e pėrmend atė nė el-Meuridul-Adhabi-Dhilal (fq 204).
    10 Shiko librin el-Kutbijun ue Mukhatatatihim (fq 10).

    11 Dhe i gjen ata qė nėse revolucionarėt nga mesi i tyre bien nė burg, pjesa tjetėr e tyre ngrihen qė t’i mbrojnė ata nėpėr media, dhe Allahu ėshtė i Vetmi prej tė cilit kėrkohet ndihma!

    12 Shiko Taxhul-Urus (5/194) tė Zubejdit, Mu’xhem Tahdhibul-Lugah (3/3003) tė Ez’herit dhe el-‘Ajn (3/1501) tė Khalijlit.

    13 Shiko Taxhul-Urus (5/195) tė Zubejdit.
    14 Shiko Mu’xhem Tahdhibul-Lugah (3/3006) tė el-Ez’herit.


    --------------------------------------------------------------------------------

    Pėrkufizimi Tradicional i El-Ka’dijeh



    Ka’dijėt janė ata, pra, qė i nxisin dhe i shtyjnė njerėzit qė tė rebelohen kundra prijėsave, porse ata vetė qėndrojnė duarkryq dhe, faktikisht, janė distancuar nga luftimi i prijėsave dhe nga pėrdorimi i armėve. Megjithatė, ata konsiderohen si njė lėvizje nga ato tė Khauarixhėve revolucionarė.



    El-Hafidh Ibn Haxher (v.825 H), pasi pėrmendi njė sėrė sektesh tė devijuara, tha: “Ka’dijėt: Janė ata tė cilėt e zbukurojnė revoltėn kundra prijėsave, porse vetė nuk e kryejnė atė.”16



    Xhemal Ibn Furajhan el-Harithij ka thėnė: “Dhe Ka’dijėt, nė mė tė shumtėn e rasteve, janė mė tė rrezikshėm sesa vetė Khauarixhėt, pasi mėnyra e tė folurit, nxitja e urrejtjes nė zemra dhe provokimi i njerėzve tė thjeshtė kundra prijėsave ka ndikimin mė tė thellė tek shpirtrat, e veēanėrisht kur kjo vjen nga njė njeri qė ka elokuencė nė tė folur, i cili i shashtis njerėzit me gjuhėn e tij dhe e maskon atė me Sunetin.”17



    Themeluesi i Ka’dijėve:



    Nė pėrmendjen e disa njerėzve tė cilėt qenė tė akuzuar nė akijden e tyre, el-Hafidh Ibn Haxher tha: “Umran Ibn Hittan qe akuzuar se kishte opinionin e Ka’dijėve nga Khauarixhėt.”18



    Umran Ibn Hittan, pra, ishte udhėheqėsi i dikurshėm i Ka’dijėve, i cili vėrtet besonte nė fjalėn e Khauarixhėve me besim tė thellė, dhe mbi kėtė ai e bazoi poezinė e tij, ftoi pėr tek kjo dhe e mbrojti atė,19 dhe, bashkė me dashurinė qė kishte ai pėr khuruxhin (revoltėn) dhe luftimin, qėndroi duarkryq.



    Shohim, pra, se ai e bazon poezinė e tij mbi thirrjen pėr revoltė, pa u mburrur se ėshtė luftėtar. Ai qėndroi duarkryq pėr hir tė jetės sė kėsaj dynjaje, ose, mė saktė, ai ia mbathi dhe u tėrhoq, duke kėrkuar mbrojte dhe duke u frikėsuar pėr jetėn e tij,20 e kundėrta e asaj qė bėjnė kokat e Khauarixhėve, tė cilėt revoltohen dhe luftojnė, siē ishte Katarij Ibn Fuxha’ah i cili ishte, gjithashtu, njė prej poetėve tė tyre. Ky (Katarij Ibn Fuxha’ah) ka thėnė pėr Ka’dijėt, si puna e Ebu Khalid el-Kana’ij:



    “Mbathja, o Eba Khalid, pasi ti nuk je i pavdekshėm (khalid)
    Dhe Rrahmani nuk ka bėrė justifikim pėr ndonjė Ka’id
    Vallė, ti mendon se Kharixhiu ėshtė nė udhėzim
    ndėrsa vetė mbete mbrapa me atė qė vjedh dhe atė qė bėn dezertim.”21



    Ka’dijėt e Kohėve Moderne:



    Khauarixhėt e fraksionit Ka’dij nuk kanė pushuar sė ekzistuari nė kohėt moderne, pėrkundrazi, ata janė shfaqur nė njė numėr mė tė madh gjatė kėtyre kohėve.



    --------------------------------------------------------------------------------
    15 Shiko Mu’xhem Tahdhibul-Lugah (3/3006) tė el-Ez’herit.
    16 Shiko Hedjus-Sarij (fq 459) tė Ibn Haxherit.

    17 Shiko el-Exhuibetul-Mufijdeh (fq 460) tė el-Harithit.

    18 Shiko Hedjus-Sarij (fq 460) tė Ibn Haxherit.

    19 Shiko Shi’rul-Khauarixh (fq 128) tė Dr. Abdu-Rrezak Husejn.

    20 Ashtu siē u tėrhoqėn Ka’dijėt e kohėve moderne kah mbrojtjes dhe sigurisė nė Londėr e Amerikė, siē ėshtė Muhamed Surur, Umer Abdu-Rrahman, Ebu Katadeh el-Filistijni, Ebu Hamzah el-Misrij, Muhamed el-Mas’arij e tė tjerė.
    21 Shiko Shi’rul-Khauarixh (fq 128) tė Dr. Abdu-Rrezak Husejn. Po ashtu, Ka’dijėt e kohės sonė rrinė duarkryq dhe jetojnė mes gjynahqarėve tė pabindur nė shtetet e kufrit, ndėrkohė qė ata pretendojnė se janė nė udhėzim!


    --------------------------------------------------------------------------------

    Ka’dijėt nuk kanė ndaluar sė qėni tė pranishėm mes Muslimanėve dhe ata e kanė mashtruar njė pjesė tė rinisė sė Muslimanėve, duke i thirrur ata tek bidatet e tyre, dhe duke e ndihmuar kauzėn e tyre me tė gjitha mjetet dhe mėnyrat e mundshme. Ata kanė lėvizur me zell, pėr tė arritur qėllimin e tyre, madje edhe duke i larguar ata nga Suneti dhe duke ua bėrė Muslimanėve Fenė tė vėshtirė. Ata kanė ambicie pėr udhėheqje (pushtet) dhe sot janė tė pranishėm nėn disa emra klandestinė22 dhe slogane flakėrues. Parimet e tyre nuk kanė pushuar sė ekzistuari dhe ata kanė thirrėsat e tyre,23 orientimin e tyre dhe trashėgiminė e tyre.24



    Esh-Shabij thotė: “Nė tė vėrtetė, kjo kryengritje e Ka’dijėve dhe Ezarikėve ėshtė themeli i ndarjes mes Khauarixhėve njė herė tjetėr. Ka’dijėt nė Basrah janė nga anėtarėt e Khauarixhėve. Abdullah Ibn Ahmed, Abdullah Ibn Sefer dhe Ebu Buhejs ishin njė sekt i vetmuar, pas gjykimit kundra tyre tė en-Nafi’ el-Kharijxhi. Po ashtu, Nexhdeh el-Kharijxhi lėshoi njė sulm tė ashpėr kundra deklaratės sė Nafi’t dhe u tėrhoq me njerėzit e tij nė njė vend-kamping. Dhe, qė atėherė, grindjet u bėnė rruga nė tė cilėn ecin Khauarixhėt. Ata u dhanė pas luftimit tė ndaluar nė besime dhe beteja.”25



    Ka’dijėt, pra, janė ata qė rebelohen me fjalė kundra bindjes ndaj prijėsit dhe ata e fshehin rebelimin me shpatė, porse ata nuk e shfaqin atė haptazi, porse ata mblidhen bashkė, pėr t’i nxitur njerėzit kundra prijėsit.



    Ibn Haxher ka thėnė: “Khauarixhėt Ka’dijė nuk ishin tė mendimit qė tė shpallnin luftė, porse ata u kundėrviheshin prijėsve sipas fuqisė sė tyre. Ata thėrrisnin tek mendimi i tyre dhe, bashkė me kėtė, ata e zbukuruan revoltėn dhe e konsideronin atė si tė hajrit.”26



    Ka’dijėt, pra, janė ata qė i shtyjnė njerėzit, nxisin urrejtjen nė zemra kundra prijėsve dhe japin fetva, duke e bėrė tė lejuar atė qė Allahu e ka deklaruar tė ndaluar nė emėr tė largimit tė sė keqes, dhe ata janė mė tė kėqijtė prej Khauarixhėve.”27



    Abdullah Ibn Muhamed ed-Da’ijf, rahimehullah, ka thėnė: “Ka’dijėt janė mė tė kėqijtė prej Khauarixhėve.”28



    El-Alameh Muhamed Ibn Salih el-Uthejmin (v.1421 H), rahimehullah, tha gjatė komentit rreth Ka’dijėve nė diskutimin e hadithit tė Dhul-Khuvejsirit: “Mė tepėr ėshtė e habitshme se si ai (d.m.th. Dhul-Khuvejsira) e ofendoi tė Dėrguarin, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem. Dhe ai i tha atij: “Bėhu i drejtė!” Dhe ai (d.m.th. Dhul-Khuvejsira) i tha atij: “Unė nuk e dėshiroj Fytyrėn e Allahut me kėtė ndarje.”29



    --------------------------------------------------------------------------------
    22 Ata operojnė nėn emrin e Islamit dhe nėn pretendimin se kryejnė akte bamirėsie, gjėra tė cilėt nuk dihen, pėrveē se nga njerėzit e dijes, dijetarėt. Ata i marrin xhamitė si vende banimi dhe projektojnė aty qė tė mbledhin donacione (sadaka, zekat) dhe tė pėrfitojnė nga pasuria e atyre qė vijnė pėr t’u falur, dhe ata nuk kanė pushuar sė shfaquri diēka hapur nė publik ndėrkohė qė, nga ana tjetėr, ata e fshehin krejt diēka tjetėr, Allahu na ruajt!

    Shejkh Salih Ibn Feuzan el-Feuzan, hafidhahullah, thotė nė I’anetul-Mustefijd (1/243): “Shėnim mbi Mashtrimin e Mashtruesve: Besimtarėt duhet tė jenė gjithmonė tė kujdesshėm ndaj njerėzve tė dyshimtė dhe devijimit tė tyre. Ata shtiren se bėjnė pėrmirėsim dhe veprimtari bamirėse, siē ėshtė edhe ndėrtimi i xhamive! Megjithatė, aktivitetet e tyre tė mėparshme dhe sjelljet e tyre gjithmonė dėshmojnė pėr gėnjeshtrat e tyre, kėshtu qė asgjė nga kėto nuk pranohet prej tyre. Ne nuk mashtrohemi nga ato ēfarė shfaqin ata nė publik, pa shqyrtuar synimet e tyre dhe pasojat e tyre, edhe nėse u japim atyre njė afat mė tė gjatė nė kėto shfaqjet publike… Kėshtu qė Muslimanėve u duhet tėrhequr vėmendja dhe duhet tė kenė kujdes nga devijimi i njerėzve tė devijuar nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend. Dhe jo ēdo kush qė shfaq nė publik pėrmirėsim dhe veprimtari bamirėsie ėshtė i ndershėm. Kėshtu qė ne duhet tė jemi syhapur, tė kujdesshėm ndaj tyre dhe tė mos mashtrohemi.”

    23 Siē ėshtė Abdu-Rrahman Abdul-Khalik, drejtori i Xhami’atu Ihja’ut-Turath (Ringjallja e Trashėgimisė Islame, deri dje e pranishme edhe nė trojet Shqiptare, sh.p.) dhe Nadhim Sultan, njė tjetėr thirrės i kėsaj organizate.

    24 Shiko el-Khauarixh (fq 53) tė Dr. Nasir el-Akl, el-Khauarixh (fq 73) tė es-Sa’uij dhe Shi’rul-Khauarixh (fq 128) tė Dr. Abdu-Rrezak Husejn.

    25 Shiko el-Mebahith (fq 147) tė esh-Shabij.

    26 Shiko et-Tahdhijb (8/114) tė Ibn Haxherit.

    27 Shiko Sherr-Katla (fq 20) tė Xhemal Ibn Furajhan el-Harithij.
    28 Shiko Mesa’ilul-Imam Ahmed (fq 271) tė Ebu Davudit.
    29 Pėr shkak tė kėsaj, Khauarixhėt shfaqin hapur urdhėrimin e tė mirės dhe ndalimin e tė keqes, por, prapėseprapė, ata nuk e bėjnė kėtė me sinqeritet tek Allahu i Lartėsuar (porse pėr hir tė pushtetit, sh.p.)


    --------------------------------------------------------------------------------

    Ky ėshtė, pra, argumenti mė i madh qė tregon se revolta kundra prijėsit kryhet me shpatė dhe, po ashtu, kryhet me fjalė, qė do tė thotė se ky, Dhul-Khuvejsira, nuk e ngriti shpatėn kundra tė Dėrguarit, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, por, megjithatė, ai iu kundėrvu atij.



    Dhe ne e dimė me njė dije tė sigurt se natyra e vėrtet e rrethanės kėrkon qė, detyrimisht, tė mos bėhet revolta me shpatė, pėrveē kur e paraprin atė me revoltėn me gjuhė e fjalė. Dhe nuk ėshtė e mundur qė njerėzit tė rrėmbejnė shpatat pėr tė shpallur luftė kundra prijėsit, pa patur diēka apo dikė qė t’i nxisė ata. Ėshtė e pashmangshme qė aty tė mos jetė diēka qė i shtyn ata, e qė kjo ėshtė fjala. Kėshtu, pra, revolta kundra prijėsve me fjalė, ėshtė njė revoltė e vėrtetė, dhe kjo ėshtė vėrtetuar nga Suneti dhe nga situata aktuale e ēėshtjeve.”30



    Parimet dhe Shenjat e Ka’dijėve:



    Nė tė vėrtetė, ai qė e studion gjendjen e Ka’dijėve, tė vjetėrve apo tė rinjve, do tė arrijė tė nxjerri shenjat dhe parimet e mėposhtme:



    [1]: Rebelimi kundra prijėsit tė Muslimanėve mund tė jetė qoftė nė mėnyrė ideologjike ose fizike, ose me tė dyja ato. Kjo ėshtė metoda e nxitjes dhe e provokimit politik, tė cilėn ata nė mėnyrė artificiale e kanė quajtur: urdhėrimi i tė mirės dhe ndalimi i tė keqes!



    [2]: Revolta kundra xhematit tė Muslimanėve mund tė jetė qoftė nė mėnyrė ideologjike ose fizike, ose me tė dyja ato. Kjo ēon nė ndarjen nga Muslimanėt, nėse ata i kundėrshtojnė Ka’dijėt, dhe kėta (Ka’dijėt) i testojnė apo i sprovojnė njerėzit me disa pyetje, me qėllim qė tė sigurohen, nėse ata janė apo jo prej grupit tė tyre.



    [3]: Shtrembėrimi i teksteve qė trajtojnė urdhėrimin e tė mirės dhe ndalimin e tė keqes, duke i interpretuar ato se kanė pėr qėllim luftimin e qeverive, siē ėshtė e qartė nga gazetat, nga revistat dhe nga librat e kasetat e tyre.



    Imam Ebu-Bekr el-Axhurrij (v.360 H), rahimehullah, ka thėnė: “Dijetarėt, tė shkuarit dhe tė tashmit, nuk kanė patur mospajtim rreth faktit se Khauarixhėt janė njerėz tė kėqij, tė cilėt nuk i binden Allahut Azze ue Xhel dhe nuk i binden tė Dėrguarit tė Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, edhe pse ata mund tė agjėrojnė, tė falen e tė japin mund nė ibadet. Kjo nuk u bėn dobi atyre, edhe pse ata nė pamje tė jashtme shfaqin urdhėrimin e tė mirės dhe ndalimin e tė keqes, dhe kjo nuk u sjell dobi atyre, sepse ata e komentojnė Kur’anin sikur ai do tė thotė ēdo gjė qė duan ata dhe ēdo gjė qė ata ua shtrembėrojnė Muslimanėve. Me tė vėrtetė, Allahu Azze ue Xhel ka paralajmėruar kundra tyre, i Dėrguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka paralajmėruar kundra tyre, Khalifėt e Drejtė (Khulefai-Rrashidijn), pas tij, kanė paralajmėruar kundra tyre, Sahabėt, radij-Allahu anhum, dhe ata qė i pasuan ata nė mirėsi, rahmetullahi ilejhim, kanė paralajmėruar kundra tyre.”31



    [4]: Ata kanė predikues, thirrės tė mjaftueshėm mes radhėve tė tyre, tė cilėt shtiren se kanė dije. Dhe pjesa mė e madhe e tyre janė ashtu sikurse i pėrshkroi Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, “tė rinj nė moshė, budallenj nė tė kuptuar.”32



    --------------------------------------------------------------------------------

    30 Shiko Fetaua el-Ulema’il-Ekabir (fq 96) tė Abdul-Malik Ramadanit, el-Xheza’iri.

    31 Shiko esh-Sheri’ah (fq 21) tė el-Axhurrit.

    32 Transmetuar nga el-Bukharij (12/283) dhe Muslimi (2/746), nga hadithi i Suvejd Ibn Gafleh, radij-Allahu anhu. “Tė rinj nė moshė” kėtu ka kuptimin: tė rinj qė janė ende tė papjekur dhe qė nuk kanė mėsuar aq sa duhet pėr ta kuptuar tė vėrtetėn, dhe “budallenj nė tė kuptuar” ka kuptimin: budalla, injorant dhe qė nuk kanė logjikė, intelekt. Shiko Sherh Sahijh Muslim (7/169) tė en-Neueuij dhe Fet’hul-Barij (12/78) tė Ibn Haxher.


    --------------------------------------------------------------------------------

    Imam Ebu Bekr el-Axhurrij, rahimehullah, ka thėnė: “Nuk ėshtė e lejuar pėr atė qė e shikon kryengritjen e njė Khauarixhi qė ėshtė rebeluar kundra prijėsit, qoftė ai i drejtė apo zullumqar – dhe ky person (ky Khauarixh) ka tubuar njė grup njerėzish rreth vetes, ka zhveshur shpatėn e tij dhe e ka bėrė hallall vrasjen e Muslimanėve – nuk bėn qė ai qė e dėshmon kėtė, tė mashtrohet nga kėndimi i Kur’anit tė kėtij personi, koha e zgjatur nė tė cilėn rri ai nė Namaz, as agjėrimi i tij i vazhdueshėm, as fjalėt e tij tė mira e tė shkėlqyera nė dije, kur pėr tė ėshtė e qartė se rruga dhe metodologjia e tij ėshtė ajo e Khauarixhėve.”33



    [5]: Ata shfaqin nė publik pėr vetėt e tyre cilėsitė e njerėzve tė mirė, siē i ka pėrshkruar Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem: “Kėndimi juaj i Kur’anit nuk ėshtė gjė nė krahasim me kėndimin e tyre tė Kur’anit, Namazi i juaj nuk ėshtė gjė nė krahasim me Namazin tuaj dhe agjėrimi i juaj nuk ėshtė gjė nė krahasim me agjėrimin e tyre.”34



    Dhe Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: “Me tė vėrtetė, do tė jetė njė grup njerėzish prej jush tė cilėt do tė shtiren nė adhurimin e Allahut, derisa njerėzit tė mahniten nga ata dhe ata tė mahniten me vetėt e tyre. Ata do tė dalin nga Feja ashtu sikurse shigjeta del pėrtej présė sė saj.”35



    Imam Ebu Bekr el-Axhurrij, rahimehullah, ka thėnė: “Nuk ėshtė e lejuar pėr atė qė e shikon kryengritjen e njė Khauarixhi qė ėshtė rebeluar kundra prijėsit, qoftė ai i drejtė apo zullumqar – dhe ky person (ky Khauarixh) ka tubuar njė grup njerėzish rreth vetes, ka zhveshur shpatėn e tij dhe e ka bėrė hallall vrasjen e Muslimanėve – nuk bėn qė ai qė e dėshmon kėtė, tė mashtrohet nga kėndimi i Kur’anit tė kėtij personi, koha e zgjatur nė tė cilėn rri ai nė Namaz, as agjėrimi i tij i vazhdueshėm, as fjalėt e tij tė mira e tė shkėlqyera nė dije, kur pėr tė ėshtė e qartė se rruga dhe metodologjia e tij ėshtė ajo e Khauarixhėve.”36



    [6]: Njė tjetėr shenjė e tyre ėshtė mungesa e kėrkimit tė dijes Sheriatike nga ana e tyre. Edhe pse ata mund ta lexojnė Kur’anin, ata vetėm e lexojnė atė me gjuhėt e tyre dhe ai nuk i arrin zemrat e tyre, siē edhe i ka pėrshkruar ata Profeti, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem: “Ata e lexojnė Kur’anin, por ai nuk i kalon gurmazet e tyre.”37 Dhe nė njė transmetim tjetėr: “Njerėz qė e lexojnė Kur’anin me gjuhėt e tyre, por ai nuk i kalon gurmazet e tyre. Ata dalin nga Feja ashtu sikurse shigjeta del pėrtej présė sė saj.”38



    Shejkhul-Islam Ibn Tejmijeh (v.728 H) ka thėnė pėr Khauarixhėt: “Ata ishin njerėz injorantė, tė cilėt u ndanė nga Suneti dhe Xhemati, pėr shkak tė paditurisė.”39



    [7]: Ata nuk kanė mes radhėve tė tyre ndonjė Dijetar tė kapur pas Kur’anit dhe Sunetit, kurse prijėsit e tyre, ata janė ashtu siē ka thėnė el-Hafidh Ibn Rexheb (v. 795 H), rahimehullah: “Sa pėr njerėzit e bidateve dhe devijimit dhe kushdo qė pėrpiqet t’u ngjasojė dijetarėve, ndėrkohė qė ai nuk ėshtė prej tyre, atėherė ėshtė e lejuar ekspozimi i injorancės sė tyre dhe bėrja publike e gabimeve tė tyre, me qėllim paralajmėrimin e atyre tė cilėt, nė rast tė kundėrt, do t’i marrin ata si shembull pėr t’i pasuar.”40



    --------------------------------------------------------------------------------

    33 Shiko esh-Sheri’ah (fq 28) tė el-Axhurrit.

    34 Transmetuar nga Muslimi (7/748), nga hadithi i Ali Ibn Ebi Talib, radij-Allahu anhu.

    35 Sahijh: Transmetuar nga ebu Ja’la nė el-Musned (3/107), nga hadithi i Enes Ibni Malik, radij-Allahu anhu, dhe ėshtė vėrtetuar nga el-Albani nė Silsiletus-Sahijha (4/519).

    36 Shiko esh-Sheri’ah (fq 28) tė el-Axhurrit.

    37 Transmetuar nga el-Bukharij (12/283) dhe Muslimi (2/746), nga hadithi i Suvejd Ibn Gafleh, radij-Allahu anhu.

    38 Transmetuar nga el-Bukharij (12/290) dhe Muslimi (2/770), nga hadithi i Sehl Ibn Hanijf, radij-Allahu anhu.

    39 Shiko Minhaxhus-Sunneh (3/464) tė Ibn Tejmijes.

    40 Shiko el-Fark bejnen-Nasijha uet-Ta’jir (fq 33) tė Ibn Rexhebit.


    --------------------------------------------------------------------------------

    [8]: Mashtrimi i vetvetes dhe njė ndjenjė superioriteti para Dijetarėve tė drejtė, deri nė atė pikė, saqė ata pretendojnė se janė mė tė ditur se Dijetarėt pėr tė kuptuar ēėshtjet e aktualitetit, dhe tek kjo i tubojnė tė rinjtė e papjekur, tė cilėt nuk kanė dije.41



    Prej kėtu, ata e pėrēajnė unitetin e Muslimanėve dhe ata e shpallin tė keqe atė qė nuk ėshtė e keqe dhe e shpallin tė mirė atė qė nuk ėshtė e mirė. Shejkhul-Islam Ibn Tejmijeh ka thėnė pėr Khauarixhėt: “Ata i kanė dy cilėsi tė mirėnjohura me tė cilat ata e pėrēajnė unitetin e Muslimanėve dhe tė prijėsve tė tyre. Njėra prej tyre ėshtė se ata e braktisin Sunetin dhe e shpallin tė keqe atė qė nuk ėshtė e keqe, ose e shpallin tė mirė atė qė nuk ėshtė e mirė.”42



    Dhe Shejkhul-Islam Abdul-Azijz Ibn Abdullah Ibn Baz (V. 1420 H), rahimehullah, ka thėnė: “Dhe prej asaj qė ėshtė folur mjaft, pėr shkak tė bollėkut tė injorancės qė ekziston nė lidhje me gjendjen aktuale tė ēėshtjeve, ėshtė akuzimi i disa prej njerėzve tė dijes dhe mirėsisė se ata janė injorantė rreth ēėshtjeve tė hipokritėve dhe sekularistėve. Kėshtu qė kjo nuk ėshtė pėr t’u fajėsuar Dijetarėt tė cilėt nuk e dinė se mes Umetit gjendet njė hipokrit apo njė heretik (mulhid), tė cilėt as nuk e dinė gjendjen e tij. Pas kėsaj, bėhet e qartė se kjo ėshtė nėnvlerėsim i Dijetarėve.”43



    [9]: Injoranca mbi dijen e Kur’anit dhe Sunetit dhe mjaftueshmėria e tyre me dije rreth politikės, duke pretenduar me kėtė se kjo ėshtė themeli mė parėsor i Fesė!



    Shejkhul-Islam Ibn Tejmijeh ka thėnė: “Dhe bidatet e para, siē ishin bidatet e Khauarixhėve, ato erdhėn vetėm pėr shkak tė njė kuptimi tė varfėr tė Kur’anit. Ata nuk patėn si qėllim kundėrshtimin e Kur’anit, porse ata kuptuan tek ai atė qė nuk ishte prej tij.”44 Dhe Ibn Tejmijeh, rahimehullah, ka thėnė: “Dhe Khauarixhėt nuk kapen pas Sunetit, pėrveē se ata i shtrembėrojnė dykuptimshmėritė (ambiguitetet) e tij.”45



    [10]: Nxitimi pėr tė ndryshuar dhe pėr tė kundėrshtuar gjykimet fetare dhe vazhdimisht luhaten dhe i ndryshojnė opinionet, sipas ngjarjeve mė tė fundit tė politikės, me qėllim kapjen e pozitave tė favorshme.46 Pėr shkak tė kėsaj, ata vazhdimisht i injorojnė hadithet, edhe nėse ata vijnė nėpėrmjet zinxhirėve tė saktė tė transmetimit. Herė ata kritikojnė zinxhirin e herė kritikojnė tekstin e hadithit. Dhe ata vazhdimisht i shtojnė debatet dhe ndarjet mes tyre, dhe, sa herė qė ata kanė mosmarrėveshje, ata ndahen mes veti.



    --------------------------------------------------------------------------------

    41 Kėto janė pretendime tė zgjeruara kinse Dijetarėt nuk e kuptojnė dot gjendjen aktuale tė ēėshtjeve, ndryshe nga kėta politikanė Ka’dijė. Ata pretendojnė se janė dijetarėt qė i kuptojnė ēėshtjet aktuale (fik’hul-uaki’ah) ndėrkohė qė Dijetarėt e fetvave janė tė njė kohe tjetėr. Sipas pasuesve tė tyre, ata kanė mė shumė tė drejtė dhe pėrparėsi pėr t’u ndjekur.




    Dobi: Ndjenja Fallco e Superioritetit tė Sefer Haualit Kundra Dijetarėve:

    Ka thėnė Sefer Hauali nė audio-kasetėn me titull “Fe Firru il-lAllah”: “Pėrse gjithmonė e hedhim fajin nė mėnyrė tė veēantė nga njėri krah? Nė mėnyrė tė veēantė pėr ata njerėz qė po jetojnė nė rrethana tė caktuara, tė cilat detyrimisht u kėrkojnė atyre qė tė jenė bujarė nė sjelljen e tyre!! Dhe kushte tė vėshtira!! Pėrderisa ne jemi ata qė po jetojmė nė komoditet, ne duhet tė themi tė vėrtetėn nė shtėpitė tona dhe nė xhamitė tona…Dijetarėt tanė, vėllezėrit tanė! Mjaft (i kemi justifikuar)! Mjaft (i kemi justifikuar)! (Kefahum! Kefahum!) Ne nuk mund t’u justifikojmė ēdo gjė atyre, ne nuk mund tė themi qė ata janė tė pagabueshėm!! … Ne themi: Po! Ata kanė disa mangėsi pėr tė mėsuar gjendjen aktuale tė ēėshtjeve, ata kanė disa gjėra pėr tė cilat ne i lėmė aty ata! Jo pėr shkak tė superioritetit tonė mbi ta, por pėr shkak se ne i kemi pėrjetuar ngjarjet, dhe ata nuk i kanė jetuar ato, sepse ata jetuan nė njė kohė tjetėr! Kushtet tona tė ndryshme!!… Megjithatė, unė them si vijon: Pėrgjegjėsia themelore fillimisht bie mbi ne, studentėt e dijes! Dhe disa nga dijetarėt kanė filluar me tė vėrtetė ta lėshojnė autoritetin mbi ēėshtjet, sepse dua tė them qė ata janė plakur, ose deri nė njėfarė mase… (!?)”

    42 Shiko Mexhmu’ul-Fetaua (19/27) tė Ibn Tejmijes.

    43 Shiko Irshadul-Barijeh (fq 126) tė Husejnit.

    44 Shiko Mexhmu’ul-Fetaua (13/30) tė Ibn Tejmijes.

    45 Shiko Mexhmu’ul-Fetaua (13/48) tė Ibn Tejmijes.

    46 Pasione nė mungesė tė dijes dhe fik’hut (tė kuptuarit)!


    --------------------------------------------------------------------------------

    Shejkhul-Islam Ibn Tejmijeh, rahimehullah, ka thėnė pėr Khauarixhėt, kur ata nuk i kuptojnė disa hadithe tė caktuar: “Ata herė e injorojnė zinxhirin dhe herė injorojnė tekstin (e hadithit). Dhe, nėse ata nuk e kuptojnė atė (hadithin), atėherė ata nuk e pasojnė atė. Atyre nuk u duhet besuar realiteti i Sunetit, me tė cilin erdhi i Dėrguari, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem. Pėr mė tepėr, atyre nuk u duhet besuar realiteti i Kur’anit.”47



    [11]: Nxitimi pėr tė pėrdorur gjykime qė janė prej mospajtimeve tė opinioneve mes njerėzve tė dijes pa u kthyer tek Kur’ani dhe Suneti, dhe diskutimi rreth deklaratave tė tyre dhe deklarimi i qėndrimit tė saktė nė lidhje me kėtė, dhe nxitimi pėr tė pėrdorur gjykime kundra kundėrshtarit pa i verifikuar ato. Dhe ata japin fetva dhe mbajnė qėndrime duke u bazuar thjesht mbi zėra qė qarkullojnė lart e poshtė, dhe, pėr kėtė arsye, ata vazhdimisht nxitojnė tė nxjerrin pėrfundime.



    [12]: Dhėnia e gjykimeve dhe akuzimi pėr atė ēfarė ka nė zemra, dhe prej kėsaj ėshtė gjykimi pėr nijetin dhe mendimet.



    [13]: Marrja e dijes nga ata qė nuk janė Dijetarė dhe studimi me pseudo-Dijetarė dhe me “profesorė tė kulturuar”, tė cilėt janė nė njė nivel me popullin e thjeshtė sa i pėrket dijes mbi Sheriatin.



    [14]: Vrazhdėsia nė diskutime, nė debate dhe nė mospajtim mes zemrave tė tyre, qoftė edhe nė ēėshtje tė fik’hut.48



    [15]: Nxitimi pėr t’iu pėrgjigjur fitneve me sjellje prej fundėrrine, siē janė demonstratat, protestat dhe marshimet. Ata thėrrasin me ēfarėdolloj parulle, pa u kthyer kah njerėzit e dijes, pėrveē atyre qė bien njėmend me epshet e tyre.



    [16]: Ata nuk veprojnė nė pėrputhje me Sunetin, nėse ai bie nė kundėrshtim me epshet e tyre. Ibn Tejmijeh, rahimehullah, ka thėnė: “Dhe Khauarixhėt nuk kapen pas Sunetit, pėrveē se ata i shtrembėrojnė dykuptimėsitė e tij pa atė e cila e kundėrshton kuptimin e qartė tė Kur’anit, sipas tyre.”49



    [17]: Ata i luftojnė njerėzit e Islamit dhe grinden me ta, ndėrkohė qė i lėnė rehat adhuruesit e idhujve, siē ka thėnė Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem: “Ata i luftojnė njerėzit e Islamit dhe i lėnė rehat idhujtarėt.”50



    Ebul-Hasen el-Esh’arij (v.324 H), rahimehullah, ka thėnė: “Sa pėr shpatėn, tė gjithė Khauarixhėt flasin me tė dhe e ngritin atė, pėrveē Ibadijve. Ata nuk janė tė mendimit pėr tė bėrė rezistencė ndaj njerėzve me shpatė. Megjithatė, ata janė tė mendimit pėr t’i larguar prijėsit tiranė.”51



    Dhe Ibn Tejmijeh, rahimehullah, ka thėnė: “Khauarixhėt janė mė tė dukshmit nga njerėzit e bidatit dhe pėr luftimin kundra prijėsave.”52



    Kėto janė, pra, parimet dhe shenjat e Khauarixhėve, qė kanė filluar tė shfaqen brenda xhemateve dhe shoqėrive (xhem’ijetu) dhe grupeve (hizbijeve) Islame, tė cilat janė themeluar nė ditėt e sotshme.



    --------------------------------------------------------------------------------
    47 Shiko Mexhmu’ul-Fetaua (19/73) tė Ibn Tejmijes.
    48 Pėrkundrazi, ata do tė luftojnė me ty qoftė dhe pėr ēėshtje tė fik’hut!

    49 Shiko Mexhmu’ul-Fetaua (13/48) tė Ibn Tejmijes.

    50 Transmetuar nga Muslimi (2/742), nga hadithi i Ebi Se’id el-Khudrij, radij-Allahu anhu.

    51 Shiko Mekalatul-Islamijin (1/204) tė el-Esh’ariut.
    52 Shiko Mexhmu’ul-Fetaua (2/217) tė Ibn Tejmijes.


    --------------------------------------------------------------------------------

    Shpesh i shohim tė rinjtė e tyre, tė cilėt ende nuk e kanė arritur pjekurinė nė dijen e tyre, qė tė mos marrin dije nga dijetarėt e drejtė; ata vetėm studiojnė nga njėri-tjetri, ose nga librat, pa u drejtuar kah dijetarėt. Po ashtu, ne i kemi dėshmuar shumė prej “profesorėve tė kulturuar” ithtarėt e sloganeve, tė cilėt nuk e kuptojnė Fenė sipas njė menhexhi (metodologjie) tė saktė, se lėnda e tyre e parė janė epshet dhe politikat e devijuara tė Khauarixhėve.



    Prandaj, ki kujdes, lexues i dashur, nga pretendimet e Ka’dijėve dhe nga sloganet e tyre, dhe kapu pas asaj mbi tė cilėn janė Dijetarėt e Hadithit, pasi kjo ėshtė Rruga e Drejtė, rruga e Selefus-Salih dhe rruga e Besimtarėve. Allahu na bėftė ne dhe ju prej tyre!




    Burimi : [SunnahPublishing.net]
    Pėrktheu: Alban Malaj

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Postime
    454

    E vėrteta mbi Sufizmin

    Nga Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali
    Pėrktheu: Fatbardh Veseli





    Parathėnie
    Hyrje
    Pėrkufizimi i Sufizmit
    Shfaqja e Sufizmit pėr herė tė parė
    Si filloi Sufizmi?
    Shkollat e mendimit tė Sufive
    Pėrnderimi i Shejhėve nė mesin e Sufive
    Dallimi nė mes tė Zuhdit (Asketizmit) dhe Sufizmit
    Shembuj nga Ligėsia e Sufive ekstremė
    Unifikimi (bashkimi) i feve sipas Ibn'Arabiut
    "Mrekullitė" e Sufive
    Fjala pėrfundimtare
    Fjalorth





    Parathėnie



    I tėrė hamdi dhe falėnderimi ėshtė pėr All-llahun Njė; paqja dhe bekimi qofshin mbi atė pas tė cilit nuk ka mė tė Dėrguar, pastaj:


    Kjo ėshtė njė ligjeratė tė cilėn ua mbajta studentėve tė Darul-Hadithit nė Mekke nė vitin 1401H, me titull, "E vėrteta mbi Sufizmin nė Dritė tė Kur’anit dhe Sunnetit." Pastaj disa dashamirės kėrkuan qė kjo tė shtypet dhe tė botohet pėr tė mirėn e njerėzve nė pėrgjithėsi. Unė iu pėrgjigja kėsaj kėrkese, pavarėsisht nga koha e kufizuar. Nė pėrgatitje tė kėtij materiali, kisha parasysh nivelin e kuptueshmėrisė (njohurive) tė studentėve tė cilėve u ėshtė mbajtur ligjėrata, prandaj ėshtė e lehtė pėr t’u kuptuar, megjithė pėrfshirjen e aspekteve tė ndryshme tė temės, e tėrė lavdėrimi ėshtė pėr All-llahun. E lus All-llahun, mė tė Lartin, qė ta bėjė kėtė tė dobishme pėr ēdo kėrkues tė sė vėrtetės, e All-llahu ėshtė i ditur pėr qėllimet tona.


    Muhammed ibn Rebi ibn Hadi el-Medkhali


    Mekke


    6/3/1404H.




    Hyrje



    Tė gjitha falėnderimet dhe lavdėrimet janė pėr All-llahun. Atė e lavdėrojmė dhe e falėnderojmė. Kėrkojmė ndihmėn e Tij nga e keqja e vetes sonė dhe nga veprat tona tė kėqija. Kėdo qė All-llahu e udhėzon, nuk ka kush e humb; dhe kėdo qė Ai e humb, nuk ka kush ta udhėzojė. Dėshmoj qė askush nuk meriton tė adhurohet, pėrveē All-llahut, dhe dėshmoj qė Muhammedi ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij. Pastaj:


    All-llahu, i Bekuari dhe mė i Larti, na ka krijuar dhe na ka sjell nė kėtė jetė pėr njė qėllim tė madh dhe tė urtė, tė cilin Ai e do dhe me tė cilin ėshtė i kėnaqur, e ai (qėllim) ėshtė adhurimi i Tij, tė vetmit, pa i pėrshkruar partnerė. All-llahu, mė i Larti, thotė:


    "Unė nuk i kam krijuar njerėzit dhe xhinnėt pėr tjetėr, veēse tė mė adhurojnė Mua." (dh-Dharijat: 56)


    Pastaj All-llahu e ka dalluar njerėzimin nga krijesat e tjera me atė se Ai i ka bekuar ata me intelekt, me anė tė tė cilit ata mund ta njohin Zotin e tyre, dhe janė nė gjendje ta dallojnė atė nga e cila kanė dobi, dhe atė e cila u bėn dėm atyre.


    Veē kėsaj, nga mėshira e Tij mbi shėrbėtorėt e Tij, Ai, i Cili ėshtė i Pastėr dhe larg ēdo mangėsi, nuk i ka lėnė ata nė njė gjendje tė tillė qė tė mbėshteten vetėm nė intelektin e tyre pėr ta dalluar tė mirėn nga e keqja. Pėr mė tepėr, Ai u dėrgoi atyre Pejgamberė dhe u zbriti Librat e Shpallura, tė cilat pėrmbajnė gjithēka qė All-llahu ka urdhėruar, ndaluar apo porositur, ku mbėshtetet suksesi dhe fatbardhėsia e njerėzimit nė kėtė botė dhe nė tė Pastajmen. Kėshtu qė pas dėrgimit tė Pejgamberėve, nuk ka mbetur asnjė shfajėsim apo arsyetim pėr atė qė gjindet nė drejtim tė gabuar, apo pėr atė qė largohet nga rruga e All-llahut. Bile i tilli meriton ndėshkim. All-llahu, mė i Larti, ka thėnė:


    "Tė Dėrguarė, qė ishin lajmgėzues e kėrcėnues, ashtu qė pas dėrgimit tė tė Dėrguarve, njerėzit tė mos kenė justifikim para All-llahut." (en-Nisa: 165)


    All-llahu e pėrfundoi dhe e plotėsoi vargun e tė Dėrguarve me Pejgamberin tonė Muhammed, kėshtu qė ai ėshtė i Dėrguari i fundit dhe mė i miri, dhe Ai (All-llahu) ia zbriti atij Librin mė tė mirė tė Shpallur. Pėr kėtė arsye, Sheriati (Legjislacioni) i tij ėshtė rruga mė e plotė dhe mė gjithėpėrmbledhėse. Pastaj, ai nuk iu bashkua shoqėrisė mė tė lartė tė engjėjve, derisa All-llahu e kompletoi Fenė dhe e pėrsosi dhuntinė e Tij, siē thotė All-llahu, mė i Larti, nė ajetin i cili zbriti pak para vdekjes sė tij (tė Dėrguarit) dhe kjo ishte nė ditėn e Arafatit ndėrsa ai ishte nė hutben e tij gjatė Haxhit Lamtumirės:


    "... Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova Dhuntinė Time ndaj jush, zgjodha pėr ju Islamin fe..." (el-Ma’ide: 3)


    Kėshtu qė nuk ka mbetur hapėsirė pėr askė, kushdo qoftė ai, qė tė fusė diē tė re nė Fe, e as tė heqė diēka nga ajo. Pėr mė tepėr, gjėja e parė nė tė cilėn i Dėrguari i All-llahut thirri ishte Teuhidi (tė adhuruarit e All-llahut nė Njėshmėrinė e Tij), e cila shprehet pėrmes dėshmisė qė askush nuk meriton tė adhurohet pos All-llahut dhe qė Muhammedi ėshtė i Dėrguar i All-llahut. Ai i kaloi trembėdhjetė vite duke thirrur nė kėtė frazė dhe duke mos thirrur nė asgjė tjetėr pėrveē saj, ashtu siē kishin vepruar (thirrur) tė gjithė tė Dėrguarit, prej tė cilėve nuk pati asnjė qė tė fillojė thirrjen nė diē tjetėr, veēse duke u thėnė:


    "...Adhuroni All-llahun, nuk keni zot tjetėr (tė denjė pėr adhurim) pos Tij..." (el-A’raf: 59)


    Kėshtu qė Teuhidi ėshtė thelbi me tė cilin erdhėn tė gjithė tė Dėrguarit, qėllimi i tė gjithėve prej tyre dhe parimi qėndror i tėrė asaj nė tė cilėn thėrrisnin, ajo mbi tė cilėn i kanė vėnė themelet dhe ajo pėr tė cilėn u dėrguan. Argumenti pėr kėtė mund tė shihet nė shumė ajete, e nė mesin e tyre Fjala e All-llahut, ku Ai, mė i Larti, thotė:


    "Ne dėrguam nė ēdo popull tė Dėrguar qė t’u thonė: ‘Adhuroni All-llahun e largohuni nga djajt!’ Por pati nga ata (disa) qė All-llahu i udhėzoi dhe pati nga ata tė gjykuar me humbje. Pra udhėtoni nėpėr botė dhe shihni si ishte fundi i gėnjeshtarėve." (en-Nahl: 36)


    Thėnia e All-llahut, mė tė Lartit:


    "Vėrtet, Ne e patėm dėrguar Nuhun te populli i tij, e ai tha: ‘O populli im! Adhuroni All-llahun, nuk keni zot tjetėr (tė denjė pėr adhurim) pos Tij. Unė kam frikė pėr dėnimin tuaj nė njė Ditė tė Madhe." (el-A’raf: 59)


    Thėnia e All-llahut, mė tė Lartit:


    "Edhe te (populli) Adi-t (dėrguam) vėllanė e tyre Hudin, e ai tha: ‘O populli im! Adhuroni All-llahun! Ju nuk keni zot tjetėr pos Tij, a nuk po frikėsoheni?!" (el-A’raf: 65)


    Thėnia e All-llahut, mė tė Lartit:


    "Edhe (popullit tė) Themudit i patėm dėrguar vėllanė e tyre, Salihun, e ai u tha: ‘O populli im! Adhuroni All-llahun, ju nuk keni zot tjetėr pos Tij. Ai sė pari ju krijoi nga dheu..." (Hud: 61)


    Thėnia e All-llahut, mė tė Lartit:


    "Edhe Medjenit (i dėrguam) vėllanė e tyre Shuajbin, i cili u tha: ‘O populli im, adhuroni All-llahun, ju nuk keni Zot tjetėr pos Tij." (Hud: 84)



    Ka edhe shumė ajete tė tjera qė tregojnė se Teuhidi ishte gjėja e parė nė tė cilėn Pejgamberėt e ftonin popullin, meqė Teuhidi ėshtė themeli i Islamit, e cila ėshtė feja e tė gjithė tė Dėrguarve dhe Pejgamberėve. Pastaj, kur themeli krijohet, aktet e tjera tė adhurimit dhe rregullat e tjera ndėrtohen mbi tė. Kjo nuk do tė thotė qė thirrėsi duhet t’i trajtojė degėt e tjera tė Islamit me pakujdesi, por ėshtė njė rregull qė asnjė vepėr nuk do tė jetė e saktė, e as qė do tė pranohet, nė qoftė se Akideja (Besimi) e personit nuk ėshtė nė rregull dhe e saktė. Mu ashtu siē nuk ėshtė korrekte qė ta ndėrtojmė shtėpinė pa e siguruar mirė themelin: nėse kjo nuk bėhet, atėherė shpejtė do tė rrėnohet dhe do tė rrėzohet. Ky realitet ėshtė theksuar mė tepėr pėr faktin se shirku (tė drejtuarit ndonjė pjesė apo formė tė adhurimit, apo ēkado qė ėshtė e drejtė e All-llahut, dikujt tjetėr pėrveē Tij), qė ėshtė e kundėrta e Teuhidit, ėshtė mėkat mė i madh se ēfarėdo mėkati tjetėr. Prandaj All-llahu, mė i Larti, na informon se Ai nuk do ta falė atė qė vdesė nė shirk. All-llahu i Lartėsuar thotė:


    "Ėshtė e vėrtetė se All-llahu nuk fal (mėkatin) qė t’i bėhet Atij shok (shirkun), e pos kėtij (mėkati) falė atė qė dėshiron Ai..." (en-Nisa: 116)


    Kėshtu qė ēdo mėkat qė njeriu mund tė kryejė, qė ėshtė mė i vogėl se tė shoqėruarit e tė tjerėve nė adhurimin ndaj All-llahut (shirku) dhe pabesimi (kufri), atėherė ka shpresė qė All-llahu do t’ia falė mėkatin kėtij personi dhe do tė fusė atė nė Parajsė, pėr aq sa ėshtė i pastėr nga njollat e shirkut. Sidoqoftė, ai i cili vdes nė shirk, edhe nė qoftė se pretendon se ėshtė nė Islam, fati i tij sigurisht qė ėshtė Xhehennemi-Zjarri, All-llahu na ruajtė nga ai!


    Pėr kėtė asye, ėshtė thelbėsore qė tė jemi tė vetėdijshėm pėr kėtė ēėshtje jashtėzakonisht tė rėndėsishme, kėshtu qė t’i thėrrasim njerėzit nė Teuhid dhe t’i paralajmėrojmė pėr rrezikun e shoqėrimit tė dikujt nė adhurim ndaj All-llahut, dhe kėtė ta vendosim nė maje tė listės sė gjėrave nė tė cilat thėrrasim. Pastaj, kur i Dėrguari i All-llahut e dėrgoi Muadhin nė Jemen pėr t’i thirrur njerėzit pėr te All-llahu, ai (i Dėrguari) e mėsoi atė si t’ia fillojė thirrjes. Ai e mėsoi qė tė fillojė me atė qė ėshtė mė e rėndėsishmja dhe tė pasojė me atė qė vjen pas saj pėr nga rėndėsia. Ibn Abbasi radijallahu anhuma transmeton:


    "Kur i Dėrguari i All-llahut e dėrgoi Muadhin nė Jemen, ai i tha: Ti do tė shkosh te njė popull nga pasuesit e Librit, prandaj le tė jetė gjėja e parė nė tė cilėn i thėrret dėshmia se askush nuk ka tė drejtė tė adhurohet pos All-llahut - dhe nė njė transmetim: se ata duhet ta veēojnė All-llahun (Teuhidi)-, kėshtu qė nėse tė binden, atėherė informoji se All-llahu i ka obliguar me pesė Namaze ēdo ditė dhe natė. Nėse tė binden nė kėtė, atėherė tregoju qė All-llahu i ka obliguar me bamirėsi, e cila duhet t’u merret tė pasurve dhe t’u jepet tė varfėve. Kėshtu qė, nėse tė binden nė kėtė, atėherė ruaju marrjes sė pjesės mė tė mirė tė pasurisė sė tyre, dhe ruaju lutjes sė tė shtypurit, meqė nuk ka perde nė mes tij dhe All-llahut." (Buhari dhe Muslim)


    Kėshtu, mėsimi nga ky hadith ėshtė se ai e mėsoi atė se si tė bėjė da’uet (thirrje-ftesė nė Islam) dhe se duhet tė fillojė nga thirrja nė Teuhid para tė tjerave. Pastaj, kur ata tė hyjnė nė Teuhid, ai duhet t’i ftojė ata nė veprat e pėrmendura, duke filluar nga Namazi (Lutja), e cila ėshtė kryesorja e tė gjitha akteve tė adhurimit. Kėshtu qė, ēdo thirrės duhet ta marrė tė Dėrguarin e All-llahut si shembull udhėzues. O vėllezėr, kur kjo tė kuptohet, atėherė duhet tė keni kujdes (dhe ta dini, sh.p.) se janė njė numėr i thirrjeve shkatėrrimtare, tė cilat janė themeluar nė mesin e muslimanėve dhe tė cilat kanė tronditur dhe dėmtuar besimin e mbajtur nė zemrat tyre. Ata e kanė ndotur Akiden e pastėr islame dhe janė rritur nėpėr faza, pėr tė arritur njė nivel aq tė rrezikshėm, saqė kanė ēuar kah ndarja e muslimanėve nė sekte dhe parti, pėr tė cilat i Dėrguari ka thėnė:


    "Me tė vėrtetė ata qė ishin para jush nga Pasuesit e Librit, janė ndarė nė 72 sekte dhe kjo Fe do tė ndahet nė 73 (sekte). 72 janė nė Zjarr dhe njė nė Parajsė, dhe ky ėshtė Xhemati." [Transmetuar nga Ahmed dhe Ebu Daud, dhe ėshtė shpallur hasan nga el-Hafidh (Ibn Haxher)]


    Nuk ka dyshim se ēdonjėra nga kėto sekte pretendon pėr vete se ėshtė sekti i shpėtuar, se ėshtė i drejtė dhe se e ndjek tė Dėrguarin. Por rruga e sė vėrtetės ėshtė njė rrugė e vetme, ėshtė ajo e cila ēon nė shpėtim, dhe ēdo rrugė tjetėr ėshtė ndonjė nga rrugėt e devijimit, e cila ēon nė shkatėrrim, siē tregohet nė hadithin e Ibn Mes’udit, radijallahu ‘anhu, i cili thotė:


    "I Dėrguari i All-llahut vizatoi njė vijė tė drejtė me dorėn e tij dhe tha: ‘Kjo ėshtė Rruga e Drejtė e All-llahut.’ Pastaj ai vizatoi vija nė tė djathtė dhe nė tė majtė, dhe tha: ‘Kėto janė rrugė (tė tjera), nė krye nė ēdonjėrės prej tė cilave gjindet nga njė djall qė thėrret nė tė.’ Pastaj ai lexoi:


    "Dhe kjo ėshtė rruga (feja) Ime e drejtė (qė e pėrcaktova pėr ju), pra pėrmbajuni kėsaj e mos ndiqni rrugė tė tjera e t’ju ndajnė nga Rruga e Tij." (el-En’am: 163)


    Pra rruga e sė vėrtetės ėshtė tė kapurit pėr Librin e All-llahut dhe Sunnetin e Pejgamberit alejhis-selam, siē thuhet nė hadith:


    "Kam lėnė nė mes jush dy gjėra, me tė cilat nuk do tė humbni: Librin e All-llahut dhe Sunnetin tim, dhe ato nuk do tė ndahen derisa tė vijnė tek unė te Pellgu." (Sahi, transmetuar nga Ahmed dhe en-Nesa’i)


    I Dėrguari i All-llahut gjithashtu na ka treguar neve lajmin e gėzueshėm se njė grup nga Ummeti i tij do tė vazhdojė nė tė vėrtetėn deri nė Ditėn e Kijametit. Xhabir ibn Abdullah transmeton se e ka dėgjuar tė Dėrguarin duke thėnė:


    "Njė grup nga Ummeti im nuk do tė pushojė sė luftuari me fitore nė tė vėrtetėn deri nė Ditėn e Ringjalljes." (Muslim)


    Vėllai im, kjo ėshtė njė hyrje nė temėn me tė cilėn do tė pėrballemi dhe kjo ėshtė: "E vėrteta mbi Sufizmin nė Dritė tė Kur’anit dhe Sunnetit." Kjo pėr shkak se Sufizmi ka bėrė ndikim tė madh nė jetėrat e muslimanėve qysh prej shekullit tė tretė pas Hixhrit e deri mė sot, dhe ka arritur kulmin e saj nė shekujt e fundit. Ka ndikuar shumė nė besimin e muslimanėve dhe e ka ndėrruar drejtimin e saj tė vėrtetė, e cila ėshtė pėrmendur nė Kur’anin e Lartė dhe nė Sunnetin e pastėr. Ky ėshtė aspekti mė i rrezikshėm i Sufizmit, meqė mendimi Sufi ėshtė kombinuar me nderimin e tė devotshmėve dhe shejhėve, dhe teprimin e nderimit tė tė vdekurve, mu ashtu siē ėshtė kombinuar me thėnien se ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė nė tė vėrtetė All-llah (vahdetul-vuxhudė), e mos tė pėrmendim aspektet tjera tė Islamit tė cilat Sufizmi i ka prishur, nė atė se pasuesit e tij karakterizohen me mbėshtetje nė tė tjerėt ndėrsa rrejshėm deklarojnė se mbėshteten nė All-llahun, dhe me murgėrinė e tyre. Nė tė njėjtėn mėnyrė, ata e kanė larguar frymėn e xhihadit, qė ėshtė tė luftuarit nė rrugė tė All-llahut, me atė qė pretendojnė se ėshtė xhihad mė i lartė, e qė sipas tyre ėshtė tė luftuarit kundėr epshit tė vetvetes (xhihadun-nefs). Ata kėtė e bazojnė nė thėnien: "U kthyem nga xhihadi mė i vogėl nė xhihadin e madh: luftėn kundėr shpirtit (epshit, lakmisė) tė vetvetes." Ndėrsa ky ėshtė njė hadith i pabazė dhe u ka dhėnė mundėsinė forcave kolonizuese nė dy shekujt e kaluar qė tė pushtojnė shumicėn e tokave tė muslimanėve, dhe Sufizmi nuk ka pushuar sė hedhuri tendėn e vet nė tė gjitha vendet e muslimanėve.




    Pėrkufizimi i Sufizmit


    - Pse ėshtė quajtur me kėtė emėr?


    Fjala "Sufizėm" rrjedh nga fjala greke "Sofia", qė do tė thotė urtėsi, menēuri. Gjithashtu thuhet qė kjo ėshtė njė fjalė qė i referohet veshjes sė rrobave tė leshta dhe kjo thėnie ėshtė mė e sigurta, meqė veshja e rrobave tė leshta ka qenė shenjė e Zuhdit (indiferencės/largimit/distancimit nga jeta e kėsaj bote). Ėshtė thėnė se kjo ėshtė bėrė me qėllim tė gjasimit me ‘Isain alejhis-selam, tė birin e Merjemes. Shejhul-Islam Ibn Tejmije rahimehullah, pėrmend nė el-Fetava (11/7) nga Muhammed ibn Sirinė (njė tabi’in i famshėm qė vdiq nė vitin 110H) se i ka arritur atij (lajmi) se njerėz tė caktuar kishin marrė rroba tė leshta pėr tė veshur, me qėllim qė tė gjasojnė me Isain, tė birin e Merjemes, andaj ai tha:


    "Ka njerėz qė kanė zgjedhur dhe preferuar veshjen e rrobave tė leshta, duke pretenduar se dėshirojnė tė gjasojnė me Mesihun, tė birin e Merjemes. Por rruga e Pejgamberit tonė ėshtė mė e dashur pėr ne, e Pejgamberi alejhis-selam ka veshur (rroba) prej pambuku dhe rroba tė tjera."




    Shfaqja e Sufizmit pėr herė tė parė



    Nėse shikohet me kujdes shfaqja e Sufizmit, atėherė fjala "Sufizėm" nuk ka qenė e njohur nė kohėn e Sahabėve. Nė tė vėrtetė, ajo nuk ishte aq e njohur nė shekullin e parė dhe nė tre shekujt mė tė mirė. Mė saktė, ajo u bė e njohur pas pėrfundimit tė tre shekujve tė parė.


    Shejhul-Islam Ibn Tejmije, rahimehullah, pėrmend se Sufizmi u shfaq pėr herė tė parė nė Basra tė Irakut, ku disa njerėz shkuan tejkaluan kufijtė nė adhurim dhe nė shmangien nga jeta e kėsaj bote, nė njė shkallė qė nuk ėshtė parė nė vende tė tjera. (el-Fetaua 11/6)




    Si filloi Sufizmi?



    Kur filloi pėr herė tė parė Sufizmi nuk ishte tėrėsisht i ndryshėm dhe i veēuar, por thjesht njė teprim nė distancimin nga kjo botė, nė qėndrueshmėrinė nė dhikr (pėrkujtim tė All-llahut) dhe nė pėrjetimin e njė frike tė madhe gjatė pėrmendjes sė All-llahut, saqė i bėnte disa njerėz tė binin tė pavetėdijshėm apo tė vdekur kur dėgjonin ndonjė ajet qė pėrmendte kėrcėnimin pėr ndėshkim. Kjo ėshtė parė nė rrėfimin e Zurare ibn Afvasė, gjykatėsit tė Basras, i cili lexoi:


    "E, kur tė fryhet nė Sur." (el-Mudethithir: 8)


    nė namazin e sabahut dhe ra i vdekur. Ngjashėm ėshtė edhe ngjarja e Ebu Xhehrit, tė verbėrit, kur Salih el-Murri i lexoi atij dhe ra i vdekur. Tė tjerė nga ta mbetnin tė shtangur kur dėgjonin qė lexohej Kur’an. Shejhul-Islam Ibn Tejmije thotė gjatė komentimit tė kėsaj:


    "Kjo nuk ka ngjarė nė mesin e Sahabėve, kėshtu qė kur kjo u shfaq, njė grup nga Sahabėt dhe tabi’inėt si Esma, e bija e Ebu Bekrit, Abdullah ibn ez-Zubejri dhe Muhammed Sirinė e kritikuan kėtė, meqė e panė se ajo ishte njė risi dhe nė kundėrshtim me atė qė e dinin nga zakonet e Sahabėve."


    Gjithashtu Ibn Xhevzi thotė nė "Telbisė Iblisė":


    "Sufizmi ėshtė njė rrugė, fillimi i tė cilės ishtė tėrėsisht shmangie nga ēėshtjet e kėsaj bote, pastaj ata tė cilat iu bashkuan asaj u bėnė tė shkujdesur nė lejimin e kėndimit dhe vallėzimit. Prandaj kėrkuesit e Jetės sė Pastajme (Ahiretit) nga njerėzit e thjeshtė u joshėn nga ata pėr shkak tė shmangies nga kjo botė, tė cilėn (veti) e shfaqnin, dhe kėrkuesit e kėsaj bote gjithashtu u joshėn nga ata pėr shkak tė jetės sė shkujdesur dhe kotėsisė, (jetė) tė cilėn (shihej se) e jetonin." (Telbis Iblis, f.161)


    Shejh Ebu Zehra rahimehullah ka thėnė lidhur me arsyen e shfaqjes sė Sufizmit dhe burimet prej nga tė cilat ai mori hov:


    1. Burimi i parė: Disa nga adhuruesit nė mesin e muslimanėve e kthyen tėrė vėmendjen e tyre nga largimi nga kjo botė dhe abstenimin e veteve te tyre me qėllim tė adhurimit. Kjo sė pari filloi gjatė kohės sė Pejgamberit alejhis-selam, kur disa sahabė vendosėn tė kalonin natėn duke u pėrpjekur (munduar) me namaz dhe duke e lėnė gjumin (duke qėndruar pa fjetur). Tė tjerė vendosėn tė agjėronin ēdo ditė pa pushim. Tė tjerė vendosėn t’i ndėrprenin marrėdhėniet martesore (seksuale) me gratė. Kur Pejgamberi u njoftua pėr kėtė tha:


    "Ēka ėshtė me njė popull qė thotė kėshtu e kėshtu. Unė agjėroj dhe ndalem (pushoj) sė agjėruari, falem dhe flej, dhe martohem me gra. Kėshtu qė kushdo qė ia kthen shpinėn Sunneti tim, ai nuk ėshtė prej meje.” (Transmetuar nga el-Buhari dhe Muslim)


    Pėr mė tepėr, risia e tė jetuarit si murgjėr (murgėria) ėshtė e ndaluar nė Kur’an. Aty thuhet:


    "...Murgėria tė cilėn ata e shpikėn pėr vete..." (el-Hadid: 27)


    Mirėpo, kur Pejgamberi iu bashkangjit shoqėrisė sė engjėjve tė lartė dhe njerėzit kaluan nė Islam nga fetė e mėparshme, atėherė numri i atyre qė tejkaluan kufijtė nė shmangien nga jeta e kėsaj bote dhe tė mirat e saj u rrit, dhe Sufizmi gjeti vend nė zemrat e kėtyre njerėzve, meqė hasi nė njė ‘tokė tė plleshme.’


    2. Ēėshtja e dytė e cila i tėrhoqi shpirtėrat e njerėzve ishte diēka qė u shfaq nė mesin e muslimanėve nė formė tė dy ideologjive. Njėra nga to ishte filozofike, ndėrsa tjetra ishte nga fetė e mėparshme. Sa pėr tė parėn, atėherė ishte pamja e shkollės iluministe tė filozofėve, e cila konsideronte se njohuria dhe tė qenėt i informuar shkaktohen nė shpirt me anė tė ushtrimeve shpirtėrore dhe pastėrtisė sė shpirtit. Sa i takon ideologjisė sė dytė, atėherė ishte besimi se Perėndia jeton nė shpirtėrat e njerėzve, apo se Perėndia ėshtė personifikuar (mishėruar) nė njeriun. Kjo ide filloi tė gjejė vend nė mes tė atyre sekteve qė rrejshėm ia atribuonin vetes Islamin nė kohėrat e hershme, kur muslimanėt u pėrzinė me tė krishterėt. Kjo ide u shfaq nė mesin e Sabianėve dhe disa nga Kejsamijebėve, pastaj Keramitat, Batinitė, pastaj nė trajtėn e saj pėrfundimtare u shfaq nė mesin e disa Sufive...


    Ėshtė edhe njė burim tjetėr nga i cili ai (Sufizmi) mori dhe i cili shkakton shfaqjen e tendencave tė Sufive, qė ėshtė ideja se tekstet e Librit dhe Sunnetit kanė njė kuptim tė jashtėm, tė dukshėm, dhe njė kuptim tė brendshėm, tė fshehtė... duket qartė se ata e morėn kėtė ide nga Batinitė. (Libri, ‘Ibn Tejmije,’ tė Ebu Zehre, f.197-198)


    Kėshtu qė tė gjitha idetė u pėrzienė, nga ekzagjerimi i shmangies nga kjo botė deri te hapja e derės ideve qė Perėndia ėshtė e personifikuar nė krijimin, deri nė idenė se i tėrė krijimi ėshtė njė realitet i vetėm, qė ėshtė All-llahu (vahdetul-vuxhudė). Nga pėrzierja e tėrė kėtyre mendimeve erdhi Sufizmi, i cili u shfaq pėrbrenda Islamit. Ai u bė mė i ashpėr nė shekullin e katėrt dhe tė pestė dhe arriti kulmin e tij pas kėsaj, duke qenė sa mė larg qė ėshtė e mundur nga udhėzimi i Kur’anit Fisnik dhe Sunnetit tė pastėr. Ai arriti nė atė pikė saqė pasuesit e Sufizmit, kėdo qė pasonte Kur’anin dhe Sunnetin, i quanin ‘njerėz tė sheriatit’ dhe ‘njerėz tė asaj qė ėshtė e dukshme’ (ehlul-dhahir), derisa e quanin veten ‘njerėz tė realitetit tė njėmendėt (tė vėrtetė)’ dhe ‘njerėz tė njohurisė (diturisė) sė fshehtė’ (ehlul-batin).




    Shkollat e mendimit tė Sufive


    Ideologjitė e Sufive ekstremė mund t’i ndajmė nė tri kategori:


    (1) Kategoria e parė: Pasuesit e shkollės filozofike tė Iluminizmit. Kėta janė ata tė cilėt i japin rėndėsi mė tė madhe ideve filozofike rreth largimit nga jeta e kėsaj bote. Kuptimi i ‘Iluminizmit’ ėshtė qė shpirti ndriēohet nga drita, e cila pėrhapet nė zemėr dhe ėshtė rezultat i ushtrimeve shpirtėrore, stėrvitjes sė shpirtit dhe ndėshkimit tė trupit, me qėllim tė ndreējes (korrigjimit) dhe pastrimit tė shpirtit. Kjo ėshtė diēka qė mund tė jetė karakteristikė e tė gjithė Sufive, pėrveē qė njerėzit e kėsaj kategorie tėrheqin njė kufi kėtu dhe nuk bienė nė atė nė tė cilėn kanė rėnė ata qė pretendojnė se All-llahu jeton brenda krijesės sė Tij apo se ēdo gjė ėshtė All-llah. Sidoqoftė, kjo mėnyrė e tyre ėshtė nė kundėrshtim me mėsimet e Islamit dhe ėshtė marrė nga fetė e devijuara si Budizmi dhe tė ngjashme.


    (2) Ideologjia e dytė ėshtė ajo e atyre tė cilėt besojnė nė hululė, ata qė thonė se All-llahu jeton dhe ėshtė mishėruar nė qeniet njerėzore, i Lartė dhe larg kėsaj ėshtė All-llahu. Nė kėtė ėshtė thirrur haptas nga disa nga Sufij ekstremė, si el-Husejn ibn Mensur el-Hellaxh, tė cilin dijetarėt e kanė shpallur pabesimtar. Ata urdhėruan qė ai tė ekzekutohej dhe ėshtė kryqėzuar nė vitin 309H. Thėnia e mėposhtme i atribuohet atij:


    "Lavdi Atij qė shfaqi natyrėn e Tij njerėzore,

    Duke fshehur shkėlqimin depėrtues tė hyjnisė sė Tij

    Derisa krijesa e Tij e pa haptas

    Nė trajtė tė njė (krijese) qė ha e pi"
    [E atribuar nga el-Uekil nė librin et-Teuasin tė el-Hallaxh, f.130]



    Dhe thėnia e tij:



    "Unė jam ai qė do dhe Ai qė duhet (qė e duan) jam unė,

    Ne jemi dy shpirtėra qė banojmė nė njė trup.

    Kėshtu qė kur mė sheh mua, e sheh Atė, e kur e sheh Atė na sheh tė dyve."



    Kėshtu, el-Halaxhi besonte nė hululė dhe besonte nė dualizmin e natyrės hyjnore dhe se Zoti kishte edhe natyrė hyjnore, edhe njerėzore. Si rrjedhim, perėndia mishėrohet (personifikohet) nė njeriun, nė atė mėnyrė qė shpirti njerėzor ėshtė natyra hyjnore e Zotit dhe trupi trajta e tij njerėzore.


    Pėrkundėr faktit qė u mbyt (u vra) pėr shkak tė femohimit tė tij tė ligė, ndonėse disa Sufij janė distancuar prej tij, megjithatė tė tjerė e llogarisin si Sufi, me qėndrimin se besimi i tij ishte i drejtė dhe i shėnojnė fjalėt e tij. Nga ata ėshtė Abdul-Abbas ibn Ata el-Bagdadi, Muhammed ibn Halif esh-Shirazi dhe Ibrahim en-Nasrabadhi, siē ėshtė transmetuar nga el-Hatib el-Bagdadi.


    (3) Ideologjia e tretė ėshtė vahdetul-vuxhudė, sipas tė cilės ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė njė realitet i vetėm dhe se ēdo gjė qė shohim ėshtė vetėm njė anė (aspekt) e Ekzistencės sė All-llahut. Pretenduesi kryesor i kėtij besimi ishte Ibn ‘Arabi el-Hatimij et-Ta’ij, i cili pas vdekjes sė tij u varros nė Damask nė vitin 638H. Ai vetė thotė rreth besimit tė tij nė librin e tij, "el-Fatuhat-ul-Mekije":


    "Robi ėshtė Zoti dhe Zoti ėshtė rob,

    Do tė dėshiroja tė dija cili ishte ai qė do tė duhej tė ngarkohej me detyrat e nevojshme (tė duhura).

    Nėse do tė thosha robi, atėherė kjo ėshtė e vėrtetė, e nėse do tė thosha Zoti, atėherė si mund tė kėrkohet kjo nga Ai?" [el-Fetuhat-ul-Mekije, siē i ėshtė atribuar nga Dr. Tekijuddin el-Hilali nė librin e tij, el-Hedijetul-Hadije (f. 43)].


    Ai gjithashtu thotė nė el-Fetuhat:


    "Ata qė e adhuruan viēin, nuk adhuruan tjetėr pos All-llahun." [Cituar nga thėnia e Ibn Arabi nga Ibn Tejmije nė el-Fetaua (vėll. 11) i cili ia atribuon kėtė librit, el-Fetuhat.]


    Ibn Arabi ėshtė quajtur nga Sufitė si ‘el-Arif bil-lah’ (Ai qė ka dituri apo njohuri tė madhe pėr All-llahun) dhe gjithashtu (ėshtė quajtur) ‘el-Kutubul-Ekber’ (boshti i madh), pastaj ‘el-Miskul-Edhfer’ (parfumi mė i kėndshėm), ‘el-Kibretul-Ehmer’ (squfuri mė i kuq), pėrkundėr besimit tė tij nė vahdetul-vuxhudė dhe thėnieve tė tjera shkatėrrimtare. Nė tė vėrtetė, ai e lavdėroi Firaonin (Faraonin) dhe deklaroi se ai ka vdekur me iman (besimtar)! Pėr mė tepėr, ai flet kundėr Harunit pėr kriticizmin e tij ndaj adhurimit tė viēit nga populli i tij, duke iu kundėrvėnė kėshtu drejtpėrdrejt tekstit tė Kur’anit. Ai gjithashtu konsideronte se tė krishterėt ishin pabesimtarė vetėm pėr shkak se ata i vunė Isait karakter tė veēantė hyjnor, meqė po ta bėnin atė tė pėrgjithshėm pėr tė gjithė, atėherė ata nuk do tė ishin pabesimtarė. (Pėkundėr gjitha lajthitjeve trashanike tė Ibn Arabit dhe pėrkundėr faktit qė dijetarėt e shpallėn atė pabesimtar, prapaseprap ai nderohet nga Sufitė, nga tė tjerėt qė nuk e dallojnė tė vėrtetėn nga e kota (e pavėrteta) dhe nga ata qė ia kthejnė shpinėn pranimit tė sė vėrtetės, edhe kur ajo ėshtė e qartė si dielli. Por librat e tij, tė cilat janė tė mbushura me femohim tė qartė, siē janė "el-Fetuhatul-Makijje" dhe "Fasusul-Hikem" janė ende nė qarkullim. Ai gjithashtu ka edhe njė tefsir, qė quhet ‘et-Tefsirul-Batin’ meqė ai mendon se ka kuptim tė dukshėm dhe tė fshehtė pėr ēdo ajet, kėshtu qė kuptimi i jashtėm ėshtė pėr njerėzit e Te’uilit/interpretimit)


    Nga ky grup erdhi Ibn Beshishi, i cili tha:


    "O All-llah, mė shpėto nga balta e Teuhidit,

    dhe mė fundos mua nė qendėr tė detit tė unitetit,

    dhe mė ngatėrro nė gjendjen e unitetit dhe njėshmėrisė,

    derisa tė mos shoh, tė mos dėgjoj, tė mos ndiej, pėrveē pėrmes saj."




    Pėrnderimi i Shejhėve nė mesin e Sufive



    Kėshtu, o vėllezėr bujarė, kėto janė shkollat e Sufizmit. Mė e lehta prej tyre ėshtė ajo e murgėrisė (rahbanije), e cila ėshtė e ndalaur me Islam, dhe mė e neveritshmja ėshtė thėnia se All-llahu jeton dhe ėshtė personifikuar pėrbrenda krijesės (hululė) dhe thėnia se ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė nė tė vėrtetė All-llahu (vahdetul-vuxhudė). Atėherė, ėshtė fakt qė tė gjitha sektet e Sufive kanė kaluar pėrtej kufinjėve nė nderimin e shejhėve (dijetarėve, udhėheqėsve, sh.p.) tė tyre dhe nė nėnshtrim tė plotė tė pasuesit ndaj mėsuesit (shejhut) tė tij dhe kjo ka arritur nė atė pikė, saqė pasuesi tregon dėgjueshmėri (bindje) tė plotė dhe tė pakufizuar ndaj shejhut tė tij, duke mos treguar kurrfarė rezistence, ashtu qė kjo bėhet si njė trup i vdekur nė dorėn e personit qė e lan atė.


    Muhammed ‘Uthman es-Sufi, autori i el-Hebatul Maktebise, thotė ndėrsa diskuton zakonet e duhura tė pasuesit: "Nga ato ėshtė se ai ulet nė prezencėn e tij (dijetarit, sh.p.) ashtu siē ulet nė namaz, se ai tretet nė praninė e tij dhe ai nuk ulet mbi qilimin e tij, as nuk merr abdes me tenxheren (enėn) e tij, as nuk mbėshtet nė shkopin e tij. Dėgjo se ēfarė ka thėnė njė nga njerėzit e pastėr:


    "Kushdo qė i thotė ‘Pse?’ mėsuesit tė vet, nuk do tė pėrparojė kurrė."


    Mustafa el-Bekri i ka shkruar kėto rregulla nė formė poetike nė Bulgatul-Muridė, duke thėnė: “Lėja ēėshtjen atij dhe mos bėj pyetje. Edhe nėse ai vjen me diēka mėkatare, nėse ka mundėsi pėr kėtė. Bėhu nė prani tė tij si i vdekur, meqė unė jam me dikė qė po mė pastron pėr tė ma larguar fėlliqėsinė. Mos shkel mbi qilimin e tij, as mos fli mbi jastėkun e tij." (E atribuar ‘Bulghatul-Murid’-it nga el-Uekil)


    Sufitė e bėjnė tė obligueshme pėr pasuesin qė tė jetė rob nė mendje dhe trup ndaj shejhut tė tij, i privuar nga tė gjitha dėshirat, si njė njeri i vdekur me dikė qė e pastron atė. Edhe nėse ai e sheh atė (shejhun) duke bėrė ndonjė mėkat apo diēka nė kundėrshtim me Sheriatin, atij nuk i lejohet qė tė pyesė rreth arsyes (shkakut) pėr tė, (sepse) po tė bėnte ashtu, do tė largohej nga mėshira e shejhut tė tij dhe kurrė nuk do tė kishte sukses (nuk do tė pėrparonte). Kjo ėshtė njė nga arsyet pėr lajthitjen ekstreme tė Sufive. Ata e kanė shfuqizuar ndalimin nga e keqja, kėshtu qė veprat e liga u janė bėrė tė mira, bile duke u bėrė vepra tė drejta dhe vepra tė mbinatyrshme nė sytė e tyre. Sidoqoftė, nė mėsimet e drejta tė Islamit, nuk lejohet bindja ndaj askujt nė diēka tė ndaluar, siē thotė i Dėrguari i All-llahut:


    "Nuk ka bindje ndaj krijesės nė mosbindje (mėkat) ndaj Krijuesit." (Sahi, transmetuar nga Ahmed – shiko Sahihul Xhami)


    Me gjithė respektin ndaj prindėrve, tė cilėt kanė mė sė shumti tė drejtė qė t’u bindemi nga tė gjithė njerėzit, prapseprap ėshtė e palejueshme qė t’u bindemi atyre nė mosbindje ndaj All-llahut, siē thotė All-llahu i Lartėsuar:


    "E nėse ata (dy) tentojnė qė ti tė mė pėrshkruash Mua shok, pėr ēka ti nuk ke kurrfarė fakti, atėherė mos i respekto (mos iu bind) ata, por nė ēėshtjet e jetės sė kėsaj bote tė kesh mirėkuptim ndaj tyre..." (Lukman: 15)




    Dallimi nė mes tė Zuhdit (Asketizmit) dhe Sufizmit



    Vėllezėr, feja Islame urdhėron sjellje tė balancuara dhe tė matura nė tė gjitha ēėshjet, kėshtu qė nuk ka tejkalim kufijsh (skajshmėri), e as nuk ka rėnie nė shkallė mė tė ulėt nga ajo qė ėshtė e nevojshme.


    Gjithashtu me qėllim tė shmangies nga jeta e kėsaj bote, Islami merr njė rrjedhė mesatare nė mes tė lakmisė dhe koprracisė sė ēifutėve dhe dashurinė e tyre tė jashtėzakonshme pėr jetėn e kėsaj bote, dhe nė mes tė murgėrisė nė mesin e tė krishterėve, tė cilėt totalisht iu larguan kėrkimit tė mjeteve tė duhura pėr jetesė dhe pėrmbajtjen nga puna dhe tė fituarit pėr jetesė.


    Nėse shmagia nga preokupimi me jetėn e kėsaj bote bėhet brenda kufinjėve tė pėrshkruar nga i Dėrguari i All-llahut, atėherė ajo ėshtė pėr t’u lavdėruar nė Islam, meqė i Dėrguari ishte i pari dhe mė i shquari nga ata qė e frenojnė veten nga preokupimet me kėtė botė dhe nė tė njėjtėn mėnyrė ishin edhe Ebu Bekri dhe Umeri radijallahu anhuma e shumė sahabė tė tjerė. Sidoqoftė, frenimi nga preokupimet me kėtė botė nuk i ka detyruar ata qė t’i shmangen fitimit dhe tė qėndrojnė nė njė strehė tė vetmuar duke pritur ēkado qė njerėzit t’u sjellin. Pėr mė tepėr, njerėzit vinin te ta dhe ata do ta shpenzonin pasurinė e tyre nė lėmoshė. As nuk do t’i linin gjėrat e mira dhe tė pastėrta, pėrpos nėse do tė ishin tė vėshtira pėr t’u arritur, por kur ata i gjenin kėto gjėra, ata pėrfitonin prej tyre. Vėrtet Pejgamberi i donte gratė dhe parfumet dhe pėlqente tė hante mish. Ai do tė agjėronte nganjėherė, e do ta ndėrpriste. Ai do tė qėndronte nė namaz njė pjesė tė natės dhe gjithashtu do tė flinte. Ai do tė punonte, luftonte, gjykonte nė mes tė muslimanėve dhe u mėsonte atyre Kur’anin dhe atė qė ėshtė e mirė.


    Pastaj nė mesin e dijetarėve kishte nga ta qė e frenonin veten nga ēėshtjet e kėsaj bote, nė mėnyrėn e praktikuar nga i Dėrguari. Sidoqoftė, kjo shmangie nga ēėshtjet e kėsaj bote qė ėshtė praktikuar nga i Dėrguari nuk ėshtė diēka obligative pėr muslimanėt, meqė nuk ėshtė urdhėruar nė Kur’an ose Sunnet. Pėr mė tepėr, nė mesin e sahabėve ka pasur tė tillė qė kanė qenė tė zėnė me punė dhe duke mbledhur pjesė tė madhe tė pasurisė. Nė mesin e tyre ka qen Uthman ibn Afvan, Abdurr-Rrahman ibn Avf dhe Ez-Zubejr ibn el-Avam. Ensarėt poashtu kanė qenė pronarė tė dy kopshteve tė mėdha, nė tė cilat punonin dhe Pejgamberi nuk i ka ndaluar nga kjo. Pėr mė tepėr, nė hadith thuhet: "Sa e mirė ėshtė pasuria e ndershme pėr njė njeri tė drejtė." Ai u lut pėr shėrbėtorin e tij, Enes ibn Malik dhe e pėrfundoi lutjen e tij me kėto fjalė: "O All-llah, shtoja pasurinė dhe fėmijėt dhe bekoje me to!" [el-Buhari (pėrkthimi anglisht 8/258, nr. 389)]


    Sa i pėrket Zuhdit tė Sufive, ajo ėshtė njė distancim nga fitimi i ligjshėm dhe puna e dobishme, dhe ulje nė njė ambient intim duke pritur qė njerėzit t’u dėrgojnė ēkadoqoftė. Zuhdi pėr ta ėshtė qė tė lutesh, tė kėrkosh lėmoshė dhe tė vizitosh sunduesit dhe tregtarėt me qėllim mashtrimi, t’i lavdėrojnė dhe t’u bėjnė lajka pėr tė arritur qė t’i marrin gjėrat e pavlera nga tavolinat e tyre. Gjithashtu ėshtė shfaqje e rrejshme e varfėrisė nė veshjen e tyre, kėshtu qė ata veshin rroba tė vjetra dhe tė shqyera (tė grisura), me qėllim qė tė tregojnė se ata e ndalojnė veten e tyre nga jeta e kėsaj bote, qė janė tė devotshėm dhe njerėz tė ndershėm, tė dashur te All-llahu. Disa prej tyre mund tė jenė tė sinqertė nė qėndrimin e tyre nė vuajtje tė vetėimponuar, duke mbijetuar shumė ditė pa ngrėnė, apo duke ngrėnė vetėm bukė tė thatė me kripė, kur kanė mundėsi tė hajnė ushqime tė mira dhe tė freskėta. Por kjo ėshtė nė kundėrshtim me Sunnetin e tė Dėrguarit dhe ai thotė: "Kushdo qė ia kthen shpinėn Sunnetit tim, ai nuk ėshtė prej meje." (Transmetuar nga Buhari dhe Muslim) Vėrtet, Pejgamberi hante mish dhe ai e pėlqente kėmbėn e pėrparme tė deles. Ndėrsa disa nga Sufitė aq shumė e teprojnė , saqė zgjedhin qė tė hanė ushqime tė dėmshme pėr ta. Disa nga ta hanė baltė dhe rėrė, ndėrsa zgjedhin pėr pirje ujė tė turbullt, duke e lėnė pas dore ujin e pastėr dhe tė freskėt, meqė ata nuk do tė ishin nė gjendje tė shprehin falėnderimin e duhur pėr tė. Ky nė fakt ėshtė njė arsyetim i dobėt meqė duke lėnė anash ujin e freskėt, a do tė shprehnin falėnderimin e duhur ata pėr tė mirat e tjera qė Ai ua ka dhėnė, sikur qė ėshtė tė pamurit, tė dėgjuarit, shėndeti i mirė dhe kėshtu me radhė?


    Mė saktė, ai i cili e bėn kėtė ėshtė mėkatar, meqė ai vepron diēka qė i shkakton dėm trupit tė tij dhe ēon nė shkatėrrimin e tij, e All-llahu i Madhėruar thotė:


    "Dhe mos e mbytni veten tuaj. Sigurisht qė All-llahu ėshtė i Mėshirshėm ndaj jush." [en-Nisa: 29]


    All-llahu i Lartėsuar thotė:


    "All-llahu dėshiron lehtėsim pėr ju dhe Ai nuk dėshiron vėshtirėsim pėr ju." [el-Bekare: 185]


    Gjithashtu i ėshtė lejuar muslimanit qė tė pėrmbahet nga agjėrimi gjatė muajit tė Ramazanit kur ai ėshtė udhėtar apo i sėmurė, si mėshirė pėr tė, pra tėrė lavdėrimin e meriton All-llahu pėr dhuntitė e Tij.


    Ky durim i mundimit tė vetėimponuar ka qenė i pranishėm nė mesin e Sufive, por sa i pėrket Sufive tė mėvonshėm, ata ishin tė brengosur vetėm pėr ushqim dhe pije. Ibnul-Xheuzi thotė nė "Telbisė Iblisė", pasi kritikon Sufitė pėr imponimin e mundimeve tė vetvetes sė tyre dhe pėr shkuarjen e tyre pėrtej kufinjėve tė asketizmit deri nė pikėn e torturimit tė vetvetes:


    "Kėshtu qė ky privim qė ata i bėnė vetvetes, e cila kaloi pėrtej kufinjėve, nga e cila kemi qenė tė ndaluar, ka ndryshuar krejtėsisht nga Sufitė e kohės sonė, tė shekullit tė gjashtėmbėshjetė, dhe kėshtu ata janė bėrė lakmues nė ushqim aq sa ishin paraardhėsit e tyre (lakmues) nė uri. Ata shijojnė shujtat e mėngjesit, tė mbrėmjes dhe delikatesat e ėmbėla, tė gjitha apo shumicėn prej tė cilave i arrijnė pėrmes pasurisė sė papastėr. Ata kanė lėnė fitimet e ligjshme, ia kanė kthyer shpinėn adhurimit dhe i kanė shtrirė qilimat, nė tė cilat ata shtrihen me pėrtaci, e shumica prej tyre nuk kanė dėshira tė tjera pos ushqimit, pijes dhe aktiviteteve tė pavlera."


    Ajo ēka Ibnul-Xheuzi tregon ėshtė gjithashtu gjendja e Sufive tė kohės sonė, mirėpo nė tė vėrtetė ata janė shumė herė mė tė kėqijė, o vėllezėr, por nuk ka kohė tė mjaftueshme pėr tė pėrmendur shembuj lidhur me kėtė nga praktikat e Sufive.




    Shembuj nga Ligėsia e Sufive ekstremė



    O vėllezėr, nė shpjegimin e gjendjes sė Sufive, qėllimi ynė nuk ėshtė tė shfrenohemi nė pėrmendjen e gabimeve tė tyre, e as t’i pėrqeshim ata. Mė tepėr kjo bėhet pėr tė paralajmėruar ēdo musliman qė tė mos bjerė viktimė e pavėrtetėsive dhe tė mos jetė pre e mashtrimeve dhe hileve tė tyre.


    Nė tė vėrtetė, dijetarėt tanė tė kaluar dhe ata tė tanishėm kanė shkruar libra nė pėrgjigjje ndaj lajthitjes sė Sufizmit. Nga kėto ėshtė libri, "Telbisė Iblisė" i el-Hafidh ibn el-Xheuziut, i cili ka vdekur nė vitin 597H. Ai ka bėrė njė pjesė tė madhe tė punės, me mbi treqind faqe tė veēanta si kundėrpėrgjigje ndaj ideve tė Sufive, besimit tė tyre, praktikave tė tyre, veshjeve, lejimit tė tyre tė instrumenteve muzikore, vallėzimit dhe kėndimit, dhe kėnaqėsinė e tyre nė shoqėrinė e rinisė, tė djemėve tė rinj e kėshtu me radhė. Veēanėrisht vėmendje e madhe i ėshtė kushtuar kundėrpėrgjigjes sė tyre dhe nė tė vėrtetė i sfidon ata me shejhul-Islam Ibn Tejmijen rahimehullah. Pėr kėtė shkak, ai pati vuajtje tė mėdha nga duart e tyre dhe u burgos derisa vdiq, rahimehullah. Po ashtu dijetari Burhanud-dinė el-Beka’i, i cili ka vdekur nė vitin 885H ka shkruar libra si kundėrpėrgjigje ndaj Sufive, e ato janė:


    (1) Tenbihul-Gabi ila Tekir lbn 'Arabi (Njė paralajmėrim pėr atė qė ėshtė nė padijeni ndaj mosbesimit tė Ibn Arabiut)


    (2) Tehdhirul-‘Ibad min Ehlil-‘Inad bi Bid'atil-Ittihad (Paralajmėrim ndaj adhuruesve nga populli kokėfortė kundėr risisė sė thėnies se ēdo gjė nė ekzistencė ėshtė All-llah).


    Qė tė dy kėto libra janė botuar sė bashku nė njė vėllim tė vetėm, bashkė me kontrollimin (shqyrtimin) e shejh Abdurr-Rrahman el-Vekil rahimehullah dhe e ka titulluar: "Mesra’is-Sufije" (Goditja shkatėrrimtare ndaj Sufizmit). Nė kėto libra, el-Beka’i transmeton thėniet e dijetarėve qė i shpallėn Ibn ‘Arabiun dhe Ibnul-Faridin pabesimtarė, dhe ai citon thėniet dhe poemat e tyre, nė bazė tė sė cilave ata i shpallėn mosbesimtarė. O vėllezėr, dijetari Burhanud-dinė el-Beka’i ka thėnė, duke shpjeguar besimet (dogmat) e Ibn ‘Arabiut nė fillim tė librit tė tij Tenbibul-Gabi: "Sė pari duhet tė dihet se kjo ligjeratė (ajo e Ibn Arabiut) bėn fjalė rreth unitetit tė pakufishėm tė tėrė ekzistencės, se nuk ka asgjė pėrveē kėsaj bote dhe se Perėndia ėshtė njė tėrėsi e pėrzier, e cila nuk ekziston, pėrveē se brenda pjesėve tė saj."


    Pastaj dėgjo thėnien e Ibn ‘Arabiut lidhur me kuptimin e emrit tė All-llahut tė Lartėsuar, el-Alijj (mė i Larti). Ai thotė: "Nga emrat e Tij tė pėrsosur ėshtė "Mė i Larti." Mbi kė? Nuk ka asgjė tjetėr pos Tij... kėshtu qė Lartėsia e Tij ėshtė nė lidhje me Tė dhe nė lidhje me ekzistencėn Ai ėshtė mu thelbi i atyre gjėrave tė cilat janė nė ekzistencė." Derisa ai thotė: "Kėshtu qė Ai ėshtė ajo qė ėshtė e dukshme dhe ajo qė ėshtė e fshehur kur Ai ėshtė i dukshėm. Atėherė nuk ka kush ta shohė Atė pėrpos Vetė Atij. Pastaj asgjė nuk i fshihet Atij, meqė ai ėshtė shfaqje e Vetvetes, i fshehur nga ai, dhe ai quhet Ebu Se’id el-Haraz. Dhe nė tė njėjtėn mėnyrė nė lidhje me emrat e gjėrave tė tjera tė reja." [el-Beka'i e citon kėtė (f. 63-64) dhe kjo i atribuohet el-Fusus-it tė Ibn Arabiut nga el-Uekil]


    Kėshtu qė nga kėndvėshtrimi i Ibn Arabiut ēdo gjė ėshtė All-llah dhe ai haptas deklaron se All-llahu ėshtė Ebu Se’id el-Haraz. Ebu Seid el-Karraz ishte njė Sufi nga Bagdadi, i cili ka vdekur nė vitin 277H. O vėllezėr, a nuk ėshtė kjo thėnie mė e keqe se ajo e tė krishterėve pėr All-llahun? I Lartė ėshtė All-llahu dhe larg saj.


    Imam Zejnud-dinė el-Iraki thotė nė kundėrpėrgjigjen e tij kur dikush e pyeti atė pėr Ibn Arabiun: "Sa pėr thėnien e tij se Ai ėshtė ēkado qė ėshtė e dukshme dhe ēkado qė ėshtė e fshehtė, kjo ėshtė njė thėnie helmuese e unitetit tė pakufizuar dhe se tė gjitha krijesat nė ekzistencė janė Ai. Fakti qė kjo ėshtė ēfarė ai ka menduar tregohet nga ajo qė ai haptas e deklaron pas kėsaj, qė Ai ėshtė i quajturi Ebu Se’id el-Karaz dhe shumė emra tė tjerė tė gjėrave tė reja. Pra ai qė e thotė kėtė dhe e beson kėtė ėshtė pabesimtar me konsesus tė dijetarėve. (Libri i el-Beka'it, f.66)




    Unifikimi (bashkimi) i feve sipas Ibn'Arabiut



    Ibn Arabiu konsideronte se tė gjithė paganėt dhe idhujtarėt janė nė tė vėrtetėn, meqė ēdo gjė ėshtė All-llah nga kėndvėshtrimi i tij. Prandaj, kushdo qė e adhuron njė idhull, njė gur, njė njeri, njė dru apo njė yll, atėherė ai e ka adhuruar All-llahun. Ai pėr kėtė thotė:


    "Kėshtu qė personi me vetėdije tė plotė ėshtė ai qė e sheh ēdo objekt tė adhurimit si manifestim tė sė vėrtetės qė ai e pėrmban brenda dhe pėr tė cilėn ai adhurohet. Prandaj, ata e quajnė zot, bashkė me emrin e tij tė veēantė, qoftė ai gur, dru, kafshė, njeri, yll apo engjėll." [el-Fusus (1/195), el-Uekil: Hedhihi Hijes-Sufije (f.38)]


    Kėshtu Ibn Arabi e shpallė idhujtarinė e tyre tė saktė, meqė ēdo gjė qė ata e adhurojnė ėshtė vetėm Zoti, qė ėshtė shfaqur nė trajtė tė njeriut, drurit apo gurit.


    O vėllezėr, nėse Sabianėt janė pabesimtarė pėr shkak se i adhurojnė yjet, ēifutėt janė pabesimtarė pėr shkak se adhuruan viēin, tė krishterėt janė pabesimtarė pėr shkak se e adhurojnė Isain, dhe kurejshitėt ishin pabesimtarė pėr shkak se adhuronin idhuj... si mundet qė njė person qė thėrret nė adhurimin e tė gjitha kėtyre tė mos jetė pabesimtar? [Shiko Hadhihi Hijes-Sufije (f.38)]


    Ibn Arabi edhe e pranon besimin e tij se tė gjitha fetė janė njė dhe se zemra e tij ėshtė e gatshme tė pėrqafojė ēdo sekt dhe fe. Ai thotė nė librin e tij, "Dhahairul-A’lak Sherh Terxhumanil-Eshvak:


    "Pėrpara e kritikoja shoqėruesin tim nė qoftė se feja ime nuk ishte feja e tij. Por zemra ime ka ndryshuar dhe pranon ēdo imazh; ėshtė strehė pėr dashnorėt e pabrengė dhe ėshtė manastir pėr murgjit; [ėshtė] Shtėpi e idhujve dhe Idhull-Shtėpi nė Ta’if; [ėshtė] pllakat e Torės (Teuratit) dhe mus-hafi i Kur’anit. E pasoj fenė e dashurisė, kudo qė tė mė ēojė, kėshtu qė ēdo fe ėshtė feja ime dhe besimi im." [el-Uekil: Hadhihi Hijes-Sufije (f.93) dhe ai ia atribuon kėtė nė f.93 tė Dhekhairul A'lak]


    Pėr mė tepėr, Ibn ‘Arabi i kėshilloi (paralajmėroi) pasuesit e tij qė tė mos besojnė nė njė fe tė veēantė duke i mohuar tė tjerat. Ai thotė nė el-Fusus:


    "Ruajuni nga kufizimi i vetes suaj nė njė besim tė veēantė dhe mohimi i ēdo gjėje tjetėr, kėshtu qė tė humbisni tė mirėn e madhe. Vėrtet ju do tė humbisnit arritjen e njohurive tė ēėshtjes (punės) nė formėn qė ai e ndjek. Mė mirė bėhu i gatshėm tė pranosh tė gjitha format e besimit. Kjo pėr shkak se All-llahu ėshtė mė i lartė dhe mė i madh sesa tė kuptohet (pėrfshihet) me njė besim duke i pėrjashtuar tė tjerat (besime). Kėshtu tė gjitha janė tė sakta, e kushdo qė ėshtė i saktė pranon shpėrblim (shpėrblehet); kushdo qė shpėrblehet ėshtė fatlum, dhe kushdo qė ėshtė fatlum ėshtė ai me tė cilin Ai ėshtė i kėnaqur." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.94) dhe ia atribuon kėtė el-Fusus-it (f. 191)]


    Pėr kėtė arsye Ibn'Arabiu e shpalli Faraonin e kohės sė Musait tė shpėtuar dhe thotė duke e komentuar thėnien e All-llahut tė Lartėsuar:


    "Qetėsim pėr mua dhe pėr ty." [el-Kasas: 9]


    Kėshtu qė pėrmes kėsaj erdhi gėzimi (kėnaqėsia) pėr tė (pėr gruan e faraonit sh.p.), pėr shkak tė pėrsosjes qė i ishte dhėnė, dhe kėnaqėsi pėr Faraonin pėr shkak tė besimit tė tij (imanit), tė cilin All-llahu ia dha kur ai u fundos (u mbyt nė ujė), kėshtu qė Ai e mori shpirtin e tij, i cili ishte i pastėr dhe i pastruar nga ēdo papastėrti." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.95) dhe ai ia atribuon kėtė el-Fusus-it (f.201)]


    Ai haptas deklaron se Faraoni ishte besimtar, duke e kundėrshtuar tekstin e Kur’anit Fisnik nė shumė ajete. Nga kėto ėshtė thėnia e All-llahut, mė tė Lartit:


    "Kėshtu qė All-llahu e kapi atė me dėnim pėr mėkatin e parė dhe tė fundit tė tij." [en-Nazi'at: 25]


    Gjithashtu Abdul-Kerim el-Xhili, i cili vdiq nė vitin 830H, thotė, duke shpjeguar besimin e tij se tė gjitha fetė janė njė, nė librin e tij "el-Insanul-Kamil" (Njeriu i Pėrkryer):


    "Kėshtu unė ia dorėzoj veten time ēdo gjėje nė ēka dėshirat e mia mė dorėzojnė; si mund ta kundėrshtoj gjykimin e tė dashurit. Nganjėherė mund tė mė shihni duke u pėrkulur nė xhami dhe herave tė tjera do tė mė shihni duke adhuruar nė kishė. Nėse ne gjykimin e Sheriatit unė jam mėkatar, prapseprap pėrsa i takon njohurisė mbi realitetin unė jam i bindur (respektues)." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.96) dhe ai ia atribuon kėtė el-Fusus-it (1/69)]


    Prandaj, sipas el-Xhilit nuk ka dallim nė mes tė xhamisė dhe kishės, megjithėse ai ishte mėkatar dhe i pabindur ndaj urdhėrave tė All-llahut sipas Sheriatit tė jashtėm dhe tė dukshėm, siē pretendon ai, por ai pėrbrenda ishte i dėgjueshėm ndaj All-llahut, meqė ai i nėnshtrohej vullnetit tė All-llahut.


    Dėgjo po ashtu pretendimin e Ibnul-Faridit se All-llahu ėshtė nė tė vėrtetė krijesa e Tij, e i Lartė ėshtė All-llahu nga ajo. Ai thotė:


    "Unė vazhdoj drejt realitetit tė vėrtetė dhe njerėzimi ishte prapa meje, ngado qė kthehesha e shihja.

    Nuk ishte habi qė njerėzit u lutėn derisa zemra Ime u qetėsua dhe ky ishte drejtimi i Faljes dhe synim

    pėr mua. Pėr tė (realitetin e vėrtetė) janė tė gjitha namazet e mia, tė cilat i kryej nė vendqėndrimin

    dhe pėr tė cilin dėshmoj se ai (realiteti i vėrtetė) u lut (u fal) pėr mua. Dhe gjithēka tjetėr u lut (u

    fal) pėr mua dhe namazi (lutja) im nuk ishte pėr askėnd, pos pėr Mua, nė ēdo rekat."



    Ibnul-Faridi gjithashtu renditi njė poemė tė tėrė nė tė cilėn ai i drejtohej All-llahut nė trajtėn femėrore nė mėnyrė tė ngjashme. Mirėpo, o vėllezėr, pėrsėri hapėsira nuk na lejon qė tė sjellim shembuj tė tjerė tė besimit tė shumicės sė Sufive nė unitetin e feve, nga fjalėt e udhėheqėsve tė tyre kryesorė, si Ibnul-Farid, el-Xheli, Ibn ‘Axhibe, Hasan Ridvan, Ibn-Beshishė, ed-Dimerdash e tė tjerė, dhe kushdo qė dėshiron tė shikojė kėto gjėra, mund t’i referohet librit Hadhi Hijes-Sufije (Ky ėshtė Sufizmi) nga Abdurr-Rrahman el-Vekil rahimehullah.




    "Mrekullitė" e Sufive



    Sufitė i tejkalojnė kufijtė nė nderimin e shejhėve tė tyre, deri nė pikėn ku mendojnė qė ēdo gjė qė rrjedh prej shejhėve tė tyre ėshtė e vėrtetė dhe e saktė, bile edhe se ajo ėshtė shenjė e shkėlqesisė dhe mrekullisė. Ata i shėnojnė "mrekullitė" e shejhėve tė tyre nė librat e tyre dhe ato janė tė llojeve tė ndryshme, qė arrijnė shkallėn e pretendimit se u japin jetė (i ngjallin) tė vdekurve; tė tjerat janė aq tė pakuptimta, saqė nuk ia vlen t’i pėrmendim.


    Dėgjoni llojet e mrekullive tė transmetuara nga Abdurr-Rrauf el-Menaui:


    "Lloji i parė: ngjallja e tė vdekurve, e kjo ėshtė shkalla mė e lartė. Nga kjo ėshtė se Ebu Ubejd el-Jusri luftoi nė njė betejė dhe bashkė me tė ishte njė kafshė kalėruese e cila vdiq, kėshtu qė e luti All-llahun qė ta kthejė nė jetė dhe ajo u ngrit duke i tundur veshėt... dhe se Mufarixh ed-Damaminit iu soll njė zog i pjekur dhe i tha: ‘Fluturo me lejen e All-llahut, mė tė Lartit.’ Dhe ai fluturoi... dhe el-Kejlani e vendosi dorėn e tij mbi eshtrat e pulės, tė cilėn e kishte ngrėnė dhe i tha: ‘Ngritu me lejen e All-llahut’ dhe ajo u ngrit... dhe kur i biri i njė nxėnėsi tė Ebu Jusuf ed-Dahmanit vdiq, e ai e u mėrzit pėr tė, shejhu i tha: ‘Ngritu me lejen e All-llahut,’ dhe kėshtu ai u ngrit dhe jetoi gjatė."


    Kėto mrekulli nuk janė tė njėjta me ato tė Pejgamberit tė All-llahut, Isait alejhis-selam, dhe ato ishin tė veēanta pėr tė.


    Esh-She’rani rrėfen pėr mrekullitė e el-Axhmit duke thėnė: "Ai e hodhi shikim e tij mbi njė qen, kėshtu qė tė gjithė qenėt e tjerė iu nėnshtruan atij dhe e morėn atė si udhėheqės tė tyre dhe njerėzit vinin tek ai pėr t’ua plotėsuar nevojat e tyre. Pastaj kur ai qen u sėmurė dhe qenėt e tjerė u mblodhėn rreth tij duke lotuar (qarė) dhe kur ai ngordhi, ata qanin haptas dhe ulurinin nė vajtimin e tyre. Kėshtu, All-llahu i Lartėsuar i frymėzoi disa njerėz qė ta varrosnin atė. Pastaj qentė e vizitonin varrin e tij derisa ngordhėn. Pra, kjo ishte ajo qė njė shikim i shpejtė bėri pėr njė qen, e paramendo po tė kishte rėnė shikimi i tij mbi ndonjė njeri. [Hadhihi Hijes-Sufije (f.113), et-Tebekat (2/61) nė biografinė e el-Axhamit]


    Esh-Sharabi gjithashtu pohon se prijėsi i tij, Ahmed el-Bedeui ka kontroll mbi universin nga varri i tij. Ai thotė: "Shejhu im bėri marrėveshje me mua nė varr tė tij ndėrsa unė isha pėrballė Ahmed ibn el-Bedeviut, dhe mė bėri qė t’i shtrėngojmė duart me tė. Kėshtu qė dora bujare doli nga varri dhe e kapi dorėn time. Udhėheqėsi im esh-Shenaui tha: Pėrqėndroje mendjen tėnde te ai dhe vėshtroje ngultas, kėshtu qė unė e dėgjova prijėsin tim Ahmed el-Bedeui duke thėnė nga varri: ‘Po.’ Pastaj ai tha: Dhe unė kam munguar nga festa e datėlindjes dhe njė njeri nga "Evlijatė" ishte i pranishėm, i cili mė njoftoi qė Ahmed el-Bedeui atė ditė e hoqi mbulojėn nga varri i tij dhe tha: "Abdul-Vehhab qėndroi mbrapa dhe nuk erdhi." [Hadhihi Hijes-Sufije (f.113)]


    A thua qė njė njeri me ēfarėdo ndjenje turpi nuk do tė ndihej i turpėruar qė tė transmetonte "mrekullitė" apo krimet e Sufive lidhur me komunikimin e tyre tė hapur me kafshėt nė rrugė dhe ēmenduri tė tjera, si dhe pretendimi i tyre se kjo ėshtė njė formė e ‘mrekullisė’ sė tyre? Ne kėtu do tė citojmė "mrekullinė" e Shejh Ibrahim el-Urejanit. Esh-She’rani thotė: "Nga ta ėshtė Shejh Ibrahim el-‘Uravani, i cili ngritej nė mimber dhe mbante ligjerata [hutbe] lakuriq [i zhveshur]... dhe njerėzit kėnaqeshin me atė qė dėgjonin."


    Madje edhe vjedhja konsiderohet si dhuratė e mrekullueshme te Sufitė... dėgjoni se ēfarė thotė ed-Dibag, i cili ishte njėri nga shtyllat kryesore nė mesin e Sufive: "Njė vali, qė ėshtė personi qė ka kontroll mbi ēėshjet, mund ta zgjasė dorėn nė xhepin e kujtdo qė ai dėshiron dhe tė marrė nga ai dirhemė aq sa tė dojė (monedhė Arabe), ndėrsa pronari tė mos dijė asgjė."


    Ja ku ėshtė njė Sufi qė pohon se nėse e sheh shejhun e tij ėshtė mė e dobishme sesa ta shohėsh All-llahun. Ebu Turab i ka thėnė njė shoku tė tij njė ditė: "Po ta kishit takuar Ebu Jezid el-Bustamin!" Ai (shoku) i tha: "Nuk brengosem pėr kėtė meqė e kam takuar All-llahun dhe kjo mė ka mjaftuar dhe nuk mė nevojitet Ebu Jezidi." Ebu Turabi i tha: "Mjerė ti, krenohesh pėr shkak tė All-llahut, tė Plotėfuqishmit dhe tė Madhėrishmit! Po ta takonit Ebu Jezidin vetėm njė herė, do tė ishte mė mirė se ta takonit All-llahun shtatėdhjetė herė." [E shkurtuar nga Ihja Ulumid-Din tė el-Gazalit (4/356)]. El-Gazali shtoi: "Shpalljet e kėtilla nuk duhet tė mohohen nga besimtari."


    O vėllezėr, kėto rrėfime na tregojnė se udhėheqėsit e Sufive nuk kėnaqen me bėrjen tė ligjshme tė asaj qė All-llahu e ka ndaluar, nė lidhje me vjedhjen, keqdashjen (ligėsinė) dhe krahasimin, dhe veē kėsaj ata deklarojnė se kėto gjėra janė ngjarje tė jashtėzakonshme (mrekulli) dhe shenjė se njė person ėshtė nga Evlijatė. Kjo ėshtė nė kontradiktė dhe nė konflikt tė qartė me mėsimet e Islamit dhe ėshtė mosbesim nė tekstin e Kur’anit Bujar dhe Sunnetit tė pastėr, e dijetarėt islamė janė pajtuar qė kushdo qė shpall tė ligjshme (tė lejueshme) diēka qė ėshtė detyrimisht e njohur se ėshtė e ndaluar nė Islam, atėherė ai ėshtė pabesimtar... atėherė si ėshtė e mundur qė njė njeri qė e mbron mendimin se kryerja e mėkateve tė mėdha ėshtė shenjė se personi ėshtė nga evlijatė dhe mrekulli?


    Njė manifestim shumė i rrezikshėm i Sufizmit ėshtė lutja qė ata u bėjnė tė tjerėve pos All-llahut... thirrja dhe lutja e tė vdekurve. Ky ėshtė shirk i madh, nga i cili paralajmėrohemi (qė tė ruhemi) nė Kur’an:


    "Dhe mos lut tjetėrkė pos All-llahut, ndonjė (idhull) qė nuk tė sjellė dobi as dėm, e nėse e bėn kėtė, dije se me siguri do te jesh ndėr keqbėrėsit." (Junus: 106) Qė do tė thotė se do tė jesh nga idhujtarėt.


    El-Busejri, poeti i Sufive, thotė, duke iu drejtuar tė Dėrguarit:


    "O mė bujari i krijesave, unė nuk kam askė prej tė cilit pėrfitoj kėnaqėsi pėrveē teje,

    kur katastrofa e pėrgjithshme godet.

    Koha kurrė nuk mė ka goditur me ndonjė tė keqe dhe unė kėrkova mbrojtjen e tij,

    pėrveē se arrita mbrojtjen nga tė gjitha dėmet."






    Fjala pėrfundimtare



    O vėllezėr, dikush mund tė thotė: Pse i kushtoni kaq rėndėsi Sufizmit dhe citon thėniet e Ibn Arabiut, Ibnul-Faridit dhe tė tė tjerėve qė kanė vdekur para qindra vjetėsh? Do tė ishte mė me vend qė t’i jepet njė kundėrpėrgjigje e fortė komunistėve, ateistėve dhe atyre qė gjykojnė me ligje njerėzore duke e lėnė Sheriatin e All-llahut, dhe pse nuk flisni kundėr sekteve tė devijuara, si Kadianitė, Bahaitė dhe Nusejritė? Kėshtu qė unė u pėrgjigjem:


    Ėshtė obligim pėr ēdo musliman, e nė veēanti pėr nxėnėsit e diturisė dhe thirrėsit pėr te All-llahu, qė tė luftojnė (pėrpiqen) kundėr atyre qė i kundėrvihen Sheriatit islam, qofshin ata komunistė, ateistė, adhurues tė varreve apo Sufij. Shoh qė shumė nga thirrėsit nė Islam qė janė pėrpjekur nė kėtė dhe tashmė i kanė kushtuar vėmendje disa ēėshtjeve, por i kanė lėnė tė tjerat. Nė tė vėrtetė, ata duket se e harrojnė kėtė ēėshtje pasi shohim se shumė pak njerėz i japin rėndėsi kėshillimit tė muslimanėve lidhur me lajthitjet e Sufive dhe pavėrtetėsive tė tyre. Disa njerėz hidhėrohen (tėrbohen) kur shohin disa qė thėrrasin nė pėrmirėsimin e akides dhe kėshillojnė tė tjerėt (qė tė ruhen) nga ata qė thėrrasin nė respektimin e paligjshėm tė tė vdekurve, meqė pohojnė se kjo shkakton pėrēarje nė mesin e muslimanėve. Nė tė vėrtetė, shohim nė mesin e thirrėsve tė famshėm njė prej tyre, i cili e restauron thirrjen nė pasimin e Sufizmit dhe shkruan libra tė me titull: "Ushtrimi ynė shpirtėror apo Sufizmi i Lėvizjes Islame." (Tė Se’id Heun)


    Nė kėtė libėr ai e bėn tė qartė dashurinė e tij ndaj Sufizmit dhe besimin e tij nė pavėrtetėsitė dhe "mrekullitė" e tyre. Kėshtu qė dėgjoni se ēfarė thotė ai rreth mrekullive tė Sufizmit, nė veēanti pėr pasuesit e rendit Rifa’i. Ai thotė nė faqen 217:


    "Pra mohimi i parimit tė dukurive tė mbinatyrshme nė mesin e Sufive ėshtė njė mohim i pabazuar nė dituri dhe nuk ėshtė me vend. Akti mė i rėndėsishėm i cili pranon kritika, ėshtė ajo qė ndodh me rendin Rifa’i lidhur me rastin kur zjarri nuk u bėn dėm atyre, dhe kur ata e godasin vetveten me plumba apo me shpata pa u dėmtuar. Ky ėshtė njė akt i njohur dhe i famshėm, i cili ėshtė kryer me dėshmitarė, shumica prej atyre qė e mohonin, e kontrolluan atė dhe pastaj u tėrhoqėn nga mohimi i tyre. Ajo qė u dėshmua nga ta nuk mund tė jetė magji, meqė magjia ėshtė pjesė e botės sė gjėrave qė kanė shkak dhe qė nuk janė tė zbatueshme kėtu. As nuk mund tė kryhet pėrmes ushtrimeve shpirtėrore, meqė kjo u ndodh madje edhe personave nga mesi i tyre nga ta pa kryer ndonjė ushtrim shpirtėror... thjesht pėr shkak se i ėshtė zotuar pėr besnikėri [be’je] shejhut tė tij. Nė tė vėrtetė nganjėherė i ndodh edhe atij qė nuk e ka bėrė zotimin (betimin, marrėveshjen) paraprak. Njė herė e njė kohė, njė i krishter mė tregoi diēka qė i kishte ndodhur atij personalisht dhe kjo ėshtė njė ndodhi e famshme dhe e njohur, e All-llahu bėri qė unė ta takoj personin e pėrfshirė nė tė, pasi qė kisha dėgjuar mė parė nga dikush tjetėr. Ai mė rrėfeu mua se ai kishte qenė i pranishėm nė njė tubim dhikri dhe njė nga ata qė ekzekutonte dhikrin e goditi shpinėn e tij me njė skarė dhe e shtyu atė tejpėrtej gjoksit tė tij derisa e kapi atė. Pastaj ai e tėrhoqi atė pa lėnė asnjė shenjė apo dėm."


    Autori mori masa tė veēanta pėr t’iu pėrgjgjur akuzės se kėto gjėra zakonisht u ndodhin njerėzve qė janė dukshėm tė ligė dhe jo tė devotshėm, kėshtu qė si mundet qė kjo dhuratė e ngjarjeve tė mrekullueshme (tė mbinatyrshme) t’i jepet atij qė nuk ėshtė i devotshėm? Ai thotė:


    "Prova kryesore pėr ata qė e mohojnė kėtė ėshtė se kėto mrekulli ndodhin si nė duart e njerėzve jo tė devotshėm, ashtu edhe tė atyre tė drejtė, dhe kjo ėshtė e saktė. Por pėrgjigja nė kėtė ėshtė se mrekullia nuk ėshtė e tyre, por ėshtė e shejhėve tė tyre tė parė (burimorė), tė cilėve All-llahu, i Plotėqufishmi dhe i Madhėrishmi, u dhuroi kėtė mrekulli, dhe Ai pastaj bėri qė kjo tė vazhdojė nė mesin e pasuesve tė tij."


    A nuk ėshtė habitėse se si njė person i ditur mund tė mashtrohet nga kėto dredhi tė Shejtanit e t’u besojė atyre dhe ai llogaritet tė jetė njė nga thirrėsit kryesorė? Ai pajtohet se "mrekullitė" e Sufive janė tė vėrteta dhe nuk mund tė mohohen nga askush... ndėrsa ne i themi atij, ēka do tė parandalojė nga tė bėrit e tyre nėpėrmjet magjisė apo mėnyrave mashtruese, siē ėshtė pėrmendur nga shejhul-Islam Ibn Tejmije rahimehullah, kur ai u sfidua nga disa pasues tė njė rendit Sufit. Ata rrejshėm pohuan se mund tė ecin sigurt nė zjarr, kėshtu qė ai kėrkoi nga ata qė sė pari ta lajnė lėkurėn e tyre me uthull dhe ujė tė nxehtė para se tė ecnin nė zjarr. Ata e refuzuan kėtė nga frika. Kjo pėr shkak se ai e kishte zbuluar hilen tė cilėn ata e pėrdornin, e ajo ishte se ata e kyenin trupin e tyre me yndyrė tė bretkocės, me lėvoren e brendshme tė portokajve tė idhėt dhe pudėr talk, si dhe tjera dredhi tė tilla qė ata i dinin. Shejhul-Islam Ibn Tejmije rahimehullah ka thėnė:


    &q5ot;Ajo gjithashtu mund tė kryhet me ndihmėn e shejtanėve tė tyre, meqė ata janė popull qė shoqėrohen ngushtė me shejtanėt si me vėllezėrit e tyre. Kur ata bashkohen pėr tė fishkėlluar dhe duartrokitur, ata kalojnė nė njė gjendje nė tė cilėn ata llomotisin dhe lėkunden sikur dikush qė ėshtė i pushtuar nga djajtė, dhe ata flasin fjalė, tė cilat as ata e as tė pranishmit nuk i kuptojnė. Ky ėshtė djalli i tyre qė flet me gjuhėn e tyre kur ata e humbin ndjenjat e tyre, mu ashtu siē flet xhinni me gjuhėn e atij qė e zotėron. Pastaj nėse disa njerėz e kanė dikė qė ėshtė i pushtuar, ata i paguajnė ata qė tė vijnė, pastaj ata i bien defit dhe instrumenteve tjera muzikore dhe ndezin njė zjarr shumė tė madh. Pastaj ata vendosin njė pjesė tė madhe hekuri mbi tė dhe vendosin shtiza me maje tė metalike. Mė pas njėri prej tyre do tė ngjitet dhe do tė ulet mbi kėto maje para njerėzve. Ai do ta marrė hekurin e nxehur dhe do ta shpojė me tė dorėn e tij, e kėshtu me radhė. Njerėzit gjithashtu do t’i shhnin gurėt duke fluturuar duke mos e parė askė qė i gjuan ata. E tėrė kjo ėshtė nga djajt e tyre, tė cilėt i ngrisin ata nė majė tė kėtyre thumbave. Ata janė qė kontaktojnė drejtpėrdrejt me zjarrin. Ėshtė e mundshme qė njerėzit e pėrfshirė nė kėtė nuk ndiejnė asgjė, mu sikur i pushtuari (nga xhinėt) qė goditet me tė rėna tė ashpėra, por megjithatė nuk ndien asgjė meqė ata e godasin vetėm xhinnin. I njėjtė ėshtė rasti me kėta qė pėrfshihen nė dukuri djallėzore (satanike). Prandaj sa mė shumė qė personi tė jetė (tė ngjajė) si xhinni dhe djajt, nė veprat e tyre, atėherė ajo qė ndodh do tė jetė mė e fortė. Pėrveē kėsaj, kėto gjėra nuk ndodhin, pėrveē nė prani tė thirrėsit tė djallit dhe recitimit tė tij, e recitimi i tij ėshtė flauta dhe instrumentet muzikore, si dhe kendimi. Kjo nuk do t’u ndodhė atyre gjatė namazit, pėrkujtimit tė All-llahut, gjatė lutjes dhe kur lexohet Kur’ani. Kėshtu qė kėto pėrvoja (apo pėrjetime) tė tyre nuk kanė asnjė dobi nė fe e as nė jetėn e pėrditshme tė kėsaj bote. Kėta njerėz qė pėrjetojnė kėto ndodhi djallėzore janė nė njė mashtrim tė madh. Nė marrėzinė e tyre janė tė privuar nga ēdo e mirė dhe ata vetėm se e shtojnė atė qė ėshtė e frikshme, gėlltisin (asgjėsojnė) pasuritė e njerėzve me akte tė pavlera, nuk urdhėrojnė nė tė mirė e as nuk ndalojnė nga e keqja dhe nuk bėjnė xhihad nė rrugė tė All-llahut." [el-Fetaua (11/495-496)].


    O vėllezėr tė nderuar, lavdėrimi me vepra tė mbinatyrshme nuk ėshtė prej cilėsive tė tė devotshmėve nga Sahabėt dhe tabi’inėt, e as nga imamėt e muslimanėve dhe dijetarėt qė erdhėn pas tyre. Nuk kemi dėgjuar asgjė nga asnjė prej Sahabėve, as prej tabi’inėve, as prej katėr imamėve tė famshėm: Malikut, Ebu Hanifes, esh-Shafi’ut dhe Ibn Hambelit rahimehumullah. Ne nuk kemi dėgjuar tė ketė ndodhur diēka e tillė me ndonjėrin prej tyre; as qė ndonjėri prej tyre tė ketė hyrė nė zjarr apo tė kenė goditur veten me skarė apo me shpatė dhe pastaj ta ringjallin ndokėnd. Kjo nuk ėshtė praktikuar as nga ndonjė prej dijetarėve tė tashėm, qė nga mė tė shquarit prej tyre esh-Shejh Abdul-Aziz ibn Baz dhe shejh Abdullah ibn Humejd. Kėto praktika i gjejmė, nė tė kaluarėn dhe nė tė tashmen, vetėm midis Sufive. Nuk ka dyshim se kjo ėshtė prova mė e madhe se kėto janė dukuri djallėzore, e jo mrekulli tė dėrguara nga i Gjithmėshirshmi.


    Pastaj kthehem tek pika qė kur e pashė se shumica e thirrėsve ishin neglizhentė (tė pakujdesshėm) ndaj aspektit mė tė rėndėsishėm tė Islamit, qė ėshtė thirrja nė veēimin e All-llahut nė tė gjitha adhurimet (Teuhidi) dhe pėrmirėsimi dhe pastrimi i akides nga tėrė shirku, qė merr trajtėn e adhurimit tė tė vdekurve, tė lidhurit (shpirtėrisht) pėr varre dhe tė thirrurit e tė vdekurve dhe tė atyre qė nuk janė tė pranishėm, dhe ata heshtnin reth devijimeve tė tjera tė Sufive tė sotshėm, tė cilėt janė shumė tė pėrhapur nė tokat e muslimanėve, dhe kushdo qė udhėton jashtė kėtij vendi do tė shohė epėrsinė qė rendet Sufite e kanė nė mendjen e muslimanėve nė Egjipt, Siri, Maroko, Afrikė dhe Indi. Qoftė rendi (sekti) Rifa’i, apo Tijani, Ahmedije, Kadirije, Buramije, Shadhilije, Hatanije, Derkavije, Nekshibenditė apo cilido nga numri madh i rendeve tė shumta Sufite... kur e pashė kėtė dėshirova qė tė sjellė ndėr mend diēka, gjė qė konsideroja qė ėshtė diēka shumė me rėndėsi. Po ashtu dėshirova qė t’i pajis vėllezėrit e mi, tė cilėt studiojnė nė Darul-Hadithin e nderuar, e qė vijnė nga vende tė ndryshme islame ku ka shumė rende Sufite, me ca njohuri dhe mbrojtje nga sėmundja vdekjeprurėse e Sufizimit. Dhe mua ashtu siē ekzistojnė sėmundjet qė helmojnė trupin, po ashtu ekzistojnė edhe sėmundje qė e helmojnė zemrėn dhe shpirtin. Pėr kėtė arsye dijetarėt dhe thirrėsit do tė duhej t’i kushtojnė mė tepėr vėmendje mbrojtjes sė zemrės, mu ashtu siē mjekėt i kushtojnė vėmendje mbrojtjes sė trupit...


    Paqja dhe shpėtimi i All-llahut qofshin mbi Muhammedin, familjen e tij, pasuesit dhe Shoqėruesit e tij.





    Fjalorth



    Ajet (shumės: Ajete): Shenjė e All-llahut; varg i Kur’anit.


    Ajete: Shiko Ajet.


    Ebu (Ebi, Eba): babai i...; pėrdoret si mėnyrė identifikimi.


    Alejhis-selam: "Paqja dhe shpėtimi i All-llahut qofshin mbi tė." Thuhet pas pėrmendjes sė emrit tė ndonjė Pejgamberi tė All-llahut apo pas emrit tė ndonjė engjėlli.


    Ahadithė: Shiko Hadithė.


    'Akide: besimi qė ėshtė thellėsisht i rrėnjosur nė zemėr.


    Shoqėruesit (Ar. Sahab): muslimanėt qė janė takuar me Pejgamberin dhe kanė vdekur nė Islam.


    Da’ve: Thirrje nė Islam.


    Dhikr: Pėrkujtim i All-llahut.


    Iman: besim, bindje; tė pohosh tėrė atė qė i ėshtė zbritur tė Dėrguarit, duke e konfirmuar me zemėr, duke e dėshmuar me gjuhė dhe duke e kryer me gjymtyrė. Veprat e gjymtyrėve janė prej kompletimit tė imanit. Besimi rritet (shtohet) me bindje dhe respekt ndaj All-llahut, dhe zvogėlohet (pakohet) me mosrespekt dhe mosbindje.


    Hadithė (shumės: Ahadithė): Rrėfim lidhur me fjalėt e Pejgamberit, veprimet apo ndonjė cilėsi tė tij.


    Hasen: i mirė; term qė pėrdoret pėr ndonjė hadith autentik, qė nuk e arrinė shkallėn e lartė tė Sahihut.


    Hixhr: migrimi i Pejgamberit alejhis-selam nga Meka nė Medine; shpėrngulje e muslimanėve nga vendi i pabesimtarėve nė tokat e muslimanėve.


    Ibn: i biri i ...; pėrdoret si mėnyrė identifikimi.


    Imam: udhėheqės; prijės nė namaz, dituri apo fikh; udhėheqės i shtetit.


    Xhemat: masa e bashkuar e muslimanėve, tė bashkuar nė tė vėrtetėn, (i.e. Sahabėt dhe ata qė qėndrojnė nė rrugėn e tyre).


    Xhihad: pėrpjekje dhe luftė pėr ta bėrė Fjalėn e All-llahut mė tė lartėn.


    Xhinn: Krijesė e All-llahut, tė cilėn Ai e ka krijuar nga zjarri i patym.


    Kufėr: Mosbesim.


    Mus-haf: Kur’ani nė mes tė dy mbėshtjellėsve (kopertinave) (nė formė tė librit).


    Radijallahu anhu/anha/anhum/anhuma: All-llahu qoftė i kėnaqur me tė (pėr gjininė mashkull.)/atė (pėr gjininė femėr.)/ata/qė tė dy nga ta.


    Rahimehullah/rahimehumullah: All-llahu e/i mėshiroftė


    Rekat: pjesė (njėsi) e Namazit.


    Ramazan: muaji i nėntė i kalendarit islam, gjatė tė cilit muslimanėt agjėrojnė.


    Sahihė: i vėrtetė; transmetim autentik.


    Shejh: dijetar.


    Sheriat: Pėrmbledhje e sistemit Ligjor Hyjnor.


    Shirk: tė shoqėruarit e ortakėve All-llahut; kundėrshtim i ēfarėdo aspekti tė Teuhidit.


    Sunnet: nė kuptimin mė tė gjerė tė tij, e tėrė Feja me tė cilėn erdhi dhe e predikoi Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam), dmth tė gjitha ēėshtjet e besimit, vendimeve, sjelljes dhe veprat qė janė pėrcjellur nga Sahabėt. Kjo po ashtu pėrfshin ēėshtjet tė cilat Pejgamberi (salallahu alejhi ue selam) i ka miratuar me anė tė thėnieve tė tija, veprimeve, dhe aprovimeve nė heshtje – nė kundėrshtim me bidatin (risinė nė fe).


    Sunnet: vepėr e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selam).


    Sure: Kaptinė e Kur’anit.


    Tabi’i (shumės Tabi’inė): musliman (jo sahab) i cili ėshtė takuar me ndonjė nga Sahabėt.


    Teuhid: tė veēuarit e All-llahut me Njėsinė e Tij nė Zotėrimin e Tij (err-Rrububije), nė adhurimin (el-Uluhije) dhe nė Emrat dhe Cilėsitė e Tij (el-Esma’i ves-Sifatė)


    Ummet: populli musliman.


    Abdes: pastrim i obligueshėm para namazit (faljes) dhe veprave tė caktuara tė adhurimit.


    Zuhd: Pėrmbajtje nga bota dhe luksi i saj.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ndodhitė nė Maqedoni 2008 - 2011
    Nga RaPSouL nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 1093
    Postimi i Fundit: 17-05-2011, 16:49
  2. Partitė politike dhe sfidat e sigurisė
    Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 31-07-2006, 20:28
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-06-2005, 15:48
  4. KQZ: Partitė qė nuk kaluan pragun, tė kthejnė paratė
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 03:34
  5. Strategjia e opozitės nė zgjedhjet lokale
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •