Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Kritik ndaj msuesve t fes islame n Austri

  Kritik ndaj msuesve t fes islame n Austri


  Sipas t dhnave t nj ankete t zhvilluar n radht e msuesve t fes islame n Austri pr konceptet e tyre pr demokracin, 22% e hedhin posht at, kurse mbi gjysma e personave e ktheu t paplotsuar pyetsorin.


  'botkuptim kan dhe 'pikpamje mbrojn msuesit e fes islame n Austri? Cili sht qndrimi i tyre ndaj demokracis dhe t drejtave t njeriut? Kto jan disa nga pyetjet q prpiqet t'u jap prgjigje n punimin e tij t doktoraturs, teologu i fes islame Muhanad Korhide. Prfundimet e nj anketimi q zhvilloi ai n radht e msuesve t fes islame kan shkaktuar n Austri diskutime t zjarrta. Autori vlet flet pr nj tendenc shqetsuese:

  "Ajo q rezultoi sht se msueset dhe msuesit e fes islame e shohin veten n radh t par si "agjent n shrbim t teologjis. Detyrn e tyre ata e shohin n transmetimin e pareflektuar t prmbajteve fetare pr nxnset dhe nxnsit e tyre."

  N Austri ka m tepr se 380 msues t fes islame. Rreth 200 syresh morn pjes n anketim. Pyetjes nse e refuzojn demokracin, sepse ajo nuk prputhet me fen islame, ju prgjigjen me po 22 % e tyre, kurse 27% e t anketuarve i hedhin posht t drejtat e njeriut, 18% jan pr dnimin me vdekje t myslimanve q heqin dor nga besimi.

  Autori konstaton prmbledhtazi se rreth nj e pesta e msuesve t fes islame n Austri kan qndrim fanatik. Pr bashksin islame, e cila prfaqson rreth 400.000 myslimant q jetojn n Austri dhe sht prgjegjse edhe pr kontrollin e msimit t fes, lajme t tilla jan t pakndshme. Kryetari i ksaj bashksie, Anas Shakfeh, i v n dyshim prfundimet e ktij studimi dhe e konsideron prfundimin e tij t pajustifikuar. Si pundhnse e msueve t fes islame bashksia islame nuk pranon asnj qndrim anti-demokratik, thot ai duke shtuar:

  "N rast se ne dim se njri nga msuesit apo msueset mbrojn n shkoll apo n klas mendime t tilla, athere ne marrim masa."

  N ambientin e tyre privat msuesit mund t jen edhe kundr demokracis, por kjo nuk ka pse t reflektohet patjetr n msim, thot Shakfehu. Adnan Arslani, profesor i pedagogjis s fes islame n Universitetin e Vjens i konsideron qndrime t tilla si larg realitetit:

  "N praktik un nuk mund ta prfytyroj nj gj t till, msimi i fes nuk sht si msimi i lndve teknike, msimi i fes sht transmetimi i vlerave t brendshme."

  Msimi i fes islame n shkollat austriake paguhet nga shteti. Msimi i fes islame ofrohet n shkollat publike nga viti 1982. N munges t msuesve t fes islame t prgatitur n Evrops, shumica e tyre nuk sht shkolluar sipas standardeve evropiane. Edhe sa i prket prmbajtes s msimit, Ministria e Arsimit nuk mund t ndrhyj, sepse kjo bie ndesh me ndarjen e shtetit nga feja.

  "N Austri garantohet liria e besimit, por kjo liri merr fund aty ku fillojn ligjet austriake" - thot Ministrja e Arsimit, Claudia Schmied, e cila ka krkuar ndrkoh nj raport nga bashksia islame.

  Por n rast se do t ket ndryshime pr msuesit e fes islame, kjo do t kishte pasoja edhe pr msuesit e feve t tjera, q bazohen n marrveshjen mes Austris dhe Vatikanit n lidhje me ndarjen e kishs katolike nga shteti. Si zgjidhje, partia populiste e djatht FP ka krkuar q fes islame t'i hiqet n Austri statusi i bashksis fetare, i miratuar para rreth 100 vjetsh.


  Jrg Paas

  dw

 2. #2
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  Paska qene keq Austria per mesues keshtu qe paska marre islmaike? 20% pro denimit me vdekje! hahah Ec e merri vesh keta njerez! I mbajne edhe ne shkolla pale. Duhet ti fudin neper stalla derrash se bindjet e tyre politike te atij niveli m**i jane.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 3. #3
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Te me falin pjesa femerore, po kjo puna e Europes me myslymanet po shkon si ajo shprehja, "as te ..... as te leshon".

  Une nuk e di se cilat jane synimet reale (qe jo gjithmone thuhen hapur) dhe kendveshtrimi real i perplasjes se mentaliteteve qe ka sot Europa, por nje gje eshte e sigurte: Kjo politike eshte tejet e favorshme per perhapjen e islamizmit.

  Ketu nuk kemi te bejme thjesht me "liri mendimi", "te drejta te njeriut" apo "parime demokratike". Ketu kemi te bejme me perplasje te papajtueshme mentalitetesh:
  Qe nga ai me i vogli, qe eshte martesa (monogami vs poligami).
  Dhe vijne me rradhe, te drejtat e njeriut, denimi me vdekje, alkooli e ku di une se cfare.

  Nga pervojat historike, kur perplasen dy mentalitete, fiton ai me ekstremisti.
  Kur Europa ziente nga fanatiket katolike dhe protestante nuk e cliroi as Volteri as Dideroi (megjithese keta ishin ata qe e frymezuan Revolucionin Francez) dhe aq me pak Erazmi i Roterdamit. Por u desh nje grusht i forte proto-komunist qe t`a clironte Europen. Dhe u desh serish nje grusht i forte korsikan qe t`i hiqte qafe jakobinet.

  Kur Europa e squllur, e dembelosur dhe miope linte (ose me sakte ushqente) nazizmin qe t`i dilte perballe Hitlerit nuk duhej nje Camberlen por nje Curcill. Nuk duhej nje Peten por nje De Gol. Nuk duhej nje Huver por nje Ruzvelt. Dhe sidomos duhej nje Stalin. (Me kete te fundit pastaj ka muhabet tjeter).

  Pra, nga Historia nxjerrim konkluzion qe kush eshte me i vendosur dhe me "kerkues" (imponues) ai fiton. Ne kete rast (nqs nuk ka ndryshime) perballe liberalizmit (ndoshta edhe hutimit?) europian as qe diskutohet qe do fitoje islamizmi i vendosur dhe kembengules.

  Nje gje eshte e sigurte. Njerezit lodhen shpejt nga propagandat bombastike. Po kur te lodhen njerezit nga propaganda, a do kene mundesi te zbresin nga kali, ata persona qe vete njerezit i kane hipur?
  Dhe per te mos zbritur nga kali, pas propagandes ka ardhur gjithmone dhuna (kjo ka ndodhur edhe me krishterimin edhe me komunizmin edhe me nazizmin). Myslymanet e kane treguar edhe me fjale edhe me vepra qe nuk ua ben syri terr kur kane nje synim.

  Shkurt, do jene interesante zhvillimet ne vazhdim.

 4. #4
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Myslymanet e kane treguar edhe me fjale edhe me vepra qe nuk ua ben syri terr kur kane nje synim.

  Shkurt, do jene interesante zhvillimet ne vazhdim.
  Evropa e ka momentin e fundit qe te beje dicka, ne te kundert do te jete vetem nje 'province e Islamit'... 'qafirat' dihet se cfare i pret...

  Shpresen si gjithmone une e kam tek Amerika (pas Obanges natyrisht) se sa per Evrope ska sen...

  Interesante do te jene, normal
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesia4ever : 10-02-2009 m 20:33

 5. #5
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin

  Msimi i fes islame n shkollat austriake paguhet nga shteti. Msimi i fes islame ofrohet n shkollat publike nga viti 1982. N munges t msuesve t fes islame t prgatitur n Evrops, shumica e tyre nuk sht shkolluar sipas standardeve evropiane. Edhe sa i prket prmbajtes s msimit, Ministria e Arsimit nuk mund t ndrhyj, sepse kjo bie ndesh me ndarjen e shtetit nga feja.
  Bravo, shteti i financon disa qytetare qe te vriten disa qytetare tjere.

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  "N Austri garantohet liria e besimit, por kjo liri merr fund aty ku fillojn ligjet austriake" - thot Ministrja e Arsimit, Claudia Schmied, e cila ka krkuar ndrkoh nj raport nga bashksia islame.
  ...por pyetja eshte se ku fillojne ato ligje se...

Tema t Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesr
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 2. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
 3. Personalitete te medha te kombit shqiptar
  Nga DEN_Bossi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
 4. Islamizimi I Popullit Shqiptar
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •