Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
  1. #1

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792

    Artet Marciale*

    Meqe nuk po gjeja dot nje teme te tille mbi kete lloj sporti,mendova tju servir disa video dhe do kisha deshire te dija kush nga ju praktikon nga ky sport.

    Aikido dhe Jiu Jitsu kane qene te preferuarat e mia.


  2. #2
    '' ID Withheld '' Maska e eraldi`007
    Anėtarėsuar
    06-04-2003
    Vendndodhja
    Kashmir
    Postime
    38
    Una e praktikoj :P.Me mban mende apo jo La Lune
    Kaq kisha per te thene.. !

  3. #3

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Eladi

    Po te mbaj mend edhe ty edhe veten kur hidheshim nga shkallet dhe rrjeshtoheshim me kalamoqet e hyrjes me praktiku stilet tona te vizatomune nga filmat e pakte ne ate kohe LoL j.k


    Hey shikoje kete videon se eshte njesh.



    E kam marre si shembull filmin Matrix sepse pervecse kane nje cilesi te mire nuk te lodhin dhe kolona zanore eshte fantastike.Mund te dalloni disa taktika pervec atyre fluturimeve ne lartesi LoL

  4. #4
    '' ID Withheld '' Maska e eraldi`007
    Anėtarėsuar
    06-04-2003
    Vendndodhja
    Kashmir
    Postime
    38
    hahahahha e mbaj mend La Lune ti ke pas loz shume se une u plaka por ti vazhdove edhe sot e kesaj dite ti vazhdon dhe loz :P
    Kaq kisha per te thene.. !

  5. #5
    SHQIPERIA E BASHKUAR Maska e Der_Kaiser5
    Anėtarėsuar
    10-04-2007
    Postime
    751
    Une jom fans i madh i arteve marciale dhe sidomos UFC(Ultimate Fighting Championship). E kam praktikuar para disa viteve per te kaluar kohen. Tani jam jashte forme momentalisht, dhe meqe erdhi vera do filloj stervitjen per te ardhur ne forme, dhe pastaj te shkoj prape tek Fighting Club ketu ne USA. Ndjek me kenaqesi ndeshjet e UFC dhe te preferuaurit e mi jane Frank Mir, Chuck Liddell, Anderson Silva, Randy Couture etj. Ai qe vecoj eshte Frank Mir. E kam takuar personalisht ne Las Vegas dhe eshte njeri i perkryer.
    Frank Mir
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    I pelqej shume sportet luftarake dhe merrem (perpara jam marre me shume) me kete lloj sporti. Karate standarde shume vite, pastaj kam provuar disa lloje tjera si kik boks etj, dhe ne fund kam gjetur formen e perkryer te karates qe sot thuajse nuk zhvillohet me dhe eshte dem i madh. Pra sipas meje forma e perkryer e karates eshte "JEET KUNE DO, ose sporti te cilin e ka shpik i madhi Bruce Lee. Kam pas gjetur disa libra te ketij stili te cilat spjegojne edhe ne menyre matematike si levizin duart si kembet perparesite e ketij stili ndaj stileve tjera etj. Kam ushtruar shume kohe kete stil pa trajner meqe nuk kam takuar ndonjehere trajner te ketij stili, dhe siq thash kam verejtur nje perparesi te madhe te ketij stili ndaj stileve te tjera.
    Perparesi jane trupi qe leviz lirshem (jo si robot tek karateja), shpejtesia shume e madhe qe munde te zhvillohet, stabiliteti i madh ne kembe dhe mundesia e "vallezimit" para kundershtarit. Disa gjera qe i ka spjeguar bruce lee jane me te vertete madheshtore dhe shfaqin ne menyre shume detale te metat e kung fu, karates, etj.
    Psh siq thote bruce lee, dora nuk duhet te ndale kemben sepse thyhet ose demtohet shume per te vazhduar luften, kete budallaki e ka karate standarde qe te meson si te ndalesh me dore sulmin e kembeve.
    Ndersa sipas Bruce Lee, kemba mbrohet me kembe kur jepet goditja poshte ndersa kembeve te goditje te larta duhet vetem tu iket me vallezim kembesh te shpejta.

    Me vjen keq qe momentalisht nuk kam librat qe kisha, por nese i gjej ne internet apo kudoqofte do te deshiroja ti sjell ca foto te mbretreshes se sporteve luftarake JEET KUNE DO.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    der kaiser a asht e veshtire stervitja PER KETE SPORT apo jo???
    edhe une kam fillu ta ndjek tek dsfcdo te shtune po me duket shume brutal
    edhe une u mora me arte marciale po kam nje muaj qe jam dembel dhe e kam lene stervitjen
    üpo do me interesonte ky lloj sporti qe thot Der Kaiser
    JO SEKS PARA MARTESE

  8. #8
    Happy Maska e milanistja_el
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
    Postime
    2,065
    Artet marciale jane nje nder sportet e mia te preferuara... para disa vitesh merresha me Shotokan Karate, na iku profesori dhe e lame se ne ate kohe ishte e veshtire te gjeje persona te tjere qe dinin ate stil... tani eshte me e lehte, por mosha s'na lejon me .
    Stilet qe jane permendur me lart nga parafolesit jane te famshme dhe shume te mira... por mua Shotokani me magjeps...

    Ja nje demostrim me shotokan...





    Ps. sa e lehte duket kur e bejne keto... ne atehere na dilte shkuma, shkonim ne kurs pasi kishim ngrene dy tasa me groshe LooL
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga milanistja_el : 01-05-2009 mė 06:19
    Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
    Artet marciale jane nje nder sportet e mia te preferuara... para disa vitesh merresha me Shotokan Karate, na iku profesori dhe e lame se ne ate kohe ishte e veshtire te gjeje persona te tjere qe dinin ate stil... tani eshte me e lehte, por mosha s'na lejon me .
    Stilet qe jane permendur me lart nga parafolesit jane te famshme dhe shume te mira... por mua Shotokani me magjeps...

    Ps. sa e lehte duket kur e bejne keto... ne atehere na dilte shkuma, shkonim ne kurs pasi kishim ngrene dy tasa me groshe LooL
    Kam filluar une me shotokan dhe kam vazhduar shume vite, mirepo kur e zbulova si rastesisht jeet kune do, e pash atehere ne menyre te detajuar qe shotokan eshte shume larg perfeksionit. Ka teper shume gabime.

    Ja gabimi me i trashe qe munde te ekzistoj: te mbrosh me dore kemben e kundershtarit me nje goditje anash. Psh nese e provon te mbrosh me dore goditjen jokogeri (kembe) te kundershtarit, jo vetem do te thyesh doren por rrezikon te thesh edhe ndonje brinje te gjoksit.
    Kemba pra eshte trapllek i madh te provohet te mbrohet me dore, thjesht duhet ikur, manevruar dhe mbrojtur me kembe, kur jepet poshte.
    Si te them eshte teper "mekanik" shotokani dhe ka levizjet "katrore" dmth te pershtatshme per robotet por jo per trupin aerodinamik te njeriut.
    Qe te jem me i qarte nje person qe ushtron shotokan 90% munde te rrahet keq nga nje tjeter qe ushtron kung fu ose NinJitsu.

    P.S Se harrova te them kishte shume video ne youtube per jeet kune do, por nuk mu doken shume perfekte, e gjeta edhe libren ne PDF mirepo nuk ishte kaq e ilustruar si ne leter qe e kam pasur.

  10. #10
    Happy Maska e milanistja_el
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
    Postime
    2,065
    mendimi une kam praktikuar shotokanin para gati 10 vjetesh per gati nje vit, vetem si amatore, sepse beja kurs dhe stervitjet i benim me njeri-tjetrin, keshtu s'di te te them me siguri sa e vertete eshte fakti qe goditja jogeri s'mund te ndalet me dore, kjo dhe sepse nuk kam praktikuar me stile te tjera dhe qe nga ajo kohe karatene e shihja vetem ne televizor ose kam lexuar ndonje informacion ne Internet asgje me teper. Presori qe kishim ishte shume i dashuruar me kete stil (ndoshta sepse ishte stili i pare i karatese qe vinte ne Shqiperi pas komunizmit), mendoj se pak nga dashuria e tij na e ka trasmetuar dhe ne...
    Mjeshtri Gichin Funakoshi thoshte... "Qellimi i fundi i karatese nuk qendron tek fitorja apo tek humbja, por ne perfeksionimin e karakterit te pjesmarresve qe duhet te kene: perulesine, respektin, dhembshurine, durimin dhe qetesine e brendshme dhe te jashtme". Mendoj se ketu qendron dhe sekreti e stilit shotokan... dhe te mos harrojme eshte nje nder stilet me te perhapur dhe me te ndjekur ne bote.
    Jam dakord dhe mbi faktin se duke qene se Shotokan bashke me Goju-ryu, Shito-ryu, Shorin-ryu dhe Wado-ryu jane stilet tradicionale te karatese eshte mese e natyrshme se stilet qe kane lindur me pas, perfshi dhe Jeet Kune Do (te cilin Bruce Lee e perdori ne 1967) do vinin duke u perfeksionuar, siē edhe jane perfeksionuar. Shkolla tradicionale mbetet tradicionle dhe fakti se ende pas shume kohesh vazhdon te kete persona qe e preferojne do te thote misionin e ben me se miri… s’ka rendesi sa i forte je ti fizikisht, ne artet marciale rol te rendesishem luan ekuilibri i jashtem dhe i brendshem.
    Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

  11. #11
    Im0rTaL Maska e ToNi-R_B-BoY
    Anėtarėsuar
    17-10-2008
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    53

    Talking upuupupup

    Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
    mendimi une kam praktikuar shotokanin para gati 10 vjetesh per gati nje vit, vetem si amatore, sepse beja kurs dhe stervitjet i benim me njeri-tjetrin, keshtu s'di te te them me siguri sa e vertete eshte fakti qe goditja jogeri s'mund te ndalet me dore, kjo dhe sepse nuk kam praktikuar me stile te tjera dhe qe nga ajo kohe karatene e shihja vetem ne televizor ose kam lexuar ndonje informacion ne Internet asgje me teper. Presori qe kishim ishte shume i dashuruar me kete stil (ndoshta sepse ishte stili i pare i karatese qe vinte ne Shqiperi pas komunizmit), mendoj se pak nga dashuria e tij na e ka trasmetuar dhe ne...
    Mjeshtri Gichin Funakoshi thoshte... "Qellimi i fundi i karatese nuk qendron tek fitorja apo tek humbja, por ne perfeksionimin e karakterit te pjesmarresve qe duhet te kene: perulesine, respektin, dhembshurine, durimin dhe qetesine e brendshme dhe te jashtme". Mendoj se ketu qendron dhe sekreti e stilit shotokan... dhe te mos harrojme eshte nje nder stilet me te perhapur dhe me te ndjekur ne bote.
    Jam dakord dhe mbi faktin se duke qene se Shotokan bashke me Goju-ryu, Shito-ryu, Shorin-ryu dhe Wado-ryu jane stilet tradicionale te karatese eshte mese e natyrshme se stilet qe kane lindur me pas, perfshi dhe Jeet Kune Do (te cilin Bruce Lee e perdori ne 1967) do vinin duke u perfeksionuar, siē edhe jane perfeksionuar. Shkolla tradicionale mbetet tradicionle dhe fakti se ende pas shume kohesh vazhdon te kete persona qe e preferojne do te thote misionin e ben me se miri… s’ka rendesi sa i forte je ti fizikisht, ne artet marciale rol te rendesishem luan ekuilibri i jashtem dhe i brendshem.
    AMIN!!!!! NA RUJ ZOT NGA MILANISTET SA GJAT QE SHKRUJN /me ve syzet :P
    Every time I find the meaning of life, they change it

  12. #12
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    "Qellimi i fundi i karatese nuk qendron tek fitorja apo tek humbja, por ne perfeksionimin e karakterit te pjesmarresve qe duhet te kene: perulesine, respektin, dhembshurine, durimin dhe qetesine e brendshme dhe te jashtme".
    Sa jam unė i informuar, karateja ka pėr qėllim, tė forcojė fizikun dhe psikikun e njeriut, e mbi tė gjitha tė bashkėveprojnė nė mėnyrė tė harmonishme fiziku e psikiku.

    Sepse kot ka njeriu reflekset e zhvilluara kur nuk mund tė veprojė fizikisht, refleksi do tė manifestohet si njė trembje, e kur ėshtė karateist nė vend se tė rrudh qafėn nga frika, i shtrin duart pėrpara plot guxim.

    Kjo ėshtė karateja sipas mendimit tim.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Ate qe desha te thoja keni thene edhe ju ne menyra tjera. Do te thoja se shotokani me teper sport qe sherben per ushtrime trupore ne palestra dhe eshte i mire per gara te tipit prezantim i stileve por eshte shume i dobet per luften reale sepse ka te meta te medha.
    Ka te drejte Alibaba se karateja sherben qe te zhvilloj edhe instiktet, dhe pikerisht per kete them se lloji i karates duhet te jete i tipit qe i pershtatet struktures trupore te njeriut, dmth te mos jete artificial, te mos kete levizje abnormale te sforcuara sepse keto te gjitha shkojne ne dem ne zhvillimit te instiktit. Kam bere "sparing" njerez te llojeve te ndryshme te karates dhe shotokani eshte me i dobeti sepse levizjet i ka te tilla qe personat me teper duken mekanik, me 2,3 poteza i qet nga pozicioni i kembeve dhe fillojne te zbrapsen sepse sistemi nuk ua lejon te bejne levizje te lira te kembeve. Si te them levizjet e trupit te njeriut jane rrethore ndersa shotokani ben levizje katrore, shumicen e goditjeve apo mbrojtjeve i ka "JoNatyrale", dhe personi me shotokan detyrohet te beje levizje te pakontrolluara per te mbrojtur levizjet e trupit. Pra dua te them shotokani nuk e rrit nivelin e reagimit te instiktit perkundrazi e dobeson.

    Ndryshe eshte psh me kung fu, levizjet e ketij stili jane shume ne harmoni me instiktin dhe sparingu me persona te tille eshte me te vertete i rrezikshem sepse levizjet vijne nga drejtime te ndryshme dhe veshtire eshte te kontrollohen.

    Bruce Lee fillimisht ka ushtruar kung fu, dhe pastaj e ka modifikuar kete stil duke i ndryshuar disa levizje qe i ka gjykuar jo natyrale dhe ka sjell stilin me perfekt te karatese deri me tani, qe eshte stili Jeet Kune Do. Eshte dem i madh qe nuk eshte shume i perhapur ky stil, dmth per shkak se Bruce Lee vdiq heret dhe nuk ka dhene shume mesim nxenesve te tij.

    Sidoqofte ka mbetur nje liber personale e Bruce Lee dhe stilit te tij, dhe te gjithe te perkushtuarit munde te provojne te ushtrojne dhe arrijne nje nivel me te larte fizik dhe shpirteror.

  14. #14
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    A dini ku tė downloadoj libra tė Kung Fu, dhe video mė tė plota pėr mėsime graduale?

  15. #15
    SHQIPERIA E BASHKUAR Maska e Der_Kaiser5
    Anėtarėsuar
    10-04-2007
    Postime
    751
    Citim Postuar mė parė nga goldian Lexo Postimin
    der kaiser a asht e veshtire stervitja PER KETE SPORT apo jo???
    edhe une kam fillu ta ndjek tek dsfcdo te shtune po me duket shume brutal
    edhe une u mora me arte marciale po kam nje muaj qe jam dembel dhe e kam lene stervitjen
    üpo do me interesonte ky lloj sporti qe thot Der Kaiser
    Une thjesht shkoja per qejf pasi merrej nje miku im me kete sport. Problemi eshte qe duhet te kesh durim, pra nerva. Une nuk beja ndeshje, thjesht stervitje ose sparring. Nqs do qe te humbesh peshe ose te mbash trupin ne forme eshte sport ose me sakte stervitje perfekte. Eshte me mire sesa te besh vetem vrap(cardio) dhe eshte levizje e mire e gjithe trupit nga koka deri te kembet. Qe kur kam ardhur ne Amerike e adhuroj si sport.

    Qe te te jap nje ide shikoje kete video. Eshte nje gym tipik MMA qe eshte hapur nga Randy Couture i cili eshte nje nje nga legjendat e ketij sporti.



    ose the Pit workout, i cili stervit Chuck Liddell
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Der_Kaiser5 : 01-05-2009 mė 13:44

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    A dini ku tė downloadoj libra tė Kung Fu, dhe video mė tė plota pėr mėsime graduale?
    E gjeta nje web te mire per video dhe gjera tjera per te gjitha llojet e arteve luftarake.

    http://www.fightauthority.com

    Kjo eshte per jeet kune do
    http://www.fightauthority.com/fighti...+do+techniques

    edhe nje tjeter

    http://www.expertvillage.com/video-s...eet-kun-do.htm
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mendimi : 01-05-2009 mė 14:59

  17. #17
    Nacionalist Maska e Tosku
    Anėtarėsuar
    12-06-2009
    Vendndodhja
    Toskeri
    Postime
    66
    Une e kam praktikuar dikur, por tani me eshte bere palestra semundje, Bodybuilding.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2004
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    10

    Jet Kune Do-Karate

    Citim Postuar mė parė nga mendimi Lexo Postimin
    Kam filluar une me shotokan dhe kam vazhduar shume vite, mirepo kur e zbulova si rastesisht jeet kune do, e pash atehere ne menyre te detajuar qe shotokan eshte shume larg perfeksionit. Ka teper shume gabime.

    Ja gabimi me i trashe qe munde te ekzistoj: te mbrosh me dore kemben e kundershtarit me nje goditje anash. Psh nese e provon te mbrosh me dore goditjen jokogeri (kembe) te kundershtarit, jo vetem do te thyesh doren por rrezikon te thesh edhe ndonje brinje te gjoksit.
    Kemba pra eshte trapllek i madh te provohet te mbrohet me dore, thjesht duhet ikur, manevruar dhe mbrojtur me kembe, kur jepet poshte.
    Si te them eshte teper "mekanik" shotokani dhe ka levizjet "katrore" dmth te pershtatshme per robotet por jo per trupin aerodinamik te njeriut.
    Qe te jem me i qarte nje person qe ushtron shotokan 90% munde te rrahet keq nga nje tjeter qe ushtron kung fu ose NinJitsu.

    P.S Se harrova te them kishte shume video ne youtube per jeet kune do, por nuk mu doken shume perfekte, e gjeta edhe libren ne PDF mirepo nuk ishte kaq e ilustruar si ne leter qe e kam pasur.
    Tungjatjeta mendimi, e kam vrejt shum von ket tem, po prap se prap um duhet met than dishka, pa keqkuptim ok?

    Sipas shenimit tan ti as ne Jet Kune Do dhe as ne Karate ski njohuri te duhur me i ba vlersimet mes ktyne 2 degav.

    Sa mujta me kuptu ti paske ushtru shum pak karate dhe koke kan ne fazen fillestare, ti spaske pas durim me i tejkalu fazen fillestare per me shku te Shkelqimet e teknies ne Karate. ne fazen fillestare ushtrimmet qe i ke ba ato jan si lloj gimnastik apo ushtrime per kordinimin dhe perforcimin e trupit, (japonisht Kihon). Masi po thu qe ke ushtru Karate me vite, um duhet me than se ja e ki pas Mjeshtrin e dobt qe te ka ushtru ose sje kan nxans i mir per me kuptu Mjeshtrin. E vrejta te shembulli yt qe ki ba, qe sna ke cek se qysh e mbron Yoko Gerin ne Jet Kune Do. un i njoh per mi 10 (duhet mi njeh ma saktsisht, hahaha) menyra me teknika te karates se si mbrohen sulmimet me kam e nuk mu kan thy kurr durt.

    duhet ta kesh parasysh se Karateja asht stil/shkoll e njohur ne Artet Traditionale Luftarake Aziatike.
    Jet Kune Do hala nuk e ka arrit ket nivel dhe vet Bruce Lee personalisht kurr se ka qujt Jet Kune Do'n si stil aj e ka shpreh Jet Kune Do'n si Koncept, Pricip ose Filozofi. Per ket ishte kan mir niher me lexu ma shum per Bruce Lee'n dhe Jet Kune Do'n para se me ba ksi krahasime. Edhe me u kan Mjeshter i madh i Jet Kune Do's duhet me u kan ne te njejten koh edhe mjeshter i njejtit nivel te Karates per me munt me ba ksi krahasime. Bruce Lee vet personalisht ka ushtru Wing Chun prej Yip Manit, sipas Fakteve ai para se me shku ne Amerik ka pas nivelin e Shkalles se 2 ne Wing Chun. Ai kurr masanej si ka vazhu studimet te Yip Man. Ne konceptin e Jet Kune Do's Bruce Lee ka fut shum elemente te Stilav si per shembull: se pari Kuptohet Wing Chun, po po qashtu edhe elemente te Boxit, Mundjes, Karates, Tae-Kwon-Do etj. Te Bruce Lee nuk ka pas vler Stili, krijimi i Jet Kune Do' ka qen vetem si emen per me ba reklam per Bruce Lee'n e hiq ma shum. Lexo ma shum per Bruce Lee'dhe i gjejsh fjalt e mija. U i kam tana librat e Bruce Lee's dhe plus ne gjdo Lexikon i kam lexu kto qe po ti ceki. Un per shembull kam ushtru perskaj Karates, edhe stila tjer te Kung Fu's apo Ninjutsu me vite parale te njeten koh. Mas vitesh kam ardh ne vendim qe Karateja asht Stili ma i pershtatun per mu dhe kam vendos me vazhdu studimet ne Karate. Un edhe pse ushtroj Karate, ushtrojn edhe tjeret po un pershembull dalloj pi tjerve (pozitivisht apo negativisht sa me rendsi) per shkak se un e kam ni Koncept dhe Filozofi tjeter te Artit Luftarak. Tash un sun qohna edhe vetem se kam ni koncept tjeter me than se ky asht stil! Shul ship qka asht e pershtatshme per mu nuk dmth se te pershtatet edhe ty, a vozit VW, Mercedes, BMW a Audi vendos secili sipas shijes edhe qysh i pershtatet ne vozitje, secili Kerr e ka te njejtin efekt, me kry pun. Edhe te arte luftarake asht njejt, duhet me ju pershtat ni personi edhe me i kry pun. Njeri e krijon Stilin, Stili ndikon te njeri po nuk kqyret te stili se sa asht i aft ni Person, po kqyret Personi se sa ka arrit me Stilin. Ta kesh me dije se nuk egziston as ni stil qe asht i perfeksionum. Artet luftarake nuk perfeksionohen ato vetem zhvillohen, ai person qe menon se ka msu stil te perfeksionum ai kurr nuk mundet me arrit ni nivel te lart ne Artet Luftarake.

    Pershendetje

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga meduni Lexo Postimin
    Tungjatjeta mendimi, e kam vrejt shum von ket tem, po prap se prap um duhet met than dishka, pa keqkuptim ok?

    Sipas shenimit tan ti as ne Jet Kune Do dhe as ne Karate ski njohuri te duhur me i ba vlersimet mes ktyne 2 degav.

    Sa mujta me kuptu ti paske ushtru shum pak karate dhe koke kan ne fazen fillestare, ti spaske pas durim me i tejkalu fazen fillestare per me shku te Shkelqimet e teknies ne Karate. ne fazen fillestare ushtrimmet qe i ke ba ato jan si lloj gimnastik apo ushtrime per kordinimin dhe perforcimin e trupit, (japonisht Kihon). Masi po thu qe ke ushtru Karate me vite, um duhet me than se ja e ki pas Mjeshtrin e dobt qe te ka ushtru ose sje kan nxans i mir per me kuptu Mjeshtrin. E vrejta te shembulli yt qe ki ba, qe sna ke cek se qysh e mbron Yoko Gerin ne Jet Kune Do. un i njoh per mi 10 (duhet mi njeh ma saktsisht, hahaha) menyra me teknika te karates se si mbrohen sulmimet me kam e nuk mu kan thy kurr durt.

    duhet ta kesh parasysh se Karateja asht stil/shkoll e njohur ne Artet Traditionale Luftarake Aziatike.
    Jet Kune Do hala nuk e ka arrit ket nivel dhe vet Bruce Lee personalisht kurr se ka qujt Jet Kune Do'n si stil aj e ka shpreh Jet Kune Do'n si Koncept, Pricip ose Filozofi. Per ket ishte kan mir niher me lexu ma shum per Bruce Lee'n dhe Jet Kune Do'n para se me ba ksi krahasime. Edhe me u kan Mjeshter i madh i Jet Kune Do's duhet me u kan ne te njejten koh edhe mjeshter i njejtit nivel te Karates per me munt me ba ksi krahasime. Bruce Lee vet personalisht ka ushtru Wing Chun prej Yip Manit, sipas Fakteve ai para se me shku ne Amerik ka pas nivelin e Shkalles se 2 ne Wing Chun. Ai kurr masanej si ka vazhu studimet te Yip Man. Ne konceptin e Jet Kune Do's Bruce Lee ka fut shum elemente te Stilav si per shembull: se pari Kuptohet Wing Chun, po po qashtu edhe elemente te Boxit, Mundjes, Karates, Tae-Kwon-Do etj. Te Bruce Lee nuk ka pas vler Stili, krijimi i Jet Kune Do' ka qen vetem si emen per me ba reklam per Bruce Lee'n e hiq ma shum. Lexo ma shum per Bruce Lee'dhe i gjejsh fjalt e mija. U i kam tana librat e Bruce Lee's dhe plus ne gjdo Lexikon i kam lexu kto qe po ti ceki. Un per shembull kam ushtru perskaj Karates, edhe stila tjer te Kung Fu's apo Ninjutsu me vite parale te njeten koh. Mas vitesh kam ardh ne vendim qe Karateja asht Stili ma i pershtatun per mu dhe kam vendos me vazhdu studimet ne Karate. Un edhe pse ushtroj Karate, ushtrojn edhe tjeret po un pershembull dalloj pi tjerve (pozitivisht apo negativisht sa me rendsi) per shkak se un e kam ni Koncept dhe Filozofi tjeter te Artit Luftarak. Tash un sun qohna edhe vetem se kam ni koncept tjeter me than se ky asht stil! Shul ship qka asht e pershtatshme per mu nuk dmth se te pershtatet edhe ty, a vozit VW, Mercedes, BMW a Audi vendos secili sipas shijes edhe qysh i pershtatet ne vozitje, secili Kerr e ka te njejtin efekt, me kry pun. Edhe te arte luftarake asht njejt, duhet me ju pershtat ni personi edhe me i kry pun. Njeri e krijon Stilin, Stili ndikon te njeri po nuk kqyret te stili se sa asht i aft ni Person, po kqyret Personi se sa ka arrit me Stilin. Ta kesh me dije se nuk egziston as ni stil qe asht i perfeksionum. Artet luftarake nuk perfeksionohen ato vetem zhvillohen, ai person qe menon se ka msu stil te perfeksionum ai kurr nuk mundet me arrit ni nivel te lart ne Artet Luftarake.

    Pershendetje
    Pershendetje
    E pergezime per shkrimin mbi te gjitha paskeni lexuar mjaft per Bruc-le rrespket .
    nese nuk e ke pare filmin e (IP MAN nese nuk gaboj),te keshilloi ta shikoish ,ne kete film kupton gjithe kete pak histroi te Bruc-le qe ke shkruar ne teme .
    kam lexuar edhe une shume per Bruc-le nuk kam ē'far te shtoj me shume ne teme .

    nderime
    Mbi te gjitha Atdheu

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2004
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    10
    Citim Postuar mė parė nga Akulli_ch Lexo Postimin
    Pershendetje
    E pergezime per shkrimin mbi te gjitha paskeni lexuar mjaft per Bruc-le rrespket .
    nese nuk e ke pare filmin e (IP MAN nese nuk gaboj),te keshilloi ta shikoish ,ne kete film kupton gjithe kete pak histroi te Bruc-le qe ke shkruar ne teme .
    kam lexuar edhe une shume per Bruc-le nuk kam ē'far te shtoj me shume ne teme .

    nderime
    edhe pse e kam dit ket histori menxi kam prit ky film me dal ne shitje, e si ka dal e kam ble DVD, sipas mendimit tim, asht filmi ma i mir deri tash (kuptohet mas filmave te bruce lees. Donnie Yen asht artisti qe um pelqen ma shum ne ket zhaner te filmav. ky nuk asht vetem artist po asht edeh mjeshter i Kung Fus me trashegemi prej nanes se vet. menxi po e pres Pjese e 2 te kti filmi, ne azi ka dal ne kino, pritet ne evrop me dal sivjet ne dvd. kqyre trailer ne youtub ta ban zhugen e ska me tu prit.

    te pjesa e par sum ka pelqy pak propaganda kineze qe e kan deklaru aty kishe ushtart japones ne at koh jan karatista, aty mundohen kinez kishe me qit posht artin luftarak japonez, po ne te verteten Karateja asht nga Okinawa e ne vitin 1922 ka depertu ne Japoni. asht fakt qe 2 Karatista kan dhan msim edhe ushtris japoneze po kjo ka ndodh mas ngjarjes qe ka ndodh ne ket film. dmth shancat jon shum shum minimale qe ka mujt me egzistu naj mjeshter i lart ne karate ne ushtrin Japones ne at koh.

    pershendetje

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •