Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    Citim Postuar mė parė nga meduni Lexo Postimin
    edhe pse e kam dit ket histori menxi kam prit ky film me dal ne shitje, e si ka dal e kam ble DVD, sipas mendimit tim, asht filmi ma i mir deri tash (kuptohet mas filmave te bruce lees. Donnie Yen asht artisti qe um pelqen ma shum ne ket zhaner te filmav. ky nuk asht vetem artist po asht edeh mjeshter i Kung Fus me trashegemi prej nanes se vet. menxi po e pres Pjese e 2 te kti filmi, ne azi ka dal ne kino, pritet ne evrop me dal sivjet ne dvd. kqyre trailer ne youtub ta ban zhugen e ska me tu prit.

    te pjesa e par sum ka pelqy pak propaganda kineze qe e kan deklaru aty kishe ushtart japones ne at koh jan karatista, aty mundohen kinez kishe me qit posht artin luftarak japonez, po ne te verteten Karateja asht nga Okinawa e ne vitin 1922 ka depertu ne Japoni. asht fakt qe 2 Karatista kan dhan msim edhe ushtris japoneze po kjo ka ndodh mas ngjarjes qe ka ndodh ne ket film. dmth shancat jon shum shum minimale qe ka mujt me egzistu naj mjeshter i lart ne karate ne ushtrin Japones ne at koh.

    pershendetje
    shume jam dakort me te dhenat qe keni thene historikisht
    pjesen e dyt nuk e kam pare edhe une jam kureshtar ta shikoj
    ne kete link mundet te jete nuk e kam shikuar http://www.movie2k.com/
    linku eshte pak sekret -por ndodhe eshte filmi sumicen e filmave i shikoj ne kete link qe nuk jan ne shitje apo nuk jan ne kino apo edhe tek ki link www.kino.to
    disa linke te tjera nuk me kujtohen per momentin ku mund ti gjejsh filmat qe nuk jan ne shitje ,por mos u hargjo me i blejt ka mundesi plot me i shkarku nga neti -

    Pershendetje
    Mbi te gjitha Atdheu

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2004
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    10
    Citim Postuar mė parė nga Akulli_ch Lexo Postimin
    shume jam dakort me te dhenat qe keni thene historikisht
    pjesen e dyt nuk e kam pare edhe une jam kureshtar ta shikoj
    ne kete link mundet te jete nuk e kam shikuar http://www.movie2k.com/
    linku eshte pak sekret -por ndodhe eshte filmi sumicen e filmave i shikoj ne kete link qe nuk jan ne shitje apo nuk jan ne kino apo edhe tek ki link www.kino.to
    disa linke te tjera nuk me kujtohen per momentin ku mund ti gjejsh filmat qe nuk jan ne shitje ,por mos u hargjo me i blejt ka mundesi plot me i shkarku nga neti -

    Pershendetje
    jo hala ska dal ne shitje, vetem kinezisht munesh me gjet ne internet, hahahaha.

    qe linkun me trailer te pjeses dyt.

    http://www.youtube.com/watch?v=lQ0qL57lJJk

    ka mu kan edhe ma intersant se pjesa e par, ne pjesen e dyt ka me u rrok me ni scen me Samo Hung, e me ni scen tjeter e kan qit kur ka shku Bruce lee me i ba nxans te ai, po ta kqyrum kur te del se sa zgat ajo scen.

    Pershendetje

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
    Anėtarėsuar
    19-06-2010
    Vendndodhja
    Zürich / CH
    Postime
    188
    meduni
    te falemdneroi per linkun shume i pelqyer ki film nga une eshte ,mbete edhe pjesen e dyte ta shofim .

    te keshilloj ta shikoish (ong Bak)nje nder te preferuarit te filmave .

    Pershendetje
    Mbi te gjitha Atdheu

  4. #24
    Mendoj se nga Artet marciale Kung Fu -ja ėshtė mė e mira .

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2004
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    10

    Artet Marciale?

    Citim Postuar mė parė nga GrimReaper Lexo Postimin
    Mendoj se nga Artet marciale Kung Fu -ja ėshtė mė e mira .
    pytje kurreshtare. per cilin stil te Kung Fu's e ki fjalen? se Kung Fu`ja nuk asht stil po asht fjal Kineze qe i pershkrun tana Artet Marciale ne Kin.

    pershendetje

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938
    wing chun kung fu
    per mua eshte me i preferuari, duke filluar nga Sil Lim Tao(Siu Nim Tao), Thum Kiu e Biu Jee perfshire dhe10 levizjet standart Dummy(duke i rritur sipas deshires). Kontrollon mire largesine, dhe shpejtesia eshte primare, ku mbrojtja eshte sulm. Eshte shume mbrojtese dhe efikase. Nuk ka levizje te tepruara dhe sforcim koti kur trupi ne keto momente ka nevoje per qarkullim gjaku dmth oksigjen. kerkon nje harmoni te plote trupore dhe ekuiliber. edhe bruce lee eshte vazhduesi i wing chun dhe baza e teorise se tij eshte pothuajse e njejta. ky art tregon qe muskujt e tepert nuk vlejne fare per asgje(vecse nga ana estetike e meshkujve), pasi kundershtari behet gracke e vetvetes dmth gjithe forcen qe ushtron i kthehet ne sulm te vet, ne kete rast sa me te medhaja muskujt aq me e madhe dhimbja ))))))

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-07-2009
    Vendndodhja
    Gjakove
    Postime
    72
    Definitivisht arti marcial me i perkryer dhe me superiori eshte MUAY THAI.Te gjith tjeret vine pas tij

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938
    Citim Postuar mė parė nga Qendrim452 Lexo Postimin
    Definitivisht arti marcial me i perkryer dhe me superiori eshte MUAY THAI.Te gjith tjeret vine pas tij
    Ne ring apo ne rruge?

    Nuk eshte disiplina qe ben dallimin, por njeriu.
    Jeet Kune Do ne vitin 1981 eshte quajtur art marcial (JO STIL) qe sherben per vetembrojtje. JKD perfshin edhe teknika te MUAY THAI-it, keshtu eshte ne grade qe te parashikoje dhe neutralizoje sulmin sa me mire. Kush praktikon Muay Thai behet ne "katersh" ose me sakte stervitje qe ndjek nje linje te veshtire dhe te forte fizikisht. Ky eshte nje djale i mire dhe stervitet per pasion, kurse nje qe praktikon JKD nuk njeh rregulla dhe praktikohet per t'u mbrojtur nga cdo lloj rreziku d.m.th. luftim ne rruge. JKD nuk eshte sport dhe perdor edhe goditje te ashtuquajtur te ndaluara. Nuk besoj qe arti marcial me i perkryer te jete Muay Thai. Muay Thai nuk ka lindur per t'u praktikuar si sport, por eshte nje art antik dhe kur ka nje limit ne rregulla ky kthehet ne sport. Ky lloj sporti me vendosje te rregullave ka ndryshuar menyren e asaj te vjetres qe behej ne beteja. Me kete nuk dua te them qe JKD eshte me i mire se ky apo ndonje jeter art marcial. JKD kerkon hapesire, kurse Muay Thai fokusohet vetem ne nje kundershtar. Pra Muay Thai ndihmon ne nje situate por ne nje tjeter eshte e pamundur p.sh ne nje demostrate s'mund te besh nje high kick. Vete nuk e njoh MT, por nuk mund te pranoj idene se ky art marcial eshte me i miri dhe te tjeret vijne pas.

    gjithe te mirat

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-12-2005
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    7
    Ka ndonje njeri ne kete forum qe njeh Krav Maga?
    Peace is the virtue of civilization. War is its crime.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e skampin
    Anėtarėsuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    Spanjė
    Postime
    947
    Taekwondo dhe Jujutsu tradicional Japones jane dy artet luftarake qe une praktikoj 4 here ne jave gjate dy vjetevete fundit.
    Krav Maga eshte i ngjajshem me Jujutsun Japonez te cilin e praktikoj edhe vete.Kam nje kushuri qe praktikon Krav Maga.Eshte art i pershtatur nga izraelitet per ushtrine e tyre.me teper sdi.
    Pershendes te gjithe ata qe meren me gjithe keto lloj sportesh
    Otagaimi rei
    Kujdes nga shkjau
    Kujdes nga greku
    Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
    AT GJERGJ FISHTA

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e skampin
    Anėtarėsuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    Spanjė
    Postime
    947
    http://youtu.be/eT3BEwnBK90 ky film i kushtohet Masutatsu Oyama themeluesit te Karate Kyokushin
    Kujdes nga shkjau
    Kujdes nga greku
    Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
    AT GJERGJ FISHTA

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-12-2005
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    7
    Skampin, kam kohe qe e praktikoj, por po kerkoje vend per ta praktikuar ne Shqiperi, kushuriri yt, ku e ka praktikuar. Persa i perket, ngjashmerise mes krav dhe ju-jitsu se besoj se ka shume piké ku perputhen, pervec stervitjes me shume kundershtare!

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e skampin
    Anėtarėsuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    Spanjė
    Postime
    947
    Citim Postuar mė parė nga GNT Lexo Postimin
    Skampin, kam kohe qe e praktikoj, por po kerkoje vend per ta praktikuar ne Shqiperi, kushuriri yt, ku e ka praktikuar. Persa i perket, ngjashmerise mes krav dhe ju-jitsu se besoj se ka shume piké ku perputhen, pervec stervitjes me shume kundershtare!
    Ne Shqiperi nuk ma mer mendja se ka ardhur ky lloj sporti.kushuriri im rri ne Bruksel (Belgjike).Me kane thene se ngjan ne kapjet dhe ēelsat qe behen.personalisht nuk e njof dhe nuk e kam praktikuar,vetem disa video ne youtube kam pare.
    Klm
    Kujdes nga shkjau
    Kujdes nga greku
    Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
    AT GJERGJ FISHTA

  14. #34
    Kam patur njė eksperiencė shumė tė shkurtėr, rreth 6 muaj nė arte marciale nė stilin Shotokan.
    Nuk kam njohuri aspak nga teknikat e tjera, por mund tė them se megjithėse e kam ushtruar shumė pak kėtė teknikė, ka qėnė njė eksperiencė shumė interesante. milanistja_el ka postuar njė video ku demonstrohet ushtrimi i 5 Katave tė para.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga baaroar : 20-05-2011 mė 07:58

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anėtarėsuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Citim Postuar mė parė nga meduni Lexo Postimin
    pytje kurreshtare. per cilin stil te Kung Fu's e ki fjalen? se Kung Fu`ja nuk asht stil po asht fjal Kineze qe i pershkrun tana Artet Marciale ne Kin.

    pershendetje
    Kungfu-ja me e fuqishme ėshtė wing chun.E nė qoftse ėshtė e kombiunar me JKD(jeet kun do) athere del edhe me e fuqishme sepse e kan te njejtin burimm.Dhe praktikant i kėsaj ka qene edhe vet burce lee

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •