Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Anėtarėsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  37
  Postime
  1,151

  Shqiptaret bardh e zi....

  Shqiptaret bardh e zi....

  E hapa ket tem per te diskutuar ne menyr bardh e zi.

  Mbrem nje emision me tem te till ishte ne topshow dhe te ftuarit ishin te ndar ne dy taborre. Njeri taborr mendonte se ne kemi shum gjera negative ndersa tjetri taborr ishte i kenaqur dhe mendonte qe nuk kemi ne gjera negative dhe jemi ne gjendje te mir.

  Cilat jan te metat, ngecjet gjerat negative per te cilat mendoni qe shqiptaret kan nje gjendje te dobet dhe nuk jan te qmuar.
  Psh. Ne aspektin kombetar ne nuk jemi me te vegjel se serbet e as se greket por ne jemi shum me te dobet se ta dhe gjithmon kemi qen viktima te fqinjeve ton. Ne aspektin zhvillimor dhe ekonomik ne edhe pse kemi nje pozit gjeografike shum te mir me pasuri natyrore ne prap jemi vendi me i pa zhvilluar krahasur me fqinjet tan.
  Duke u nisur nga ky kendveshtrim dua opinionet tuaja te shprehni, se ju mendoni qe ne kemi me shum gjera negative, apo mendoni se ne kemi me shum gjera pozitive.
  Per opinionet tuaja deshiroj te jepni nje arsyetim se pse mendoni qe ne kemi me shum gjera negative sesa pozitive dhe e kunderta.

  Une mendoj se ne kemi me shum gjera negative, ne jemi me pak te vlersuar se fqinjet tan, ne jemi me pak te perkrahur se fqinjet tan. Ne nuk gezojm ndonje respekt ne Europ, siq e gezojne fqinjet tan. Serbet dhe greket kan qen popull qe kan ber gjenocide dhe perseri jan me te respektuar se ne, etj etj.

  Ju uroj nje dikutim te kendshem dhe konstruktiv....
  _____________________________________
  ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  po qysh do ti qe te jesh i respektum neper europ kur talebant cirren tu bertit vdekje europes e amerikes

  si do ti qe te jen te respektum shqiptaret kur ne nuk respektojm histroin ton e veten ton

  kur ne ni hero kombtar qe e kami qe ndoshta asht i vetmi shqiptar bashk me Nan terezen qe i respekto gjith bota talebant muxhahedint e ***** nuk lajn llaf pa than per to

  si do ket respekt europa per ty kur ti per ni arab je gati ti vejsh flaken krejt europes ani se pse je europian.
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 3. #3
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  raca e qelbur qe paguhet nga vahabistet(600 deri 800 € ne muaj i paguajn per te ber propagande) ka marre persiper te hedhe balte kunder Shqiptareve....te njejten teme ky plehra e ka hapur dhe ketu.....i ka ndryshuar vetem titullin
  http://www.forumishqiptar.com/showth...85#post2142985

 4. #4
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  kur ne ni hero kombtar qe e kami qe ndoshta asht i vetmi shqiptar bashk me Nan terezen qe i respekto gjith bota talebant muxhahedint e ***** nuk lajn llaf pa than per to
  http://www.forumishqiptar.com/showpo...3&postcount=51

 5. #5
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665

  Pershendetje !! Te peruroj per temen !

  Bota ne pergjithesi realishte ,ndahet ne dy pjese : Faqja e bardhe ,dhe faqja e zeze . Gjithashtu ndermjet faqes se zeze dhe te bardhes,mbetet edhe nje faqe rerezerv (hapsire ) e gjuajtur tollovi ngjyrash .

  Per tu respektuare nga te tjeret, se pari duhet respektojshe vehten. Per fate te keqe, ne shqipetaret jemi duke jetuare me vetedeshire ne mesin e te bardhes dhe te zezes.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Nese e marr une kameren e iu beje ketyre islamistve tane ne shqiperi nje video aat do mi nxjerrin syte, mirepo ne tjetren ane ata punojne nder tokė, si nje sekyė, taman sekte dhe vet gjirohen e i shperndajn keto video gratis permes Yutybe...dhe ju duket vehtja se jane STARA t Holivudit, ani me mjekrra dhe bejen propagand antishqiptare per hir te islamizmit, keta njerez do i ksiha ērrenjosur nga tokat shqiptare deri ne gjeneratene gjashte qe me kurre kemba e tyre te mos e shkelte kete tokė !
  Shqiptari te vetmen perendi ka Zotin !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #7
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Shekulli, 23/02/2009

  Shqiptar, adresa ime e pėrjetshme
  Arben I. Kastrati, publicist, jeton nė Prishtinė

  Unė vij nga vendi qė mė shkakton dhimbje. Adresa ime e tanishme ėshtė: "Rruga e brengave", pa numėr, dhe ēdo postier e di adresėn time. Dhe ēdo inkasant. (Dhe fuqizuesit e mospagesave).

  Vij nga vendi qė ka mungesė tė qartėsisė. Nga vendi ku nė trend ėshtė cinizmi. Ku nė trend ishte mohimi i vetes e ēdo gjėje vendore. Nga vendi ku kėrkohet qė t'mos ketė tė kaluar...nga vendi me...

  Njeriu i vendit e kohės sime, lėngon mė shumė nga realiteti se sa dhimbjet e shkaktuara nga sėmundjet. Ndonjėherė, nevojitet ajo qė tė vetmen kemi - kohėn, qė t'na i shėrojė plagėt e shkaktuara nga koha, nga vetė jeta...

  Jam rritur e edukuar nė njė familje tė veēantė, me prindėr, motėr e vėlla tė shkėlqyeshėm. Kam lindur nė Shkup, qė ishte kryeqytet i Republikės sė Maqedonisė. Jam rritur nė Prishtinė, qė ishte kryeqytet i Krahinės Socialiste Autonome tė Kosovės.

  I tėrė vendi pėrbėhej nga 6 republika e 2 krahina, qė ishin tė barabarta (nė letėr) nė kuadėr tė Federatės qė quhej Jugosllavi. Babi, mami, motra, vėllau e unė, quheshim jugosllav, edhe pse ishim shqiptarė. Jam rritur brenda Republikės Socialiste Federative tė Jugosllavisė, duke kėrkuar nė vazhdimėsi identitetin tim.

  Ishin tri faza qė karakterizonin tė jetuarit nė ish-Jugosllavi. E ato ishin:
  - mungesa e identitetit (tė qenit shqiptar nė ish-Jugosllavi)
  - identiteti i gabuar (tė qenit shqiptar nė ish-Jugosllavi)
  - ndėrtimi i identitetit (tė qenit shqiptar paslufte nė...)

  Nė '70-'80-at jetoja nė Republikėn Socialiste Federative tė Jugosllavisė. Adresa ime ishte: Rr. "Sava Kovacevic", Nr. 5/A, 38.000, Prishtinė, Kosovė. Mė quanin jugosllav. Edhe pse isha shqiptar, askush s'mė quante tė tillė.

  Nė gjysmėn e parė tė '90-ave, jetoja nė Republikėn Jugosllave. Adresa ime ishte: Ulica "Carica Milica", Br. 5, 38.000, Pristina, Kosovo i Metohija. Mė quanin jugosllav. Edhe pse isha shqiptar, askush s'mė quante tė tillė.

  Nė fillim tė mileniumit, jetoja nė Unionin Serbi-Mal i Zi. Adresa ime ishte: Ulica "Car Lazar", Br. 40, 38.000, Pristina, Srbija. Mė quanin jugosllav, edhe pse Jugosllavia s'ekzistonte. Edhe pse isha shqiptar, askush s'mė quante tė tillė.
  Nė vitet 2000-2007, jetoja nė tri adresa tė ndryshme:

  - St. "Resolution", Nr. 1244, New York, Pristina, Kosovo, Serbia, UNMIK
  - Ulica "Car Lazar", Br. 40, 38.000, Pristina, Kosovo i Metohija, Srbija
  - Rr. "Adem Gashi", Nr. 42, 10.000, Prishtinė, Kosovė
  Edhe pse isha shqiptar, askush s'mė quante tė tillė.

  Ende vazhdoj tė jetoj nė tė njėjtėn shtėpi, pa adresė, nė vendin qė quhet - Kosovo. Tė gjithė mė quajnė kosovar, e pėrsėri, askush s'mė quan shqiptar.
  Pėrsėri, nga unė kėrkohet tė ndėrroj identitetin, tė jetoj nė adresė tė re...
  S'besoj tė ketė ndėrruar mė shumė adresa e tė ketė jetuar njeri (popull) nė mė shumė shtete pa luajtur nga vendi...

  * * *

  Unė jam shqiptar. Gjuha ime ėshtė gjuha shqipe. Atdheu im quhet Shqipėri. Jetoj nė pjesėn veriore tė Shqipėrisė, qė quhet Kosovė. Nė jetėn time, nė vazhdimėsi kam pasur mungesė tė identitetit kombėtar.

  Pėrsėri kam mungesė identiteti. Vazhdimisht kam kėrkuar tė quhem shqiptar e jam quajtur ndryshe. Unė vazhdoj tė jem shqiptar, dhe si i tillė kam vetėm njė atdhe - Shqipėrinė. Kėrkoj ndjesė nga realiteti, por, nuk pranoj tė mė quajnė ndryshe, pėrpos shqiptar.

  Askush nuk mund tė mė detyrojė tė ndėrroj identitet, tė quhem ndryshe, tė ndihem ndryshe e as tė flas ndryshe. As tė pranoj atdhe ndryshe.

  Atdheu im quhet Shqipėri, unė flas shqip e quhem shqiptar dhe kjo ėshtė adresa ime e pėrjetshme.

Tema tė Ngjashme

 1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Himarė, mėsimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Greqia u jep shtetėsinė minoritarėve
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •