Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 75
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350

  Prof.Dr. Rufi Osmani kandidat n Gostivar

  Disidenti i njohur shqiptar nga Gostivari ish prefekti i Gostivarit dhe ish deputet n parlamentin e irjm kandidohet srish pr prefekt t Gostivarit si i pavarur. Sipas sondazheve nga forume t ndryshme, dukshm udhheq ndaj oponentve t tij q vin prej partive politike.

  Personalisht i uroj sukses dhe kthim n politik, q aq shum e kan dshiruar nj numr i konsiderueshm i shqiptarve n IRJM.

  Gjat mbledhjes s nnshkrimeve, sipas disa informatave q vin nga Gostivari (gazeta koha), pr z. Osmani njerzit kan pritur n radh q t japin firmn e tyre pr kandidimin e tij, kshtu q pr 3 or jan mbledhur 3000 nnshkrime, q ka tejkaluar 5 her numrin e krkuar pr regjistrim t kandidaturs, ky numr me siguri sht rritur n ndrkoh.

  Urime z. Osmani q tani, ndrsa Gostivari t mburret q ka burra si Rufi Osmani, sepse kt njeri e respektojn edhe nga qytetet tjera n irjm.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e BAC4
  Antarsuar
  20-04-2008
  Postime
  337
  Mos behem shoum romantik, Rufija perher ka qene dhe do ngele nje mendjemadh, maksimumi atij eshte te behet nje lider lokal, sepse per lider kombtar i mungon madheshtia e liderit, i mungon sharmi dhe sjellja. Ai hidherohet si femije, i iken betejes me ata qe duhet te ndeshet dhe u hakmeret femijve te tyre, hakmeret te ato qe skan faj dhe sdin cka eshte tu ndodh..

  Ky eshte psihopat dhe smeriton te udheheq asgje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar m par nga BAC4 Lexo Postimin
  Mos behem shoum romantik, Rufija perher ka qene dhe do ngele nje mendjemadh, maksimumi atij eshte te behet nje lider lokal, sepse per lider kombtar i mungon madheshtia e liderit, i mungon sharmi dhe sjellja. Ai hidherohet si femije, i iken betejes me ata qe duhet te ndeshet dhe u hakmeret femijve te tyre, hakmeret te ato qe skan faj dhe sdin cka eshte tu ndodh..

  Ky eshte psihopat dhe smeriton te udheheq asgje.
  Nse e njeh mir, do t bsh pun t madhe t na tregosh ndonj fakt?! Un nuk e njoh personalisht mirpo sa e di un ai u burgos pr flamur m 97', apo jo?! Dhe ndodhit njohura t Gostivarit ishin pikrisht pr flamur se ky njeri e vuri n shtizn e Komuns Flamurin Shqiptar, e para komun shqiptare ku valoji flamuri Shqiptar aq sa valoji ishte komuna e Gostivarit n irjm.

  Pr kt Rufi Osmani u dnua me 13 vjet e gjysm burg, keni harruar? Ky njeri nuk ndejti duar kryq kur doli nga burgu pas dy vjet e gjysm, por magjistroi dhe m von edhe doktoroi n lmin e ekonomis.

  M duket se disa parti i ka kap paniku me kthimin e tij n politik! Nuk e kuptoj pse?
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e BAC4
  Antarsuar
  20-04-2008
  Postime
  337
  Citim Postuar m par nga Modesti Lexo Postimin
  Nse e njeh mir, do t bsh pun t madhe t na tregosh ndonj fakt?! Un nuk e njoh personalisht mirpo sa e di un ai u burgos pr flamur m 97', apo jo?! Dhe ndodhit njohura t Gostivarit ishin pikrisht pr flamur se ky njeri e vuri n shtizn e Komuns Flamurin Shqiptar, e para komun shqiptare ku valoji flamuri Shqiptar aq sa valoji ishte komuna e Gostivarit n irjm.

  Pr kt Rufi Osmani u dnua me 13 vjet e gjysm burg, keni harruar? Ky njeri nuk ndejti duar kryq kur doli nga burgu pas dy vjet e gjysm, por magjistroi dhe m von edhe doktoroi n lmin e ekonomis.

  M duket se disa parti i ka kap paniku me kthimin e tij n politik! Nuk e kuptoj pse?


  Rufiun e njoh mire dhe po ta them qe eshte nje idiot hakmares tek ata qe skan faj dhe jane te pambrojtur.

  Sa i perket burgut, rufiu ka ndejt 9 muaj ne burg te cilin nuk mund ta quajm burg sepse ka qene dhome e vecant dhe ka pas trajtim te vecant. Se dyti ai nuk ka qene aspak i maltretuar apo i rahur. Se treti nqse ai duhej te jete per 13 vite ne burg, si doli aq shpejt. Arsyeja eshte Branko Crvenkovski dhe dakordimi per te ju nenshtru atij dhe per aktivizim te mundeshem me kerkes te tij. Brankoja eshte Godfatheri i balkanit, ai e ngriti Aliun, ai do e rezoje, ai do ngreje Rufiun per qellime te veta dhe do te shfrytezoje indirekt dobesine ne karakterin e tij per te manipuluar me ate.

  Dhe per fund dua te them qe Rufiu i 1997 nuk eshte Rufiu i 2009. Dallimi eshte shum i madh, prej nje patrioti, ambiciozi i motivuar ne vitin 1997, tash eshte shendruar ne nje monstrum, idiot, i udhehequr nga hakmarja dhe ai monstrum nuk do te beje asgje pervec se nje percarje permes shqiptarve dhe vellavrasje. Nese nuk e njeh dhe nuk me beson!!! Shko takohu nje dite bisedo pak me gjere, do shofish cfar filma ka ai.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar m par nga BAC4 Lexo Postimin
  Rufiun e njoh mire dhe po ta them qe eshte nje idiot hakmares tek ata qe skan faj dhe jane te pambrojtur.

  Sa i perket burgut, rufiu ka ndejt 9 muaj ne burg te cilin nuk mund ta quajm burg sepse ka qene dhome e vecant dhe ka pas trajtim te vecant. Se dyti ai nuk ka qene aspak i maltretuar apo i rahur. Se treti nqse ai duhej te jete per 13 vite ne burg, si doli aq shpejt. Arsyeja eshte Branko Crvenkovski dhe dakordimi per te ju nenshtru atij dhe per aktivizim te mundeshem me kerkes te tij. Brankoja eshte Godfatheri i balkanit, ai e ngriti Aliun, ai do e rezoje, ai do ngreje Rufiun per qellime te veta dhe do te shfrytezoje indirekt dobesine ne karakterin e tij per te manipuluar me ate.

  Dhe per fund dua te them qe Rufiu i 1997 nuk eshte Rufiu i 2009. Dallimi eshte shum i madh, prej nje patrioti, ambiciozi i motivuar ne vitin 1997, tash eshte shendruar ne nje monstrum, idiot, i udhehequr nga hakmarja dhe ai monstrum nuk do te beje asgje pervec se nje percarje permes shqiptarve dhe vellavrasje. Nese nuk e njeh dhe nuk me beson!!! Shko takohu nje dite bisedo pak me gjere, do shofish cfar filma ka ai.
  Gjithka sht e mundshme, fundja edhe ai sht njeri dhe ka filluar t merret me "politik"! Nuk kam asnj arsye mos t t besoj i nderuar, sepse un bazohem n t kaluarn, por tani s'di si qndrojn punt, mund t ket ndryshuar Rufiu, fakt sht edhe kjo.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 6. #6
  SHQIPTARE Maska e h_one_y
  Antarsuar
  22-12-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  32
  Postime
  189
  Njeri teper i mencur, e meriton ti fitoje zgjedhjet. Une nuk kam qene ne Gostivar kur ka qene prof. Rufiu kryetar, po tash kur shkoj nuk mund te kalohet me veture nga rradha e gjate, sepse rruget jane shume te ngushta dhe te parregulluara. Desha te them me duket se nuk ka punuar shume Nevzat Bejta .
  Rrahjet e zemrs nuk jan asgj tjetr pos hapa q t ojn drejt nj vdekje t sigurt!!

 7. #7
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  47
  Postime
  914
  Kjo qe i behet Rufiut eshte skandaloze, BDI-ja nuk duhet te lejoje te ndodhe kjo eshte humbje direkte per BDI-ne vete, ne te gjithe e dime pse eshte denuar Rufiu kure eshte denuar, i bie qe ky shtet nuk ka ndryshuar me 2001, ka shume sot ne politike qe kane qene ne burgjet e Maqedonise, Tahir Hani, Xhevat Ademi, Hazbi Lika, cfare duhet tash te behet mos lejohen edha kta qe te futen ne politike, dhe ne te pranojme denimet qe i ka dhene shteti Maqedon per Shqiptaret si te sakta, ky eshte ofendim shume i madh per ne te gjithe si Shqiptare.
  Rufiu duhet te jete ne gare dhe suksese.

 8. #8
  Per fat te mire, sipas lajmeve te A1 Rufi Osmani do te kete te drejte te garoje per poziten e kryetarit te komunes se Gostivarit. Gjithnje sipas A1it, vetem 5 dite e paskan shpetuar Rufiun te kete mundesi te garoje, sepse me 4 shkurt te 2009 behen 10 vite te nevojshme per shlyerjen e evidences ndeshkuese te denimit 7.5 vjetesh. Ndersa Rufiu e paska dorezuar kandidaturen me 9 shkurt te 2009.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Rufi Osmanit i pranohet ankesa, do konkuroj pr Gostivarin

  13/02/2009


  Gjykata Administrative e Maqedonis e ka pranuar pozitivisht ankesn e Rufi Osmanit pr t`u kandiduar pr kryetar t komuns s Gostivarit n zgjedhjet vendore t 22 marsit. Vendimi i Gjykats Administrative ka hedhur posht vendimin e Komisionit Komunal Zgjedhor n Gostivar , i cili vendosi q t hedh posht kandidaturn e Osmanit.

  Komisioni Komunal Zgjedhor njoftoi se pr refuzimin e kandidaturs s Rufi Osmanit sht bazuar n Kodin zgjedhor, gjegjsisht nenin 7 t tij alineja 2 n t cilin thuhet se t drejt pr tu zgjedhur edhe pr kryetar komune ka do shtetas i Maqedonis nse nuk sht i dnuar me vendim t plotfuqishm gjyqsor me burg pa kusht mbi 6 muaj.

  Profesori aktual n UEJL- n Tetov, Rufi Osmanit, ish-kryetarit t Gostivarit, i cili n vitin 1997 ishte dnuar me 13 vjet e 8 muaj burg pr shkak t refuzimit t tij pr t hequr flamurin kombtar nga komuna e Gostivarit. (INA)
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 10. #10
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Ja ngriten poenat pak Rufiut keto te BDI-se me kete rast.
  Megjithate kryetari aktual duhet te pershendetet me komunen
  Sui generis

 11. #11
  Pse Rufiu?
  SEPSE:
  I vetmi njeri q e kundrshtoi ashpr vazalitetin dhe servilitetin ndja pushteteve sllave dhe politiks antishqiptare duke filluar q n kohn kur ishte deputet dhe:
  Mbeti reprezentuesi m i fuqishm dhe m i guximshm i vullnetit t shqiptarve t Maqedonis, q si askush m par bri prpjekjen m serioze politike, pr ngritjen e nivelit t barazis reale ndretnike n Maqedoni, me mjete paqsore dhe demokratike.
  La postin e deputetit n mandatin e par t tij si shqiptari m i sukseshm dhe i pazvendsuar deri m tani n Parlamentin plural t Maqedonis, pr t`u kthyer n baz q t rikonfirmoj vullnetin e shqiptarve, pr vazhdimin e misionit pr ekulibrimin e t drejtave njerzore dhe kombtare n Maqedoni.
  Morri n supe t kontestoj nprkmbjen e t drejts s prdorimit t flamurit kombtar nga garnitura maqedonaso shqiptare LSDM – PPD pr shtat vite me rradh, e rregulluar jo me ligj por me nj marrveshje t fsheht joformale pr prdorim intern, nn nivelin e prdorimit t flamurit n kohn e komunizmit.
  Qndroi stoikisht prball torturave t egra dhe `njerzore policore, pr skaj tragjedive shum t dhembshme familjare dhe shndetsore.
  Me mbrojtjen e tij n aspekt juridik gjat procesit t montuar t gjykimit maratonik, la pa tekst avokatt dhe kolegjin gjyqsor, detyroi prfaqsuesin e padis q t flladitej me padin nga sikleti, si dhe kryetaren e trupit gjykuese t ndrpres disa her n dit seancat gjysore pr t`u konsultuar m porositsit dhe fabrikuesit e procesit gjyqsor.
  Detyroi edhe ligjdhnsit t zgjasin paraburgmin nga tre n gjasht muaj se nuk ja dilnin dot ta prmbyllin gjat tre muajve, pasi nuk kishin llogaritur mir se ndr shqiptar ekziston nj i till q mund t`ua prish hesapet.
  Nuk pranoi asnj kafe t vetme prej askujt, por harxhoi nj pjes t madhe t pasuris s tij private dhe familjare, pr t prballuar koston e ksaj odiseade tragjike t nprkmbjes s shqiptarve.
  Prskaj ofertave t shumta nga t gjith subjektet politike pr pozicione shum t larta politike, qndroi i pastr dhe i qart n qndrimet e veta dhe dshmoi se nuk ja ka pas kur lakmi pushtetit.
  Kush ka vepruar kshtu n politikn shqqiptare deri m taani????????????

 12. #12
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar m par nga BAC4 Lexo Postimin
  Mos behem shoum romantik, Rufija perher ka qene dhe do ngele nje mendjemadh, maksimumi atij eshte te behet nje lider lokal, sepse per lider kombtar i mungon madheshtia e liderit, i mungon sharmi dhe sjellja. Ai hidherohet si femije, i iken betejes me ata qe duhet te ndeshet dhe u hakmeret femijve te tyre, hakmeret te ato qe skan faj dhe sdin cka eshte tu ndodh..

  Ky eshte psihopat dhe smeriton te udheheq asgje.
  Ndersa ti je AJDITENTI !!!
  E njeh ti Rufi Osmanin a, ose ja fut ashtu kot ?!!
  Nqs se ka ndonje burre qe duhet te udheheq me kombin shqiptar , ai burrrreeee eshte RUFI OSMANI ( Zoti i dhashte jetete gjate )!
  Pik se pari sa i perket intelegjences rralle burre ne Maqedoni po biles edhe ne bote mund tia kaloj Rufiut.
  Nuk e levderoj se e kam vlla, ose djal axhe ose dicka tjeter, ne fakt asgje se kam, por ama sikur edhe hasem te kesh njeriun , te pakten fole te verteten.
  Rufi Osmani i vu themelet e PDSH ( e cili ma vone e tradhetoj ), mos kishte qene Rufi Osmani sot nuk do te ishte as Pdsh-ja.
  Nga ana tjeter akuzon Rufiun se i iken betejes?!! Ciles beteje i ka ikur?!! Ndaj kujt eshte hakmarre ?!! Sjell fakte ketu, e mos me sjell propaganden e Nevzat Lesh Bejtes!!!
  Po si do qe te jete, kete ua garantoj une, qe as ne ender nuk do ti fitoni zgjedhjet!
  Populli duron , por ama di edhe te gjykoj!
  Ju duruam 5 vite , tani do te ndjeni gjykimin tone!!!

  ROfte Rufi Osmani !!!

  GV_USA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gostivari_usa : 04-03-2009 m 20:56
  WE WILL NOT GO DOWN!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  N konventn e Iniciativs qytetare t Prof.Dr. Rufi Osmani, sot n Gostivar morn pjes mbi 10 000 qytetar. Pamja ishte madhshtore, ndrsa programi ekonomik i Prof. Rufiut pr do lvdat. T zgjedhurit e Rufiut kt program than se do ta praktikojn me afate t parapara dhe se ky program do t praktikohet prej dits s par kur t merret komuna e Gostivarit nn udhheqjen e Prof. Rufiut.

  Prof. Dr. Rufi Osmani nuk prjashton mundsin e formimit t nj subjekti t ri politik nn udhheqjen e tij, parti kjo t ciln shumica shqiptare n IRJM e presin qe sa m shpejt t formohet.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-03-2008
  Postime
  21
  Citim Postuar m par nga Nuri Bajrami Lexo Postimin
  Pse Rufiu?
  SEPSE:
  I vetmi njeri q e kundrshtoi ashpr vazalitetin dhe servilitetin ndja pushteteve sllave dhe politiks antishqiptare duke filluar q n kohn kur ishte deputet dhe:
  Mbeti reprezentuesi m i fuqishm dhe m i guximshm i vullnetit t shqiptarve t Maqedonis, q si askush m par bri prpjekjen m serioze politike, pr ngritjen e nivelit t barazis reale ndretnike n Maqedoni, me mjete paqsore dhe demokratike.
  La postin e deputetit n mandatin e par t tij si shqiptari m i sukseshm dhe i pazvendsuar deri m tani n Parlamentin plural t Maqedonis, pr t`u kthyer n baz q t rikonfirmoj vullnetin e shqiptarve, pr vazhdimin e misionit pr ekulibrimin e t drejtave njerzore dhe kombtare n Maqedoni.
  Morri n supe t kontestoj nprkmbjen e t drejts s prdorimit t flamurit kombtar nga garnitura maqedonaso shqiptare LSDM PPD pr shtat vite me rradh, e rregulluar jo me ligj por me nj marrveshje t fsheht joformale pr prdorim intern, nn nivelin e prdorimit t flamurit n kohn e komunizmit.
  Qndroi stoikisht prball torturave t egra dhe `njerzore policore, pr skaj tragjedive shum t dhembshme familjare dhe shndetsore.
  Me mbrojtjen e tij n aspekt juridik gjat procesit t montuar t gjykimit maratonik, la pa tekst avokatt dhe kolegjin gjyqsor, detyroi prfaqsuesin e padis q t flladitej me padin nga sikleti, si dhe kryetaren e trupit gjykuese t ndrpres disa her n dit seancat gjysore pr t`u konsultuar m porositsit dhe fabrikuesit e procesit gjyqsor.
  Detyroi edhe ligjdhnsit t zgjasin paraburgmin nga tre n gjasht muaj se nuk ja dilnin dot ta prmbyllin gjat tre muajve, pasi nuk kishin llogaritur mir se ndr shqiptar ekziston nj i till q mund t`ua prish hesapet.
  Nuk pranoi asnj kafe t vetme prej askujt, por harxhoi nj pjes t madhe t pasuris s tij private dhe familjare, pr t prballuar koston e ksaj odiseade tragjike t nprkmbjes s shqiptarve.
  Prskaj ofertave t shumta nga t gjith subjektet politike pr pozicione shum t larta politike, qndroi i pastr dhe i qart n qndrimet e veta dhe dshmoi se nuk ja ka pas kur lakmi pushtetit.
  Kush ka vepruar kshtu n politikn shqqiptare deri m taani????????????
  Vazhdojme perpara.
  Fitorja eshte ne duart tona, kjo eshte 100% e sigurte vetem mos harojme nje gje, pushteti sllavo-maqedon do beje perseri cmos qe t'a neutralizon levizjen popullore ne krye me Rufiun. Ne me nuk mendojme per komunen se me 22 mars do e marim, ne tani me mendojme ti bejme balle politikes servile te BDI,PDSH,PPD karshi politikes sllavo-maqedone. Te perkujtojme se BDI eshte ne koalicion me partine sllave ne pushtet e cila,
  1.Kurre nuk do pranoje nje ligj social per ish luftetaret e UCK,
  2.Kurre nuk do pranoje (as ne ender) qe gjuha shqipe te jete gjuhe zyrtare ne shtet krahas maqedonishtes,
  3.Kurre nuk do pranoje flamuri dhe simbolet etnike shqiptare te perdoren ne nivel shteteror dhe gjithnje ne cfardo menyre do tentoje qe pjesen perendimore ta mban te izoluar nga investimet ekonomike qe tu nxije jeten shqiptareve e te marin rrugen e mergimit. Kete politike sllavo-maqedone kane perkrahur partite shqiptare ose nuk kane mundur ti bejne balle nga 1991 deri me sot.

  Po c'bejme ne ? Ne vazhdojme aty ku ngelem, vullneti i popullit eshte i madh,frika nuk ekziston, jemi ato qe ishim ne '97 dhe 2001 kur proceset u nderprene ose u minimizuan, jemi te etshem per perparim kombetar e ekonomik,gje qe na takon por gjithsesi e perseris qe do te pengohemi ne cfardo menyre nga pushteti. Po, te jemi te sigurte se as radhet tona nuk i kemi te pastra gjersa kemi aktiviste qe vrapojne pas Rufiut, ta ndezin cigaren me nje shkrepse te BDI e raportojne te partia meme e spiunit Thaci. Po, nuk i kemi problem keto se politika e Prof.Rufiut eshte transparente sepse po kerkojme vlerat qe na takojne dhe e themi hapur mirepo jam pak i merzitur mos bejme gabimin e vjeter e ti presim kundershtaret me "bakllava". Tmerohem kur shoh qe pereth profesorit shoh sigurimin (Xhati Cajla e Musa crnokoshuljashi), vertet si ato edhe shumica nga ne jeten do jepnim per profesorin mirepo jam i sigurte qe tutje profesori do duhet te angazhoje nje sigurim te mirefillte, jo per mbrojtje ose per tu be balle ushtrise se BDI dhe PDSH por per ti be balle vet pushtetit. Une jam i sigurte qe rruga drejt pushtetit do jete perseri shume e rezikshme prandaj duhet mos bejme gabimin e '97, le te pregatitemi tani si duhet se nuk mjafton vetem perkrahja e popullates te pambrojtur per ti bere balle pushtetit sllavo-maqedon sepse kushtet politike ne maqedoni nuk jane pjekur dhe aq sa duhet te mos them qe nuk do piqen asnjehere. Pershendetje, shkojme perpara.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Besa Bes !

  N nj atmosfer Evropiane, konventa e kandidatit t pavarur pr Kryetar t Gostivarit Prof.Dr. Rufi Osmani shqiptart treguan se din t organizojn kso evenimente gjigante dhe din t respektojn diturin, trimrin, vizionin e njeriut i cili rrjedh nga po ky popull pr kt popull.


  Shkruan: Alisetar Ramadani Nyon
  07.03.2009

  Asnjher n historin e shqiptarve t Maqedonis nuk jan mbledhur aq njerz rreth nj njeriu! Edhe n t kaluarn shqiptart bnin tubime madhshtore, si ishte manifestimi gjigant n Shkup n vitin 1991/92 kur mendohej se kishte mbi 200 000 shqiptar t ardhur nga t gjitha ant e trojeve etnike dhe nga diaspora. Por, ky ishte tubim partiak, i organizuar nga nj parti-lvizje popullore PPD, ndrsa manifestim individual si ishte e Prof.Dr. Rufi Osmanit mbrm me 06.03.2009 asnjher nuk ka ndodhur n Maqedoni!

  Ne t interesuarit, n diaspor e prcollm prmes internetit drejt pr s drejti n Ustream TV, pamjet nuk mund t prshkruhen, impozante, salla ishte e vogl pr ti grumbulluar t gjith, ndrsa flitej se aty ishin mbi 10 000 qytetar!

  Shikuar nga kndi yn ktu n diaspor, na la prshtypje t jashtzakonshme organizimi perfekt i manifestimit, shprehim me knaqsi t gjitha lavdratat pr organizatorin, gjithka shkonte sipas planit t parapar. Ne q jemi n mrgim kso organizimesh shohim vetm ktu, ndrsa n vendlindje nuk kemi hasur s paku deri n mbrmjen e konvents s Rufi Osmanit t ket organizim aq serioz dhe t prkryer. Kjo tregon se puna e prkryer filloji me Rufi Osmanin n Gostivar q n konvet, dhe Gostivari t mburret dhe t qndroj kok lart q ka Prof.Dr. Rufi Osmanin banor t tyre.

  A merr fund me kaq puna e Prof.Dr. Rufi Osmanit?

  Do t ishte gabim fatal nse profesori i nderuar koncentrohet vetm n Gostivar sepse ne e dim kapacitetin e tij q ai mundet m tepr. Kur na u desh Rufiu ne i bm apel t hapur q t vi t na viziton sepse ishte n pyetje UT, dhe erdhi, na i tregoji hallet e UT n at koh, q tregon se gjithmon ishte i gatshm t qndron afr popullit t tij, edhe pse me mija km larg atdheut. I lodhur nga tubimi n tubim, n tr Zvicrn, i rraskapitur, pa gjum, gjente fuqin q t na dgjon edhe ather kur pyetjet ishin nga nj her provokative nga individ t caktuar. Tani, pas gati 12 vitesh, mbase ju kthye politiks, ne prsri nga diaspora i bjm t fala q Gostivarin po se po, por edhe pr vendet tjera ku jetojn shqiptart e ka pr obligim t kontribuon, ne e krkojm kt dhe i bashkngjitmi bess se do ta ndihmojm n do pikpamje. Kapaciteti intelektual i Rufiut (nuk i drejtohem me zotri, sepse nuk i plqen fort ta thrrasim ashtu) ka prmasa ndrkombtare dhe besoni se sht shum i respektuar n Evrop dhe SHBA. Kemi fat q sht shqiptar, kemi fat q ju kthye politiks, sepse nj intelektual i mirfillt q nuk ka nevoj pr asgj e din mirfilli se i duhet popullit t vet dhe angazhohet pr ta ndihmuar at, ky sht Rufi Osmani.

  Koha sht pr ndryshime! Apel popullit shqiptar n vendlindje nga diaspora

  Koha ka tejkaluar, dmet jan t mdha nga ata t cilt i doln zot njri pas tjetrit duke ndrruar petkun qeveritar herr n pozit herr n opozit. Mund t flasim pr Rufiun me epitete m t larta, m t shklqyeshme, m superiore, por nuk ka njri n rruzullin toksor q ka shkopin magjik dhe t riparon at q sht dmtuar me vite brenda nats! Andaj, as Rufi Osmani nuk e ka shkopin magjik, por ka dika tjetr, ka programin politik, ekonomik, social, at duhet lexuar me kujdes, at duhet kontrolluar me kujdes, duke shikuar afatet. Nse premtimet jan se gjat programit afat shkurt t realizohet ajo ka duhet t realizohet dhe kt e ka premtuar Rufiu, ajo do t bhet, por ju duhet t keni durim, ta ndihmoni edhe ju q afatet t respektohen. Apeli jon sht q ju t keni besim tek Rufi Osmani sepse din ka premton, din si mund t realizohen afatet din me k t komunikoj, dhe din t mban besn, prandaj edhe na thrret n besa-bes, kjo duhet t jet reciproke e jo vetm ne t krkojm nga ai, por edhe ai nga ne ka t drejt t krkon.

  Mbase intelektual i mirfillt, Rufi Osmani gati 12 vite qndroi anash, por nuk ishte pasiv, punonte, jepte idet e tij, propozimet, sugjerimet, tani kur u ky edhe vet personalisht n politik me siguri e ka kalkuluar mir se ka e pret! Me siguri sht i vetdijshm se populli shqiptar para se gjithash pret shum nga ai, dhe se do t krkon shum nga ai, dhe si i till e pranon kt sfid jo t leht q t prballet prpara pengesave t shumta politike, por sht i gatshm t dal karshi ksaj sfide. Menuria e Rufi Osmanit karakterizohet pikrisht te durimi dhe momenti i volitshm pr t intervenuar, dhe si duket kjo sht pika shum e fort e tij.

  Ne i dshirojm sukses njeriut t pa mposhtur Rufi Osmanit, dhe mund t themi lirisht se me kt njeri lind shpresa pr dit m t mira pr t gjith, por m s shumti pr shqiptart.


  marr nga: http://www.dervendi.com/forum/showth...=2057#post2057
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 16. #16
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  41
  Postime
  3,139
  www.rufiosmani.com

  Mire beri qe doli vet - i pavarur.
  Eshte mire qe ne cdo komune te dalin kandidate per kryetare komunash persona qe s'jane pjese e asnje partie politike, e qe do jene te gatshem te udheheqin me komunat, per t'i sherbyer popullit, jo kryedashit te partise.

  Uroj qe Rufi Osmani te jete nje shembull pozitiv i personit (jo partise) ne udheheqjen e komuniteteve e qe ne te ardhmen per zyrat e komunave te kandidohen individe - jo parti.
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 17. #17
  NoboDy Maska e besar_atb
  Antarsuar
  22-04-2007
  Vendndodhja
  T3TovA
  Postime
  281
  Citim Postuar m par nga Alienated Lexo Postimin
  www.rufiosmani.com

  Mire beri qe doli vet - i pavarur.
  Eshte mire qe ne cdo komune te dalin kandidate per kryetare komunash persona qe s'jane pjese e asnje partie politike, e qe do jene te gatshem te udheheqin me komunat, per t'i sherbyer popullit, jo kryedashit te partise.

  Uroj qe Rufi Osmani te jete nje shembull pozitiv i personit (jo partise) ne udheheqjen e komuniteteve e qe ne te ardhmen per zyrat e komunave te kandidohen individe - jo parti.

  Po ama sa kam info menjehere pas zgjedhjeve mendon te formoj nje subjekt politik te ri ne FYROM.(kshtuqe do perlyhet perseri)
  Plagn e nnmon ai q nuk e din ka sht dhimbja!

 18. #18
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  41
  Postime
  3,139
  Citim Postuar m par nga besar_atb Lexo Postimin
  Po ama sa kam info menjehere pas zgjedhjeve mendon te formoj nje subjekt politik te ri ne FYROM.(kshtuqe do perlyhet perseri)
  besar
  Cdokush ka te drejte te provoje te formoje subjekt politik, nese mendon se nje gje e tille eshte e nevojshme.
  Nuk jam ne rrjedha me ngjarjet per te thene se sa jane ambiciet e Rufi Osmanit per te formu nje parti te re, por nese nje subjekt i ri do kishte ne thelb sherbimin ndaj elektoratit per te thyer rehatine e binomit PDSH - BDI te cilet konsiderojne elektoratin si sherbetor te tyre, atehere le te formoje nje tjeter parti.

  Rufi Osmani eshte edhe ekonomist, mendoj se din t'i beje "hesapet" se cfare i duhet e cfare mund te beje. Qe kur ia futi Arbeni dhe Menduhi, Rufiu s'u degju te perzihet ne politike, merrej vetem me veten.

  Tani garon per udheheqjen e komunes se Gostivarit, dhe shanset per te fituar jane shume reale. Por nese do krijoje parti politike, ai duhet te dije se ku eshte qendra e vendosjes, ku "qendiset" fati i shqiptareve, ku ndikohet, dhe duhet qe te grumbulloje rreth vetes njerez qe duan seriozisht te angazhohen per te miren e te gjitheve, jo vetem per xhepat e tyre te thelle.

  Ndoshta e kam thene dhe ne ndonje tjeter teme qe me heret kemi diskutuar per Rufi Osmanin, gjithsesi po e rithem per cdo rast:

  Rufi Osmani tani eshte rikthyer ne formen e intelektualit. Deri tani ka qene vetem nje njeri i mencur dhe i zoti. Tani eshte dhe intelektual.

  Per te qene intelektual nuk mjafton vetem te jesh i mencur apo i afte. Duhet te jesh i mencur, i afte por dhe te kesh bo*le, qe me ate aftesi apo mencuri t'i ndalesh hovin dikujt qe te demton vazhdimisht, e qe t'i ofrohesh ne sherbim komunitetit (edhe perkunder konforit eventual personal).
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Nse Profesor Rufiu formon subjekt t ri politik, ma merr mendja se partit e vogla do t'i bashkngjiten dhe do t shuhen, kshtu q prsri do t mbesin n sken 3 eventualisht 4 parti politike shqiptare n irjm.

  Sipas vlersimeve t kapacitetit intelektual t Rufiut, ai do t mund t'i prmbledh partit e vogla n nj subjekt.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 20. #20
  Demokracia e Re Maska e Progres
  Antarsuar
  27-01-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Postime
  216
  Citim Postuar m par nga Modesti Lexo Postimin
  Nse Profesor Rufiu formon subjekt t ri politik, ma merr mendja se partit e vogla do t'i bashkngjiten dhe do t shuhen, kshtu q prsri do t mbesin n sken 3 eventualisht 4 parti politike shqiptare n irjm.

  Sipas vlersimeve t kapacitetit intelektual t Rufiut, ai do t mund t'i prmbledh partit e vogla n nj subjekt.

  Rufi Osmani mund ti permbledh partite e vogla,mirepo keto parti jane vetem karierista me te cilen duan te perfitojne me shume se sa realisht mund te japin per partine psh. hysni shaqiri sa nenshkrujti marreveshje per zgjedhje me Dr-ne,pastaj kerkon qe bartes liste ne Saraj te jete i tyri ku ne Saraj bdk-ja ka 10 vota,pastaj ka kerku shume edhe ne Likove,dhe kjo nuk eshte normale.

  Rufi Osmanit i deshiroj vetem nje fitore ne Gostivar,qe ta rrezon ate pisin tjeter prej aty...

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ministrit dhe ministrat e PDSH-s!
  Nga Tigrimelara n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 09-07-2008, 07:37
 2. A do te valoje e lire shqipja ne Gostivar
  Nga babadimri n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 07:21
 3. Tomor Osmani, 40 vjet gjurmim n Albanologji
  Nga drini_n_TR n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-08-2003, 04:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •