Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 75
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350

  Prof.Dr. Rufi Osmani kandidat nė Gostivar

  Disidenti i njohur shqiptarė nga Gostivari ish prefekti i Gostivarit dhe ish deputet nė parlamentin e irjm kandidohet sėrish pėr prefekt tė Gostivarit si i pavarur. Sipas sondazheve nga forume tė ndryshme, dukshėm udhėheqė ndaj oponentėve tė tij qė vinė prej partive politike.

  Personalisht i uroj sukses dhe kthim nė politikė, qė aq shumė e kanė dėshiruar njė numėr i konsiderueshėm i shqiptarėve nė IRJM.

  Gjatė mbledhjes sė nėnshkrimeve, sipas disa informatave qė vinė nga Gostivari (gazeta koha), pėr z. Osmani njerėzit kanė pritur nė radhė qė tė japin firmėn e tyre pėr kandidimin e tij, kėshtu qė pėr 3 orė janė mbledhur 3000 nėnshkrime, qė ka tejkaluar 5 herė numrin e kėrkuar pėr regjistrim tė kandidaturės, ky numėr me siguri ėshtė rritur nė ndėrkohė.

  Urime z. Osmani qė tani, ndėrsa Gostivari tė mburret qė ka burra si Rufi Osmani, sepse kėtė njeri e respektojnė edhe nga qytetet tjera nė irjm.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e BAC4
  Anėtarėsuar
  20-04-2008
  Postime
  337
  Mos behem shoum romantik, Rufija perher ka qene dhe do ngele nje mendjemadh, maksimumi atij eshte te behet nje lider lokal, sepse per lider kombtar i mungon madheshtia e liderit, i mungon sharmi dhe sjellja. Ai hidherohet si femije, i iken betejes me ata qe duhet te ndeshet dhe u hakmeret femijve te tyre, hakmeret te ato qe skan faj dhe sdin cka eshte tu ndodh..

  Ky eshte psihopat dhe smeriton te udheheq asgje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga BAC4 Lexo Postimin
  Mos behem shoum romantik, Rufija perher ka qene dhe do ngele nje mendjemadh, maksimumi atij eshte te behet nje lider lokal, sepse per lider kombtar i mungon madheshtia e liderit, i mungon sharmi dhe sjellja. Ai hidherohet si femije, i iken betejes me ata qe duhet te ndeshet dhe u hakmeret femijve te tyre, hakmeret te ato qe skan faj dhe sdin cka eshte tu ndodh..

  Ky eshte psihopat dhe smeriton te udheheq asgje.
  Nėse e njeh mirė, do tė bėsh punė tė madhe tė na tregosh ndonjė fakt?! Unė nuk e njoh personalisht mirėpo sa e di unė ai u burgos pėr flamur mė 97', apo jo?! Dhe ndodhitė njohura tė Gostivarit ishin pikėrisht pėr flamur se ky njeri e vuri nė shtizėn e Komunės Flamurin Shqiptarė, e para komunė shqiptare ku valoji flamuri Shqiptarė aq sa valoji ishte komuna e Gostivarit nė irjm.

  Pėr kėtė Rufi Osmani u dėnua me 13 vjet e gjysmė burg, keni harruar? Ky njeri nuk ndejti duar kryq kur doli nga burgu pas dy vjet e gjysmė, por magjistroi dhe mė vonė edhe doktoroi nė lėmin e ekonomisė.

  Mė duket se disa parti i ka kapė paniku me kthimin e tij nė politikė! Nuk e kuptoj pse?
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e BAC4
  Anėtarėsuar
  20-04-2008
  Postime
  337
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  Nėse e njeh mirė, do tė bėsh punė tė madhe tė na tregosh ndonjė fakt?! Unė nuk e njoh personalisht mirėpo sa e di unė ai u burgos pėr flamur mė 97', apo jo?! Dhe ndodhitė njohura tė Gostivarit ishin pikėrisht pėr flamur se ky njeri e vuri nė shtizėn e Komunės Flamurin Shqiptarė, e para komunė shqiptare ku valoji flamuri Shqiptarė aq sa valoji ishte komuna e Gostivarit nė irjm.

  Pėr kėtė Rufi Osmani u dėnua me 13 vjet e gjysmė burg, keni harruar? Ky njeri nuk ndejti duar kryq kur doli nga burgu pas dy vjet e gjysmė, por magjistroi dhe mė vonė edhe doktoroi nė lėmin e ekonomisė.

  Mė duket se disa parti i ka kapė paniku me kthimin e tij nė politikė! Nuk e kuptoj pse?


  Rufiun e njoh mire dhe po ta them qe eshte nje idiot hakmares tek ata qe skan faj dhe jane te pambrojtur.

  Sa i perket burgut, rufiu ka ndejt 9 muaj ne burg te cilin nuk mund ta quajm burg sepse ka qene dhome e vecant dhe ka pas trajtim te vecant. Se dyti ai nuk ka qene aspak i maltretuar apo i rahur. Se treti nqse ai duhej te jete per 13 vite ne burg, si doli aq shpejt. Arsyeja eshte Branko Crvenkovski dhe dakordimi per te ju nenshtru atij dhe per aktivizim te mundeshem me kerkes te tij. Brankoja eshte Godfatheri i balkanit, ai e ngriti Aliun, ai do e rezoje, ai do ngreje Rufiun per qellime te veta dhe do te shfrytezoje indirekt dobesine ne karakterin e tij per te manipuluar me ate.

  Dhe per fund dua te them qe Rufiu i 1997 nuk eshte Rufiu i 2009. Dallimi eshte shum i madh, prej nje patrioti, ambiciozi i motivuar ne vitin 1997, tash eshte shendruar ne nje monstrum, idiot, i udhehequr nga hakmarja dhe ai monstrum nuk do te beje asgje pervec se nje percarje permes shqiptarve dhe vellavrasje. Nese nuk e njeh dhe nuk me beson!!! Shko takohu nje dite bisedo pak me gjere, do shofish cfar filma ka ai.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga BAC4 Lexo Postimin
  Rufiun e njoh mire dhe po ta them qe eshte nje idiot hakmares tek ata qe skan faj dhe jane te pambrojtur.

  Sa i perket burgut, rufiu ka ndejt 9 muaj ne burg te cilin nuk mund ta quajm burg sepse ka qene dhome e vecant dhe ka pas trajtim te vecant. Se dyti ai nuk ka qene aspak i maltretuar apo i rahur. Se treti nqse ai duhej te jete per 13 vite ne burg, si doli aq shpejt. Arsyeja eshte Branko Crvenkovski dhe dakordimi per te ju nenshtru atij dhe per aktivizim te mundeshem me kerkes te tij. Brankoja eshte Godfatheri i balkanit, ai e ngriti Aliun, ai do e rezoje, ai do ngreje Rufiun per qellime te veta dhe do te shfrytezoje indirekt dobesine ne karakterin e tij per te manipuluar me ate.

  Dhe per fund dua te them qe Rufiu i 1997 nuk eshte Rufiu i 2009. Dallimi eshte shum i madh, prej nje patrioti, ambiciozi i motivuar ne vitin 1997, tash eshte shendruar ne nje monstrum, idiot, i udhehequr nga hakmarja dhe ai monstrum nuk do te beje asgje pervec se nje percarje permes shqiptarve dhe vellavrasje. Nese nuk e njeh dhe nuk me beson!!! Shko takohu nje dite bisedo pak me gjere, do shofish cfar filma ka ai.
  Gjithēka ėshtė e mundshme, fundja edhe ai ėshtė njeri dhe ka filluar tė merret me "politikė"! Nuk kam asnjė arsye mos tė tė besoj i nderuar, sepse unė bazohem nė tė kaluarėn, por tani s'di si qėndrojnė punėt, mund tė ketė ndryshuar Rufiu, fakt ėshtė edhe kjo.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 6. #6
  SHQIPTARE Maska e h_one_y
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  33
  Postime
  189
  Njeri teper i mencur, e meriton ti fitoje zgjedhjet. Une nuk kam qene ne Gostivar kur ka qene prof. Rufiu kryetar, po tash kur shkoj nuk mund te kalohet me veture nga rradha e gjate, sepse rruget jane shume te ngushta dhe te parregulluara. Desha te them me duket se nuk ka punuar shume Nevzat Bejta .
  Rrahjet e zemrės nuk janė asgjė tjetėr pos hapa qė tė ēojnė drejt njė vdekje tė sigurtė!!

 7. #7
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  49
  Postime
  914
  Kjo qe i behet Rufiut eshte skandaloze, BDI-ja nuk duhet te lejoje te ndodhe kjo eshte humbje direkte per BDI-ne vete, ne te gjithe e dime pse eshte denuar Rufiu kure eshte denuar, i bie qe ky shtet nuk ka ndryshuar me 2001, ka shume sot ne politike qe kane qene ne burgjet e Maqedonise, Tahir Hani, Xhevat Ademi, Hazbi Lika, cfare duhet tash te behet mos lejohen edha kta qe te futen ne politike, dhe ne te pranojme denimet qe i ka dhene shteti Maqedon per Shqiptaret si te sakta, ky eshte ofendim shume i madh per ne te gjithe si Shqiptare.
  Rufiu duhet te jete ne gare dhe suksese.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Ali Pasha
  Anėtarėsuar
  05-10-2006
  Postime
  93
  Per fat te mire, sipas lajmeve te A1 Rufi Osmani do te kete te drejte te garoje per poziten e kryetarit te komunes se Gostivarit. Gjithnje sipas A1it, vetem 5 dite e paskan shpetuar Rufiun te kete mundesi te garoje, sepse me 4 shkurt te 2009 behen 10 vite te nevojshme per shlyerjen e evidences ndeshkuese te denimit 7.5 vjetesh. Ndersa Rufiu e paska dorezuar kandidaturen me 9 shkurt te 2009.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Rufi Osmanit i pranohet ankesa, do konkurojė pėr Gostivarin

  13/02/2009


  Gjykata Administrative e Maqedonisė e ka pranuar pozitivisht ankesėn e Rufi Osmanit pėr t`u kandiduar pėr kryetar tė komunės sė Gostivarit nė zgjedhjet vendore tė 22 marsit. Vendimi i Gjykatės Administrative ka hedhur poshtė vendimin e Komisionit Komunal Zgjedhor nė Gostivar , i cili vendosi qė tė hedhė poshtė kandidaturėn e Osmanit.

  Komisioni Komunal Zgjedhor njoftoi se pėr refuzimin e kandidaturės sė Rufi Osmanit ėshtė bazuar nė Kodin zgjedhor, gjegjėsisht nenin 7 tė tij alineja 2 nė tė cilin thuhet se “tė drejtė pėr tu zgjedhur edhe pėr kryetar komune ka ēdo shtetas i Maqedonisė nėse nuk ėshtė i dėnuar me vendim tė plotfuqishėm gjyqėsor me burg pa kusht mbi 6 muaj”.

  Profesori aktual nė UEJL- nė Tetovė, Rufi Osmanit, ish-kryetarit tė Gostivarit, i cili nė vitin 1997 ishte dėnuar me 13 vjet e 8 muaj burg pėr shkak tė refuzimit tė tij pėr tė hequr flamurin kombėtar nga komuna e Gostivarit. (INA)
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 10. #10
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464
  Ja ngriten poenat pak Rufiut keto te BDI-se me kete rast.
  Megjithate kryetari aktual duhet te pershendetet me komunen
  Sui generis

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-11-2006
  Postime
  12
  Pse Rufiu?
  SEPSE:
  I vetmi njeri qė e kundėrshtoi ashpėr vazalitetin dhe servilitetin ndja pushteteve sllave dhe politikės antishqiptare duke filluar qė nė kohėn kur ishte deputet dhe:
  Mbeti reprezentuesi mė i fuqishėm dhe mė i guximshėm i vullnetit tė shqiptarėve tė Maqedonisė, qė si askush mė parė bėri pėrpjekjen mė serioze politike, pėr ngritjen e nivelit tė barazisė reale ndėretnike nė Maqedoni, me mjete paqėsore dhe demokratike.
  La postin e deputetit nė mandatin e parė tė tijė si shqiptari mė i sukseshėm dhe i pazėvendėsuar deri mė tani nė Parlamentin plural tė Maqedonisė, pėr t`u kthyer nė bazė qė tė rikonfirmojė vullnetin e shqiptarėve, pėr vazhdimin e misionit pėr ekulibrimin e tė drejtave njerėzore dhe kombėtare nė Maqedoni.
  Morri nė supe tė kontestojė nėpėrkėmbjen e tė drejtės sė pėrdorimit tė flamurit kombėtar nga garnitura maqedonaso shqiptare LSDM – PPD pėr shtatė vite me rradhė, e rregulluar jo me ligj por me njė marrėveshje tė fshehtė joformale pėr pėrdorim intern, nėn nivelin e pėrdorimit tė flamurit nė kohėn e komunizmit.
  Qėndroi stoikisht pėrballė torturave tė egra dhe ē`njerėzore policore, pėr skaj tragjedive shumė tė dhembshme familjare dhe shėndetėsore.
  Me mbrojtjen e tij nė aspekt juridik gjatė procesit tė montuar tė gjykimit maratonik, la pa tekst avokatėt dhe kolegjin gjyqėsor, detyroi pėrfaqėsuesin e padisė qė tė flladitej me padinė nga sikleti, si dhe kryetaren e trupit gjykuese tė ndėrpresė disa herė nė ditė seancat gjyėsore pėr t`u konsultuar mė porositėsit dhe fabrikuesit e procesit gjyqėsor.
  Detyroi edhe ligjėdhėnėsit tė zgjasin paraburgmin nga tre nė gjashtė muaj se nuk ja dilnin dot ta pėrmbyllin gjatė tre muajve, pasi nuk kishin llogaritur mirė se ndėr shqiptarė ekziston njė i tillė qė mund t`ua prishė hesapet.
  Nuk pranoi asnjė kafe tė vetme prej askujt, por harxhoi njė pjesė tė madhe tė pasurisė sė tij private dhe familjare, pėr tė pėrballuar koston e kėsaj odiseade tragjike tė nėpėrkėmbjes sė shqiptarėve.
  Pėrskaj ofertave tė shumta nga tė gjithė subjektet politike pėr pozicione shumė tė larta politike, qėndroi i pastėr dhe i qartė nė qėndrimet e veta dhe dėshmoi se nuk ja ka pas kurė lakmi pushtetit.
  Kush ka vepruar kėshtu nė politikėn shqqiptare deri mė taani????????????

 12. #12
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar mė parė nga BAC4 Lexo Postimin
  Mos behem shoum romantik, Rufija perher ka qene dhe do ngele nje mendjemadh, maksimumi atij eshte te behet nje lider lokal, sepse per lider kombtar i mungon madheshtia e liderit, i mungon sharmi dhe sjellja. Ai hidherohet si femije, i iken betejes me ata qe duhet te ndeshet dhe u hakmeret femijve te tyre, hakmeret te ato qe skan faj dhe sdin cka eshte tu ndodh..

  Ky eshte psihopat dhe smeriton te udheheq asgje.
  Ndersa ti je AJDITENTI !!!
  E njeh ti Rufi Osmanin a, ose ja fut ashtu kot ?!!
  Nqs se ka ndonje burre qe duhet te udheheq me kombin shqiptar , ai burrrreeee eshte RUFI OSMANI ( Zoti i dhashte jetete gjate )!
  Pik se pari sa i perket intelegjences rralle burre ne Maqedoni po biles edhe ne bote mund tia kaloj Rufiut.
  Nuk e levderoj se e kam vlla, ose djal axhe ose dicka tjeter, ne fakt asgje se kam, por ama sikur edhe hasem te kesh njeriun , te pakten fole te verteten.
  Rufi Osmani i vu themelet e PDSH ( e cili ma vone e tradhetoj ), mos kishte qene Rufi Osmani sot nuk do te ishte as Pdsh-ja.
  Nga ana tjeter akuzon Rufiun se i iken betejes?!! Ciles beteje i ka ikur?!! Ndaj kujt eshte hakmarre ?!! Sjell fakte ketu, e mos me sjell propaganden e Nevzat Lesh Bejtes!!!
  Po si do qe te jete, kete ua garantoj une, qe as ne ender nuk do ti fitoni zgjedhjet!
  Populli duron , por ama di edhe te gjykoj!
  Ju duruam 5 vite , tani do te ndjeni gjykimin tone!!!

  ROfte Rufi Osmani !!!

  GV_USA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 04-03-2009 mė 20:56
  WE WILL NOT GO DOWN!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Nė konventėn e Iniciativės qytetare tė Prof.Dr. Rufi Osmani, sot nė Gostivar morėn pjesė mbi 10 000 qytetarė. Pamja ishte madhėshtore, ndėrsa programi ekonomik i Prof. Rufiut pėr ēdo lėvdatė. Tė zgjedhurit e Rufiut kėtė program thanė se do ta praktikojnė me afate tė parapara dhe se ky program do tė praktikohet prej ditės sė parė kur tė merret komuna e Gostivarit nėn udhėheqjen e Prof. Rufiut.

  Prof. Dr. Rufi Osmani nuk pėrjashton mundėsinė e formimit tė njė subjekti tė ri politik nėn udhėheqjen e tij, parti kjo tė cilėn shumica shqiptare nė IRJM e presin qe sa mė shpejtė tė formohet.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-03-2008
  Postime
  21
  Citim Postuar mė parė nga Nuri Bajrami Lexo Postimin
  Pse Rufiu?
  SEPSE:
  I vetmi njeri qė e kundėrshtoi ashpėr vazalitetin dhe servilitetin ndja pushteteve sllave dhe politikės antishqiptare duke filluar qė nė kohėn kur ishte deputet dhe:
  Mbeti reprezentuesi mė i fuqishėm dhe mė i guximshėm i vullnetit tė shqiptarėve tė Maqedonisė, qė si askush mė parė bėri pėrpjekjen mė serioze politike, pėr ngritjen e nivelit tė barazisė reale ndėretnike nė Maqedoni, me mjete paqėsore dhe demokratike.
  La postin e deputetit nė mandatin e parė tė tijė si shqiptari mė i sukseshėm dhe i pazėvendėsuar deri mė tani nė Parlamentin plural tė Maqedonisė, pėr t`u kthyer nė bazė qė tė rikonfirmojė vullnetin e shqiptarėve, pėr vazhdimin e misionit pėr ekulibrimin e tė drejtave njerėzore dhe kombėtare nė Maqedoni.
  Morri nė supe tė kontestojė nėpėrkėmbjen e tė drejtės sė pėrdorimit tė flamurit kombėtar nga garnitura maqedonaso shqiptare LSDM – PPD pėr shtatė vite me rradhė, e rregulluar jo me ligj por me njė marrėveshje tė fshehtė joformale pėr pėrdorim intern, nėn nivelin e pėrdorimit tė flamurit nė kohėn e komunizmit.
  Qėndroi stoikisht pėrballė torturave tė egra dhe ē`njerėzore policore, pėr skaj tragjedive shumė tė dhembshme familjare dhe shėndetėsore.
  Me mbrojtjen e tij nė aspekt juridik gjatė procesit tė montuar tė gjykimit maratonik, la pa tekst avokatėt dhe kolegjin gjyqėsor, detyroi pėrfaqėsuesin e padisė qė tė flladitej me padinė nga sikleti, si dhe kryetaren e trupit gjykuese tė ndėrpresė disa herė nė ditė seancat gjyėsore pėr t`u konsultuar mė porositėsit dhe fabrikuesit e procesit gjyqėsor.
  Detyroi edhe ligjėdhėnėsit tė zgjasin paraburgmin nga tre nė gjashtė muaj se nuk ja dilnin dot ta pėrmbyllin gjatė tre muajve, pasi nuk kishin llogaritur mirė se ndėr shqiptarė ekziston njė i tillė qė mund t`ua prishė hesapet.
  Nuk pranoi asnjė kafe tė vetme prej askujt, por harxhoi njė pjesė tė madhe tė pasurisė sė tij private dhe familjare, pėr tė pėrballuar koston e kėsaj odiseade tragjike tė nėpėrkėmbjes sė shqiptarėve.
  Pėrskaj ofertave tė shumta nga tė gjithė subjektet politike pėr pozicione shumė tė larta politike, qėndroi i pastėr dhe i qartė nė qėndrimet e veta dhe dėshmoi se nuk ja ka pas kurė lakmi pushtetit.
  Kush ka vepruar kėshtu nė politikėn shqqiptare deri mė taani????????????
  Vazhdojme perpara.
  Fitorja eshte ne duart tona, kjo eshte 100% e sigurte vetem mos harojme nje gje, pushteti sllavo-maqedon do beje perseri cmos qe t'a neutralizon levizjen popullore ne krye me Rufiun. Ne me nuk mendojme per komunen se me 22 mars do e marim, ne tani me mendojme ti bejme balle politikes servile te BDI,PDSH,PPD karshi politikes sllavo-maqedone. Te perkujtojme se BDI eshte ne koalicion me partine sllave ne pushtet e cila,
  1.Kurre nuk do pranoje nje ligj social per ish luftetaret e UCK,
  2.Kurre nuk do pranoje (as ne ender) qe gjuha shqipe te jete gjuhe zyrtare ne shtet krahas maqedonishtes,
  3.Kurre nuk do pranoje flamuri dhe simbolet etnike shqiptare te perdoren ne nivel shteteror dhe gjithnje ne cfardo menyre do tentoje qe pjesen perendimore ta mban te izoluar nga investimet ekonomike qe tu nxije jeten shqiptareve e te marin rrugen e mergimit. Kete politike sllavo-maqedone kane perkrahur partite shqiptare ose nuk kane mundur ti bejne balle nga 1991 deri me sot.

  Po c'bejme ne ? Ne vazhdojme aty ku ngelem, vullneti i popullit eshte i madh,frika nuk ekziston, jemi ato qe ishim ne '97 dhe 2001 kur proceset u nderprene ose u minimizuan, jemi te etshem per perparim kombetar e ekonomik,gje qe na takon por gjithsesi e perseris qe do te pengohemi ne cfardo menyre nga pushteti. Po, te jemi te sigurte se as radhet tona nuk i kemi te pastra gjersa kemi aktiviste qe vrapojne pas Rufiut, ta ndezin cigaren me nje shkrepse te BDI e raportojne te partia meme e spiunit Thaci. Po, nuk i kemi problem keto se politika e Prof.Rufiut eshte transparente sepse po kerkojme vlerat qe na takojne dhe e themi hapur mirepo jam pak i merzitur mos bejme gabimin e vjeter e ti presim kundershtaret me "bakllava". Tmerohem kur shoh qe pereth profesorit shoh sigurimin (Xhati Cajla e Musa crnokoshuljashi), vertet si ato edhe shumica nga ne jeten do jepnim per profesorin mirepo jam i sigurte qe tutje profesori do duhet te angazhoje nje sigurim te mirefillte, jo per mbrojtje ose per tu be balle ushtrise se BDI dhe PDSH por per ti be balle vet pushtetit. Une jam i sigurte qe rruga drejt pushtetit do jete perseri shume e rezikshme prandaj duhet mos bejme gabimin e '97, le te pregatitemi tani si duhet se nuk mjafton vetem perkrahja e popullates te pambrojtur per ti bere balle pushtetit sllavo-maqedon sepse kushtet politike ne maqedoni nuk jane pjekur dhe aq sa duhet te mos them qe nuk do piqen asnjehere. Pershendetje, shkojme perpara.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Besa Besė !

  Nė njė atmosferė Evropiane, konventa e kandidatit tė pavarur pėr Kryetar tė Gostivarit Prof.Dr. Rufi Osmani shqiptarėt treguan se dinė tė organizojnė kėso evenimente gjigante dhe dinė tė respektojnė diturinė, trimėrinė, vizionin e njeriut i cili rrjedh nga po ky popull pėr kėtė popull.


  Shkruan: Alisetar Ramadani – Nyon
  07.03.2009

  Asnjėherė nė historinė e shqiptarėve tė Maqedonisė nuk janė mbledhur aq njerėz rreth njė njeriu! Edhe nė tė kaluarėn shqiptarėt bėnin tubime madhėshtore, siē ishte manifestimi gjigant nė Shkup nė vitin 1991/92 kur mendohej se kishte mbi 200 000 shqiptarė tė ardhur nga tė gjitha anėt e trojeve etnike dhe nga diaspora. Por, ky ishte tubim partiak, i organizuar nga njė parti-lėvizje popullore PPD, ndėrsa manifestim individual siē ishte e Prof.Dr. Rufi Osmanit mbrėmė me 06.03.2009 asnjėherė nuk ka ndodhur nė Maqedoni!

  Ne tė interesuarit, nė diasporė e pėrcollėm pėrmes internetit drejt pėr sė drejti nė Ustream TV, pamjet nuk mund tė pėrshkruhen, impozante, salla ishte e vogėl pėr t’i grumbulluar tė gjithė, ndėrsa flitej se aty ishin mbi 10 000 qytetarė!

  Shikuar nga kėndi ynė kėtu nė diasporė, na la pėrshtypje tė jashtėzakonshme organizimi perfekt i manifestimit, shprehim me kėnaqėsi tė gjitha lavdėratat pėr organizatorin, gjithēka shkonte sipas planit tė paraparė. Ne qė jemi nė mėrgim kėso organizimesh shohim vetėm kėtu, ndėrsa nė vendlindje nuk kemi hasur sė paku deri nė mbrėmjen e konventės sė Rufi Osmanit tė ketė organizim aq serioz dhe tė pėrkryer. Kjo tregon se puna e pėrkryer filloji me Rufi Osmanin nė Gostivar qė nė konvetė, dhe Gostivari tė mburret dhe tė qėndrojė kokė lartė qė ka Prof.Dr. Rufi Osmanin banor tė tyre.

  A merr fund me kaq puna e Prof.Dr. Rufi Osmanit?

  Do tė ishte gabim fatal nėse profesori i nderuar koncentrohet vetėm nė Gostivar sepse ne e dimė kapacitetin e tij qė ai mundet mė tepėr. Kur na u desh Rufiu ne i bėmė apel tė hapur qė tė vi tė na viziton sepse ishte nė pyetje UT, dhe erdhi, na i tregoji hallet e UT nė atė kohė, qė tregon se gjithmonė ishte i gatshėm tė qėndron afėr popullit tė tij, edhe pse me mija km larg atdheut. I lodhur nga tubimi nė tubim, nė tėrė Zvicrėn, i rraskapitur, pa gjumė, gjente fuqinė qė tė na dėgjon edhe atėherė kur pyetjet ishin nga njė herė provokative nga individ tė caktuar. Tani, pas gati 12 vitesh, mbase ju kthye politikės, ne pėrsėri nga diaspora i bėjmė tė fala qė Gostivarin po se po, por edhe pėr vendet tjera ku jetojnė shqiptarėt e ka pėr obligim tė kontribuon, ne e kėrkojmė kėtė dhe i bashkėngjitmi besės se do ta ndihmojmė nė ēdo pikėpamje. Kapaciteti intelektual i Rufiut (nuk i drejtohem me zotėri, sepse nuk i pėlqen fort ta thėrrasim ashtu) ka pėrmasa ndėrkombėtare dhe besoni se ėshtė shumė i respektuar nė Evropė dhe SHBA. Kemi fat qė ėshtė shqiptar, kemi fat qė ju kthye politikės, sepse njė intelektual i mirėfilltė qė nuk ka nevojė pėr asgjė e din mirėfilli se i duhet popullit tė vet dhe angazhohet pėr ta ndihmuar atė, ky ėshtė Rufi Osmani.

  Koha ėshtė pėr ndryshime! Apel popullit shqiptar nė vendlindje nga diaspora

  Koha ka tejkaluar, dėmet janė tė mėdha nga ata tė cilėt i dolėn zot njėri pas tjetrit duke ndėrruar petkun qeveritar herr nė pozitė herr nė opozitė. Mund tė flasim pėr Rufiun me epitete mė tė larta, mė tė shkėlqyeshme, mė superiore, por nuk ka njėri nė rruzullin tokėsor qė ka shkopin magjik dhe tė riparon atė qė ėshtė dėmtuar me vite brenda natės! Andaj, as Rufi Osmani nuk e ka shkopin magjik, por ka diēka tjetėr, ka programin politik, ekonomik, social, atė duhet lexuar me kujdes, atė duhet kontrolluar me kujdes, duke shikuar afatet. Nėse premtimet janė se gjatė programit afat shkurtė tė realizohet ajo ēka duhet tė realizohet dhe kėtė e ka premtuar Rufiu, ajo do tė bėhet, por ju duhet tė keni durim, ta ndihmoni edhe ju qė afatet tė respektohen. Apeli jonė ėshtė qė ju tė keni besim tek Rufi Osmani sepse din ēka premton, din si mund tė realizohen afatet din me kė tė komunikojė, dhe din tė mban besėn, prandaj edhe na thėrret nė besa-besė, kjo duhet tė jetė reciproke e jo vetėm ne tė kėrkojmė nga ai, por edhe ai nga ne ka tė drejtė tė kėrkon.

  Mbase intelektual i mirėfilltė, Rufi Osmani gati 12 vite qėndroi anash, por nuk ishte pasiv, punonte, jepte idetė e tij, propozimet, sugjerimet, tani kur u kyē edhe vetė personalisht nė politikė me siguri e ka kalkuluar mirė se ēka e pret! Me siguri ėshtė i vetėdijshėm se populli shqiptarė para se gjithash pret shumė nga ai, dhe se do tė kėrkon shumė nga ai, dhe si i tillė e pranon kėtė sfidė jo tė lehtė qė tė pėrballet pėrpara pengesave tė shumta politike, por ėshtė i gatshėm tė dalė karshi kėsaj sfide. Menēuria e Rufi Osmanit karakterizohet pikėrisht te durimi dhe momenti i volitshėm pėr tė intervenuar, dhe si duket kjo ėshtė pika shumė e fortė e tij.

  Ne i dėshirojmė sukses njeriut tė pa mposhtur Rufi Osmanit, dhe mund tė themi lirisht se me kėtė njeri lind shpresa pėr ditė mė tė mira pėr tė gjithė, por mė sė shumti pėr shqiptarėt.


  marrė nga: http://www.dervendi.com/forum/showth...=2057#post2057
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 16. #16
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  42
  Postime
  3,139
  www.rufiosmani.com

  Mire beri qe doli vet - i pavarur.
  Eshte mire qe ne cdo komune te dalin kandidate per kryetare komunash persona qe s'jane pjese e asnje partie politike, e qe do jene te gatshem te udheheqin me komunat, per t'i sherbyer popullit, jo kryedashit te partise.

  Uroj qe Rufi Osmani te jete nje shembull pozitiv i personit (jo partise) ne udheheqjen e komuniteteve e qe ne te ardhmen per zyrat e komunave te kandidohen individe - jo parti.
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 17. #17
  NoboDy Maska e besar_atb
  Anėtarėsuar
  22-04-2007
  Vendndodhja
  T3TovA
  Postime
  281
  Citim Postuar mė parė nga Alienated Lexo Postimin
  www.rufiosmani.com

  Mire beri qe doli vet - i pavarur.
  Eshte mire qe ne cdo komune te dalin kandidate per kryetare komunash persona qe s'jane pjese e asnje partie politike, e qe do jene te gatshem te udheheqin me komunat, per t'i sherbyer popullit, jo kryedashit te partise.

  Uroj qe Rufi Osmani te jete nje shembull pozitiv i personit (jo partise) ne udheheqjen e komuniteteve e qe ne te ardhmen per zyrat e komunave te kandidohen individe - jo parti.

  Po ama sa kam info menjehere pas zgjedhjeve mendon te formoj nje subjekt politik te ri ne FYROM.(kshtuqe do perlyhet perseri)
  Plagėn e nėnēmon ai qė nuk e din ēka ėshtė dhimbja!

 18. #18
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  42
  Postime
  3,139
  Citim Postuar mė parė nga besar_atb Lexo Postimin
  Po ama sa kam info menjehere pas zgjedhjeve mendon te formoj nje subjekt politik te ri ne FYROM.(kshtuqe do perlyhet perseri)
  besar
  Cdokush ka te drejte te provoje te formoje subjekt politik, nese mendon se nje gje e tille eshte e nevojshme.
  Nuk jam ne rrjedha me ngjarjet per te thene se sa jane ambiciet e Rufi Osmanit per te formu nje parti te re, por nese nje subjekt i ri do kishte ne thelb sherbimin ndaj elektoratit per te thyer rehatine e binomit PDSH - BDI te cilet konsiderojne elektoratin si sherbetor te tyre, atehere le te formoje nje tjeter parti.

  Rufi Osmani eshte edhe ekonomist, mendoj se din t'i beje "hesapet" se cfare i duhet e cfare mund te beje. Qe kur ia futi Arbeni dhe Menduhi, Rufiu s'u degju te perzihet ne politike, merrej vetem me veten.

  Tani garon per udheheqjen e komunes se Gostivarit, dhe shanset per te fituar jane shume reale. Por nese do krijoje parti politike, ai duhet te dije se ku eshte qendra e vendosjes, ku "qendiset" fati i shqiptareve, ku ndikohet, dhe duhet qe te grumbulloje rreth vetes njerez qe duan seriozisht te angazhohen per te miren e te gjitheve, jo vetem per xhepat e tyre te thelle.

  Ndoshta e kam thene dhe ne ndonje tjeter teme qe me heret kemi diskutuar per Rufi Osmanin, gjithsesi po e rithem per cdo rast:

  Rufi Osmani tani eshte rikthyer ne formen e intelektualit. Deri tani ka qene vetem nje njeri i mencur dhe i zoti. Tani eshte dhe intelektual.

  Per te qene intelektual nuk mjafton vetem te jesh i mencur apo i afte. Duhet te jesh i mencur, i afte por dhe te kesh bo*le, qe me ate aftesi apo mencuri t'i ndalesh hovin dikujt qe te demton vazhdimisht, e qe t'i ofrohesh ne sherbim komunitetit (edhe perkunder konforit eventual personal).
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Nėse Profesor Rufiu formon subjekt tė ri politik, ma merr mendja se partitė e vogla do t'i bashkėngjiten dhe do tė shuhen, kėshtu qė pėrsėri do tė mbesin nė skenė 3 eventualisht 4 parti politike shqiptare nė irjm.

  Sipas vlerėsimeve tė kapacitetit intelektual tė Rufiut, ai do tė mund t'i pėrmbledh partitė e vogla nė njė subjekt.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 20. #20
  Demokracia e Re Maska e Progres
  Anėtarėsuar
  27-01-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Postime
  216
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  Nėse Profesor Rufiu formon subjekt tė ri politik, ma merr mendja se partitė e vogla do t'i bashkėngjiten dhe do tė shuhen, kėshtu qė pėrsėri do tė mbesin nė skenė 3 eventualisht 4 parti politike shqiptare nė irjm.

  Sipas vlerėsimeve tė kapacitetit intelektual tė Rufiut, ai do tė mund t'i pėrmbledh partitė e vogla nė njė subjekt.

  Rufi Osmani mund ti permbledh partite e vogla,mirepo keto parti jane vetem karierista me te cilen duan te perfitojne me shume se sa realisht mund te japin per partine psh. hysni shaqiri sa nenshkrujti marreveshje per zgjedhje me Dr-ne,pastaj kerkon qe bartes liste ne Saraj te jete i tyri ku ne Saraj bdk-ja ka 10 vota,pastaj ka kerku shume edhe ne Likove,dhe kjo nuk eshte normale.

  Rufi Osmanit i deshiroj vetem nje fitore ne Gostivar,qe ta rrezon ate pisin tjeter prej aty...

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ministritė dhe ministrat e PDSH-sė!
  Nga Tigrimelara nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 09-07-2008, 07:37
 2. A do te valoje e lire shqipja ne Gostivar
  Nga babadimri nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 07:21
 3. Tomor Osmani, 40 vjet gjurmim nė Albanologji
  Nga drini_nė_TR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-08-2003, 04:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •