Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  42
  Postime
  367

  Artistt shqiptar kundr grabitjes s Nns Terez

  Artistt shqiptar kundr grabitjes s Nns Terez  Komuniteti i shkrimtarve, intelektualeve dhe artistve shqiptar ka reaguar ndaj si jan shprehur ata - tendencave pr grabitje te ikons son, Nns Terez.
  Komuniteti i artistve ka reaguar pas prurimit t nj objekti n Shkup, t premten, q konsiderohet si "Shtpia e Nn Terezs". Objekti q sht n qendr t qytetit u financua nga Qeveria e Maqedonis.

  Intelektual shqiptar kan ngritur shqetsime se n kt objekt q do t jet dhe muze, fshihet origjina e saj shqiptare dhe se ajo nuk ndrtohet n vendin autentik, ku ka lindur dhe jetuar Nn Tereza, n t cilin vend qeveria ka vendosur t ndrtoj nj kish ortodokse.

  Me Ikonn ton kombtare Nnn Terez, nuk duhet lejuar t luhet, t abuzohet, e, m s paku, ajo nuk mund t prvetsohet. Nna Terez nuk mund t shpallet vler e askujt, ngase ajo sht vler e gjith njerzimit, por, mbi t gjitha, ajo sht e gjakut dhe rrnjve shqiptare, argument ky q s'do koment, ngase si i till sht i mirditur n gjith globin, ku dihet e shkruhet pr ikonn ton kombtare, Nnn Terez, theksohet ndr t tjera n reagimin e artistve nga t gjitha trojet shqiptare.

  Kt fakt - sipas tyre - ajo e ka vulosur me fjalt e saj, me dshmit e saj, me shkrimet dhe intervistat e saj, e mbi t gjitha, me vet at q sht jeta e saj.

  N kt kontekst, ne komuniteti i shkrimtarve, intelektualeve, artistve shqiptar t kudo ndodhur, e vlersojm tejet fyese tendencn maqedonase pr t nprkmb identitetin e saj shqiptar, nprmjet lojs s lig q po luhet me Shtpin prkujtimore n emr t nobelists son, Nns Terez, ku thuhet se gjitha sendet dhe materialet q do t prezantohen, jan n gjuhn maqedonase. Ne jemi t indinjuar thell me kt akt jo civilizues dhe s kndejmi shprehim revoltn ton kundruall ksaj tendence t marr, e cila tendenc prpiqet t kulmon me ndrtimin e Kishs Ortodokse mbi themelet e shtpis s Nns Terez, vazhdon reagimi i artistve shqiptar.

  Rasti i prurimit t Shtpis Prkujtimore kushtuar humanistes dhe t lumes Nna Terez sipas tyre - dshmon edhe njher sheshazi se shteti maqedonas me gjith aparaturn e tij sht vn n shrbim t ides s marr, pr t tjetrsuar identitetin e Nns Terez, nprmjet maqedonizimit t saj dhe zhdukjes s gjurmve t saj shqiptare, n Shkup.

  Ky sht nj precedent alogjik, absurd, aspak human dhe shum djallzor, q m s paku ndihmon marrdhniet ndretnike, n kto pjes t trazuara t bots. E, mbi t gjitha kjo mnyr e abuzuarit me kt Shenjtreshn ton shqiptare, nuk i rri pr shtati humanizmit, emrit dhe veprimtaris s Nns Terez, e cila tr jetn e saj ja ka kushtuar paqes, dashuris dhe marrdhnieve t mira mes njerzve, prfundon reagimi i artistve.

  Nnshkrues t ktij reagimi jan:
  Ali Podrimja (Kosov)
  Dritoro Agolli (Shqipri)
  Anton Nik Berisha (Kosov- Itali)
  Zef Skiro Di Maxho (Hora Arbreshe, Itali)
  Pandili ina (Shqipri)
  Xhevahir Spahiu (Shqipri)
  Fatos Arapi (Shqipri)
  Moikom Zeqo (Shqipri)
  Sadik Bejko (Shqipri)
  Akil Koci (Kosov-Angli)
  Ndue Ukaj (Kosov)
  Luan Daka (Kosov)
  Basri apririqi (Kosov)
  Anila Xhekaliu (Shqipri)

  /Telegrafi/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Selami2006 : 30-01-2009 m 18:25

Tema t Ngjashme

 1. Kadare: Poshtrimi i Ballkanit
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-12-2006, 19:57
 2. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 3. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
 4. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •