Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  buli Maska e astriku
  Anėtarėsuar
  23-01-2009
  Vendndodhja
  prishtin
  Mosha
  33
  Postime
  71

  A ndikon keq pastrimi i dhembeve te dentisti.?

  pastrimi i dhembeve te dentisti a ndikon keq ne dhembet tan sepse deshiroj te bej nje pastrim e kam degjuar se nuk eshte mir sepse e demton shtresen e lemuar qe i mbeshtjell dhembet ?????

 2. #2
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,656
  Citim Postuar mė parė nga astriku Lexo Postimin
  pastrimi i dhembeve te dentisti a ndikon keq ne dhembet tan sepse deshiroj te bej nje pastrim e kam degjuar se nuk eshte mir sepse e demton shtresen e lemuar qe i mbeshtjell dhembet ?????
  Jo cdo 6 muaj duhet ti besh nga nje pastrim .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #3
  buli Maska e astriku
  Anėtarėsuar
  23-01-2009
  Vendndodhja
  prishtin
  Mosha
  33
  Postime
  71
  pasi ti kem pastruar duhet cdo 6 muaj ti bej pastrim a te dentisti siq kam ber te parin a po ?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Anėtarėsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  dy here ne vit te pakten mire do ishte
  jeshét prčmč ne aliarčm
  jeshčm more jeshčm
  po drita skeshčm

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar mė parė nga astriku Lexo Postimin
  pastrimi i dhembeve te dentisti a ndikon keq ne dhembet tan sepse deshiroj te bej nje pastrim e kam degjuar se nuk eshte mir sepse e demton shtresen e lemuar qe i mbeshtjell dhembet ?????
  mendimi im asht ky, ti e quen ate pastrim por ai nuk asht pastrim por heqje kalkeri. po mjeket sod spo hjekun kalkerin me kujdes por mir e the ti po e hjek shtresen e lemuar !
  andaj me mir pastroj vet se te shkosh te ai !
  kur te shkon per vizit mjeku i mir ta hjek ai pak nga pak ku ke vevoj e jo qellimisht.
  ket e kemi provu une dhe shoku im mjek, ne nji bised ai tha sjam i knaqun i thash as un.....nuk shkoj me kurr........ndet bahat kalkeri si ne Pamulale ne turqi.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 6. #6
  buli Maska e astriku
  Anėtarėsuar
  23-01-2009
  Vendndodhja
  prishtin
  Mosha
  33
  Postime
  71
  aha flm per mendimin se kam degjuar edhe une per ket se kinse esht e domshme por flm qe me ndihmuat se me te vertet esht e demshme skuzoj ta bej at pastrim..

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Do i ap disa keshilla, kalkeri (gelqerja) ne dhemb behet nga langjet teper te nxehta si qaji dhe kafja me se shumti.
  dhemt duhen te ^pastrohen tri her ne dite por me e rednesishmja asht ajo ne mbramje!
  nese flejme me dhemb te pa paster , ushqimi grryn dhembet qe shakton carie , bira te zeza ...e ne mengjes shum kush vrapon te kafja pa pastru dhembet.

  dhembet ne mbramje mund te pastrohen me sod buke (bikcarbonade de sud)
  nese ska sod buke edhe kripa ka te njetin effekt ani me disa pikka limon mmm, tash ne farmacie ka edhe kolodont me bikarbonad edhe sod te gjelbert .ka edhe shkopij te dhembeve me nji tel per pastrim mes dhembesh.
  brusha teper e fort i grith dhembet dhe demton mishin e dhembeve.
  e buta nuk vyn asgje.

  pasi qe brusha nuk lahet ne maqin te teshave ajo asht mir te ndrrohet qdo 3 apo 6 muj...
  hani molla dhe qeshni
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dorontina : 27-01-2009 mė 16:58
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2007
  Postime
  118
  Ori Dorontina ma ke qite gazin me kete shkrim.

 9. #9
  DIDO_RDH
  Anėtarėsuar
  07-03-2004
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  41
  Postime
  70

  ja se cfar duhet te besh..

  Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
  mendimi im asht ky, ti e quen ate pastrim por ai nuk asht pastrim por heqje kalkeri. po mjeket sod spo hjekun kalkerin me kujdes por mir e the ti po e hjek shtresen e lemuar !
  andaj me mir pastroj vet se te shkosh te ai !
  kur te shkon per vizit mjeku i mir ta hjek ai pak nga pak ku ke vevoj e jo qellimisht.
  ket e kemi provu une dhe shoku im mjek, ne nji bised ai tha sjam i knaqun i thash as un.....nuk shkoj me kurr........ndet bahat kalkeri si ne Pamulale ne turqi.
  Dorontina ka shume te drejte kur thote se mjeket shqiptar nuk dine te pastrojne shtresat microbakteriale ne siperfaqen e dhembeve qe quhen Calkulus dhe plaque.
  dentistat shqiptar nuk jane te trajnuar per pastrim dhembesh rjedhimisht perdorin nje metode me hamendje per te pastruar.
  menyra me e e duhur eshte pastrimi mekanik qe do te thote se pastrimi behet me instrumenta apostafat per pastrim dhe jo me mjete rrotuluese sici bejne dentistat shqiptar pasi nuk mund te kontrollojne dot nese heqin ate qe duhet apo heqin edhe zmalt dhembi ne te njejten kohe..
  une do te keshilloja mos te pastrosh dhembet te dentisti ne shqiperi vetem nqs ka ardhur ndonje i specializuar jashte qe punon ne shqiperi gje qe sma ha mendja te ndodh sepse as une dhe as njeri tjeter qe mbaron ne fushen edentistrise jasht do te mund ta perballonte injorancen e theksuar te njerezve ne lidhje me higjenen orale.
  DentalCategories

Tema tė Ngjashme

 1. Kuriozitete ne Islam !!!
  Nga fisniku-student nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 209
  Postimi i Fundit: 10-10-2017, 04:03
 2. Si t’i zgjidhni pastat e dhėmbėve
  Nga Davius nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 05-09-2010, 05:40
 3. Stomatologji
  Nga Shpirta nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 83
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 06:24
 4. Si ndikon televizori tek femijet
  Nga deniel nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 14-03-2007, 09:21
 5. Sa ju kushton dentisti nė SHBA?
  Nga ELAA nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 05:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •