Nga esh-Shejh Salih es-Sindi
Lumturia sht nj synim q donjri krkon ta arrij. Filozoft, intelektualt, doktort e artistt, t gjith jan n krkim t shkaqeve t lumturis dhe shtigjeve pr t'i ikur shqetsimit. Realiteti, ndrkaq, sht se zgjidhjet e ofruara arrijn vetm nj lumturi imagjinare apo t pjesshme. Ato m shum jan si ilae pr nj ndihm t prkohshme, dhe, kur ndikimi i tyre bie, shqetsimet kthehen dyfish.Ky material prpara jush ju thrret pr tek lumturia e fundme dhe do t'ju oj pr dore tek suksesi i njmendt. Mirpo, para s t filloni, do t doja t reflektoni pak dhe t prpiqeni ta hapni zemrn dhe mendjen tuaj ndaj ksaj. Nj njeri inteligjent e krkon dhe e pranon t vrtetn, pavarsisht se ku qndron ajo.Nj realitet q s'mund t mohohet sht se lumturia e prhershme s'mund t arrihet, prve me an t besimit n Zot dhe ndjekjes s udhzimit t Tij. Meq Ai ka krijuar njerzimin, e di m s miri ka i knaq ata, ka u bn dobi atyre, ka i pikllon e ka i dmton ata. Nj numr filozofsh kan pranuar se njerzit fetar ojn nj jet t knaqur, pa shqetsime. Kshtu, nse besimi n Zot on n lumturin e fundme, ather si mund t arrihet kjo?Ka nj sr fesh dhe nj mori besimesh, por kushdo q i analizon ato, do t kuptoj s ato dallojn n shtjet thelbsore, duke e br t pamundur q t gjitha t jen t sakta. Pra, cila sht feja e sakt? Dhe cili sht besimi me t cilin Zoti sht i knaqur dhe krkon t besojm n t? Cila nga kto besime do t na garantonte lumturi n kt jet dhe n t prtejmen.Para se t'i shqyrtoj kto pyetje, s pari duhet ta vendosim nj baz t shndosh, t ciln m pas do ta prdorim pr t na udhhequr tek feja dhe besimi i sakt.do njeri inteligjent do t pajtohej se t qent i edukuar n nj fe t caktuar, n nj shoqri dhe me prindr q i prmbahen asaj feje, nuk nnkupton medoemos q kjo t jet e sakt, pr sa koh q s'ka dshmi t dukshme pr ta provuar dhe pr t bindur njerzit s kshtu qndron puna. Meq intelekti sht ajo far na dallon nga kafsht, duhet ta prdorim at n studimin e nj shtjeje t rndsishme si kjo.Nj udhtim i shkurt npr botn e feve dhe kalimi npr kredo t ndryshme sht nj metod e mir pr arritjen e prfundimit t dshiruar. Me qllim q t'ju kursejm kohn dhe mundin, them me bindje t plot se, pavarsisht sa shum e hetoni kt shtje, do t arrini tek nj realitet i vetm: feja e vrtet sht Islami dhe lumturia e knaqja e njmendt qndron n t.Para se ta hidhni posht me nguti kt qndrim dhe t ndrprisni leximin, ju lutem kuptoni se leximi i pjess q ka mbetur s'do t'ju dmtoj aspak, madje do t prfitoni. Ju jeni nj qenie inteligjente. Nprmjet intelektit ju i dalloni gjrat, kshtu q mund t dalloni t vrtetn nga e gabuara.Prse Islami?Kjo sht nj pyetje e rndsishme, q tregon se pyetsi ka mendje dhe intelekt t shndosh. Duke u prgjigjur n kt, them:Islami sht nj fe q prfshin nj numr cilsish t cilat nuk gjinden te fet tjera. Ai prmban dshmi t dukshme, t cilat vrtetojn se kjo sht feja e vrtet, e drguar nga Zoti. Ju mund t verifikoni vrtetsin e ksaj thnie duke menduar thellsisht dhe qetsisht rreth gjrave n vijim.Islami ka shum vlera dhe veori, ka e pamundson shtjellimin e t gjithave. Mirpo, do t'jua prezantoj disa, t cilat mund t prmblidhen si vijon:Ndr vlerat m t mdha t Islamit sht prmbushja e aspekteve shpirtrore t qenies njerzore dhe mundsia q u jep ithtarve t vet pr t pasur nj lidhje t vazhdueshme me Zotin. Kjo ua bn t mundshme atyre t jen shpirtrisht t qet, i mbron nga kaosi, nga humbja dhe nga shqetsimi shpirtror apo psikopatik.Ndr vlerat tjera t Islamit sht se ai kurr nuk bie n kundrshtim me intelektin. I gjith legjislacioni islamik dhe rregullat e tij mund t pranohen nga intelekti. Pr kt shkak, kur nj zotri q pranoi Islamin u pyet prse e kishte br kt, u prgjigj:"Islami kurr nuk m ka urdhruar t bj dika q m pas do t dshiroja q ajo t mos ishte urdhruar. Po ashtu, ai kurr nuk m ka ndaluar nga dika q m pas do t dshiroja q nj gj e till t mos ishte ndaluar".sht vshtir t pranohen shum nga parimet q gjenden n fet tjera, parime q ngatrrojn, q e bjn njeriun t mendoj rreth shtjeve thelbsore t feve tjera. N ann tjetr, gjejm se Islami e respekton inteligjencn, e ndalon injorancn dhe e dnon pasimin verbrisht.Islami e bn bashk jetn fetare dhe jetn e ksaj bote, kujdeset pr shpirtin dhe pr trupin. Zbatimi i Islamit nuk nnkupton izolim dhe pasim t nj sjelljeje t veant. Ai nuk ndalon knaqjen n gjra t mira t ksaj jete. Madje, nj musliman mund t jet fetar si edhe t oj nj jet normale, duke u knaqur n gjrat m t mira q jeta ofron, duke i lejuar atij t mbrrij pozitat m t larta dhe arritjet m t mdha.Mes vlerave islame sht aspekti gjithprfshirs i tij. do aspekt i jets s njeriut sht i rregulluar me Islam. S'ka ndonj problem vese zgjidhja pr t gjendet n Islam, ka e bn t mundshme prqafimin dhe zbatimin e tij n do koh apo vend. Si mund t mos jet kshtu n nj fe t organizuar si duhet, q ka rregulla dhe ligje pr do aspekt t jets, duke filluar nga rregullat mbi mospajtimet, rregullat mbi shitblerjen, marrdhniet shoqrore e bashkshortore, deri te rregullat q kan t bjn me prshndetjen, sjelljen n rrug si edhe rregullat q kan t bjn me vet personin n shtjet e t ushqyerit, veshjes dhe gjumit. T gjitha kto rregulla adresohen n mnyr t detajuar, duke br q mendja t habitet m kt. Ta dish se Islami, madje, ofron udhzime se si t heqim mbathjet. Ai nxit njerzit ta prdorin ann e djatht, kur han, kur pin, kur prshndeten dhe kur pranojn ndonj gj. Sa u prket gjrave t paplqyera, si punt e nevojtores, prdoret dora e majt.Kur kemi t bjm me gjumin, Islami ka udhzime t shklqyeshme lidhur me fjetjen dhe zgjimin. Kur dy musliman takohen, Islami rregullon prshndetjen mes tyre: kalorsi duhet ta prshndes i pari kmbsorin, i riu duhet ta prshndes i pari t vjetrin, nj grup i vogl duhet ta prshndes i pari grupin m t madh. Kto jan vetm disa nga rregullat gjithprfshirse t Islamit pr t gjitha aspektet e jets.Nj tjetr nga vlerat e Islamit sht se ai vendos mirsi pr njerzimin n t gjitha rregullat e tij dhe i ruan ata nga e keqja. sht vet njerzimi q prfiton nga kto rregulla. Kur Islami ndalon alkoolin apo drogat, pr shembull, kjo bhet vetm pr shkak t dmeve t mdha q kto ushtrojn n mendjen dhe n shndetin e personit. Ju mund t dshmoni gjendjen e nj t dehuri, q nuk sht m njerzor, prve n dukje. Shum vrasje, grindje, aksidente trafiku dhe dhunime s'do t kishin ndodhur po t mos ishte konsumimi i ktyre produkteve q ndryshojn mendjen e njeriut. Islami i ndalon marrdhniet seksuale jasht martess. Kjo sht br me qllim q njerzimi t'u shmanget smundjeve shkatrruese, si SIDA etj, dhe q shoqrit t mund t jen t pastra nga sjelljet e kqija dhe t'i shmanget pranis s nj gjenerate bastardsh, e cila do t ishte barr pr shoqrin. Islami i ndalon grat t'i shfaqin trupat e tyre publikisht, n prani t njerzve t huaj. Kjo, sepse Islami e nderon gruan, e konsideron nj perl t ruajtur, jo nj artikull t lir, t ekspozuar ndaj t gjithve pr ta par. Kjo bhet me qllim q ta ruaj gruan nga ujqrit e njerzimit, atyre q u intereson vetm knaqja e epsheve t veta, qoft edhe me mim t nderit t gruas, bujaris, pozits dhe dlirsis s saj. N ann tjetr, Islami i lejon t gjitha pijet e dobishme e t padmshme. Ai u lejon ifteve bashkshortore knaqje n marrdhniet seksuale brenda nj familjeje t lumtur.Si prfundim, Islami nuk e kufizon lirin, por vetm e rregullon at pr dobi t njerzve dhe t shoqris n t ciln jetojm.Nj aspekt tjetr vezullues i Islamit sht se i kushton vmendje t madhe mirsjelljes dhe ia ndalon njerzimit shtypjen, shkeljen dhe sjelljet e dmshme. Islami sht nj fe e unitetit dhe e mshirs. Ai rregullon marrdhniet e individit m prindrit e tij, me t afrmit, me fqinjt, me shokt dhe me t gjith njerzit. Ai mbjell farat e mirsjelljes n ata q besojn n t dhe i parandalon nga stili egoist i jetess. Ai i nxit ta ndihmojn njri-tjetrin, t'i ken parasysh ndjenjat e tjetrit, si sht i varfri, jetimi, t vjetrit dhe t vejat. Ata t gjith kan t drejta n Islam, ndaj t cilave muslimant s'bn t tregohen t shkujdesur. Muslimant s'duhet t ndjehen sikur po u bjn favore t tjerve, kur ua respektojn t drejtat atyre, sepse me kt muslimant jan t obliguar. N Islam, konsiderohet mkat q njeriu t shkoj t fle me barkun plot ndrsa e di q fqinjt e tij jan t uritur.Madje, Islami ua ndalon dy personave t'i pshpritin njri-tjetrit n prani t tretit, duke i marr kshtu n konsiderat ndjenjat e tij. Islami shkon edhe m tej se kjo, duke e obliguar sjelljen e njerzishme ndaj kafshve dhe duke ndaluar dmtimin e tyre. Nga t veantat e Islamit n t ktilla shtje sht ndalimi i therjes s nj kafshe ndrsa tjetra kqyr, apo mprehja e thiks ndrsa ajo kqyr, q mos t vritet dy her.Vrtetsia, besnikria, trimria, bujaria, prulja, mbajtja e premtimeve, t gjitha jan cilsi q nxiten nga Islami, ve brjes s vizits tek i smuri, pjesmarrjes n funerale, bamirsis ndaj prindrve, brjes s vizits tek t afrmit dhe fqinjt, dhe prpjekja pr t'u ndihmuar t tjerve. T gjitha ktyre Islami u jep shtys.Na ann tjetr, Islami plotsisht e ndalon njerzimin t shkel, t gnjej, t bj mendjemadhsi, t ket zili, t prqesh dhe t ofendoj apo t'i tradhtoj t tjert. N Islam, s'sht e lejueshme t flassh keq pr nj person duke qen ai i pranishm, edhe nse ajo far thuhet sht e vrtet. Islami i nxit njerzit t jen mesatar n shpenzimin e parave, duke mos u treguar as koprrac e as dorshpuar.N kohn kur shum shoqri ankohen pr pandjeshmri, pr materializm, pr mendjemadhsi dhe kshtu me radh, gjejm q Islami ka zgjidhje pr t gjitha kto probleme.Nse kjo far parapriu ju ka dhn nj prezantim t prmbledhur pr Islamin dhe pr disa nga vlerat e tij, ather do t ishte me vend t prmendim se Islami sht nj fe e qart, q mund t kuptohet lehtsisht nga dokush. sht nj fe me dyer t hapura pr kdo, q nuk mbyllen pr asknd q dshiron t'i el ato.Meq t kuptuarit e t gjitha rregullave islame me nj artikull t shkurt si ky sht e pamundshme, ather nj shpjegim siprfaqsor i rregullave m t rndsishme t tij do t duhej ta shtonte qartsin pr ata q duan t msojn rreth tij.T gjitha rregullat dhe msimet e Islamit jan t rndsishme, por disa jan m t rndsishme sesa t tjerat. Ka gjasht nene t besimit n t cilat personi duhet t besoj, dhe pes shtylla q duhet t praktikohen.Sa u prket gjasht neneve n t cilat duhet besuar:- Besimi vetm n nj Allah [Zot] t vetm, pa shoqruar ndonj gj n adhurimin ndaj TijKjo bhet duke besuar se vetm Allahu sht krijuesi i universit dhe gjithka q ka n t, dhe se vetm Ai rregullon shtjet e tij ashtu si e sheh t prshtatshme. Meq kshtu qndron puna, adhurimi duhet t'i ofrohet vetm Atij. Adhurim do t thot t kryesh rregullat islamike dhe t zbatosh ligjin Islamik ndrsa beson se t gjitha fet tjera jan t rreme.- Besimi n engjjtEngjjt u krijuan nga Allahu, por ne s'mund t'i shohim ata. Ata e adhurojn vetm Allahun dhe kurr nuk e kundrshtojn At. Allahu i urdhron ata pr shum shtje t universit. Engjlli Xhibril, pr shembull, ua drgon shpalljet e Allahut pejgamberve. Nj tjetr engjll sht Mikaili; ai sht i ngarkuar me shtjet e shiut. Midis tyre jan edhe engjjt q jan t ngarkuar me shkrimin e veprimeve t njerzimit, pr t cilat ata do t merren n prgjegjsi n Ditn e Ringjalljes. sht thelbsore t besohet se kta engjj veprojn vetm me urdhrin e Allahut dhe bjn vetm at far Ai do.- Besimi n Librat e ShpalljesKjo bhet duke besuar se Allahu u shpalli robrve t vet libra t cilat prmbajn Fjalt e Tij. Libra n t cilat gjendet lumturia e njerzimit, q sqarojn at q do Allahu si edhe at q Ai nuk e plqen. Engjlli i ngarkuar me drgimin e Shpalljeve tek pejgambert, sht Xhibrili, engjlli m i madh. Pejgamberi, m pas, ua prcjell shpalljen pjess tjetr t njerzimit.Allahu ka shpallur disa Libra. Midis tyre sht Tora, t cilin Allahu ia drgoi Muss [Moisiut], paqja qoft mbi t. Zeburi, i cili i qe shpallur Daudit [Davidit], paqja qoft mbi t. Bibla, e cila i qe shpallur Iss [Jezusit], paqja qoft mbi t. Kura'ni, i cili i qe shpallur Muhamedit, paqja dhe bekimet qofshin mbi t.Personi duhet t besoj se t gjitha kto Libra jan shfuqizuar nga Kur'ani, domethn, Kur'ani sht libri i vetm sipas t cilit duhet vepruar pas drgimit t pejgamberit Muhamed. Kur'ani prmbledh t gjitha vlerat e Librave t mparshm dhe i plotson ato m tej. Ta dish se Kur'ani sht dshmia m e madhe se Islami sht nj fe e vrtet, e shpallur nga Allahu i madhruar. Kur'ani u shpall para 1400 viteve. Q prej ather e deri m sot, n Kur'an nuk sht gjetur asnj gabim apo kundrthnie, madje asnj shkronj e vetme. Zbulimet moderne shkencore t shpallura n Kur'an ende po zbulohen sot. Q prej ather e deri m sot, asgj nuk sht shtuar apo hequr nga Kur'ani, si sht rasti me shpalljet e mhershme. Pr kt shkak, ju mund t merrni nj kopje t Kur'anit n lindjen e largt dhe t shihni se sht plotsisht e njjt si ajo n perndimin e largt. Po t hasje n nj kopje t Kur'ani q sht me qindra vite e vjetr, nuk do t mund t gjenit madje as nj shkronj t vetme q sht ndryshe. Kjo, pr shkak t mbrojtjes s ktij Libri nga ana e Allahut, q sht nj Libr q ka vulosur fet tjera.Shqyrtimi i Kur'anit do t merrte shum koh, por mjafton pr ju t dini s s'ka asgj sikur ai n aspektin metodologjik, n ndikimin q ka n njerzit dhe n parashikimin e ngjarjeve t ardhshme si edhe n ngjarjet q zun vend n t kaluarn.- Besimi n pejgambertKjo bhet duke besuar se Allahu zgjodhi njerzit m t mir pr t'u dhn shpallje dhe i urdhroi t'ua prcillnin at njerzve. Ka shum pejgamber. Mes tyre Nuhi [Noa], Ibrahimi [Abrahami], Daudi [Davidi], Sulejmani [Solomoni], Luti [Loti], Jusufi [Jozefi], Musai [Moisiu] dhe t tjert, paqja qoft mbi t gjith ata. Mes tyre sht edhe Jezusi, pr t cilin sht e domosdoshme t besohet se sht ndr pejgambert m t mir, ta duam e ta respektojm. Kushdo q urren apo mohon faktin q ai sht nj pejgamber, s'sht musliman. Njlloj, sht e domosdoshme t besohet se Allahu e ka krijuar at vetm nga nj nn, pa bab, meq Allahu qe i aft ta krijonte Ademin [Adamin] pa nn e pa baba.Pasi u prmend kjo, tash e dim q Jezusi sht nj pejgamber fisnik, jo nj Zot apo nj bir i Zotit. Ai ka parathn ardhjen e nj pejgamberi i cili do t vinte pas tij: Muhamedit, birit t Abdullahut, t fundit nga pejgambert, pas t cilit s'do t ket m pejgamber.N Muhamedin, birin e Abdullahut, paqja qoft mbi t, i cili u drguar para 1400 viteve, sht e domosdoshme t besoj donjri q ka ardhur pas tij, deri n Ditn e Gjykimit. Po ashtu, duhet t besohet n porosin e tij dhe t'u bindet urdhrave dhe ndalimeve t tij.T gjitha ata q kan studiuar biografin e ktij t drguari, jan pajtuar se ai sht nj personalitet madhshtor, t cilit i jan dhuruar nga Allahu morali m i mir dhe cilsit m t larta. Ai ka pasur cilsi q nuk kan qen t pranishme n ndonjrin para tij dhe q nuk do t'i ket asnjeri pas tij. Gjithka q lexoni lidhur me t, pavarsisht sa e vogl sht ajo, do ta vrtetoj kt far po them.Allahu, po ashtu, i ka dhn atij dshmi dhe prova q verifikojn vrtetsin e pejgamberllkut t tij, duke e pamundsuar dyshimin e arsyeshm n kt fakt. Duke qen se i jan dhn t tilla prova pr pejgamberllkun e tij, kushdo q mohon vrtetsin e tij, kjo do ta pamundsoj at pr t verifikuar vrtetsin e ndonj pejgamberi tjetr.- Dita e FunditKjo bhet duke besuar fort se, pasi t kryhet kjo jet e jona, ka nj jet tjetr, m e plotsuar. N t, ka nj shprblim t pamas dhe luks madhshtor, si dhe dnim. Luksi n parajs, kurse dnimi n Zjarr. Kshtu, kushdo q sht i drejt dhe beson n fen Islame, do t hyj n parajs, ku ka knaqsi t pallogaritshme dhe lumturi q s'mund t imagjinohet. T gjitha knaqsit n kt bot s'mund t krahasohen fare m kt. Kushdo q hyn n parajs, do t vazhdoj prgjithmon t jetoj n nj knaqsi t till. Aty, vdekja nuk ekziston.Sa u prket atyre q veprojn keq dhe nuk besojn n Islamin, do t prfundojn n Zjarr, i cili prmban zjarre dhe dnime t paimagjinueshme. T gjitha zjarret n kt bot dhe format e dnimit s'mund t krahasohen fare me dnimin e atyshm.Ekzistenca e dnimit dhe e shprblimit pas ksaj jete sht nj shtje q pranohet nga intelekti, sepse sht e pamundshme pr kt bot t ekzistoj dhe m pas thjesht t reduktohet n mosqenie. Kjo sht nj pun boshe, kurse Zoti yn nuk merret m pun boshe.- Besimi n paracaktimin hyjnorKjo bhet duke besuar se gjithka q ndodh n kt bot vjen nga vullneti dhe nga dija e Allahut. far do Ai, ndodh; far Ai nuk do [lejon], nuk ndodh. Allahu ka shkruar gjithka n nj Libr madhshtor. Besimi n paracaktimin hyjnor, po ashtu, prfshin edhe besimin se Allahu ka krijuar gjithka.Sa u prket pes shtyllave q duhet praktikuar:- Thnia e nj fraze sht elsi pr hyrje n Islam. Kjo sht kontrat mes nj robi dhe Zotit t Tij, gj q e bn t ditur se ai sht ithtar i ksaj feje:"Esh-hedu en la ilahe ila Allah, ue esh-hedu ene Muhameden abduhu ue resuluhu"."Dshmoj se askush nuk meriton t adhurohet, prve Allahut, dhe Muhamedi sht rob dhe i drguar i Tij".Kjo domethn se nj person vrteton dhe pranon se adhurimi duhet t'i ofrohet vetm Allahut [ve faktit q ai vepron sipas ksaj], feja islame sht feja e sakt, Zoti i vetm i vrtet, q meriton adhurimin, sht Allahu, dhe t tjert zota jan t rrem si edhe t gjitha fet tjera jan t shfuqizuara.- NamaziKjo sht nj kombinim i thnieve t veanta e t shklqyera, i veprimeve dhe i lutjeve. Bhet pes her n dit dhe nuk merr fare koh. N fakt, nj namaz mund t mos marr m shum se pes minuta. Namazet jan lidhja mes nj robi dhe Zotit t tij. Kjo i mundson nj muslimani t ket vetbesim, t ket rehati mendore e shpirtrore, t jet i qet dhe i patrazuar.- ZekatiNj musliman i kamur duhet t'ua jap nj pjes t vogl t parave t tij ta varfrve, 2.5 % e pasuris s tij m sakt. Kjo sht nj sasi e vogl, por i mundson komunitetit musliman t jet i paqsuar dhe i mshirshm mes vete. Kjo i jep shtys vllazris, dashuris dhe merakut mes muslimanve. Po e prsris, zekati duhet t jepet vetm nga t pasurit, jo nga t varfrit.- AgjrimiAjo q mendohet me agjrim sht q personi t prmbahet nga t ngrnit, t pirt dhe nga marrdhnia seksuale gjat muajit t ramazanit, do vit, prej lindjes s diellit e deri n perndim t tij. T smurt, udhtart dhe ata q kan arsyetim t vlefshm, bn t mos agjrojn. Atyre u lejohet t han e t pin, por duhet t'i kompensojn ditt e humbura n vitin e radhs pasi t ngrihen arsyetimet e tyre.Agjrimi mbart dobi t shumta shndetsore, personale e shoqrore. Midis tyre jan: pushimi i sistemit t tretjes, ngritja shpirtrore e muslimanve, t praktikuarit e mirsjelljes, vetdijesimi i muslimanve pr vllezrit dhe motrat e tyre, pr ata q s'kan mundsi t sigurojn ushqim t mjaftueshm gjat tr vitit. Si pasoj, muslimant duhet t'i trajtojn ata me prulje dhe t prpiqen t'u ndihmojn atyre.- HaxhiKjo sht nj form adhurimi q duhet t kryhet vetm nj her nj jet n Mek. T smurt dhe ata q nuk kan mundsi financiare pr ta kryer at, jan t arsyetuar nga moskryerja e tij.N Haxhin ka dobi t shumta. Ndr to sht grumbullimi i muslimanve nga gjith bota n nj vend, duke u njoftuar me njri-tjetrin dhe duke shfaqur dashuri t ndrsjell. Ve ksaj, muslimant arrijn pastrim shpirtror dhe i ndreqin sjelljet, pr shkak t prjetimit t nj ambienti t till n hijen e Haxhit.Kjo do t duhej t mjaftonte n shqyrtimin e disa vlerave t Islamit. U bj thirrje t gjith jomuslimanve t dgjojn nj person t sinqert, i cili jua do t mirn. Shptojeni veten para se t'ju z vdekja befasishm e t vdisni si jomusliman. Sa humbje e madhe sht kjo!A e dini far do t thot t vdessh si jomusliman? Do t thot se do t bini n Zjarr, ku do t banoni prjetsisht. Kjo sht far u ka premtuar Allahu atyre q vdesin si jomusliman. E, pra, si mund t jeni t shkujdesur n nj shtje kaq serioze?Do t'ju pyes dika. Shpresoj se mund t prgjigjeni sinqerisht.ka do t humbnit, nse do ta pranonit Islamin?Nse e pranoni Islamin, do t mund t vazhdoni t jetoni nj jet normale, t rndomt, por n nj form m shpirtrore, m t organizuar e m t kndshme. Kurse, pas vdekjes, ju presin knaqsi t pamasa e t prjetshme.Nse keni mbrri nj shkall bindjeje dhe t dini se Islami sht feja e vrtet, por keni frik se prqafimi i Islamit do t'ju ndaloj nga prjetimi i knaqsive pa t cilat s'mund t bni, ather krahasoni knaqsit e prkohshme me knaqsit e prjetshme. Cila nga kto sht m e rndsishme?Pr m shum, ju mund t prqafoni Islamin dhe gradualisht t prpiqeni t'i paksoni knaqsit e tilla, dhe, nse sinqerisht do ta lusni Allahun, pa dyshim do t'ju ndihmoj. Sidoqoft, prqafimi i Islamit dhe t qent mkatar sht m mir sesa mospranimi i Islamit.Nse refuzimi juaj sht pr shkak t personalitetit t dobt dhe paaftsis pr t marr nj vendim t madh t till, nga frika se far do t thon njerzit pr juve apo se do t'ju prqeshin, ta dini se kto jan vetm mendime fiktive. Ju s'do t ishit muslimani i par q ka prqafuar Islamin. Shum njerz para teje e kan br kt. Pr m tepr, a mund t rrezikoni mirqenien tuaj, prbuzjen n kt jet dhe n tjetrn vetm ngaq kini frik nga prqeshja apo qortimi?Pr kt shtje ia vlen t harxhoni koh e t reflektoni thellsisht.Fjalt e mia t fundit: Mos e humbisni vetveten! E lus Allahun t'ju bekoj me nj udhzim t vrtet.
Dr. Salih AbdulAziz es-Sindi, ai q jua do vetm t mirn.