Close
Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 189

Tema: Syri i Tret

 1. #141
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Sa shekuj jetese me shton ky citim?
  Tani po filloj t besoj se i kam vrtet chakrat e hapura, sepse e parandjeja se do m citoje, t betohem q e dija q do m citoje, nuk e di pse - por e dija.

  Tani sa shekuj jetese t shton ai citim, nga ana ime t uroj jet t gjat, dhe meq jam nga ata njerz q besojn tek Prjetsia edhe e vet njeriut - duke qen se ka esencn e tij t mrekullueshme q quhet Shpirt; t uroj t jesh pjes e Prjetsis....

 2. #142
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Tani po filloj t besoj se i kam vrtet chakrat e hapura, sepse e parandjeja se do m citoje, t betohem q e dija q do m citoje, nuk e di pse - por e dija.

  Tani sa shekuj jetese t shton ai citim, nga ana ime t uroj jet t gjat, dhe meq jam nga ata njerz q besojn tek Prjetsia edhe e vet njeriut - duke qen se ka esencn e tij t mrekullueshme q quhet Shpirt; t uroj t jesh pjes e Prjetsis....
  Desha vec te shtoj se rezulatet e testeve nuk varen nga ai qe ka lexuar si interpretohen, dhe nuk ka asnje interpretim ne bote qe te te beje xhaxha ose halle.

  Nuk para i besoj modeleve indiane te personalitetit, por ne kete rast duket sikur ja paska qelluar (duke u nisur nga pergjigja jote).

  Gjithashtu te uroj te jesh pjese e perjetesise. Salut.

 3. #143
  Faleminderit !

 4. #144
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  rezulatet e testeve nuk varen nga ai qe ka lexuar si interpretohen, dhe nuk ka asnje interpretim ne bote qe te te beje xhaxha ose halle.
  Shume e sakte.

 5. #145
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Qenka interesante kjo puna e frekuencave ne muzike.

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Dhe frekuenca 440 eshte caktuar perfundimisht ne vitin 1955 nga International Organization for Standardization dhe rikonfirmuar po nga e njejta organizate 20 vjet me pas, pra 1975. Ka dhe nje fakt tjeter qe frekuenca e tingullit standart ka nje prirje per tu rritur. Sot ka dhe orkestra (si ajo Filarmonike e Berlinit) qe luajne ne frekuencen 445 hz. Nuk duhet harruar qe ne kohen qe Bah krijonte kryeveprat e tij, organo me te cilen luante ishte e akorduar ne frekuencen 480 hz. (gjithmone i referohemi notes La mbi noten Do ne mes te tastieres se pianos).
  Faktin nuk e tregove, ose e ke treguar por nuk e kapa une.

  Ne nje te kaluar te larget shume instrumenta ne gjithe globin kane qene te akorduar ne frekuencen 432 hz gje qe e ben degjimin e muzikes me te kendeshem, me te bute e me te perballueshme edhe ne volume te larta. Eshte fakt qe degjimi njerezor perballon deri ne 110 decibell (ne mos gabohem) perpara se te filloje te behet shqetesues ne nivelet 120 -140 ku mesa di une dhe shkakton shurdhim ndersa me frekuencen 432 hz demi ndaj degjimit shkaktohet ne nivele me te larta (eshte dicka midis teorise dhe proves shkencore por ende e pakonfirmuar zyrtarisht).
  Cfare?
  Nga shpjegimi qe dhe, kjo mesiper me duket ne kontradikte. Thua qe 432 hz ben dem per degjimin por po ashtu e ben muziken me te kendshme. Kete kuptim mora nga cfare shkruajte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga s0ni : 03-09-2011 m 14:46

 6. #146
  Citim Postuar m par nga s0ni

  Cfare?
  Nga shpjegimi qe dhe, kjo mesiper me duket ne kontradikte. Thua qe 432 hz ben dem per degjimin por po ashtu e ben muziken me te kendshme. Kete kuptim mora nga cfare shkruajte.
  Ska asnje kontradikte. E ke kuptuar gabim. Them qe ne frekuencen 432hz muzika mund te degjohet me volum me te larte dhe mos demtoje degjimin sic e ben ajo ne frekuencen 440hz.

 7. #147
  Me leje! A m lejohet nj mendim i fundit pr kt tem?!
  Nse po - flm, nse jo - e di : aplikimi i fshess...

  Intuita, mprehtsia, shpirtrorja, mistikja....nuk besoj se mund t zbulohen dhe zhvillohen vetm me an t chakra-s, aq m tepr nj europian, nuk mund t ket t njjtn teknik si nj aziatik, prsa i prket metodave spirituale, sepse ne europiant i prkasim nj tjetr kulture...Dmth ne jemi rritur mes artit, filozofis, letrsis, operas etj etj...dhe si t till jemi brumosur dhe zhvilluar, intelekti dhe shpirtrorja jon sht shum e lidhur me kt lloj kulture q na prket, dhe teknikat e tilla spirituale q na vijn nga Azia ku kan nj tjetr kultur nga e jona, dhe jan brumosor me besimin hinduist, budist, muzik krejt tjetr nga e jona, art tjetr nga i yni, po ashtu edhe intelekti dhe shpirtrorja e tyre, ka lindur dhe zhvillohet sipas traditave t tyre, e kshtu le t themi se ata jan rritur me praktikimin e yoga e teknika t tjera t ksaj natyre...

  Nj europian, mendimin e tij , shpirtroren, dhe ndrtimin e karakterit t tij, e bn duke lexuar letrsin e kulturs s tij, e zhvillon mendimin e tij me an t filozofis , bazuar n veprat e filozofve t mdhenj t kulturs europiane - q jan djepi i kulturs europiane, mallngjehet kur shkon n nj shfaqje operistike etj etj ...nuk mund t zbuloj fuqin intelektuale dhe shpirtrore, me an t nj tradite t huaj pr t, si sht psh yoga, meditimi budist, hapja e chakrave...kto t fundit i prkasin traditave t popullit t tyre. Nuk besoj se nj aziatik do gjente veten, do zhvillonte shpirtroren dhe intelektin e tij, n kulturn europiane, p.sh duke kultivuar kulturn dhe karakterin me an t kryeveprave t letrsis botrore nga shkrimtar t mdhenj europian, apo nga filozofia antike e deri tek ajo bashkkohore, apo m tej t ndjej si nj europain kur dgjon muzik klasike... Praktikisht do ndihej krej i huaj edhe pr veten e tij...

  Personalisht, i kam br prov disa nga metodat e kulturs aziatike, interesante sa pr t krijuar prvoja t reja, por mund t them me gojn plot, se nuk e gjej dot as intelektin tim, as shpirtroren time tek nj kultur q nuk m prket, nuk mund t m jap nj knaqsi shpirtrore dhe intelektuale as chakra, as yoga e ma the ta thash, se sa kur dgjoj muzik klasike, dhe kur lexoj letrsin dhe filozofin europiane, e cila m prpin t trn, dhe m brumos si karakter.
  Read and be wise kshtu mund ti prshtatet zhvillimi dhe gjetja e vetes s tij, nj njeriu q ka lindur dhe sht rritur n Europ, dhe sado e magjishme t jet chakra, nuk t jep magjin e letrsi dhe filozofis, q nj europian gjen veten n t, po ashtu personalisht nuk mund t m jap qetsi meditative muzika zen sesa ajo klasike.
  Kto dobit e chakras q i keni prmendur ke tema
  Dobite e teknikave medituese te Ajna Chakra (Syri i trete):

  Dobite kryesore:

  Shton fuqine e intuites
  Jep dhe shton fuqite fizike
  Shton dhe permireson diturine
  Ofron qartesine e mendimeve, mendjehollesise dhe mencurise
  Mundeson qe te lidhesh me inner guru ose unin e brendshem per udheheqje dhe inspirim.
  Shton fuqine per te lexuar mendimet e te tjereve, detekton gjendjen energjetike delikate dhe vulgare tek te tjeret.
  Ndihmon rrjedhen e Energjise Kundaline ne qendrat me te larta.
  ... ne q i prkasim nj tjetr kulture dhe tradite si djepi i artit, filozofis dhe letrsis, energjin spirituale dhe fuqin mendore, i arrijm sipas po ksaj kulture t cils i prkasim, dhe chakra mund t jet thjesht nj mnyr tjetr vetm sa pr t krijuar nj prvoj t re, por nuk mund t dal mbi at se, far na zhvillon vrtet neve q i prkasim nj tjetr kulture shpirtrore dhe intelektuale...

  E sa pr at se, chakra sht - dije e lasht por e harruar, me thn t drejtn nuk jemi ne t lasht tashm, sepse i prkasim brezit m t dobt, e si t till jemi si shpirtrisht dhe mendrisht, shum ndryshe nga t lashtt tan...

 8. #148
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Me leje! A m lejohet nj mendim i fundit pr kt tem?!
  Nse po - flm, nse jo - e di : aplikimi i fshess...

  Intuita, mprehtsia, shpirtrorja, mistikja....nuk besoj se mund t zbulohen dhe zhvillohen vetm me an t chakra-s, aq m tepr nj europian, nuk mund t ket t njjtn teknik si nj aziatik, prsa i prket metodave spirituale, sepse ne europiant i prkasim nj tjetr kulture...Dmth ne jemi rritur mes artit, filozofis, letrsis, operas etj etj...dhe si t till jemi brumosur dhe zhvilluar, intelekti dhe shpirtrorja jon sht shum e lidhur me kt lloj kulture q na prket, dhe teknikat e tilla spirituale q na vijn nga Azia ku kan nj tjetr kultur nga e jona, dhe jan brumosor me besimin hinduist, budist, muzik krejt tjetr nga e jona, art tjetr nga i yni, po ashtu edhe intelekti dhe shpirtrorja e tyre, ka lindur dhe zhvillohet sipas traditave t tyre, e kshtu le t themi se ata jan rritur me praktikimin e yoga e teknika t tjera t ksaj natyre...

  Nj europian, mendimin e tij , shpirtroren, dhe ndrtimin e karakterit t tij, e bn duke lexuar letrsin e kulturs s tij, e zhvillon mendimin e tij me an t filozofis , bazuar n veprat e filozofve t mdhenj t kulturs europiane - q jan djepi i kulturs europiane, mallngjehet kur shkon n nj shfaqje operistike etj etj ...nuk mund t zbuloj fuqin intelektuale dhe shpirtrore, me an t nj tradite t huaj pr t, si sht psh yoga, meditimi budist, hapja e chakrave...kto t fundit i prkasin traditave t popullit t tyre. Nuk besoj se nj aziatik do gjente veten, do zhvillonte shpirtroren dhe intelektin e tij, n kulturn europiane, p.sh duke kultivuar kulturn dhe karakterin me an t kryeveprave t letrsis botrore nga shkrimtar t mdhenj europian, apo nga filozofia antike e deri tek ajo bashkkohore, apo m tej t ndjej si nj europain kur dgjon muzik klasike... Praktikisht do ndihej krej i huaj edhe pr veten e tij...

  Personalisht, i kam br prov disa nga metodat e kulturs aziatike, interesante sa pr t krijuar prvoja t reja, por mund t them me gojn plot, se nuk e gjej dot as intelektin tim, as shpirtroren time tek nj kultur q nuk m prket, nuk mund t m jap nj knaqsi shpirtrore dhe intelektuale as chakra, as yoga e ma the ta thash, se sa kur dgjoj muzik klasike, dhe kur lexoj letrsin dhe filozofin europiane, e cila m prpin t trn, dhe m brumos si karakter.
  Read and be wise – kshtu mund t’i prshtatet zhvillimi dhe gjetja e vetes s tij, nj njeriu q ka lindur dhe sht rritur n Europ, dhe sado e magjishme t jet chakra, nuk t jep magjin e letrsi dhe filozofis, q nj europian gjen veten n t, po ashtu personalisht nuk mund t m jap qetsi meditative muzika zen sesa ajo klasike.
  Kto dobit e chakras q i keni prmendur ke tema

  ... ne q i prkasim nj tjetr kulture dhe tradite si djepi i artit, filozofis dhe letrsis, energjin spirituale dhe fuqin mendore, i arrijm sipas po ksaj kulture t cils i prkasim, dhe chakra mund t jet thjesht nj mnyr tjetr vetm sa pr t krijuar nj prvoj t re, por nuk mund t dal mbi at se, far na zhvillon vrtet neve q i prkasim nj tjetr kulture shpirtrore dhe intelektuale...

  E sa pr at se, chakra sht - dije e lasht por e harruar, me thn t drejtn nuk jemi ne t lasht tashm, sepse i prkasim brezit m t dobt, e si t till jemi si shpirtrisht dhe mendrisht, shum ndryshe nga t lashtt tan...

  kadale veq pak

  prej nga e pat origjinen ky besim edhe nje here ???

  se di pse ... por Trakia (Тhracia) dika po me sillen neper krye ...
  Ps.: Ne gjena nuk trashegohen vetem semundjet a
  Ndryshuar pr her t fundit nga Skorpioni : 04-09-2011 m 15:43
  Religion Is Curable

 9. #149
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Me leje! A m lejohet nj mendim i fundit pr kt tem?!
  Nse po - flm, nse jo - e di : aplikimi i fshess...

  Intuita, mprehtsia, shpirtrorja, mistikja....nuk besoj se mund t zbulohen dhe zhvillohen vetm me an t chakra-s, aq m tepr nj europian, nuk mund t ket t njjtn teknik si nj aziatik, prsa i prket metodave spirituale, sepse ne europiant i prkasim nj tjetr kulture...Dmth ne jemi rritur mes artit, filozofis, letrsis, operas etj etj...dhe si t till jemi brumosur dhe zhvilluar, intelekti dhe shpirtrorja jon sht shum e lidhur me kt lloj kulture q na prket, dhe teknikat e tilla spirituale q na vijn nga Azia ku kan nj tjetr kultur nga e jona, dhe jan brumosor me besimin hinduist, budist, muzik krejt tjetr nga e jona, art tjetr nga i yni, po ashtu edhe intelekti dhe shpirtrorja e tyre, ka lindur dhe zhvillohet sipas traditave t tyre, e kshtu le t themi se ata jan rritur me praktikimin e yoga e teknika t tjera t ksaj natyre...

  Nj europian, mendimin e tij , shpirtroren, dhe ndrtimin e karakterit t tij, e bn duke lexuar letrsin e kulturs s tij, e zhvillon mendimin e tij me an t filozofis , bazuar n veprat e filozofve t mdhenj t kulturs europiane - q jan djepi i kulturs europiane, mallngjehet kur shkon n nj shfaqje operistike etj etj ...nuk mund t zbuloj fuqin intelektuale dhe shpirtrore, me an t nj tradite t huaj pr t, si sht psh yoga, meditimi budist, hapja e chakrave...kto t fundit i prkasin traditave t popullit t tyre. Nuk besoj se nj aziatik do gjente veten, do zhvillonte shpirtroren dhe intelektin e tij, n kulturn europiane, p.sh duke kultivuar kulturn dhe karakterin me an t kryeveprave t letrsis botrore nga shkrimtar t mdhenj europian, apo nga filozofia antike e deri tek ajo bashkkohore, apo m tej t ndjej si nj europain kur dgjon muzik klasike... Praktikisht do ndihej krej i huaj edhe pr veten e tij...

  Personalisht, i kam br prov disa nga metodat e kulturs aziatike, interesante sa pr t krijuar prvoja t reja, por mund t them me gojn plot, se nuk e gjej dot as intelektin tim, as shpirtroren time tek nj kultur q nuk m prket, nuk mund t m jap nj knaqsi shpirtrore dhe intelektuale as chakra, as yoga e ma the ta thash, se sa kur dgjoj muzik klasike, dhe kur lexoj letrsin dhe filozofin europiane, e cila m prpin t trn, dhe m brumos si karakter.
  Read and be wise kshtu mund ti prshtatet zhvillimi dhe gjetja e vetes s tij, nj njeriu q ka lindur dhe sht rritur n Europ, dhe sado e magjishme t jet chakra, nuk t jep magjin e letrsi dhe filozofis, q nj europian gjen veten n t, po ashtu personalisht nuk mund t m jap qetsi meditative muzika zen sesa ajo klasike.
  Kto dobit e chakras q i keni prmendur ke tema

  ... ne q i prkasim nj tjetr kulture dhe tradite si djepi i artit, filozofis dhe letrsis, energjin spirituale dhe fuqin mendore, i arrijm sipas po ksaj kulture t cils i prkasim, dhe chakra mund t jet thjesht nj mnyr tjetr vetm sa pr t krijuar nj prvoj t re, por nuk mund t dal mbi at se, far na zhvillon vrtet neve q i prkasim nj tjetr kulture shpirtrore dhe intelektuale...

  E sa pr at se, chakra sht - dije e lasht por e harruar, me thn t drejtn nuk jemi ne t lasht tashm, sepse i prkasim brezit m t dobt, e si t till jemi si shpirtrisht dhe mendrisht, shum ndryshe nga t lashtt tan...


  Kur njeriu ngjizet pra kur behet koncepimi i nje krijese te re, ne momentin e kocepimit pra te aktit seksual te dy partneret shkembejne informazionin gjenetik, dmth 23 kromosome mashkullore dhe 23 femerore sebashku bejne 46 kromosome, me sakt 22 jane ato qe percaktojne cilesite fizike anatomike etj... kurse 1 percakton seksin pra dhe krijohet nje qenie e re.

  Qe kjo qenie e re te zhvillohet normalisht, te mos semuret, dhe te kete jetegjatesi nuk mjaftojn vetem 46 kromosome por duhet dhe nje far energjie kjo energji i trasmetohet spermatozoit dhe vezeve gjate aktit seksual, dhe kur ky akt eshte ne maksimum, pra te dy partneret arrijne orgazem ne te njejten kohe japin energjine maksimale per krijesen e re, dhe e kunderta kur ky akt eshte shum i dobet dhe ne faza te ndryshme ndermjet partnereve krijesa e re ka me pak energji se ne rastin e pare rrjedhimisht dhe nje jete me te veshtire ne perballimin e semundjeve apo situatave te ndryshme.

  Pra te gjith ne kemi brenda nesh nje energji natyrore te trasmetuar nga prinderit, kush me shum e kush me pak kjo energji konsumohet gjate jetes derisa shuhet dhe qiriri fiket. Por per ruajtur sa me gjate kete energji ka menyra te ndryshme, si psh krijimi i energjive dytesore nga ushqimet dhe nga ajri, dmth sa me shum te energji te prodhosh ti aq me pak do kosumosh nga energjia jetesore. Dhe e kunderta nese ti ne vend qe te marresh energji nga ushqimet, kosumon energjine "vitale" jetesore per te tretur ushqimet sepse nuk ke njohuri ne kete drejtim.

  Pra problemi i pare eshte qe te mos konsumojme energjine "vitale" jetesore por ate dytesore te krijuar prej nesh.
  Problemi i dyte eshte qe ne te shtojme energjine "vitale" pra jetesore ate te dhuruar nga prinderit, dhe kjo nuk shtohet nepermjet ushqimit as nepermjet operas dhe baletit as me romane dashurie apo aventureske, as me rrok,apo rrep, por me metoda te tjera te meditimit qe kane edhe shpjegime shkencore.

  Mjeksia tradizionale Kineze e njef kete energji qe eshte e perbere nga dy komponente YIN dhe YANG ku Yin eshte energjia materiale dhe Yang energjia mentale, kur keto dy energji konsumohen ne menyre jo te barabarte kemi nje disekuliber qe reflektohet pastaj ne organe te ndryshme. Por qellimi im nuk eshte qe une te shpjegoj tani sipas mjeksise tradizionale kineze crregullimet dhe riparimet e organizmit, qellimi i ketij shpjegimi eshte ajo qe ti dhe shum te tjere nuk keni njohuri ne kete drejtim dhe shpreheni sic jeni shprehur ju se duke shkuar ne opera, balet, kinema, apo lexuar literature beheni te zgjuar dhe te vetedijshem. Ketu nuk flitet per dijen qe fiton ne shkolle me studim ketu flitet per ata njerez qe kane arritur te kuptojne thelbin e jetes burimin e energjise, dhe punojne ne kete drejtim si per te fituar energji si per tu futur sa me thelle ne kuptimin dhe shfrytzimin e jetes dhe keto arrihen me ato metoda qe ne evropianet nuk i kemi ditur.
  Po te jap 4 shembuj per te ilustruar ato qe thash me lart.

  1- Ne lidhje me energjine qe trasmetohet gjate kocepimit apo ngjizjes, Kam njohur dhe njoh edhe sot e kesaj dite nje Shqiptar nga veriu qe beri djal pas 9 vajzave kur ishte rreth 50 vjec, dallimi ndermjet vajzave dhe djalit eshte thelbesor sepse ato jane shum te beshme te forta dhe inteligjente, kurse djali me zor mbahet ne kembe, dhe gjith probleme, saqe edhe ai vete e hote se i pelqejne me shum vajzat se djali. Kjo erdhi si rezultat i nje shtrydhje te skajshme qe ai i ka bere si gruas edhe vetes dhe kur erdhi puna tek femija i fundit ata vete ishin te marum keshtu qe edhe femijes i trasmetuan shum pak energji, por edhe po te ishte femer perseri do kish dale e dobet.

  2-Shembulli i dyte do ilustroje shfrytzimin e nergjise vitale gjate jetes, per kete po marr si shembull te ndjerin Luciano Pavaroti meqe ti pretendoje se ne kete menyre arrije ate qe deshe. Luciano kishte shum energji vitale si ate yin dhe yang, por i kosumoj dhe shfrytezoj ne menyre te gabuar, pasi ishte injorant i madh persa i perket menyres te ushqyerit, kete e tregonte trupi i tij i deformuar jashte mase, dhe lindja e kancerit ne zorren e trashe pikerisht ne aparatin tretes, kjo i kushtoj shum energji atij saqe me ne fund nuk e perballonte dot energjetikisht as semundjen as punen, e as vete trupin dhe jeten. Po te kishte 30% te kesaj kulture tjeter ai sot ende do ishte duke kenduar recituar apo si i thon tjeter, neper sallat e operas.

  3-Ky shembull ka te beje me ndyshimin midis meditimit oriental dhe asaj qe that ju nepermjet leximit apo degjimit te sinfonive etj...
  Kur ti lexon nje roman te bukur,kur degjon nje sinfoni, kur shikon nje teater apo ku di un cfar nuk fiton asnje gram energjie Vitale pra jetesore nga ajo qe shpjegova me lart, ndersa kur ben joga apo teknika te tjera ti i shton organizmit tend energji, ndersa me teknika te tjera ti nuk shton energji per shperndan ate energji ne menyre te njetrajtshme ne te gjith trupin, ose me teknika te tjera ti mund te cosh nje pjese te asaj energjie ne nje organ te caktuar per nje kohe te shkurter. Ose me teknika te tjera ti vetem e shbllokon kete energji pasi mund te jete bllokuar ne nje organ dhe te krijon probleme.

  Ne nuk jemi vetem nje trup fizik, jemi edhe nje trup energjitik, me disa nivele energjie.

  Pra ka teknika qe rrisin shbllokojne,apo njetrajtesojne energjine Yin qe eshte energji materiale.
  Ashtu sic ka teknika qe rrisin, shbllokojne, njetrajtesojne energjine Yang qe eshte energji mentale.
  Mvaret nga ty se cfar deshiron te besh me trupin tend, por nese ti nuk di ende qellimin per te cilin je mbi toke, asnje nga keto teknika nuk ka cte duhet sic e ke thene edhe vete me lart. Per te kuptuar qellimin e jetes tende, duhet te zbulosh 3 koordinata qe jane . pozicioni qe ze ne hapesire, kohen ne te cilen jeton, problemet qe njerezimi apo shoqeria ku jeton ne kete moment, dhe i cakton vetes nje qellim ose me mire te them qe ndicohesh dhe kupton qellimin e jetes tende. Pastaj nese kete qellim e arin pa ndihmen e ketyre teknikave mos i meso dhe mos i perdor, ne te kundert mesoji dhe perdori jo te gjitha se jan shum por ato qe mund te interesojne per qellimin tend. Pra keto gjera jane te lidhura ngushte me shume fije te dukshme dhe te padukshme dhe ti apo dikush tjeter nuk mund te zgjohet ne mengjes dhe vetem pse ka degjuar apo lexuar per yoga e shakra fillon ti beje ashtu si ti teket.

  Ndersa per te gjetur qellimin e jetes tende te keshilloj te mos besosh shpjegimin e Darvinit, e as te besimeve fetare, duhet te zbulosh dicka tjeter qe ndodhet brenda teje dhe brenda cdo njerit prej nesh, kur te zbulosh ate pra Unin qe ndodhet brenda teje do te thote se je zgjuar nga gjumi apo nga hipnoza e shoqeris njerezore dhe cdo gje do ta shikosh e gjykosh me nje sy tjeter.

  4-Shembulli i katert ka te beje me anen shkencore te yoges dhe gjith teknikave te tjera. Cdo teknike ka te beje me frymemarrjen, dhe ndryshimin e frekuencave ne te cilat mendojme pra meditojme.
  Gjate dites cdo njeri merr fryme rreth 15- 16 here ne minute, ndersa con yoga apo teknika te ndryshme merr fryme 5-7 here ne minute koha tjeter eshte kohe e vdekur kohe boshe ku fryma nxirret ngadale derisa arrin nje moment qe duket sikur nuk merr me fryme, por faktikisht merr shum pak aq sa te nevojitet sepse nevojat e trupit ne ate gjendje jane minimale metabolismi ne pergjithsi eshte i ulet dhe truri eshte ne gjendje qetesie, sepse vetem truri shpenzon 20% te oksigjenit kur marrim fryme.
  Pra ne kete moment shkembimi i anidridit carbonik dhe oksigjenit ne qeliza eshte ne maksimum, ndersa me teknika te tjera qe te detyrojne te mbash frymen brenda ky shkembim eshte i bllokuar dhe lirohet me presion nepermjet ushtrimeve.
  Pra cdo teknik ka nje qellim te caktuar dhe bazohet mbi frymen.
  Thuhet se kur njeriu nderron jete kjo energji clirohet ose del nga trupi dhe ne momentin e shkeputjes merr me vete te gjith informacionin e jetes qe bere ne toke, dhe sa me lart ngjitet aq me shum informazione, apo emocione negative le pas.

  Ndersa kur ben yoga apo teknika te tjera ti nuk ben gje tjeter vetem se qendron ne nje kohe te shkurter pa fryme, gje qe ben te mundur clirimin dhe njojen e kesaj energjie.
  Eshte njesoj sikur te nderrosh jete per nje kohe shum te shkurter dhe te kesh mundesi te kthehesh perseri ne trupin tend.
  Ne kete moment nga pervoja ime mund te them sidomos kur nxjerr piken e fundit te frymes ndjen nje energji nje dicka te brendshme qe fillon nga maja e kokes qe eshte shakra nr 7 dhe shkon e perhapet poshte deri poshte kerthizes ku eshte shakra 1.
  Eshte nje sensacion shum i kendshem duket sikur dicka zbret nga qielli dhe hyn brenda teje. Po te vazhdosh me tutje energjia fillon e perqendrohet tek syte dhe te jep sensacion sikur ke drite por nje lloj drite te brendshme qe nuk te demton ose me sakt sikur je perball diellit dhe ke mbyllur syte, po te rrish perball diellit dhe ti mbyllesh syte ti ndjen drite nuk ndjen erresire, po ta besh kete ne nje dhome te erret ti nuk ndjen drite brenda syve. Ndersa ne kete rast ndjen pikerisht ate drite brenda syve, pastaj kjo drite perqendrohet ne mes te syve dhe pak me lart, qe korespondon me syrin e trete ose shakra nr 6 aty eshte e bukur e frikshme dhe mahnitese po te vazhdosh me tej duhet me shum eksperience dhe pregatitje psikollogjike paraprake ne te kundert mund te humbasesh koordinatat qe shpjegova me lart dhe kur nderpret lidhjen je pak i hutuar, nese ishte e vertet apo enderr.

  Kur energjia qe hyn nga lart shakra nr 7 shkon deri poshte kerthizes pra shakra nr 1 do te thote se te gjitha shakrat jane te hapura, kur nuk e ndjen te zbrese deri ne fund do te thote se njera nga shakrat eshte bllokuar.
  Kurse ai testi per shakrat eshte nje hic.
  Kur kam provuar kete energji 20 vjet me pare me eshte dridhur trupi dhe kisha frik ta beja perseri. Ateher e kisha veshtire te koncetrohesha, dhe me duhej shum kohe ndersa tani me duhen vetem pak minuta.

  Kam 2 ore qe shkruaj nderkohe qe do isha ne gjume apo qe do studioja, por e pash qe jeni konfuz dhe u mundova te shkruaj dicka, por nuk mund te shkruaj me se kam gjera te tjera per te bere, dhe kohen e kam shum te shtrenjte, prandaj edhe sikur te beni pyetje nuk mund te pergjigjem se ato nxjerrin njera tjetren dhe do me duhet te le menjane punen time gje qe smund ta bej dot.
  Prandaj nese jeni te interesuar lexoni vet studioni e beni cte doni une nuk mund tju them me shum se kaq per arsyen e mesiperme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 04-09-2011 m 18:08

 10. #150
  't t them un o dardanjan, prve se m vjen keq q keni harxhuar aq shum koh t shkruani, pr m tepr n rradh t par nuk m keni kuptuar hi se ku e kisha fjaln, dhe tjetr ke shkruar pr gjra pr t cilat un jam e ngopur deri n fyt, aq sa n disa tema kam folur edhe pr mjeshtart Yogi pozitivisht pr ta, kam folur edhe pr besimin budist, kam pasur deri von edhe si firm Om Mani Padme Hum etj etj...dhe pikrisht n kt forum i kam strthen kto gjra...aq sa me shaka n kt forum, ka pasur nga ata q m kan quajtur edhe budiste dhe shamaniste ...

  Sa pr energjin, me thn t drejtn shquhem pr energji, aq sa uditrisht edhe nga numerologjia numri im doli 8, q karakterizohet pr energji t pashtershme. Po ashtu edhe nga mosha ime, e kam si karakteristik t fort vitalitetin, shtoji ksaj edhe rregjimin ushqimor (meq ma prmende) jam vegjetariane, plus edhe aktiviteti fizik q edhe po ta l mnjan nuk mundem se ma krkon vet trupi.

  Tani t dalim nga prvojat e mia personale, pr t ta konkretizuar at q po t thoja, nse dikush at meditimin dhe energjin q ndjen, e arrin me an t yoga-s, hapje chakras, dhe me nj muzik n sfond t zen meditation, un e arrij n mnyr spontane, dhe prqndrimi tek ajo energji e brendshme m vjen po aq lirshm, dhe duke pasur n sfond muzik epike ose klasike, sipas rastit, sepse kt ma do m shum shpirti (kam goxha prputhje). Dmth nuk kam nevoj t qndroj n pozicionin padmasana e t ndjej at ndjesi t rrall e t mrekullueshme, q besoj secili prej nesh e ndjen ndryshe dhe nuk di ta prshkruaj m fjal - as me t shkrume dhe as me t folme...

  Kjo varet sesa e ndjen veten pjes e vet kozmosit, kur e ndjen veten pjes e pandashme e universit, kur e ndjen se je nj shfaqje e t gjitha formave t t njjtit Burim q sht e Tra, aq sa je vet pjes e univerist - aq sht pjes e pandashme edhe universi vet tek ty....

  Q do t thot, se kjo vjen nga ajo q ti vet si njeri je brumosur dhe sa e sheh veten pjes e s Trs. Psh ajo lloj ndjesie q ti e ndjen n yoga, ndjesi t veant ndjej edhe un (dhe e kam ndjer disa her) edhe kur kam qen n Det, sepse shum mir mund ta ndjesh se pjes e s Trs, duke qen se gjendesh duke shijuar t 5 elementet : ujin sepse je n Det, zjarrin - tek Dielli, Ajrin, Tokn, Eterin sepse je duke i ndjer brenda Shpirtit, plus ksaj edhe Ern....
  Je duke shijuar vet nj pjes t Eternitetit, dhe e ndjen veten pjes e vet Energjis se Gjithkaje...
  Nuk dua t zgjatem shum n kt pik, se sht tem m vehte, po ta prmenda si nj nga mnyrat e pafund q ka vet njeriu pr t ndjer at lloj ndjesie.
  Ja nj ndr rastet kur e kam prmendur edhe praktikimin e yoga http://www.forumishqiptar.com/showpo...6&postcount=39

  Por por..ajo q po them sht se nuk jan vetm kto lloj teknikash dhe mnyrash, q t mundsojn prjetime t tilla, dhe nuk po flisja pr lexim romanesh me dashurika, se nuk i preferoj fare, por vura theksin se ndryshe mund ta gjej veten n spiritualitet dhe forcim t mendjes nj njeri q sht kultivuar me nj tjetr kultur - ku ka si djep t sajin letrsin si mjeshtre t analizs se njeriut, dhe filozofis si mjeshtre t fuqis mendore. Un besoj shum tek fuqia e mendjes, dhe e them nga prvoja, mgjs nuk jam n mosh edhe aq t madhe...

  Budistt, kan si primare lirimin nga mendja, ndrsa ne europiant kemi fuqin e mendjes, tani m thuaj ti si mund t ken t njjtin ndjesi spiritualiste njerz q i prkasin kulturave t ndryshme t fuqis intelektuale dhe shpirtrore...
  Pse nj europian psh mund t prshtatet kollaj metodave hinduiste, ndrsa ky i fundit do ndihej i humbur n kulturn europiane?

  Njeriu merr e liron energji edhe duke prdorur forcn e mendjes, q budistt thon t lirohesh prej saj, sepse e quajn penges t t parit t Drits...ndrsa Ne - si po t them e kemi mjet t krkimit t s Vrtetes...
  Un sado jam munduar ta plqej muzikn budiste, nuk mund ta krahasoj me ndjesin q m jep klasikja, s'bhet fjal - e kam ila shpirtror...sepse i prkas asaj kulture q e ka kultivuar ...

  Ti e ke gjetur veten n kto metoda, ndrsa un edhe pse i kam provuar kto metoda, m n fund u riktheva n origjin...
  Kjo sht puna...
  Ke shkruar aq shum, por nuk po zgjatem ta bj t njjtn gj, sepse jo vetm q do dilnim nga tema, por e shoh q nuk ma ke kuptuar at q doja t thoja, dhe po m vjen keq q paskeni harxhuar kaq shum koh....

 11. #151
  Citim Postuar m par nga Zombi Lexo Postimin
  Per te hapur chakren e Syrit te trete ndiq keto gjashte hapat nga (Edgar Cayce):

  1. Gjej nje vend te qete per tu ulur/shtrire dhe relaksohu.

  2. Lesho muzike te qete. Zgjidh vetem muzike jo dhe kenge, sepse nese degjon muzike te shoqeruar me kendim do te aktivizoje perdorimin e dy aneve te trurit. Ketu duhet te perdoresh vetem njeren ane te trurit, pjesen e majte qe nenkupton intelektin. Do te ju sugjeroja Enya ose Yanni.

  3. Tani je gati per te medituar. Ju preferoj te shtriheni ne shpine dhe duart te kryqezuara. Shtrihu dhe mos bej asgje, lejo qe muzika te ju dergoj atje.

  4. Frymemarja eshte esenciale per meditim. Mer fryme thelle me ane te hundes, dhe nxjere frymen me ane te gojes. Beje kete rreth 100 here derisa te ndjesh se trupi yt eshte relaksuar plotesisht.

  5. Tani, me mendjen tuaj, shiko sikur je jashte trupit tend duke pare vetveten, dhe koncentrohu me perpikshmeri tek syri i trete i cili gjendet ne mes vetullave tua. Pastaj, kur te kesh nje pamje te qarte te saj, thuaj mendes tende qe te hap chakren, nuk eshte me rendesi se me cilet fjale i drejtohesh, vetem qellimi ka rendesi. Imagjino se si dalgadale hapet. Pastaj pamja e nje drite nga universi vin nga tavani dhe hyn direkt ne sy.

  6. Ne kete pike Syri i trete eshte hapur dhe nuk ke nevoje te emocionohesh akoma. Ri i relaksuar pa marre parasysh se si ndjehesh. Tani eshte e rendesishme se si e perfytyron, Per shpirtin eshte jeta, truri eshte ndertuesi, dhe ana fizike eshte rezultati. (Edgar Cayce). Perfytyro veteveten akoma me syrin e hapur. Tani numero prapsht nga 15 dhe imagjino veteveten se si ri-hyn ne trupin tend me hapjen e re te syrit. Tani leviz me trupin tend ngadale. Hapi syte. Dil jashte dhe gezoju. Syri eshte hapur!!! Qe te perforcosh hapjen vazhdo te meditosh dhe te concentrohesh.


  ...wow, kam ndjere dicka te mrekullueshme, vibrime e shtytje te frikshme e njekohesisht te embla...you see the world differently and the light as well (again)!
  e bukur, do ta provoj.

 12. #152
  Edhe njehere, ju lutem pa komente te kesaj natyre ne teme. Lexoni dhe mesoni pa qene nevoje te jepni deklarata pelqimi apo mospelqimi e sidomos rezultate te testeve.

 13. #153
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  't t them un o dardanjan, prve se m vjen keq q keni harxhuar aq shum koh t shkruani, pr m tepr n rradh t par nuk m keni kuptuar hi se ku e kisha fjaln, dhe tjetr ke shkruar pr gjra pr t cilat un jam e ngopur deri n fyt, aq sa n disa tema kam folur edhe pr mjeshtart Yogi pozitivisht pr ta, kam folur edhe pr besimin budist, kam pasur deri von edhe si firm Om Mani Padme Hum etj etj...dhe pikrisht n kt forum i kam strthen kto gjra...aq sa me shaka n kt forum, ka pasur nga ata q m kan quajtur edhe budiste dhe shamaniste ...

  Sa pr energjin, me thn t drejtn shquhem pr energji, aq sa uditrisht edhe nga numerologjia numri im doli 8, q karakterizohet pr energji t pashtershme. Po ashtu edhe nga mosha ime, e kam si karakteristik t fort vitalitetin, shtoji ksaj edhe rregjimin ushqimor (meq ma prmende) jam vegjetariane, plus edhe aktiviteti fizik q edhe po ta l mnjan nuk mundem se ma krkon vet trupi.

  Tani t dalim nga prvojat e mia personale, pr t ta konkretizuar at q po t thoja, nse dikush at meditimin dhe energjin q ndjen, e arrin me an t yoga-s, hapje chakras, dhe me nj muzik n sfond t zen meditation, un e arrij n mnyr spontane, dhe prqndrimi tek ajo energji e brendshme m vjen po aq lirshm, dhe duke pasur n sfond muzik epike ose klasike, sipas rastit, sepse kt ma do m shum shpirti (kam goxha prputhje). Dmth nuk kam nevoj t qndroj n pozicionin padmasana e t ndjej at ndjesi t rrall e t mrekullueshme, q besoj secili prej nesh e ndjen ndryshe dhe nuk di ta prshkruaj m fjal - as me t shkrume dhe as me t folme...

  Kjo varet sesa e ndjen veten pjes e vet kozmosit, kur e ndjen veten pjes e pandashme e universit, kur e ndjen se je nj shfaqje e t gjitha formave t t njjtit Burim q sht e Tra, aq sa je vet pjes e univerist - aq sht pjes e pandashme edhe universi vet tek ty....

  Q do t thot, se kjo vjen nga ajo q ti vet si njeri je brumosur dhe sa e sheh veten pjes e s Trs. Psh ajo lloj ndjesie q ti e ndjen n yoga, ndjesi t veant ndjej edhe un (dhe e kam ndjer disa her) edhe kur kam qen n Det, sepse shum mir mund ta ndjesh se pjes e s Trs, duke qen se gjendesh duke shijuar t 5 elementet : ujin sepse je n Det, zjarrin - tek Dielli, Ajrin, Tokn, Eterin sepse je duke i ndjer brenda Shpirtit, plus ksaj edhe Ern....
  Je duke shijuar vet nj pjes t Eternitetit, dhe e ndjen veten pjes e vet Energjis se Gjithkaje...
  Nuk dua t zgjatem shum n kt pik, se sht tem m vehte, po ta prmenda si nj nga mnyrat e pafund q ka vet njeriu pr t ndjer at lloj ndjesie.
  Ja nj ndr rastet kur e kam prmendur edhe praktikimin e yoga http://www.forumishqiptar.com/showpo...6&postcount=39

  Por por..ajo q po them sht se nuk jan vetm kto lloj teknikash dhe mnyrash, q t mundsojn prjetime t tilla, dhe nuk po flisja pr lexim romanesh me dashurika, se nuk i preferoj fare, por vura theksin se ndryshe mund ta gjej veten n spiritualitet dhe forcim t mendjes nj njeri q sht kultivuar me nj tjetr kultur - ku ka si djep t sajin letrsin si mjeshtre t analizs se njeriut, dhe filozofis si mjeshtre t fuqis mendore. Un besoj shum tek fuqia e mendjes, dhe e them nga prvoja, mgjs nuk jam n mosh edhe aq t madhe...

  Budistt, kan si primare lirimin nga mendja, ndrsa ne europiant kemi fuqin e mendjes, tani m thuaj ti si mund t ken t njjtin ndjesi spiritualiste njerz q i prkasin kulturave t ndryshme t fuqis intelektuale dhe shpirtrore...
  Pse nj europian psh mund t prshtatet kollaj metodave hinduiste, ndrsa ky i fundit do ndihej i humbur n kulturn europiane?

  Njeriu merr e liron energji edhe duke prdorur forcn e mendjes, q budistt thon t lirohesh prej saj, sepse e quajn penges t t parit t Drits...ndrsa Ne - si po t them e kemi mjet t krkimit t s Vrtetes...
  Un sado jam munduar ta plqej muzikn budiste, nuk mund ta krahasoj me ndjesin q m jep klasikja, s'bhet fjal - e kam ila shpirtror...sepse i prkas asaj kulture q e ka kultivuar ...

  Ti e ke gjetur veten n kto metoda, ndrsa un edhe pse i kam provuar kto metoda, m n fund u riktheva n origjin...
  Kjo sht puna...
  Ke shkruar aq shum, por nuk po zgjatem ta bj t njjtn gj, sepse jo vetm q do dilnim nga tema, por e shoh q nuk ma ke kuptuar at q doja t thoja, dhe po m vjen keq q paskeni harxhuar kaq shum koh....
  Te lexova me vemendje cfare ke shkruar,gjithashtu lexova po me aq vemendje dhe Dardajan-in,mendoj se ju qe te dy rrihni ne nje pike,Jeni para nje PORTE ku njeri e sheh nga daljen,nga BRENDA-JASHTE dhe tjetri eshte daljen nga JASHTE-BRENDA,pra ne fund te fundit,ju qe te dy aty do kaloni..........
  Pra,si chakra,yoga,meditimi,ushqimi,Pavaroti,Mjeksia Kineze,Arabe ect.....e mund ti veme cfare emrash te duam,jane nje gje,ENERGJI,dhe ne mendoj se me njohurine qe marrim gjate kesaj qe i themi JETE,secili nga ne eshte nje katalizator,jemi ne ndihme ose shperberje te kesaj Energjie,sepse mendoj qe askush nga nuk eshte me i pervetshem se tjetri,pavaresisht se sa te hapura i ka Chakrat,apo sa te mbyllura i ka,te gjithe jemi pjese dhe Energji e ketij Universi.
  Kjo ishte ideja ime e permbledhur Shkurt.

 14. #154
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  't t them un o dardanjan, prve se m vjen keq q keni harxhuar aq shum koh t shkruani, pr m tepr n rradh t par nuk m keni kuptuar hi se ku e kisha fjaln,
  Tani o jemi ne te tjeret shum te trash dhe nuk te kuptojme ty, ose je ti qe nuk shpjegohesh mire , pra dmth qe mendon dicka tjeter dhe shkruan dicka tjeter, prandaj per te freskuar mendjen po te bej disa citime te postimit tend nga ku u bazova dhe dhash pergjigjen.

  Nj europian, mendimin e tij , shpirtroren, dhe ndrtimin e karakterit t tij, e bn duke lexuar letrsin e kulturs s tij, e zhvillon mendimin e tij me an t filozofis , bazuar n veprat e filozofve t mdhenj t kulturs europiane - q jan djepi i kulturs europiane, mallngjehet kur shkon n nj shfaqje operistike etj etj ...


  nuk mund t m jap nj knaqsi shpirtrore dhe intelektuale as chakra, as yoga e ma the ta thash, se sa kur dgjoj muzik klasike, dhe kur lexoj letrsin dhe filozofin europiane, e cila m prpin t trn, dhe m brumos si karakter.

  Dhe un te jam pergjigjur se me keto lloj metodash nuk arrin asgje, nga ato qe fliten ne kete teme.

  Pra ne kete teme nuk flitet per kenaqesine qe te jep leximi i filozofeve te medhenj, apo mallengjimi kur shikon nje shfaqje operistike, apo shikimi i nje ndeshje futbolli, apo emocionet qe provoj une kur shof garat e makinave ne Formula 1, keto jane gjera normale, tek cdo njeri ndersa ketu flitet per gjera qe e kalojne mendimin dhe kenaqesine normale.
  Kjo qe thua ti eshte dicka normale tek te gjith njerzit.

  Prandaj ky forum quhet fenomene paranormale, dhe jo fenomene normale nga jeta ditore.

  Shpresoj te kem kuptuar kesaj rradhe, por me shum shpresoj te me kesh kuptuar ti nese mund te drejtohem me Tu.

  Megjithate meqe lexoke evropianet mund te them te lexosh Wilhelm Reich dhe energjia Orgonica e zbuluar prej tij qe eshte e njejta qe shpjegova dhe une, por nga ana e filozofis kineze, ndersa ne japoneze quhet Hadoo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 05-09-2011 m 16:22

 15. #155
  Citim Postuar m par nga dardajan Lexo Postimin
  Tani o jemi ne te tjeret shum te trash dhe nuk te kuptojme ty, ose je ti qe nuk shpjegohesh mire , pra dmth qe mendon dicka tjeter dhe shkruan dicka tjeter, prandaj per te freskuar mendjen po te bej disa citime te postimit tend nga ku u bazova dhe dhash pergjigjen.
  Nuk u zgjerova shum n shpjegim pr 2 arsye : s pari , gjrat e strholluara - i'a humbin shijen thelbit.
  S dyti dhe, m e rndsishmja: duke pasur parasysh se n kt tem, marrin pjes njerz q minimalisht do ken ndonj chakra t hapur, ather prse t strholloja iden, kur kam t bj me njerz q, duhet s paku t kuptonin edhe pa e thn shum qart at q shkruajta, sepse chakrat duhet t japin efekt, apo jo? T rrisin aftsit e t perceptuarit, fuqin intuitive etj etj..dhe nse do zgjatesha shum n shpjegim, do ishte njsoj sikur t fyeja chakrat q i keni t hapura.

  Dhe un te jam pergjigjur se me keto lloj metodash nuk arrin asgje, nga ato qe fliten ne kete teme.

  Pra ne kete teme nuk flitet per kenaqesine qe te jep leximi i filozofeve te medhenj, apo mallengjimi kur shikon nje shfaqje operistike, apo shikimi i nje ndeshje futbolli, apo emocionet qe provoj une kur shof garat e makinave ne Formula 1, keto jane gjera normale, tek cdo njeri ndersa ketu flitet per gjera qe e kalojne mendimin dhe kenaqesine normale.
  Kjo qe thua ti eshte dicka normale tek te gjith njerzit.

  Prandaj ky forum quhet fenomene paranormale, dhe jo fenomene normale nga jeta ditore.

  Shpresoj te kem kuptuar kesaj rradhe, por me shum shpresoj te me kesh kuptuar ti nese mund te drejtohem me Tu.

  Megjithate meqe lexoke evropianet mund te them te lexosh Wilhelm Reich dhe energjia Orgonica e zbuluar prej tij qe eshte e njejta qe shpjegova dhe une, por nga ana e filozofis kineze, ndersa ne japoneze quhet Hadoo.
  Shpjegimin besoj se tashm ta kam dhn , dhe besoj se duke qen se i ke chakrat e hapura, nuk do kem nevoj t sqaroj gj tjetr m tutje, se besoj kam qen tejet e qart n iden time.
  Q mos t harroj, Yin dhe Yang, nuk e ke shpjeguar n rregull, por nga ana ime, mos u merakos se e di goxha mir.
  Tani 't them, nse ty t plqen t bhesh Buda i cili u b vetm me nj ast frymmarrje dhe, thuhet se aty menjher e zbuloi t vrtetn, un nga ana ime preferoj t jem ithtare e Sokratit, Pitagors etj etj...t cilt e shihnin mir Dritn...


  Ah, se mos t harroj kolost e europs, nuk kan qen thjesht filozof apo shkrimtar, artist apo thjesht muzikant, kan qen shum m tepr se kaq, sidomos njohs shum t mir edhe t anatomis s njeriut, dhe mbi t gjitha t kuptuarit e Njshit! Kan zotruar dijet e t Lashtve tan...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fleur Blanche : 05-09-2011 m 17:08

 16. #156
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Sokrati e Pitagora shihnin nj lesh t madh.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #157
  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Sokrati e Pitagora shihnin nj lesh t madh.
  Ua ke par ti, kt "gjn" q shihnin?

 18. #158
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Ua ke par ti, kt "gjn" q shihnin?
  Ku e di ti cfar ka par Sokrati ?
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 19. #159
  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Ku e di ti cfar ka par Sokrati ?
  Po ti, nga e di q ka par at "gjn"?
  Mos e devijo temn, se i ha barashkat un pastaj...

 20. #160
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Nuk flasin pr drit ata, nuk sht ajo primarja t paktn. Flasin pr balanc, balancim etj, por n form supertrishkruar nga kishtart q e kan br corap. Sot ky sistem po na shitet si filozofi lindore po nesje.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 8 prej 10 FillimFillim ... 678910 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •