Close
Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 189

Tema: Syri i Tret

 1. #81

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga morrison Lexo Postimin
  Nejse dhe une kam lexuar per kete ne nje reviste dhe eshte me te vertet interesante.....
  une skam nevoj te lexj se e perdori vet ket dukuri.ma mir me tre sy se me dy e nganjiher disa flejn me te dy syt !

  kesaj i thojn dil nga vetja e shiqoje vten prej se largu
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 3. #83
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Ka nje kontradikte ne pergjigjen tende, nga njera ane tregohesh skeptik duke e quajtur thjesht nje ngacmim te pavetedijshem te trurit, pra mund ta konsiderosh si halucinacion dhe nga ana tjeter teorizon per ndikim te nje force supreme, te mire ose te keqe...
  Puna eshte qe une nuk marre guxim te them qe e verteta eshte keshtu dhe pike, prandaj e marre si opcion te mundeshme edhe te dyten.

  Paranormalja nuk ekziston, por eshte paftesia jone qe nuk arrime t'i kuptojme keto fenomene apo dukuri dhe i interpretojme ashtu si i perjetojme dhe ne kete rast ndikon edhe koncepti yne (fetar, ateist, agnostik etj).
  Ndryshuar pr her t fundit nga dia_blo : 08-02-2009 m 11:14

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar m par nga dia_blo Lexo Postimin
  Puna eshte qe une nuk marre guxim te them qe e verteta eshte keshtu dhe pike, prandaj e marre si opcion te mundeshme edhe te dyten.

  Paranormalja nuk ekziston, por eshte paftesia jone qe nuk arrime t'i kuptojme keto fenomene apo dukuri dhe i interpretojme ashtu si i perjetojme dhe ne kete rast ndikon edhe koncepti yne (fetar, ateist, agnostik etj).
  hahha paranormalja nuk egziston . Po "paranormalja" osht veq emer , emri i qasaj qe na nuk arrim ta kuptojm pra ajo gjeja qe nuk arrijm ta kuptojm po egziston dhe ne njerzimi e kemi emruar ate me fjalen Paranormale. Shum e kjart kjo qka thash
  We are all Aliens

 5. #85
  Dakort, qe mos zgjatet tema me gjera pa vlere po shtoj dicka. Ka nje tendence te cuditshme midis antareve qe mos lexojne cfare shkruhet neper tema e nenforume. Nuk ve ne dyshim njohurite e askujt por mbase ne tema specifike do ishte me drejte qe me pare te jete i qarte koncepti e pastaj te behen komentet. Ky nenforum eshte i quajtur ai i Fenomeneve Paranormale. Ka nje kryeteme pikerisht per kete qellim qe shpjegon kuptimin e kesaj shprehje dhe cfare perfshin. Po e citoj dhe nje here per ti dhene fund debateve te natyres konceptuale:

  Citim Postuar m par nga Darius
  Fenomeni Paranormal ose thjesht Paranormalja eshte si nje lloj ombrelle qe perdoret per te pershkruar nje sere raportimesh te fenomeneve jo normale. Vete termi Paranormal do te thote; Cdo fenomen qe ne nje ose disa disiplina tejkalon kufijte e asaj qe eshte perkufizuar si mundesi fizike ne perputhje me deduktimet e shkences aktuale. Termi para vjen nga latinishtja qe do te thote kundra, jashte ose pertej normales.

 6. #86
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Darius do me falesh por dua te shtoj dicka ne lidhje me kete qe sjellur siper. Ndonese jashte teme, serish ne teme jemi

  Paranormalja nuk ekziston, por eshte paftesia jone qe nuk arrime t'i kuptojme keto fenomene apo dukuri dhe i interpretojme ashtu si i perjetojme dhe ne kete rast ndikon edhe koncepti yne (fetar, ateist, agnostik etj).
  Nuk pajtohem me ate qe thua se paranormalja nuk egziston. Sipas mendimit tim, duke mos u bazuar ne definicionin e mesiper, paranormale jane ato fenomene qe egzistojne por nuk arrijme te vertetojme gjenezen, shkakun, menyren...e gjitha eshte nje fenomen i paspjegueshem, pra nuk arrijme te gjejme fjalet/termat e duhur. Perderisa dy apo me shume persona pohojne se kane perjetuar nje fenomen te tille, automatikisht vertetohet egzistenca e tij, andaj ne mundohemi ne nje far menyre te ndajme perjetimet tona dhe ne kuptohemi shume me njeri tjeterin. Kur dikush qe percepton me skepticizem, atehere ky nuk eshte vendi ku mund te komentoje, por eshte i lire te beje ndonje pyetje te kesaj natyre.
  • The rest is silence.


 7. #87
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  P
  paranormalja... besoj se e ke llafin kur ne dore e merr situaten subkoshienca dhe fillon nje lufte midis koshiences dhe subkoshiences. Nese po atehere nuk shoh ndonje kontradikte ketu por thjesh nje crregullim i sistemit subkoshienc - koshiencen. Per me tej me ndrico
  Kurse une mendoj se subkoshienca nuk hyn kurre ne lufte me koshiencen ato vetem mund te njehsohen ne nje dhe koshienca vetem meson nga subkoshienca ne subkoshience ndodhen edhe informazione qe nuk i ke mesuar ne kete jete .Kur hyn ne subkoshience koshienca te duhet vetem per te mbajtur hapur kanalin e kthimit ne gjendjen materiale.  Komanda "Qetesou"

  20 vjet me pare lexoja shume libra dit e nat leximi i nje libri nuk me zgjste me shum se 2 dite, kjo gje nuk me lodhte por kur bija per te fjetur imagjinata fluturonte shum larg dhe e kisha te veshtire per te pushuar biles edhe kur flija shpesh zgjohesha i lodhur menderisht.
  Prandaj mendova se duhej te gjeja nje menyre qe kur te shtrihesha per te fjetur te fikja trurin dhe te flija kete problem e kane shume njerez edhe pse nuk lexojne ata imagjinojne problemet ,hallet,apo gezimet ditore gje kjo qe i ben te rrotullohen ne krevat dhe praktikisht te flene vone.
  Ky lloj gjumi nuk eshte shum clodhes dhe shpesh eshte edhe lodhes.
  Prandaj une mendova se me nje komande mund te fikja ose te qetesoja trurin dhe shpirtin ne menyre qe te flija i qete.

  Dhe gjeta komanden "QETESOU "

  Si punon kjo komande
  Shtrihuni ne krevat me kurriz dhe duar e kembe te hapura mbyllni syte lehtesisht dhe merrni fryme thelle pastaj nxirrni frymen duke thene komanden QETESOU jo me ze te larte por me gjysem zeri, ose si pershperime. Koha qe ju nxirrni frymen jashte duhet te jete me e gjate se koha qe ju merrni fryme dhe komanda Qetesou duhet te marre formen " Qetsooouuuuuuuuuuuuuu,,,,, pastaj merrni perseri frym thelle dhe perserisni kete komande ne te njejten menyre .Mbas disa perseritjesh juve do tju kete zene gjumi biles nje gjume i thelle dhe clodhes kur te zgjoheni ne mengjes nuk do mbani mend se sa here e keni dhene komanden por do ndjeni se jeni shum i fresket menderisht.
  Edhe 2-3 ore gjume me kete komande jane te mjaftueshme per gjume pasi ai eshte shum i thelle dhe clodhes.
  Pika e vdekjes ne mes dy frymemarrjeve eshte shum e rendesishme sa me madhe eshte ajo aq me shum hyn ne subkoshience.
  Nese e beni mir kete ushtrim gjate kohes qe jepni komanden qetsohu instiktivisht do lironi grushtat qe mund ti keni mbledhur muskujt ne pergjithsi nese i keni te tendosur, dhe sidomos ato te fytytres ne vecanti jane te parat qe lirohen edhe ato te nofullave qe zakonisht disa i shtrengojne kur flen lirohen.
  Cdo gje ne trupin tuaj qe eshte e tendosur ose e shtrenguar ka hapur nje program ne tru dhe harxhon energji prandaj me komanden Qetsou ju lironi trupin tuaj dhe programet mbyllen .
  Nese qellimi juaj eshte fjetja ateher do flini por nese qellimi juaj nuk eshte fjetja por psh degjimi i trupit tuaj ateher kur te arrini piken kulmore te qetesise do ndjeni fuqishem rrafjet e gjakut ne te gjith trupin sidomos tek kapaket e syrit dhe do tju vije nje ndjenje e cuditshme sepse ju kurre nuk i keni degjuar ndonjeher keto lloj rrafjash apo ndjenjash te brendshme.
  Kur i jepni nje makine ju pothuajse nuk e ndieni zhurmen e motorit biles ka makina qe duken sikur ecin me motor te fikur aq te qeta jane por nese ju ndaloni hapni kapakun e motorit do degjoni zhurmen e tij dhe po te perqendroheni pak mund te degjoni edhe rrafjet e pistonave.

  E pra ky ushtrim i thjesht ben pikerisht kete gje.
  Do tju sugjeroja si fillim ta jepni kete komande vetem per te fjetur gjume.
  Kjo nuk do te thote qe mund te funksionoje tek te gjithe sepse ne jemi te ndryshem nga njeri tjetri.
  Kjo komande vlen vetem per ata qe mendojne dhe flasin ne shqip, per nje te huaj ajo nuk ka asnje vlere sepse komjuteri i tyre Truri nuk e njeh kete komande.
  Kete nuk e kam nga leximi por nga praktika dhe me ka ndihmuar shume.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 08-02-2009 m 17:55
  larguar forever

 8. #88
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  flm dardajan, kam dhe une te njejtin problem.

 9. #89
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,695
  Po ajo pika e kuqe qe vizatohet ne mes te ballit tek Indianet, ka ndonje domethenje simbolike per syrin e trete?!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 10. #90

 11. #91
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Citim Postuar m par nga sam1r Lexo Postimin
  Po ajo pika e kuqe qe vizatohet ne mes te ballit tek Indianet, ka ndonje domethenje simbolike per syrin e trete?!
  eshte thene ne fillim me duket, i lexove te gjitha postimet?

 12. #92
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,695
  Citim Postuar m par nga Pizeveni Lexo Postimin
  eshte thene ne fillim me duket, i lexove te gjitha postimet?
  Lere ironin se tashme gjeta ate per t'cilen pyeta.

  Natyrisht qe ka. Eshte pikerisht Syri i Trete ose Syri i Shiva-s.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 13. #93
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Kurse une mendoj se subkoshienca nuk hyn kurre ne lufte me koshiencen ato vetem mund te njehsohen ne nje dhe koshienca vetem meson nga subkoshienca ne subkoshience ndodhen edhe informazione qe nuk i ke mesuar ne kete jete .Kur hyn ne subkoshience koshienca te duhet vetem per te mbajtur hapur kanalin e kthimit ne gjendjen materiale.
  Aaah dardajan me pelqeu citimi yt me komanden "Qetesohu", por me kete me lart mund te them se e ke gabim. Po te them vec nje shebull te thjesht qe i ndodhe te gjithve. Sa her qe ne kemi epshe dhe jemi konfuz sepse nje ze qe na kontrollon neve nuk na le (koshienca), po keshtu dhe nje ze tjeter nga brenda i cili nuk ka asnje lloj kontrolli, por thjesh nje hendek te madh (koshiencen) cirret dhe kerkon qe te realizohen epshet e tij (subkoshienca). Pra ketu kemi nje lufte brenda nesh sepse ne keto raste ne gjithmone nuk ndihemi mire dhe jemi konfuz deri ne momentin kur marrim vendimin, pra kur mbaron lufta dhe fitimtari vendos. Zakonisht eshte koshienca. Rasti kur keto behen nje mund te thuash ne rastin e instiktit... qe te dyja bien dakort per nje vendim. Megjithate ne shumicen e rasteve koshienca eshte e vetme ne loje.

  Une besoj se kjo praktika e syrit te trete eshte dicka me te vertete me vlere, por qe duhet ta arijme ta kuptojme dhe jo te mashtrohemi nga vetvetja. Pra duhet te jesh dhe njeri qe ke njefar backround-i ne dije qe t'i perballosh surprizat me llogjike. Shumicen e tyre qe kam pare neper intervista (se nga afer nuk kam njohur) te japin pershtypjen se kane njefar potenciali ne dije dhe nga vet menyra se si flasin.

  Nuk besoj se praktikuesit spiritual arrijne ne ekstreme sic bejne ne fete monoteiste, por dikur kam par nje dokumentar per nje japonez qe donte te helmonte te gjithe pasagjeret e metrose, por nuk jam i sigurt nese ishte spiritual apo jo. Mbase antaret ketu qe jane me afer ketyre ceshtjeve na ndricojne pak.

 14. #94
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Citim Postuar m par nga sam1r Lexo Postimin
  Lere ironin se tashme gjeta ate per t'cilen pyeta.
  O sajme po ku e pe ironin ketu ti mor djale... jo per ndonje gje por vetem katunaret meren me ironira... (kete e ke prap haptas, pa ironi). Thjesh ndodhi qe bashke me darius e beme postimin ne te njejten kohe dhe doli mbi mua, jo se e lexova para se te shkruaja.
  Ndryshuar pr her t fundit nga morrison : 08-02-2009 m 19:35

 15. #95
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,695
  Citim Postuar m par nga Pizeveni Lexo Postimin
  O sajme po ku e pe ironin ketu ti mor djale... jo per ndonje gje por vetem katunaret meren me ironira... (kete e ke prap haptas, pa ironi). Thjesh ndodhi qe bashke me darius e beme postimin ne te njejten kohe dhe doli mbi mua, jo se e lexova para se te shkruaja.
  Aha ne rregull, kerkoj falje pra un per keqkuptimin, se s'dua ta prish temen aq te vlefshme.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 16. #96
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Kto ushtrime edhe pse ne dukje te thjeshta kane disa kompilikime te vogla.
  Komplikimi i pare eshte fizik dhe i dyti psiqik.
  Pse eshte fizik?
  Problemi fizik eshte mushkria sepse pothuajse tek te gjith njerzit ajo ka humbur nje pjese te elasticitetit te saj dhe eshte bere me e ngurte per kete frymemarrja eshte me e shpeshte dhe pika ndermjet dy frymeve eshte shum e vogel.
  Arsyeja per kete humbje eshte ushqimi i gabuar, dhe duhani, biles ata qe pin duhan e kane akoma me zvogeluar kete kohe.
  Funksionimi 100% i saj do te thote qe te coje me shum oksigjen ne organizem gje qe rrit piken 0 midis dy frymeve.
  Problemi tjeter fizik eshte lekura, ne nuk marrim fryme vetem me mushkri por edhe me lekure biles ne edhe ushqehemi nepermjet lekures.
  Por tek njerzit e shendoshe ky rol i saj ulet shume sepse poret e saj jane te bllokuara nga shtresat e teperta te dhjamit.
  Poret bllokohen edhe nga pislliku sidomos tek ata qe djersisin shume dhe nuk lahen ne siperfaqe krijohet nje shrese yndyre qe mban edhe shum papasterti.
  Pra nese ne rregullojme faktorin fizik rrisim sasine e oksigjenit te marre ne nje frymemarrje dhe qe na con ne ritjen e kohes midis dy frymemarrjeve.

  Faktori psiqik eshte te menduarit negativisht dhe te mosbesimit.
  Pastaj per te bere keto ushtrime duhet edhe te kesh lexuar pak qe te kesh nje ide te pergjithshme se si funksionon.
  larguar forever

 17. #97
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Po te them vec nje shebull te thjesht qe i ndodhe te gjithve. Sa her qe ne kemi epshe dhe jemi konfuz sepse nje ze qe na kontrollon neve nuk na le (koshienca), po keshtu dhe nje ze tjeter nga brenda i cili nuk ka asnje lloj kontrolli, por thjesh nje hendek te madh (koshiencen) cirret dhe kerkon qe te realizohen epshet e tij (subkoshienca). Pra ketu kemi nje lufte brenda nesh sepse ne keto raste ne gjithmone nuk ndihemi mire dhe jemi konfuz deri ne momentin kur marrim vendimin, pra kur mbaron lufta dhe fitimtari vendos. Zakonisht eshte koshienca. Rasti kur keto behen nje mund te thuash ne rastin e instiktit... qe te dyja bien dakort per nje vendim. Megjithate ne shumicen e rasteve koshienca eshte e vetme ne loje.
  Shembulli juaj eshte pak konfuz prandaj po munohem te jap nje shembull tjeter e shpreoj te mos jete konfuz sepse nuk eshte shum e lehte te arsyetosh mbi keto konceote gabon shum shpejt.

  Disa djemve ju ndodh qe t'ju pelqeje shum nje femer te jene dashuruar me te por nuk arrin te konsumoj raport me te per arsye te ndryshme.Kushtu qe testosteroni ne gjak rritet e bashke me te edhe deshira per te bere dashuri me ate vajze keshtu qe para se ai te flere gjum fillon e mendon per te pra ne vend qe ti jape trurit komanden Qetesou e te flere, i jep pa dashje komanden e eksitimit seksual qe zakonisht eshte emri i personit qe do. Sepse ai emer i sjell perfytyrimin e saj dhe ai perfytyrim i sjell epsh.Deri ne kete moment ai po punon me trurin ne zonen e koshiences por kur fle kjo imagjinate kalon ne subkoshience dhe ai shikon nje enderr shum te bukur njesoj sikur te ishte reale biles shpesh here ai arrin edhe te konsumoje raportin ne enderr me errucion pra vjen njesoj sikur te ishte dashuri reale. pastaj mbasi eshte kenaqur fizikisht dhe psikollogjikisht fik trurin dhe ben nje gjume te thelle. Por cuditerisht kur zgjohet ne mengjes i gjen breckat e lagura ,e ne fillim mendon se ka urinuar por shpejt e kupton qe ajo nuk eshte urine dhe menjeher i kujtohet skena e pare ne enderr , aty ai habitet se si eshte e mundur qe te kete ndodhur nje gje e tille, dhe nuk e shpjegon dot.
  Ne kete shembull real ne kemi dy gjera e para eshte se emri i femres,imagjinimi pra perfytyrimi i saj zeri i saj etj vijne nga koshienca dhe koncentrohen psikollogjikisht ne nje realitet tjeter jo-real pra ja kalojme kete informazion subkoshiences , por kjo e fundit nuk e dallon dot nese ky informazion eshte real ose jo-real ai per te eshte nje informazion real sepse e marr nga subkoshienca si te tille dhe ve ne pune organizmin njesoj sikur te ishte real prandaj dhe materializohet ne konsumimin e raportit me prodhimin e materies (pra lengun mashkullor).
  Dhe e dyta eshte se truri yne ne subkoshience nuk dallon dot realen nga jo-realja .Dhe fakti i pamohueshem qe ne kemi prodhuar materie reale nga nje koncetrim psikollogjik jashte realitetit material pra ne subkoshience.
  Kjo gje ndodh jo vetem ne keto raste sepse njejti shembull mund te thuhet edhe kur dikush qan ne enderr , pra prodhimi perfundimtar eshte prodhimi i materies reale brenda trupit tone nga nje koncetrim psikollogjik jashte ketij realiteti.
  Por ne mund te krijojme meterie ne kete menyre edhe jashte trupit tone vetem se ketu energjia e koncetracionit duhet te jete shume e madhe.
  Ne mund ta perdorim kete menyre edhe per te mare informacion nga subkonshio nese eshte kjo ajo qe do te kerkojme dhe informacioni na vjen si nje flash i shkurter pamor.
  Pra ne kete rast koshienca e subkoshienca jane njehsuar ose kane ndihmuar njera tjetren.

  Nese dikush mund ta sqaroje me mire e mirepres.
  larguar forever

 18. #98
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Shembull i lezetshem dardajan. Dmth fuqia e trurit arrin deri aty ku mund te kesh edhe ate qe nuk ke. Mjafton vetem deshira.

  ...e kam degjuar dikund kete teori!
  • The rest is silence.


 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  dardajan ,por kjo e fundit nuk e dallon dot nese ky informazion eshte real ose jo-real ai per te eshte nje informazion real sepse e marr nga "subkoshienca" si te tille
  Ne fjaline e mesiperme fjala subkoshience duhet te lexohet koshience .

  Kam gabuar !!!
  Darius po pate kohe korigjoje se me ka kaluar koha e korigjimit e pash pak vone.
  Pastaj fshije dhe kete postim.
  flm
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 09-02-2009 m 18:44
  larguar forever

 20. #100
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar m par nga Zombi Lexo Postimin
  Shembull i lezetshem dardajan. Dmth fuqia e trurit arrin deri aty ku mund te kesh edhe ate qe nuk ke. Mjafton vetem deshira.

  ...e kam degjuar dikund kete teori!
  Une nuk e kam me te degjuar e kam me te provuar , se ne kohen e Dulles nuk ta tregonte njeri ameriken as me lek e as pa lek kurse ne kohen e Migjenit ta tregonin per 5 aspra thot migjeni, ndersa ne kohen e sotme ta tregojne falas. Prandaj dhe eshte pak e veshtire qe kete pervoje ta kene kaluar te gjithe.Ndersa ate me lote e kane provuar shum vete.
  Kam nje dvd te Bruce.h.Lipton me titull "Mendja eshte me e fort se genet" jane 4 ore vidio me shpjegime por qe nuk kam patur kohe ende ta degjoj .
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 09-02-2009 m 18:48
  larguar forever

Faqja 5 prej 10 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •