Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 189

Tema: Syri i Tret

 1. #1
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035

  Syri i Tret

  Shpesh her gjej veten t prhumbur, dikush m flet un nuk e dgjoj, dikush m kalon prpara syve, un nuk e shoh. Kjo besoj ju ndodh t gjithve n raste t caktuara. Prandaj, mund edhe t themi q ne nuk dgjojm me vesh, ne nuk shikojm me sy-kto organe funksionojn vetm si ndihms. Truri mbetet mbret i trupit ton. Aq i komplikuar e aq misterioz.

  Ktu dua t ndrlidhem me t ashtuquajturin Syri i Tret apo Syri i Brendshm, nj koncept mistik dhe esoterik i cili i referohet Chakras t traditave shpirtrore lindore dhe perndimore. Flitet se Syri i tret sht nj port e cila t drejton n brendsin e sferave t brendshme dhe vetdijes m t lart. N Epokn e Re shpirtrore, Syri i Tret simbolizon nj gjendje t ndritjes ose t ndjelljes s imazheve mendore t cilat kan rndsi t thell shpirtrore personale dhe psikologjike. Syri i tret zakonisht lidhet me vizionet, mprehtsin, njohjet paraprake dhe prvojat jasht-trupit. Njerzit t cilt kan t zhvilluar kapacitetin pr t prdorur Syrin e tret, zakonisht jan t njohur si parashikues.

  Traditat mistike dhe shkollat esoterike e llogarisnin si nj ur lidhse n mes bots fizike dhe asaj shpirtrore. Dhe konsiderohej si burimi m i lart dhe m i fuqishm i energjive etherale t trupit t njeriut, e cila ka rndsin e saj t veant pr inicimin e fuqive mbinatyrore si dhe pr zhvilimin e talentit.

  Pra trupi i njeriut ka nj sy tjetr i cili n fakt sht gjndra pineale, e cila mendohet se ka fuqi mistike, q shumica e konsiderojn si Syri i Tret shpirtror, apo Vizioni i Brendshem.

  Gjndra pineale sht gjndra me tajim t brendshm (endocrine) e fundit q sht zbuluar. Vendosja e saj n thellsi t trurit dshmon rndsin e saj dhe e bn at nj gjndr misterioze,, me mite, paragjykime, madje edhe teorit metafizike i afrohen funksioneve t tij perceptuese.

  Gjndra pineale lidhet me chakran e gjasht ( e ashtuquajtur Ajra ose chakra e Syrit t tret n yoga) . Besohet se sht nj organ i fjetur i cili mund t zgjohet pr t aktivizuar komunikimin telepatik.

  Nga ana fizike e trupit Syri i Tret shikon objektet t prmbysura (kokposht). I drgon trurit imazhet q observojm duke ja interpretuar dhe duke i kthyer imazhet n formn e rregullt.

  Gjendet n qendrn gjeometrike t trurit, e cila ngjan me vendosjen e Piramidave n qendrn e planetit. (!)

  Gjndra pineale ka madhsin e nj kokr bizeleje, dhe gjendet n qendrn e trurit n nj shpell t vogl pas dhe mbi gjndrn pituitary e cila shtrihet pak prapa rrnjve t hunds. sht e vendosur direkt pas syve e lidhur me barkushen e tret.

  Kjo gjndr aktivizohet nga Drita dhe kontrollon bioritmet e ndryshme t trupit. Punon n harmoni me gjndrn hypothalamus e cila kontrollon etjen, urin, dshirat seksuale si dhe orn biologjike e cila prcakton procesin e plakjes.

  Pr m tepr  Egzistojn edhe metoda/teknika t ndryshme t cilat na msojn se si t prdorim kt dhunti t heshtur. Pse jo!? Dhe te diskutojm e t ndajm prvojat tona.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  • The rest is silence.


 2. Anetart m posht kan falenderuar Zombi pr postimin:

  Eloh ! (11-01-2021)

 3. #2
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Shume interesante....

  tani na shpjego sic shpjegove gjendren pineale cfare jane:

  koncept esoterik = ???
  Chakra = ???
  shkollat esoterike = ???

 4. #3
  Syri i trete, ose syri i brendshem ose inner eye...

  Njohuri shume e lashte dhe e fjetur per njerezimit. Shume pak e di qe e kemi te gjithe por nuk dime ta aktivizojme.

  Gjate meditimit te thelle, syri i vetem ose ai shpirteror behet i dukshem ne pjesen qendrore te ballit. Ky sy i gjithedijshem ne shume shkrime te ndryshme quhet si syri i trete...syri i Shiva-s, syri i intuites etj [Paramahansa Yogananda, ne Ha 154]...

  Teme e goditur Z. My props...

 5. #4
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Nejse dhe une kam lexuar per kete ne nje reviste dhe eshte me te vertet interesante.....

 6. #5
  Citim Postuar m par nga Morrison (Nr.2) Lexo Postimin
  Shume interesante....

  tani na shpjego sic shpjegove gjendren pineale cfare jane:

  koncept esoterik = ???
  Chakra = ???
  shkollat esoterike = ???
  Morrison koncepti esoterik si dhe shkolla esoterike ne vetvehte lidhen me kuptimin e te fshehtes qe mund te nderthuret dhe me personalen ose gjendjen e brendeshme. Kjo lidhet shume ngushte me ekzistencen e syrit te trete. Mund te zgjerohet si koncept dhe ne fusha te tjera por ne aspektin metafizik merr kuptim shume te rendesishem dhe smund te thuash njeren pa permendur esoteriken.

  Ndersa chakrat (qe i ke te shpjeguara dhe tek Lufta e Dulces) eshte fjala ne sanskritisht qe do te thote rrote. Ideja e chakres nuk eshte aspak e re dhe shkon shume mbrapa ne kohe ne agimin e njerezimit. Megjithate eshte mbajtur sekret dhe i eshte treguar vetem atyre te cilet ndiheshin te gatshem per te mesuar misteret e jetes dhe te vetes se tyre. Sot ne epoken e informacionit qe jetojme fjala chakra eshte dicka e zakonshme por perseri te pakte jane ata qe e dine kuptimin tamam. Duke e shkeputur nga kuptimi i saj ne sanskritisht dhe gjykuar si nje metafore chakra eshte nje pike ne trupin e njeriut/sistem energjie nepermjet te ciles rrjedh fuqia dhe forca jetesore. Ka me mijera pika te tilla ne te gjithe trupin njerezor po vetem shtate apo tete prej tyre kane qene kryesoret ne te cilat jane perqendruar studiuesit e okultizmit.


  Une personalisht do merrem vetem me shtate prej tyre (me te rendesishmet)


  1- Chakra Rrenjesore

  2- Chakra e Shpretkes (rituale)

  3- Chakra Solar Plexus

  4- Chakra e Zemres

  5- Chakra e Grykes

  6- Syri i Trete

  7- Chakra e Kurores


  Sejcila prej tyre personifikon dicka te caktuar si dhe ka ngjyren specifike.

  1- Chakra e pare qe quhet Chakra Rrenjesore ose e Rrenjes ndodhet midis anusit dhe gjenitaleve dhe lidhet nepermjet kockes (gje qe besoj te gjithe e kane ndjere ne trupin e tyre ne ate vend). Ajo hapet nga larte poshte. Kjo chakra lidhet me instiktin e Mbijeteses, Sigurine dhe te qenit Realist ose me kembe ne toke sic i themi ne gjuhe me popullore. Karakterizohet nga ngjyra e kuqe

  2- Chakra e dyte qe quhet Chakra e Shpretkes ose Chakra Rituale ndodhet mbi shpretke, ka nje ngjyre si te diellit dhe hapet nga brenda jashte ne mesin e saj. Librat sanskrit e zevendesojne chakran e dyte rituale me ate te shpretkes duke e vendosur ne kerthize ne vend te shprektes. Mbase kjo per shkak se shpretka paraqet rrezik ne trupin e njeriut nese nderhyhet ne te dhe eshte me e udhes qe te vendoset diku ku nuk perben rrezik. Personifikon Seksualitetin, Intimitetin dhe Emocionin. Ngjyra qe e karakterizon eshte portokallia.

  3- Chakra e trete, ajo e quajtur Chakra Solar Plexus ndodhet rreth dy gishta me siper se kerthiza dhe lidhet direkt me trupin tone astral ose emocional. Nepermjet kesaj chakre ne thithim energjine diellore e cila ushqen trupin tone eterik i cili nga ana e tij furnizon dhe miremban me energji trupin tone fizik. Nga ketu gjenerojne ndjesite tona emocionale, sidomos ajo e 'parandjenjes'. Pra me pak fjale personifikon Energjine, Vitalitetin ose forcen jetesore dhe Deshiren e Pushtetin. Ngjyra qe e karakterizon eshte e verdha.

  4- Chakra e katert qe quhet Chakra e Zemres eshte qendra e te gjithe sistemit tone te chakrave. Ndodhet ne mes te gjoksit ne te njejtin nivel dhe ne afersi te kavitetit te zemres dhe lidh tre qendrat me te Poshteme emocionale me tre qendrat me te Siperme mendore dhe shpirterore. Pra personifikon Dashuri, Shprese dhe Dhembshurine. Ngjyra karakteristike eshte e gjelberta me nje nuance te lehte boje roze.

  5- Chakra e peste, ajo e Grykes ndodhet midis gunges se qafes dhe laringut, duke filluar nga vertebra e zverkut mbrapa molles se Adamit. Pra fillon ne nga vertebra e zverkut dhe hapet per nga jashte ne mes. Po ashtu eshte e lidhur nje me chakra me te vogel sekondare e cila gjendet ne qafe dhe hapet mbrapsht por duke qene se keto dy chakra jane kaq afer njera tjetres dhe te lidhura ngushte atehere jane bashkuar ne nje. Personifikon Kreativitetin, Komunikimin dhe Sherimin. Ngjyra karakteristike eshte blu.

  6- Chakra e gjashte qe quhet Syri i Trete lidhet me gjendren pituitare e cila eshte nje gjender shume e vogel pa forme me nje madhesi prej 3 milimetrash ne diameter dhe ndodhet ne ball pothuajse nje gisht si gjeresi mbi kurrizin e hundes midis vetullave. Ketu eshte qendra e perceptimit te ndergjegjes. Eshte vendndodhja e fuqive tona mendore. Ne aspektin fizik eshte qendra me e larte komanduese e sistemit qendror nervor. Personifikon Mendjemprehtesine, Intuiten dhe Ndjesite Psiqike. Ngjyra e saj eshte e purpurte.

  7- Chakra e shtate qe quhet Chakra e Kurores eshte po ashtu nje Sy i Trete. Ndodhet ne gjendren pineale e cila eshte nje organ mishtor jo me i madh se gjendra pituitare. Gjendra pineale ndodhet mbrapa dhe afer trupezes pituitare, pothuajse ne qendren e sakte te kokes, ne nivel te njejte me syte. Chakra e Kurores hapet nga poshte larte, ne maje te kokes. Ka nje fakt interesant mbi kete qender. Shkenca mjekesore duhet te vendose ne menyre perfundimtare influencen fizike qe kjo gjender ka ne trupin e njeriut (mbase pengohen nga fakti qe metafizike eshte pertej menyres se tyre rracionale te te menduarit). Ndonese perbehet nga ngjyrime te shumta prizmatike, kjo chakra eshte ne menyre dominante e dhunshme. Personifikon Ndergjegjen Kozmike, Ndricimin e Mendjes dhe te Kuptuarin. Ngjyra e saj eshte e bardhe.

  Ja disa foto qe e ilustrojne me mire kete shpjegim  Dhe e fundit eshte kjo qe me pelqen me shume nga te gjitha pasi eshte tipike si shpjegim nepermjet ngjyrave i energjise te chakrave.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #6
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  822
  Shume fantastike, skisha degjuar ndonjehere per chakra. Tek foto e fundit ngjyrat jane ineresante dhe domethenese, me te vertet shume foto e bukur....

 8. #7
  Po shpjegoj dicka. Arsyeja pse thashe nje sqarim aq te gjate per chakran eshte pasi nese duhet kuptuar rendesia e Syrit te Trete, eshte e domosdoshme me pare qe te kuptohet chakra dhe sa e vlefshme eshte ajo ne diturine ezoterike. Masat vetem kohet e fundit kane filluar te shfaqin interes per kete fakt por kjo sdo te thote qe nuk eshte ushtruar dhe praktikuar kjo njohuri ne te kaluaren. Njohesit me te mire te funksionimit dhe perdorimit te chakras jane budistet, hindu-te etj. Nga mjeshtrat qe e zoterojne ne menyre perfekte jane mesuesit e Kundalini Joga. Madje vete joga eshte bazuar ne perdorimin e chakras. Nese ka nje lloj njohurie nga Joga atehere mund te kuptohet mire arsyeja pse shpesh rezultatet e saj duken si nje magji e vertete.

  Po postoj dhe dy video te shkurtra mbi meditimin chakra ose Third Eye Meditation

 9. #8
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Per te pare gjendjen e shtate chakrave, ploteso pyetesorin.

  Chakra test


  Per te hapur chakrat ndiq udhezimet.

  Hapja e chakrave
  • The rest is silence.


 10. #9
  Zombi, rrofsh! Shume interesant!

 11. #10
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Ilira kjo eshte per ne, nje teknike e lehte...

  Sekreti i Syrit te trete-chakra e gjashte ose Ajna


  Ne fakt sot shume gra perdorin Ajna chakra meditimin duke mos qene te vetedijshme per kete teknike. Kjo vjen si rezultat i tradites se te mbajturit bindi. Bindi eshte nje pike dekorative shumengjyreshe e cila vendoset ne mes te ballit, e cila eshte dizajnuar per te sjellur stimulim te vazhdueshem te Ajna chakres me ane te Kshetram ( maja e gishtit). Pra mos harro qe kur te vendosesh nje bindi, jo vetem do te dukesh bukur, por gjithashtu do te te rit edhe nivelin e vetedijes dhe ndjenjave.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  • The rest is silence.


 12. #11
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Dobite e teknikave medituese te Ajna Chakra (Syri i trete):

  Dobite kryesore:

  Shton fuqine e intuites
  Jep dhe shton fuqite fizike
  Shton dhe permireson diturine
  Ofron qartesine e mendimeve, mendjehollesise dhe mencurise
  Mundeson qe te lidhesh me inner guru ose unin e brendshem per udheheqje dhe inspirim.
  Shton fuqine per te lexuar mendimet e te tjereve, detekton gjendjen energjetike delikate dhe vulgare tek te tjeret.
  Ndihmon rrjedhen e Energjise Kundaline ne qendrat me te larta.

  Dobite dytesore:

  Jep mundesine per te pasur enderra lucide
  Mundeson komunikim jo-verbal
  Mundeson fokusim
  Permireson shikimin
  Ndihmon shendetin dhe te qenurit te shendoshe.
  • The rest is silence.


 13. Anetart m posht kan falenderuar Zombi pr postimin:

  Eloh ! (11-01-2021)

 14. #12
  Citim Postuar m par nga Zombi Lexo Postimin
  Ilira kjo eshte per ne, nje teknike e lehte...

  Sekreti i Syrit te trete-chakra e gjashte ose Ajna


  Ne fakt sot shume gra perdorin Ajna chakra meditimin duke mos qene te vetedijshme per kete teknike. Kjo vjen si rezultat i tradites se te mbajturit bindi. Bindi eshte nje pike dekorative shumengjyreshe e cila vendoset ne mes te ballit, e cila eshte dizajnuar per te sjellur stimulim te vazhdueshem te Ajna chakres me ane te Kshetram ( maja e gishtit). Pra mos harro qe kur te vendosesh nje bindi, jo vetem do te dukesh bukur, por gjithashtu do te te rit edhe nivelin e vetedijes dhe ndjenjave.
  Kjo me te vertete eshte e teknike e lehte. Shume me e lehte se njera nga teknikat e meditimit te joges kundalini qe kerkon te mbyllesh syte dhe te perqendrosh "veshtrimin" ne drejtim te pikes mes vetullave, nja 1 cm e 1/2 permbi hunde, tek Syri III. Duket si e lehte por eshte ca e parehatshme dhe mua me perzihet. Per ata qe munden, supozohet se mbledhin energji dhe rrisin frekuencat e saj duke u vene ne kontakt me vetveten e "larte" (vere re: vetveten e larte jo ndonje qenie tjeter te larte).

  Kundalini i referohet nje force ndalese e cila paraftyrohet si lemsh ne forme spirale e cila eshte burimi i te githa energjve brenda nesh.

 15. #13
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  ja nje dokumentar interesant

  1.
  2.
  3.
  4.
  5.
  6.
  We are all Aliens

 16. #14
  Pika me e rendesishme e chakrave eshte gjendra pienale ose Pineal Gland. Shikoni dokumentarin me poshte se eshte shume pertej normales dhe te imagjinueshmes
 17. #15
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Per te hapur chakren e Syrit te trete ndiq keto gjashte hapat nga (Edgar Cayce):

  1. Gjej nje vend te qete per tu ulur/shtrire dhe relaksohu.

  2. Lesho muzike te qete. Zgjidh vetem muzike jo dhe kenge, sepse nese degjon muzike te shoqeruar me kendim do te aktivizoje perdorimin e dy aneve te trurit. Ketu duhet te perdoresh vetem njeren ane te trurit, pjesen e majte qe nenkupton intelektin. Do te ju sugjeroja Enya ose Yanni.

  3. Tani je gati per te medituar. Ju preferoj te shtriheni ne shpine dhe duart te kryqezuara. Shtrihu dhe mos bej asgje, lejo qe muzika te ju dergoj atje.

  4. Frymemarja eshte esenciale per meditim. Mer fryme thelle me ane te hundes, dhe nxjere frymen me ane te gojes. Beje kete rreth 100 here derisa te ndjesh se trupi yt eshte relaksuar plotesisht.

  5. Tani, me mendjen tuaj, shiko sikur je jashte trupit tend duke pare vetveten, dhe koncentrohu me perpikshmeri tek syri i trete i cili gjendet ne mes vetullave tua. Pastaj, kur te kesh nje pamje te qarte te saj, thuaj mendes tende qe te hap chakren, nuk eshte me rendesi se me cilet fjale i drejtohesh, vetem qellimi ka rendesi. Imagjino se si dalgadale hapet. Pastaj pamja e nje drite nga universi vin nga tavani dhe hyn direkt ne sy.

  6. Ne kete pike Syri i trete eshte hapur dhe nuk ke nevoje te emocionohesh akoma. Ri i relaksuar pa marre parasysh se si ndjehesh. Tani eshte e rendesishme se si e perfytyron, Per shpirtin eshte jeta, truri eshte ndertuesi, dhe ana fizike eshte rezultati. (Edgar Cayce). Perfytyro veteveten akoma me syrin e hapur. Tani numero prapsht nga 15 dhe imagjino veteveten se si ri-hyn ne trupin tend me hapjen e re te syrit. Tani leviz me trupin tend ngadale. Hapi syte. Dil jashte dhe gezoju. Syri eshte hapur!!! Qe te perforcosh hapjen vazhdo te meditosh dhe te concentrohesh.


  ...wow, kam ndjere dicka te mrekullueshme, vibrime e shtytje te frikshme e njekohesisht te embla...you see the world differently and the light as well (again)!
  • The rest is silence.


 18. #16

 19. #17
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar m par nga Zombi Lexo Postimin
  Per te hapur chakren e Syrit te trete ndiq keto gjashte hapat nga (Edgar Cayce):

  1. Gjej nje vend te qete per tu ulur/shtrire dhe relaksohu.

  2. Lesho muzike te qete. Zgjidh vetem muzike jo dhe kenge, sepse nese degjon muzike te shoqeruar me kendim do te aktivizoje perdorimin e dy aneve te trurit. Ketu duhet te perdoresh vetem njeren ane te trurit, pjesen e majte qe nenkupton intelektin. Do te ju sugjeroja Enya ose Yanni.

  3. Tani je gati per te medituar. Ju preferoj te shtriheni ne shpine dhe duart te kryqezuara. Shtrihu dhe mos bej asgje, lejo qe muzika te ju dergoj atje.

  4. Frymemarja eshte esenciale per meditim. Mer fryme thelle me ane te hundes, dhe nxjere frymen me ane te gojes. Beje kete rreth 100 here derisa te ndjesh se trupi yt eshte relaksuar plotesisht.

  5. Tani, me mendjen tuaj, shiko sikur je jashte trupit tend duke pare vetveten, dhe koncentrohu me perpikshmeri tek syri i trete i cili gjendet ne mes vetullave tua. Pastaj, kur te kesh nje pamje te qarte te saj, thuaj mendes tende qe te hap chakren, nuk eshte me rendesi se me cilet fjale i drejtohesh, vetem qellimi ka rendesi. Imagjino se si dalgadale hapet. Pastaj pamja e nje drite nga universi vin nga tavani dhe hyn direkt ne sy.

  6. Ne kete pike Syri i trete eshte hapur dhe nuk ke nevoje te emocionohesh akoma. Ri i relaksuar pa marre parasysh se si ndjehesh. Tani eshte e rendesishme se si e perfytyron, Per shpirtin eshte jeta, truri eshte ndertuesi, dhe ana fizike eshte rezultati. (Edgar Cayce). Perfytyro veteveten akoma me syrin e hapur. Tani numero prapsht nga 15 dhe imagjino veteveten se si ri-hyn ne trupin tend me hapjen e re te syrit. Tani leviz me trupin tend ngadale. Hapi syte. Dil jashte dhe gezoju. Syri eshte hapur!!! Qe te perforcosh hapjen vazhdo te meditosh dhe te concentrohesh.


  ...wow, kam ndjere dicka te mrekullueshme, vibrime e shtytje te frikshme e njekohesisht te embla...you see the world differently and the light as well (again)!


  nese e ke perjetuar daljen nga trupi eshte ndjenja me e bukur qe mund ta kesh
  We are all Aliens

 20. #18

 21. #19
  Me falni per injorancen mu po me duket se e kom synin e mrencem qorr se s'kon vone ra gjo deri me sot.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 22. #20
  Kapiten, te gjithe e kane ate lloj syri. Halli eshte si ta besh te te funksionoje. Kundalini yoga eshte nga me efikaset.

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •