Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 95

Tema: Dollari

 1. #41
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  50 falenderime nė 46 postime
  Visitor,

  nje lloj ndjenje krenarie ne gjirin e popullsise dhe ekonomisteve evropiane eshte ndjere gjate kesaj kohe qe euro ka qendruar me lart ne kurs se dollari.

  Pershtypjen e kam se pas ketij shijimi do te vije pikerisht ajo qe shtetet e vecanta do te fillojne te kerkojne nga ECB te ndikoje ne uljen e vleres se euros karshi dollarit. Eksportet vuajne nderkohe. Gjermania eshte nje shembull domethenes ne kete drejtim.
  Nuk eshte vetem Franca qe eshte perballur me ngadalesim ekonomie. I njejti fenomen shfaqet edhe ne Gjermani edhe ne Austri. Ne Gjermani numri i te papuneve eshte rritur ndjeshem, dhe kjo ne nje kohe qe ne pushtet ka nje qeveri socialdemokrate.
  Ndaj zerat do te ndihen ne rritje.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ekonomia ka rene kudo dhe papunesia eshte ndier pothuajse kudo! Njerzit jane te friksuar nga keto qe po ndodhin sot, sidomos lufta qe USA kerkon te ndezi!

 3. #43
  i/e larguar Maska e visitor
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Diku
  Mosha
  37
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E "denofte" Zoti kete "evil USA" qe do te "ndezi" kete lufte te padrejte, te poshter, mizore, grabitqare, tralala, tralala, tralala ........

  Ekonomia dhe ngritja e papunesise ne Europe nuk jane pasoje e shqetesimeve te luftes me Irakun, ai argument mund te ngrihet per ne Sh.B.A. jo per ne B.E. Ky sikur eshte forumi i ekonomise, jo i politikes.

 4. #44
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Lol nje shkak per papunesine e Evropes eshte edhe plakja e saj!
  Kete mos e harroni!
  PAUCA SED MATURA

 5. #45
  TATAJA Maska e DON_Endri
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Divizioni 44, Batalioni ''Qef-Rehat''
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mos u merzit Gleno, se Evropes tani do ti vij kontigjenti Rinor nga Evropa Lindore dhe Qendrore. Kot s'po behet gjith ai zgjerim.
  Passwords are like underwear. Change yours often........Don't share yours with your lover.

  TaTaJa

 6. #46
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-03-2003
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga visitor
  E "denofte" Zoti kete "evil USA" qe do te "ndezi" kete lufte te padrejte, te poshter, mizore, grabitqare, tralala, tralala, tralala ........

  Ekonomia dhe ngritja e papunesise ne Europe nuk jane pasoje e shqetesimeve te luftes me Irakun, ai argument mund te ngrihet per ne Sh.B.A. jo per ne B.E. Ky sikur eshte forumi i ekonomise, jo i politikes.
  epo jane me te pasur amerikanet ske ci ben

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Kam vene re se kohet e fundit Vlera e Dollarit dhe ajo e Euros eshte pothuajse e barabarte. Ja edhe vlera e sotme.

  1US Dollar=0.94 Euro ose 1Euro=1.06 US Dollar

 8. #48
  alvi
  i/e ftuar
  Ishalla rri dhe icik me e forte Euro, se na rritet fitimi nga eksportet.
  Pastaj nga vera le te ulet, se na duhet me ik per pushime(lol)

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e LePuLuShe
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Mosha
  37
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hahaha alvi cfare ideje
  Zombie !

 10. #50
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  alvi me sa duket te paska shku lutja kot lol.

  Bilanci tregetar i USjAnve kerkon nencmim te dollarit lol.

  ma kap pak korrierin

  Dollari, pritje renie e normave te interesit
  Monedha vendase, leku vazhdon te jete e mbicmuar ne kembim me valuten amerikane, dollarin. Dje ne agjencite e kembimit valutor nje dollar u ble 123,6 leke nga 124,2 qe ishte nje dite me pare. Renia ne ditet ne vazhdim pritet te jete me e madhe pas ne vendimi qe pritet te marre FED ( Banka Qendrore ne SHBA) per uljen e normes se interesit per dollarin. Sakaq, per monedhen e perbashket, euro interesi eshte 2,5 per qind me i larte se i dollarit, i cili nuk eshte me shume se 1,25 per qind. Kjo situate ka vene ne dileme eksportuesit europiane, te cilet po frenojne eksportet e tyre drejt SHBA-se per shkak te vleres se ulet te dollarit.
  PAUCA SED MATURA

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Anėtarėsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me falni qe dale nga tema

  Por te gjithe ne e kemi studjuar Marksin.Ku ne nje nga teorite e tij, ai e shikon rrenien e ekonomise si e nje faktore stabilizues.
  Nje pjese e kapitalit sipas tij duhej shkateruar
  Po ciklet e Kondratieff
  cdo 40-50 vjet, pas 75 evropa ka pasur nje rritje te ek
  Amerika nga ana e saj arriti te zoteronte tregun mondiale

  sot qe te dyja ne renie

  neser
  evropa kerkon te zgjeroj tregun e saj, zhvillimi ekonomik i vendeve qe do hyjne ne te , me ndihmen e monedhes se saj

  Amerika situata e saj eshte me delikate nuk ka me ke te bej zgjerim
  e vetmja menyre eshte te zoteroje tregun se si eshte pune e saj

  dhe mos harrojme se ne fund te fundit euro dhe dollari kane nje shkembim fiks qe eshte vendosur nga BC nqs nuk gaboj
  1$=1.9

  me falni nqs kam bere ndonje gafe
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Anėtarėsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  per sqarim 1euro nuk mund te kaloje 1.08dollar
  BC nderyn qe kjo mos te ndodhe
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 13. #53
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Postuar mė parė nga juliano1
  per sqarim 1euro nuk mund te kaloje 1.08dollar
  BC nderyn qe kjo mos te ndodhe

  Sot nje Euro shkembehet me 1,148 $.
  Si ishte puna e moskalimit te kuotes 1.08?
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 14. #54
  Perjashtuar Maska e {Princi}
  Anėtarėsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Buried Alive
  Mosha
  38
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Postuar mė parė nga alvi
  Ishalla rri dhe icik me e forte Euro, se na rritet fitimi nga eksportet.
  Pastaj nga vera le te ulet, se na duhet me ik per pushime(lol)
  Amin

 15. #55
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Juljano!
  Eshte e vertet qe te dyja ekonomite si USjAne dhe EUane jane ne renie, por nga kjo renie evropa humbet me pak se amerika politika sociale qe ndjek evropa ne ekonomine e saj eshte me e stabilizuar sesa ajo liberale qe ndjek usa.
  Por nga ana tjeter kur te fillojne perseri rritja sidomos pas futjes se firmave amerikane ne irak do te kemi nje rritje me te madhe ne amerike sesa ne evrope.
  Vetem se atehere alvi me USjAnet e tjere do jene kthyer nga shqiperia dhe do bejne rrudh e kumbulla me shume pare sec kishin planifikuar. Keshtu {princi} mos lut kot zotit dog

  ps.{princi} West is the best
  Thats way is called west!
  \ll/
  PAUCA SED MATURA

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Anėtarėsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pedro

  Ajo vlere eshte si vlere referimi per tregjet fin per euron ose me sakte per BCE, keshtu ajo nderhyn ne treg duke shitur ose duke blere dollar sipas politikes se saj nqs do te favorizoj exportin apo importin duke bere lidhjen edhe me Taux directeur (nuk e di si shperhet ne shqip ) qe eshte intersi per dhenien e MC hua

  Ajo dihet mariglennora gjithmone te fortet fitojne
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 17. #57
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Euro-Dollar, luftė apo strategji?

  Monedha evropiane, qė tė enjten ka fituar disa pikė kundrejt tė gjitha valutave tė tjera

  Dollari ka takuar dje kufijtė e 0.86 eurove, duke mbyllur tė pestėn javė rresht nė rėnie tė vazhdueshme. Ekonomistė evropianė theksojnė se njė zhvlerėsim i mėtejshėm i dollarit do tė ketė njė efekt negativ mbi tregtinė botėrore, sidomos mbi kapacitetet evropiane. Vendimi i ditės sė enjte i Bankės Qendrore Evropiane (ECB) pėr tė mos ndryshuar normat e interesit, pati njė ndikim tė konsiderueshėm nė vlerėsimin e euros nė tregjet valutore botėrore, ndikim i cili u transferua edhe nė tregun valutor shqiptar. Deri tė enjten e shkuar spikaste zhvlerėsimi i vazhduar i dollarit por pas tė enjtes u dallua njė rritje e vlerės sė euros kundrejt tė gjitha valutave tė tjera nė treg. Euro ka rritur vlerėn e saj kundrejt dy valutave mė tė tregtueshme nė tregun valutor shqiptar. Konkretisht, ēmimi i euros ėshtė rritur me 0.2 lekė gjatė kėtyre katėr ditėve dhe ka rritur preferencat e individėve ndaj euros duke sjellė njė rritje tė sasisė sė euros qė po tregtohet nė treg. Ndėrsa valutat e tjera kanė pasur rėnie tė raportit tė kėmbimit me lekun. Dollari vazhdon zhvlerėsimin me 0.3 lekė nė katėr ditėt e fundit ndėrkohė qė paundi britanik ka pėsuar rėnie mė tė ndjeshme me 2.0 lekė. Kjo situatė po shoqėrohet me rėnie tė vazhdueshme tė kėrkesės pėr dollarė. Karakteristike ėshtė njė largim i plotė ndaj dollarit. Ata qė kanė tė akumuluar dollarė si formė tė ruajtjes sė pasurisė apo si formė pėr tė pėrfituar nga kurset, po i shesin dollarėt duke pėsuar humbje, kjo pėr tė evituar humbje tė ardhshme mė tė mėdha qė mund tė sjellė zhvlerėsimi i mėtejshėm i dollarit. Tregtarėt janė nė pritje tė kuotimeve tė sotme tė bursave kryesore europiane ku ata presin rėnie tė mėtejshme tė vlerės sė dollarit dhe vlerėsim tė mėtejshėm monedhės europiane.
  Tregtia ndėrkombėtare
  Qė kur dollari filloi periudhėn e rėnies njė vit mė parė, politikanėt amerikanė pronocoheshin pėr vlerėn e dollarit vetėm kur kjo gjė u kėrkohej nga reporterėt. Kjo vetėm sa rriste pritjet e tregjeve pėr njė rėnie tė mėtejshme tė monedhės amerikane.Gjatė kėsaj periudhe shumė kompani amerikane kanė raportuar fitime tė larta, pasi dollari mė i lirė i bėri mallrat e tyre mė tė tregtueshme nė tregjet ndėrkombėtare. Nga ana tjetėr, kjo gjė shkatoi humbje pėr Europėn kontinentale dhe Japoninė nė veēanti. Shumė kompani gjermane kanė filluar qė tė shprehin shqetėsimin dhe dyshimet e tyre rreth pėrfitimeve nga monedha e pėrbashkėt. Ndėrkohė Japonia po pėrpiqet qė tė mbajė jenin tė dobėt pėrkundrejt dollarit me qėllim qė tė shmangė humbjet nga tregtia ndėrkombėtare. Analistėt e shohin rėnien e dollarit si tė organizuar dhe komentojnė se njė rrėshqitje e shpejtė dhe shkatėrruese e dollarit mund tė shkaktojė rėnim nė tregjet financiare gjė qė mund tė shkaktojė shqetėsim nė Uashington. Sidoqoftė, kėtė javė pritet qė tė vijė njė mbėshtetje ndaj dollarit nga drejtuesit e Bankės Qendrore Amerikane (FED).


  Nė ditėt nė vijim, pritet braktisja e dollarit nė shumicėn e shkėmbimeve tė bizneseve
  Dollari, si do tė ndikojė rėnia nė ekonominė shqiptare
  Zhvlerėsimi i vazhdueshėm i dollarit pritet qė tė sjellė ndikim edhe nė ekonominė shqiptare. Eshtė fakt tashmė qė njė pjesė e madhe e importeve vijnė me ēmime tė kuotuara nė dollarė. Zhvlerėsimi i dollarit natyrshėm pritet qė tė sjellė zvogėlimin e ēmimit tė mallrave tė importuara. Ky fakt nga ana e vet do tė zvogėlojė ēmimet e mallrave tė importit duke sjellė gjithashtu edhe njė rritje tė sasisė sė importeve. Nga ana tjetėr priten luhatje tė tė ardhurave doganore pasi ėshtė ēmimi nė dollarė ai i cili merret pėr bazė pėr pėrcaktimin e detyrimeve nė dogana dhe kursi ka njė ndikim tė rėndėsishėm nė vlerėn e mallrave tė importuar. Impaktin mė tė rėndėsishėn ky fakt do ta sjellė nė rėnien e ēmimit tė naftės duke ēuar nė njė rėnie totale tė ēmimeve nė ekonomi, pasi ēmimi i naftės do tė ndikojė gjithė ēmimet e tjera nėpėrmjet rėnies sė ēmimit tė transportit. Gjithashtu, ėshtė i njohur fakti qė pėr disa mallra specifikė si shtėpitė e reja, pajisjet kompjuterike, udhėtimet turistike etj., ēmimet janė tė kuotuara nė dollarė. Pėr kėto mallra zhvlerėsimi i dollarit do tė ulė ēmimin, fakt qė do t’i shtyjė prodhuesit e tyre qė tė ndryshojnė monedhėn me tė cilėn do tė kėmbejnė mallrat e tyre. Gradualisht ka filluar tė vihet re tendenca e kuotimit nė euro tė njė pjese tė atyre produkteve qė mė parė kuotoheshin nė dollarė. Braktisja e dollarit pritet qė tė vazhdojė pėr aq kohė sa do tė zgjasė edhe rėnia e tij.  Euro kalon edhe kursin fillestar tė lanēimit ndaj jenit dhe paundit

  Euro-Dollar, ja cilat janė lėvizjet nė tregjet ndėrkombėtare

  Euro arriti nivelet e saj mė tė larta qė nga janari i vitit 1999 kundrejt dollarit amerikan madje duke kaluar kursin fillestar tė lanēimit kundrejt jen-it dhe paundit britanik. Kjo ngjarje ka shtyrė tregtarėt nė bursat e amerikane qė tė pėrdorin rezervat qė kanė akumuluar nė dollarė, si njė pėrgjigje pėr tė pakėsuar pozicionin e euros nė tregun amerikan. Megjithatė, pjesa mė e madhe e pjesėmarrėsve mendojnė se pozita e monedhės europiane do tė vazhdojė tė forcohet pavarėsisht se ekonomitė e Eurozonės vazhdojnė tė kenė luhatje.
  Qė kur Banka Qendrore Europiane (ECB) vendosi tė enjten pėr tė mos ndryshuar normat e interesit, euro ka fituar pikė kundrejt dollarit dhe monedhave tė tjera tė forta si paundi britanik dhe jeni japonez.
  Monedha e pėrbashkėt pėsoi rritje tė menjėhershme pas deklaratės sė Wim Duisenberg, shef i ECB, se nivelet aktuale tė monedhės evropiane ishin akoma brenda vlerėsimeve mė tė mira. Kėtė javė euro ėshtė rritur 2.9 pėr qind kundrejt dollarit duke arritur ēmimin 1.1537 dollarė dhe duke qenė nė kėtė mėnyrė 9 pėr qind mė lart sesa fillimi i vitit. Kjo solli reagimin e menjėhershėm tė investitorėve tė cilėt filluan qė tė mbanin pasurinė nė monedhėn europiane me tė ardhura tė larta, pėrkundrejt instrumentave amerikanė me tė ardhura tė zvogėluara. Nė nivelet e 2.50 pėr qind, normat e interesit nė eurozonė janė dy herė mė tė larta se nė Shtetet e Bashkuara dhe tė pakrahasueshme me normat afėr zeros, qė aplikohen ne Japoni. Vendimi i ECB pėr tė mbajtur normat e pandryshuara erdhi pas lajmėrimit tė para disa ditėve tė Bankės Qendrore Amerikane (FED) pėr tė mos ndryshuar normat e interesit. ”Tė ardhurat nga euro ēuditėrisht janė rritur shpejt dhe kėto vijnė pas komenteve tė situatės nga Fed dhe njė pozicionimi tė fortė qė Banka Qendrore Europiane (ECB) mbajti mė pas ”, -tha Shahab Jalinoos, strateg i monedhės nė UBS Warburg nė Londėr. “Ka njė rritje tė preferencave pėr monedhėn e pėrbashkėt pėr shkak tė pėrfitimeve mė tė larta qė ajo ofron aktualisht”, -tha Jalinoos. Nga ana tjetėr, shefi i ECB, Wim Duisenberg tha se Banka Europiane ka nevojė pėr mė tepėr tregues. “Ne duam qė tė sigurohemi pėr impaktin qė do tė ketė nė rritjen ekonomike njė vlerėsim i euros, theksoi Duisenberg, pėrpara se tė vendosim nėse do t’i pakėsojmė normat e interesit”.


  Monedhat E Mėrkurė E Diel
  Blerje Shitje Blerje Shitje
  Euro 139.3 139.8 139.5 140.0
  Dollari 122.2 122.5 122.0 122.2
  Paundi 196.0 196.5 194.0 194.5
  PAUCA SED MATURA

 18. #58
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sulmet terroriste trondisin tregjet, dollari dje 119 leke
  Valuta amerikane, dollari shenoi dje serish humbje te thelle ne tregjet nderkombetare prej lajmeve se, sulmet e mundshme terroriste mund te godasin qendrat tregtare ne SHBA dhe Britani. Dje euro shenoi kembimim me te larte me dollarin duke arritur ne nivelin 1.18 cent. Ne tregun vendas nje USD kushtoi 119 leke nga 120 qe ishte nje dite me pare

  Blerina Hoxha

  Perdoruesit e valutes amerikane, dollarit jane duke perjetuar nje situate krejt konfuze prej zhvleresimit te shpjete te tij, ne tregjet nderkombetare dhe ne ato vendase. Lajmet e reja per sulme te terrorizmit nderkombetar ne SHBA dhe Britanine e Madhe kane dhene menjehere efektet e veta negative ne tregje e sidomos ne ato te valutes, ku dollari prek kesaj situate humbi nje pike brenda dites. Dje nje dollar ne tregun vendas te valutes u kembye me 119 leke nga 120 qe ishte nje dite me pare. Ndersa ne tregjet nderkombetare, nje euro arriti ne 1.18 USD, niveli me i larte qe prej vitit 1999 kur euro mori kurs ligjor. Agjencite e lajmeve ekonomike nderkombetare shpjegojne se, tregjet jane pikat potenciale per sulmet e terroristeve. Gazeta "Financial Times" sqaron se, masat e sigurise ne porte, aeroporte, prane ndertesave qeveritare dhe te parlamentit jane rritur, porse tregjet dhe investitoret jane treguar inferior ndaj dollarit, duke shtuar shitjen e tij prej nje frike te mundshme te sulmeve terroriste. Epoka e re ne te cilen u fut ekonomia boterore pas ngjarjeve te 11 Shtatorit ne SHBA, po i ben te veshtira parashikimet e analisteve te ekonomise per vijimesine e tregjeve. Sidomos per ato te kembimit, te cilat nen trysnine e informacionit te shpejte, po ndikohen edhe psikologjikisht. Renia e thelle e dollarit ndaj euros ka hyre ne javen e shtate te saj, ndersa shume njerez jane duke pritur vendimin e Rezerves Federale ne SHBA per normen e interesit te kesaj valute, e cila aktualisht eshte duke ndjekur politiken e dollarit te dobet me qellim rritjen e eksporteve dhe rritjen e investimeve ne SHBA. Prej kesaj situate ndikimet jane shtrire edhe ne tregun shqiptar ku monedha vendase eshte vleresuar gati 20 per qind me USD qysh prej vitit te kaluar. Porse dollarizimi i ekonomise ne vendin tone duket se ka krijuar probleme me rezervat e shtetit dhe te institucioneve te tjera, te cilat ruhen ne bankat e huaja ne kete valute. Humbjet prej normes se interesit jane te konsiderueshme, pasi perqindjet e ofruara jane me te ultat e 45 viteve te fundit.
  PAUCA SED MATURA

 19. #59
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dollari vlera dje 118,3 leke
  Dollari ka vijuar serish renien e vlerave ne tregjet nderkombetare te kembimit dhe ne ato vendase. Nje USD u ble dje me 118,3 leke nga 119 qe ishte nje dite me pare, ndersa u shit me 119,2 nga 120 qe ishte te dielen. Ndersa, ne kembim me euron monedha vendase ka ruajtuar te njejtat vlera si nje dite me pare. Ndryshimet ne vleren e kembimit ndermjet lekut dhe dollarit po vijne si rezultat i ndryshimeve ne tregjet nderkombetare. Tashme eshte e qarte se kembimi me vlera mjaft te ulta i valutes amerikane po vjen per shkak te nje politike qe po ndjek administrata e presidentit Bush per kete qellim. Analistet ne gazeten " Financial Times " shpjegojne se, ne disa peridha kurset e kembimit nuk perbejne element shqetesues per ekonomine. Dihet tashme se performanca e ekonomise amerikane eshte me e qendrueshme se ajo e 12 vendeve te Bashkimit Monetar te BE, edhe pse USD ka humbur qe prej fillimit te vitit ne kembim me monedhen e perbashket euro, 26 per qind. Korelacioni, ekonomi e qendrueshme monedhe e qendrueshme ka rene. Tani vlera e monedhave ne kurset e kembimit po fiksohet nga normat e interesit qe bankat qendrore te vendeve perkatese po ndjekin. Rezerva Federale ne SHBA ne rolin e bankes qendore po mban nje norme interesi te ulet per USD qe nuk i kalon te 1,25 per qind, ndersa Banka Qendrore Europiane po mban normen e interesit per euron 2,25 per qind.
  PAUCA SED MATURA

 20. #60
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Mesa po shof une deklaratat e Bushit jane nje bllof i vertet. Ai e ben kete per te forcuar besimin e munguar tek dollari pasi askush ska me besim te investoje tek kjo valute.
  PAUCA SED MATURA

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fabula dhe gazmore
  Nga Xhexho nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 18-01-2010, 09:49
 2. Bursa Shqipėtare
  Nga Gerrard nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
 3. Nga Cumcakizi tek dollari, inflacioni i mashtrimit per seks.
  Nga R2T nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 28-07-2004, 18:46
 4. Euro apo dollari?! Cila monedhė ėshtė mė e sigurt?!
  Nga INDRITI nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2004, 17:35
 5. Dollari nė Tiranė?
  Nga PINK nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-02-2004, 11:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •