Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1

  Konica se meriton te jepet n shkolla, Vazhdimi i Degradimit Kulturor

  Kronik nga takimi i nj shkrimtari me gjimnazist. N Ministrin e Kulturs adoleshentve u deklamohet i vjetruar Zhyl Verni, ndrsa Faik Konica nj shkrimtar q ssht shkrimtar dhe q nuk e meriton t jet n tekstet e shkollave. Ja gjuha e t rriturve n nj mjedis zyrtar q ndrron t bj politik pr librin me porosi t qeveris. Nj akt sjellje q manifestoi konsiderata prmuese pr autor dhe letrsin

  Sakrilegje n Ministrin e Kulturs: Zhyl Verni mod e vjetr. Konica, jo n tekstet shkollore
  Dy drejtori t Ministris s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve pritn dje n mjediset e tyre gjimnazist t shkolls Andon Z. ajupi. Si fillim, qllim ishte prezantimi T rinjt pran librit, cikl takimesh me shkrimtar shqiptar, ide e Drejtoris s Politikave Rinore dhe asaj t Arteve dhe Letrave. N vazhdim nxnsve iu krkua mendim, nj list autorsh dhe veprash q tjua sjellin dhurat n librarit e shkollave. M posht prshkruhet ajo q ndodhi.
  Ju duhet t keni mendime interesante, na thoni far doni t lexoni dhe tjua sjellim n bibliotekn e shkolls. Ne kemi menduar q ju t bheni protagonist. Ja, kemi ktu nj nga shkrimtart shum t dashur pr ju. Mos kini absolutisht asnj hezitim.
  Ishin sjell prej msueseve pr nj takim pr letrsin, kurse tani po iu bhej nj ftes pr debat dhe prball kishin shkrimtarin Viktor Canosinaj.
  Fjaln e mori shkrimtari i cili tha se e shikon projektin si nj mundsi pr t zbuluar talente t rinj, shkrimtart e ardhshm dhe jo si nj guid drejt autorve q duhet t lexojn. Ai u ndal te problemet sociale, tek varfria e prindrve pr tiu bler libra fmijve, tek fundi i 15 ditshit. Konkret n shembuj, ai tha se njerzit skan t blejn Un jam e kuqja e Pamukut, nj libr 1200 lek.
  P rojektin T rinjt pran librit e shikonte si shans edhe pr konkurse pr t rinjt, krijimet e t cilve do t gjenin suportin e Ministris s Kulturs pr botim dhe q m pas kto botime do t qarkullonin n t gjitha gjimnazet.
  Pra ka nj mij e nj mnyra pr ta mbajtur t riun t lidhur me librin. Kshtu q lajmi se interneti do t sjell fundin e letrsis sht pr t mse i rrem.
  Problemi sipas tij sht tek mungesa e librave pr adoleshent ose m sakt e autorve q shkruajn pr adoleshent dhe q i njohin mir problemet e ksaj moshe.
  Me njrn dor q bnte vajtje-ardhje nga zemra drejt kokave t gjimnazistve - kur thoshte ju dora i shkonte drejt zemrs dhe kur thoshte un drejtohej pr nga ata - nuk hezitoi t deklaroj q sht e gabuar tju krkosh sot fmijve t lexojn Zhyl Vernin. Nuk kam pr ti kuptuar kurr njerzit q fusin n librari dhe biblioteka emra t till. Nuk ka kuptim, q n nj koh kur lshohen sonda n Mars, fmijt t lexojn fantazi t krijuara n gjysmn e dyt t shekullit t 19-t. Duke shprehur bindjen q Zhyl Verni duhet futur n muze, shtoi se Ministria e Arsimit dhe Shkencs duhet ta rishoh edhe nj her listn e autorve q i sugjerohet shkollave.
  Ermir Nika, specialist i librit prej vitesh n MTKRS tha se n kt takim gjimnazistt do t njiheshin me drejtuesit e politikave n fush t librit t cilt duan t din se far shijesh leximi kan t rinjt. Fundja Ministria e Kulturs edhe mund t mbshtes krijimtarin tuaj. Mund t bhen konkurse pr esen apo shkrime.
  Kemi nevoj t lexohemi dhe t vlersohemi. T promovojm vetveten dhe t shfaqim vlera, u shpreh nj vajz, lexuese e rregullt n fmini e librave t Viktor Canosinajt.
  Prpjekja pr tu nxjerr nxnsve emra autorsh q do t donin t kishin n bibliotekat e shkollave po dshtonte dhe me propozim t shkrimtarit t ftuar, u vendos q nxnsit t plotsonin nj formular tip n shkollat e tyre.
  Gjimnazistt e ajupit po shfaqnin hutim, padurim, dhe m n fund nj vajz q krcente nga vendi sa her do ta merrte fjaln, e skuqur deri n rrz t veshit tha moshatarve t saj nuk u plqejn librat historik, filozofik dhe psikologjik. Pjesa m e madhe trhiqen prej librave q flasin pr histori dashurie. Un jo, un sapo kam prfunduar Dashuria e par t Turgenievit. M vjen shum keq q nuk kam lexuar akoma Znj. Bovari.
  Shkrimtari i ftuar, me nj shembull tjetr nga jeta e prditshme tregoi se si nj her n nj librari t Tirans, vuri re nj vajz, afro 22 vjee duhej t ishte upa, q kishte bler, pa frik, 30 mij lek libra. Dhe e pyeti prse nuk bleve asnj autor shqiptar. Ajo iu prgjigj q m kan thn prindrit mos lexo shkrimtar shqiptar. Pastaj Canosinaj tha se un e kuptoj dhe u jap t drejt ktyre prindrve q si un jan rritur n shkoll me nj letrsi mizerje q kur e kujton t provokon t vjella. Kurse sot panorama e letrsis shqiptare ka ndryshuar.
  Nuk sht dakord as me faktin q n tekstet e shkollave futen autor q nuk e meritojn, dhe pr ta thn tro nuk e meriton Faik Konica publicist i mrekullueshm po q nuk sht shkrimtar.
  Asnj lloj reagimi nuk ngjalli aty pr aty kjo deklarat e shkrimtarit t dashur.
  Vrejtja q nxnsit kishin pr librat shqiptar, ishte ngurtsia e tyre. N t vrtet ata ndihen m t lir se personazhet dhe realitetet q lexojn.
  Nj nga msueset e letrsis s ajupit tha se duhet br m shum pr bibliotekat pastaj t shkojm tek leximi. Ide q Canosinaj e pret n mes. Ai kujtoi gjendjen e bibliotekave tona ku duhet t shkosh me 25 maska se t z alergjia. Jan gjith myk. Kurse bibliotekat e lagjes i gjen mbyllur dit e nat.
  Po skeni faj, tha nj nga specialistt e Ministris. Faji sht tamam i bibliotekave q sjan plot. N vendet evropiane t rinjt jan shum t ndrgjegjshm. Por ka disa faktor q ndikojn. Ndikon familja, ndikon shkolla. Ju vet sduhet t keni frik nga letrsia. Ja, na thoni a ndiheni prgjegjs pr vlerat q zgjidhni? Se individi duhet t jet prgjegjs pr at q zgjedh. M kujtohet q Bill Klinton n nj takim q ka patur dikur n Amerik me t rinjt u ka thn: Merruni vetm me libra dhe arte, pr t tjerat mendon shteti. Edhe ju, ja na thoni a keni paragjykime pr letrsin shqipe dhe autor t saj?
  Pr msuesen Elida Qenami kjo ishte nj iniciativ q e pati t mirn tek debati q ndezi tek nxnsit, edhe pse i duket dika q nuk shpreson se do t zgjas m shum se disa dit. Problemi m i rndsishsm n kt moment jan bibliotekat. Numri i titujve dhe kopjet jan t pakta, kjo sht e vrtet, por bibliotekat e shkolls jan t hapura vetm gjat kohs kur nxnsit jan n msim. Nse dikush do ta frekuentoj i duhet q t lr msimin. E vetmja marrdhenie q kan nxnsit me bibliotekn sht marrja dhe dorzimi i librave. Sa pr propozimin e Viktor Canosinajt se Konica nuk e meriton t jet n tekstet e shkollave, duke vn buzn n gaz Elida prgjigjet se ky autor, prfaqsues i muar i realizmit kritik, dhe kritik i pashoq i miteve t bots shqiptare, trajtohet n shkoll me nj objeksion t caktuar. N fakt halli i bashkkohsve sht tek ajo list q sugjeron pr shkollat Ministria e Arsimit. Pr Elidn kjo list ka t mirat dhe t kqijat e saj. Msuesi sht i lir t zgjedh mes ktyre propozimeve autort e duhur. Ka edhe nj an t keqe. N kt list ka edhe emra autorsh q nuk prcjellin vlera qytetarie por q kan zn nj vend pr shkak se jan pjes e klaneve t caktuara.  Mendimet tona:

  Por kush sht shkrimtari Viktor Canosinaj? Fjalt e tij, do na tregojn kush sht ky shkrimtar. Viktor Canosinaj: Mendoj se ne shqiptart e njohim pak veten ton, pak historin dhe shum pak rrnjt nga vijm. Ky njeri ssht Shqiptar, por shqipfoles. Dy fjal vetm duhen qe te karakterizojn kt njeri: propagandist, antishqiptar.
  Fan Noli quan Faik Konicn kryelronjsi i gjuhs son dhe stilist i prkryer. Cili sht shkaku i bsimit t Viktor Canosinajt Faik Konica nuk meriton t futet n shkollat? Le te shikojm krimet e Faik Konics:
  Ky sht krimi i Faik Konics pr Viktor Canosinajin.
  Faik Konica: T lidhim besa besn, t luftojm pr t drejtat e pr nderin e Shqiperis dhe tu rfejm t huajve se rrojm e duam te rrojme me nder n vendin ton.
  Si duket pr Viktor Canosinajin vlerat e prjetshme, t Atdhedashuris, Liridashuris, Bess, dhe Nderit nuk meritojn t futen n shkollat.
  PD e PS kan prdorur fuqin, pr t ardhsmen e tyre, jo pr t ardhshmen e rinis shqiptare.

  Duke kuptuar besimet e Viktor Canosinajt, lindet nj tjetr pyetje:
  Pse nj antishqiptar punon pr Ministrin e Kulturs ?
  T tr e dim prgjigjenuntit gjith.
  Pyetja sht:
  Do lejojm vazhdimin e degradimit?


  http://rilindja.wordpress.com/2009/0...imit-kulturor/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Kush eshte ky robi Canosinajin qe te gjykoje Faik Konicen?
  Tipa te tille duhen ekzekutuar.

 3. #3
  Me duket se e ka Cenosinaj dhe Canosinaj. Sidoqofte edhe ky i shtohet listes se pseudointelektualeve qe kohet e fundit po vene ne pikepyetje shume figura te kombit. Mire qe skane referenca se do kishin filluar te merreshin dhe me Baton e Teuten. Njerez te cuditshem mban kjo toke.

 4. #4
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  ncncnnc Nje tjeter xhevahir nga pseudo-intelektualet shqiptare! Mua keto me duken provokime se s'ka sesi individe te tille te ndyjne letersine shqiptare ne kete fare feje. Mos do na shpallin dhe Naimin demode tani? Turp ministrive qe i nxjerr keto fare mostrash te japin mendimet e tyre.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 5. #5
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Cdo dite po paraqitet ndokush si ky tipi dhe po mundohen qe te degradojne meritat e heronjeve te kombit nuk po mund ti kuptoje keta se cka po i shtyen qe te flasin ne kete menyre per njerze te cilet nuk kursyen asgje nga vetja qe sot Shqiperia te jete ku eshte sot
  Siq duket si shume te tjere edhe ky tipi qenka i shtyre nga qarqe te cilat cdo dite punojne qe te destabilizojne shoqerine shqiptare ne shume menyra qoft edhe ne kete menyre
  Ndryshuar pr her t fundit nga YlliRiaN : 21-01-2009 m 15:57

 6. #6
  Fillimisht duhet te kuptojme kete: Ministria spunon per Kombin Shqiptar, por per PUSHTETIN.
  Cdo Pushtet sdo nje Shqiptar te lire, sepse Shqiptari i lire eshte i RREZIKSHEM. Nje Shqiptar, qe ka vlera(dhe jo pseudovlera) si Liridashuria, dhe Atdhedashuria, sdo lejonte te tradhetare si Berisha, Nano, e Rama te shkaterrojne Atdheun.  p.s Po doni, kaloni komentet ne blog.
  Faleminderit

 7. #7
  ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
  Antarsuar
  06-01-2009
  Vendndodhja
  HeRe... TheRe... NoWheRe...
  Postime
  1,251
  U kush na paska fol...Ky shkrimtari per "adoleshentat" e klases se pest....Ky qe na kritikoka nje prej shkrimtarve me te vlersuar shqiptar, nje shkrimtar qe i ka dhen letersis shqiptare kryevepra...pastaj ca esht kjo pun,nxensit nuk e din se ke do takojn? Nuk dihet pse jan thirr aty? Se di pse po me duket nje prej marifeteve te shumta te ksaj qeverie per tu ber lavazh truri robve...e ksaj rralle gjimnazistave...Gjynah
  Really Dude... Get A Life!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Antarsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024
  edhe nje buqete me brockulla kundrejt Faik Konices prej nje ..................eq i dalte Faiku ne ender i dalte ......prandaj dhe i ndjeri Faik tha ato qe tha per Shqiperin se edhe ne ato kohera, plehera te tilla si ky Cenosinaj ia kishin nxjerre kete vend prej zemre....sa poshte kemi rene?????????

 9. #9
  Citim Postuar m par nga cool_shqype Lexo Postimin
  sa poshte kemi rene?????????
  Ke te drejte vella, kemi rene shume poshte.
  Por nje gje mbetet vetem tani, te ngrihemi larte

 10. #10
  ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
  Antarsuar
  06-01-2009
  Vendndodhja
  HeRe... TheRe... NoWheRe...
  Postime
  1,251
  Citim Postuar m par nga Collectivemind Lexo Postimin
  Ke te drejte vella, kemi rene shume poshte.
  Por nje gje mbetet vetem tani, te ngrihemi larte
  Me kto lloj majmunesh rreth e rrotull??? Si veshtir me duket, sepse sado qe te mundohemi qe te ngrihemi lart,kta palaco do e gjejn nje mnyr per te na ul prap posht...
  Really Dude... Get A Life!!!

 11. #11
  Citim Postuar m par nga Adaes Lexo Postimin
  Me kto lloj majmunesh rreth e rrotull??? Si veshtir me duket, sepse sado qe te mundohemi qe te ngrihemi lart,kta palaco do e gjejn nje mnyr per te na ul prap posht...
  une moter kur jam i semur, marr ilae, qe te ngordhin parasitat.
  E njejta gje duhet te behet dhe ne Shqiperi. Nuk e do Shqiperine, z. Canosinaj? Ik nga Shqiperia.

 12. #12
  Ky Canosinaj shkruante libra me aventura per femije,nga na doli kaq i zgjuar per te gjykuar Konicen tani?

 13. #13
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Citim Postuar m par nga Collectivemind Lexo Postimin
  Kronik nga takimi i nj shkrimtari me gjimnazist. N Ministrin e Kulturs adoleshentve u deklamohet i vjetruar Zhyl Verni, ndrsa Faik Konica nj shkrimtar q s’sht shkrimtar dhe q nuk e meriton t jet n tekstet e shkollave. Ja gjuha e t rriturve n nj mjedis zyrtar q ndrron t bj politik pr librin me porosi t qeveris. Nj akt sjellje q manifestoi konsiderata prmuese pr autor dhe letrsin

  Sakrilegje n Ministrin e Kulturs: Zhyl Verni mod e vjetr. Konica, jo n tekstet shkollore
  Dy drejtori t Ministris s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve pritn dje n mjediset e tyre gjimnazist t shkolls “Andon Z. ajupi”. Si fillim, qllim ishte prezantimi “T rinjt pran librit”, cikl takimesh me shkrimtar shqiptar, ide e Drejtoris s Politikave Rinore dhe asaj t Arteve dhe Letrave. N vazhdim nxnsve iu krkua mendim, nj list autorsh dhe veprash q t’jua sjellin “dhurat” n librarit e shkollave. M posht prshkruhet ajo q ndodhi.
  ”Ju duhet t keni mendime interesante, na thoni far doni t lexoni dhe t’jua sjellim n bibliotekn e shkolls. Ne kemi menduar q ju t bheni protagonist. Ja, kemi ktu nj nga shkrimtart shum t dashur pr ju. Mos kini absolutisht asnj hezitim.”
  Ishin sjell prej msueseve pr nj takim pr letrsin, kurse tani po iu bhej nj ftes pr debat dhe prball kishin shkrimtarin Viktor Canosinaj.
  Fjaln e mori shkrimtari i cili tha se e shikon projektin si nj mundsi pr t zbuluar talente t rinj, shkrimtart e ardhshm dhe jo si nj guid drejt autorve q duhet t lexojn. Ai u ndal te problemet sociale, tek varfria e prindrve pr t’iu bler libra fmijve, tek fundi i 15 ditshit. Konkret n shembuj, ai tha se njerzit s’kan t blejn “Un jam e kuqja” e Pamukut, nj libr 1200 lek.
  P rojektin “T rinjt pran librit” e shikonte si shans edhe pr konkurse pr t rinjt, krijimet e t cilve do t gjenin “suportin” e Ministris s Kulturs pr botim dhe q m pas kto botime do t qarkullonin n t gjitha gjimnazet.
  Pra ka nj mij e nj mnyra pr ta mbajtur t riun t lidhur me librin. Kshtu q lajmi se “interneti do t sjell fundin e letrsis” sht pr t mse i rrem.
  Problemi sipas tij sht tek mungesa e librave pr adoleshent ose m sakt e autorve q shkruajn pr adoleshent dhe q i njohin mir problemet e ksaj moshe.
  Me njrn dor q bnte vajtje-ardhje nga zemra drejt kokave t gjimnazistve - kur thoshte “ju” dora i shkonte drejt zemrs dhe kur thoshte “un” drejtohej pr nga ata - nuk hezitoi t deklaroj q sht e gabuar t’ju krkosh sot fmijve t lexojn Zhyl Vernin. “Nuk kam pr t’i kuptuar kurr njerzit q fusin n librari dhe biblioteka emra t till. Nuk ka kuptim, q n nj koh kur lshohen sonda n Mars, fmijt t lexojn fantazi t krijuara n gjysmn e dyt t shekullit t 19-t”. Duke shprehur bindjen q Zhyl Verni duhet futur n muze, shtoi se Ministria e Arsimit dhe Shkencs duhet ta rishoh edhe nj her listn e autorve q i sugjerohet shkollave.
  Ermir Nika, specialist i librit prej vitesh n MTKRS tha se n kt takim gjimnazistt do t njiheshin me drejtuesit e politikave n fush t librit t cilt duan t din se far shijesh leximi kan t rinjt. Fundja Ministria e Kulturs edhe mund t mbshtes krijimtarin tuaj. Mund t bhen konkurse pr esen apo shkrime.
  “Kemi nevoj t lexohemi dhe t vlersohemi. T promovojm vetveten dhe t shfaqim vlera”, u shpreh nj vajz, lexuese e rregullt n fmini e librave t Viktor Canosinajt.
  Prpjekja pr t’u nxjerr nxnsve emra autorsh q do t donin t kishin n bibliotekat e shkollave po dshtonte dhe me propozim t shkrimtarit t ftuar, u vendos q nxnsit t plotsonin nj formular tip n shkollat e tyre.
  Gjimnazistt e “ajupit” po shfaqnin hutim, padurim, dhe m n fund nj vajz q krcente nga vendi sa her do ta merrte fjaln, e skuqur deri n rrz t veshit tha moshatarve t saj nuk u plqejn librat historik, filozofik dhe psikologjik. Pjesa m e madhe trhiqen prej librave q flasin pr histori dashurie. “Un jo, un sapo kam prfunduar “Dashuria e par” t Turgenievit. M vjen shum keq q nuk kam lexuar akoma “Znj. Bovari”.”
  Shkrimtari i ftuar, me nj shembull tjetr nga jeta e prditshme tregoi se si nj her n nj librari t Tirans, vuri re nj vajz, afro 22 vjee duhej t ishte upa, q kishte bler, pa frik, 30 mij lek libra. Dhe e pyeti prse nuk bleve asnj autor shqiptar. Ajo iu prgjigj q m kan thn prindrit mos lexo shkrimtar shqiptar. Pastaj Canosinaj tha se un e kuptoj dhe u jap t drejt ktyre prindrve q si un jan rritur n shkoll “me nj letrsi mizerje q kur e kujton t provokon t vjella. Kurse sot panorama e letrsis shqiptare ka ndryshuar.”
  Nuk sht dakord as me faktin q n tekstet e shkollave futen autor q nuk e meritojn, dhe pr ta thn tro nuk e meriton Faik Konica “publicist i mrekullueshm po q nuk sht shkrimtar”.
  Asnj lloj reagimi nuk ngjalli aty pr aty kjo deklarat e shkrimtarit t dashur.
  Vrejtja q nxnsit kishin pr librat shqiptar, ishte ngurtsia e tyre. N t vrtet ata ndihen m t lir se personazhet dhe realitetet q lexojn.
  Nj nga msueset e letrsis s “ajupit” tha se duhet br m shum pr bibliotekat pastaj t shkojm tek leximi. Ide q Canosinaj e pret n mes. Ai kujtoi gjendjen e bibliotekave tona ku duhet t shkosh me 25 maska se t z alergjia. Jan gjith myk. Kurse bibliotekat e lagjes i gjen mbyllur dit e nat.
  Po s’keni faj, tha nj nga specialistt e Ministris. Faji sht tamam i bibliotekave q s’jan plot. N vendet evropiane t rinjt jan shum t ndrgjegjshm. Por ka disa faktor q ndikojn. Ndikon familja, ndikon shkolla. Ju vet s’duhet t keni frik nga letrsia. Ja, na thoni a ndiheni prgjegjs pr vlerat q zgjidhni? Se individi duhet t jet prgjegjs pr at q zgjedh. M kujtohet q Bill Klinton n nj takim q ka patur dikur n Amerik me t rinjt u ka thn: “Merruni vetm me libra dhe arte, pr t tjerat mendon shteti”. Edhe ju, ja na thoni a keni paragjykime pr letrsin shqipe dhe autor t saj?
  Pr msuesen Elida Qenami kjo ishte nj iniciativ q e pati t mirn tek debati q ndezi tek nxnsit, edhe pse i duket dika q nuk shpreson se do t zgjas m shum se disa dit. Problemi m i rndsishsm n kt moment jan bibliotekat. Numri i titujve dhe kopjet jan t pakta, kjo sht e vrtet, por bibliotekat e shkolls jan t hapura vetm gjat kohs kur nxnsit jan n msim. Nse dikush do ta frekuentoj i duhet q t lr msimin. E vetmja marrdhenie q kan nxnsit me bibliotekn sht marrja dhe dorzimi i librave. Sa pr “propozimin” e Viktor Canosinajt se Konica nuk e meriton t jet n tekstet e shkollave, duke vn buzn n gaz Elida prgjigjet se ky autor, prfaqsues i muar i realizmit kritik, dhe kritik i pashoq i miteve t bots shqiptare, trajtohet n shkoll me nj objeksion t caktuar. N fakt halli i bashkkohsve sht tek ajo list q sugjeron pr shkollat Ministria e Arsimit. Pr Elidn kjo list ka t mirat dhe t kqijat e saj. Msuesi sht i lir t zgjedh mes ktyre propozimeve autort e duhur. Ka edhe nj an t keqe. N kt list ka edhe emra autorsh q nuk prcjellin vlera qytetarie por q kan zn nj vend pr shkak se jan pjes e klaneve t caktuara.  Mendimet tona:

  Por kush sht shkrimtari Viktor Canosinaj? Fjalt e tij, do na tregojn kush sht ky “shkrimtar”. Viktor Canosinaj: Mendoj se ne shqiptart e njohim pak veten ton, pak historin dhe shum pak rrnjt nga vijm. Ky njeri ssht Shqiptar, por shqipfoles. Dy fjal vetm duhen qe te karakterizojn kt njeri: propagandist, antishqiptar.
  Fan Noli quan Faik Konicn “kryelronjsi i gjuhs son” dhe “stilist i prkryer”. Cili sht shkaku i bsimit t Viktor Canosinajt “Faik Konica nuk meriton t futet n shkollat”? Le te shikojm “krimet” e Faik Konics:
  Ky sht “krimi” i Faik Konics pr Viktor Canosinajin.
  Faik Konica: “ T lidhim besa besn, t luftojm pr t drejtat e pr nderin e Shqiperis dhe t’u rfejm t huajve se rrojm e duam te rrojme me nder n vendin ton.”
  Si duket pr Viktor Canosinajin vlerat e prjetshme, t Atdhedashuris, Liridashuris, Bess, dhe Nderit nuk meritojn t futen n shkollat.
  PD e PS kan prdorur fuqin, pr t ardhsmen e tyre, jo pr t ardhshmen e rinis shqiptare.

  Duke kuptuar besimet e Viktor Canosinajt, lindet nj tjetr pyetje:
  Pse nj antishqiptar punon pr Ministrin e Kulturs ?
  T tr e dim prgjigjen…un…ti…t gjith….
  Pyetja sht:
  Do lejojm vazhdimin e degradimit?


  http://rilindja.wordpress.com/2009/0...imit-kulturor/  Te shkretet nxenes me shpelarjen e trurit qe paskan pesuar. Ky ka dashur ndonje adoleshent nga ata qe te japin uje ne bisht te luges qe ta bente t'i vinte mendja verdalle e t'i thoshte per shembull: ia ke fut kot xhaxhi Viktor, para se te guxosh te merresh me vlerat e Konices e me fantazine e Zhyl Vernit, behu njehere Konica e Zhyl Vern.

  A e di njeri se c'permbajtje ka kjo lista qe jep si rekomandim Ministria e Arsimit?

 14. #14
  ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
  Antarsuar
  06-01-2009
  Vendndodhja
  HeRe... TheRe... NoWheRe...
  Postime
  1,251
  Citim Postuar m par nga Collectivemind Lexo Postimin
  une moter kur jam i semur, marr ilae, qe te ngordhin parasitat.
  E njejta gje duhet te behet dhe ne Shqiperi. Nuk e do Shqiperine, z. Canosinaj? Ik nga Shqiperia.
  Duhet, po nuk behet...Njerz si puna e ktij i kan krahet e ngroht, mbrohen nga peshqit e medhenj...Pastaj shifni dhe reagimin e gjimnazistave...nuk reaguan...
  Ca do te thot kjo,mund te ma shpjegoj njeri? Deri ne ca pike do arrijm kshu? Kta adoleshent nuk jan edhe aq te vegjel sa te mos kundershtojn idet e nje xhaxhi shkrimtari. Sidomos kur idet e ktij bien ndesh me iden e pergjithshme mbi letersin shqiptare...Per mendimin tim eshte edhe gabimi i gjimnazistave qe skan kundershtu.
  Really Dude... Get A Life!!!

 15. #15
  Citim Postuar m par nga Adaes Lexo Postimin
  Pastaj shifni dhe reagimin e gjimnazistave...nuk reaguan...

  Ca do te thot kjo,mund te ma shpjegoj njeri? Deri ne ca pike do arrijm kshu? Kta adoleshent nuk jan edhe aq te vegjel sa te mos kundershtojn idet e nje xhaxhi shkrimtari.
  Ti me te drejte e ben kete pyetje por me pare do ishte me e drejte te ngrihej pyetja tjeter: A jane ne gjendje ata gjimnaziste ti pergjigjen atij? Me ate nivel qe eshte katandisur mesimdhenia dhe interesi ndaj lendeve sidomos letersise aty, a kane mbetur me nxenes ne gjendje fillimisht te kuptojne per cfare behet fjale e me pas te jene ne gjendje per tu pergjigjur? Sa nga ky brez i sotem i gjimnazistave e njohin Konicen apo lexuar dicka prej tij?

 16. #16
  ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
  Antarsuar
  06-01-2009
  Vendndodhja
  HeRe... TheRe... NoWheRe...
  Postime
  1,251
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Ti me te drejte e ben kete pyetje por me pare do ishte me e drejte te ngrihej pyetja tjeter: A jane ne gjendje ata gjimnaziste ti pergjigjen atij? Me ate nivel qe eshte katandisur mesimdhenia dhe interesi ndaj lendeve sidomos letersise aty, a kane mbetur me nxenes ne gjendje fillimisht te kuptojne per cfare behet fjale e me pas te jene ne gjendje per tu pergjigjur? Sa nga ky brez i sotem i gjimnazistave e njohin Konicen apo lexuar dicka prej tij?
  Aty doja te dilja edhe un.Sa te pergatitur jan kta adoleshent per nje debat te till kulturor?...Dhe sa posht do bjer arsimi ne vendin ton? pastaj lind dhe pytja, deri ne ca pike u behet lavazh truri ktyre studenteve ne raste te tilla? Sepse do ishte e tmerrshme qe tu besonin fjalve te ktij shkrimtari dhe te bindeshin se jan te verteta, pa pasur njohuri me perpara per filan tem diskutimi.
  Really Dude... Get A Life!!!

 17. #17
  Te tere pajtohemi qe gjendja eshte SHUME E KEQE.
  Por po ju pyes, vellezer dhe motera, pse e tolerojme kete gjendje>??

 18. #18
  Besoj e dini kush e ka thn ( po e parafrazoj):
  "O, Zot ruaje Shqiprin prej shqiptarve"

  P.S. Besoj aso kohe nuk ka ekzistuar termi: shqipfols
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 19. #19
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Citim Postuar m par nga Adaes Lexo Postimin
  Aty doja te dilja edhe un.Sa te pergatitur jan kta adoleshent per nje debat te till kulturor?...Dhe sa posht do bjer arsimi ne vendin ton? pastaj lind dhe pytja, deri ne ca pike u behet lavazh truri ktyre studenteve ne raste te tilla? Sepse do ishte e tmerrshme qe tu besonin fjalve te ktij shkrimtari dhe te bindeshin se jan te verteta, pa pasur njohuri me perpara per filan tem diskutimi.


  Nuk e keni mire ketu, sepse adoleshentet qe zgjidhen per te shkuar deri ne perfaqesime te ketij lloji (ne emer te shkolles) pergjithesisht i zgjedhin te jene nxenes te mire dhe "jo-te rrezikshem", sepse ne rast se jane "te rrezikshem" (apo sic e thashe me lart nga ata qe te japin uje ne bisht te luges), mund ta vendose mesuesen ne nje pozite te palakmueshme. Vetem ndonjehere papritmas i dalin te perzgjedhurit jashte parashikimeve, atehere pasojat jane jo aq te kendshme.
  Ne kete mes fajtore se pari jane Ministria qe zgjedh nje bashkebisedues te tille si ky zotnia ne fjale dhe mesuesja qe nuk ben debat me te e keta zoterinjte e ministrise poashtu. Te pakten me perballje ne debat te rregullonin pak gabimin e perzgjedhjes.

 20. #20
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Citim Postuar m par nga Collectivemind Lexo Postimin
  Kronik nga takimi i nj shkrimtari me gjimnazist. N Ministrin e Kulturs adoleshentve u deklamohet i vjetruar Zhyl Verni, ndrsa Faik Konica nj shkrimtar q ssht shkrimtar dhe q nuk e meriton t jet n tekstet e shkollave. Ja gjuha e t rriturve n nj mjedis zyrtar q ndrron t bj politik pr librin me porosi t qeveris. Nj akt sjellje q manifestoi konsiderata prmuese pr autor dhe letrsin

  Sakrilegje n Ministrin e Kulturs: Zhyl Verni mod e vjetr. Konica, jo n tekstet shkollore
  Dy drejtori t Ministris s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve pritn dje n mjediset e tyre gjimnazist t shkolls Andon Z. ajupi. Si fillim, qllim ishte prezantimi T rinjt pran librit, cikl takimesh me shkrimtar shqiptar, ide e Drejtoris s Politikave Rinore dhe asaj t Arteve dhe Letrave. N vazhdim nxnsve iu krkua mendim, nj list autorsh dhe veprash q tjua sjellin dhurat n librarit e shkollave. M posht prshkruhet ajo q ndodhi.
  Ju duhet t keni mendime interesante, na thoni far doni t lexoni dhe tjua sjellim n bibliotekn e shkolls. Ne kemi menduar q ju t bheni protagonist. Ja, kemi ktu nj nga shkrimtart shum t dashur pr ju. Mos kini absolutisht asnj hezitim.
  Ishin sjell prej msueseve pr nj takim pr letrsin, kurse tani po iu bhej nj ftes pr debat dhe prball kishin shkrimtarin Viktor Canosinaj.
  Fjaln e mori shkrimtari i cili tha se e shikon projektin si nj mundsi pr t zbuluar talente t rinj, shkrimtart e ardhshm dhe jo si nj guid drejt autorve q duhet t lexojn. Ai u ndal te problemet sociale, tek varfria e prindrve pr tiu bler libra fmijve, tek fundi i 15 ditshit. Konkret n shembuj, ai tha se njerzit skan t blejn Un jam e kuqja e Pamukut, nj libr 1200 lek.
  P rojektin T rinjt pran librit e shikonte si shans edhe pr konkurse pr t rinjt, krijimet e t cilve do t gjenin suportin e Ministris s Kulturs pr botim dhe q m pas kto botime do t qarkullonin n t gjitha gjimnazet.
  Pra ka nj mij e nj mnyra pr ta mbajtur t riun t lidhur me librin. Kshtu q lajmi se interneti do t sjell fundin e letrsis sht pr t mse i rrem.
  Problemi sipas tij sht tek mungesa e librave pr adoleshent ose m sakt e autorve q shkruajn pr adoleshent dhe q i njohin mir problemet e ksaj moshe.
  Me njrn dor q bnte vajtje-ardhje nga zemra drejt kokave t gjimnazistve - kur thoshte ju dora i shkonte drejt zemrs dhe kur thoshte un drejtohej pr nga ata - nuk hezitoi t deklaroj q sht e gabuar tju krkosh sot fmijve t lexojn Zhyl Vernin. Nuk kam pr ti kuptuar kurr njerzit q fusin n librari dhe biblioteka emra t till. Nuk ka kuptim, q n nj koh kur lshohen sonda n Mars, fmijt t lexojn fantazi t krijuara n gjysmn e dyt t shekullit t 19-t. Duke shprehur bindjen q Zhyl Verni duhet futur n muze, shtoi se Ministria e Arsimit dhe Shkencs duhet ta rishoh edhe nj her listn e autorve q i sugjerohet shkollave.
  Ermir Nika, specialist i librit prej vitesh n MTKRS tha se n kt takim gjimnazistt do t njiheshin me drejtuesit e politikave n fush t librit t cilt duan t din se far shijesh leximi kan t rinjt. Fundja Ministria e Kulturs edhe mund t mbshtes krijimtarin tuaj. Mund t bhen konkurse pr esen apo shkrime.
  Kemi nevoj t lexohemi dhe t vlersohemi. T promovojm vetveten dhe t shfaqim vlera, u shpreh nj vajz, lexuese e rregullt n fmini e librave t Viktor Canosinajt.
  Prpjekja pr tu nxjerr nxnsve emra autorsh q do t donin t kishin n bibliotekat e shkollave po dshtonte dhe me propozim t shkrimtarit t ftuar, u vendos q nxnsit t plotsonin nj formular tip n shkollat e tyre.
  Gjimnazistt e ajupit po shfaqnin hutim, padurim, dhe m n fund nj vajz q krcente nga vendi sa her do ta merrte fjaln, e skuqur deri n rrz t veshit tha moshatarve t saj nuk u plqejn librat historik, filozofik dhe psikologjik. Pjesa m e madhe trhiqen prej librave q flasin pr histori dashurie. Un jo, un sapo kam prfunduar Dashuria e par t Turgenievit. M vjen shum keq q nuk kam lexuar akoma Znj. Bovari.
  Shkrimtari i ftuar, me nj shembull tjetr nga jeta e prditshme tregoi se si nj her n nj librari t Tirans, vuri re nj vajz, afro 22 vjee duhej t ishte upa, q kishte bler, pa frik, 30 mij lek libra. Dhe e pyeti prse nuk bleve asnj autor shqiptar. Ajo iu prgjigj q m kan thn prindrit mos lexo shkrimtar shqiptar. Pastaj Canosinaj tha se un e kuptoj dhe u jap t drejt ktyre prindrve q si un jan rritur n shkoll me nj letrsi mizerje q kur e kujton t provokon t vjella. Kurse sot panorama e letrsis shqiptare ka ndryshuar.
  Nuk sht dakord as me faktin q n tekstet e shkollave futen autor q nuk e meritojn, dhe pr ta thn tro nuk e meriton Faik Konica publicist i mrekullueshm po q nuk sht shkrimtar.
  Asnj lloj reagimi nuk ngjalli aty pr aty kjo deklarat e shkrimtarit t dashur.
  Vrejtja q nxnsit kishin pr librat shqiptar, ishte ngurtsia e tyre. N t vrtet ata ndihen m t lir se personazhet dhe realitetet q lexojn.
  Nj nga msueset e letrsis s ajupit tha se duhet br m shum pr bibliotekat pastaj t shkojm tek leximi. Ide q Canosinaj e pret n mes. Ai kujtoi gjendjen e bibliotekave tona ku duhet t shkosh me 25 maska se t z alergjia. Jan gjith myk. Kurse bibliotekat e lagjes i gjen mbyllur dit e nat.
  Po skeni faj, tha nj nga specialistt e Ministris. Faji sht tamam i bibliotekave q sjan plot. N vendet evropiane t rinjt jan shum t ndrgjegjshm. Por ka disa faktor q ndikojn. Ndikon familja, ndikon shkolla. Ju vet sduhet t keni frik nga letrsia. Ja, na thoni a ndiheni prgjegjs pr vlerat q zgjidhni? Se individi duhet t jet prgjegjs pr at q zgjedh. M kujtohet q Bill Klinton n nj takim q ka patur dikur n Amerik me t rinjt u ka thn: Merruni vetm me libra dhe arte, pr t tjerat mendon shteti. Edhe ju, ja na thoni a keni paragjykime pr letrsin shqipe dhe autor t saj?
  Pr msuesen Elida Qenami kjo ishte nj iniciativ q e pati t mirn tek debati q ndezi tek nxnsit, edhe pse i duket dika q nuk shpreson se do t zgjas m shum se disa dit. Problemi m i rndsishsm n kt moment jan bibliotekat. Numri i titujve dhe kopjet jan t pakta, kjo sht e vrtet, por bibliotekat e shkolls jan t hapura vetm gjat kohs kur nxnsit jan n msim. Nse dikush do ta frekuentoj i duhet q t lr msimin. E vetmja marrdhenie q kan nxnsit me bibliotekn sht marrja dhe dorzimi i librave. Sa pr propozimin e Viktor Canosinajt se Konica nuk e meriton t jet n tekstet e shkollave, duke vn buzn n gaz Elida prgjigjet se ky autor, prfaqsues i muar i realizmit kritik, dhe kritik i pashoq i miteve t bots shqiptare, trajtohet n shkoll me nj objeksion t caktuar. N fakt halli i bashkkohsve sht tek ajo list q sugjeron pr shkollat Ministria e Arsimit. Pr Elidn kjo list ka t mirat dhe t kqijat e saj. Msuesi sht i lir t zgjedh mes ktyre propozimeve autort e duhur. Ka edhe nj an t keqe. N kt list ka edhe emra autorsh q nuk prcjellin vlera qytetarie por q kan zn nj vend pr shkak se jan pjes e klaneve t caktuara.  Mendimet tona:

  Por kush sht shkrimtari Viktor Canosinaj? Fjalt e tij, do na tregojn kush sht ky shkrimtar. Viktor Canosinaj: Mendoj se ne shqiptart e njohim pak veten ton, pak historin dhe shum pak rrnjt nga vijm. Ky njeri ssht Shqiptar, por shqipfoles. Dy fjal vetm duhen qe te karakterizojn kt njeri: propagandist, antishqiptar.
  Fan Noli quan Faik Konicn kryelronjsi i gjuhs son dhe stilist i prkryer. Cili sht shkaku i bsimit t Viktor Canosinajt Faik Konica nuk meriton t futet n shkollat? Le te shikojm krimet e Faik Konics:
  Ky sht krimi i Faik Konics pr Viktor Canosinajin.
  Faik Konica: T lidhim besa besn, t luftojm pr t drejtat e pr nderin e Shqiperis dhe tu rfejm t huajve se rrojm e duam te rrojme me nder n vendin ton.
  Si duket pr Viktor Canosinajin vlerat e prjetshme, t Atdhedashuris, Liridashuris, Bess, dhe Nderit nuk meritojn t futen n shkollat.
  PD e PS kan prdorur fuqin, pr t ardhsmen e tyre, jo pr t ardhshmen e rinis shqiptare.

  Duke kuptuar besimet e Viktor Canosinajt, lindet nj tjetr pyetje:
  Pse nj antishqiptar punon pr Ministrin e Kulturs ?
  T tr e dim prgjigjenuntit gjith.
  Pyetja sht:
  Do lejojm vazhdimin e degradimit?


  http://rilindja.wordpress.com/2009/0...imit-kulturor/
  Amon mer se na cmenet fare me kta psikopate si bitha e Canocazzos me shoke,ptu jebemvi majku

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Faik Konica
  Nga katana n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 08-01-2013, 14:33
 2. Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 31-08-2012, 13:07
 3. Shkolla e par shqipe n Labov, jo n Kor
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 02:40
 4. Shkolla shqipe ne Kosove ne 420 vjetorin e saje
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 06:50
 5. Ministria e Arsimit luan vetem rrolin e gazetes
  Nga Vinny_T n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2002, 15:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •