Para se t mkatosh

Me emrin e Allahut,Mshiruesit,Mshirbrsit.

Prkujto fuqin e Allahut t Lartmadhruar

Prkujto se Allahu (Subhanehu ve Teala) t sheh,kurse ti e mkaton At.
Prkujto se Allahu i Lartmadhruar t ka furnizuar me kt trup,me t cilin trup ti mkaton ndaj Tij.
Kurse Ai sht i Gjithfuqishm q n do moment t t merr nj nga gjymtyrt q ti posedon.
Prkujto se ti ke nj regjistr,pr t cilin regjistr jan prgjegjs melekt q shkruajn do gj q ti vepron dhe e gjith kjo ndodh me urdhrin e Allahut t Lartmadhruar.
Prkujto se robit i ndalohet furnizimi (rrizku) pr shkak t mkateva q ka br,ashtu si na ka paralajmruar i Drguari (SalAllahu Alejhi ve Selem).

Prkujto mkatin dhe t keqen q vjen me t

Prkujto se do knaqsi n mkat sht i prkohshm dhe prfundon!
E pastaj,ty t mbetet mkati dhe turpi pr veprn q ke br.
Prkujto se mkati e sjell motrn e saj (mkat pas mkati),derisa tek personi t teprohen mkatet dhe ta shkatrrojn at.

Prkujto vdekjen dhe dehurin e saj

Prkujto se vdekja sht ndprerse e do knaqsie dhe mbarim i prgjithmonshm i do fillimi.
Prkujto ather kur t t dal shpirti nga trupi yt dhe t arrij n gargara (fyt).
Prkujto fjaln e Allahut (Subhanehu ve Teala):
"E t'i puqet kofsha pr kofshe (ti vshtirsohet gjendja).At dit vetm te Zoti yt shkohet."(El-Kijameh,29-30)
Prkujto fjaln e Allahut:
"E kur ndonjrit prej tyre i vjen vdekja,ai thot:"O Zoti im,m kthe,q t bj vepra t mira e t kompenzoj at q lshova!".
Kursesi (kthim nuk ka)!E kjo sht vetm fjal q e thot ai,e ata para tyre kan nj perde (distanc periodike) deri n ditn kur ringjallen."(El-Mu'minun,99-100)

Prkujto varrin dhe errsirn e tij

Prkujto,se me t vrtet askush nuk do t t shoqron n varrin tnd,prpos veprat q i ke br n jetn e ksaj bote.
Paramendo veten tnde pas disa netve t kaluara n varr,dhe ve m se t sht grisur qefini dhe era e trupit tnd ve se ka ndryshuar,dhe trupi yt sht mbushur prplot me krimba.
Pyete vetveten tani,se far do t sjellin mkatet?!
Prkujto kur n varrin tnd t t vjen nj person me pamjen e tij t shumtuar e t thot ty:
"T prgzoj me at q t hidhron,kjo sht dita pr t ciln t sht premtuar."
E ti do t thuash:"Kush je ti me kt pamje?Q kjo pamje bart vetm sherr."
E ai do t thot:"Un jam vepra yte e keqe q ke vepruar!"

Prkujto ditn e llogaritjes dhe vshtirsin e saj

Prkujto ditn kur do t dalsh para Allahut,historia dhe e kaluara yte vese jan shpalosur.
Poashtu dhe regjistri i veprave tua sht shpalosur.
Poashtu edhe trupi yt i shpalosur.Dhe t vrtetn e tha Allahu:
"At dit ju do t ekspozoheni (para Zotit),duke mos mbetur fsheht asnj sekret i juaji."(El-Hakkah,18)
Imagjino veten tnde n mesin e t gjith krijesave, dhe papritmas do t thrritesh me emrin tnd,s shpejti drejt paraqitjes tek Allahu,i Madhi,i Larti.
E ti u ngrite,kurse askush prreth teje nuk sht ngritur.
T dridhen kmbt tua dhe i gjith trupi yt,e t kaplon nnmimi dhe frika.
E morre regjistrin tnd n t majt apo mbrapa shpine (t ruajt Zoti).
Dhe kur nj z thrret dhe thot:"Filan i biri i filanit,"thirrje trishtuese dhe dshpruese,thirrje me plot pikllim,q pas ksaj thirrje nuk do t kesh m gzim...

Prktheummu Muhlisa
Kuran dhe Sunnet 2002-2009