Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  1,151

  Mesazh rinis muslimane n bot‏ !

  Mesazh rinis muslimane n bot‏


  Shkruan: Shejkh Ahmed KEFTARO

  (Ne jemi nj popull q na ka krenuar Zoti (xh.sh) me Islam)

  Dr. Ahmed Keftaro sht Kryemyfti i Siris q mot dhe njkohsisht nj ndr dijetart dhe mendimtart m t mdhenj jo vetm t Siris, por t bots islame n kt koh.
  I shquar pr komentimin e tij objektiv dhe bashkkohor t Kur'anit, t cilin e ka prfunduar mse tri her n msimet e tija javore ditn e xhuma, n xhamin "Ebu Nur" n Damask, ku me dhjetra e mijra jan ata q e ndjekin me dshir t madhe prfitimi dhe me mall, ai shquhet edhe pr shpirtin e madh dhe ndjenjn e tolerancs karshi tjetrit.
  Q n ditt e tija t para t drejtimit nga edukimi dhe dija islame, ai ka qen dhe sht nj prijs i shquar fetar q thrret n edukimin e shpirtit, mendjes dhe zemrs, n seancat e prmendjes s Krijuesit, pr t'u fuqizuar shpirtrisht dhe n mbshtetjen themelore n kuptimet dhe thelbet e Kur'anit dhe Tradits s Profetit Muhammed (a.s).
  Ndonse n mosh t thyer, pasi i ka kaluar t 90- t, ai vazhdon t jetoj me problemet e globit dhe her pas here bn thirrje pr zgjidhjen e tyre duke iu kthyer dhe referuar msimeve t pastra qiellore, mesazh q ia transmeton edhe delegacioneve t ndryshme politike e fetare nga i gjith rruzulli, kur e vizitojn, pothuajse xhuma pr xhuma n xhamin e tij.
  Mesazhin e tij dhe zrin e Islamit e ka transmetuar kudo n bot q nga India n Kin, nga Amerika n Britani, nga Vatikani n Kremlin dhe vazhdon t'ua msoj studentve t tij nga dhjetra vende t bots, t cilt edukohen dhe msohen n Fondacionin e madh islam q mban emrin e tij, me Fakultetet dhe Institutet e tij frytdhnse.
  Pikrisht n kt xhami, para pak ditve, Hirsia e Tij Shejkh Keftaro iu drejtua besimtarve dhe rinis muslimane kudo n bot, me nj kshill n t ciln ndr t tjera, tha:
  Le ta dini, se vetm kur myslimant do t kthehen nga Islami i Kur'anit, duke e lexuar at fjali- fjali, me qllim kuptimin, mendimin n t dhe zbatimin m pas, ather do t realizohet ndr ta, thnia e Zotit (xh. sh): {Obligim yni sht t ndihmojm besimtart}.[1]
  Prandaj ju pyes, a jemi ne n kto dit n gjndje prkrahje dhe ndihme nga Zoti (xh.sh), q prej fruteve t saj sht edhe krenaria, miradit dhe mposhtja e kundrshtarve, apo e kundrta sht realiteti yn?
  Myslimant e par, nuk ishin t diplomuar nga Universitetet Amerikane apo Evropiane, por ata ishin diplomuar nga Shkolla e Kur'anit Famlart, i cili nuk thrret vetm pr adhurim, largim nga kjo bot, veim nga njerzit e prkushtim, por edhe pr organizimin material t jets dhe shikimin n mundsit e arritjes s suksesit sipas rrugve t tija legjitime..
  Periudha e shpells Hira, konsiderohet si a, b, cja e Islamit, prandaj a ke prfituar ti si i ri, duke u veuar me Zotin tnd pr t ngjallur zemrn tnde dhe pr ta prgatitur at pr bluarjen e fjalve t Tij (xh.sh)?! Pasi zemrat nse nuk ngjallen me dritn e Zotit dhe t besimit n T, do t vrtetohet ndr t zott e tyre thnia e Tij (xh. sh): {Ata kan zemra q me to nuk kuptojn, ata kan sy q me ta nuk shohin}[2] dhe thnia tjetr: {N t vrtet syt nuk verbrohen, por verbrohen zemrat n kraharor}.[3]
  Ishte pikrisht Hiraja, shkolla e par e Profetit (a.s) n t ciln veohej nga do gj tjetr prve Allahut (xh. sh), saq kur u ndriua zemra e tij dhe u pastrua nga do gj tjetr, pos Allahut, i zbriti Xhibrili me mesazhin e par hyjnor (Lexo), q do t thot: Mso!
  Kur zemra e Profetit (a.s) u mbush me drit, besim dhe bindje dhe kur mendja e tij u mbush me urtsi, nuk kaloi vetm se pak koh derisa sahabt e tij morn dshmin e t qenurit t urt e t ditur, saq nga dija e tyre desh iu afruan shkalls s profetsis.
  N kt mnyr myslimant e par, arritn t bashkojn gjysmn e bots s vjetr, nga India deri n kufijt e Francs, pa nevojn e prdorimit t aeroplanve, as autoblindave, derisa Islami mbrriti n Amerik, fakt pr t cilin dshmojn gjurmt islame t gjetura atje…
  Nuk duhet ta prkufizojm Islamin sot, vetm me shtjet juridike (fikh), por sht detyra jon t kthehemi nga Kur'ani, i cili ka nevoj pr nj zemr t madhe q t kuptoj qllimet dhe kuptimet e tij. Dhe me zemrn q prmenda ktu, nuk nnkuptoj at cop mishi q pompon gjakun, por shpirtin: {T pyesin ty pr shpirtin; Thuaj: "Shpirti sht shtje q i prket vetm Zotit tim, e juve ju sht dhn fort pak dije"}.[4] Mjeku i trupit shron trupat, ndrsa mjeku i zemrs shron zemrn e smur, pr ta br at nj pasqyr n t ciln do t reflektoj drita e Zotit (xh. sh), duke i dhn jet shpirtit dhe mendjes, duke u br personi m pas, i dobishm n shoqrin e tij sa pr dhjetra burra!
  Myslimant n t kaluarn ishin si diej q ngrohnin zemrat me dritn e Zotit (xh. sh) dhe mendjet me urtsin e Tij (xh. sh), duke i ushqyer ato me fjalt e Zotit (xh. sh), duke u br kshtu populli m i mir i njohur n kohra!
  Kur vizitova Indonezin, m treguan se ai q kishte prhapur i pari Islamin n at vend, kishte qen nj tregtar nga Jemeni…
  Ata e kuptuan Islamin si nj dije trupore, duke kryer obligimet dhe si nj dije mendore, duke msuar urtsin, duke mos rn n gabim dhe nse gabonin e regullonin shpejt gabimin e tyre…
  Ne jemi nj popull q na ka krenuar Zoti (xh.sh) me Islam dhe sado q ta krkojm krenarin me dika tjetr pos Islamit, Zoti (xh.sh) do t na prul!
  Por, a jan arabt momentalisht n krenari apo n prulsi?!
  Ja, Palestina e skllavruar, e cila u pushtua nga ata q u damkosn me prulsin dhe mjerimin, por q u zhveshn nga kjo rrob duke ia veshur myslimanve, kur ata hoqn rrobn e Islamit t vrtet!
  Na mundi Izraeli, kur u mburrm me nacionalizmin, arabizmin dhe atdhetarizmin, pasi ishim krenar e t lartsuar me Islam…
  Islami nuk e mohon atdhetarin, pasi (Dashuria e atdheut sht nga besimi)[5], ndrkoh juristt islam thon, se: "Kur t'i kanoset ndonj rrezik qoft edhe nj pllmb toke, prej tokave t myslimanve, sht detyr e tyre t punojn pr pastrimin e asaj toke nga ai rrezik"!
  Tashti, me t drejt pyes: Agjensit tona t lajmeve dhe mediat informuese, a e kan kryer kt detyr e obligim apo kan heshtur?
  Prgjegjsia bie mbi dijetart n kryerjen e obligimeve, pasi ata jan trashguesit e Profetrve, ndrsa ju vllezr e motra duhet t jeni secili thirrs dhe thirrse t msimeve hyjnore, kudo q t jeni, me zemr t pastr, me mendje plot urtsi dhe me sjellje shembullore!
  Un jam n fazn e lamtumirs, por ju do ta shihni se Islami po vjen!
  Agimi po vjen dhe domosdo dielli do t dal, ather errsira e nats humbet n rrezet e diellit ndriues, me fuqin e Allahut t Madhruar!


  Prktheu nga arabishtja dhe pajisi me nj hyrje t shkurtr
  Muhamed SYTARI - thirrs islam- Shkodr
  [1] Er- Rrum: 47.
  [2] El- Araf: 179.
  [3] El- Haxhxh: 46.
  [4] El- Isra: 85.
  [5] Kjo sht nj fjal e urt dhe jo hadith, sikurse pretendojn shum, edhe pse kuptimi i saj sht i sakt, q do t thot se dashuria e atdheut sht shenj besimi.
  __,_._,___
  Mesazh rinis muslimane n bot
  http://www.alb-drejtesia.com/al/news.php?readmore=474
  Ndryshuar pr her t fundit nga altruisti_ek84 : 20-01-2009 m 09:54
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

Tema t Ngjashme

 1. Hyseni: Kadare kundr bashkimit t Shqipris etnike
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 12:44
 2. Maqedonia e Republikat e liliputanveve shqiptare
  Nga ngutu=ngadal n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 19:12
 3. Kontributi i shkenctarve islam n shkenc
  Nga Bleti002 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44
 5. Cfare na kujton viti 1492?
  Nga INDRITI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-03-2004, 18:15

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •