Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,313
  Postimet nė Bllog
  4

  Kongresi i Drejtshkrimit (1972)

  Gjuha shqipe dhe balsamosja e saj nji anash‑shenim pėr kongresin e drejtshkrimit tė 1972

  Kujtuen se shqipja āsht nji gjuhė aq e pėrkryeme sa mund tė quhej e vdekun, kėshtu qi vendosėn me e balsamosė nė nji Kongres i cili do tė shihte dy emisarėt e saj kryesor: gegnishten dhe tosknishten jo si dy lumenj tė vrullshėm, por si nji liqen n'amullģ, qi s'merr jetė prej kėrkah, pėrveēse prej letrarėve tė regjimit e prej pėrkthimeve tė kontrollueme. Letrarėt dhe pėrkthimet e māparshme, domethanė ēka kishte zanafillen e vet qysh prej vjetit 1555 e deri m'at ditė, u balsamosen e u bānė objekte muzeale, qi lejoheshin me u vizitue vetėm prej mā tė besueshėmve, mbasi rreziku i infektimit ishte i madh. Por na e dijmė mirė se nji liqen qi s'ka mā prūmje kthehet shpejt nė nji kėnetė. Nė ketė mėnyrė u shkrue dhe u vulos: kena kėnetėn tonė, tė rrethueme e tė kontrollueme mā sė miri. E kjo kėnetė pat edhe kukuvacat e veta qi i kukuvitshin pa prā tanė asaj bukurije. E pėr me u ndejtė besnik joneve (versi, cri) e zāneve etologjike tė Anastas Kulluriotit, kishte edhe shtazė tjera qi "grunisnin, majmunisnin, shesherisnin, kukonin, krakarrisnin e papagallonin".

  Parulla e Kongresit ishte: "Nji komb nji gjuhė" ‑ e tue kenė se bāhej fjalė pėr nji komb tė shkatėrruem nga ana morale dhe materiale, atėherė kėtij kombi qi jetonte me shpirtin nė pėrbaltjen komuniste i duhej dhanė jo nji gjuhė lumejsh tė vrullshėm, por nji gjuhė kėnetash tė turbullta. Treguesi agogjik i kėsaj muzike tė ēmendunish ishte i shkruem prej kreut tė Partisė: tempo di marcia dhe andante maestoso, e kangėtarėt s'mungojshin, sidomos nė formacione korale. Pra: "nji komb nji gjuhė" (edhe Hitleri nė 1933 kishte si parullė "nji Popull, nji Führer, nji Reich") e gjithė kjo pėr me induktue nji entuziazėm tė marrė, nji furķ irracionale, qi do t'i jepte zā ndjenjave mā tė ulta e veseve mā tė turpshme t'nji populli. Dāmi i madh i fenomeneve patologjike tė shoqnķs āsht qi, edhe kur flaka e marrķs shuhet e prej nėndheut del rishtas turpi, e keqja e kryeme nuk shlyhet, bile tendenca āsht me i dhānė tė drejtė qytetarijet.

  Logjika qi udhėhoqi Kongresin e 1972 ishte kjo: jena vetėm kundėr tė gjithėve, duhet disiplinė e sakrificė, duhet punė e vetmohim, jena tė fortė (na e kena ēlirue Shqipnķn!), jena nji popull ushtar e si tė tillė duhet tė veshena njilloj, tė mendojmė njilloj, tė ndiejmė njilloj e edhe tė shkruejmė e tė flasim njilloj. E u pa, kur u rrėzue komunizmi kanonik, qi logjika e totalitarizmit jeton vetėm nė saje tė imoralitetit tė masave, tė cilat nuk ndėrgjegjėsohen plotėsisht as atėherė kur evidenca objektive flet qartė.

  Pra merret vesht pse gjuha duhej "bashkue" arbitrarisht, nė mėnyrė qi kur ajo tė flitej mendja tė shkonte menjiherė te Partia: krijuesja e ēdo tė mire. E vetmja gjuhė qi tė kuptohej duhej tė ishte gjuha e Partisė, gjuha e unitetit kombėtar, gjuha e njėsuar, gjuha me tė cilėn Enveri shkruente veprat e tija sa tėrheqėse aq edhe tė sinqerta. Edhe sot qi statuja e rreptė e Enverit nuk mbikqyrė mā Skėnderbeun e strukun mbi kalė, sot qi veprat e tija janė shpėrnda andej kėndej ndėr njerėz tė besuem, sot qi Kushtetuta e 1976 āsht shfuqizue... logjika e gjuhės sė tij mbijeton.

  Aq āsht e vėrtetė sa qi deri tashti veē nji apo dy tė pėrkohshme kam ndie se pranojnė me botue nė gegnisht, a thue se kanė frikė qi kjo e folme mos t'i ngjisin murtajen faqeve tė tyne tė pastra e mos t'i dalin mūllajt (lat. bubone) nėn stjetullat e tyne qiellore, ku intrigat e flligshtija nuk kanė gjetė kurrė nji strofull tė sigurtė. Gjithkah mbijeton shpirti konformist, mbizotnon plogshtķa intelektuale qi merr si nji t'vėrtetė tė paluejtshme dhe dogmatike, pra pa qendrim kritik, ketė "fitore" tė kohės sė socializmit, mbijeton shpirti skllav e i pėrulun i intelektualėve. Por e njajta logjikė zotnon edhe nė politikė: nė kėto vjetė komunizmin e kanė urrye dhe e kanė dashtė vetėm nė mėnyre komuniste. Shihet pra se ajo ēka ka kėrkue me realizue Partia āsht arrit mā sė mirit, e kjo meritė i duhet njohte edhe "levave" te saja tė binduna, atyne qi u paguejshin pėr vargje dhe kapituj, e qi sot mund tė shiten rishtas, por vetėm me peshė.

  Logjika e realitetit pasqyrohet nė logjiken e gjuhės, pra pėr me pasqyrue drejt logjiken e realitetit socialist duhej fabrikue nji gjuhė e pėrshtatshme, prej sė cilės duheshin zhdukė termat e botės sė vjetėr, diftongjet e atyne qi ishin anmiqt e pėrbetuem tė komunizmit, shźjat e fesė sė Krishtit (jo kot dikush e quejti gegnishten "gjuha Krisht"), duhej zhdukė deri edhe nji mėnyrė e foljes (verbum): paskajorja ose infinitivi, qi tė kujton lirinė. Si mund t'u lente nė kambė infinitivi kur ēdo gja nė Shqipnķ ishte e kontrollueme prej policėve dhe spijujve tė paguem apo vullnetar, aq mā tepėr kur "infiniti" si aspiratė ishte ndrydhė, mbytė, zvogelue, kufizue nė nji jetė qi s'ishte mā: me jetue paskaj, por nji: unė jetoj i zorshėm, sot pėr nesėr. E kėshtu pėrfunduem tue i paraqit tė huejve nji fjalor ku foljet gjinden nė kohėn e tashme tė mėnyres dėftore, nė veten e parė njajės, gja tė cilėn bājnė edhe gjuhė tė tjera, tė vdekuna veē. Por nė qofte se ato gjuhė kanė vdekė vedit, shqipen e ka mbytė (ose e ka bā shterpė, qi āsht njilloj si me e pasė mbytė) Kongresi i 1972.

  Se si ka vdekė shqipja t'a tregojnė gazetat shqiptare, tė cilat janė pėr kah ana gramatikore si nji fushė shalqijsh mbasi i ka kalue pėr midis nji bandė jeniēerėsh tė ēartallisun. Prej kėsaj fushe, merret vesht, pėrjashtoj tė gjitha ato gazeta nė tė cilat unė nuk botoj! Por s'mund tė pėrjashtoj tė gjithė ata qi botojnė nė nji kohė qi do t'bājshin mirė me frekuentue, pse jo, nji kurs gjuhet shqipe pėr tė huej. Nė fund tė fundit, nuk āsht krejt faji i shkrivanave e i kalemxhijve qi hanė bukė tue masakrue gjuhėn e Gjon Buzukut e tė Frangut tė Bardhė, tue dhunue rregullat e Aleksandėr Xhuvanit e tė Kostaq Cipos, unjisimi nė tavolinė e ka bā shqipen nji esperanto qi pėr me u zhvillue e me u pėrshtatė do tė lypin derė mė derė ndėr gjuhėt e tjera: fjalė, shprehje, shamje e ofshamje.

  Me mbrojtė gjuhėn e unjisueme me zor āsht si me mbrojt sot sistemin qiellor tė Ptolemeut, e

  keta janė aq fort tė rranjosun nė realitetin toksor, sa qi mendojnė se tanė universi sillet pėrqark tyne dhe se kush i ka paraprī s'ka dijtė gja, e nė ketė mėnyrė bāhen avoketnit e pasioneve imorale e ndjeksit e vesit tė lashtė qi i detyron mos me mendue, por me zbatue atė ēka tė tjerėt kanė mendue pėr ta. Por na kena pasė nji Faik Konica, nji Justin Rrota, nji Matģ Logoreci, nji Shpend Bardhi, nji Karl Gurakuqi e nji Eqrem Ēabej, kena pasė miq tė huej si Holger Pedersen, Norbert Jokl, Carlo Tagliavini, Giuseppe Valentini. Sot fatkeqsisht nuk kena mā yje tė palėvizshėm nė qiellin e albanologjisė qi me na diftue rishtas rrugėn qi duhet me ndjekė. Prej nji aradhe njerėzish tė mėdhaj te nji tjetėr kalojnė disa dhetėvjeēarė, e na sot jena tue pėrtypė bukėn e mbrūme kahmot, tė lagun me lot e me gjak. Por s'pakut, edhe pse nuk dijmė zgjidhjen e kėsaj ēashtje, jena tė sigurt nė mėnyrė apofatike (negative) se kah nuk duhet me shkue. Ndėrsa talenti i atyne qi sot kacaviren ndėr sofizma qesharake, āsht shumė mā inferior sesa detyra qi i kanė vū vetes: me mbrojtė me ēdo kusht tė pambrojtshmen: gjuhen e unjisueme me direktiva partijet.

  Nė kėta pesėdhetė vjetėt e fundit shqiptarėt, mā fort se kurrė, janė privue prej forcės sė arsyes, ēmimi i sė cilės rregullohej me dekrete shtetnore dhe ruhej mos tė kalonte standardet e mediokritetit. Mbi tė gjitha u mbėrrit qi njeriu tė zdeshej prej nji karakteristike esenciale: tė hiqte dorė pėrfundimisht prej shkėndijės sė mbrame tė krenisė qi me pasė nji opinion personal, nji mendim tė pamvarun e pse jo edhe tė kundėrt me atė tė tjerėve.

  Nė ketė mėnyrė u predikue edhe ideja e shtetit, jo si nji mjet qi i shėrben shoqnķs, por si nji lak qi pėrherė e mā fort shtėrngohet nė fyt tė njeriut, si nji qellim nė vete qi me dekrete vendos tė ardhmen e individit e tė kolektivit, tė artit e tė gjuhės, tė kenjes e tė asgjasimit total.

  Kjo ishte ideja qi u krijue pėr shtetin, nji idč pa vėrtetsķ, e cila i shtyni shqiptarėt me shkatėrrue, sapo iu dha mundėsia, vetė shtetin e jo idenė e gabueme rreth tij. Kjo gja ndodh tashti me gjuhėn, pranohet mā mirė me prishė gjuhėn sesa me hjekė dorė prej nji ideje tė lindun nė kryet e atyne qi deshtėn me e pa botėn nė prizmin e vorfėn e opak tė unjisimit sipėrfaqsor e tė dhunshėm. Kjo āsht e keqja e njerzve qi janė mėsue me kenė "raja", me kenė tė shtypun, e mendojnė qi bota ndryshon vetėm tue djegė e tue vjedhė, e jo tue ndryshue vetveten nepėrmjet ideve qi i prījnė njerėzimit.

  Tė fillojmė pra me konsiderue, tė lirė prej kėtyne vjetėve propagande komuniste e post‑komuniste, demokrate e pseudo‑demokrate, qi gjuha e unjisueme nuk āsht nji tabł, nuk āsht nji realitet qi na e ka lanė as Pirroja i Epirit e as Skėnderbeu, āsht thjesht nji mbeturinė e pseudo‑shkencės enveriane e staliniste. Gjuha e unjisueme, tash 30 vjet u randon jo gegėve dhe Gegnķs, por vetėm atyne qi e duen lirinė e mendimit e qi s'pranojnė idetė e gatueme prej tė tjerėve, sidomos prej atyne qi idetė i pėrftojshin nė llomshtķn e mbrendshme ku mungesa e shpirtit tkurrte ēdo t'mirė natyrale. Tė mendojmė pėr nji ēasė se gjuha e unjisueme āsht nji sėmundje qi i ka ra toskėnishtes e gegnishtes, e na e dina qi sėmundja nuk āsht gjendja jonė normale. Mos t'harrojmė se prej sėmundjet edhe mund tė vdiset, ashtu siē mund tė jetohet tė gjymtuem dhe tė sakatuem pėr tanė jetėn.

  Gjuha shqipe āsht murosė mā zi se Rozafa pėr me ndėrtue kėshtjellėn e mizorisė e tė paditunisė sė verbėt njerėzore, pėr tė krijue diēka me tė cilėn diktatura do tė mund tė mburrej para brezave tė ardhshėm. Diktatura, kjo shfaqje e pėrēudnueme e njerėzimit, qi pėrjashton ēdo krijimtari pozitive e tė vetvetijshme (spontane), kėrkoi me murosė trashigiminė mā tė bukur qi populli jonė pat arritė me pėshtue si prej otomanėve, ashtu edhe prej sllavėve e grekėve: gjuhėn shqipe, toske e gege bashkė, tė pandashme e tė dallueshme njiheresh, ashtu siē jeton edhe sot nė popull.

  Nga Dr. Ardian Ndreca
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  47
  Postime
  3,393
  Une mendoj se duhet te punohet shume ne zhvillimin e metejshem te gjuhes shqipe.
  Gjuhetaret tane nuk jane duke sa punuar sa duhet (sipas mendimit tim).
  Disa nga gjerat qe une do te kisha propozuar jane:
  -se pari, futja e me shume elementeve gege, dhe ne njefare menyre te arrihet nje baraspeshim midis dy dialekteve, si dhe te pasurohet gjuha e shkruar me te gjitha fjalet qe aktualisht gjenden ne perdorim nga ana e shqiptareve por qe nuk jane te perfshira ne gjuhen e shkruar si dhe krijimin e fjaleve te reja shqipe.
  -se dyti, nje nga mangesite qe une kam vene re ne sistemet shkollore dhe arsimore ne dy universitetet kryesore shqiptare te sotme, atij te Tiranes dhe te Prishtines aty gjuha shqipe mbaron se mesuari ne shkolla te mesme dhe nuk mesohet ne universitete fare (pervec ne fakultetin e gjuhes dhe letersise) , pra nuk eshte e obligueshme qe studentet qe kane drejtime jo te gjuhes te marrin leksione te gjuhes shqipe (kur nje gje e tille aplikohet se paku ne Amerike , sepse per tjerat vende nuk kam informacion).
  Ne gjuhen shqipe te sotme te shkruar nuk kemi stile te vecanta sic gjuha angleze ka psh. MLA (qe perdoret nga pothuajse studiuesit e te gjitha fushave), APA (qe perdoret nga biznesmenet), pastaj nuk kemi ndonje metode te vecante te perifrazimeve, te citimeve etj., gje qe pastaj i bene te duket te manget jo vetem studentet shqiptare por edhe studiues te te gjitha fushave.
  Une do tu kisha propozuar te gjithe gjuhetareve shqiptare kudo qe jane qe ne bashkepunim me Ministrite e Arsimit (te Shqiperise, Kosoves dhe te asaj shqiptare te Maqedonise), te mbajne nje kongres kombetar ne lidhje me keto ceshtje te lartpermendura.
  Shpresojme dhe besojme ne mirekuptim nga ana e gjuhetareve, si dhe ne nje pune me te madhe te tyre ne kete drejtim ne te ardhmen.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Tema tė Ngjashme

 1. Kongresi i dytė i KOASH nė 16-29 qershor 1929, Korēė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-02-2013, 20:41
 2. Kongresi I Manastirit
  Nga gerrard73 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 13:58
 3. Kongresi I Pare Boteror I Diaspores Shqiptare.
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-11-2007, 07:18
 4. Kongresi i Elbasanit dhe Shkolla e Kalase
  Nga Iliriani nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-09-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •