Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 137
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015

  Komb i pafat apo komb i paafte?

  Qe ne kohet e hershme e deri me sot,histoira na tregon se shqiptaret kan qen e keqja e vetes se tyre, gjithmon te percare, gjithmon te nxituar ne veprimet e tyre, gjithmon te manget ne menyren se si i shikojn gjerat perreth, asnjeher nuk mesojn nga historia e tyre,me pak fjal asnje her nuk jan per bashkim,por jan pro per percarje dhe kan qen dhe do te ngelen gjithmon vegel e te tjerve.
  Dhe e gjith kjo gje ndodh per vete faktin se shqiptaret nuk jan ne gjendje te shohin apo te imagjinojn te ardhmen, jetojne gjithmon me te tashmen, dmth;sme intereson cfare kan bere te paret e mi,e as me intereson se cfare do bejn apo ku shkojn femijet ose pasardhesit e mi.

  Qe kohet e hershme fiset pellazge ran viktim nga grekt e asaj kohe te cilet i munden ose i asimiluan per vete faktin se keta nuk ishin te bashkuar e pavarsisht se kan qen nje gjak, secili shikonte punen e tij, kjo qe dhe ajo qe shkaterroi kete civilizim te te pareve tan.(TERRITORI PELLAZG NE ATE KOH ISHTE SHUME I MADH PERRETH DETIT MESDHE DMTH NGA SPANJA DERI NE IZRAEL)

  Vazhdojme me von me YLLIRET dhe keta si te paret e tyre PELLAZGET ndoqen te njejten rruge se nuk kishin bashkim dhe fiset benin lufte kunder pushtuesve te huaj secili me vete, dmth atij qe i vinte rradha per pushtim, dhe keta pak nga pak njeri pas tjeterit u pushtuan e u asmiluan ne pjesen me te madhe.(YLLIRIA SHTRIHEJ NGA SLLOVENIA E SOTME NE VERI DERI NE GJIRIN AMBRAKISE NE JUG DMTH DERI NE PELEPONEZIN E SOTEM? + E GJITH ITALIA LINDORE E JUGORE)

  Shkojm te ARBRIT dhe keta po ashtu njesoj as nje lloj ndryshimi.vegel e fqinjeve te tyre, te percare si mos me keq,pa asnje lloj ndryshimi teksolisht si parardhesit e tyre, dhe me keq akoma se keta luftonin dhe ne krah te armikut duke e ndimuar ate ne ndeshkimin e vellezerve te tyre te nje gjaku.(ARBERIA SHTRIHEJ NGA BOSNJA E SOTME DERI NE CAMERI E MORE)

  Dhe ju ku mbarritem te ne sot SHQIPTARET te cilet po vazhdojme me zellin me te madh metodat e te pareve tan te deshtuar ne aspektin kombtar, i cili eshte dhe me kryesori nga te aspektetet e tjera.SHQIPTARET modern pra te sotmit,nuk lexojn historin e te pareve te tyre qe te mesojn nga e kaluara e hidhur, por e perkeqesojn akoma me shume gjendjen duke mesuar libra fetar te cilat ne thelbin e tyre kan percarjen, dhe jo bashkimin e tyre.
  qe sipas llogarive te mija i bie qe neser te jemi perseri ne shenjester per humbje te tjera territoriale, dhe e gjitha kjo ndodh se shqiptaret nuk duan zotin e tyre shqiperin, por ca duan zotin e arabve e thojn se jemi shqiptar, ca duan zotin e te krishterve e thojn se jemi shqiptar,ca thojn me pelqen turqia por jam shqiptar e ca thojn me pelqen greku po jam shqiptar,etj etj si keto.pse nuk e kuptojn dot keta njerez se ka ardhur koha qe shqiptaret te mendojn per shqiperi, dhe ti japin fund ketyre gjerave te keqia ,qe nuk jen gje tjeter ,vecse oksigjen qe mban me fryme, armiqt tan.
  Eshte turp qe deri me sote vazhdojne akoma fenomene te tilla qe percajn e cthurin kombin me te vjeter e me budalla te te gjitha koherave.
  Se sa eshte shqiperia me kosov te gjith e dini keshtu qe nuk po e fus ne kllapa si me lart.PYETJA ESHTE SE KURE SHQIPTARET DO MESOJN TE DUAN SHQIPERIN,DHE JO TE HIQEN SI SHQIPTARE DUKE FUTUR NE MES FEN QE NUK BEN ASGJE TJETER? VECSE PERCAN KETE KOMB KAQ TE VUAJTUR E TE TKURRUR SI MOS ME KEQ.

  NJE MESAZH DASHAMIRES PER TE GJITH ATA QE VEN SHQIPERIN MBI GJITHCKA;MESONI SA ME SHUME NGA GABIMET E MEDHA QE KAN BERE TE PARET TAN PER GJATE SHEKUJVE. E PER TE MESUAR NGA E KALUARA LEXONI SA ME SHUME HISTORI PER TE KUPTUAR SE PSE JEMI NJE NDER SHTETET ME TE VOGLA NE BOT,KU ME PAK STRATEGJI KOMBETARE MUND TE KISHIM QEN NDER ME TE MEDHAT NE BOT.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  jena kombi ma i mire ne bote
  JO SEKS PARA MARTESE

 3. #3
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Anėtarėsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044

  Talking

  Une jam dakort me hapesin e temes. Populli yne ne pergjithesi ka qene i percare per arsye te dobeta pa i menduar gjerat mire. Rezultatet flasin vete.

  Nese populli yne do kishte nje menyre tjeter te menduari dhe vepruari, nuk do kishim lejuar kurresesi qe njerez apo entitete te ndryshme te na shfrytezonin dhe kontrollinin me kaq efikasitet.

  Perderisa po flitet ne shkalle kombetare, atehere faji kryesor i bie popullit qe ka pranuar ate qe i kane imponuar. Nje njeri apo nje grup i vogel njerezish nuk do ishte ne gjendje te kontrollonte dot kurre miliona njerez nese ata do i ishin kundervene mjaftueshem. Por populli yne e ka pasur mendjen te perfitimet personale apo krenarite vetiake apo gjera banale te ketij lloji, dhe ne kete menyre ka lejuar qe qarqe te ndryshme ta zoterojne me lloj lloj teknikash e percarjesh.

  Nuk ka asnje justifikim pse nje vend ne nje pozicion aq strategjik te ndodhet ne nje gjendje kaq te mjerueshme. Arsyeja e vetme eshte qe interesat kombetare jane korruptuar dhe ja kane vjedhur te ardhmen atij vendi.

  Shqiptaret duhet te fillojne te shikojne me gjeresisht pikturen, jo te merren me vogelsirat e momentit apo karamelet e castit apo deshira dramatiko-aventureske qe gjithmone falimentojne. Sigurisht qe ka edhe nga ata qe jane ndryshe, por ne pergjithesi s'ka pse te mohohet kot sepse rezultatet jane ato qe flasin.
  As qe du me dit!

 4. #4
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  O Sule!
  Per pa i thane mūtit-młt, e pites-pite - ky popull s'ka pshtim.

  Se ai qe i thote mūtit pite per shume kohe, heredokur, nuk ka care pa e hanger tuj menu si po han pite. - Duhet me i nda senet, se nuk ban!
  E tash nji shekull, na vec pite po i thome...

  -------------------------------------

  (Pra, mjere ata qe u bje hise me e pjeke, per ne tjerte (qi duhet hanger) - nuk po flas!).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 17-01-2009 mė 16:53
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Mbase as njera (mallkimi) e as tjetra (budallalleku). Me sa duket kombi yne ka zgjedhur ne manyre te patjetersueshme te jete Loni pe Betoni. Pet-et pe Verteti pastaj ja vodhen edhe statujat.

  E c'u duhen te vdekurve statujat?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Sulioti deri diku pajtohem me ty , por te shohim edhe anen e mire nga gjithe kjo e keqe . DIhet qe gjate historise ja zhdukur shume popuj qe ndoshta dikur edhe zotronin boten e njohur te koherave kur sundonin . Tani shtrohet edhe pyetja se cka eshte ajo qe na mbajti gjalle deri me tani si komb , si ndodhi qe ne nuk u asimiluam , nuk u zhdukum nga kjo faqe e dheut pas gjithe atyre tentimeve nga me te ndryshmet qe te na cfarosin te terin . Nje gje qe eshte shume interesante eshte fakti qe pikerisht nga keto ndarje e perqarje krahinore ndoshta edhe e gjejme pergjigjen e duhur te mbijeteses . Perderisa njeri fis luftonte tjetri nenshtrohej , dhe sic na meson historia sunduesit vine e shkojne. Ata qe luftuan pesuan ose rezistuan deri ne ate pike sa qe vihej ne pikepytje identiteti i tyre ndersa ata qe u nenshtruan pas nje kohe te caktuar revoltohej dhe i ipte kohe fisit tjeter qe te rigjenerohej.
  Jemi me te vertete popull per tu quditur !!!

  Une mund te them lirisht qe ne vend te mallkuar jemi popull i bekuar qe te dashurojme , te mos urrejme , te mos jemi lakmiqar ndaj te tjereve , popull qe i pershtatemi rrethanave te caktuara kohore te ndikuara nga pushtuesit por qe nuk ndryshojme e qe i qendrojme besnik traditave qe i kemi thelle te ngulitura brenda shpirtit tone te paster ......

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015

  Cool

  Citim Postuar mė parė nga Longarus Lexo Postimin

  Une mund te them lirisht qe ne vend te mallkuar jemi popull i bekuar qe te dashurojme , te mos urrejme , te mos jemi lakmiqar ndaj te tjereve , popull qe i pershtatemi rrethanave te caktuara kohore te ndikuara nga pushtuesit por qe nuk ndryshojme e qe i qendrojme besnik traditave qe i kemi thelle te ngulitura brenda shpirtit tone te paster ......
  LONGARUS kjo nuk mjafton,nje komb duhet te kete prespektive imagjinate, te mund te parashikoj ku do te shkoje, cfare do te arrije.,Vete nuk ngushellohem aspak per kete shqiperi qe kemi sot, duke ditur se me pare kemi qen shum her me te medhenj nga qe jemi sot, dhe pse jemi nje pik e padukshme sot ne glob, eshte per shkak se ne jemi shume zemer gjere me te huajt, e shume kurrnac me veten ton.
  shqiptaret qe pas pushtimit romak e deri me sot kan dhen shume per (romen ), (turqin), (greqin), e nuk ka dhen asgje per vendin e tyre te shkret, a te duket per zgjuarsi e zmergjersi kjo apo per budallallikun me te madh i te gjitha koherave.

  Dhe care eshte me e keqja se ky fenomen negativ vazhdon akoma dhe sot, kure disa grupe te ndryshme me shum bejn per fen e armiqve te shqiperis se sa per vete shqiptarin.kjo eshte ajo qe me terbon fare.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-01-2009
  Postime
  21
  Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin
  Qe ne kohet e hershme e deri me sot,histoira na tregon se shqiptaret kan qen e keqja e vetes se tyre, gjithmon te percare, gjithmon te nxituar ne veprimet e tyre, gjithmon te manget ne menyren se si i shikojn gjerat perreth, asnjeher nuk mesojn nga historia e tyre,me pak fjal asnje her nuk jan per bashkim,por jan pro per percarje dhe kan qen dhe do te ngelen gjithmon vegel e te tjerve.
  Dhe e gjith kjo gje ndodh per vete faktin se shqiptaret nuk jan ne gjendje te shohin apo te imagjinojn te ardhmen, jetojne gjithmon me te tashmen, dmth;sme intereson cfare kan bere te paret e mi,e as me intereson se cfare do bejn apo ku shkojn femijet ose pasardhesit e mi.

  Qe kohet e hershme fiset pellazge ran viktim nga grekt e asaj kohe te cilet i munden ose i asimiluan per vete faktin se keta nuk ishin te bashkuar e pavarsisht se kan qen nje gjak, secili shikonte punen e tij, kjo qe dhe ajo qe shkaterroi kete civilizim te te pareve tan.(TERRITORI PELLAZG NE ATE KOH ISHTE SHUME I MADH PERRETH DETIT MESDHE DMTH NGA SPANJA DERI NE IZRAEL)

  Vazhdojme me von me YLLIRET dhe keta si te paret e tyre PELLAZGET ndoqen te njejten rruge se nuk kishin bashkim dhe fiset benin lufte kunder pushtuesve te huaj secili me vete, dmth atij qe i vinte rradha per pushtim, dhe keta pak nga pak njeri pas tjeterit u pushtuan e u asmiluan ne pjesen me te madhe.(YLLIRIA SHTRIHEJ NGA SLLOVENIA E SOTME NE VERI DERI NE GJIRIN AMBRAKISE NE JUG DMTH DERI NE PELEPONEZIN E SOTEM? + E GJITH ITALIA LINDORE E JUGORE)

  Shkojm te ARBRIT dhe keta po ashtu njesoj as nje lloj ndryshimi.vegel e fqinjeve te tyre, te percare si mos me keq,pa asnje lloj ndryshimi teksolisht si parardhesit e tyre, dhe me keq akoma se keta luftonin dhe ne krah te armikut duke e ndimuar ate ne ndeshkimin e vellezerve te tyre te nje gjaku.(ARBERIA SHTRIHEJ NGA BOSNJA E SOTME DERI NE CAMERI E MORE)

  Dhe ju ku mbarritem te ne sot SHQIPTARET te cilet po vazhdojme me zellin me te madh metodat e te pareve tan te deshtuar ne aspektin kombtar, i cili eshte dhe me kryesori nga te aspektetet e tjera.SHQIPTARET modern pra te sotmit,nuk lexojn historin e te pareve te tyre qe te mesojn nga e kaluara e hidhur, por e perkeqesojn akoma me shume gjendjen duke mesuar libra fetar te cilat ne thelbin e tyre kan percarjen, dhe jo bashkimin e tyre.
  qe sipas llogarive te mija i bie qe neser te jemi perseri ne shenjester per humbje te tjera territoriale, dhe e gjitha kjo ndodh se shqiptaret nuk duan zotin e tyre shqiperin, por ca duan zotin e arabve e thojn se jemi shqiptar, ca duan zotin e te krishterve e thojn se jemi shqiptar,ca thojn me pelqen turqia por jam shqiptar e ca thojn me pelqen greku po jam shqiptar,etj etj si keto.pse nuk e kuptojn dot keta njerez se ka ardhur koha qe shqiptaret te mendojn per shqiperi, dhe ti japin fund ketyre gjerave te keqia ,qe nuk jen gje tjeter ,vecse oksigjen qe mban me fryme, armiqt tan.
  Eshte turp qe deri me sote vazhdojne akoma fenomene te tilla qe percajn e cthurin kombin me te vjeter e me budalla te te gjitha koherave.
  Se sa eshte shqiperia me kosov te gjith e dini keshtu qe nuk po e fus ne kllapa si me lart.PYETJA ESHTE SE KURE SHQIPTARET DO MESOJN TE DUAN SHQIPERIN,DHE JO TE HIQEN SI SHQIPTARE DUKE FUTUR NE MES FEN QE NUK BEN ASGJE TJETER? VECSE PERCAN KETE KOMB KAQ TE VUAJTUR E TE TKURRUR SI MOS ME KEQ.

  NJE MESAZH DASHAMIRES PER TE GJITH ATA QE VEN SHQIPERIN MBI GJITHCKA;MESONI SA ME SHUME NGA GABIMET E MEDHA QE KAN BERE TE PARET TAN PER GJATE SHEKUJVE. E PER TE MESUAR NGA E KALUARA LEXONI SA ME SHUME HISTORI PER TE KUPTUAR SE PSE JEMI NJE NDER SHTETET ME TE VOGLA NE BOT,KU ME PAK STRATEGJI KOMBETARE MUND TE KISHIM QEN NDER ME TE MEDHAT NE BOT.
  Kete teme e lexova dhe mu mbushen syte me lote.Zoti im jepju mend popullit tone.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Anėtarėsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  S'jemi tė ēarė e tė ndarė ... Jemi te gjithė shqiptarė

  Fishta nė njė poezi tė veten e satirizon rėndė "caktimin e kufijve shqiptarė" nė krijim te njerzesė.Ai thotė se u ndanė tė gjithė kombet dhe kur i ardhi radha kombit tonė,mbaroi litari matės........Atėherė me "lekurėn e njė djalli" u mat toka jonė dhe kėshtu na hyri Djalli.
  Tė gjithė shqiptarėt e ditur, me zemėr te plasur janė e munduare tu bėjnė thirrje vėllezėrve tė tyre tė pėrmbahen dhe ta flakin "djallin" tutje pėr tė qenė tė bashkuare dhe tė fortė qė kufijtė e shtetit tė tyre tė mos mateshin mė me "lėkurėn e Djallit" por me metrin e tyre....dhe sa e veshtirė qė ka qenė!
  Djalli u ka fryrė nė vesh pėr ditė:

  Vrani! Preni! Varni!
  Pėrhapni ligėsinė marrėzinė e pabesinė!
  Nadjini,pėrcani! Mos i lini dy gurė bashkė!
  Mbillni nakar e zili,ua mbytėni dashurinė,ua mėsoni paudhesinė!
  Ua zhdukeni miqėsinė,ua mbillni pabesinė,nakarin e zilinė!
  Tė mos kenė mė njė gjak,njė gjuhė,njė fe,ėje komb!
  Njeri tjetrin tė mos e njohin,tė mos e njohin Zotin!
  Le tė punojnė pėr dhe tė huaj,veten tė mos ta njohin kurre!
  Vrajini!Rrahini!Varini! Vritini!

  Duke ditur fuqinė e shqiptarit tė bashkuare Naimi do tė vdiste duke kėnduarė:

  Selanik e tatėpjetė
  Si ka qenė do tė jetė,
  vend i tėrė Shqipėrisė
  me ndihmė tė Perendisė.
  O ju fqinjėt e pabesė !
  Mos biniė me atė shpresė,
  Shqiperia s'coptohet,
  shqiptari nuk ndėrrohet.

  Dhe vėrtetė shqiptari nuk ndėrrohet.Kur e shikon se e ka shkelur rėndė vellaun e vet,ndalet dhe merr fuqi tė dhjetefishte nė dashuri...dhe pėrpara armikut kėndon me zė te lartė:

  Gjithė c'jemi shqiptarė,
  jemi njė fis e njė farė,
  kemi tė tėrė njė shpresė,
  njė gjak,njė gjuhė,njė besė,
  besė kemi Perėndinė,
  dhe ligje vllazėrine.
  Jemi gjithė shqiptarė
  S'jemi tė car' e tė ndarė....

  Le tė jemi pėrherė tė bashkuare ashtu sic na porosit Drita e Diturise sone, dhe me Perėndine nė zemėr tė bėjmė Shqipėrine e tėre,ashtu sic ka qenė Selanik e tatėpjete....tė bukur,tė mirė dhe njė vend tė lirė pa djall-njerinė.

  Zoti e bekoftė Shqiperine natyrale!


  Sabri Selmani

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Ska pune mallkimi.
  Per ate punen e budallenjve, gjithmone budallenjte perbejne shumicen e ēdo kombi,
  keshtu qe nuk eshte as pune budalleku.
  Por nuk e di arsyen e vertete.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Une mendoj qe nuk jemi as te mallkuar as budallenje , por jemi te perqar.

  nuk jemi atdhetardhe ne nuk kemi te gjith armikun e perbashket

  e deri sa nji pjes e popullit armikun e ben mik
  ketu mund te lind ideja se jan disa budallenje.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 12. #12
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Kombi Shqiptar nuk ka dit asnjeher qe te ket marrdhenje miqsore me nje shtet/superfuqi te kohes, prandaj kan ndodh edhe ndarjet dhe vjedhja e territorit ton.

  Por qe te thuash qe kombi shqiptar eshe me shumice budalle apo qe ne jemi komb i mallkuar, une te them qe ti me kto lloj shkrimesh duhet me u pergatit me honger pak dajak nga ne forumistet.

 13. #13
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  Jemi karakterizuar nga nje mungese fati ose mallkim e gershetuar me budallallek ne shume raste...

  I kemi provuar te gjitha...tradhtite,humbjet,fitoret,majat e pushtetit,poshterimet,euforite...

  Kaluam lloj lloj pushtuesish por ja ku jemi sot,me nenen e gjuheve europiane...gjuhen e shenjte shqipe,qe u munduan e u stermunduan ta shfarrosnin por ja qe deshtuan...

  "Se Zoti vetė e tha me gojė
  Qė kombe shuhen pėrmbi dhé,
  Po Shqipėria do tė rrojė;
  Pėr tė, pėr tė luftojmė ne!"


  Jepni per nenen

  C'thote ajo e ve e gjore,
  Mbretereshe pa kurore,
  Faqe-cjerre,lesh-leshuar,
  Shpirt e zemer perveluar,
  Gjysme e vdekur:"O shqiptare,
  Nenes mos ja beni varre".
  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.
  Qan e lutet nene e mjere,
  Kerkon vatren edhe ndere,
  Do lirin' e saj dhe mbrene,
  Sic e pat me Skenderbene,
  Bijt' e beses therret prane,
  Kur i thirri dhe si vane?
  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.
  Cilet jane ata tirane,
  Qe te prene e qe te vrane?
  Qe te therne bij e bija,
  Dhe tu nxi tu mbyll shtepia?
  Derdhni plumba o shqiptare,
  Gjakun nenes per te marre.
  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.
  Cilet bij te tradhetuan?
  Dhe te ndoqne dhe te shuan?
  Dhe te lane o shkab' e ngrate,
  Pa fole, pa zogj, pa shpate?
  Keta qena o shoke i mbytni,
  Mbushni gjyle qe t'i shtypni.
  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.
  Sa kerkon e sa te duhen?
  Burrat nga detyra s'druhen,
  Trimi i mire do t'te jape,
  Sot me vrap e neser prape.
  Hidhni, Hidhni tok dollare,
  Te mos mbetemi te share.
  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.
  Do te ndihim pa kursyer,
  Per ty, nena jone e vyer,
  Qe me drit' e nder te thuresh,
  Dhe me bijt' e tu te mburresh.
  Cila nene lyp parane?
  Cilet bij me shpirt s'i dhane?
  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike.
  Arme dhe fisheke mblidhni,
  qesen edhe shpirtin hidhni,
  Per lirine per mbretin tone,
  Sot,pa neser eshte vone,
  Jepni, nenen te shpetoni,
  Komb' e vatra te ndertoni.
  Mbahu nene mos ki frike,
  Se ke djemte ne Amerike

  Fan Noli
  p.s Eshte edhe 17 janar sot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga white-knight : 17-01-2009 mė 19:40

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Citim Postuar mė parė nga Homza Lexo Postimin
  Kombi Shqiptar nuk ka dit asnjeher qe te ket marrdhenje miqsore me nje shtet/superfuqi te kohes, prandaj kan ndodh edhe ndarjet dhe vjedhja e territorit ton.

  Por qe te thuash qe kombi shqiptar eshe me shumice budalle apo qe ne jemi komb i mallkuar, une te them qe ti me kto lloj shkrimesh duhet me u pergatit me honger pak dajak nga ne forumistet.
  Nuk e them une homza po e thote historia.faktet i ke ne historin e kombit shqiptar.studijoje mire historin qe nga lashtesia e deri me tani, e ather eja te flasim prap.

 15. #15
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Mosha
  34
  Postime
  2,501
  Pajtohem ne shum gjera qe i ceke ne postimin tend Sulioti.

  Feja,Interesi personal,Inati,jane probleme momentale te ne.


  Kemi qene dhe jemi te percar,gjersa te do tema kohen e fundit shoh do persona qe edhe ofendojn shqiptaret e Kosoves me thene te drejten shum e rend eshte edhe pse sjam i Kosoves po shteti im eshte e njejt si Shqiperia per mua,njerin e kam bab tjetrin nene.

  Sic e permendi edhe Dorontina me lart miqesi duan disa te bejne me sllavet dhe aspak su pengon ajo se na ka shkatru me qendra vjet,me qindra vjet na ka masakru,me qindra vjet kemi qen sllavi atij ne vendin ton,kjo eshte marrezi nga disa njerez qe duan te ngatrojn gjakun me ta,pa marrur parasysh cka jane turk,grek,serb,maqedon i urrej,po disa i duan per mik.

  Ne qoftese lidhemi per fe me vjen keq,per veti kisha tu thene keshtu eshte tradhtar ai shqiptar qe lidhe miqesi per nje turk,grek,serb etj etj dmth duhet te shohim historin cka na flet e jo kane kaluar 10 vite nga masakra ne Kosov tash kemi te drejt te behemi miq.


  Me qoftese dola prej teme dicka,ju them se ma mush shpirti me gjerra qe ndegjoj ketu,po me e keqja kur lexoj se nje bire/bije shqiptari nuk i pengon te behet nuse/dhender nje sllavi veqse feja e lidhka me te.


  Te duam njeri tjetrin dhe te hecim perpara,dhe te mberijm ne vendin tone ku e meritojm e jo ku na qojn tjeret.


  Dhe nje gje per fund ju lutem MODERATOREVE,ADMINISTRATOREVE dmth stafit te forumit ne pergjithsi mos e mbyllin temen dicka,le te vazhdoj ketu o sikur edhe do ofendohemi deri ne piken e fundit po ta kuptojm se jemi gabim ne disa gjera,dhe te punojm se bashku.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-10-2008
  Vendndodhja
  Republic oF Kosovo
  Postime
  1,163
  - Armiku me i madh i gjitha koherave per te populli Shqiptar ka qen edhe eshte - EGOIZMI ne mes veti , edhe siq po shihet shtir qe do ta mundemi ndoniher .

 17. #17
  Bobo c'titull bombe Ama detyrohem ta pranoj se e beri punen e vet e me terhoqi te hyja ne teme. Kete citimin e me poshtem e pata shkrur ca muaj me pare ne lidhje me nje teme tjeter po me duket se i pershtatet kesaj teme:

  "Dhe sa per ate qe ne shqiptaret jemi individualiste; mua nuk me duket tamam ashtu. Shqiptaret jane shume te mprehte, kurioze, ambicioze, me personalitet te forte dhe ne te njejten kohe jo-agresore ndaj popujve te tjere. Me cilesi si keto duhet te kishim perparuar me shume si komb. Por ne vuajme nga simptoma e "mendimit ne grup" (group thinking). Jemi homogjene, te gjithe mendojme pak a shume njelloj dhe ne fund kacafytemi me njeri tjetrin per lavdine se 'kush e tha i pari". Kur flas per shqiptaret me shkon mendja tek magetet me pole te njejta. Nderkohe, kombet e tjere kane me shume larmi individualitetesh dhe shqiptaret gjejne hapersira te tregojne mprehtesine e vecante qe zoterojne e te zhvillojne gjithe potencialin e tyre. Vetem keshtu kam arritur ta shpjegoj absurditetin se pse ne si grup kemi ngelur prapa te tjereve, nderkohe qe shume shqiptare shkelqejne mbi vendasit kur jetojne jashte. Se si mund ta zgjidhim kete problem eshte tjeter ceshtje e i takon ndonje teme tjeter."

 18. #18
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Anėtarėsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  50
  Postime
  933
  Jemi nje popull qe po mekembemi nje popull qe po del nga varferia e injoranca.

 19. #19
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Nje popull i vuajtur dhe i mbajtur ne erresire per shume kohe....
  Nuk jam dakort qe ka komb te mallkuar dhe as me shumice budallenjsh!!Histori kane te gjithe kombet.
  "Carpe Diem"

 20. #20
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  kombin tone e nxjerr ne drite vetem nacionalizmi,pike.

  nacionalizmi i dobet eshte thembra jone e akilit,prandaj jemi ktu ku jemi,te fundit fituam pavarsine nga otomanet,te fundit dolem nga komunizmi internacional,me reformat ne kapitalizem perseri jemi te fundit,Shqiptaret e Kosoves te fundit ne ish jugosllavi u rebeluan kunder serbit(dhe sapo u forcua nacionalizmi,u duken rezultatet,kemi Kosove te pavarur).

  nuk jemi as komb i mallkuar as budallenj,jemi te percare.

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Berisha: Qeveria nė ndihmė tė familjeve qė marrin ushqimet me lista
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2016, 20:25
 2. Kur shteti eshte i paafte, drejtesine e bejme vete
  Nga reporter nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 11:03
 3. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
 4. PS: Qeveria s’eshte pergatitur per te perballuar emergjencat civile
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-12-2005, 03:44
 5. Mbrojtja e lirise se fjales ne Shqiperi
  Nga Vinny_T nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 17-06-2003, 21:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •