Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 41
 1. #1

  Kryebashkiaku fsheh 6 milion euro nga buxheti i Bashkis pr zgjedhjet

  Rama n minoranc, Kshilli Bashkiak rrzon buxhetin`09

  Kshilli Bashkiak rrzoi gjat mbledhjes s djeshme me 26 vota kundr dhe 19 pro, buxhetin e vitit 2009 pr Bashkin e Tirans. Performanca e dobt fiskale, mungesa e transparencs dhe mungesa totale e investimeve, kan qen shtysat kryesore q kan motivuar shumicn e antarve t Kshillit Bashkiak t kryeqytetit t rrzojn me shumic votash buxhetin e 2009. Vet kreu i Bashkis nuk ishte i pranishm n mbledhjen e djeshme, duke dshmuar n kt mnyr nj sens t lart paprgjegjshmrie. Mazhoranca e Kshillit Bashkiak, e cila prbhet nga prfaqsuesit e partive t majta, nuk arriti t bnte numrin e nevojshm t votave pr shkak se buxhetit nuk i ishte br asnj ndryshim nga drafti i mparshm, i cili nuk u hodh n votim pr shkak t kundrshtimeve t mdha. N kt mnyr, kshilltart e majt votuan kundr projektit, duke krkuar rishikimin e tij. Kreu i kshilltarve demokrat n Kshill, Ferdinand Poni, tha se Kshilli Bashkiak nuk pati mundsi mbledhjen e kaluar t dgjoj kreun e Bashkis Tiran, pasi ai n mnyr t turpshme ndrpreu diskutimet n mes dhe iku. Poni tha se, megjithse u denoncuan fakte ku shkolla dhe rrug jan financuar m shum se dy her, Bashkia e Tirans nuk ka reflektuar dhe nuk ka br asnj ndryshim n draft. Duke e cilsuar kt buxhet si tepr abuziv, kreu i kshilltarve t djatht tha se gjesti i Bashkis sht nj mbrojtje e hapur e vjedhjes s br nga drejtuesit e saj. N t njjtn linj me Ferdinand Ponin u shpreh dhe kryetarja e kshilltarve t LSI-s, e cila tha se Bashkia krkon t`i hedh hi syve me projektet q jan financuar nj her. M tej ajo tha se, nga 11 njsi vendore q ka Tirana, 7 jan kundr ktij buxheti. Kshilltari i Partis Demokratike, Flamur Noka, tha se diskutimi pr buxhetin q sht paraqitur srish pr miratim, sht i njjti me at t dhjetorit, ku u pa qart rifinancimi i nj sr veprash. Noka i sugjeroi kryetarit t Bashkis s Tirans q t ndjek shembullin e qeveris, e cila n tre buxhete q ka br ka sjell 3 buxhete shtes. Noka nuk la pa prekur dhe performancn e dobt q ka Bashkia n mbledhjen e taksave. Ai theksoi se, komunat m t thella kan pasur rritje t performancs fiskale me 30 prqind, kurse Bashkia m e madhe e vendit ka vetm regres n kt fush. Ai i kujtoi administrats s Bashkis se, nuk ka zhvilluar dialog me qytetart dhe njsit vendore, por me militant t porositur prej Rams. Suzana Guxholli, antare e Kshillit Bashkiak, njkohsisht dhe kshilltare e kryeministrit, e cilsoi buxhetin e paraqitur nga Bashkia nj dshtim t radhs. Ajo theksoi se, buxheti mbart mangsi t jashtzakonshme, nga ana fiskale dhe e transparencs. Guxholli theksoi edhe nj her se rritja e t ardhurave nga Bashkia sht br n saj t delegimit t disa taksave nga pushteti qndror drejt atij lokal. Ajo u ndal dhe n projektet e socialistve pr arsimin, pr t cilin buxheti i Bashkis nuk pasqyron asnj rritje.

  Poni: Bashkia parashikoi 10% t buxhetit pr fushat elektorale

  Pak para votimit t buxhetit, kreu i kshilltarve t PD-s, Ferdinand Poni, u bri thirrje t gjith kshilltarve q t mos e votojn nj buxhet, i cili 10% t tij do ta prdorte pr fushat. Ai tha se, n trsi ky buxhet sht br pr qllime elektorale dhe nuk i shrben aspak qytetarve. Dhori Kule, rektor i Universitetit t Tirans dhe antar i Kshillit Bashkiak shprehu habin q buxheti i Bashkis nuk kishte prfshir asnj amendament t br nga kshilltart. Sipas Kules, buxheti i cili u rrzua sht nj dshmi e dshtimit t qart t Bashkis s Tirans. Gjergji Bojaxhi u ndal n transparencn e Bashkis s Tirans, nga ku theksoi me fakte se Rama kishte br takime vetm me militantt e Partis Socialiste. Ai tha se askush nuk sht njoftuar pr kto takime n mediat lokale. Buxheti i Bashkis s Tirans sht hartuar i padetajuar, ka solli dhe iritimin e Kshillit Bashkiak. Projektet e Bashkis jan t turbullta pr arsye se Bashkia do t rifinancoj rrugica t ndryshme, q jan financuar nj vit m par. Kjo ka qen bindja e Kshillit para se t rrzonte buxhetin e vitit 2009. Nnkryetart e Bashkis deklaruan n Kshill se nuk do t ket amendamente t buxhetit, q do t thot se kryeqyteti mund t ngel pa buxhet n vitin 2009.

  Bashkia anashkaloi totalisht konsultimin me njsit bashkiake

  Bashkia e Tirans dshtoi n projektin "Thuaj fjaln tnde", pasi n buxhetin e ri nuk sht prfshir asnj projekt i paraqitur nga banort dhe njsit bashkiake. N njsit bashkiake Rama ka mbledhur vetm antar t Partis Socialiste, t cilt e kthyen diskutimin pr buxhetin n nj diskutim partiak. Buxheti i Rams ka sjell reagimet e shum qytetarve, t cilt shpesh her i kan br shqetsimet e tyre prezente n media. Banort n takimin "Thuaj fjaln tnde" i kan krkuar kreut t Bashkis, t bj nj sr investimesh, t cilat nuk ishin pasqyruar n buxhetin e djeshm. Dshtimi i Rams n kto procese solli dhe hedhjen posht me an t vots s buxhetit elektoral t tij. Turi i Rams "Thuaj fjaln tnde" sht zhvilluar me disa njerz t ftuar nga administrata lokale e Bashkis. Nuk sht dhn asnj njoftim se kur do t zhvillohen kto takime, meqense ato paraqiten si takime konsultative me qytetart.

  Burimi

 2. #2
  Ah Edvin mafiozi qe as mundimin nuk e mori qe te ishte ne kete mbledhje.Kujton se mbulohet dielli me shoshe ky?

  E ka kthyer Bashkine ne nje cerdhe rrugacesh...ah mjere ne ke kemi kryetar Bashkie...nje psikopat qe del e hyn neper mbledhje si ti doje qejfi.

 3. #3
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Ah Edvin mafiozi qe as mundimin nuk e mori qe te ishte ne kete mbledhje.Kujton se mbulohet dielli me shoshe ky?

  E ka kthyer Bashkine ne nje cerdhe rrugacesh...ah mjere ne ke kemi kryetar Bashkie...nje psikopat qe del e hyn neper mbledhje si ti doje qejfi.
  ke shume te drejt mer white night, ke shume te drejte ... po kujt ti qahesh ...

  nga ana tjeter kemi salis i cili, pavarsisht tragjedive gerdeciane, ka zhvatur me miliona nga tenderat "strategjike" te privatizimit - kuptohet permes argit-shkelzenit ...

  gjithashtu, drejtesia nuk funksionon si pushtet me vete - nje tjeter fitorje paralizuese e dyshes salis-edvinit ...

  topi fshihet ne presidence dhe flet si jevgu mbas gaxhoit; jozi mpreh shpaten, si fatime sokoli per situaten ...

 4. #4
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,119
  Sali Berisha eshte nderi i kombit.
  vetem per ndertimin e koridorit Durres- Prishtine,do mbetet ne histori si kryeministri me i sukseshem ,pa permendur ketu autostradat ne jug te shqiprise dhe rruget tjera ne gjithe shqiprine!!

  nje pershendetje per Edvinet!

  http://uk.youtube.com/watch?v=0dWtBW6dgyI

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,007
  une nje pytje kam po kaq shume europ qarkullon ne shqipni
  JO SEKS PARA MARTESE

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga goldian Lexo Postimin
  une nje pytje kam po kaq shume europ qarkullon ne shqipni
  europa jemi ne vet shqiptaret....jemi dhjet milion qe duam te ecmin ne vendet tona, per munges te rrugve gjysma se njofin atdheun.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  947
  Citim Postuar m par nga Dorontina Lexo Postimin
  europa jemi ne vet shqiptaret....jemi dhjet milion qe duam te hecim ne vendet tona, per munges te rrugve gjysma se njofin atdheun.
  fiks fare e ke thene hallall
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 8. #8
  :::))))((((::: Maska e ai_shoku
  Antarsuar
  03-08-2007
  Vendndodhja
  United States Of Albania
  Postime
  247
  Citim Postuar m par nga BEHARI Lexo Postimin
  Sali Berisha eshte nderi i kombit.
  vetem per ndertimin e koridorit Durres- Prishtine,do mbetet ne histori si kryeministri me i sukseshem ,pa permendur ketu autostradat ne jug te shqiprise dhe rruget tjera ne gjithe shqiprine!!

  nje pershendetje per Edvinet!

  http://uk.youtube.com/watch?v=0dWtBW6dgyI
  Mire per rrugen Durres - Kukes po ne jug te vendit cfare ka bere? Cfar autostrade thua ti, a ke kaluar ndonjehere nga rruget e jugut apo jo?

  Per vec autostrades Gjirokaster - Tepelene qe ka filluar qe ne kohen e Nanos asnje rruge tjeter nuk eshte bere, vec jane prish.

 9. #9
  lajme nga RD?

  sill dhe za nga ZP se kam degjuar qe dhe ata shkruajne gjithmone realitetin.

 10. #10
  Citim Postuar m par nga BEHARI Lexo Postimin
  Sali Berisha eshte nderi i kombit.
  vetem per ndertimin e koridorit Durres- Prishtine,do mbetet ne histori si kryeministri me i sukseshem ,pa permendur ketu autostradat ne jug te shqiprise dhe rruget tjera ne gjithe shqiprine!!

  nje pershendetje per Edvinet!

  http://uk.youtube.com/watch?v=0dWtBW6dgyI
  Partiiiiiii Enver jemi gati kurdoherrrrrrrrr .......... LoL

 11. #11
  Berisha dhe Meta: Tirana ne zgjedhje

  Kryeministri eshte perfshire ne debatin e hapur publik pas rrezimit te buxhetit te kryeqytetit me votat e Partise Demokratike dhe te LSI-se.

  Sipas kreut te selise blu, nese do t’i kishte ndodhur atij vete nje gje e ngjashme, dihej se si ai do te reagonte.

  “Po te ishte rrezuar buxheti i qeverise une do te kisha dhene doreheqjen”, u shpreh Berisha.

  Nderkohe vete kreu i Levizjes Socialiste per Integrim, partia e te cilin e shpjegoi nje dite me pare voten ne keshillin bashkiak, e ka ngritur diskutimin ne nje nivel te ngjashem me kryeministrin.

  “Ne rast se mungon dhe reflektimi per propozimet e bera nga grupi i keshilltareve tane qe buxheti te jete i detajuar dhe cdo qindarke te kete destinacion te sigurte atehere nuk do te jete faji yne qe per kete vullnet duhet te shprehen qytetaret e Tiranes me votime”, u shpreh Meta.

  Deklarata e forte e Metes sipas burimeve brenda LSI-se, le te kuptohet se ligji i pushtetit lokal kerkon qe nese buxheti nuk miratohet, shkrihet Keshilli Bashkiak dhe votohet vetem per te.

  Por nderkohe per nenkryetarin e bashkise se Tiranes, Eduart Shalsi, deklarata e Metes lexohet vetem ne nje menyre.

  “Berisha dhe Meta votuan kunder me nje dore dhe problemet e njerezve jane vetem ushqim per politiken e tyre te vjeter. Per ne politika eshte mision per zgjidhjen e halleve te njerezve”, u shpreh Shalsi.

  T-CH

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,730
  Citim Postuar m par nga white-knight Lexo Postimin
  Berisha dhe Meta: Tirana ne zgjedhje

  Kryeministri eshte perfshire ne debatin e hapur publik pas rrezimit te buxhetit te kryeqytetit me votat e Partise Demokratike dhe te LSI-se.

  Sipas kreut te selise blu, nese do ti kishte ndodhur atij vete nje gje e ngjashme, dihej se si ai do te reagonte.

  Po te ishte rrezuar buxheti i qeverise une do te kisha dhene doreheqjen, u shpreh Berisha.
  Nderkohe vete kreu i Levizjes Socialiste per Integrim, partia e te cilin e shpjegoi nje dite me pare voten ne keshillin bashkiak, e ka ngritur diskutimin ne nje nivel te ngjashem me kryeministrin.

  Ne rast se mungon dhe reflektimi per propozimet e bera nga grupi i keshilltareve tane qe buxheti te jete i detajuar dhe cdo qindarke te kete destinacion te sigurte atehere nuk do te jete faji yne qe per kete vullnet duhet te shprehen qytetaret e Tiranes me votime, u shpreh Meta.

  Deklarata e forte e Metes sipas burimeve brenda LSI-se, le te kuptohet se ligji i pushtetit lokal kerkon qe nese buxheti nuk miratohet, shkrihet Keshilli Bashkiak dhe votohet vetem per te.

  Por nderkohe per nenkryetarin e bashkise se Tiranes, Eduart Shalsi, deklarata e Metes lexohet vetem ne nje menyre.

  Berisha dhe Meta votuan kunder me nje dore dhe problemet e njerezve jane vetem ushqim per politiken e tyre te vjeter. Per ne politika eshte mision per zgjidhjen e halleve te njerezve, u shpreh Shalsi.

  T-CH
  ahahahahaha berisha jep dorheqje? ahahahahahaha

  ai u rizgjodh president ne shtetrrethim lol
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  SHqiperia akoma dhe sot ne vitin 2009, ka nevoj per nje fshese te mire te gjitha horrave te politikes shqiptare, qe e kan bere shqiperin;nje perle e vertete per cfare pasurish natyrore ka,te jete nder vendet me te prapambetura ne bot.turp per ne shqiptaret qenkemi budallenj, gjithmon po zgjedhim njerez qe voten e tyre e marrin me turp; duke paguar lemoshe per disa, e duke viktimizuar me propaganden e tyre disa te tjere.Kam bindjen se jemi populli me sylesh, ne lidhje se cfare bejn keto kokrat qe ne i zgjedhim ne pushtet.po te vidhej kaq hapur ne nje shtet tjeter do ishte bere revulucion.dhe nje here turp tturp qe flem e nuk bejm asgje per te mbrojtur djersen ton, qe eshte taksa qe jepet per shtetin.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  o antimafi.. meqe ti punet i di..
  na i sqaro ca personazhe ketu.. qe jan pa emer.. se per cilet e ka fjalen gazeta sot..

  --


  Agjensia e Lajmeve "SOT"
  Letr e Kristaq Rams, drejtuar nga varri Edi Rams pr Mero Bazen
  Written by Gazeta SOT
  Tuesday, 13 January 2009 21:51
  Nga Kastriot MYFTARAJ
  I dashur Edi
  Hern e fundit q dole n emisionin “Opinion” t Blendi Fevziut, n nntor 2005, para nj paneli analistsh, mes t cilve ishte dhe Mero Baze, ti me t drejt u tregove shum i indinjuar me kt t fundit, duke mos dashur t komunikoje me t dhe duke thn se sikur ta dije paraprakisht se i pranishm do t ishte dhe Baze, nuk do t vije n emision. Kt qndrim tndin e shpjegove duke thn se Baze ishte br shkak q ti, kur shkove nj dit n shtpi, ta gjeje djalin tnd Gregorin, t futur posht tavolins, n nj gjendje tronditjeje t fort psikike.
  Kjo gj i kishte ndodhur djalit tnd, pr shkak se kishte lexuar n gazetn e Mero Bazes akte t gjyqit t zgjidhjes s martess mes teje dhe bashkshortes tnde t dikurshme, ku thuhej se ti e mohoje atsin e fmijs, dhe se djalin ajo e kishte me mua (Kristaqin), pasi n periudhn kur kishte mbetur shtatzn ajo kishte qen me pushime n Himar, me mua dhe Anetn, ndrsa ti nuk kishe ardhur, se nuk ndaheshe dot nga Dashi, uni i Bab Myslimit dhe ai uni i Bilbilit, q t mori n qaf.
  Kur i dgjova fjalt e tua n salln e gjyqit sikur m ra tavani. N fakt nuk kisha dashur t vij fare n gjyq se e dija q do t bje ndonj nga ato t tuat, por Aneta m detyroi t vij duke m thn: “Kristaq, aman t shkojm, se do t rrah nusen n gjyq dhe do ta futin n burg djalin”. Aneta ishte alarmuar shum se ato koh q bhej divorci t kishte gjetur ekiin n xhepin e palltos. Pas fjalve q the ti n gjyq, u mrzita shum dhe nuk dilja fare nga shtpia. Sikur t mos m mjaftonte ajo q ishte pshpritur vite t tra pr mua se jam djali i Ahmet Zogut, ja dhe kjo tjetra tani, se kam nj fmij me nusen e djalit. Kur vdiqa un n 1998, t gjith n varrim thoshin me z t lart se vdekja ishte e parakohshme (un vdiqa n moshn 66 vje), dhe nn z se ishte ti q ma shkurtove jetn me akuzn tnde. Kishte dhe t tjer q thoshin nn z se un vdiqa n moshn e Ahmet Zogut 66 vje. Por gjithsesi askush nuk guxoi ta publikonte n media at q the ti n gjyq, n 1991. Kt gj e bri vetm Mero Baze n vitin 2000. Ti me t drejt u indonjove kur ai Blendi Fevziu q ti e mbaje pr mik, ta vuri Meron para n studio. At nat u gzova shum me qndrimin tnd. Edhe Aneta ishte e gzuar. M ndezi nj qiri tek fotografia ime dhe m tha: “E shikon o Kristaq q ka ndryshuar djali? Ta vuri nderin n vend n syt e bots!” Kishte t drejt Aneta q thoshte “n syt e bots”, se ne e dinim se far bajge kishe nxjerr nga goja ti n gjyq.
  “Tani,- m tha Aneta,- do ta bind Edin q t vij nj her tek varri tnd dhe gojt e bots mbyllen prfundimisht”. Un i thash se nuk ka gj q nuk vjen tek varri im, se ja shkon dy her n vit tek varrezat e dshmorve, n 5 maj dhe n 29 nntor, dh eve kuror tek Monumenti i Nns Shqipri, t ciln e kam br un. Kjo sht njlloj sit vij tek varri i babait. Por ktu u zemrua Aneta me mua dhe i fryu qiririt dhe e fiku, se pr kt monument kemi pasur nj sherr t vjetr me gruan. Aneta m thoshte se Monumentin “Nn Shqipri” e kam br sipas modelit t Nexhmije Hoxhs. Dyshimet shtoheshin edhe pr faktin se un n Kuvendin Popullor ulesha pran Nexhmijes. Aneta m thoshte ather: “Mblidh mendjen o i zi se do t na zhduk Enver Hoxha pa nam e nishan, ty dhe ne bashk”. Por un nuk kisha frik se vet shoku Enver m kishte thn nj her: “Kristaq, Nexhmija ka nj dobsi pr ty si njeri i artit.
  Nexhmija sht natyr shum e ndrlikuar dhe ndihet bosh. Un jam i zn me punt e partis prandaj ti rriji afr dhe mbushe at boshllk q ndjen ajo”. Kshtu, u ftoha pak me Anetn, at mbrmje q ti iu prveshe Mero Bazes, por me ty isha ngrohur shum. Por ditn e hn, m 12 janar t ktij viti, ti m hodhe prsri balt, duke dal dhe duke mbrojtur publikisht Mero Bazen. Kjo ishte njlloj sikur ti t’ i prsrisje para kamerave televizive ato fjal q the n gjyqin e zgjidhjes s martess me gruan tnde, para shum vjetsh. Ti mund t kishe marr n mbrojtje do njeri, edhe Fahri Balliun, por jo Mero Bazen. Se njerzit mendojn thjesht q, nse Mero Baze pr Edi Ramn sht burr q thot t vrtetn, ather del se ka thn t vrtetn edhe kur shkroi n gazet se n gjyqin e divorcit me gruan ti e akuzove at se djalin e kishte me vjehrrin, pra me mua, dhe jo me ty. Ather, n vjeshtn e vitit 2000, Mero Baze pretendoi se pr shkak t ksaj q shkroi pr ty dhe mua ia dogjn redaksin e gazets. E vrteta ishte se Meroja kishte zbritur n bodrum me nj gazetare t re “t’ i hidhte benzin gjeneratorit” se kishte ikur rryma elektrike dhe mbetn n bodrum edhe pasi erdhn dritat, duke “diskutuar”. Ajo gazetarja kishte marr nga Meroja disa premtime, pr t cilat donte t’ ia ndrionte kujtesn duke i hedhur benzin n trup dhe duke e ndjekur n bodrum me akmak n dor. Si nuk t shkoi mendja se, n rast se Mero Baze thot t vrtetn, ather sht e vrtet dhe ajo fotografia q e botonte shpesh Mero Bazja n gazet, ku ti, me pamjen e nj pacienti mendine, ke mbushur gojn me makarona. M kujtohet mir historia e asaj fotografie. Kur ti ike n Paris pas ndryshimit t regjimit, Aneta nuk m linte t qet duke m thn: “Kristaq, ’ bn djali, pse nuk shkon ta shikosh nj her, do t drogohet dhe do t vdes nga overdoza!”. Ather un kisha shum pun, bja gur varresh dhe statuja t vdekurish, se mafiozt q vriteshin paguanin q shokt e tyre t kishin varre madhshtore.
  Ky duket se qe mallkimi im, q nga statujat e realizmit socialist, t kaloja tek ato t realizmit mafioz. Punova shum dhe mblodha mjaft para. Me to shkova n Paris ku t gjeta ty n Sheshin Trokadero, atje ku mblidhen artistt ekcentrik. T gjeta t veshur n t zeza, dhe me shikimin e ngulur n tok, me nj pamje prej skizofreni. Kur t fola ngrite kokn dhe m the: “Ti je Kristaqi, domethn Krishti, ndrsa un jam Satani. Satani i biri i Krishtit, ky sht zbulim teologjik dhe artistik!” Pastaj shkuam bashk n nj restorant, ku ti hngre si Satani, dhe atje ai miku yt t bri at fotografin, t ciln pastaj ia dha Mero Bazes, i paknaqur se ti kur u br Ministr Kulture nuk ia sponsorizove ekspozitn. Kur ti dole dhe mbrojte Mero Bazen publikisht Aneta e kuptoi se un ishe mrzitur shum se m ndezi prsri qiri jasht rradhs, duke m thn: “Kristaq, mos u mrzit se djali sht depresiv”. Kshtu m kishte thn ajo gjithmon pr ty. Kshtu m tha dhe at dit kur ti ishte i vogl, 14 vje, dhe t gjetn n nj pozicion t turpshm n bodrumet e Pallatit t Brigadave, ku t kisha marr un t shikoje veprat e artit t kohs s paralirimit, q i kishin hequr nga oborri i pallatit me urdhr t shokut Enver se binin ndesh me moralin komunist. Ty Edi t gjeti shoku Sulo tek nj statuj prej mermeri q paraqiste nj fmij me penisin e ngritur, e cila dikur kishte qen pjes e nj shatrvani, ku uji dilte nga penisi. Ti Edi kishe ulur pantallonat dhe kishe zgjatur bythn, duke e futur penisin e statujs n t. Ather shoku Mehmet u nervozua shum dhe desh t t onte n shkolln e vagabondve pr riedukim, por shoku Enver e mori me shaka kt ngjarje. Shoku Enver tha: “Ta shqirtojm (shoku Enver nuk e thoshte dot “y”-n) punn e ktij djalit t Kristaqit m me zemrgjersi”. Shoku Mehmet i lejoi vetes nj shaka, duke thn: Ky djali po qirtohej me at statujn dhe mund t shptoj vetm nse e shqyrtojm punn me bythgjersi, jo me zemrgjersi, por un n kt rast un nuk ngatrrohem”. Shoku Enver e pa me nj shikim si t gjirokastrit kur i ke shkuar mik n shtpi pr drek, dhe nuk foli, por pr mua n at moment u vendos fati i Mehmetit.
  Kur shkonim n bllokun e udhheqjes tek daja i Anets, Spiro Koleka, dhe takonim n rrug shokun Enver q shtiste n trotuaret e bllokut, ai ndalonte dhe m thoshte duke t rn ty bythve: “Se ’ ka ky djali tnd q m plqen o Kristaq”. Profesor Fejziu, i cili e shoqronte n kt shtitje i tha si me shaka: “Enver, n kt rast un jap dorheqjen si mjeku tnd!” Ather, pr at q bre ti me statujn, un ia vura fajin atij djalit t Bilbilit, me t cilin shoqroheshe ti, se ai njihej pr kto pun. At Mero Bazen ti jo vetm q nuk duhet ta kishe marr n mbrojtje, por duhet ta kishe paditur n gjykat, si bri miku yt Maksi kur nj gazet, duke u tallur me t pr shkak se thot shpesh q ka lindur n Paris, shkroi pr t se ishte biri i nj algjeriani me t cilin nna e tij kishte pasur lidhje n Paris. Ti nuk tregove as aq dinjitet sa Maksi pr t mbrojtur nderin e familjes. Kjo tregon se ti beson tek ajo akuz q m bre n gjyq. At nat q ti dole dhe mbrojte Mero Bazen solla ndrmend t gjitha ato sakrifica q kisha br pr ty. Gjith psikiatrve t njohur t Tirans u kam br bustet e prindrve, vetm q t t kuronin ty privatisht dhe jo duke u shtruar n spital. T futa dhe n basketboll, n skuadrn e “Dinamos” vetm q t gjendej nj justifikim pr t shkuar jasht shtetit pr kurim, n nj klinik psikiatrike n Vjen. M’ u desh t’ i bja Hekuran Isait bustin e babait t tij, q tit mund t botoje ndonj gravur tek revista e Ministris s Brendshme “N Shrbim t Popullit”.
  Mbrm m’ u afrua babai, Ahmet Zogu, se m pa ashtu t mrzitur. Vlashi i vinte para duke br sikur drejtonte timonin e veturs s tij, se n kt bot nuk ka vetura. Por Vlashi bnte adetin, se Naltmadhnia i ka qejf kto gjra. Gjysh Ahmeti sht gjithmon n hall pr formn e regjimit, por u knaq kur i thash se Partin Socialiste do t’ ia lesh trashgim djalit, Gregorit, kshtu q vazhdon dinastia. U knaq q Gregori ka filluar q tani t strvitet n punt e politiks dhe t qeverisjes, duke dhn leje ndrtimi pr pallate n kafenet e bllokut. Baba Ahmeti ma prishi pak qejfin kur tha se i kujtdo qoft djali, yti apo imi, rndsi ka q pushteti mbetet n familje. Ma la amanet q nipin e tij dhe vllain tnd, Princ Lekn, t mos e lvizsh nga Ministria e Jashtme kur t ndrrohet pushteti, por madje ti japsh nj post m t lart, duke e br kshilltarin tnd. Ishte knaqur shum gjysh Ahmeti q vjet e ftove Lekn n mbledhjen e FRESSH. Edi, kam marr vesh se asaj femrs me t ciln ke dal fotografi nudo n plazhet e Francs, ia ke uar emrin n Amerik tek Sorosi, pr t’ u br drejtoresh e Fondacionit “Soros” n Tiran. Mir ke br se sht vajz e zgjuar. Ishte ajo q i vajti mendja q pr t’ u shruar nga kompleksi tnd i inferioritetit q sipas psikiatrve q t kan vizituar t sht krijuar se je i gjat me penis shum t vogl (vetm Gonxhes i dukej i madh), t dilje fotografi nudo me nj penis artificial. Prandaj e pranove vrtetsin e fotografive dhe nuk i mohove si montime. Me kt kompleks tndin kemi vuajtur shum. N mbrmjen e dits q t kapn n bodrumin e Pallatit t Brigadave, un t mora vetm pr vetm n dhom n shtpi dhe t pyeta prse e bre. Ti the vetm kto fjal: “T urrej se m ke br kaq t gjat dhe me l… kaq t vogl”.
  Dgjo more djal, m duket se Berisha ta ka ngecur at Meron q ti t bhesh fare qesharak, duke e mbrojtur. Nse Meroja sht burr q thot t vrtetn, ather ti Gregorin e ke vlla dhe jo djal. U udita shum me at protestn e gazetarve n mbrojtje t Meros. Atje pash Ylli Rakipin, i cili ka qen i pari q i ka nxjerr n gazet Mero Bazes pseudonimin “orapja”, q u shfaq n banderolat me pseudonime sigurimse q ishin kapur n tullumbace n protestn q bri FRESSH n vitin 2006 para parlamentit. Sipas atyre q thuhen ktej nga jam un, ato mjediset q ka marr Meroja me qira dhe pr t cilat bhet sherri, ka dashur t’ i privatizoj dhe t ndrtoj nj pallat atje, me lejen q i ke premtuar ti. Nse ka gj t vrtet ktu, do t mallkoj q nga kjo bot. Sokol Balla me Mu Nanon m erdhn nj dit tek varri dhe m’ u qan se i ke ln pas dore dhe Meroja sht br shefi tnd i propagands. Ua qava hallin po ’ t bj. Nj dit, n kt botn tjetr ku jam, erdhi m takoi Adolf Hitleri. Kishte kuriozitet t dinte pr ty, q i ngjan atij se je nj piktor i dshtuar q u bre politikan. Pasi m dgjoi ato q i tregova pr ty, t shprfilli duke t quajtur karikaturn e tij. “’ pret nga nj njeri q pr hyrjen n politik i detyrohet funeralit t t atit”,- tha fyhreri, duke e pasur fjaln pr at se ti u bre ministr n 1998, kur erdhe t marrsh pjes n varrimin tim. Aneta ather kishte dyshime dhe t pyeti tro atje para arkivolit tim, nse erdhe se t ofruan postin e ministrit dhe u gjende n funeral, apo erdhe pr funeralin dhe t ofruan postin e ministrit. Ti iu prgjigje se erdhe pr funeralin, por nuk ishte aq i sinqert. Megjithat Aneta e shkret t besoi dhe nuk ndenji dot pa thn: “Eh, i shkreti Kristaq, q kur ke lindur t ka ndihmuar ty more djal, q pr gjithka q ke arritur n jet i detyrohesh atij, pr liceun artistik, pr shkolln e lart t pikturs, pr vendin q more si pedagog, dhe ja ku po t ndihmon edhe at me vdekjen e tij, se duhet t vije n varrimin e tij, q t bheshe ministr”. Ather, para se t vdisja, Aneta kishte filluar prsri me lajtmotivin e saj: “Kristaq, ’ bn djali, do t vdes me overdoz! Duhet t shkosh nj her n Paris ta takosh q t nxjerrim merakun” Dhe un i mjeri u lodha shum duke br gur varresh, q t mblidhja parat dhe zemra m la. Do t isha gjall sot e ti do t ishe n Paris pr faqe t zez. Ndoshta m mir q ndodhi kshtu. Dhe t lutem t pushosh s bri karikatura pr mua n zyr se do t’ i gjejn ata t gazets “Sot” dhe do t bhemi gazi i bots edhe m keq kur t botohen. Nj dit m erdhi Maksi tek varri dhe m’ u ankua q kishe shkuar n Kosov, por un i thash se ta do puna t bsh sikur e do Kosovn. Megjithat at q ken shpirt e tregon kur e mban Maksin, antikosovarin e deklaruar, si kshilltarin tnd t privilegjuar urbanist, edhe pse nuk sht m shum se inxhinier hidroteknik, dhe kur projektet pr pallate q bn Maksi kan viston tnde pr leje ndrtimi. ’ t t them m tepr more djal! Un e kam emrin Kristaq, pra Krisht dhe qenka e thn q n at bot ku je ti, dhe n kt bot ku jam un ti t jesh “kryqi” q un do ta mbaj pr t vuajtur.
  M shkruaj edhe ti ndonj fjal, edhe pse je i zn me zgjedhjet. Mir br q e prishe at halen tek ish-kinema “Partizani”, se kam kujtime t kqija nga ajo. Aty t kapte policia kur ishe adoleshent. Ti hyje gjoja n C dhe pastaj dilje me pantallonat e ulura, gjoja pr t lar duart, duke u treguar t pasmet njerzve. Ah, se mos harroj. Kam dhe dy merake. I pari, meqense shkove takove Nn Feriden dhe e ove deri n shtpi, kujtohu q t shkosh ndonjher edhe tek nna jote Aneta se m ankohet q t shikon vetm n televizor, si at dit q organizove at spektaklin me Nadirin, q gjoja do t hidhej nga tarraca e Hotel Tirans, Aneta ishte shum e shqetsuar dhe m thoshte: “Kristaq, kam frik se do t hidhet Edi vet nga tarraca e pesmbdhjetkatshit!” Un nuk e besoja kt, por kisha frik se mos hidhje Rudinn. Merakun tjetr e kam pr at djalin q i fillon emri me “E” si ty, at djalin e “Mjaftit”, t cilit i doln para teje ato fotot skandaloze me djem q vishen si femra dhe q tani ka krijuar G-99, at q nj dit para vitit t ri tha tek Arian ani se nuk sht as i fejuar dhe as i martuar me at asamblisten tnde, q ka vendosur ta pres derisa t bhet si Nn Ferideja. M duket se ai ta ka me hile, edhe pse ti e ke trajtuar me shum bythgjersi, si tha ather shoku Mehmet. M duket se ai djali krkon t ta punoj ty si ia punove ti Nanos. ’ tu desh ai, nuk e kishe mjaft Gonxhen q t ishte besnik deri n vdekje. Pati t drejt Gonxhja q, ather kur u shfaq ky djali i “Mjaftit”, hapi portn e liqenit nga xhelozia. Pastaj ja tek po rritej Gregori, ’ e doje kt djalin e “Mjaftit”. M dgjo mua, thuaji atij Bahriut, q sht n krye t djemve t Zylyftar Ramizit, t nxjerr ca karta nga Kthina e Lakuriqit dhe nxirre fare nga politika at djalin e G-99, e degdise n Gjirin Persik. Se ka ca gjra ai. Kshtu m tha nj dit ktej Kadri Hazbiu, q ishte ministr i brendshm kur ai lindi. Se tani q edhe ai djali i G-99 e ka marr n mbrojtje Mero Bazen, i cili sht babai i gazetaris perverse me akuza familjare n Shqipri, duhet ta provoj edhe n shpinn e tij kt lloj gazetarie, pa u mrzitur, n emr t shoqris s hapur.

  Sot

 15. #15
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  i gjithe "ndertimi", ashtu dhe "boshti" i shkrimeve brarike kerkon qe ti jape ngjarjeve e zhvillimeve ne Shqiperi tonin e betejes kalorsiake midis salis dhe "armiqve, duke pasur ne epiqender kandidatin kryesor qe mund ti zere vendin ...

  kuptohet, te gjithe te tjeret (perve pal vates dhe brarikut) jane krokodila, zhapike, vemje, shushunja ...

  mirpo keto krokodilat, zhapiket, vemjet, shushunjat, vampiret ... te gjitha kane dalur nga barku punist, prej nga ka dalur edhe salis ... salis, pal vata, e braris bejne perjashtim ...

  por keta kane dalur nga korridoret e bodrumet me te felliqura te sigurim - punizmit, sado qe mundohet ti fshehe braris, fardo emri te perdore saliu, fardo histori makabre te nxjerre ...

  te gjitha fijet e poshtersive te ojne te salis ... ai eshte shpresa e zombive punisto-sigurimsa ...

  por ka edhe nje fund ... dhe ai afrohet do dekike ...

 16. #16
  E di si eshte kjo pune Duaje Siveten?

  Kur po diskutohej kodi zgjedhor u be nje aleance PS-PD ne dem te LSI-se...tani aleance PD-LSI ne dem te Edi Rames.

  E kane kthyer ne lufte personale dhe keta zoterinj harrojne se kane fatet e ketij kombi mbi shpatulla.
  Eshte e turpshme qe buxheti te bllokohet ne kete menyre.Si do pastrohen rruget?Si do ngrohen shkollat?Po kopeshtet?

  Turp qe e kane kthyer skenen politike shqiptare ne nje arene gladiatoresh antik,ku luftohej vetem per pushtet personal e jo per komb.

 17. #17
  Rama: Keshilli Bashkiak te votoje buxhetin

  Kryetari i Bashkise, Edi Rama, kerkoi votimin ne Keshillin Bashkiak te buxhetit per vitin 2009, nga te gjithe anetaret, pasi ata perfaqesojne interesat e qytetareve dhe jo ambiciet dhe deshirat e politikes.

  Ne nje konference per shtyp, kreu i bashkise, theksoi se buxheti eshte detajuar dhe eshte hartuar ne bashkepunim me qytetaret e Tiranes dhe ekspertet; ka marre muaj te tera pune dhe degjesa publike.

  Duke folur per rrezimin e buxhetit ne mbledhjen e fundit te Keshillit Bashkiak, kryeqytetari i Tiranes, theksoi se cdo gje erdhi nga mungesa e deshires se kundershtareve per te zgjidhur problemet e njerezve.

  “Buxheti eshte i qytetareve dhe jo i politikes, i nevojes se qytetareve dhe jo ambicieve, ndaj duhet votuar pavaresisht nga politika e dites”, u shpreh Rama.

  Miratimi i projektbuxhetit te bashkise u shty ne kohe, pasi keshilltaret e LSI-se bashkuan votat me ata te PD-se duke votuar kunder draftit ne kete vit elektoral.

  T-CH

 18. #18
  Mund te shihet gjikundi ky buxheti i detajuar qe thot Rama?

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  me "qytetare" rama nuk kupton gjys milion qytetaret e tiranes..por nje dore maks velosh veli ervinash e ko.qe kokdhimash..

  prandaj mir ja ka bere keshilli qe ja ka rrezuar edvin mim shalso tahirave.. kte hajni te re.. me nickun "buxhet"..

 20. #20
  Tirana ka 1 milione banore...po tani si do behet per mbarevajtjen e qytetit?

  Per te demtuar Edi Ramen (qe se vret mendjen fare pasi kur bllokohej buxheti ishte ne Dubai a Katar se s'me kujtohet) behet kurban e gjithe Tirana.

  Si ne kopesht pa dreke kjo pune.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historiku i shkurtr i LDK-s, 1989-2004
  Nga Arb n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 20-07-2012, 08:58
 2. Fatos Nano: PS ka per ti humbur zgjedhjet e qershorit
  Nga juanito02 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 07:02
 3. Vazhdojn punimet e rrugs Durrs-Morin
  Nga Iceberg n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 18-09-2007, 08:47
 4. Strategjia e opozits n zgjedhjet lokale
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12
 5. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 04:36

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •