Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava

  Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava

  Jam i knaqur q i Madhi Zot xh.sh. m ka mundsuar t jem n krye t BIK-s n kohn kur Kosova fitoi pavarsin


  Myftiu i rizgjedhur i Kosovs, Mr. Naim Trnava, flet pr t parn her pas rizgjedhjes edhe pr nj mandat 5-vjear pr nj medie t shkruar n Kosov, pr rezultatet dhe sfidat e mandatit t par, pr strategjin dhe prioritetet pr kt mandat, pr angazhimin e tij dhe t Bashksis Islame n arenn ndrkombtare pr njohjen e Kosovs; pr hezitimin e Bots Arabo-islame pr t njohur Kosovn si shtet; pr sulmin ndaj kryetarit t Kuvendit t BIK-s; pr debatin mbi Islamin tradicional e bashkkohor; pr fetvat dhe kompetencn pr t dhn fetva dhe pr planin 6-piksh t Ban Ki Munit.


  D.I. : I nderuari Myfti, dit m par Trupi Zgjedhor i BI-s ju rizgjodhi n krye t BIK-s, do thot kjo pr ju, privilegj, sfid apo prgjegjsi?

  Myftiu Naim Trnava: Bismilahi- rrahmani- rrahim, un prmes lexuesve t revists Dituria Islame, edhe nj her dshiroj t falnderoj Trupin zgjedhor t BIK-s, pr besimin q m dhan duke m rizgjedhur n krye t BIK-s.
  Sigurisht q Trupi zgjedhor ka pasur motiv dhe arsye pr t m besuar edhe nj her kt mandat, kt prgjegjsi, kt sfid po edhe kt privilegj. Besoj q kjo pr mua sht edhe sfid, edhe privilegj, por m tepr sht nj prgjegjsi. T jesh n krye t nj institucioni si sht Bashksia Islame e Kosovs, vrtet sht prgjegjsi e madhe jo vetm para besimtarve, por edhe para Krijuesit Suprem, Allahut xh. sh., ngase punojm e veprojm n rrethana jo t prshtatshme sa duhet, pr ardhmrin e Islamit n kt vend ku i Madhi Zot na ka krijuar. Megjithat, un si kryetar i Bashksis Islame, si Myfti i Kosovs, n bashkpunim me t gjith npunsit e Bashksis Islame, me imam npr xhami, me kshillat e Bashksis Islame, me t gjitha institucionet e BI: Medresen, Fakultetin e me t gjitha sa jan, besoj q do tia dalim q edhe gjat ktij mandati t punojm me tr potencialin ton n avancimin e do gjje q sht e mir, dhe n luftimin e t gjitha dukurive negative t pranishme n shoqri. Besoj q ktu do t japim nj kontribut shum t madh, edhe Trupi zgjedhor, dhe Kuvendi i Bashksis Islame t Kosovs, q bashkrisht ti bashkrendojm punt dhe t arrijm suksese t reja.


  D.I. : Keni qen n krye t Bashksis Islame t Kosovs 5 vjet, si do e prkufizonit me pak fjal mandatin e shkuar?

  Myftiu Naim Trnava: Un pr vet jam shum i knaqur q i Madhi Zot xh.sh. m ka mundsuar q t jem n krye t BIK-s edhe n kohn kur Kosova fitoi pavarsin, t jem myftiu i fundit po them n Kosovn e lir, po pa status, dhe i pari n shtetin e ri t Kosovs. Besoj q kjo sht nj begati q i Madhi Zot ma ka dhuruar si individ, dhe pr kt sigurisht ndiej nj prgjegjsi jashtzakonisht t madhe. Mandati q shkoi, ka pasur shum sfida, sepse Kosova kalonte npr etapa jashtzakonisht t vshtira.  ...nse deri para statusit t Kosovs Bashksia Ndrkombtare e kishte t qart vizionin politik t Kosovs, asaj i mungonte qartsimi i vizionit fetar n Kosov, pr se neve na sht dashur t trokasim n shum dyer t Evrops, Ameriks, t Lindjes e Perndimit, pr t qartsuar se vrtet ky popull...


  D.I.: Gjat mandatit t shkuar keni pasur rezultate dhe sfida, cilat nga rezultatet q keni arritur, dhe sfidat me t cilat jeni ballafaquar, do ti veonit?

  Myftiu Naim Trnava: Bashksia Islame e Kosovs ka pasur sfida t shumta, ka pasur prgjegjsi t shumta , por edhe ka punuar shum. Them sfida, ngase koha npr t ciln kaloi vet Kosova dhe prpjekjet e vazhdueshme t popullit t Kosovs, Qeveris e institucioneve t Kosovs, bn q vrtet t vinte shpallja e pavarsis s Kosovs. Kjo bri q edhe Bashksia Islame e Kosovs t jepte nj kontribut t jashtzakonshm. sht dashur q pr nj koh t gjat, vrtet t punojm shum edhe brenda Kosovs, dhe sidomos jasht Kosovs, tek faktori ndrkombtar, duke u munduar pr t sqaruar ashtu si duhej, gjendjen n Kosov, ashtu si ishte, ngase ju e dini q nprmjet Kishs Ortodokse t Kosovs, e zotris Artemije dhe Kishs Ortodokse t Serbis, n do tubim e n takime q kishin ata, ne akuzoheshim edhe si Bashksi Islame, mirpo edhe si popull, se vrtet Kosova pas pavarsis do t jet nj shtet fundamantalist, xhihadist, nj shtet kriminal e shum e shum akuza t tjera. Dhe, nse deri para statusit t Kosovs Bashksia Ndrkombtare kishte t qart vizionin politik t Kosovs, asaj i mungonte qartsimi i vizionit fetar n Kosov, pr se neve na sht dashur t trokasim n shum dyer t Evrops, Ameriks, t Lindjes e Perndimit, pr t qartsuar se vrtet ky popull i takon me shumic absolute besimit islam, ky popull nuk sht prej dje mysliman, sht tash e 600 vjet, dhe t gjitha kto shpifje e akuza q vijn nga kishat serbe, si nga ajo e Beogradit po ashtu dhe e Prishtins, jan akuza pa vend, t cilat kan qllime thjesht politike, pr t pamundsuar avancimin e Kosovs si nj shtet sovran e i pavarur. Mendoj q, n bashkpunim edhe me institucionet e Kosovs duke u gjendur edhe ne si nj faktor me rndsi prkrah institucioneve t Kosovs), ia kemi arritur ktij qllimi dhe kemi br q edhe shum faktor ndrkombtar t ndryshojn konceptet n raport me Kosovn, edhe n aspektin fetar, dhe tash, pas pavarsimit t Kosovs, po shihet se ne kemi pasur shum t drejt.
  Prej sfidave t tjera, me t cilat sht ballafaquar Bashksia Islame e Kosovs n mandatin q shkoi, ishe se brenda Kosovs sht dashur t ruhet nj unitet i besimtarve, t bashkrendohen punt mir, pastaj jemi munduar t kemi nj dialog ndrfetar me dy besimet e tjera tradicionale t Kosovs, dhe ktu besoj q ja kemi dal, edhe pse koht e fundit Kisha Ortodokse Serbe e Kosovs, e them qllimisht - e Kosovs, heziton t marr pjes n takime t ksaj natyre.
  Pastaj, elhamdulilah prej Zotit, dihet erdhi pavarsia dhe sot Kosova sht e pavarur e u krijuan mundsi pr t br nj pun edhe m t madhe, dhe sigurisht q edhe ne si Bashksi Islame e Kosovs, do t krkojm prgjegjsi edhe m tepr edhe prej vet puntorve t Bashksis Islame, mirpo nga Qeveria dhe nga institucione tjera t Kosovs do t krkoj edhe realizimin e shum dshirave e krkesave tona.


  ...un e kam thn edhe njher dhe po e riprsris se Kosova nuk sht shtet laik, nuk sht shtet laik as me planin e Presidentin Marti Ahtisari, por sht shtet shekullar...


  D.I.: I nderuari Myfti, gjat mandatit t shkuar Kosova ka kaluar npr situata t ndryshme, rikujtojm trazirat e marsit 2004, procesin negociator pr status, 17 shkurtin e ktij viti, miratimin e Kushtetuts s vendit. Ku ishte Bashksia Islame dhe roli i Myftiut t Kosovs gjat ktyre proceseve dhe n kto ngjarje?

  Myftiu Naim Trnava: Un prkufizova veprimet e Bashksis Islame m lart, por mund t them se Bashksia Islame e Kosovs ka qen aty ku e ka pasuar vendin e vet, besoj q ka br m tepr sesa ka pasur mundsi, ka dhn fakte pr kt. P.sh. gjat bisedimeve n Vjen, BIK nuk sht ftuar asnjher pr t marr pjes direkt n kto bisedime, megjithat antart e Ekipit ton negociator kan qen dhe kan vizituar disa her Bashksin Islame t Kosovs. Bashksia Islame e Kosovs ka drguar n Vjen, prmes delegacionit ton, nj elaborat t plot pr dmet q ka br Serbia dhe Miloshevii gjat dy vjetve t fundit t Lufts n Kosov n rrnimin e shkatrrimin e objekteve islame, gj q sht pritur jashtzakonisht mir. Megjithat, gjat konsultimeve q kan pasur antart e Grupit negociator me Bashksin Islame, vlen t theksohet se ktu ka qen pr konsultime edhe Albert Rohan, kan qen edhe t tjer, dhe ne kemi dhn nj kontribut t mir n kt drejtim. Pastaj, pr sa i prket shtjes s Kushtetuts s Kosovs, vlen t theksohet se Bashksia Islame e Kosovs nuk ka qen dhe nuk sht trsisht e knaqur me vendin dhe pozitn q kan fet n Kushtetutn e vendit, madje ne pr kt i kemi drguar edhe vrejtje me shkrim Komisionit Kushtetues, kemi br vrejtje t prbashkta edhe me Kishn Katolike. sht e vrtet q askush nga Komisioni Kushtetues nuk ka qen asnjher n Bashksin Islame pr t diskutuar me ne n lidhje me kt problematik, por Bashksia Islame dhe Kisha Katolike kemi krkuar dhe pastaj jemi takuar n Qeverin e Kosovs kemi diskutuar pr vrejtjet tona, madje edhe kemi dhn alternativa konkrete, dhe, me gjith paknaqsit q kemi pasur ne si dy bashksi fetare, n veanti Bashksia Islame e Kosovs, n kt takim ata jan treguar t pamundshm q t bjn ndonj ndryshim n projektkushtetutn e athershme ose Kushtetutn e tashme t Kosovs.
  Bashksia Islame e Kosovs ka pasur vrejtjen e saj edhe pr sa i prket prkufizimit t Kosovs si shtet laik. Un e kam thn edhe nj her dhe po e riprsris se Kosova nuk sht shtet laik, nuk sht shtet laik as me planin e Presidentin Marti Ahtisari, por sht shtet shekullar, prandaj un edhe prmes ksaj interviste, i ftoj prfaqsuesit e institucioneve t Kosovs t bjn dallimin n mes laicizmit dhe shekullarizimit, q sht nj dallim jashtzakonisht i madh.
  Mund t themi q Kosova sht shtet shekullar, po jo assesi shtet laik, sepse Kosova ka besimtart e saj dhe populli i Kosovs sht besimtar.
  Thn t drejtn, besoj q n t ardhmen duhet t ndryshojn disa nene t Kushtetuts s Kosovs. Ju e dini q un nuk kam marr pjes n aktin e promovimit t Kushtetuts s Kosovs, megjithat duhet thn se sht e arritur e madhe pr ne si shtet e popull q tani kemi Kushtetutn ton, me gjith vrejtjet q kemi, t cilat shpresoj q n t ardhmen do ti rregullojm. Ne duhet t jemi koshient se kjo kushtetut ndoshta ka ardhur e gatshme dhe nuk kan mundur t bjn m shum njerzit tan-respektivisht Komisioni Kushtetues, por debati pr kushtetutn ka qen nj diskutim m tepr formal sesa real e prmbajtjesor.
  Megjithkt, sigurisht q akti i pavarsis s Kosovs sht akti m madhor q ka ndodhur tek kombi shqiptar, n veanti pr ne n Kosov, ka qen nj ndjenj e paprshkruar. Ne at dit jemi ndier shum krenar, jo vetm un si Myfti i Kosovs por t gjith npunsit e Bashksis Islame t Kosovs, sepse pr at dit kan dhn shum m shum se shum institucione t tjera, pr kt ekzistojn dokumentet, pr kt sht dshmi edhe gjaku i derdhur edhe i hoxhallarve, - 34 hoxhallar kan rn dshmor, prandaj jemi ndier krenar e ballhapur, dhe ka qen nj akt q vrtet sht pritur pr sa e sa dekada, prandaj nuk t shpjegohet ndryshe vetm se t falnderojm Krijuesin Suprem q na ka br t mundur- kjo gjenerat jona ta prjetoj kt, edhe pse shum e shum baballar tan kan shkuar me kt dshir q t shohin ditn e pavarsis s Kosovs.

  Pavarsia e Kosovs duhet kuptuar drejt, e jo t mendojm q u shpall Pavarsia e Kosovs dhe mori fund do gj e tash t rrim parazit, por duhet pun n t gjitha fushat e jets. Po e shohim q shoqria e Kosovs ka shum halle e brenga, e pr ti zgjidhur kto, ne duhet t punojm t gjith q shtetin q e kemi shpallur e t pranuar ndrkombtarisht, tash sa m par q ta vm n funksion, ta funksionalizojm dhe ta konsolidojm n do segment institucional t shtetit, ta bjm Kosovn vend ku jetohet me dinjitet n paqe, harmoni e mirqenie.

  ...nuk dshiroj q prgjegjsin q kemi un dhe Bashksia Islame, tua hedhim t tjerve, por n kt drejtim Qeveria e Kosovs ka br shum pak, e prsris shum pak, n raport me Botn Arabe dhe at Islame.


  D.I.: Para dhe pas pavarsis s vendit keni pasur nj aktivitet t gjer jasht Kosovs, si n Lindje ashtu edhe n Perndim, me qllim paraqitjen e realitetit n Kosov si dhe nj lloj lobimi pr njohjen e realitetit t ri n Kosov, sa jeni i knaqur me rezultatet e arritura?

  Myftiu Naim Trnava: Po, sigurisht, un e thash edhe pak m sipr se duhet m shum pun e angazhim i t gjithve, por s pari dua t them se m vjen mir q Pavarsia e Kosovs apo shteti yn deri tash sht njohur nga 53 shtete, q sht nj e arritje e madhe n kt drejtim, por sigurisht jemi t knaqur, se kjo do edhe m shum pun.
  Un jam angazhuar nga vet Bashksia Islame e Kosovs, si para ashtu edhe pas pavarsis s vendit, dhe kjo nga dshira q t punoj pr vendin tim. Mendoj q kam kontribuar aq sa kan lejuar mundsit e rrethanat. E them edhe nj her se asnjher nuk ka krkuar kush nga ne zyrtarisht q t bjm e t ndihmojm apo t lobojm pr njohjen e pavarsis s Kosovs, megjithat ne kemi qndruar npr shum shtete, si n Lindje ashtu edhe n Perndim.
  Ne nuk jemi qeveri e Kosovs, por, si e thash, ne do ta bjm punn ton, sepse kjo na prket, kemi marr pjes aktive npr shum kongrese, npr shum seminare, kemi pasur takime t shumta n nivele edhe me kryetar shtetesh, t ministra e kryeministra dhe n vazhdimsi kemi krkuar njohjen e Kosovs. Ktu un dshiroj, ndoshta nuk sht e teprt, t theksoj q 10 dit para Pavarsis s Kosovs n takim me Mbretin e Arabis Saudite, ndr t tjera, kam krkuar edhe njohjen e Pavarsis s Kosovs. Pastaj kt e kam br edhe n takim me Kryeministrin e Bahrejnit, at t Katarit dhe shum e shum ministra t tjer. Pastaj n Egjipt e n vende t ndryshme, po edhe nj her duhet t them, nuk dshiroj q prgjegjsin q kemi un dhe Bashksia Islame, tua hedhim t tjerve, po n kt drejtim Qeveria e Kosovs ka br shum pak, e prsris, shum pak n raport me Botn Arabe dhe at Islame.


  D.I. : Myfti, as 8 muaj pas shpalljes s Pavarsis s Kosovs, me gjith angazhimet koht e fundit, si t spektrit institucional e politik t Kosovs, ashtu edhe t Bashksis Islame e shoqris civile, po edhe t sponsorizuesve t Pavarsis son, - ende shtetet e Bots Arabe e Islame hezitojn t njohin Kosovn, - si e shihni ju kt hezitim dhe a pritet t thyhet kjo bllokad q sht e pakuptimt karshi nesh?

  Myftiu Naim Trnava: Ju e dini se deri tash ende asnj delegacion zyrtar i Kosovs nuk ka vizituar asnj qeveri t shteteve arabe; tash s fundi ka qen ministri i Punve t Jashtme, ka vizituar Sekretarin e Prgjithshm t Konferencs Islamike n Xhide, q sht nj pun e mir dhe ne e prkrahim shum.
  Un besoj q, sikur t ishin kombinuar punt m mir me t gjith faktort q jan n Kosov, do t ishte br nj delegacion i prbashkt e ti vizitonte katr pes shtete n vende t ndryshme t Bots Arabe. Kjo do t kishte ndikuar pozitivisht n njohjen e pavarsis s Kosovs. Un prsri do t angazhohem aq sa kam mundsi, kshtu m 3-5 janar 2009 do t marr pjes n nj konferenc shum t madhe ndrkombtare n Kajro, n t ciln marrin pjes pjesmarrs nga mbar bota;pastaj nga 17-22 janar do jem n Lign Botrore Islame n Mek, q sht nj rast jashtzakonisht i mir pr kontakte me t gjitha vendet islame, dhe t krkoj prej tyre njohjen e Pavarsis s Kosovs.
  Un nuk do t pushoj s punuari dhe besoj q n t ardhmen e afrt do t vij koha pr ta njohur pavarsin e Kosovs edhe vendet arabe. Mirpo vlen t theksohet q edhe politika serbe sht shum aktive, sidomos n Egjipt dhe n Algjeri, n kto dy vende q kan banor m shum se vendet e tjera, dhe po ndikohen sigurisht nga politika e tyre. Deri tash sht treguar q politika e tyre ka arritur t paktn t stagnoj disa shtete q t mos njohin pavarsin e vendit ton. Kuptohet edhe presioni rus sht i pranishm ktu.
  Ka pun shum t mdha pr tu br, ne duhet t bjm edhe m tepr, mirpo kjo nuk do t thot q Bashksia Islame e Kosovs nuk e ka br punn e vet, e ka br dhe e ka kryer n rrethana q na jan t njohura t gjithve.


  Mund t them se do kemi nj lloj rikonstruktimi t brendshm n Bashksin Islame t Kosovs, e kt jo vetm n infrastruktur po edhe n kapacitete njerzore


  D.I.: Myfti, cila sht strategjia juaj pr mandatin e ri q sapo keni marr, ngase konsiderojm se, edhe prioritetet po edhe realiteti, n Kosov krahasuar me mandatin e par, kan ndryshuar?


  Myftiu Naim Trnava: Po, fatbardhsisht q kan ndryshuar pr s miri dhe vrtet sht ashtu dhe un e besoj at, por Bashksia Islame e Kosovs po them duhet t kuptoj prgjegjsin q ka, s pari; s dyti, Bashksia Islame e Kosovs nuk bn assesi t lejoj futjen e ndonj elementi t huaj brenda saj dhe nprmjet atij elementi t shkaktohen mosmarrveshje t shumta, t papritura brenda Bashksis Islame t Kosovs, sepse sot sht hapur kjo mundsi n Kosov.
  Si prioritet tash n kt mandatin e ri q kam, un i kam dhn si detyr vetes dhe Bashksis Islame q do t krkoj n vazhdimsi prej institucioneve tona, prej Qeveris e Parlamentit, q edukata fetare t futet n shkolla; do t krkoj dhe sigurisht q edhe Parlamenti e edhe Qeveria do ta ken parasysh kt, sepse kjo sht nj krkes e popullit dhe se populli nuk do t pushoj s krkuari kt. Edhe Bashksia Islame e Kosovs nuk do t pushoj n kt drejtim, e mua m vjen fort mir q nj pjes e popullit ton tashm ka filluar t msoj pr fen npr shkolla, si jan vllezrit tan q jetojn n Maqedoni dhe ata n Preshev, Bujanoc e Medvegj. Kemi ngelur vetm ne Kosova e Shqipria dhe besoj q edhe ktu do t zgjidhet ky problem. N t ardhmen e afrt nj nga standardet e Evrops do t jet edhe futja e edukats fetare npr shkolla, e nuk bn ti shmangemi ktij realiteti; ne duhet ta fusim msimin e lnds s edukats fetare npr shkolla.
  Myslimant e Kosovs duhet t gzojn t gjitha t drejtat q kan myslimant npr Evrop, q kan pakicat islame npr Evrop. E kam thn dhe po e riprsris se un nuk do t krkoj asnjher m shum sesa t drejtat q kan pakicat islame n Amerik, pastaj n Zvicr, n Gjermani e Angli dhe gjetiu n Evrop; ato t drejta q gzojn myslimant atje i duam edhe ne ktu, sepse ata i gzojn t gjitha t drejtat e ne ende jo, ka do t thot se Evropa e ka kaluar kt problem dhe u ka dhn t gjitha t drejtat myslimanve atje, gj q ktu n Kosov nuk i kemi.
  Por nj gj duhet ta bj t qart, ne edhe deri m tash n vazhdimsi u kemi drguar krkesa institucioneve tona pr kt problem dhe n nj vend ku krkohet q shumica e besimit islam t realizoj nj t drejt q e kan pakicat myslimane n Evrop, sigurisht se ne do t shprehim paknaqsin ton, e do tu drejtohemi me letra edhe instancave m t larta ndrkombtare deri n realizimin e ksaj t drejte.
  Pastaj, si prioritet numr dy, ta quaj kshtu, sht ndrtimi i Qendrs s madhe Islame n Prishtin, e cila qe sa koh flitet e prflitet ende. Komuna e Prishtins sht ajo q nuk ka dhn prgjigje me shkrim, prgjigje me goj po, se aty ku ka qen Tjegullorja, aty do t jet Qendra Islame. Un do t punoj q t realizoj kt projekt madhor.
  Pastaj un kam krkuar dhe do t krkoj prap q lagjet e Prishtins q nuk kan xhami, si jan Dardania, pastaj Arbria, Kodra e Diellit, pra n t gjitha lagjeve ku ka besimtar, duhet tu krijojm mundsi pr tu falur. Me kt rast dua t them, ndonse m vjen shum keq, po q nga paslufta e deri tash, komuna e Prishtins pr xhami ka ndar vetm nj vend, - tek Fusha e Pajtimit, apo, si njihet n popull, Bunari i Hajratit, ndrsa ka shum vende t lira q komuna mund ti ofroj pr ndrtimin e xhamive, n mnyr q qytetarve tan tu krijojm kushte q t falin namazin n kushte normale e jo n bor, llo e shi.
  Gjat ktij mandati do ti kushtoj nj rndsi m t madhe shtjes s informimit dhe do t prpiqem q xhamatlinjve tan tu krijojm mundsi q t marrin informacione dhe njohuri fetare prmes radios e TV-s, t cilat shpresoj ti kemi shpjet.
  Nj prioritet do t jet edhe ndrtimi i xhamive atje ku nuk ka, dhe riparimi i atyre q kan nevoj.
  Nj kujdes t posam do ti kushtojm restaurimit t xhamive tona t vjetra, q kan vler monumentale.
  Pastaj do t jen me prioritet hapja e kurseve pr msimin e Kuranit prmendsh-hivzit e kshtu me radh, kshtu q mund t them se do t kemi nj lloj rikonstruktimi t brendshm brenda Bashksis Islame t Kosovs, e kt jo vetm n infrastruktur po edhe n kapacitete njerzore.  Bashksia Islame i ka br krkes edhe Qeveris e edhe Parlamentit q t shikohet mundsia e ndarjes s buxhetit pr bashksit fetare, n veanti pr sigurimin e rrogave, nse jo pr dika tjetr. Un mendoj q nuk do t ishte ndonj barr e madhe pr buxhetin e Kosovs kjo. Ta marrim, sikur Qeveria t kishte dhn pr Bashksin Islame t Kosovs diku afr 10 milion euro n vit, - nuk do t ishte ndonj shum e madhe dhe nj praktik e till me shum sukses zbatohet q moti n Turqi, pastaj n Slloveni e Kroaci.  D.I. : Myfti, gjendja e t punsuarve n BIK, dhe sidomos e imamve n shum rrethe t Kosovs, sht e rnd, nuk kan t siguruar rrog mujore, nuk kan sigurim pensional, nuk kan as sigurim shndetsor, si e shihni zgjidhjen e ktyre problemeve, a ka ndonj strategji konkrete, q edhe imamt tan dhe t punsuarit e tjer t ken minimumin e kushteve pr pun?

  Myftiu Naim Trnava: Un n lidhje me kt pik q po e thoni ju, them q ne jemi t organizuar mir, dhe diku afr 70% t imamve mund t themi se marrin pagat mujore aneknd Kosovs; kjo sht nj e mir e madhe pr ne. Mirpo kemi edhe vende t largta npr fshatra, ku imamt nuk kan pag mujore, po marrin kryesisht nga vetkontributi i qytetarve t atij rrethi ku jan t angazhuar. Duhet ta dij opinioni se ne kemi, nse llogarisim n tr Kosovn, afr 2000 t punsuar dhe t sigurosh minimum 500 mij euro n muaj prej ndihmave vullnetare t popullit; kjo sht nj sfid jashtzakonisht e madhe, kur dihet q ne nuk kemi asnj t hyr, ne jetojm vetm nga populli. Pr kt problem Bashksia Islame i ka br krkes edhe Qeveris e edhe Parlamentit, q t shikohet mundsia e ndarjes s buxhetit pr bashksit fetare, sidomos pr sigurimin e rrogave, nse jo pr dika tjetr, un mendoj q nuk do t; ishte ndonj barr e madhe pr buxhetin e Kosovs kjo. Ta marrim sikur Qeveria t kishte caktuar pr Bashksin Islame t Kosovs, diku afr 10 milion euro n vit, nuk do t ishte ndonj shum e madhe. Nj praktik e till zbatohet me shum sukses q moti n Turqi, pastaj n Slloveni, Kroaci e n shum shtete t tjera. Un i prmenda shtetet e rajonit, ku ngjashmrit tona me t tyre jan evidente, e kto q i prmenda, po edhe shum t tjera, japin rroga pr teologt nga buxheti i shtetit.

  Nse kto financohen nga Buxheti i Kosovs, do t bhen edhe sigurimet q i prmendt ju, si sigurimi pensional e shndetsor, sepse me marrjen e rrogs do t krijoheshin kushtet q t ndaleshin prqindjet pr kto sigurime. Ndrsa n kt gjendje far jemi ne, mund t them se nuk qndrojm mir, ngase ende Parlamenti i Kosovs nuk ka miratuar ligjin pr pozitn juridike t bashksive fetare. Ne nuk e dim se a e bn qllimisht apo, mirpo kjo pun duhet t zgjidhet dhe bashksit fetare duhet t ken t zgjidhur tretmanin e tyre n kt drejtim, prandaj edhe nj her them q kjo do t ishte zgjidhja m fatlume n kt drejtim pr Bashksin Islame t Kosovs.  N Kosov ka tentativa, si e kam thn edhe m hert, edhe t organizimit jasht Bashksis Islame t Kosovs, n emr t fes, dhe kjo shkon direkt n dm t myslimanve t Kosovs, sepse nuk sht e kot thnia praj e sundo!


  D.I.: Myfti, si e konsideroni sot gjendjen dhe ndikimin e fes n Kosovn e re, n Kosovn q po e krijojm pr do dit, si shtet t pavarur?

  Myftiu Naim Trnava: Un jam shum i gzuar kur i shoh xhamit t mbushura prplot, jam shum i gzuar kur shoh xhemat dhe sidomos nga t rinjt tan. Edhe pse sht shtuar numri i xhamive n Kosov, mund t them q andej rreth 50% falen jasht xhamive ditn e xhuma, dhe kjo, nga nj an, m gzon shum. M gzon sepse ky sht edhe qllimi yn, q feja t mbrrij tek do individ. Kosova tash sht br krejtsisht nj Kosov tjetr, n t mund t dgjohet, mund t lexohet, mund t shkruhet gjithka, sepse nuk ka ndonj institucion q kontrollon pr t mos u folur gjithka, pr t mos u lexuar gjithka, pr t mos u dgjuar gjithka .
  Shohim se n Kosov ka tentativa, si e kam thn edhe m hert, edhe t organizimit jasht Bashksis Islame t Kosov, n emr t fes, dhe kjo shkon direkt n dm t myslimanve t Kosovs, sepse nuk sht e kot thnia praj e sundo! Pr kt arsye vlen t theksohet edhe nj her se politika e Kosovs, e them me plot prgjegjsi, nuk ka fare qasje n Bashksin Islame t Kosovs, pr se un e prgzoj politikn e Kosovs dhe them se nuk ka pasur deri tash as tentativ pr tu przier apo pr t ndikuar n punt e brendshme t Bashksis Islame t Kosovs. Mirpo, edhe kshtu e ln trsisht, si sht ln pa kujdesin dhe pa i kryer detyrimet q u takojn Qeveris e institucioneve t tjera, ndaj bashksive fetare, kjo nuk sht aspak n rregull dhe sht e dmshme.


  Nj organizim jasht vijs institucionale nuk i duhet Kosovs. Kosovs nuk i duhet ndonj rrym tjetr fetare, e kemi t kultivuar ktu e 600 vjet fen islame dhe nuk do t lejojm asnjher, po e prsris edhe ksaj radhe, q dikush nga jasht t luaj me fatin e myslimanve t Kosovs, vese kjo do t arrihet vetm edhe nse, po them, t gjitha institucionet e Kosovs i kryejn obligimet q kan...  D.I. : Por, do t duhej t bnte Qeveria n kt rast?

  Myftiu Naim Trnava: Pr shembull, un e kam thn disa her edhe m hert se ne nuk i kontrollojm kufijt e Kosovs dhe as Aeroportin e Kosovs. Ktu n Kosov tash hyn e del kush t doj; po them ktu vijn njerz n emr t fes, ka njerz q vijn n Kosov dhe me vete sjellin indoktrinime t natyrave t ndryshme, gj q neve nuk na shkon pr shtati; ka njerz t cilt vijn n emr t fes e rrin nga nj e dy muaj n Kosov dhe askush se di cilt jan, ku rrin e bjn, dhe kjo po sjell shum pasoja; pastaj ndodh t indoktrinohen, sidomos t rinjt, kshtu q kemi nj pjes t t rinjve q deri dje nuk kan qen t prkushtuar pr fen dhe sot kontaktin e par e kan me misionar t huaj, nga t cilt aty pr aty indoktrinohen keq, jo drejt, dhe pastaj do t na duhen 4-5 vjet derisa ata t vetdijesohen e t kthehen e t shohin realitetin e fes. Nj indoktrinim i till nuk i duhet Kosovs.
  Nj organizim jasht vijs institucionale nuk i duhet Kosovs. Kosovs nuk i duhet ndonj rrym tjetr fetare, e kemi t kultivuar ktu e 600 vjet fen islame dhe nuk do t lejojm asnjher q dikush nga jasht t luaj me fatin e myslimanve t Kosovs, dhe kjo do t arrihet nse t gjitha institucionet e Kosovs i kryejn detyrimet q kan; nuk them q ky t bhet shtet diktatorial, qoft larg, shtet demokratik - po, mirpo nuk sht demokraci q t bj gjithkush me far t doj, edhe demokracia i ka rregullat e veta. N shtpi fmijt tan, nse i lm t bjn t duan, kur t kthehemi, shtpin do ta gjejm si mos m keq. Ose brendaprbrenda familjes, nse fmijve tan ua trheqim vrejtjen, do t kemi nj rend e rregull. Un angazhohem pr shtet demokratik, mirpo t punohet brenda suazave q ka prcaktuar Kushtetua e ktij vendi dhe Kushtetuta e Bashksis Islame t Kosovs, po edhe rregulloret q dalin nga institucionet e ndryshme. Ather kemi pr t qen t fort, unik, dhe kemi pr t arritur qllimin e fundit, sepse ktu n Kosov, nse arrin edhe ndonj rrym, ta quaj kushtimisht ekstremiste, prsri po them, nse arrin, - ather do t ket pasoja t mdha edhe pr Kosovn si shtet, po edhe pr ne si shoqri.


  Sulmi ndaj kryetarit t Kuvendit Dr. Xhabir Hamiti, sht nj sulm q sht kryer nga njerz tinzar, t ligj, t maskuar dhe, nprmjet sulmit q i sht br Xhabirit, un e kam thn se nuk sht sulmuar vetm Xhabiri; n kt rast sht sulmuar edhe vet Bashksia Islame e Republiks s Kosovs...  D.I. : Myfti, dit m par, n rrethana t pasqaruara, nga njerz t panjohur sht sulmuar kryetari i Kuvendit t BIK-s, Dr. Xhabir Hamiti. A domethn kjo q ka shenja t manifestimit t dhuns ndaj institucioneve dhe udhheqsve t BIK-s?

  Myftiu Naim Trnava: Edhe n prononcimin tim t mhershm e kam than dhe jam deklaruar e po deklarohem edhe nj her, se sulmi ndaj kryetarit t kuvendit Dr. Xhabir Hamiti, sht nj sulm q sht kryer nga njerz tinzar, t ligj, t maskuar, dhe, nprmjet sulmit q i sht br Xhabirit, un e kam thn se nuk sht sulmuar vetm Xhabiri; n kt rast sht sulmuar edhe vet Bashksia Islame e Republiks s Kosovs, pr se kam krkuar dhe krkoj me ngulm nga organet kompetente, q t gjenden sulmuesit dhe ata, kushdo qofshin, t dalin para gjyqit. Un nuk po prejudikoj q ky mund t jet ai apo ky, derisa t mos e japin fjaln e fundit organet kompetente. Ne nuk dim t akuzojm asknd me saktsi, mirpo, kushdo qofshin ata, un krkoj edhe nj her q organet kompetente ta zbardhin kt sulm kaq t lig, q sht br natn, sepse t ligjt sulmojn natn.
  Sigurisht q ky dhe nj rast tjetr q ka ndodhur para nj muaji n Prizren, ku sht sulmuar imami i xhamis Safet Hoxha, prbjn dy akte q kan ndodhur brenda nj muaji, dhe kto Bashksia Islame i dnon rrept n njfar mnyre, po them deri tash nuk ka ndodhur q t oj dor dikush mbi hoxhn, mirpo, fatkeqsisht, paska edhe t till njerz q ojn dor edhe mbi hoxhn. Sigurisht q ky akt si i till argumenton se n Kosov ndoshta tashm kan filluar (un nuk po them q ka ekstremist n Kosov), mirpo tashm sikur kan filluar disa q edhe n emr t fes, ti zgjidhin problemet me dajak (dhun). Kjo nuk prkon me realitetin kosovar, nuk prkon as me traditn ton n Kosov. Un po lexoj n shtyp, madje edhe dje kam lexuar nj shkrim, n t cilin Bashksia Islame e Kosovs merret n thumb dhe akuzohet pr shkak se nuk ka reaguar as me rastin e mbytjes s ish- bashkshortes q fatkeqsisht ka ndodhur ktu n Prishtin para m shum se nj muaji; disa her lexoj shkrime n t cilat ne si Bashksi Islame akuzohemi se nuk jemi distancuar nga ato ngjarje. Kemi t bjm me vdekjen, pavarsisht kush sht dorasi, po nuk bn t akuzohemi ne, sepse ne e kemi ngritur zrin. Un vet kam shkuar e kam par n familjen e viktims, mirpo ne nuk mund t japim prfundim pr shkaqet e krimit. Kt duhet ta bj prokuroria. Aktin si akt e kemi dnuar dhe e dnojm pa asnj hezitim, si kemi dnuar do akt t till, ngase vrasja sht kundr parimeve islame.


  D.I. : Myfti, koht e fundit n Kosov sht hapur nj debat rreth Islamit tradicional tek ne, a i duhet ky debat tash Kosovs dhe a ia vlen t merremi me kt?

  Myftiu Naim Trnava: Shikoni, Islami sht Islam, nuk ka Islam tradicional dhe Islam bashkkohor. Dihet se Islami sht Islam q del nga burimet kuranore dhe thniet e Muhamedit a.s .Mirpo, ktu mund t bisedohet pr qasjen ndaj Islamit, pra pr qasjen n t kaluarn ndaj Islamin, mbi Islamin dhe rreth Islamit, dhe pr qasjen tash n kohn ton. sht e vrtet e madhe q ka ndryshuar nj qasje n raport me Islamin, i ndikuar edhe nga faktor t ndryshm, s pari nga faktori i nj pjese t zhvillimit t teknologjis, pastaj nga aspekti i bindjes... madje edhe nga aspekti i gjendjes ekonomike, sociale, politike, kulturore... dhe ktu tek ne, ky debat nuk bn t hapet si pr Islamin, po si i qasemi ne Islamit. Kto probleme n Kosov mund t zgjidhen mjaft shpejt, nse ekziston nj gatishmri pr tu zgjidhur, nse nga faktori politik i Kosovs Bashksia Islame, me apo pa vetdije, NUK margjinalizohet. Prndryshe probleme t shumta do ti lindin politiks s Kosovs, jo nga Bashksia Islame, po nga margjinalizimi dhe nga mosmarrja me probleme t vet besimtarve t Kosovs. Dhe me kt q theksova, nuk dua t them assesi q do t lejojm q Qeveria t przihet n punt tona t brendshme, ama ajo duhet ti kryej punt e veta. Pr shembull, ndodh t vij ktu X shoqata prej X vendi t bots, dhe t marr rolin e nj Bashksie Islame n Kosov dhe njerzit q jan kompetent pr kt, Qeveria a Ministria prkatse, t mos merren fare me kt problem, dhe ai t sillet ktu si t doj. Un nj dit pata ktu n zyrn time nj t huaj dhe i thash: Mor zotri, po t vija un n shtetin tnd dhe t bja at q po bn ti ktu, do t m kishte ndodhur? Ma ktheu: Do t burgoseshe menjher.
  Un me kt rast nuk po them ti burgosim, po tua tregojm udhn nga e kan, tu japim biletn, dhe t ikin nga kan ardhur. Neve nuk na vyen asnj misionar p.sh. nga Tora Bora, absolutisht nuk na duhet ktu, sepse kemi boll kuadro tonat.
  Besoj q institucionet tona, fatkeqsisht, Islamin e kuptojn ende si dika t huajn pr identitetin ton, sa koh q Islami sht pjes e identitetit shqiptar, dhe kjo nuk mund t mohohet n asnj mnyr.

  D.I. : Myfti, koht e fundi n Kosov po edhe m gjer n viset shqiptare, hoxhallar po edhe teolog t ndryshm, japin fetva nga m t ndryshmet, pa u konsultuar me institucionet q jan bartse t fes islame, dhe fetvat e tilla shpesh sjellin edhe kundrshtime e konflikte n mesin e besimtarve?

  Myftiu Naim Trnava: Fetva dihet se kush jep n Kosov. sht Bashksia Islame e Kosovs ajo dhe ka Komisionin pr Fetva, prandaj njerzit mund ti drejtohen me shkresa t ndryshme. Ne ulemi, i diskutojm problemet dhe japim feta. Megjithkt, ka prej njerzve e ka edhe nga hoxhallart, fatkeqsisht, q po i japin t drejtn vetes q t japin prgjigje, edhe pse Allahu ka thn kurr mos u ndal n at pr ka ske dije ose t gjykosh pr dika. E disa po gjykojn me hamendje dhe po krijojn nj huti n mesin e besimtarve. Nuk sht e bollshme vetm t njihet Islami, por Islamin duhet t dish edhe ta interpretosh; nuk sht e bollshme vetm t lexosh Kuranin dhe Hadithet e Muhamedit a.s., e t dalshme t thuash - ja un do t dal e ta shpjegoj dinin. Ka shum q e lexojn, po nuk e kuptojn, prandaj vrtet njher duhet t kuptohet si duhet e pastaj t shtjellohen gjrat e t interpretohen drejt, prandaj nuk sht e drejt e asnj imami q t jap fetva t nivelit q nuk i prket atij, si jan tema delikate pr t cilat lypset nj forum kompetent, nga njohs t mir t shtjeve dhe me autoritet e integritet. Megjithkt, imamt kan detyrat e veta q tu prgjigjen besimtarve pr pyetje praktike, q kan t bjn me fushn e fikhut.
  Po duhet ta dini se edhe ktu ka interesa t ndryshm, ka njerz q marrin edhe rrog nga shoqata t ndryshme dhe sigurisht q ata duhet t ojn pak uj edhe andej nga financohen, edhe pse ne, fatkeqsisht, nj pjes t konsiderueshme t tyre nuk i dim se kush jan.

  D.I. : Myfti kto dit prsri Kosova sht n qendr t debatit, por ksaj radhe pr Planin 6- piksh t Ban Ki Munit, pr se spektri politik i Kosovs pr disa dit u ndodh n amulli e tension. Cila sht porosia juaj pr udhheqsit shtetror e politik t Kosovs?

  Myftiu Naim Trnava: Ju e dini q un dit m par kam takuar edhe Shefin e misionit t EULEX, Iv d Krmabo, i cili ishte pr vizit tek un, dhe ne qndrimin e Bashksis Islame e kemi br t njohur. 6- pikshi solli nj shqetsim shum t madh pr qytetart e Kosovs, po edhe t gjitha institucionet e Kosovs jan marr me kt problem. Dihet q edhe n mbledhjen e fundit t Kshillit t Sigurimit jan marr me kt problem, dhe aty sht marr pr baz edhe plani 4-piksh i Qeveris s Kosovs. Kto dihen dhe m kthim mbrapa nuk ka, por Qeveria jon duhet t jet edhe m aktive dhe t ruaj unitetin veprues, se ka prgjegjsi t madhe, sepse ka dal nga vota e popullit. Jemi t bindur q Qeveria jon nuk do t pranoj m asgj q ka t bj me Serbin. Ne Serbin e njohim vetm si shtet fqinj, dhe konsideroj se 6-pikshi tashm sht jofunksional dhe joaktual, por neve na duhet m shum syeltsi dhe nj pun m e madhe .


  D.I. : Myfti, n emr t redaksis s revists Dituria Islame dhe n emr t lexuesve, ju urojm pr marrjen e besimit q t udhhiqni BIK-n edhe n 5 vitet e ardhshme. Njkohsisht ju urojm, me dshirat m t mira, suksese n realizimin e objektivave tuaja!

  Myftiu Naim Trnava: Faleminderit prej jush dhe, prmes jush, prshndes t gjith lexuesit, kurse juve - suksese n punt tuaja!


  (intervistoi: Ramadan Shkodra)
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 2. #2
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Myftiu Naim Ternava
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  "Askush nuk sht aq i verbr , se sa ai i cili nuk dshiron t shoh"

 3. #3
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Ky nuk ka me duket guximin te dal publikisht kunder wahabistave ne keto raste te dhunes ndaj bashkesis islame , si ky rasti ne Drenic .
  Edhe nuk e di pse gazetari nuk e paska bo kete pyetje rreth kesaj shkolle?

 4. #4
  i nnshtruar Maska e master2006
  Antarsuar
  15-09-2006
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  33
  Postime
  1,250
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Naim Ternaven mund ta shohesh vetem ne raste te festave fetare, duke lexuar nga 2 fjali sa per urim dhe me pastaj mbyllet ne zyren e tij.

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
 2. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 20:17
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •