Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280

  Ndrron jet Profesor Zekeria Cana

  Ne Prishtine,nderron jete Profesor Zekeria Cana,

  Sot,ne moshen 75 vjecare ka nderruar jete prof.dr.Zekeria Cana.Prof.Cana ishte nje nga historianet me te cmuar te Kosoves,akademik dhe veprimtar i madh i ceshtjes shqiptare.
  Ne lemine e profesionit te tij si historian,cmohej si nje pend e shquar,objektiv dhe kritik, ne trajtimin e temave te medha te historise kombetare.

  Nder shume breza studentesh qe ka mesuar profesori,ka gezuar epitetin e nje rilindasi te madh te epokes se formimit dhe rritjes se idese se shqiptarizmes ne Kosove.
  Per ata qe e kane njohur,ai do te jete nje nga ata burra qe vlene te kujtohen per jete te jeteve.
  I perjeteshem kjofte kujtimi per kete burr te madh e mesues te dashur te kombit tone !

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Te ndjerin Pro. Zekirija Cana e kan njohur personalisht.Ne nje kohe kur njerez si llapi ruanin bagetine lendinave,kam pase nderin te marre pjese ne disa organizime me karakter kombetar,dhe te jem krah tije.E kam njohur si nje guximtar shume te madh dhe nje atdhetare te flakt.Ka qene njohes shume i mire i historise sone te bujshme,asaje te shkruar dhe asaje qe ende nuk ishte dhe nuk eshte shkruar.Ka pasur gjithmone "nje vesh te hapur " per hallegjinjt.Impusiv,idrejt dhe trim i madh.

  Me vie shum keq qe nuk kam mundesi ta ngushlloj familjen e tije personalisht,dhe as te marr pjese ne vorrim.

  Ngushllimet e mia te perzemerta familjes,zoti ia falte mekatet.

  I lehte i qofte dheu.

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  U preht n paqe!
  Sui generis

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Te pakten e perjetoi Kosoven e pavarur. U prehte ne paqe!

 5. #5
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Ngushllimet e mija te sinqerta i dergoj : familjes se te ndjerit Zekiria Cana, miqeve dhe dashamireve.

  Nje teme ndushllimi kombetar nuk duhet te shendrrohet ne nje debat banal atdhetar-=tradhetar,se tek e fundit le ta thote Adem Demaci vete te paren o te dyten(jo qe ka te drejte nje njeri kushdoqoft te klasifikoj nje njeri tjeter si atdhetar ose tradhetar por vete faktin se s'ka "damke tjeter antikombtare "qe permendet kunder tij pos asaj "deshmie te famshme" ne gjyqet e paragjykuara jugosllave ndaj shqiptarve.

  Per "deshmine" perpara 50 vitesh ndaj z.Adem Demaci, shume mire qe kane pasur kohe te dy si shoke dhe si fatlum qe te jetojne dhe ta shohin Kosoven e lire,kane pasur kohe pra ti pastrojne punet mes tyre.
  Nese nuk e kane bere me vjen shume keq per te ndjerin qe ka shkuar me brenge dhe sa per simbolin e rezistences se Kosoves z.Adem Demaci nuk eshte vone as sot per te falur nese ka cka te fali .


  Per "deshmite" ne pergjithsi ne ish Jugosllavi: Jugosllavia nuk i quante shqiptaret per njerez, dhe sigurisht as qe merrte parasyshe asnje fjale shqiptari parasyshe vec qe i ndante dy shoke per ata fakte qe i dinte regjimi pa e pyetur as njerin as tjetrin,njerin ne burg tjetrin jasht.Nderkaq qe burgu mbaronte, nuk mbaronte dhe nuk tejkalohej percarja.
  Qellimi ishte shume i thjeshte percaj dhe sundo, disa i burgoste ,disa i nxirrte deshmitar dhe disa i vriste...nga te gjithe keto grupe te dhimbjes fatkeqe ishte e denuar me mizorisht nje kategori e vockel e njerezve aktivist kombetar qe te kompromitohet ne syte e popullit te vet.( sigurisht se ka pasur qe edhe kane deshmuar, dhe qe kane tradhetuar sigurisht se ka pasur)
  Por i ndjeri per besimin tim ka qene kategoria qe Jugosllavia me shume eshte interesuar ta kompromitoj kundrejt popullit te vet se sa ta eleminoj ose edhe ta martirizoj me burgosje te gjate.
  Deshmite qe sillen ne shtyp kane qene deshmite e grupit te intelektualve si te njohura boterisht dhe te pranuara apriori edhe prej vete z.Adem Demaci: ai ka folur boterisht dhe me sa di une ka folur boterisht qysh ne seancen e pare gjyqesore-=te denimit te pare,pra perpara se te thone keta se Adem Demaci eshte kunder kolonializmit jugosllav ai i ka deklaruar vete te gjitha ata "deshmi"
  ( prape per llogarne time, mendoj se me shume eshte relacion miqsor i papastruar mes tyre se sa akuze tradhetie kombetare,kjo e dyta nuk duhet ti atribohet besoj)

  Sidoqoft nje gje qe une e di vete nga ajo c'kam jetuar ne ate nenqiell te Kosoves per dhjete vjet( kam pasur rastin edhe ta takoj dhe te bisedoj me profesorin): i ndjeri z.Zekiria Cana ishte nje historian shqiptar i njohur, ishte aktivist kombetar shume energjik dhe ka bere gabime si te gjithe ata qe punojne shume .
  Sa per vendin si historian do ja thote vepra qe ka lene pas, sa per vendin si personalitet ne historine e Kosoves do ta tregoje koha dhe historia , sa per dheun e Kosoves e meriton cdo grime ...i lehte i qoft dheu i Kosoves se lire !

  me nderime,
  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 10-01-2009 m 23:04
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Ngushllime familjes pr vdekjen e babait, gjyshit...! Ngushllime ish nxnsve dhe studentve t tij , ngushllime t gjith shqiptarve, atyre q e cmuan dhe e cmojn fjaln e urt dhe t drejt, t vrteten e tij pr historin e kombit ton!
  Prof. dr. Zekeria Cann e kam njohur, por jo shum! Ishte i drejtprdrejt, fliste pa dorza!
  Me kujtohet njher ( ishte ndonj muaj apo m shum se nj vit para se t intervenonte NATO n Kosov, e at koh ai kishte ndrmarr nj aksion n tr Kosovn(n fshatra e qytete) pr ngritjen e prkujtimoreve t gjith atyre shqiptarve q ishin vrar nga serbo malazezt gjat luftrave ballkanike, pas Lufts s Par e t Dyt Botrore!
  " Profesor! Ishe edhe andej nga ana e ime pr t organizuar ngritjen e prkujtimoreve!"- i thash nj dit
  "Po, more, por se si ishit edhe ju andej, t ndrojtur, t mos them tutza!!"
  "Prse, profesor?!"
  "Disi nuk ecte puna, heshtnin, dronin t organizoheshin...!"
  "Sa her i kan djegur e pjekur, ndaj...!", deshta t arsyetoj.
  "Se mos vetm ann e juve e kan djegur e pjekur! E gjith Kosova sht prplot varre t vjetra e t reja nga masakrat serbomalazeze, por gjetk ecn puna m mir n ngritjen e prmendoreve!", ma preu shkurt.

  Para intervenimit t Natos me pat ra n dor nj Vjetar i Rilindjes ( t gjitha Rilindjet e botuara n vitet 1957-58-59) dhe i shfletoja ngadal ( Vjetarin e mbaja n shtpin time) dhe merrja nj pasqyr t qart t gjndjes aq t keqe n ato vite n Kosov (dhun, vrasje, propagand antishqiptare, shprngulje pr n Turqi...) Por edhe kishte shkrime t rralla, t mrekullueshme, t mahnitshme dhe shpeshher i bja pyetje vets se si kan mundur kshtu t shkruajn gazetart n at koh aq t keqe, si kan guxuar ta bjn kt...! M pat ln prshtypje t thell nj Reportazh (dy faqe gazete e Rilindjes) pr familjet shqiptare(nga fisi Kelmend) t shprngulura nga Malsia n Vojvodin (n shekullin shtatmdhjet), ku ende pleqt e plakat atje (n fshatrat e Vojvodins)e flisnin apo e belbzonin gjuhn shqipe dhe i ruanin zakonet ma fanatizm, aty ktu edhe veshjet! Autor i Reportazhit ishte Zekeria Cana, ather gazetar i Rilindjes! N reportazh lihej t kuptohet se nuk ka ekzistuar nj shprngulje serbe, nga Kosova e Mali i Zi, sic propagandohej e propagandohet nga qarqe serbe, por ka ekzistuar nj shprngulje e fiseve shqiptare nga kryengritja e deshtuar n Malsi dhe dhuna turke! Shpeshher m sht kujtuar ai reportazh dhe shpeshher i kam br pyetje vets se si ka guxuar atbot Zeqa t shkruaj nj reportazh t till aq guximshm me tone e ngjyra trsisht kombtare. Si paska mundur t depertoheshin dhe botoheshin n faqet e Rilindjes shkrime edhe kaq t guximashme n ato koh aq t liga!
  Edhe nj Reportazh tjetr, nga shum sish, duke i shfletuar gazetat e atyre viteve, m pat rn n sy dhe e mbaj mend mir! Prap ai reportazh i shkruar nga Zekeria Cana dhe botuar n nj nga numrat Rilindjes, 50 vite m par! N nj shtpi t vogl, n nj lagje kolonistsh serbomalazez, t quajtur "Gradic Pejton", n Prishtin, at koh, jetonte edhe e motra e Milovan Gjillasit, kundrshtarit t Titos! E motra e tij, e moshuar dhe e vetmuar, i thoshte gazetarit t Rilindjes, pra Zekeria Cans, se ajo mbante mend si fmij, n Mal t Zi, se n familjen e saj flitej shqip dhe aty vinin msues pr ta msuar at dhe fmijt e tjer gjuhn shqipe dhe gjuhn frenge...!

  Nja dy jav para se t ndodhte qendresa heroike dhe ajo masakr n Prekaz, diku kah shkurti i 1998, m sa me kujtohet, Zekeria Cana pat botuar nj Reportazh n "Bujku", gazet e prditshme n gjuhn shqipe, pr familjen e Jasharajve! Reportazh i gjat, gati nj faqe gazet, ku flitej pr situatn e rnd n Drenic, n Kosov dhe ku mund t kuptohej se Zeqa ishte nj mik i njohur i Jasharajve dhe se ai aty ishte kthyer jo njher! Reportazhi prfundonte me dialogun e nns s Adem Jasharit me Zeqen! Zeq, i thoshte ajo (disi kshtu) ne po ndahemi por Zoti e di a do t shihemi ma! Punt ngusht i kemi! Reportazhi, pra, prfundonte me fjalt e Nns s Adem Jasharit, e cila paralajmronte gjemen q do t ndodhte n ato troje dhe n Prekaz! Dhe gjema ndodhi!

  Kto jan vetm pak flet t shkputura nga ajo q kam mbajtur mend nga shkrimet publicistike t Profesorit t nderuar! Populli do ta mbaj mend gjat e vepra e tij sigurisht se do t jetoj edhe me gjat!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  ma kan fshi shkrimin per prof Zekeria Canen..
  nejse..

  Ngushellime Familjes e gjith juve qe e keni njohur e dashur e respektuar trimin e historianin e pedagogun e madh te rinise Shqiptare.. te ndjerin Zekiria Cana..

  edhe un kam pas rast te jem ne oda burrash a ne ndonje kafene a shoqat e ta degjoj profesorin..

  e njihte mire historin e kosoves e te krejt trojeve.. shqiptare.. e sidomos tregoj interesim per ngjarjet ne shqiperi te epokes para komuniste e pas komuniste e sidomos interesohej per MUkjen..

  a dihet ku do varroset?

  ne se prof Cana ka miq besnik.. ata do duhet ta marrin urgjentisht ne mbrotje krejt arkivin e profesorit.. pra dokumtacionin e shkrimet e dorshkrimet qe ai i ka mbledhur.. ne vite.. sepse ka mundesi qe njesitet guerile polpotiste enveriste te bejne vjedhjen e tyre ose asgjesimin..

  e kjo do ishte humbje per kulturen e historine.. shqiptare..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 11-01-2009 m 05:01

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Dardan,

  a mund t'i sjellesh ata dy reportazhe nga "Rilindja" e nga "Bujku", per te cilet shkruan me lart? Do te ishte homazh i vertete per prof.Canen, per punen e tij te madhe ne vite.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Citim Postuar m par nga Dita Lexo Postimin
  Dardan,

  a mund t'i sjellesh ata dy reportazhe nga "Rilindja" e nga "Bujku", per te cilet shkruan me lart? Do te ishte homazh i vertete per prof.Canen, per punen e tij te madhe ne vite.
  Jo, Dita! Do t duhej ndonj dit, edhe po t isha tani n Prishtin, derisa t shfletohej dokumentacioni i Rilindjes dhe t gjndeshin reportazhet! Esht shum vshtir pr tu rn n gjurm reportazheve pasi q, sic kam dgjuar, i tr dokumentacioni i Rilindjes sht n gjndje shum t keqe, n bodrume, por edhe pjes pjes i ndar( pr tu ruajtur) nepr shtpit private!
  Rilindja nuk del m dhe goditjen prfundimtare asaj ia dhan ata q sot i gzohen vdekjes s Zekeria Cans dhe vdekjeve e vrasjeve t veprimtarve dhe atdhetarve t shumt q pati dha ka Kosova!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DardanG : 11-01-2009 m 08:34

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e aushi
  Antarsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  N Atdhe!
  Postime
  3,283
  Ngushllime Familjes dhe gjithe miqve te Dr Zekrija Canes!
  Dhuro shum...e prit pak!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Nushi: Zekeria Cana ishte zdhnsi i par i dshirimeve t mdha t popullit shqiptar  Prishtin, 11 Janar 2009 (Kosovapress) Koha 12:40

  Edhe pse profesor Zekeria Cana ka ln amanet q mos t mbahen fjalime me rastin e vdekjes s tij, t pranishmit n nj akademi komemorative than se dita e ndarjes prej tij sht dit pikllimi jo vetm pr familjen, shokt dhe e miqt, por sht dit pikllimi i gjith atyre q din sht dinjiteti i njerzor dhe mbrojtja me do kusht t ktij dinjiteti.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,280
  Sot ne Prishtine u varros prof.dr. Zekeria Cana,

  Ne prani te famlijes,bashkpunetoreve te deridjeshem,miqve dhe shume qyetareve te Prishtines dhe gjithe Kosoves,sot ne varrezat e Prishtines, ne ora 14 u varros prof.dr. Zekeria Cana.
  Me rastin e vedekjes se tij,Instituti Albanologjik i Prishtines mbajti nje mbledhje komemorative,me qe rast per vepren jetesore,personalitetin e tij dhe kontributin kombetare te te ndjerit,foli Hysen Matoshi,drejtor i IAP.
  Per profesorin e njohur,nje fjale rasti mbajti edhe prof.dr. Pajazit Nushi,bashkveprimtar i te ndjerit ne fushen e arsimit,pajtimit te gjaqeve gjate viteve 1991 dhe ne KLDMNJ.

  Me rastin e vdekjes se profesorit te nderuar,telegrame ngushllimi familjes ia kane derguar edhe F. Sejdiu,kryetar i Kosoves dhe H. Thaci,kryeminister i vendit.

 13. #13
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Vdekja e pro. dr. Zekerija Canas sht nj humbje e madhe pr mbar kombin Shiqiptar.
  M e keqja sht se me humbjen e ktyre figurave gjigande krijohet nj hendek i madhe vakumi n t gjitha lmet e dijes, pasi nuk ka kush i zvendson. T gjith ata q pretendojn se kan nj far bagazhi, menjher katapultohen n fushn politike.
  Ngushllimet e mia familjes, miqve dhe Akademis s Shkencave t Kosovs.
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 14. #14

  Dy foto t rralla t dr. Zekeria Cana

  Kto fotografi po i sjell nga arkivi im, sa kam qen msues n shkolln fillore "Luigj Gurakuqi" n Sankovc t Drenasit - Drenic.

  Kto fotografi jan t dats 9 maj 1999 n nj manifestim, me rastin e Dits s shkolls son. N kt manifestim kan marr pjes edhe shum figura t njohura t kulturs shqiptare, si dhe kan qen mysafir nj grup nxnsish t gjimnazit "Luigj Gurakuqi" t Klins.

  Forumin nuk do ta ngarkoj m tepr pr shmblltyrn e dr. Zekeria Cans, sepse pr kt, n faqen e radios son www.radioprojekt.dk kam botuar nj shkrim t huazuar, por q ia vlen t lexohet.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  76
  Postime
  1,005

  Ngushllime!

  Ngushllime familjes s tij dhe t gjith shqiptuarve q e kan njohur, q kan dgjuar pr te dhe q kan lexuar veprat e tij. N veanti ngushllime Ademgashit. I nderuar Zekria Cana nuk ka vdekur por ka ndrruar jet.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Ngushllimet e mia me te sinqerta.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  OPINION
  Prcillet pr n banesn e fundit, historiani e atdhetari i shquar, dr. Zekeria Cana
  12-01-2009 / Gazeta 55


  Homazh

  Dje n Prishtin me nderime t mdha u varros historiani dhe veprimtari i njohur Zekeria Cana, i cili vdiq dy dit m par n moshn 75-vjeare n Prishtin. Gjat dits qytetar t shumt kan br homazhe pran arkivolit t profesor Cans n Institutin albanologjik n Prishtin. Homazhe bri edhe kryetari i Republiks Fatmir Sejdiu, i cili familjen e t ndjerit e ngushlloi edhe nprmjet nj telegrami, sikurse edhe kryeministri Hashim Thai. M rastin e vdekjes s akademikut Zekeria Cana, dje n Institutin Albanologjik u mbajt mbledhja komemorative dhe u bn homazhe n nderim t historianit dhe mbrojtsit t devotshm t lirive dhe t drejtave t njeriut, Zekeria Cana. Homazhe bri, dhe n librin e zis u nnshkrua edhe Presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu.
  Sejdiu dhe Thai drgojn telegrame ngushllimi familjes Cana/Pranoni ngushllimet e mia m t sinqerta pr ndarjen nga jeta t m t dashurit tuaj, njrit ndr historiant dhe veprimtart m t shquar t shtjes politike, humanitare dhe kombtare n Kosov dhe kudo n botn shqiptare, z. Zekeria Cana. Lajmin pr vdekjen e tij e morm me pikllim t thell, sepse historiani Zekeria Cana, n koht m t rnda npr t cilat kaloi Kosova, u dallua me angazhimin e pashtershm pr pajtimin qytetar e kombtar, si dhe pr qndresn ton t prgjithshme ndaj rrezikut pr zhbrje, q na kanosej si popull n dekadn e fundit t shekullit XX. N vitet e liris, ai i prkrahu fuqishm prpjekjet e institucioneve t Kosovs pr forcimin e demokracis dhe t shtetit ligjor. Fjala e tij gjithmon na nxiti e na dha vetbesim n kauzn sublime t brjes s Kosovs shtet sovran e t pavarur. Gjith jeta e tij ishte luft pr lirin e Kosovs. Prandaj, duke e muar lart ndihmesn e tij n procesin e gjat t arritjes s liris e t pavarsis s vendit ton, jemi t bindur se virtytet e Zekeria Cans do t kujtohen dhe do t nderohen prher nga qytetart e Republiks s Kosovs. Shpirtrisht dhe n lutje jemi me Ju n kto aste pikllimi! Zoti e bekoft Zekeria Cann!. Edhe kryeministri Hashim Thai me rastin e vdekjes s historianit, Zekeria Cana, ka drguar nj telegram ngushllimi familjes Cana. N telegramin e ngushllimit t kryeministrit Thai thuhet: E nderuara familje Cana, N emr t Qeveris s Republiks s Kosovs dhe n emrin tim, pranoni ngushllimet m t sinqerta pr humbjen e historianit Zekeria Cana.
  Paradite n mbledhjen komemorative, t mbajtur n Institutin Albanologjik, jetn dhe veprn e Zekeria Cans prkujtoi akademik Pajazit Nushi. sht ndr t rrallt intelektual t guximshm dhe trim, q n astet m t vshtira t historis s zhvillimit t shqiptarve ka gjet pore, ka gjet vend, ka gjet koh pr tu vn n mbrojtje t t drejtave dhe lirive t shqiptarve. Dita e pikllimit t tij, sht dita e pikllimit t t gjith qytetarve t Kosovs, theksoi Nushi. Duke shtuar se Zekeria Cana do t mbahet n mend edhe si studiues i mirfillt i historis kombtare, q me shkrimet tija dhe me veprat e tija shkencore ka ln gjurm t pashlyeshme n zhvillimit e mendimit shkencor t historis kombtare shqiptare, ka thn me kt rast Pajazit Nushi. Prof. Dr. Zekeria Cana, njri ndr veterant e histografis shqiptare, figur e dalluar e historis son kombtare, u lind n Gjakov, m 15 mars 1934. Shkolln fillore, Gjimnazin e ult dhe Normalen i kreu n vendlindje. Punoi dy vjet si arsimtar n Irzniq dhe Dean, duke u marr njkohsisht me gazetari-si korrespodent i Rilindjes dhe Radio Prishtins. M 1954 i filloi studimet (si bursist i Rilindjes) n Universitetin e Beogradit, ku u diplomua n degn e historis. Punoi aktivisht n organizatat studentore. sht njri ndr themeluesit e Shoqats Shqiptare Prpjekja t studentve t Beogradit dhe sekretar i par i saj, q me veprimtarin e vet t ngjeshur la gjurm t pashlyeshme. M 1959 u largua nga PKJ pr shkak t mospajtimit me qndrimin-politikn jugosllave ndaj popullit shqiptar. Nga koha e diplomimit ushtroi detyrn e profesorit t historis dhe t ekonomis politike n shkollat e mesme t Prishtins dhe Gjakovs. M 1962 u pushua nga puna dhe kaloi n Arkivin Krahinor Shtetror t Prishtins, por e larguan edhe se andejmi dhe qndroi nj vit pa pun. Status i tij u rregullua pas Plenumit IV t LKJ t Brioneve (1966). Me rithemelimin e Institutit Albanologjik (1967) u pranua aty si asistent n Degn e Historis. M 1975 kreu studimet pasuniversitare n Beograd dhe mbrojti tezn e magjistraturs me titull: Lvizja Kombtare e Shqiptarve n Kosov 1909-1912 dhe qndrimi i Serbis ndaj ksaj lvizjeje, kurse m 1984 n Fakultetin Filozofik t Prishtins mbrojti disertacionin e doktorats: Socialdemokracia Serbe dhe shtja shqiptare 1903-1914, duke u br model se si punohet dhe si mbrohet nj disertacion shkencor e cilsor. Gjat puns n Institutin Albanologjik kreu edhe detyrn e sekretarit t Bashksis Krahinore t Institucioneve shkencore, t sekretarit shkencor t Gjurmimeve albanologjike dhe te sekretarit shkencor t Institutit. Ve ksaj u mor edhe m prkthime nga gjuha serbokroate dhe ruse, me publicistik dhe eseistik, etj. Krahas puns krkimore-shkencore bri aktivitete t ngjeshura edhe n rrafshin shoqror, politik dhe humanitar. sht bashkautor dhe shprndars kryesor i Apelit t 215 intelektualve shqiptar, themelues i Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut, q krkonte guxim e vendosmri dhe sakrific personale e familjare dhe nismtar i Lvizjes s Pajtimit t Gjaqeve dhe t Ngatrresave dhe krah i djatht i Prof.Anton etts. Shkrimet e para shkencore zuri ti shtjelloj m 1962. Duke pasur pr baz angazhimin shkencor (shif bibliografin e punimeve studimore n vazhdim), sht konstatim i prgjithshm i historiografis shqiptare se Dr.Zekeria Cana, pr ta shprehur bindshm Lvizjen Kombtare Shqiptare gjat viteve t mdha 1908-1912 dhe m von fush e interesimit t dijs s tij, bri nj angazhim prgatitor e studiues nga shum burime e n detaje, q t hyhet thell n ngjarjet dhe ambientin e kohs t periudhs s caktuar. Kshtu n themel t shtjeve dhe problemeve q trajtohen, studimet e Dr.Cans, kan mbshtetje t gjer burimore, arkivore dhe bibliografike. Ato sjellin nj kontribut t rndsishm pr kryengritjet e mdha shqiptare 1908-1912, duke trajtuar edhe probleme t mprehta politike, sociale, ekonomike, arsimore etj., gjat periudhs n shqyrtim. Nga sfondi historik, q jepet n pjesn m t madhe t botimeve t veanta dhe t studimeve shkencore historike, del qart se autori jo vet q i ka ndjekur hap pas hapi kto kryengritje me karakter gjithkombtar, por edhe i ka par t ndrlidhura ngusht me gjendjen e Shqipris Etnike, me detyrat e Lvizjes Kombtare e Demokratike Shqiptare, kriter q i ka dhn nj vler t madhe trajtimit t ngjarjeve dhe fakteve kryesore t dy periudhave historike: para dhe pas shpalljes s Pavarsis. Mbi bazn e analizave shkencore, dhe duke pasur qndrim kritik ndaj ngjarjeve t viteve t fushs s interesimit, Dr.Zekeria Cana bn shpjegimin historik t dokumenteve, pun q dshmohet me an te dokumenteve, duke demaskuar dhe duke hedhur posht si pseudoshkenc pikpamjet dhe qndrimet e histografis ekspansioniste serbosllave lidhur me Shqiprin Etnike t ktyre viteve dhe me shqiptart, vemas thekson vlersimin e drejt te rolit t masave dhe personaliteteve me pesh historike n kto luftra pr lirimin kombtar shqiptar. Kto studime, q pasqyrojn objektivitetin historik t ngjarjeve me rndsi t madhe pr historin e popullit shqiptar, t shkruara me stil t rrjedhshm, me gjuh t pastr, me fjali t sakta, t qarta e t kuptueshme, kultivues e aktivizues i nj leksiku t rrall, sjellim nj kontribut t rndsishm me njohjen e periudhs s Lvizjes Kombtare Shqiptare dhe japin mundsin pr studimet e thelluara nga kjo fush. Njherit kto studime qartsojn shum koncepte dhe pikpamje rreth mjaft shtjeve t diskutueshme historiografike t viteve 1908-1912. Dr.Zekeria Cana sht paraqitur edhe me referate dhe kumtesa n simpoziume dhe kongrese shkencore t mbajtura n Kosov, ish-Jugosllavi dhe jasht saj, n disa vende t Evrops. Me kumtesat e paraqitura n tubimet shkencore Dr.Zekeria Cana kudo u mirprit me respekt nga opinioni shkencor.

  ...
  55

 18. #18
  Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana?

  Prof. Dr. Zekeria Cana, njri ndr veterant e histografis shqiptare, figur e dalluar e historis son kombtare, u lind n Gjakov, m 15 mars 1934. Shkolln fillore, Gjimnazin e ult dhe Normalen i kreu n vendlindje. Punoi dy vjet si arsimtar n Irzniq dhe Dean, duke u marr njkohsisht me gazetari-si korrespodent i Rilindjes dhe Radio Prishtins.

  M 1954 i filloi studimet (si bursist i Rilindjes) n Universitetin e Beogradit, ku u diplomua n degn e historis. Punoi aktivisht n organizatat studentore. sht njri ndr themeluesit e Shoqats Shqiptare Prpjekja t studentve t Beogradit dhe sekretar i par i saj, q me veprimtarin e vet t ngjeshur la gjurm t pashlyeshme. M 1959 u largua nga PKJ pr shkak t mospajtimit me qndrimin-politikn jugosllave ndaj popullit shqiptar. Nga koha e diplomimit ushtroi detyrn e profesorit t historis dhe t ekonomis politike n shkollat e mesme t Prishtins dhe Gjakovs.

  M 1962 u pushua nga puna dhe kaloi n Arkivin Krahinor Shtetror t Prishtins, por e larguan edhe se andejmi dhe qndroi nj vit pa pun. Status i tij u rregullua pas Plenumit IV t LKJ t Brioneve (1966). Me rithemelimin e Institutit Albanologjik (1967) u pranua aty si asistent n Degn e Historis. M 1975 kreu studimet pasuniversitare n Beograd dhe mbrojti tezn e magjistraturs me titull: Lvizja Kombtare e Shqiptarve n Kosov 1909-1912 dhe qndrimi i Serbis ndaj ksaj lvizjeje, kurse m 1984 n Fakultetin Filozofik t Prishtins mbrojti disertacionin e doktorats: Socialdemokracia Serbe dhe shtja shqiptare 1903-1914, duke u br model se si punohet dhe si mbrohet nj disertacion shkencor e cilsor.

  Gjat puns n Institutin Albanologjik kreu edhe detyrn e sekretarit t Bashksis Krahinore t Institucioneve shkencore, t sekretarit shkencor t Gjurmimeve albanologjike dhe te sekretarit shkencor t Institutit. Ve ksaj u mor edhe m prkthime nga gjuha serbokroate dhe ruse, me publicistik dhe eseistik, etj.

  Krahas puns krkimore-shkencore bri aktivitete t ngjeshura edhe n rrafshin shoqror, politik dhe humanitar. sht bashkautor dhe shprndars kryesor i Apelit t 215 intelektualve shqiptar, themelues i Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut, q krkonte guxim e vendosmri dhe sakrific personale e familjare dhe nismtar i Lvizjes s Pajtimit t Gjaqeve dhe t Ngatrresave dhe krah i djatht i Prof.Anton ets.

  Shkrimet e para shkencore zuri ti shtjelloj m 1962. Duke pasur pr baz angazhimin shkencor (shif bibliografin e punimeve studimore n vazhdim), sht konstatim i prgjithshm i historiografis shqiptare se Dr.Zekeria Cana, pr ta shprehur bindshm Lvizjen Kombtare Shqiptare gjat viteve t mdha 1908-1912 dhe m von fush e interesimit t dijs s tij, bri nj angazhim prgatitor e studiues nga shum burime e n detaje, q t hyhet thell n ngjarjet dhe ambientin e kohs t periudhs s caktuar.

  Kshtu n themel t shtjeve dhe problemeve q trajtohen, studimet e Dr.Cans, kan mbshtetje t gjer burimore, arkivore dhe bibliografike. Ato sjellin nj kontribut t rndsishm pr kryengritjet e mdha shqiptare 1908-1912, duke trajtuar edhe probleme t mprehta politike, sociale, ekonomike, arsimore etj., gjat periudhs n shqyrtim.

  Nga sfondi historik, q jepet n pjesn m t madhe t botimeve t veanta dhe t studimeve shkencore historike, del qart se autori jo vet q i ka ndjekur hap pas hapi kto kryengritje me karakter gjithkombtar, por edhe i ka par t ndrlidhura ngusht me gjendjen e Shqipris Etnike, me detyrat e Lvizjes Kombtare e Demokratike Shqiptare, kriter q i ka dhn nj vler t madhe trajtimit t ngjarjeve dhe fakteve kryesore t dy periudhave historike: para dhe pas shpalljes s Pavarsis.

  Mbi bazn e analizave shkencore, dhe duke pasur qndrim kritik ndaj ngjarjeve t viteve t fushs s interesimit, Dr.Zekeria Cana bn shpjegimin historik t dokumenteve, pun q dshmohet me an te dokumenteve, duke demaskuar dhe duke hedhur posht si pseudoshkenc pikpamjet dhe qndrimet e histografis ekspansioniste serbosllave lidhur me Shqiprin Etnike t ktyre viteve dhe me shqiptart, vemas thekson vlersimin e drejt te rolit t masave dhe personaliteteve me pesh historike n kto luftra pr lirimin kombtar shqiptar.

  Kto studime, q pasqyrojn objektivitetin historik t ngjarjeve me rndsi t madhe pr historin e popullit shqiptar, t shkruara me stil t rrjedhshm, me gjuh t pastr, me fjali t sakta, t qarta e t kuptueshme, kultivues e aktivizues i nj leksiku t rrall, sjellim nj kontribut t rndsishm me njohjen e periudhs s Lvizjes Kombtare Shqiptare dhe japin mundsin pr studimet e thelluara nga kjo fush. Njherit kto studime qartsojn shum koncepte dhe pikpamje rreth mjaft shtjeve t diskutueshme historiografike t viteve 1908-1912.

  Dr.Zekeria Cana sht paraqitur edhe me referate dhe kumtesa n simpoziume dhe kongrese shkencore t mbajtura n Kosov, ish-Jugosllavi dhe jasht saj, n disa vende t Evrops. Me kumtesat e paraqitura n tubimet shkencore Dr.Zekeria Cana kudo u mirprit me respekt nga opinioni shkencor.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Eshte nga fatet e rralla kur nje komb ka ne gjirin e tije njerez si Zekiria Cana.
  Pak kush beri sa beri aji edhe atehere kur ishte aq veshtire.I zgjuar e trim e mbi te gjitha vdiq Shqiptar!I paharruar!

 20. #20
  Njeriu padyshim q do t duhej t ishte vet-vetja teksa Intelektuali edhe m shum se vet-vetja: Guximi dhe prgaditja matet me t thnaat q i b n kohn kur t tjert bhen t gatshm pr t t gozhduar!

  Profesor zekerija Cana do t mbahet mend pr t mira dhe pr t Kqija! Pr ato q bri dhe pr ato q nuk bri!
  Si shum t tjer, edhe un kam qndruar me t, kam punuar me t sepse ishte e domosdoshme dhe kam pas mendimet e mia dhe rezervat.
  Profesor Zekerija Cana mbahet mend si nj nga ata q kishin denoncuar Adem Demain kur ai ishte burgos pr her t par sikurse q Zekerija Cana do t mbahet mend q ishte i pari q e vizitoj Demain n Burgun e Stara Gradishks n vitin 1990 dhe q pastaj solli Lajmin n Kosov q " Ademi sht mir, me syze t trasha dhe me pesh t shtuar".

  Profesor Zekerija Cana do t mbahet mend q: N vitin 1981 nuk i prkrahu demonstratat e studentve, i gjykoj ato dhe i mbeshteti vendimet e Komitetit Krahinor t Kosovs!
  Profesor Zekerija cana do t mbahet mend pr kritiken q i bri profesor Ali Hadrit vendin e t cilit e zuri kur at e larguan, si t paparshtastshm politikisht"
  Kur e larguan Ali HADRIn n vend t tij Komiteti emeroj Zekerija Cann!
  Zekerija Cana prpos q kishte botuar Libra pr Luften nacionallirimtare n Jugosllavi e n veanti n Kosov duke e ngrit rolin e madh t PK pr Kosov ai bri edhe disa Libra t mir dhe studime me Karakter Kombtar e sidomos pr Periudhn 1913 e gjer n vitin 1939.

  Profesor Cana ishte shum aktiv n Pajtimin e Gjaqeve por ndodhte nganjher q nn ndikimin e alkoolit dilte n Sken para mass s tubuar!
  Profesor Cann e takova pr her t Fundit n Osek Hill t Gjakovs kur u b rezymeja e pajtimeve t Gjaqeve!
  ka dhe ca gjera me banane e pa banane por sido q t jet Ai do t mbahet mend si njri nga Historiant e dalluar q patm n kuadr t katedres s Historis dhe t Institutit t Historis! Disertacionet e tija n Gjurmimet Albanologjike - seria e Shkencave Historike ishin pa dyshim gjja m me vler q kishte botuar!
  Profesor Zekerija Cana prjetoj nj pleqri t thell dhe priti pavarsin e Kosovs si ishte shprehur nj m lart!
  Profesor Ali Hadri as nuk prjetoj pleqeri t thell dhe as nuk e priti pavarsin e Kosovs!
  Eh, si di jeta nganjher t jet e padrejt!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Preng Sherri : 12-01-2009 m 12:03

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Nderron jete ish-diktatori Augusto Pinoet.
  Nga ClaY_MorE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-01-2007, 22:01
 2. Henry nderron sponsor nga Nike ne Reebok.
  Nga bayern n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-04-2006, 10:07
 3. Papa Gjon Pali II, ndrron jet
  Nga Brari n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 152
  Postimi i Fundit: 24-05-2005, 07:13
 4. Ndrron jet kompozitorja e "Besame mucho"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-02-2005, 15:48
 5. Nderron Jete Kryetari I Shish-it
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2005, 04:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •