Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 36 prej 36
 1. #21
  Ngushllime familjes dhe te afermve te tij.

  Prof. Zekirja Cana ka dhene kontribut ne te mire te kombit dhe kjo nuk mund t`i mohohet.
  Ka dhene kontribut ne arsimimin e kuadrave te reja,si dhe ne shtjellimin e ngjarjeve
  te nje pjese te historise sone-asaj te fillimshekullit te kaluar.Poashtu,nuk mund te harrohet kontributi i tij ne pajtimin e gjaqeve.Per te gjitha keto, ai meriton respekt.

  Per fat te keq, ai ka pase disa gabime.
  Qe te mos e perseris Prengun.Ato qe Preng Sherri shkrou me lart, jane te verteta.

  Ne nje shkrim te tij(me duket ne revisten Kosovarja) me deshproi ,kur e paraqitte prof.Ali Hadrin si njeri me komplekse,vetem pse ai kishte ndertue shtepi disa kateshe!...vese te njeriut tone keto....
  Megjithate,puna e mire qe ka bere nuk i harrohet.

 2. #22
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,463
  Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana?

  Familjart dhe kolegt e profesor Zekeria Cans, n mbledhjen komemorative q u mbajt me rastin e vdekjes s tij, e vlersuan lart kontributin e tij dhn historiografis shqiptare dhe mbrojtjes s t drejtave t shqiptarve gjat kohs s okupimit t Kosovs nga Serbia.

  Hysen Matoshi, drejtor i Institutit Albanologjik, theksoi se ngushllimi m i madh n kto qaste t vshtira t ndarjes mbetet fakti se profesori do t vazhdoj t jetoj nprmjet veprs s tij shkencore dhe respektit ton pr t. Ai e moi kontributin e profesor Cans dhn historiografis shqiptare, duke e konsideruar si nj figur t shumanshme.

  Ndrkaq, akademik Pajazit Nushi, duke folur n emr t Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut, tha se profesor Zekeria Cana n vitet e nntdhjeta t dy dekadave t shekullit 20, qe br simbol i rezistencs ndaj dhuns, prndjekjeve, tmerreve dhe vrasjeve shqiptare.

  “Dita e ndarjes prej tij sht dit pikllimi jo vetm e familjes, e farefisnis, e shokve dhe e miqve, por sht dit pikllimi i gjith atyre q din ’sht dinjiteti i njerzor dhe mbrojtja me do kusht e ktij dinjiteti”, tha Nushi.

  Kush ishte Prof. Dr. Zekeria Cana?

  Prof. Dr. Zekeria Cana, njri ndr veterant e histografis shqiptare, figur e dalluar e historis son kombtare, u lind n Gjakov, m 15 mars 1934. Shkolln fillore, Gjimnazin e ult dhe Normalen i kreu n vendlindje. Punoi dy vjet si arsimtar n Irzniq dhe Dean, duke u marr njkohsisht me gazetari-si korrespodent i “Rilindjes” dhe “Radio Prishtins”.

  M 1954 i filloi studimet (si bursist i “Rilindjes”) n Universitetin e Beogradit, ku u diplomua n degn e historis. Punoi aktivisht n organizatat studentore. sht njri ndr themeluesit e Shoqats Shqiptare “Prpjekja” t studentve t Beogradit dhe sekretar i par i saj, q me veprimtarin e vet t ngjeshur la gjurm t pashlyeshme. M 1959 u largua nga PKJ pr shkak t mospajtimit me qndrimin-politikn jugosllave ndaj popullit shqiptar. Nga koha e diplomimit ushtroi detyrn e profesorit t historis dhe t ekonomis politike n shkollat e mesme t Prishtins dhe Gjakovs.

  M 1962 u pushua nga puna dhe kaloi n Arkivin Krahinor Shtetror t Prishtins, por e larguan edhe se andejmi dhe qndroi nj vit pa pun. Status i tij u rregullua pas Plenumit IV t LKJ t Brioneve (1966). Me rithemelimin e Institutit Albanologjik (1967) u pranua aty si asistent n Degn e Historis. M 1975 kreu studimet pasuniversitare n Beograd dhe mbrojti tezn e magjistraturs me titull: “Lvizja Kombtare e Shqiptarve n Kosov 1909-1912 dhe qndrimi i Serbis ndaj ksaj lvizjeje”, kurse m 1984 n Fakultetin Filozofik t Prishtins mbrojti disertacionin e doktorats: “Socialdemokracia Serbe dhe shtja shqiptare 1903-1914”, duke u br model se si punohet dhe si mbrohet nj disertacion shkencor e cilsor.

  Gjat puns n Institutin Albanologjik kreu edhe detyrn e sekretarit t Bashksis Krahinore t Institucioneve shkencore, t sekretarit shkencor t “Gjurmimeve albanologjike” dhe te sekretarit shkencor t Institutit. Ve ksaj u mor edhe m prkthime nga gjuha serbokroate dhe ruse, me publicistik dhe eseistik, etj.

  Krahas puns krkimore-shkencore bri aktivitete t ngjeshura edhe n rrafshin shoqror, politik dhe humanitar. sht bashkautor dhe shprndars kryesor i Apelit t 215 intelektualve shqiptar, themelues i Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut, q krkonte guxim e vendosmri dhe sakrific personale e familjare dhe nismtar i Lvizjes s Pajtimit t Gjaqeve dhe t Ngatrresave dhe krah i djatht i Prof.Anton ets.

  Shkrimet e para shkencore zuri t’i shtjelloj m 1962. Duke pasur pr baz angazhimin shkencor (shif bibliografin e punimeve studimore n vazhdim), sht konstatim i prgjithshm i historiografis shqiptare se Dr.Zekeria Cana, pr ta shprehur bindshm Lvizjen Kombtare Shqiptare gjat viteve t mdha 1908-1912 dhe m von – fush e interesimit t dijs s tij, bri nj angazhim prgatitor e studiues nga shum burime e n detaje, q t hyhet thell n ngjarjet dhe ambientin e kohs t periudhs s caktuar.

  Kshtu n themel t shtjeve dhe problemeve q trajtohen, studimet e Dr.Cans, kan mbshtetje t gjer burimore, arkivore dhe bibliografike. Ato sjellin nj kontribut t rndsishm pr kryengritjet e mdha shqiptare 1908-1912, duke trajtuar edhe probleme t mprehta politike, sociale, ekonomike, arsimore etj., gjat periudhs n shqyrtim.

  Nga sfondi historik, q jepet n pjesn m t madhe t botimeve t veanta dhe t studimeve shkencore historike, del qart se autori jo vet q i ka ndjekur hap pas hapi kto kryengritje me karakter gjithkombtar, por edhe i ka par t ndrlidhura ngusht me gjendjen e Shqipris Etnike, me detyrat e Lvizjes Kombtare e Demokratike Shqiptare, kriter q i ka dhn nj vler t madhe trajtimit t ngjarjeve dhe fakteve kryesore t dy periudhave historike: para dhe pas shpalljes s Pavarsis.

  Mbi bazn e analizave shkencore, dhe duke pasur qndrim kritik ndaj ngjarjeve t viteve t fushs s interesimit, Dr.Zekeria Cana bn shpjegimin historik t dokumenteve, pun q dshmohet me an te dokumenteve, duke demaskuar dhe duke hedhur posht si pseudoshkenc pikpamjet dhe qndrimet e histografis ekspansioniste serbosllave lidhur me Shqiprin Etnike t ktyre viteve dhe me shqiptart, vemas thekson vlersimin e drejt te rolit t masave dhe personaliteteve me pesh historike n kto luftra pr lirimin kombtar shqiptar.

  Kto studime, q pasqyrojn objektivitetin historik t ngjarjeve me rndsi t madhe pr historin e popullit shqiptar, t shkruara me stil t rrjedhshm, me gjuh t pastr, me fjali t sakta, t qarta e t kuptueshme, kultivues e aktivizues i nj leksiku t rrall, sjellim nj kontribut t rndsishm me njohjen e periudhs s Lvizjes Kombtare Shqiptare dhe japin mundsin pr studimet e thelluara nga kjo fush. Njherit kto studime qartsojn shum koncepte dhe pikpamje rreth mjaft shtjeve t diskutueshme historiografike t viteve 1908-1912.

  Dr.Zekeria Cana sht paraqitur edhe me referate dhe kumtesa n simpoziume dhe kongrese shkencore t mbajtura n Kosov, ish-Jugosllavi dhe jasht saj, n disa vende t Evrops. Me kumtesat e paraqitura n tubimet shkencore Dr.Zekeria Cana kudo u mirprit me respekt nga opinioni shkencor.

  (EXPRESS)
  Sui generis

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  S'do mend q, secilit nga Ju,njher n jet i ka ndodh q " t'u afrohet ndonj individ i panjohur me ofertn q kan " nj singjir ari pr ta shitur, nj xherdan apo dika t till por gjithsesi nga ari".
  Ka shum nga Ata q jan mashtruar dhe kan bler metal ndryshku t mbuluar me ngjyr ari duke menduar q po blejn ar.

  Kontributi m i " madh" i Profesor Zekerija Cans n lemin e Historis dhe t veprimtaris ka qen pas vitit 1990, pra koh kur jo vetm Ai por edhe shum t tjer si Ai, m n fund u bindn q Jugosllavia ishte okupatore n Kosov!
  Por, Profesor Cana kishte b nj kthes t jashtzakonshme e cila rrall mund t krahasohet me nj t ngjashm si ai!
  M lejoni q t citoj disa nga punimet e tija n kapercyll t Kohs t botuara nga Instituti Albanologjik i Prishtins n periudha t ndryshme kohore!
  Profesor Cana ka shkruar pr Hasan Prishtinn, bajram Currin, Shtjefn Gjeqovin, Is Boletinin por edhe pr disa serb pr t cilt ka shkruar n mnyr shum-shum pozitive!

  ja disa shembuj:
  shkruan prof. Zekerija Cana
  Rreth sesionit shkencor kushtuar Dushan Popoviqit
  "Instituti i Historis s Lvizjes Puntore t Serbis organizoi n qytezn Rekovac ( m 3 - 4 tetor 1985) nj tubim shkencor me tem Lvizja Puntore n Serbi dhe Dushan Popoviqi, pr t shenuar 100 vjetorin e lindjes s ktij socialisti t shquar, pasuesit t Svetozar markoviqit dhe bashkluftetarit t Dimitrije Tucoviqit, i cili z vend n lagjen e figurave qendrore t ksaj Lvizjeje n shekullin e XX"...

  Pra ktu nga gjith Historiant shqiptar t Kosovs vetm Zekerija Cana merr pjes dhe mban nj referat teper pozitiv pr jetn e ktij serbi. I tr shkrimi mund t gjendet n Librin e Zekerija Cans " Shqiptart n Kaprcyell t shekullit XX" faqe 209.

  Tashti, ne gjat viteve t 90-ta dhe m pas Profesor Cann e mbajm mend si njeri i djathtizmit megjithse gjer n kt koh ai ka shkruar shum pozitiv pr t majtt! At e mbajm mend po ashtu si nj ithtar i " madh" i Monarkis dhe prkrahs i " madh" I familjes Mbretrore t Ahmet Zogut- t vetshpallurit mbret...
  Por ja se far shkruan Zekerija cana gjat viteve t 80-ta pr Ahmet Zogun duke ju referuar Biografive t Bajram Currit, Hasan prishtins.

  shkruan Zekerija Cana
  Luigj Gurakuqi ( 1879 - 1925)
  M 2 mARS 1925 dora Mizore e AHMET ZOGUT vrau Luigj Gurakuqin, personalitetin aq t njohur...

  Kshtu e fillon shkrimin e tij n librin e njejt faqe 89-t

  ja se far shkruan Profesori n hyrje t shkrimit t tij pr Hasan Prishtinn
  " M 14 gusht t vitit 1933 Ahmet Zogu vuri n regjistrin e krimeve t tij t shumta edhe nj emr: Kmba e satrapit shkeli mbi trupin e Hasan Prishtins - udhheqesit dhe ideologut t Lvizjes Kombtare
  ( shkrimi daton i vitit 1983)
  E kshtu me radh

  Por kemi edhe disa shenime ditar t profesorit kur ai kritikon shokt e tij Historian t Kosovs t cilt kishin bojkotuar nj Sesion shkencor n nivel Jugosllav e ku si ligjerues ishin Historian Rus. Aso kohe shtypi Jugosllav i kishte cilesuar Historianet shqiptar si " nacionalist" q s'kishin shkuar n at simpozium kritikave t t cilve u bashkohet edhe vet profesor Cana!
  Ai bri mjaft m Historin por duhet ta pranojm q at e bnte: her mbar e her - her shum mbrapsht!
  Nse n Shqiperi krkohet hapja e Dosjeve padyshim q kjo gj do t duhej t behej sa m par edhe n Kosov!
  Gjat viteve t 80-ta nga Instituti i Historis u largua Ali hadri si i paprshtatshm politikisht dhe drejtor n vend t tij nga Komiteti u emerua Zekerija Cana sikurse q m von u burgos dhe u denua me Burg Historiani Muhamet Piraku , kurr s'kan qen n mardhenje t mira me Cann dhe po ashtu gjat pajtimeve t Gjaqeve t viteve 90-ta asnjher s'kan komunikuar n mes veti.
  Sot e ksaj dite e kam si enigm mos-komunikimin e dy kolegve dhe antarve t Institutit t Historis. PRa nuk dija se ku nuk ishin prputh n mes veti!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kush na sjell.. "aktin me armiqesor" te prof canes.. per te cilin do sulmohet edhe pas 100 vjetesh nga lahperet enveriste.. pra pershkrimin e ikjes i rruar e krruar.. te akademykut te madh.. ideologut te luftes.. me bisht nder shale duke len prapa 2 milion shqiptar te tmerruar te cilve u kish predikuar luften prej dekadash.. ne han te elezit me ndihmen e vecante te udbashve te gligorovave.. e vajtjen ne vill 31..
  pra kush na sjell ate cka ka shkruar profesor cana per kopil-llykun e qoses qe iku si hajn tek klos mejdanet kur populli i kosoves po provonte frytet e filozofise qosiste.. te luftes..
  ne pritje jam..

 5. #25
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Nga Ditari i Profesor Zekerija cans ( vet e ka botuar)
  E diel, 27 shtator 1987

  N prishtin nesr fillon punimet Kongresi i IX i historianve t Jugosllavis. Do t flitet e debatohet rreth dy temave bosht:1. Proceset e afrimit dhe t bashkpunimit historik t kombve dhe t kombsive t Jugosllavis: 2. Vendi i Historis n sistemet shkollore t vendeve Europiane. Kujtoj se Kshilli shkencor i Kongresit ka br lajthitje metodologjike dhe materiale. E para, ai nuk ka pasur parasysh faktin e padiskutueshm se n mesjet nuk bhet fjala pr kombin si kategori historike, e aq m pak pr kombsin po as pr ndonj proces historik t bashkimit t njrs apo t tjetrs kategori. N kt Koh n ballkan sht koha e dyndjeve t popujve.


  E Hn, 28 shtator

  Salla e madhe e pallatit " Boro e Ramizi", sht e mbushur qoshe m qoshe. jan t pranishm edhe mysafirt nga bota e jashtme. Bie n sy prania e historianve sovjetik, po edhe mungesa e studiuesve t njohur nga vendet europiane q kan shkruar nj varg librash pr historin e ktyre anve.
  Kongresi hapet ( sipas zakonit) me vones, pasi kalon ereku akademik. N foltore vargohen oratort. Prshendetja e gjat e akademikut RUS Naroniki kthehet n ligjerrat t profesorit para studentve.

  Gjat pushimit q u dha pas mbledhjs s par plenare, ku u paraqit kryereferati i akademik SIMa irkoviqit dhe bashkreferatet, kolegt afrohen mes veti pr t kmbyer menimet. Mua mi rrok syri katr a pes shok t studimeve, t cilt si kam par q nga Kongresi i Arangjellovccit.
  Me RaDOMANIN isha n nj gjenerat studimesh, katr vjet jetonim n nj konvikt dhoma kundrual njri tjetrit. Dua t falem me at si ME SHOKUN e VJETER, por ai e zgjat dorn me plogshti, me shokun e vjetr e m shikon me gjysm sy t mbyllur q tregojn ftohtsi
  Ora 20. Akademia Solemne kishtuar 50 vjetorit t ardhjes s Jospi broz Titos n krye t PKJ-s ( LKJ-s).
  Fjals s Sinan hasanit i prin himni shtetror" hej Slloveni".

  P.S.
  Kjo mund t lexohet n Librin e profesor zekerija Cans " Shqiptart n kaprcyell t shekullit XX" faqe 230-t!
  Kur t kemi koh do t shohim dika pr ditn e mart, 29 shtator t vitit 1987 se si i prshkruan punimet dhe ka e shqeteson profesorin e " nderuar".

 6. #26
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  O Llap, tashti ato gjra i ka botuar vet Zekerija Cana i cili gjer n vitet e 90-ta ishte nj nga partizant e jugosllavizmit kshtu q, Njeriu tretet por krijimet dhe mba mendja e atyre q jetojn mbetet.

  shkruan Zekerija Cana

  E mart, 29 shtator 1987

  Kongresi vazhdon punimet n katr seksione. materialet lexohen n gjuhn prkatse t referuesve. Prjashtime bhet vetm me rastin e historianve shqiptar.( Disa Historian shqiptar kumtesat e tyre i lexojn n gjuhen serbishte - vrejtja e Preng Sherrit).
  " Kongresi Organizativ i Kongresit qndroi n lartsin e detyrs kur n t prkohshmen Horizontet e Historis i botoi n serbokroatishte dhe shqipe kryereferatet dhe bashkreferatet e S.irkoviqit,M.Grosit, M. Ekmeqiqit dhe t D. Zografskit.
  sht parapar q n seksionin e shekullit t XiX fjaln e hapjes ta mbaj janko Pleterski. Mirepo shkenctari i njohur slloven nuk merr pjes n kt Kongres. N seksionin n fjal brenda dits u paraqitn 16 referate me tematika t larmishme.
  ndjekim me vmendje referatet q i kushtohen bashkpunimit midis lvizjeve lirimtare t popujve t shtypur, mardhenjeve shqiptaro - serbo-malazeze, margarita Peshevska ( Shkup) e rrok kalimthi rolin e faktorit shqiptar pr zhvillimin e Lufts nacionallirimtare t popullit maqedonas. Novak Razhnatoviqi ( Titograd) kur trajton mardhanjet malazezo-shqiptare gjat viteve 1881-1887. Mirko Gutiqi ( beograd) flet pr ndikimin e faktorve t jashtm n proqeset dezintigruese n Kosov n fillim t shekullit XX.
  N referatet e HISTORIANEVE SOVJETIK - Kumieva dhe karasjov nuk pasqyrohet drejt politika e Rusis cariste gjat viteve 1875 - 1878 dhe Lufts s Par Botrore.
  N kt seksion nga Kosova diskutoi vetm nj Historian ( serb). Kryesuesi thirri emrat e nj varg studiuesish por asnjri nuk ishte prezent dhe kjo kolegut Nga BOSNJA i dha t drejt t reagonte nga vendi, duke krkuar shpjegime " se prse mungonin Historiant shqiptar".
  ksaj Pune t pahijshme disi iu vu pika, por mbeti megjithat te kolegt prshtypja e keqe.

  P .S.

  Kongresin q mbahej n Prishtin t Historianve t ish-Jugosllavis dhe t atyre t vendeve Lindore Historiant shqiptar e bojkotuan ngaq ishte kryesisht Kongres Politik sikur q Historiani Pleterski nga Sllovenia q kishte refuzuar Pjesmarrjen pr t njjtat arsye. Zekerija Cana ishte bashkkryesues n Kongres dhe nikoqir njkohsisht
  ( Preng Sherri)

  30 shtator e mrkur

  Mbledhja Plenare e tret. Gjat paradites paraqitet raporti pr punn e seksioneve bisedohet pr t gjitha shtjet dhe n fund nxirren Konkluzionet:
  1. 'prfundim del nga krahasimi midis Kongresit t Arangjellovcit dhe t Prishtins n pikpamje t zhvillimit t Historiografis Jugosllave
  2. Nse Pletersi kishte t drejt kur nuk erdhi sepse mendonte q do t jet Kongres i Politizuar

  E enjte, 1 tetor 1987

  N tryezen e puns kam dhjetra gazeta q shkruajn gjer e gjat pr Kongresin. Nga nj dor e mir e artikujve t botuar del qart se aq i bn shtypit pr nj informim sa m objektiv t opinionit lexues. Njra gazet i bie thumbit, tjetra patkoit. Kur lexoj " Veernje Novostin" m kap lemeria - m forcohet bindja se kodeksi i gazetaris sot nuk sht as pr gj kundi, nj hi fare. gazetari i ktij Organi e prflet referatin tim sipas qejfit duke e shtremberuar dhe bastarduar. Un u tregova dhe provova se Lvizja Kombtare Shqiptare asnjher nuk pati tendenca t mbylljes karshi Lvizjeve t Popujve t tjer t Jugoslalvis dhe popujve t shtypur

 7. #27
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Ja se far shkruan ZEKERIJA CANA n parathenjen e Librit t tij " Shqiptart n kapercyllin e shekullit XX" Libr ku ai Riza Bej Kryeziujn dhe m von Kryezinjt e tjer ( Ceno bej Kryeziun dhe gani bej Kryeziun) i paraqet si njerzit m t besueshm t Nikolla pashiqit!
  T njejtit q i shante zekerija Cana n vitet e para t pas Lufts s Kosovs i quante " Hero t demokracis"

  Zekerija cana gjithnj ka luajtur Rolin e me t fortit: her me dreqin e her me melaqen!
  ja nj pasus nga parathenja e tij pr librin:
  " Artikulli rreth sesionit shkencor kushtuar Dushan Popoviqit botohet pr hern e par. Aso bote nuk doli as n t prditshmn Rilindja as n t prdyjavshmn Fjala".
  Ishte koha kur Cana krkonte ti botohej shkrimi i tij Biografik pr kt Politikanin serb t fillim viteve t shekullit t XX-t! Ai kishte akuzuar gazetn Fjala n fillim vitet e 90-ta pr mosbotimin e ktij shkrimi.
  Pak jav m von, pas Lvizjeve masive t popullsis shqiptare dhe organizimeve t tyre n " Alternativen Shqiptare" Profesor Cana bn nj kthes 270 shkallsh!
  Po t hapen Dosjet n Kosov do t bhej mir sikur edhe m mir do t ishte t mos kursehet asnj: Si po thot Berisha sipas Modelit ek

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kush na sjell.. "aktin me armiqesor" te prof canes.. per te cilin do sulmohet edhe pas 100 vjetesh nga lahperet enveriste.. pra pershkrimin e ikjes i rruar e krruar.. te akademykut te madh.. ideologut te luftes.. me bisht nder shale duke len prapa 2 milion shqiptar te tmerruar te cilve u kish predikuar luften prej dekadash.. ne han te elezit me ndihmen e vecante te udbashve te gligorovave.. e vajtjen ne vill 31..
  pra kush na sjell ate cka ka shkruar profesor cana per kopil-llykun e qoses qe iku si hajn tek klos mejdanet kur populli i kosoves po provonte frytet e filozofise qosiste.. te luftes.. pra bajoneta e arkanit mbi fmit e kosoves..
  ne pritje jam..

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940
  brari a deshmija e canes kunder Baces Adem Demai dhan udb-es e gjygjeve serbe nuk po te ben pershtypje hiq a?
  po je rrok per mullarin e Qosjes
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #30
  Ngushllime te mija te perzemerta familjes Cana dhe mbarre Kombit Shqipetare.Une te ky njeri kam parre se si Dijuni,guximi dhe trimeria ecshin bashke doreperdore.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Antarsuar
  18-05-2009
  Postime
  427
  personalishte e kame njohur dhe ka ngen buke ne shtepin time kemi punue per nje kauz ndjes paste ngushllime familjes edhe ne menyre vizuele ka qen i gjall e te gjallet gabojne po ishte i pari edhe ne vorrim te jasharve e per denocime qdo dokument ruhet sa do te hidhura jane faktet

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Prshndetje t ngroht pr t gjith ata q postuan n kt tem .
  A do mund t ma gjente ndokush prej jush Dokumentarin Kushtuar (t madhit) Zekerija Can-s i cili dokumentar sht shfaqur n RTV 21 . Do jua dija pr nder Ju Faleminderit Shum.


  Me Rrespekt : ILMGAP

 13. #33

  Kur e harrojm veten...

  Shum veta jan t prirur t shohin punn e tjetrit...
  dhe n raste t tilla harrojn ta pyesin veten: Aso kohe dhe n ato rrethana po t kisha qen un si do t isha gjendur dhe si do t kisha vepruar? (Prandaj, un shpesh n kso raste nuk shkruaj, sepse m del se un do t kisha dal m i keq se vet personi q dua ta kritikoj )
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 14. #34
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Ngushllime Familjes dhe gjithe miqve te Dr Zekeria Canes.  Dito

 15. #35

  Pr: Ndrron jet Profesor Zekeria Cana

  Zeri Yne
  Exkluzive! Per here te pare ne internet e publikojme xhirimin e kamermanit te M1-shit, Besfort Hasanaj ibisit nga pajtimi i gjaqeve te Verrat e Llukes te mbajtur me 1 Maj 1990!
  Tubimi ne Verrat e Llukes do t mbetet si momenti i bashkimit ma te madh te shqiptareve te Kosoves!
  Ne emer te rinise kosovare dhe Anton etta ne kete tubim madheshtor u falen rreth 50 gjaqe. Perveq Anton ettes prezent ishin edhe Zekeria Cana, Ramiz Kelemendi, Don Lush Gjergji, Shkurte Fejza etj.
  Xhirimi i ketij manifestimi nga kameramani i M1-shit eshte bere me nje kamere te vogel 8mm!
  Nga arkivi i M1-shit

 16. #36

  Pr: Ndrron jet Profesor Zekeria Cana


Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Nderron jete ish-diktatori Augusto Pinoet.
  Nga ClaY_MorE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-01-2007, 22:01
 2. Henry nderron sponsor nga Nike ne Reebok.
  Nga bayern n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-04-2006, 10:07
 3. Papa Gjon Pali II, ndrron jet
  Nga Brari n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 152
  Postimi i Fundit: 24-05-2005, 07:13
 4. Ndrron jet kompozitorja e "Besame mucho"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-02-2005, 15:48
 5. Nderron Jete Kryetari I Shish-it
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2005, 04:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •