Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 105
 1. #1
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503

  Prof Dr. Sali Berisha

  Mendova qe Kryeministri aktual e meriton nje vend ne eliten kombetare pavarsisht kritikave te ashpra keto kohet e fundit, dhe po e hap nje teme te tille  Lindur me 15 tetor, 1944, Sali Berisha u diplomua me rezultate tė shkėlqyera nė Fakultetin e Mjekėsisė, Universiteti i Tiranės nė vitin 1967. Ai u specializua nė degėn kardiologji dhe mė pas u emėrua si asistent/profesor mjekėsie nė tė njėjtin universitet dhe mjek kardiolog nė Spitalin e Pėrgjithshėm tė Tiranės.

  Gjatė viteve ’70, z. Berisha u dallua pėr punėn kėrkimore nė fushėn e kardiologjisė nė Shqipėri dhe u emėrua profesor kardiologjie nė universitetin e Tiranės. Nė vitin 1978 ai fitoi njė bursė nėntė muajore nga UNESCO pėr studime tė avancuara dhe trainime nė Paris.

  Pas kthimit nė Shqipėri, Berisha filloi njė program kėrkimor pėr homodinamikėn qė tėrhoqi vėmendjen e shumė kolegėve europianė. Nė vitin 1986 u zgjodh anėtar i Komitetit Europian pėr Kėrkime Mjeksore me qendėr nė Kopenhagėn, me tė cilin punoi pėr pėrpunimin e strategjive kėrkimore shkencore “Shėndet pėr tė gjithė”. Studimet shkencore ndėrkombėtare nė kardiologji tė z. Berisha ishin origjinale dhe tė rėndėsishme; ato u botuan nė gazeta dhe revista mjekėsore prestigjoze nė Europėn Perėndimore. Nė vitin 1989 iu dha titulli Profesor nė Universitetin e Tiranės.

  Me vdekjen e diktatorit Enver Hoxha nė vitin 1985, Sali Berisha shpresonte se udhėheqėsi i ri i vendit, Ramiz Alia do tė ndryshonte rrugėn e paraardhėsit tė tij dhe politikės Staliniste dhe do tė inkurajonte ndryshimin. Por, sė bashku me njė numėr qė rritej dita-ditės intelektualėsh, studentėsh dhe punėtorėsh tė rinj, ai u zhgėnjye kur kėto shpresa nuk i’u realizuan. Nė vitin 1989, ndėrkohė qė vendet e Europės Lindore filluan tė braktisnin komunizmin, z. Berisha dhe avokatė tė tjerė tė reformės u bėnė mė tė hapur nė thirrjet e tyre pėr ndryshim nė Shqipėri.

  Nė tetor 1989 nė njė intervistė nė Televizionin Shqiptar, z. Berisha e nxiti regjimin tė fillonte njė program tė gjerė liberalizimi por intervista e regjistruar nuk u lejua tė transmetohej. Tė fillim tė vitit 1990, Berisha e nxiti regjimin tė zgjeronte qėllimin e reformave pėrfshi dhe krijimin e njė sistemi politik demokratik shumėpartiak dhe tė njė ekonomie tregu. Nė fillim tė viteve ‘90, z. Berisha ishte dalluar si njė nga personat mė respektuar tė lėvizjes pėr reformė nė Shqipėri.

  Nė njė intervistė pėr gazetėn e Lidhjes sė Shkrimtarėve Shqiptarė, intervistė e cila u botua gjithashtu dhe nė shtypin ndėrkombėtar, Berisha kėrkoi qė tė merrnin fund barrierat e mbetura ndaj lirisė sė mendimit dhe shprehjes, qė shqiptarėve t’u garantohej e drejta tė udhėtonin lirisht brenda dhe jashtė vendit, dhe qė Shqipėria tė braktiste politikėn e saj tė jashtme izoluese. Nė gusht tė vitit 1990 nė njė takim tė intelektualėve tė vendit tė mbledhur nga Presidenti Ramiz Alia, z. Berisha e nxiti Partinė e Punės sė Shqipėrisė tė hiqte nenin 3 tė Kushtetutės komuniste i cili sanksiononte qė Partia e Punės kishte pushtet tė plotė, tė njihte Kartėn e tė Drejtave tė Njeriut, tė hartonte njė Kushtetute tė re demokratike, dhe tė hiqte tė gjitha monumentet e Stalinit nė tė gjithė vendin.

  Nė njė artikull tė botuar nė gazetėn “Bashkimi” me 17 shtator tė vitit 1990, z. Berisha dėnoi, ato qė ai i quajti “reforma kozmetike” tė regjimit tė Ramiz Alisė, tė cilat i kishin shėrbyer vetėm pėrkeqėsimit tė gjendjes nė vend. Pa pluralizėm politik, argumentoi ai, nuk mund tė ketė demokraci tė vėrtetė nė Shqipėri.

  Nė dhjetor tė vitit 1990, z. Berisha u bashkua qė ditėn e parė me demonstratat e studentėve qė detyruan qeverinė tė miratonte krijimin e njė sistemi shumėpartiak. Z. Berisha u bė drejtuesi i Partisė Demokratike (PD), partia e parė dhe mė e madhja e opozitės sė re. Ai u zgjodh zyrtarisht kryetar i PD-sė nė shkurt tė vitit 1991 nė kongresin e parė kombėtar tė partisė. Megjithėse PD-ja nuk ishte nė gjendje tė krahasohej me burimet financiare dhe organizative tė PPSH-sė, nė zgjedhjet parlamentare nė mars tė vitit 1991 fitoi 39% tė votave popullore dhe doli si partia kryesore e opozitės nė Kuvendin Popullor.

  Megjithatė kur qeveria e re e PPSH-sė nuk ishte nė gjendje tė qeveriste vendin pas shpėrthimit tė grevave tė pėrgjithshme tė organizuara nga bashkimi i sindikatave jo-komuniste, PD-ja ra dakort tė merrte pjesė nė njė qeveri koalicioni tė mandatuar pėr tė zgjidhur problemet dhe tė pėrgatitej pėr zgjedhje tė reja. Nė dhjetor tė vitit 1991 z. Berisha dhe PD-ja, tė shqetėsuar nga pėrkeqėsimi i ekonomisė, mosfunksionimi i ligjit dhe rregullit dhe raportet pėr korrupsion zyrtar, u tėrhoqėn nga koalicioni qeverisės dhe kėrkuan zgjedhje tė reja. Zgjedhjet parlamentare tė marsit tė vitit 1992 rezultuan nė njė ndryshim dramatik tė rezultateve tė vitit tė mėparshėm, ku Partia Demokratike fitoi 62% tė votave popullore dhe 92 nga 140 vende nė Kuvendin Popullor. Pas dorėheqjes sė Presidentit Alia, Kuvendi Popullor i dominuar nga PD-ja, me 8 prill 1992, zgjodhi Sali Berishėn si Presidentin e parė tė shtetit post-komunist.

  Pas zgjedhjes sė tij si President i Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali Berisha dhe qeveria e re demokratike u pėrfshinė nė njė gamė tė gjerė reformash politike, ekonomike, institucionale, legjislative dhe reformash tė gjithanshme.

  Kėshtu, privatizimi i plotė i tokės dhe banesave, si dhe i kompanive shtetėrore tė vogla dhe tė mesme u krye gjatė periudhės ’92-’96; ēmimet dhe kursi i kėmbimit u liberalizuan plotėsisht dhe Shqipėria ndryshoi nga njė vend me shkallė inflacioni 3 shifror dhe nje rėnie tė rritjes ekonomike me -20%, nė njė vend me shkallė inflacioni njė shifror dhe me njė mesatare tė rritjes ekonomike prej 9% nė vitin 1992 dhe ku nė ’93 –’96, 75% e GDP-sė arrihej nga sektori privat.

  Shqipėria u hap ndaj perėndimit; ajo u bė anėtare e Kėshillit tė Europės nė vitin 1995; nėnshkroi Marrėshveshjen pėr Paqe dhe Partneritet nė vitin 1993 dhe vendosi bashkėpunim tė ngushtė me vendet e BE-sė dhe SHBA-nė.

  Tė gjitha ligjet e diktaturės komuniste u zėvėndėsuan me ligje tė reja tė standarteve europiane dhe u krijuan njė seri institucionesh, tė cilat nuk ekzistonin mė parė, si Gjykata Kushtetuese dhe Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė.

  Nė vitin ’97, menjėherė pas revoltave tė organizuara nga ish-komunistėt, tė cilėt pėrfituan nga rėnia e skemave mashtruese piramidale, z. Berisha dha dorėheqjen nga Zyra e Presidentit, dhe PD-ja kaloi nė parti opozitare nė zgjedhjet parlamentare. Mė pas ai u zgjodh Kryetar i Partisė Demokratike dhe kėtė pozicion e mban nga viti ’97 deri mė sot, i rizgjedhur nė prill 2005.

  Z. Berisha drejtoi koalicionin e partive tė qendrės sė djathtė nė zgjedhjet e pėrgjithshme politike tė mbajtura nė pesė raunde nė periudhėn qershor-gusht 2001. Megjithėse misioni vėzhgues ndėrkombėtar OSBE/ODIHR i quajti kėto zgjedhje tė manipuluara, koalicioni fitoi 37% tė votave.

  Me 3 korrik 2005, Sali Berisha drejtoi koalicionin e pesė partive tė qėndrės sė djathtė, tė cilat fituan njė mazhorancė prej 74 deputetėsh nga 140 gjithsej nė Kuvend. Ai u emėrua Kryeministėr i Shqipėrisė me 8 shtator 2005, mė njė shumicė prej 81 votash nė parlament.

  Ai ėshtė i martuar me znj. Liri Berisha, e cila ėshtė pediatre dhe kanė dy fėmijė, njė vajzė, Argitėn, dhe njė djalė, Shkėlzenin. Ai zotėron mirė gjuhėn angleze, frėnge, italiane dhe ruse.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar white-knight pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2

  Berisha: Mė jepni edhe njė mandat tė pėrfundoj rrugėt

  Nė njė fjalim tė gjatė para ministrave, Berisha ka renditur tė gjitha akset kryesore tė vendit qė do tė ndėrtohen gjatė tre viteve tė ardhshme. "Ky mandat dhe sė paku dy vitet e para tė mandatit tjetėr, nė rast se shqiptarėt do tė votojnė kėtė maxhorancė, rrugėt do tė jenė axhenda madhore e kėsaj qeverie. Ne kemi pėrqendruar dhe do tė pėrqendrojmė tė gjitha potencialet pėr pėrfundimin sa mė shpejt tė tyre".

  Ndėr rrugėt qė bien mė shumė nė sy ėshtė zgjatimi i autostradės. Kėshtu ėshtė menduar qė rruga nga Plepat deri nė Rrogozhinė tė shtohet edhe me dy korsi tė tjera. Bėhet fjalė pėr rrugėn qė nė shumicėn e kohės ka njė trafik tė ngjeshur. Kjo rrugė do tė jetė pjesė e autostradės Durrės-Kukės deri nė Vlorė. Kjo ėshtė arsyeja qė edhe rruga nga Fushė-Kruja deri nė Milot, parashikohet tė shtohet me dy korsi tė tjera. Fushė Krujė-Milot Ministria e Transporteve dhe Drejtoria e Rrugėve kanė pėrfunduar projektin. Lotet nuk do tė jenė mė tė gjata se 4 kilometra, pėrveē rasteve tė veēanta.

  Kjo, sepse favorizon shumė shkurtimin e kohės sė ndėrtimit. "Me kėtė prokurim dhe angazhimin e tė gjitha burimeve financiare pėr tė pėrfunduar nė kohė sa mė tė shkurtėr kėtė autostradė e rreziqeve tė mėdha, e shndėrrojmė nė njė autostradė normale". Kavajė-Rrogozhinė "Do tė tenderohet pėr 4 korsi by pass-i Plepave-Kavajė-Rrogozhinė, e cila nė gjendjen aktuale ėshtė e pakonceptueshme. Pavarėsisht nga rrugėt e tjera qė do tė ndėrtohen, si rruga Fushė Krujė-Rrogozhinė, sėrish arteria kryesore e vendit mbetet Morinė-Vlorė, e cila duhet gjithashtu tė jetė nė 4 korsi".

  Korēė-Qafė Thanė Sipas Berishės, varianti mė i mirė i rrugės ėshtė Qafė Plloēė-Guri Kamjes-Propisht-Qukės, duke i rėnė buzė Shkumbinit. Kjo rrugė shkurton distancėn sė paku me 27 kilometra. Rruga do tė kalojė nėpėr Mokėr, do tė zbresė nė Qukės dhe pėrveē Gurit tė Kamjes qė ėshtė nė lartėsinė e Qafė-Thanės, i gjithė sektori tjetėr ėshtė nė lartėsi krahasimisht mė tė ulėt sesa trajektorja qė do tė lidhte Qafė-Plloēėn me Qafė-Thanėn. "Zbritja e saj buzė Shkumbinit e bėn rrugėn tė njė cilėsie krejt tjetėr. Kėtu ndiqet menēuria romake, Egnatia, qė i ka gjurmėt dhe urat. Edhe nė rast se do tė ketė nevojė pėr ndonjė tunel, ne do ta bėjmė atė, pėr tė pėrzgjedhur trajektoren mė tė madhe".

  Rruga e Arbrit Eshtė gati kontraktimi i lotit tjetėr Bulqizė-Klos. Sapo tė pėrfundojė projekti tėrėsor i pjesės mė tė afėrt me Tiranėn, do tė tenderohet dhe do tė fillojė ndėrtimi nga shkalla e Tujanit. "Pėr kėtė rrugė ka pasur njė vėshtirėsi tė madhe, pėr shkak tė njė ure gjatė saj, me lartėsi 150 metra, ēka bėri qė nė tenderin e parė, projekti pėr kėtė segment tė mos merrej pėrsipėr. Ne kemi bėrė pėrpjekje qė kompani projektuese tė mėdha tė marrin pėrsipėr projektimin e kėsaj ure, e cila do tė jetė ura mė e lartė nė Shqipėri dhe njė nga mė tė lartat nė rajon". Boshti i Jugut "Boshti i Jugut ėshtė nė studimin e dytė tė fizibilitetit dhe uroj qė tė dalė fizibėl, nė tė kundėrt do tė ndėrmarrim njė tė tretė.

  Ky bosht shkurton distancėn e Gjirokastrės, Tepelenės, Pėrmetit, Sarandės dhe Delvinės sė paku me 70 kilometra. Edhe rrugėt Kuēovė-Belsh-Cėrrik janė pėrafėrsisht trajektorja e tij nga Berati". Rrugėt qė do pėrfundojnė Autostrada Fushė Krujė-Milot Pjesė e korridorit Durrės-Kukės. Do tė jetė njė devijim i autostradės Tiranė-Durrės dhe do tė bashkohet me autostradėn e Kukėsit nė Milot. Pjesa qė po ndėrtohet aktualisht dhe tuneli kanė 4 korsi. Autostrada e Plepave-Kavajė-Rrogozhinė Vazhdim i rrugės Kukės-Vlorė. Aktualisht segmenti Durrės-Rrogozhinė ėshtė me dy korsi dhe pritet tė shtohen edhe dy korsi. Pjesa tjetėr, Rrogozhinė-Vlorė, po ndėrtohet me katėr korsi. Autostrada Korēė-Qafė Thanė Vazhdim i rrugės Rrogozhinė-Qafė Thanė.

  Segmenti tjetėr Qafė Plloēė-Korēė po ndėrtohet. Eshtė menduar shmangja e rrugės buzė liqenit dhe ngjitja nė Qafė-Thanė. Mendohet qė segmenti tė kalojė nga Qafė Plloēa-Guri i Kamjes-Propisht-Qukės buzė Shkumbinit. Parashikohet ndėrtimi edhe i njė tuneli. Rruga e Arbrit Pėr kėtė rrugė do tė kontraktohet loti tjetėr Bulqizė-Klos. Sapo tė pėrfundojė projekti tėrėsor i pjesės mė tė afėrt me Tiranėn, do tė tenderohet dhe do tė fillojė ndėrtimi nga shkalla e Tujanit. Problem ngelet njė urė 150 metra e lartė, pėr tė cilėn do kontraktohet njė kompani e huaj.

  Rruga e Bregut dhe Delvinės Ka pėrfunduar projekti pėr rrugėn Delvinė-Kardhiq dhe do tė fillojnė punimet. Sikundėr duhet tė projektohet by pass-i i Shėn Vasilit. Janė hapur tenderat pėr tė gjitha segmentet e rrugės sė Bregut. Pėrfundojnė nė maj 2009.

  Rrugėt e tjera

  Ndėrtim i rrugės Kuēovė-Belsh-Cėrrik

  Ndėrtim i rrugės Pajovė-Shezė-Pekisht-Belsh

  Ndėrtim i rrugės Himarė-Potam

  Ndėrtim i rrugės Pėrroi i Zaranikės nė Elbasan,

  rruga e Gjinarit- Stėrblev-Peshkopi

  Ėshtė hapur tenderi pėr rrugėn e Voskopojės

  Sistemim dhe asfaltim i rrugės Vau i Dejės-Koman

  Sistemim dhe asfaltim i rrugės Fushė Arrėz-Iballė

  Sistemim dhe asfaltim i rrugės Fushė Krujė-Krujė

  Sistemim dhe asfaltim i rrugės Klos-Bulqizė

  Sistemim dhe asfaltim i rrugės Bujan-Ura e Fierzės dhe Fierzė-zona e tragetit

  Projekti i rrugės Kuē-Borsh dhe Fterė-Borsh

  Projekti i rrugės qė bashkon Valbonėn me Thethin Rrugėt hyrėse tė qyteteve tė tjera si Beratit, Kavajės, Sarandės, Fierit dhe Ura e Mbrostarit Rruga Fierzė-Lekbibaj

  Mė nė fund, hidrocentrali i Ashtės

  Vepra energjetike e Ashtės, ose e Bushatit, ka mė shumė se 18 vite qė nuk ndėrtohet. Dje qeveria vendosi tė miratojė kontratėn e hidrocentralit me "Osterreichische Elektrizitatswirtschafts – Aktiengesellschaft". Ky hidrocentral, sipas Berishės, pėr arsye ekologjike nuk do tė quhet mė i Bushatit.

  "Me synim mbrojtjen e ekosistemit tė Bunės, tė Drinit dhe tė gjithė zonės, ėshtė vendosur qė ky hidrocentral, ndėr mė efecientėt qė mund tė ndėrtohet pėr shkak tė kaskadės qė ka, tė ndėrtohet mbi bazėn e teknologjisė qė jep mundėsi tė merret njė sasi prej rreth 50 megavat energji, por duke respektuar plotėsisht mjedisin dhe duke mos kėrcėnuar as fryrjet e tepėrta tė liqenit, apo mbi lagėshti tė Bushatit dhe zonave pėrreth".

  Nė mbledhje u miratuan vendimet pėrkatėse pėr kontratat e koncesionit dhe pėr njė seri hidrocentralesh, tė cilat kjo shoqėri, ndėr mė tė mirat nė Evropė, do tė ndėrtojė me shoqėritė shqiptare, si hidrocentrali "Bishnica 1", "Bishnica 2", "Holta Kabash" dhe "Holta Poroēan". Kryeministri vlerėsoi se kėto projekte janė njė shembull i qartė se kompani tė mėdha ndėrkombėtare po punojnė nė Shqipėri dhe po bashkėpunojnė me shoqėri shqiptare.

  Panorama

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Conquistador pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  Veprat jane fakte te pakundershtueshme!

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Conquistador pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  Kryeministri ne BBC me Sarah Montague.Nje interviste qe mund te quhet e madhe dhe e rendesishme.


 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar white-knight pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #5

  Post Biografia dhe karriera e z Sali Berisha

  Jeta dhe karriera e hershme e z Sali Berisha  Lindur me 15 tetor, 1944, Sali Berisha u diplomua me rezultate tė shkėlqyera nė Fakultetin e Mjekėsisė, Universiteti i Tiranės nė vitin 1967. Ai u specializua nė degėn kardiologji dhe mė pas u emėrua si asistent/profesor mjekėsie nė tė njėjtin universitet dhe mjek kardiolog nė Spitalin e Pėrgjithshėm tė Tiranės.

  Gjatė viteve ’70, z. Berisha u dallua pėr punėn kėrkimore nė fushėn e kardiologjisė nė Shqipėri dhe u emėrua profesor kardiologjie nė universitetin e Tiranės. Nė vitin 1978 ai fitoi njė bursė nėntė mujore nga UNESCO pėr studime tė avancuara dhe trainime nė Paris.

  Pas kthimit nė Shqipėri, Berisha filloi njė program kėrkimor pėr hemodinamikėn qė tėrhoqi vėmendjen e shumė kolegėve europianė. Nė vitin 1986 u zgjodh anėtar i Komitetit Europian pėr Kėrkime Mjeksore me qendėr nė Kopenhagėn, me tė cilin punoi pėr pėrpunimin e strategjive kėrkimore shkencore “Shėndet pėr tė gjithė”. Studimet shkencore ndėrkombėtare nė kardiologji tė z. Berisha ishin origjinale dhe tė rėndėsishme; ato u botuan nė gazeta dhe revista mjekėsore prestigjoze nė Europėn Perėndimore. Nė vitin 1989 iu dha titulli Profesor nė Universitetin e Tiranės.

  Me vdekjen e diktatorit Enver Hoxha nė vitin 1985, Sali Berisha shpresonte se udhėheqėsi i ri i vendit, Ramiz Alia do tė ndryshonte rrugėn e paraardhėsit tė tij dhe politikės Staliniste dhe do tė inkurajonte ndryshimin. Por, sė bashku me njė numėr qė rritej dita-ditės intelektualėsh, studentėsh dhe punėtorėsh tė rinj, ai u zhgėnjye kur kėto shpresa nuk i’u realizuan. Nė vitin 1989, ndėrkohė qė vendet e Europės Lindore filluan tė braktisnin komunizmin, z. Berisha dhe avokatė tė tjerė tė reformės u bėnė mė tė hapur nė thirrjet e tyre pėr ndryshim nė Shqipėri.

  Nė tetor 1989 nė njė intervistė nė Televizionin Shqiptar, z. Berisha e nxiti regjimin tė fillonte njė program tė gjerė liberalizimi por intervista e regjistruar nuk u lejua tė transmetohej. Tė fillim tė vitit 1990, Berisha e nxiti regjimin tė zgjeronte qėllimin e reformave pėrfshi dhe krijimin e njė sistemi politik demokratik shumėpartiak dhe tė njė ekonomie tregu. Nė fillim tė viteve ‘90, z. Berisha ishte dalluar si njė nga personat mė respektuar tė lėvizjes pėr reformė nė Shqipėri.

  Nė njė intervistė pėr gazetėn e Lidhjes sė Shkrimtarėve Shqiptarė, intervistė e cila u botua gjithashtu dhe nė shtypin ndėrkombėtar, Berisha kėrkoi qė tė merrnin fund barrierat e mbetura ndaj lirisė sė mendimit dhe shprehjes, qė shqiptarėve t’u garantohej e drejta tė udhėtonin lirisht brenda dhe jashtė vendit, dhe qė Shqipėria tė braktiste politikėn e saj tė jashtme izoluese. Nė gusht tė vitit 1990 nė njė takim tė intelektualėve tė vendit tė mbledhur nga Presidenti Ramiz Alia, z. Berisha e nxiti Partinė e Punės sė Shqipėrisė tė hiqte nenin 3 tė Kushtetutės komuniste i cili sanksiononte qė Partia e Punės kishte pushtet tė plotė, tė njihte Kartėn e tė Drejtave tė Njeriut, tė hartonte njė Kushtetute tė re demokratike, dhe tė hiqte tė gjitha monumentet e Stalinit nė tė gjithė vendin.

  Nė njė artikull tė botuar nė gazetėn “Bashkimi” me 17 shtator tė vitit 1990, z. Berisha dėnoi, ato qė ai i quajti “reforma kozmetike” tė regjimit tė Ramiz Alisė, tė cilat i kishin shėrbyer vetėm pėrkeqėsimit tė gjendjes nė vend. Pa pluralizėm politik, argumentoi ai, nuk mund tė ketė demokraci tė vėrtetė nė Shqipėri.

  Nė dhjetor tė vitit 1990, z. Berisha u bashkua qė ditėn e parė me demostratat e studentėve qė detyruan qeverinė tė miratonte krijimin e njė sistemi shumėpartiak. Z. Berisha u bė drejtuesi i Partisė Demokratike (PD), partia e parė dhe mė e madhja e opozitės sė re. Ai u zgjodh zyrtarisht kryetar i PD-sė nė shkurt tė vitit 1991 nė kongresin e parė kombėtar tė partisė. Megjithėse PD-ja nuk ishte nė gjendje tė krahasohej me burimet financiare dhe organizative tė PPSH-sė, nė zgjedhjet parlamentare nė mars tė vitit 1991 fitoi 39% tė votave popullore dhe doli si partia kryesore e opozitės nė Kuvendin Popullor.

  Megjithatė kur qeveria e re e PPSH-sė nuk ishte nė gjendje tė qeveriste vendin pas shpėrthimit tė grevave tė pėrgjithshme tė organizuara nga bashkimi i sindikatave jo-komuniste, PD-ja ra dakort tė merrte pjesė nė njė qeveri koalicioni tė mandatuar pėr tė zgjidhur problemet dhe tė pėrgatitej pėr zgjedhje tė reja. Nė dhjetor tė vitit 1991 z. Berisha dhe PD-ja, tė shqetėsuar nga pėrkeqėsimi i ekonomisė, mosfunksionimi i ligjit dhe rregullit dhe raportet pėr korrupsion zyrtar, u tėrhoqėn nga koalicioni qeverisės dhe kėrkuan zgjedhje tė reja. Zgjedhjet parlamentare tė marsit tė vitit 1992 rezultuan nė njė ndryshim dramatik tė rezultateve tė vitit tė mėparshėm, ku Partia Demokratike fitoi 62% tė votave popullore dhe 92 nga 140 vende nė Kuvendin Popullor. Pas dorėheqjes sė Presidentit Alia, Kuvendi Popullor i dominuar nga PD-ja, me 8 prill 1992, zgjodhi Sali Berishėn si Presidentin e parė tė shtetit post-komunist.

  Pas zgjedhjes sė tij si President i Republikės sė Shqipėrisė, z. Sali Berisha dhe qeveria e re demokratike u pėrfshinė nė njė gamė tė gjerė reformash politike, ekonomike, institucionale, legjislative dhe reformash tė gjithanshme.

  Kėshtu, privatizimi i plotė i tokės dhe banesave, si dhe i kompanive shtetėrore tė vogla dhe tė mesme u krye gjatė periudhės ’92-’96; ēmimet dhe kursi i kėmbimit u liberalizuan plotėsisht dhe Shqipėria ndryshoi nga njė vend me shkallė inflacioni 3 shifror dhe nje rėnie tė rritjes ekonomike me -20%, nė njė vend me shkallė inflacioni njė shifror dhe me njė mesatare tė rritjes ekonomike prej 9% nė vitin 1992 dhe ku nė ’93 –’96, 75% e GDP-sė arrihej nga sektori privat.

  Shqipėria u hap ndaj perėndimit; ajo u bė anėtare e Kėshillit tė Europės nė vitin 1995; nėnshkroi Marrėshveshjen pėr Paqe dhe Partneritet nė vitin 1993 dhe vendosi bashkėpunim tė ngushtė me vendet e BE-sė dhe SHBA-nė.

  Tė gjitha ligjet e diktaturės komuniste u zėvėndėsuan me ligje tė reja tė standarteve europiane dhe u krijuan njė seri institucionesh, tė cilat nuk ekzistonin mė parė, si Gjykata Kushtetuese dhe Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė.

  Nė vitin ’97, menjėherė pas revoltave tė organizuara nga ish-komunistėt, tė cilėt pėrfituan nga rėnia e skemave mashtruese piramidale, z. Berisha dha dorėheqjen nga Zyra e Presidentit, dhe PD-ja kaloi nė parti opozitare nė zgjedhjet parlamentare. Mė pas ai u zgjodh Kryetar i Partisė Demokratike dhe kėtė pozicion e mban nga viti ’97 deri mė sot.

  Z. Berisha drejtoi koalicionin e partive tė qendrės sė djathtė nė zgjedhjet e pėrgjithshme politike tė mbajtura nė pesė raunde nė periudhėn qershor-gusht 2001. Megjithėse misioni vėzhgues ndėrkombėtar OSBE/ODIHR i quajti kėto zgjedhje tė manipuluara, koalicioni fitoi 37% tė votave.

  Me 3 korrik 2005, Sali Berisha drejtoi koalicionin e pesė partive tė qėndrės sė djathtė, tė cilat fituan njė mazhorancė prej 74 deputetėsh nga 140 gjithsej nė Kuvend. Ai u emėrua Kryeministėr i Shqipėrisė me 8 shtator 2005, mė njė shumicė prej 81 votash nė parlament.

  Ai ėshtė i martuar me znj. Liri Berisha, e cila ėshtė pediatre dhe kanė dy fėmijė, njė vajzė, Argitėn, dhe njė djalė, Shkėlzenin. Ai zotėron mirė gjuhėn angleze, frėnge, italiane dhe ruse.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EuroStar1 : 09-02-2011 mė 17:19
  Revolution 1848

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar EuroStar1 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #6
  Znj Liri Berisha  Liri Berisha ėshtė lindur nė Tiranė, nė 5 korrik, 1948, me prindėr Rexhepin dhe Milica Ramaj.

  Me mbarimin me rezultate tė larta tė shkollės fillore dhe tė mesme ajo ndjek studimet nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Universitetin e Tiranės, prej nga diplomohet nė vitin 1971. Ky vit shėnon edhe martesėn e saj me Sali Berishėn, njė nga mjekėt me te njohur nė vend te asaj periudhe. Si rezultat i martesės sė tyre ata kanė dy fėmijė Argitėn dhe Shkėlzenin, si dhe janė gjyshėr tė Sarės, Dalilės, Amlės, Medinės dhe Lajdonit.

  Pėrveē punės sė saj tė palodhur si mjeke ajo njihet nė publikun shqiptar edhe si njė bashkėshorte e pėrkushtuar, veēanėrisht nė fund tė viteve ’90, kohė nė tė cilėn bashkėshorti i saj Sali Berisha angazhohet publikisht dhe luan rol parėsor nė rrėzimin e diktaturės komuniste nė Shqipėri.

  Fitorja e plotė e demokracisė nė Shqipėri nė vitin 1992 dhe zgjedhja e z. Sali Berisha, President i Republikės, sollėn angazhimet publike pėr znj. Liri Berisha. Ajo ėshtė “First Lady” e parė nė historinė e Shqipėrisė Demokratike gjatė viteve 1992-1997, gjatė sė cilės kohė u dallua pėr pėrfshirjen nė jetėn publike dhe pėrkushtimin ndaj njerėzve nė nevojė.

  Dr. Liri Berisha ėshtė Presidente e Fondacionit tė Fėmijėve Shqiptarė “Domenick Scaglione”, i cili ka nė qėndėr tė vėmendjes fėmijėt qė vuajnė nga probleme tė gjakut, kanceri dhe fėmijėt me nevoja tė veēanta. Si njė pediatre prej 30 vjetėsh, ajo ka luftuar pėr uljen e mortalitetit infantil. Nėn drejtimin e saj Fondacioni “Domenick Scalione” bashkėpunon me qėndra ndėrkombėtare mjekėsore dhe fondacione pėr fėmijėt, qė trajtojnė kryesisht talaseminė, autizmin apo sėmundje tė tjera.

  Zj. Berisha jep vazhdimisht kontributin e saj dhe personal nė drejtim tė Autizmit duke organizuar nė Tiranė pėr vite me rradhė Konferenca Kombėtare dhe Ndėrkombėtare mbi Autizmin me profesorė tė njohur nga vendi dhe bota. Zj. Berisha merr pjesė pėr cdo vit nė Takimin Vjetor “Fokusimi i Botės mbi Autizmin” nėn kujdesin e Zj. Ban Soon-Teak, organizuar nga Autism Speaks nė New York. Ngritja e njė Qendre pėr trajtimin e Autizmit “Fluturo pėr Jetėn” nėn kujdesin e Zj. Berisha dhe ombrellėn e Fondacionit Fėmijėt Shqiptarė ėshtė njė arritje e rėndėsishme dhe shumė optimiste pėr tė gjithė komunitetin e fėmijėve dhe familjeve shqiptare qė vuajnė ērregullimet e Autizmit.

  Njė angazhim i vazhdueshėm lidhet dhe mė sėmundjen e Talasemisė, ku perveē lobimeve me Qeverinė nė ndihmė tė kėsaj shtrese, impenjimi i Zj. Berisha bėhet i pranishėm dhe nė fushata ndėrgjegjėsuese nė Dhurimin Vullnetar tė Gjakut pėr ta shndėrruar kėtė veprim nė kulturė tė pėrgjithshme pėr tė gjithė shoqėrinė shqiptare. Nėn kujdesin e Zj. sė Parė tė Qipros Zj. Elsi Christofia, Zj. Berisha ėshtė gjithashtu njė nga themelueset e “Grupit tė Personaliteteve tė Shquara” pėr ndėrgjegjėsim mbarėbotėror pėr ērregullimet e homoglobinės. Znj. Berisha ėshtė Presidente e Nderit e UNICEF-it nė Shqipėri dhe ka postin e zėdhėnėses pėr pėrpjekjet pėr arsimimin e fėmijėve tė margjinalizuar dhe pėr pėrmirėsimin konkret tė kujdesit dhe zhvillimit nė fėmijėrinė e hershme, arsimimin e femrave dhe luftės kundėr trafikut tė fėmijėve.

  Znj. Liri Berisha ėshtė gjithashtu antare e bordit tė Shoqatės Ndėrkombėtare tė Onkologėve dhe Gastrologėve. Kjo shoqatė ka nderuar Zonjėn Berisha me Diplomėn e Nderit, pėr mjeksinė pa kufi dhe ndihmėn ndaj fėmijėve.

  Dr. Berisha u emėrua Ambasadore Lokale pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn pėr iniciativen botėrore tė UNICEF, lidhur me Eliminimin e Tetanozit Neonatal dhe Maternal nė Republiken e Afrikės Qėndrore.

  Gjatė aktivitetit tė pėrditshėm, Zj. Berisha ėshtė aktive dhe nė fushata sensibilizuese si: Fushata kundėr varfėrisė tė organizuara nga FAO (Food Agriculture Organization) Romė, Itali, Fushata pėr Planifikim Familjar “Pėr momente tė lumtura” organizuar nga USAID nė ditėn botėrore tė shėndetit, si dhe nė Fushatėn “Promovojmė Gjithpėrfshirjen” – Mundėsi tė barabarta pėr njerėzit me aftėsi tė kufizuara, organizuar nga British Council dhe Ambasada Angleze nė Tiranė.

  Organizata prestigjioze WIN, Washington DC, i ka akorduar znj. Liri Berisha nė vitin 2009 ēmimin “Gruaja e Vitit” me motivacionin “Pėr pėrkushtimin e saj pėr ta bėrė botėn njė vend mė tė mirė pėr gratė dhe tė gjithė qytetarėt”.

  Znj. Liri Berisha ėshtė nderuar me titullin “Simbol i vlerave humane” nga Instituti Kombėtar i Integrimit tė Jetimėve Shqiptarė, me rastin e 90-vjetorit tė themelimit tė Strehės sė Parė Vorfnore.

  Gjatė gjithė jetės sė saj publike znj. Liri Berisha ka luajtur njė rol tė madh nė emancipimin e shoqėrisė shqiptare, si dhe nxitjen dhe pjesėmarrjen e grave dhe vajzave nė jetėn publike. Ajo ėshtė aktive dhe jep kontributin e saj tė ēmuar pėr vlerėsimin e kapaciteteve tė grave dhe vajzave shqiptare.

  Nė vitin 2008 ajo themelon Fondacionit Kulturor “Nėnė Tereza”, i cili ka si qėllim pėrkujtimin e e figurės sė Nėnė Terezės dhe promovimin e vlerave njerezore qė ajo pėrfaqėson botėrisht, jashtė pėrkatėsive fetare. Si themeluese e kėtij Fondacioni, znj. Liri Berisha ka luajtur rol kryesor nė nismėn pėr ngritjen nė Tiranė, tė njė Memoriali pėr nderimin e figurės sė Nėnė Terezės, qė do tė shėrbejė edhe si njė vend ku do tė marrin jetė ide dhe projekte nėn frymėn e humanizmit, pėrkushtimit pėr njerėzit nė nevojė dhe tė dobėtit.

  Duke shėnuar 100 vjetorin e lindjes sė NėnėTerezės, ky vit merr njė rėndėsi tė veēantė pėr aktivitetin e znj. Liri Berisha dhe i Fondacionit Kulturor “Nėnė Tereza”. Gjatė kėsaj kohe ajo ka bėrė disa vizita nė SHBA, ku sė fundi, nė 28 Prill 2010 do tė organizojė njė pritje dhe ekspozitė nė ambjentet e Capitol Hill, nė shenjė nderimi tė veprimtarisė sė humanistes sė madhe Nėnė Tereza.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EuroStar1 : 09-02-2011 mė 17:30
  Revolution 1848

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar EuroStar1 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #7
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Postime
  366
  pse kam pershtypje se kisha shkruar ketu dhe spo e gjej shkrimin gjekundi  LIRI NE MENDIM........RESPEKT PER NJE MENDIM TE KUNDERT
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ari32 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #8
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Anėtarėsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  gjith kete biografi plot te meta qe paskeni shkruar, nuk po lexoj gje se kur u pranua ne radhet e partis se punes!
  jeshét prčmč ne aliarčm
  jeshčm more jeshčm
  po drita skeshčm

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar xhori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #9
  Fotolajm: Ēifti Berisha nė foto

  Bota Sot
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #10
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Fotolajm: Ēifti Berisha nė foto

  Bota Sot
  Cift i bukur shume.Sala king fare.

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar murik pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #11
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  shikoni gurmazin. burre besnik pa gurmaz nuk ka thone. nuk e di se nga e nxjerrin kete rezultat te paret tane,por kot nuk ja kane futur.Ka gurmaz, ka burrni.

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar murik pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #12
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Sali Berisha elite kombtare?
  Per zotin kete sit me duket e paguan Serbia.
  Se ska mundesi te kete shqiptare gjakprishur te grumbullar tek FSH.
  Ca ka bere per Shqiperine ke ky njeri?
  Vec interesat e Serbise ka luajtur qe diten e pare qe hyri ne poltike.
  Dhe te Greqise bile.
  Mjere ky sit qe na ve tradhtaret per elite kombetare.
  Albania Uber Alles

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar juanito02 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #13
  Jam si shpirt Maska e Bije
  Anėtarėsuar
  08-01-2008
  Postime
  183
  Citim Postuar mė parė nga murik Lexo Postimin
  Cift i bukur shume.Sala king fare.
  Lene mo sa i bukur eshte po e kap nje ēik me dore mos ta marr ne sysh :P
  Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson.

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Bije pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Darius
  Deny Ignorance

  Maska e Darius

  Anėtarėsuar: 25-04-2002
  Vendndodhja: Agartha
  Postime: 10,971

  Hashim Thaci eshte thjesht kryeminister i Kosoves dhe luftetar i UCK-se, nuk eshte aspak Elite Kombetare.
  Nese ste pelqen kjo atehere me fal po nuk eshte problemi i forumit. Mund te kete dhe nga ata qe duan ta bejne Sami Matoshin apo Pilo Leren elite kombetare (i pari quhej njeriu i mire, i dyti ne vitet 80-te punonte per vitin 2000 ) po forumi nuk eshte vend per kapricio e gallate qe te behet sic do kushdo.


  http://www.forumishqiptar.com/showth...56#post3124656

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #15
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar mė parė nga Lepuri i But Lexo Postimin
  Darius
  Deny Ignorance

  Maska e Darius

  Anėtarėsuar: 25-04-2002
  Vendndodhja: Agartha
  Postime: 10,971

  Hashim Thaci eshte thjesht kryeminister i Kosoves dhe luftetar i UCK-se, nuk eshte aspak Elite Kombetare.
  Nese ste pelqen kjo atehere me fal po nuk eshte problemi i forumit. Mund te kete dhe nga ata qe duan ta bejne Sami Matoshin apo Pilo Leren elite kombetare (i pari quhej njeriu i mire, i dyti ne vitet 80-te punonte per vitin 2000 ) po forumi nuk eshte vend per kapricio e gallate qe te behet sic do kushdo.


  http://www.forumishqiptar.com/showth...56#post3124656
  llapi..i paske pire ilaqet e gjyshit me duket..clidhje ka kjo qe ke sjelle me sali berishen..apo te urdheroj gruaja te shkruaje dicka dhe ti si gjithmone ja ja fute si kau peles..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 30. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Me sa mbaj mend, kjo temė u hoq njė herė nga "Elita kombėtare" dhe u soll prapė. Janė fshirė gjithashtu shumė shkrime qė nuk e pranojnė Berishėn si elitė kombėtare.

  Sipas drejtuesit tė forumit, elitė kombėtare quhen edhe ata qė nuk kanė dhėnė kontribut pozitiv pėr vendin e tyre.

  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Nuk e keni kuptuar sic duhet funksionin e nje nenforumi si Elita Shqiptare. Qellimi i ketij forumi nuk eshte te dokumentoje vetem jeten e njerezve qe ne i konsiderojme sipas kendveshtrimit tone subjektiv "elite", por per te dokumentuar jeten dhe vepren e te gjitha personazheve historike te historise shqiptare, si te atyre qe kane kontribuar pozitivisht, edhe atyre qe mund te mos kene dhene nje kontribut pozitiv.

  http://www.forumishqiptar.com/showth...14#post3442714
  Qė tė shmangen keqkuptimet, kėtij nėnforumi i duhet ndryshuar emri dhe duhet bėrė "Personazhe tė njohur historikė" dhe tė pėrfshihen tė gjithė, si ata qė kanė punuar mirė pėr vendin e tyre, por edhe ata qė kanė punuar keq ose kundėr vendit tė tyre.

  Kėshtu siē ėshtė tani nuk shkon. Quhet dikush elitė kombėtare, dhe pastaj fshihen shkrimet qė bėhen kundėr tij. Ndėrkohė shumė emra tė njohur tė historisė (qė sipas drejtuesve nuk kanė punuar mirė pėr vendin e tyre) hiqen nga ky forum.

  Duhen vendosur kėto sqarime te forumi "Elita kombėtare":

  1. Te forumi "Elita kombėtare" hyjnė edhe ata qė NUK kanė dhėnė kontribut pozitiv pėr vendin e tyre.
  2. Nuk lejohen komentet negative kundėr kėtyre figurave.

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar -BATO- pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #17
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Anėtarėsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,119
  po tamem per elite eshte ky.. a u ftofshi ne tajare ju moreee, more
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Endless pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  llapi..i paske pire ilaqet e gjyshit me duket..clidhje ka kjo qe ke sjelle me sali berishen..apo te urdheroj gruaja te shkruaje dicka dhe ti si gjithmone ja ja fute si kau peles..
  nuk e di kujt po i drejtohesh
  por une e kam siell ate postim
  ku nji supermoderator thot se te nenforumi elita kombetare nuk ka vend per
  Hashim Thaēin sepse eshte vetem Kryeminister i Republikes te Kosoves dhe pjestar i UĒK-se
  ndersa paska vend te nenforumi elita kombetare per Sali Berishen
  e kjo eshte pyetja perse per Salen paska vend dhe qfar ka ber Salihu ma teper se Thaēi

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #19
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar mė parė nga Lepuri i But Lexo Postimin
  ndersa paska vend te nenforumi elita kombetare per Sali Berishen
  e kjo eshte pyetja perse per Salen paska vend dhe qfar ka ber Salihu ma teper se Thaēi
  kete ta kishe thene ne shkrimin tend e jo thjeshte copy paste..ne fakt ti asnjehere nuk flet vete por thjeshte ben kopjime ..

  nuk e di kujt po i drejtohesh
  ty bre llap po te drejtohem..apo e ke harru llapin e je ba tash leper i bute..ta kujtoj une llapin o lepur..

  qe thua ti o leper ka qene nje antar me emnin '' llapi '' ( dmth ti )..nuk dinte gje tjeter veq te rremonte internetit shkrime gazetash ku levdohej hashime thaqi e qeveria e tij..ne nja 20000 shkrime te tij 19999 ishin kopjime kurse 1 ishte me te qeshuren e tij haaaaaaaaaaaaaaa..e njejta gje ndodh me ty qe u bane leper i bute..shihi shkrimet e llapit e shihi shkrimet e tua..jane identike..je kaq i manget sa nuk din as te ndryshosh pak stil e te mos kuptohesh..

  qe thua ti o leper ky llapi na e perjashtuan nga forumi dhe ngaqe paguhej per propogande alla hashime u detyrua te hynte me nje nofke tjeter si '' pikakufitare31 ''..kaq i manget ishe sa qe edhe me kete nofke te njejtin stil shkrimesh ben..copy paste nga cka thone te tjeret per hashimen e qeverine e tij..ne fund e qeshura jote karakteristike haaaaaaaaaaaaaaa..edhe me kete nofke nuk te duroi kush dhe te flaken nga forumi..

  dhe qe thua ti per te ngrene nje kafshate buke ne grashqin e hashimes u detyrove te behesh lepur i bute..nga llapjan i forte perfundove edhe lepur edhe i bute..dhe ngaqe je krejt i manget vazhdon te njejtin stil shkrimesh..keshtu je porosite te besh..kopjon poshte e lart shkrime per hashimen dhe han nje cope buke..dhe ma e keqja mundohesh te na vesh ne prove inteligjencen tone..kaq tru kemi sa te te dallojme kush je..

  lepur i bute e ke korite krahinen e llapit nese ja pate vene vetes emnin '' llapi '' nga krahina apo ja pate vene vetes kete emen ngaqe llapje shume..

  mos u zbut kaq shume per nje kafshate qe skaperdihet..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar _MALSORI_ pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 38. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  kete ta kishe thene ne shkrimin tend e jo thjeshte copy paste..ne fakt ti asnjehere nuk flet vete por thjeshte ben kopjime ..  ty bre llap po te drejtohem..apo e ke harru llapin e je ba tash leper i bute..ta kujtoj une llapin o lepur..

  qe thua ti o leper ka qene nje antar me emnin '' llapi '' ( dmth ti )..nuk dinte gje tjeter veq te rremonte internetit shkrime gazetash ku levdohej hashime thaqi e qeveria e tij..ne nja 20000 shkrime te tij 19999 ishin kopjime kurse 1 ishte me te qeshuren e tij haaaaaaaaaaaaaaa..e njejta gje ndodh me ty qe u bane leper i bute..shihi shkrimet e llapit e shihi shkrimet e tua..jane identike..je kaq i manget sa nuk din as te ndryshosh pak stil e te mos kuptohesh..

  qe thua ti o leper ky llapi na e perjashtuan nga forumi dhe ngaqe paguhej per propogande alla hashime u detyrua te hynte me nje nofke tjeter si '' pikakufitare31 ''..kaq i manget ishe sa qe edhe me kete nofke te njejtin stil shkrimesh ben..copy paste nga cka thone te tjeret per hashimen e qeverine e tij..ne fund e qeshura jote karakteristike haaaaaaaaaaaaaaa..edhe me kete nofke nuk te duroi kush dhe te flaken nga forumi..

  dhe qe thua ti per te ngrene nje kafshate buke ne grashqin e hashimes u detyrove te behesh lepur i bute..nga llapjan i forte perfundove edhe lepur edhe i bute..dhe ngaqe je krejt i manget vazhdon te njejtin stil shkrimesh..keshtu je porosite te besh..kopjon poshte e lart shkrime per hashimen dhe han nje cope buke..dhe ma e keqja mundohesh te na vesh ne prove inteligjencen tone..kaq tru kemi sa te te dallojme kush je..

  lepur i bute e ke korite krahinen e llapit nese ja pate vene vetes emnin '' llapi '' nga krahina apo ja pate vene vetes kete emen ngaqe llapje shume..

  mos u zbut kaq shume per nje kafshate qe skaperdihet..
  ju qe keni punue per sherbimet e shkieve si UDBA OZNA KOSI BIA
  ju ka mbet ne kok qe kinse ju ini te dishem te menqur e dim na ti zbuloim irridentistet shqiptar te cilet po na rrenojn bashkim vllaznimin dhe po e rrenoin jugosllavin

  o dai juve u ka kalue koha tash ne Kosove qeverisin Ēlirimtaret dhe populli po ua jep besimin
  e ju disa mbeturina te ishe sistemit kini mbet shum keq
  e tash veq lehni neper forume
  une nuk paguhem nga askush
  une kam qen njihere simpatizant i vetvendosjes
  por me kalimin e kohes u binda qe ata jan nji krijes e serbis e hiq ma shum
  tani jam me shumicen e popullit shqiptar
  e ta ja kan dhan besimin Ēlirimtarve per te qeveris
  dhe une normal qe sjell ndonji postim per institucionet e vendit
  a mos po mendon se do te sjelli per shoket tu miqet tu shkie a harro dai

 39. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •