Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 60
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Vallai se di çka po te bene kaq idiot, veq po funkcionon super a.
    E shihni edhe vet, se si ju se pari filloni me fyerje e sharje,apo jo?

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga maratonomak Lexo Postimin
    Cka po te gjen dhe po ndihesh mire o vella mik dhe shqiptar ?
    cka po te gjen dhe po ndihesh mire ?

    se po shan vellaun tim
    mikun tim dhe shqiptarin tim sepse ai eshte musliman ?
    une ty tkam vella mik dhe shqipetar , por nuk jam hor dhe i pabese dhe nuk jam anti shqiptar/


    hape zemren dhe kush te ka qit nzemer ket mllef dhe urrejtje ?
    a po urren islamin , apo po urren shqiptaret e islamit?

    mos u tut por thoj cka te mundon , por mos ma trazo mikun tim ,vellau tim musliman sepse vec se eshte shqiptar dhe eshte me bese e me nder.

    une jam i krishtere.

    ke quan shqiptar ti ?
    Hallall t`qofte, vella!!! Keto jane fjale te nji Burri te madh!!!

    Me respekte e nderime, Shqiptarqe, vella.

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga extrem Lexo Postimin
    Un e kam fjalën për këta musliman në forum, sa i përket arabëve nuk kam të drejt të flas në emër të tyre, sepse as që kam takuar ndonjëher arab në jetë
    Nuk ka nevoje te ikesh ti tek arabet, kane ardhur ata tek ty. Dhe ti po quan vella cdo 'musliman' te deklaruar. Shikon ndonje problem po t'i quajme tere ortodokset vellezer, ndersa Shqiptaret e besimeve te tjera, bashkekombes?

    A jeni ne vete ju?

    Harrova te shtoj se keto shoqatat 'vellazerore' tip internacionaleje (aka "proletare te te gjithe vendeve bashkohuni"), fetare etj. jane pa perjashtim modele Aziatike. Shiko Rusine Komuniste, shtetet "muslimane" dhe "hebreje" pra arabe etj.

    Ideja? Cdo organizim i tille eshte konglomerat racash te cilat nuk mund te udhezohen ne nje drejtim pa patur dicka te perbashket.

    Pra mastici (ngjitesja) qe eshte perdorur per te krijuar kohezionin e duhur per te drejtuar keto turma eshte ideja (fe, komunizem etj.)

    Kjo eshte e vetmja pike me vend ne artikullin e Musarajt.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 07-11-2010 më 14:21

  4. #44
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Grupet e ndryshme etnike apo popullat nuk përbëjnë 'raca'. Termi 'racë' është një nocion i abuzueshëm dhe nuk përdoret shkencërisht. Në deklaratën e vitit 1950 të UNESCO-s shoqëria njerzore ndahet në tri grupe të mëdha, që janë negroidët, mongoloidët dhe kaukazoidët - pra grupe e jo 'raca'.

    Se kuptova linjën e mendimit që ndiqet që e përbën komunizmin ''aziatik''.
    relata refero

  5. #45
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Te marra nga Webster online:

    1. Race:

    Cilido grup njerezish me te njejtet sterysher, familje, klan, prejadhje.

    -ne kuptim me te gjere:

    cilado popullate gjeografikisht
    cilado popullate qe ndan te njejtat aktivitete, zakone, ide

    2. Etnia:

    Njerez qe ndajne origjine raciale, gjuhesore, ose fetare te njejte, pavaresisht ne se jetojne ne vendin e origjines ose jo.

    3. Popullata:

    Te gjithe njerezit qe jetojne nje nje regjion te caktuar gjeografik.

    Sic shihet, nuk mund te kisha thene "popullatat" e Azise, pasi popullata vete eshte eshte nje grup heterogjen/konglomerat qe jeton ne nje territor te caktuar. Aq me shume qe po i referohesha nendarjeve te saj.

    Nuk mund te kisha thene "etnite" e Azise, pasi etnite e verteta te Azise mund te jetojne tash jashte Azise . Per me shume, ne perkufizimin e sotem “shkencor” etnite jane edhe njerez me fe te perbashket. Pershembull, nje maroken dhe nje gjerman jane nje etni pasi sebashku jetojne ne Marok. Ose pershembull nje musliman eshte Turk, dhe nje ortodoks eshte Serb. Te njejtin opinion ke edhe vete, te shprehur ne tema te tjera.

    Pra, duke perdor 'race' evitova pikerisht konfuzionin e njerezve me pergatitje si tenden. Me sa duket perkufizimi i 4 racave sipas Unesko eshte vjeteruar, pasi ngjyra te reja kane dale ne drite. Po jo se na prish shume pune, Azia ka cdo race vec asaj te bardhe. Dhe brenda cdo race diversitet hibridizimi.

    Pra porsa ta keni bere Ballkanin me 5 yje, do ju duhet feja ose nje platforme ideologjike e ngjashme per ta menaxhuar.

  6. #46
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Se kuptova linjën e mendimit që ndiqet që e përbën komunizmin ''aziatik''.
    Sepse duhej ta kishe lexuar "komunizmi" Aziatik.

  7. #47
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Konfuzioni qëndron tek pika ku nocioni 'racë' shtrihet në dy rrafshe, atë biologjik dhe pjesës abuzuese të rrafshit social. Përdorimi i termit 'racë' i takon shkencës së para viteve 50' të shek XX. Sot në shkencën moderne si koncept është i "deklasuar". Sipas deklaratës së UNESCOS-s "Çështja e Racës", shkencëtarët kanë rënë dakort rreth njohjes së njerëzimit në një të vetëm: pra të gjithë i takojnë species homo sapiens. Gjithashtu është rënë dakort se ndryshimet apo dallimet mes njerëzve kanë ardhur si pasojë e proçesit të evolucionit dhe faktorëve të tjerë si: diferencimi izolues, ndryshimi i materialit gjenetik të trashëgueshëm si dhe seleksionimi natyror. Në këtë mënyrë grupe të ndryshme janë adaptuar ndryshimeve të klasifikuara në rrugë të ndryshme dhe për qëllime të ndryshme. Për nga pikëpamja shkencore, homo sapiens është i përbërë nga një sërë popullatash. Pra do ishte e udhës identifikimi si "grup etnik". Nëse gjermani maroken shkrihet në identitetin kulturor maroken, pasardhësit e tij dhe ai vetë do i takojnë etnisë marokene.

    Për sa i përket komunizmit ''aziatik'', është i tëri made in Europe. Marksi si ati i ideologjisë ishte frymëzuar nga Hegeli, kur ky i fundit ishte platonik kokë e këmbë. Mendoj se është i njohur modeli ideal i shtetit platonian, i ngjashëm me teorinë markiste-leniniste dhe konceptin rreth pronës së përbashkët dhe eleminim e asaj private. Apo shoqërisë ''vëllazërore'' perfekte. Baza qëndron tek filozofia idealiste e ringjallur në shek e XVIII nga fantazmat e së shkuarës - fantazma europiane.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 07-11-2010 më 16:50
    relata refero

  8. #48
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Konfuzioni qëndron tek pika ku nocioni 'racë' shtrihet në dy rrafshe, atë biologjik dhe pjesës abuzuese të rrafshit social. Përdorimi i termit 'racë' i takon shkencës së para viteve 50' të shek XX. Sot në shkencën moderne si koncept është i "deklasuar". Sipas deklaratës së UNESCOS-s "Çështja e Racës", shkencëtarët kanë rënë dakort rreth njohjes së njerëzimit në një të vetëm: pra të gjithë i takojnë species homo sapiens. Gjithashtu është rënë dakort se ndryshimet apo dallimet mes njerëzve kanë ardhur si pasojë e proçesit të evolucionit dhe faktorëve të tjerë si: diferencimi izolues, ndryshimi i materialit gjenetik të trashëgueshëm si dhe seleksionimi natyror. Në këtë mënyrë grupe të ndryshme janë adaptuar ndryshimeve të klasifikuara në rrugë të ndryshme dhe për qëllime të ndryshme. Për nga pikëpamja shkencore, homo sapiens është i përbërë nga një sërë popullatash. Pra do ishte e udhës identifikimi si "grup etnik". Nëse gjermani maroken shkrihet në identitetin kulturor maroken, pasardhësit e tij dhe ai vetë do i takojnë etnisë marokene.

    Për sa i përket komunizmit ''aziatik'', është i tëri made in Europe. Marksi si ati i ideologjisë ishte frymëzuar nga Hegeli, kur ky i fundit ishte platonik kokë e këmbë. Mendoj se është i njohur modeli ideal i shtetit platonian, i ngjashëm me teorinë markiste-leniniste dhe konceptin rreth pronës së përbashkët dhe eleminim e asaj private. Apo shoqërisë ''vëllazërore'' perfekte. Baza qëndron tek filozofia idealiste e ringjallur në shek e XVIII nga fantazmat e së shkuarës - fantazma europiane.
    I kam dhene pergjigje te sakte me lart ne 2 poste tere kesaj perseritje qe ke bere. Te takon ty dhe shkolles se ciles i perket te sqarosh konfuzion qe ti vete propagon.

    PS. Me beri pershtypje...Plato. Shko pak me tej, dishepull i kujt qe Plato, e para tij Sokrati, e para tij Anaxagoras... Dhe del pikerisht ne 2 postet e mija me lart.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 07-11-2010 më 17:26

  9. #49
    Hec e gjeje injorantin... Maska e init-6
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Vendndodhja
    Kernel
    Postime
    124
    Vetem nje varg:

    41.37. Nga faktet e madhështisë së Tij janë nata, dita, dielli e hëna. Mos i bëni sexhde as
    diellit, as hënës! Sexhde bëni vetëm All-llahut, i cili i krijoi ato, nëse adhuroni vetëm
    Atë!


    A nuk do te ishte e logjikshme qe nje fe me origjina pagane te vazhdonte ne paganizem si psh feja kristiane qe adhurojn 1000 shenjtor , i luten edhe prifitit tu fali gjynahet, i luten Jezusit, Maris etj?
    Po the se miza u krijua nga hiçi te thone budalla po the se bota u krijua nga hiçi te thon ateist

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2010
    Postime
    3
    Ekzistojne mjaft prova qe Islami nuk eshte absurditet,po te ishte absurditet si shpjegohet luani i cili shqipton emrin All-llah ose delja ne te cilen eshte shkruajtur emri All-llah,ok nqs keto prova ju duken absurde ndoshta si shpjegohet rrjeta e merimanges me emrin e Muhammedit a.s,dora e njeriut nuk eshte e afte per nje mjeshtri te tille,nqs kerkoni absurditet keni paganizmin dhe ateizmin,mos kerkoni me tej.

  11. #51
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Coldblooded Lexo Postimin
    Ekzistojne mjaft prova qe Islami nuk eshte absurditet,po te ishte absurditet si shpjegohet luani i cili shqipton emrin All-llah ose delja ne te cilen eshte shkruajtur emri All-llah,ok nqs keto prova ju duken absurde ndoshta si shpjegohet rrjeta e merimanges me emrin e Muhammedit a.s,dora e njeriut nuk eshte e afte per nje mjeshtri te tille,nqs kerkoni absurditet keni paganizmin dhe ateizmin,mos kerkoni me tej.
    .....ahahahahahhahah.....te lumte o Ximi....ahahahahahah...
    Jarigas

  12. #52
    Hec e gjeje injorantin... Maska e init-6
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Vendndodhja
    Kernel
    Postime
    124
    Ximi lere alkolin vella se eshte ndaluar me kohe
    fillo Kur'anin.

    41.37. Nga faktet e madhështisë së Tij janë nata, dita, dielli e hëna. Mos i bëni sexhde as
    diellit, as hënës! Sexhde bëni vetëm All-llahut, i cili i krijoi ato, nëse adhuroni vetëm
    Atë!

    Po the se miza u krijua nga hiçi te thone budalla po the se bota u krijua nga hiçi te thon ateist

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2009
    Vendndodhja
    antwerp
    Postime
    20
    30:34. Le të mohojnë atë që Ne u kemi dhënë, pra kënaquni, e më vonë do ta kuptoni.

    o ju qe po hapni tema qe nuk e kuptoni fillimisht se kush je ti vetvetja, krijimin tend, lindjen dhe vdekjen tende, keni frike all-llahun se ai eshte fuqiploti i gjithedijshmi.

    6:73. E Ai është që krijoi qiejt dhe tokën me qëllim të caktuar, e (ruajuni dënimit) ditën kur thotë: "Bëhu"! Ajo bëhet. Fjala e Tij është e njëmendtë dhe Atij i takon sundimi ditën kur i fryhet "Surit" (kjo është hera e dytë). Ai e di të fshehtën dhe konkreten, është më i urti që di për çdo gjë në hollësi.
    6:74. Përkujtoju (o i dërguar) kur Ibrahimi i tha babait të vet Azerit: "A statuja (idhuj) adhuron për zota? Unë po të shoh ty dhe popullin tënd në një humbje të sigurt.
    6:75. E kështu Ibrahimit ia mundësuam t'i shohë madhësitë e qiejve e të tokës për t'u bërë edhe më i bindur.
    6:76. E kur atë e mbuloi nata, ai e pa një yll e tha: "Ky është Zoti im!" E kur u zhduk ai (perëndoi) tha:" Unë nuk i dua ata që humben".
    6:77. Kur e pa hënën të posalindur tha: "Ky është Zoti im! e kur perëndoi ajo, tha: "Nëse Zoti im nuk më udhëzon, unë do të jem prej njerëzve të humbur!"
    6:78. Kur e pa diellin të lindur, tha: "Ky është Zoti im, ky është i madh!" e kur ai perëndoi, tha: "O populli im, unë jam i pastër nga ajo që ju i shoqëroni!"

    kuptojeni se all-llahu eshte nje, i pashoq.

    21:35. Çdo krijesë do ta shijojë vdekjen, e Ne, në shenjë sprove ju sprovojmë me vështirësi e kënaqësi, dhe ju ktheheni te Ne

    --------------

    mos u merrni me gjera te kota, se qfare shkruajn njerezit e paditur, se all-llahu zoti pagan i henes etj. por kuptojeni se all-llahu ju krijoi juve dhe per ju krijoi vdekjen, e atehere si nuk i friksoheni denimit te all-llahut??

    nese TI beson apo nuk beson te mbetet qeshtje e jotja, mirepo mos lejo veten qe te merresh me gjera te kota dhe te demshme per ty, te beshe postime qe nuk ke fakte te verteta dhe jane genjeshtra e supozime te kota.

    Respekt per ju.

  14. #54
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    3 gënjeshtra:

    1-Hëna u fut në botën islame prej Gjeneralit Osmani I. Hëna ekzistonte prejë qindra vitesh në Islam, që kur u krijuar kjo fe.

    2-Hëna nuk përdoret nga bota arabe. Bota arabe e përdor Hënën, Algjeria edhe Tunizia e kanë edhe në flamur madje.

    3-Allahu nuk ka lidhje fare me Al Ilahun. Al Ilahu ka qenë perëndia e Mekës para Al Allahut. Pra e kuptoni vetë nëse ka patur apo jo lidhje.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2009
    Vendndodhja
    antwerp
    Postime
    20
    Njeriu=200 mijë vite jetë. Feja=6 mijë vite jetë. LLOGJIKONI!

    --- :

    zoti e krijoi njeriun dhe ja dhuroi logjiken.
    feja apo religjioni ka egzistuar qysh kur ka egzistuar njeriu, sepse edhe sipas sociologjise dhe filozofise, njeriu ka besuar ne ate qfare ka pare, dhe qfare ka prekur, qysh prej se egziston edhe vete, praa Logjike !!!

  16. #56
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Kush i ka fshirë postimet?
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #57
    Citim Postuar më parë nga Tutankhamun Lexo Postimin
    Kush i ka fshirë postimet?
    Hic mos e rruaj, mua me kan fshire te gjitha temat , ndersa ti qahesh per postimet

    Me duket se darwin eshte ber besimtar
    Revolution 1848

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2009
    Vendndodhja
    antwerp
    Postime
    20
    shume me mire te fshihen postimet se te lexojne njerzit kotesira

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-02-2012
    Postime
    55
    prandaj dhe kalendari arab bazohet ne rrotullimin e henes rreth tokes !!!!!

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Allahu, zoti pagan i Hënës i fiseve arabe

    ..fisi Arab ka origjine shume te vjeter Indiane, atehere kur India ishte perla apo Rusia e Azise dmth para se Zoti ti mallkonte dhe ti denonte ne adhurimi te nje djalli lavire apo krishnas. ky fis u arratis, me lejen e tij dhe rronte larg Indise. fjala Allah edhe pse i drejtohej Henes ka kuptimin e atij qe pashmangmerisht adhurohet nga qenia ashtu si adhurohet Hena nga ujqrit etj..

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Napoleon Bonaparti me origjinë nga një familje arbëreshe
    Nga Albo në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 09-10-2011, 04:08
  2. Astronautët me origjinë shqiptare
    Nga StterollA në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 27-05-2011, 09:16
  3. Paganizmi dhe monoteizmi
    Nga SuNRiSeR në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 04-09-2009, 06:46
  4. Origjina pagane e Islamit
    Nga Matrix në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 278
    Postimi i Fundit: 04-04-2007, 14:43
  5. Napoleon Bonaparti, perandori me origjinë arbëreshe
    Nga shoku_sar në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 27-09-2003, 02:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •