Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 60
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Zu_s Lexo Postimin
  Vallai se di ka po te bene kaq idiot, veq po funkcionon super a.
  E shihni edhe vet, se si ju se pari filloni me fyerje e sharje,apo jo?

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga maratonomak Lexo Postimin
  Cka po te gjen dhe po ndihesh mire o vella mik dhe shqiptar ?
  cka po te gjen dhe po ndihesh mire ?

  se po shan vellaun tim
  mikun tim dhe shqiptarin tim sepse ai eshte musliman ?
  une ty tkam vella mik dhe shqipetar , por nuk jam hor dhe i pabese dhe nuk jam anti shqiptar/


  hape zemren dhe kush te ka qit nzemer ket mllef dhe urrejtje ?
  a po urren islamin , apo po urren shqiptaret e islamit?

  mos u tut por thoj cka te mundon , por mos ma trazo mikun tim ,vellau tim musliman sepse vec se eshte shqiptar dhe eshte me bese e me nder.

  une jam i krishtere.

  ke quan shqiptar ti ?
  Hallall t`qofte, vella!!! Keto jane fjale te nji Burri te madh!!!

  Me respekte e nderime, Shqiptarqe, vella.

 3. #43
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga extrem Lexo Postimin
  Un e kam fjaln pr kta musliman n forum, sa i prket arabve nuk kam t drejt t flas n emr t tyre, sepse as q kam takuar ndonjher arab n jet
  Nuk ka nevoje te ikesh ti tek arabet, kane ardhur ata tek ty. Dhe ti po quan vella cdo 'musliman' te deklaruar. Shikon ndonje problem po t'i quajme tere ortodokset vellezer, ndersa Shqiptaret e besimeve te tjera, bashkekombes?

  A jeni ne vete ju?

  Harrova te shtoj se keto shoqatat 'vellazerore' tip internacionaleje (aka "proletare te te gjithe vendeve bashkohuni"), fetare etj. jane pa perjashtim modele Aziatike. Shiko Rusine Komuniste, shtetet "muslimane" dhe "hebreje" pra arabe etj.

  Ideja? Cdo organizim i tille eshte konglomerat racash te cilat nuk mund te udhezohen ne nje drejtim pa patur dicka te perbashket.

  Pra mastici (ngjitesja) qe eshte perdorur per te krijuar kohezionin e duhur per te drejtuar keto turma eshte ideja (fe, komunizem etj.)

  Kjo eshte e vetmja pike me vend ne artikullin e Musarajt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 07-11-2010 m 13:21

 4. #44
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 33 postime
  Grupet e ndryshme etnike apo popullat nuk prbjn 'raca'. Termi 'rac' sht nj nocion i abuzueshm dhe nuk prdoret shkencrisht. N deklaratn e vitit 1950 t UNESCO-s shoqria njerzore ndahet n tri grupe t mdha, q jan negroidt, mongoloidt dhe kaukazoidt - pra grupe e jo 'raca'.

  Se kuptova linjn e mendimit q ndiqet q e prbn komunizmin ''aziatik''.
  relata refero

 5. #45
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime n 3 postime
  Te marra nga Webster online:

  1. Race:

  Cilido grup njerezish me te njejtet sterysher, familje, klan, prejadhje.

  -ne kuptim me te gjere:

  cilado popullate gjeografikisht
  cilado popullate qe ndan te njejtat aktivitete, zakone, ide

  2. Etnia:

  Njerez qe ndajne origjine raciale, gjuhesore, ose fetare te njejte, pavaresisht ne se jetojne ne vendin e origjines ose jo.

  3. Popullata:

  Te gjithe njerezit qe jetojne nje nje regjion te caktuar gjeografik.

  Sic shihet, nuk mund te kisha thene "popullatat" e Azise, pasi popullata vete eshte eshte nje grup heterogjen/konglomerat qe jeton ne nje territor te caktuar. Aq me shume qe po i referohesha nendarjeve te saj.

  Nuk mund te kisha thene "etnite" e Azise, pasi etnite e verteta te Azise mund te jetojne tash jashte Azise . Per me shume, ne perkufizimin e sotem “shkencor” etnite jane edhe njerez me fe te perbashket. Pershembull, nje maroken dhe nje gjerman jane nje etni pasi sebashku jetojne ne Marok. Ose pershembull nje musliman eshte Turk, dhe nje ortodoks eshte Serb. Te njejtin opinion ke edhe vete, te shprehur ne tema te tjera.

  Pra, duke perdor 'race' evitova pikerisht konfuzionin e njerezve me pergatitje si tenden. Me sa duket perkufizimi i 4 racave sipas Unesko eshte vjeteruar, pasi ngjyra te reja kane dale ne drite. Po jo se na prish shume pune, Azia ka cdo race vec asaj te bardhe. Dhe brenda cdo race diversitet hibridizimi.

  Pra porsa ta keni bere Ballkanin me 5 yje, do ju duhet feja ose nje platforme ideologjike e ngjashme per ta menaxhuar.

 6. #46
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime n 3 postime
  Se kuptova linjn e mendimit q ndiqet q e prbn komunizmin ''aziatik''.
  Sepse duhej ta kishe lexuar "komunizmi" Aziatik.

 7. #47
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 33 postime
  Konfuzioni qndron tek pika ku nocioni 'rac' shtrihet n dy rrafshe, at biologjik dhe pjess abuzuese t rrafshit social. Prdorimi i termit 'rac' i takon shkencs s para viteve 50' t shek XX. Sot n shkencn moderne si koncept sht i "deklasuar". Sipas deklarats s UNESCOS-s "shtja e Racs", shkenctart kan rn dakort rreth njohjes s njerzimit n nj t vetm: pra t gjith i takojn species homo sapiens. Gjithashtu sht rn dakort se ndryshimet apo dallimet mes njerzve kan ardhur si pasoj e proesit t evolucionit dhe faktorve t tjer si: diferencimi izolues, ndryshimi i materialit gjenetik t trashgueshm si dhe seleksionimi natyror. N kt mnyr grupe t ndryshme jan adaptuar ndryshimeve t klasifikuara n rrug t ndryshme dhe pr qllime t ndryshme. Pr nga pikpamja shkencore, homo sapiens sht i prbr nga nj sr popullatash. Pra do ishte e udhs identifikimi si "grup etnik". Nse gjermani maroken shkrihet n identitetin kulturor maroken, pasardhsit e tij dhe ai vet do i takojn etnis marokene.

  Pr sa i prket komunizmit ''aziatik'', sht i tri made in Europe. Marksi si ati i ideologjis ishte frymzuar nga Hegeli, kur ky i fundit ishte platonik kok e kmb. Mendoj se sht i njohur modeli ideal i shtetit platonian, i ngjashm me teorin markiste-leniniste dhe konceptin rreth prons s prbashkt dhe eleminim e asaj private. Apo shoqris ''vllazrore'' perfekte. Baza qndron tek filozofia idealiste e ringjallur n shek e XVIII nga fantazmat e s shkuars - fantazma europiane.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Uriel : 07-11-2010 m 15:50
  relata refero

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Uriel Lexo Postimin
  Konfuzioni qndron tek pika ku nocioni 'rac' shtrihet n dy rrafshe, at biologjik dhe pjess abuzuese t rrafshit social. Prdorimi i termit 'rac' i takon shkencs s para viteve 50' t shek XX. Sot n shkencn moderne si koncept sht i "deklasuar". Sipas deklarats s UNESCOS-s "shtja e Racs", shkenctart kan rn dakort rreth njohjes s njerzimit n nj t vetm: pra t gjith i takojn species homo sapiens. Gjithashtu sht rn dakort se ndryshimet apo dallimet mes njerzve kan ardhur si pasoj e proesit t evolucionit dhe faktorve t tjer si: diferencimi izolues, ndryshimi i materialit gjenetik t trashgueshm si dhe seleksionimi natyror. N kt mnyr grupe t ndryshme jan adaptuar ndryshimeve t klasifikuara n rrug t ndryshme dhe pr qllime t ndryshme. Pr nga pikpamja shkencore, homo sapiens sht i prbr nga nj sr popullatash. Pra do ishte e udhs identifikimi si "grup etnik". Nse gjermani maroken shkrihet n identitetin kulturor maroken, pasardhsit e tij dhe ai vet do i takojn etnis marokene.

  Pr sa i prket komunizmit ''aziatik'', sht i tri made in Europe. Marksi si ati i ideologjis ishte frymzuar nga Hegeli, kur ky i fundit ishte platonik kok e kmb. Mendoj se sht i njohur modeli ideal i shtetit platonian, i ngjashm me teorin markiste-leniniste dhe konceptin rreth prons s prbashkt dhe eleminim e asaj private. Apo shoqris ''vllazrore'' perfekte. Baza qndron tek filozofia idealiste e ringjallur n shek e XVIII nga fantazmat e s shkuars - fantazma europiane.
  I kam dhene pergjigje te sakte me lart ne 2 poste tere kesaj perseritje qe ke bere. Te takon ty dhe shkolles se ciles i perket te sqarosh konfuzion qe ti vete propagon.

  PS. Me beri pershtypje...Plato. Shko pak me tej, dishepull i kujt qe Plato, e para tij Sokrati, e para tij Anaxagoras... Dhe del pikerisht ne 2 postet e mija me lart.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 07-11-2010 m 16:26

 9. #49
  Hec e gjeje injorantin... Maska e init-6
  Antarsuar
  05-03-2008
  Vendndodhja
  Kernel
  Postime
  128
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vetem nje varg:

  41.37. Nga faktet e madhshtis s Tij jan nata, dita, dielli e hna. Mos i bni sexhde as
  diellit, as hns! Sexhde bni vetm All-llahut, i cili i krijoi ato, nse adhuroni vetm
  At!


  A nuk do te ishte e logjikshme qe nje fe me origjina pagane te vazhdonte ne paganizem si psh feja kristiane qe adhurojn 1000 shenjtor , i luten edhe prifitit tu fali gjynahet, i luten Jezusit, Maris etj?
  Po the se miza u krijua nga hii te thone budalla po the se bota u krijua nga hii te thon ateist

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2010
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ekzistojne mjaft prova qe Islami nuk eshte absurditet,po te ishte absurditet si shpjegohet luani i cili shqipton emrin All-llah ose delja ne te cilen eshte shkruajtur emri All-llah,ok nqs keto prova ju duken absurde ndoshta si shpjegohet rrjeta e merimanges me emrin e Muhammedit a.s,dora e njeriut nuk eshte e afte per nje mjeshtri te tille,nqs kerkoni absurditet keni paganizmin dhe ateizmin,mos kerkoni me tej.

 11. #51
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime
  Citim Postuar m par nga Coldblooded Lexo Postimin
  Ekzistojne mjaft prova qe Islami nuk eshte absurditet,po te ishte absurditet si shpjegohet luani i cili shqipton emrin All-llah ose delja ne te cilen eshte shkruajtur emri All-llah,ok nqs keto prova ju duken absurde ndoshta si shpjegohet rrjeta e merimanges me emrin e Muhammedit a.s,dora e njeriut nuk eshte e afte per nje mjeshtri te tille,nqs kerkoni absurditet keni paganizmin dhe ateizmin,mos kerkoni me tej.
  .....ahahahahahhahah.....te lumte o Ximi....ahahahahahah...
  Jarigas

 12. #52
  Hec e gjeje injorantin... Maska e init-6
  Antarsuar
  05-03-2008
  Vendndodhja
  Kernel
  Postime
  128
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ximi lere alkolin vella se eshte ndaluar me kohe
  fillo Kur'anin.

  41.37. Nga faktet e madhshtis s Tij jan nata, dita, dielli e hna. Mos i bni sexhde as
  diellit, as hns! Sexhde bni vetm All-llahut, i cili i krijoi ato, nse adhuroni vetm
  At!

  Po the se miza u krijua nga hii te thone budalla po the se bota u krijua nga hii te thon ateist

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-04-2009
  Vendndodhja
  antwerp
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  30:34. Le t mohojn at q Ne u kemi dhn, pra knaquni, e m von do ta kuptoni.

  o ju qe po hapni tema qe nuk e kuptoni fillimisht se kush je ti vetvetja, krijimin tend, lindjen dhe vdekjen tende, keni frike all-llahun se ai eshte fuqiploti i gjithedijshmi.

  6:73. E Ai sht q krijoi qiejt dhe tokn me qllim t caktuar, e (ruajuni dnimit) ditn kur thot: "Bhu"! Ajo bhet. Fjala e Tij sht e njmendt dhe Atij i takon sundimi ditn kur i fryhet "Surit" (kjo sht hera e dyt). Ai e di t fshehtn dhe konkreten, sht m i urti q di pr do gj n hollsi.
  6:74. Prkujtoju (o i drguar) kur Ibrahimi i tha babait t vet Azerit: "A statuja (idhuj) adhuron pr zota? Un po t shoh ty dhe popullin tnd n nj humbje t sigurt.
  6:75. E kshtu Ibrahimit ia mundsuam t'i shoh madhsit e qiejve e t toks pr t'u br edhe m i bindur.
  6:76. E kur at e mbuloi nata, ai e pa nj yll e tha: "Ky sht Zoti im!" E kur u zhduk ai (perndoi) tha:" Un nuk i dua ata q humben".
  6:77. Kur e pa hnn t posalindur tha: "Ky sht Zoti im! e kur perndoi ajo, tha: "Nse Zoti im nuk m udhzon, un do t jem prej njerzve t humbur!"
  6:78. Kur e pa diellin t lindur, tha: "Ky sht Zoti im, ky sht i madh!" e kur ai perndoi, tha: "O populli im, un jam i pastr nga ajo q ju i shoqroni!"

  kuptojeni se all-llahu eshte nje, i pashoq.

  21:35. do krijes do ta shijoj vdekjen, e Ne, n shenj sprove ju sprovojm me vshtirsi e knaqsi, dhe ju ktheheni te Ne

  --------------

  mos u merrni me gjera te kota, se qfare shkruajn njerezit e paditur, se all-llahu zoti pagan i henes etj. por kuptojeni se all-llahu ju krijoi juve dhe per ju krijoi vdekjen, e atehere si nuk i friksoheni denimit te all-llahut??

  nese TI beson apo nuk beson te mbetet qeshtje e jotja, mirepo mos lejo veten qe te merresh me gjera te kota dhe te demshme per ty, te beshe postime qe nuk ke fakte te verteta dhe jane genjeshtra e supozime te kota.

  Respekt per ju.

 14. #54
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime n 30 postime
  3 gnjeshtra:

  1-Hna u fut n botn islame prej Gjeneralit Osmani I. Hna ekzistonte prej qindra vitesh n Islam, q kur u krijuar kjo fe.

  2-Hna nuk prdoret nga bota arabe. Bota arabe e prdor Hnn, Algjeria edhe Tunizia e kan edhe n flamur madje.

  3-Allahu nuk ka lidhje fare me Al Ilahun. Al Ilahu ka qen perndia e Meks para Al Allahut. Pra e kuptoni vet nse ka patur apo jo lidhje.

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-04-2009
  Vendndodhja
  antwerp
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Njeriu=200 mij vite jet. Feja=6 mij vite jet. LLOGJIKONI!

  --- :

  zoti e krijoi njeriun dhe ja dhuroi logjiken.
  feja apo religjioni ka egzistuar qysh kur ka egzistuar njeriu, sepse edhe sipas sociologjise dhe filozofise, njeriu ka besuar ne ate qfare ka pare, dhe qfare ka prekur, qysh prej se egziston edhe vete, praa Logjike !!!

 16. #56
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime n 30 postime
  Kush i ka fshir postimet?

 17. #57
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Tutankhamun Lexo Postimin
  Kush i ka fshir postimet?
  Hic mos e rruaj, mua me kan fshire te gjitha temat , ndersa ti qahesh per postimet

  Me duket se darwin eshte ber besimtar

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-04-2009
  Vendndodhja
  antwerp
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shume me mire te fshihen postimet se te lexojne njerzit kotesira

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-02-2012
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  prandaj dhe kalendari arab bazohet ne rrotullimin e henes rreth tokes !!!!!

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  953
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Allahu, zoti pagan i Hns i fiseve arabe

  ..fisi Arab ka origjine shume te vjeter Indiane, atehere kur India ishte perla apo Rusia e Azise dmth para se Zoti ti mallkonte dhe ti denonte ne adhurimi te nje djalli lavire apo krishnas. ky fis u arratis, me lejen e tij dhe rronte larg Indise. fjala Allah edhe pse i drejtohej Henes ka kuptimin e atij qe pashmangmerisht adhurohet nga qenia ashtu si adhurohet Hena nga ujqrit etj..

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Napoleon Bonaparti me origjin nga nj familje arbreshe
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 09-10-2011, 04:08
 2. Astronautt me origjin shqiptare
  Nga StterollA n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-05-2011, 09:16
 3. Paganizmi dhe monoteizmi
  Nga SuNRiSeR n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 04-09-2009, 06:46
 4. Origjina pagane e Islamit
  Nga Matrix n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 278
  Postimi i Fundit: 04-04-2007, 14:43
 5. Napoleon Bonaparti, perandori me origjin arbreshe
  Nga shoku_sar n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-09-2003, 02:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •