Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  T shkruajm nj lajm pr n gazet

  Prshndetje

  Si lexues t zakont t shtypit ditor, shpesh biem viktim e asaj ciln gazet t blej, ciln jo, cila i trajton ngjarjet m mir, cila anon politikisht, cila sht n e pavarur etj, etj. Si rezultat i ksaj, kur kemi n dor njhersh dy apo m shum gazeta, vrejm edhe se si sht trajtuar nj ngjarje/lajm n njrn apo tjetrn gazet. Ktu hasim m mnyra t ndryshme t formulimit t lajmit, burimet e informacionit, vrtetsin e lajmit, sasin e informacionit q trajtohet, rndsin e ngjarjeve q trajtohen n artikull etj, etj.

  T gjith antart e forumit kan prirje pr t shkruar, sa q vendosa t hap kt tem pr t'u prpjekur t formulojm edhe ne nga nj artikull/lajm pr n gazet, duke pasur n dispozicion disa t dhna bazike, nga t cilat t dhna do kush q di t lidh dy-tre fjal, do t mund t formuloj nj lajm.

  Ja disa elemente, nga t cilat mund t fillojm konkurrimin dhe n fund do t zgjedh lajmin m t mir!

  -aksident i rnd trafiku
  -dy t lnduar n gjendje t rnd
  -makina t thyera trsisht
  -njra makin Fiat; emigrant nga Italia, tjetra makin Mercedes - banor i Kuksit
  -t lnduarit kan q vetm n makina, drgohen n spitalin ushtarak t Tirans
  -emigranti: Sokol Prifti 34 vje, lndime n kok dhe kraharor
  -vendasi: Edmond Sefa 42 vje, kmb t thyer dhe njrn dor t shtypur rnd
  -reshje t mdha t bors
  -festat e fundvitit, komunikacion i ngarkuar
  -aksi rrugor: Kuks - Peshkopi
  -kalimtar i rastit, dshmitar t aksidentit t rnd lajmruan policin
  -organet e rendit hetojn rastin, mjekt kumtojn gjendjen e rnd t pacientve

  PS:
  Kto jan t dhna imagjinare, kshtu q uroj t tregohuni gazetar t mir. Nuk sht e patjetrsueshme t gjith faktet ti fusni n lajm, por tentoni q t jepni sa m origjinal lajmin duke shfrytzuar informacionin e lartshkruar.


  MIR SE VINI GAZETAR!
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. Anetart m posht kan falenderuar Davius pr postimin:

  Neteorm (29-10-2017)

 3. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Sote Ne Aksin Rrugor Peshkopi Kukes Ndodhi Nje Aksident I Rend Automobilistik.
  Shkaku I Aksidentit Sipas Burimeve Te Polcis, Eshte Moti I Keq, I Cili Keto Dite Eshte Shoqeruar Me Reshje Te Medha Debore . Te Aksidentuarit Kan Marre Plage Te Vogla Ne Trup Dhe Per Fat Te Mire Ndodhen Jashte Rrezikut Per Jeten .nje Shkak Me Shume Se Pse Aksidentet Jan Shtuar Keto Dite,eshte Dhe Fakti Se Tani Jemi Ne Dite Festash E Trafiku Eshte Shume I Ngarkuar E Nuk Mungojne As Rastet Ku Shume Drejtues Te Automjeteve E Kalojn Masen E Lejuar Te Pirjes Se Alokolit.sot Pasdite Ne Nje Konferenc Te Dhen Per Shtyp Zedhensi I Forumit Shqiptar Beri Thirrje Per Me Shume Kujdes E Vigjilense Ne Akset Rrugore Qe Kan Probleme Me Motin E Keq.nga Ana Tjeter Bashkia E Rrethit Kukes Deklaroi Se Do Marrin Masat Qe Te Normalizohen Levizjet Drejt Ketij Destinacioni.

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-10-2017
  Postime
  3

  Ndrron jet Mbreti n Thailand👑

  Para pak ditsh Mbreti n Thailand ndrron jet!
  T Qytetart Luten dhe bhen shum Falenderime thot Mediat Gjermane!

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: T shkruajm nj lajm pr n gazet

  ..per fat te keq gazetat jane ende te stilit gjerman apo gotik, bardh e zi dhe ne forme katrore! nje tentative anglo perendimore lindi revisten por edhe ajo duhej te ishte ne forme katrore apo gotike! nje forme qe perseritet shpesh dhe te merzit!

Tema t Ngjashme

 1. Hyrje n "Gazetari" (pr ata q dshirojn t bhen gazetar)
  Nga Cimo n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-04-2007, 23:24
 2. Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 16-07-2006, 00:50
 3. Si dhe prse shkruajm?
  Nga flurans ilia n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2006, 08:54
 4. Intervist me Karlo Bollino, pronar i Gazeta Shqiptare
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 12:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •