Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    Të shkruajmë një lajm për në gazetë

    Përshëndetje

    Si lexues të zakontë të shtypit ditor, shpesh biem viktimë e asaj cilën gazetë të blej, cilën jo, cila i trajton ngjarjet më mirë, cila anon politikisht, cila është në e pavarur etj, etj. Si rezultat i kësaj, kur kemi në dorë njëherësh dy apo më shumë gazeta, vërejmë edhe se si është trajtuar një ngjarje/lajm në njërën apo tjetrën gazetë. Këtu hasim më mënyra të ndryshme të formulimit të lajmit, burimet e informacionit, vërtetësinë e lajmit, sasinë e informacionit që trajtohet, rëndësinë e ngjarjeve që trajtohen në artikull etj, etj.

    Të gjithë anëtarët e forumit kanë prirje për të shkruar, sa që vendosa të hap këtë temë për t'u përpjekur të formulojmë edhe ne nga një artikull/lajm për në gazetë, duke pasur në dispozicion disa të dhëna bazike, nga të cilat të dhëna çdo kush që di të lidh dy-tre fjalë, do të mund të formuloj një lajm.

    Ja disa elemente, nga të cilat mund të fillojmë konkurrimin dhe në fund do të zgjedh lajmin më të mirë!

    -aksident i rëndë trafiku
    -dy të lënduar në gjendje të rëndë
    -makina të thyera tërësisht
    -njëra makinë Fiat; emigrant nga Italia, tjetra makinë Mercedes - banor i Kukësit
    -të lënduarit kanë që vetëm në makina, dërgohen në spitalin ushtarak të Tiranës
    -emigranti: Sokol Prifti 34 vjeç, lëndime në kokë dhe kraharorë
    -vendasi: Edmond Sefa 42 vjeç, këmbë të thyer dhe njërën dorë të shtypur rëndë
    -reshje të mëdha të borës
    -festat e fundvitit, komunikacion i ngarkuar
    -aksi rrugor: Kukës - Peshkopi
    -kalimtarë i rastit, dëshmitarë të aksidentit të rëndë lajmëruan policinë
    -organet e rendit hetojnë rastin, mjekët kumtojnë gjendjen e rëndë të pacientëve

    PS:
    Këto janë të dhëna imagjinare, kështu që uroj të tregohuni gazetarë të mirë. Nuk është e patjetërsueshme të gjithë faktet ti fusni në lajm, por tentoni që të jepni sa më origjinal lajmin duke shfrytëzuar informacionin e lartshkruar.


    MIRË SE VINI GAZETARË!
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Davius për postimin:

    Neteorm (29-10-2017)

  3. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Sote Ne Aksin Rrugor Peshkopi Kukes Ndodhi Nje Aksident I Rend Automobilistik.
    Shkaku I Aksidentit Sipas Burimeve Te Polcis, Eshte Moti I Keq, I Cili Keto Dite Eshte Shoqeruar Me Reshje Te Medha Debore . Te Aksidentuarit Kan Marre Plage Te Vogla Ne Trup Dhe Per Fat Te Mire Ndodhen Jashte Rrezikut Per Jeten .nje Shkak Me Shume Se Pse Aksidentet Jan Shtuar Keto Dite,eshte Dhe Fakti Se Tani Jemi Ne Dite Festash E Trafiku Eshte Shume I Ngarkuar E Nuk Mungojne As Rastet Ku Shume Drejtues Te Automjeteve E Kalojn Masen E Lejuar Te Pirjes Se Alokolit.sot Pasdite Ne Nje Konferenc Te Dhen Per Shtyp Zedhensi I Forumit Shqiptar Beri Thirrje Per Me Shume Kujdes E Vigjilense Ne Akset Rrugore Qe Kan Probleme Me Motin E Keq.nga Ana Tjeter Bashkia E Rrethit Kukes Deklaroi Se Do Marrin Masat Qe Te Normalizohen Levizjet Drejt Ketij Destinacioni.

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-10-2017
    Postime
    3

    Ndërron jetë Mbreti në Thailand👑

    Para pak ditësh Mbreti në Thailand ndërron jetë!
    Të Qytetarët Luten dhe bëhen shumë Falenderime thotë Mediat Gjermane!

  5. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Të shkruajmë një lajm për në gazetë

    ..per fat te keq gazetat jane ende te stilit gjerman apo gotik, bardh e zi dhe ne forme katrore! nje tentative anglo perendimore lindi revisten por edhe ajo duhej te ishte ne forme katrore apo gotike! nje forme qe perseritet shpesh dhe te merzit!

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-04-2007, 23:24
  2. Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-07-2006, 00:50
  3. Si dhe përse shkruajmë?
    Nga flurans ilia në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-03-2006, 08:54
  4. Intervistë me Karlo Bollino, pronar i Gazeta Shqiptare
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 12:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •