Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Ky Mara, thona,

  Ka zbuluar qe ka prejardhjen nga dylberet e turqise, dhe I ka hyp zemrimi.

  Prit kur ti bjere me koke ndonji shtylle rruges.

  Icik haloperidol, te qetson.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  *

  Stresi, ankthi, depresioni...te gjithe e kane nje emerues te perbashket: sistemin nervor.
  Sistemin nervor mund ta paramendojme sikur nje shtepi te pajisur me rryme (korrent) elektrike. Nese ne nje dhome nuk kemi korrent, nuk kemi drite, nuk punon televizori, kompjuteri, frigoriferi...Ngjashem eshte dhe me sistemin nervor te njeriut...
  Shumica e njerezve te sotem jane te perballur me mbijetesen, vrapojne per ta arritur kete, ate, te gjithat...kjo krijon stresin. Deshtimet e shpeshta krijojne frike, ankth...duke kaluar ne jete te pashprese - depresion.
  Sa me pak stres, aq me pak frike/ankth dhe, rrjedhimisht, me pak (ose fare) depresion.
  E thash thjeshte me fjale, por praktikisht edhe pakez me veshtire. Per sherimin e depresioneve lypset ndryshim i menyres se te jetuarit te deritashem deri ne 180 shkalle.

  *
  klipp&klar

 3. Anetart m posht kan falenderuar Nora.li pr postimin:

  maratonomak (05-11-2013)

 4. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  41
  Postime
  1,545

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar m par nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  Ky Mara, thona,

  Ka zbuluar qe ka prejardhjen nga dylberet e turqise, dhe I ka hyp zemrimi.

  Prit kur ti bjere me koke ndonji shtylle rruges.

  Icik haloperidol, te qetson.
  sa qesharak qe behesh nonjehere ;

 5. #44
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar m par nga maratonomak Lexo Postimin
  depresioni

  cfare eshte depresioni ?


  shperthim i papritur i nervave ?


  murmuritje
  gjume i trazuar
  humbje e kujteses ose veshtiresi per te kujtuar ngjarje
  fiksim dhe mendim te ngjarje te cilat te bejne te ndihesh fajtor
  e te tjera

  nese keto simptoma tregojne depresion , atere qenkam ne hall te madh
  jo mo jo se nerva kane te gjithe dhe kjo eshte gje e mire, por depresioni eshte tjeter embelsire. e para eshte e trasheguar... dhe ne familje rreziku i me shume se dy personave depres eshte shume i madh, pasi tani ilacet kushtojne dhe s'para i blejne dot edhe pse nuk lujane ndonje rol te madh. e dyta depreset zkonisht kane shume shume energji te brendshme dhe per t'i shkarkuar ecin shume apo vrapojne si puna e qenve qe duan te shkarkojne medoemos energji. e katerta duhet t'i shohesh shprehjen e fytyres pasi kane karakteristika te vecanta si sy shume te medhenj te rrumbullakosur dhe shume te levizshem te paperqendruar si dhe te tjera si keto. e pesta depreset duke mos patur nje personalitet te tyrin mundohen te genjejne, mashtrojne me shume se tre here ne dite (tre here eshte e lejueshme) dhe perpiqen te aktrojne e te hyjne ne personazhe te ndryshme gje qe tregon mungese karakteri si dhe nuk kane ndjenja. duan me patjeter te arrijne qellimin e tyre me cdo lloj mundesie dhe pa llogjikuar fare. sa per fiksime se pate ndonje s'do te thote se je depres. edhe kur do te ironizosh te tjeret eshte shenje tipike e depresionit se ndjen kenaqesine e te hedhurit dhe "kenaqesise shpirterore". depreset jane shume shume tipa te fshehur dhe perpiqen te tregohen gjithmone te ditur apo te bejne figure te mire para te gjitheve. pastaj lexo edhe nje cike ne ternet se besoj se ka shume informacion e mos prit te te gjykojme ne. sa per murmuritje te gjithe po flasin me vete nga hallet qe u kane rene.... dhe do te shtohen mjaft
  Ndryshuar pr her t fundit nga Elian70 : 05-11-2013 m 17:07 Arsyeja: korrigjime
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 6. #45

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar m par nga Elian70 Lexo Postimin
  jo mo jo se nerva kane te gjithe dhe kjo eshte gje e mire, por depresioni eshte tjeter embelsire. e para eshte e trasheguar... dhe ne familje rreziku i me shume se dy personave depres eshte shume i madh, pasi tani ilacet kushtojne dhe s'para i blejne dot edhe pse nuk lujane ndonje rol te madh. e dyta depreset zkonisht kane shume shume energji te brendshme dhe per t'i shkarkuar ecin shume apo vrapojne si puna e qenve qe duan te shkarkojne medoemos energji. e katerta duhet t'i shohesh shprehjen e fytyres pasi kane karakteristika te vecanta si sy shume te medhenj te rrumbullakosur dhe shume te levizshem te paperqendruar si dhe te tjera si keto. e pesta depreset duke mos patur nje personalitet te tyrin mundohen te genjejne, mashtrojne me shume se tre here ne dite (tre here eshte e lejueshme) dhe perpiqen te aktrojne e te hyjne ne personazhe te ndryshme gje qe tregon mungese karakteri si dhe nuk kane ndjenja. duan me patjeter te arrijne qellimin e tyre me cdo lloj mundesie dhe pa llogjikuar fare. sa per fiksime se pate ndonje s'do te thote se je depres. edhe kur do te ironizosh te tjeret eshte shenje tipike e depresionit se ndjen kenaqesine e te hedhurit dhe "kenaqesise shpirterore". depreset jane shume shume tipa te fshehur dhe perpiqen te tregohen gjithmone te ditur apo te bejne figure te mire para te gjitheve. pastaj lexo edhe nje cike ne ternet se besoj se ka shume informacion e mos prit te te gjykojme ne. sa per murmuritje te gjithe po flasin me vete nga hallet qe u kane rene.... dhe do te shtohen mjaft
  Me vjen gjynaf per injorancen qe gjendet ketu ne kete post. Ti ke rreshtuar 5 pika qe jane kompletesisht pa ndonje baze dhe te mbushura me ndjenje negative.

  1.Depresivet vrapojne. Pike se pari, sporti dihet qe ndikon per se miri ne gjendjen e njeriut (mendore dhe fizike). Vrapojne depresivet por dhe jo depresivet. Sigurisht ne tere boten njerezit qe jane jo stabel menderisht, qe vuajne nga depresioni apo ankthi, sugjerohen te kryejne aktivitete fizike ne menyre qe truri i tyre te marre dopamine dhe endorfinat natyrale qe sporti te jep.

  2.Depresivet kane sy te medhenj. Injoranca ketu del nga kupa. Depresioni prek cfaredolloj njeriu, me sy te medhenj te vegjel, kinez arab shqiptar etj. Nuk po komentoj me shume se me vjen gjynaf per energjine qe do harxhoja.

  3.Depresivet mundohen te genjejne. Edhe nje here ja ke futur pordhes. Ndoshta po ngaterron depresionin me ndonje semundje tjeter. Zakonisht njerezit depresiv vuajne nga perbrenda, ata nuk genjejne per tia hedhur te tjerve, ata genjejne apo mundohen te hiqen te lumtur sepse boten e shohin te zymte. Te tere njerezit genjejne sot per tia hedhur njeri tjetrit. Fatkeqesisht depresivet genjejne me pak (sipas hulumtimeve te mia). Biles depresivet jane dhe njerezit me te sinqerte sepse jane ne gjendje te pranojne qe dicka nuk shkon.

  4.Ironia eshte shenje e depresionit. Prap ja fute pordhes djalosh sepse ironi kane te tere. Si mund te ironizoje dikush qe nuk ka besim ne vetvete (karakteristike nje periudhe depresive)?

  Me pak llafe, te lutem mos shkruaj me ketu ne kete teme se po shperndan informacion jo te sakte. Ne vend te ndihmosh je duke gjykuar.

  Gjithe te mirat.

 7. #46
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  @mungabunga

  Si urdheron shoku komandant! V.F.L.P.

  p.s. sa e ul veten ne forum dhe merresh me llum e injorante si puna ime....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 8. #47

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar m par nga Elian70 Lexo Postimin
  @mungabunga

  Si urdheron shoku komandant! V.F.L.P.

  p.s. sa e ul veten ne forum dhe merresh me llum e injorante si puna ime....
  Se pari, me vjen keq qe e merr kaq personale dhe qe me ironizon se kam me ty, e kam me ato qe ke thene me siper.

  Dhe se dyti, nuk shkruajta ketu per te ulur veten time dhe as per ta ngritur.. dhe aq me pak per te te ulur apo ngritur ty.

  Shkruajta ketu per te ndihmuar me informacion te sakte personat qe vijne dhe kane nevoje per ndihme.

  edit: dhe te lutem ta leme me kaq per te mos dale nga tema e postimit nese ke nevoje per te me "sulmuar" (shif thonjzat ) me dergo mesazh privat me mire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mungabunga : 24-11-2013 m 02:58

 9. #48
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,875

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Depresionit mundet me ardhe nga magjia( sihrin ) une vet kam qen me teper se 6 muaj depresinon.....

 10. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-09-2017
  Postime
  1

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  I madh. Pergjigje e shkelqyer.
  Me inkurajon fakti qe "Njoh Disa persona qe kane thene dhe menduar qe kurre nuk do dalin nga ''depresioni'' por sot jane njerezit me te lumtur qe I njoh.""

  Best t

 11. #50
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Ti nuk e di, jo nuk i njeh ne rrethin tend se kush vuan. Perqindja eshte e larte dhe prek pothuaj cdo njeri ne nje mase te caktuar. Ka plot qe jane depresive por nuk e dine qe jane.Ka qe e dine por refuzojne ta pranojne. Tabu.Pune shqiptaresh.Shoqeri e ndryshur,e kompleksuar qe ne spermatozoid.

 12. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  Neuroshkenctarja ndan 6 kshilla: far duhet t bsh do dit pr t pasur shndet dhe forc mendore

  * Wendy Suzuki - Neuroshkenctare dhe profesore e Shkencs dhe Psikologjis Neurale n Qendrn pr Shkencat Neurale n Universitetin e Nju Jorkut *


  Kur fillova t bja krkime mbi ankthin n laboratorin tim si neuroshkenctare, nuk e mendoja kurr veten se do isha gjithashtu e prekur nga kjo gjendje. Kjo zgjati derisa fillova t flisja, dhe t dgjoja kolegt, miqt e mi dhe veten time mbi mnyrn se si po ndiheshim: T shqetsuar, t stresuar, t hutuar, nervoz dhe gati pr t hequr dor-por nga far?

  Ajo q kam zbuluar, thote Suzuki, prgjat viteve sht se mnyra m e fuqishme pr t luftuar ankthin sht t punosh vazhdimisht n ndrtimin e t qenit elastik dhe n rritjen e forcs mendore. Gjat rrugs do t msoni t vlersoni apo edhe t mirprisni disa lloje t gabimeve q m par i konsideronit t papranueshme, tek vetja dhe t tjert.

  M posht lexo gjasht metoda t prditshme pr t rritur forcn mendore:

  1- Vizualizoni rezultatet pozitive

  N fillim ose n fund t do dite mendoni pr t gjitha ato situata t pasigurta aktualisht n jetn tuaj ,t mdha dhe t vogla. Pr seciln prej tyre prfytyroni rezultatin m optimist. Mendoni se do ta zgjidhni at problem, shtje q ju shqetson. Mendoni zgjidhjen m ideale t mundshme. Kjo ndihmon n krijimin e perceptimeve pozitive, por edhe ju ndihmon n ide t reja se si realisht t zgjidhni nj shtje.

  2. Shndrroni ankthin n progres

  Truri sht krijuar n at mnyr q na mundson t jemi elastik gjat periudhave sfiduese - t msojm se si t qetsohemi, t rivlersojm situatat, t riformulojm mendimet tona dhe t marrim vendime m t zgjuara. Dhe sht m e leht t prfitosh nga kjo kur i kujtojm vetes se ankthi n vetvete nuk sht dhe aq i keq. Zemrimi mund t bllokoj vmendjen dhe aftsin tuaj pr t performuar, por/ose mund t'ju nxis dhe motivoj; Ju ndihmon t bheni m t vmendshm dhe shrben si nj kujtes pr at q ka vrtet rndsi pr ju: dhe ndaj ju shqetson.

  Frika mund t shkaktoj kujtime t dshtimeve t s kaluars; largon vmendjen dhe prqendrimin; dhe rrjedhimisht minimizon performancn, por ndrkoh mund t'ju bj m t kujdesshm n lidhje me vendimet tuaja reflektimi thellohet dhe krijohen mundsi pr ndryshimin e planit q mendonit.

  Trishtimi mund t luhas humorin tuaj dhe t'ju demotivoj, por edhe mund t'ju ndihmoj t riprioritizoni dhe t motivoheni pr t ndryshuar mjedisin, rrethanat dhe sjelljen tuaj.

  Shqetsimi mund t'ju bj t vononi dhe t pengoni arritjet e qllimeve, por edhe mund t'ju ndihmoj t rregulloni mir planet tuaja; ose ju ndihmon t bneni m realist dhe t orientuar drejt qllimit.

  Frustrimi mund t pengoj prparimin tuaj por gjithashtu mund t'ju nervozoj e pr pasoj do t ndjeni sfidn pr t br m shum ose m mir.

  3. Provoni dika t re

  Kto dit, sht m e leht se kurr t informohesh n internet, por gjithashtu mund t bashkohesh n nj klub sportiv lokal ose t marrsh pjes n nj ngjarje virtuale. Gjithka t re q bni, nuk duhet t jet tepr e vshtir, por interesante dhe thjesht pak jasht zons suaj t komfortit.

  4. Krko ndihm

  T jesh n gjendje t krkosh ndihm, t qndrosh i lidhur me miqt dhe familjen, dhe t ushqesh n mnyr aktive marrdhnie mbshtetse, inkurajuese jo vetm q t mundson t mbash ankthin larg, por gjithashtu t forcon ndjenjn se nuk je vetm. Nuk sht e leht t kultivohet, por besimi dhe ndjenja se jeni t rrethuar nga njerz q kujdesen pr ju luan rol t madh gjat nj periudhe stresi.

  5. Shkruani n nj bllok apo letr quote popozitive t krijuara nga vet ju.

  Lin-Manual Miranda botoi nj libr pr kt. Prmes quotes ai ndan ato q n thelb jan mesazhe t vogla optimiste t kndshme, q t bjn edhe pr t qeshur.

  6-Kalo koh n natyr

  Shkenca ka treguar vazhdimisht se kalimi i kohs n natyr ka efekte pozitive n shndetin ton mendor. Nj studim i vitit 2015 zbuloi se kalimi i kohs n natyr mund t rris ndjeshm mirqenien dhe gjendjen emocionale. Nuk keni nevoj t jetoni pran nj pylli pr t qen pran natys. Nj park ose ndonj mjedis i qet me gjelbrim ku nuk ka aq shum njerz prreth do t funksiononte mir.

  Merrni frym, relaksohuni dhe fokusoni tek tingujt, era e freskt dhe pamja. Prdorni t gjitha shqisat tuaja pr t krijuar nj vetdije t shtuar pr botn natyrore. Ky ushtrim rrit elasticitetin tuaj t prgjithshm pasi vepron si nj lloj restaurimi i energjis dhe rivendosjes s ekuilibrit.

  *Artikulli nga Wendy Suzuki neuroshkenctare dhe profesore e Shkencs dhe Psikologjis Neurale n Qendrn pr Shkencat Neurale n Universitetin e Nju Jorkut. Ajo sht gjithashtu autore e "“Good Anxiety: Harnessing the Power of the Most Misunderstood Emotion.” Prkthyer dhe prshtatur n shqip nga Tiranapost.al.


  https://tiranapost.al/shendeti/neuro...-te-pa-i503176
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-09-2021 m 18:01

 13. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: A shrohet depresioni dhe ankthi?

  * MENAXHIMI I ANKTHIT *


  GJITHKA Q DUHET T DINI

  6 gjra q nuk duhet tia thoni dikujt q vuan nga ankthi


  Gati 1 n 5 persona ka rregullim ankthi, kshtu q ka shum shanse q t njihni dik me ankth. Ekziston nj shans po aq i mir q t keni qen nj mbshtetje pr t dashurin ose kolegun tuaj dhe t keni ti keni thn ose br gjra q ata i kan perceptuar si jo t dobishme. Ktu jan disa gjra q nuk duhet tia thuash dikujt q vuan nga ankthi:

  1. Qetsohu!

  Ti thuash dikujt t qetsohet nuk ndihmon aspak. Nse personi q prjeton ankth do t kishte aftsin t qetsohej, ather nuk do t vuante nga ky rregullim. Pr dik me ankth, kjo fraz sht e bezdisshme. Provoni t thoni dika si: Un jam ktu pr ty, Un do t dgjoj ose Un do t qndroj me ty.

  2. Nuk sht ndonj problem i madh

  Shumica e njerzve me ankth e din se disa nga mendimet e tyre jan irracionale dhe jasht proporcionit me situatn n fjal. Ti thuash dikujt n mes t nj sulmi ankthi (ose paniku) se ajo gj pr t ciln ata shqetsohen nuk sht ndonj problem i madh sht shum e gabuar.

  3. Pse je kaq i/e shqetsuar?

  Kjo sht nj pyetje e pamundur pr tiu prgjigjur! Sigurisht, disa njerz her pas here mund t jen n gjendje t identifikojn burimin e shqetsimit t tyre n nj moment t caktuar, por shpesh, ankthi dhe sulmet e panikut godasin pa ndonj arsye t dukshme.

  4. Un e di se si ndihesh

  Nse nuk keni nj rregullim ankthi, nuk e keni iden se si sht t jesh i gjymtuar nga ankthi. Ndarja e prvojave tuaja me ankthin me dik q sht n mes t nj sulmi paniku nuk sht e dobishme.

  5. Gjithka sht n kokn tuaj

  N njfar niveli, njerzit q kan rregullime ankthi e din se shqetsimi sht gjithka n kokn e tyre. Por kjo nuk e bn ankthin ose frikn e tyre m pak reale. Shprehja e ksaj fraze hedh posht shqetsimet dhe ndikimin q ka ankthi n jetn e tyre. N vend t ksaj, prpiquni t ndihmoni individt me ankth t lidhen me botn fizike prreth tyre. Ndihmojini ata t gjejn nj vend t qet.

  6. Prpiqu ta kalosh

  Njerzit nuk zgjedhin t ken ankth. sht nj gjendje shndetsore, ashtu si diabeti, astma ose presioni i lart i gjakut. Ti thuash dikujt ta kaprcej sht e pandjeshme n rastin m t mir; n rastin m t keq, sinjalizon nj mosgatishmri pr t ndihmuar individin t prballet me nj gjendje kronike dhe shqetsimin n fjal. sht shum m e dobishme t tregoni mbshtetjen tuaj, edhe nse nuk e kuptoni vrtet gjendjen ose si ndihet.  Konica.al

  https://konica.al/2021/10/6-gjera-qe...an-nga-ankthi/

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Depresioni
  Nga Leila n forumin Pyetni psikologun
  Prgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 16:54
 2. Paniku dhe ankthi
  Nga Albo n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-11-2010, 08:04
 3. Depresioni dhe smundjet e zemrs
  Nga Gimi3 n forumin Pyetni psikologun
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2007, 08:56
 4. Ankthi i quajtur ateizm
  Nga intel inside n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 23:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •