Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  Ky Mara, thona,

  Ka zbuluar qe ka prejardhjen nga dylberet e turqise, dhe I ka hyp zemrimi.

  Prit kur ti bjere me koke ndonji shtylle rruges.

  Icik haloperidol, te qetson.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  *

  Stresi, ankthi, depresioni...te gjithe e kane nje emerues te perbashket: sistemin nervor.
  Sistemin nervor mund ta paramendojme sikur nje shtepi te pajisur me rryme (korrent) elektrike. Nese ne nje dhome nuk kemi korrent, nuk kemi drite, nuk punon televizori, kompjuteri, frigoriferi...Ngjashem eshte dhe me sistemin nervor te njeriut...
  Shumica e njerezve te sotem jane te perballur me mbijetesen, vrapojne per ta arritur kete, ate, te gjithat...kjo krijon stresin. Deshtimet e shpeshta krijojne frike, ankth...duke kaluar ne jete te pashprese - depresion.
  Sa me pak stres, aq me pak frike/ankth dhe, rrjedhimisht, me pak (ose fare) depresion.
  E thash thjeshte me fjale, por praktikisht edhe pakez me veshtire. Per sherimin e depresioneve lypset ndryshim i menyres se te jetuarit te deritashem deri ne 180 shkalle.

  *
  klipp&klar

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Norēa.li pėr postimin:

  maratonomak (05-11-2013)

 4. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  40
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  Ky Mara, thona,

  Ka zbuluar qe ka prejardhjen nga dylberet e turqise, dhe I ka hyp zemrimi.

  Prit kur ti bjere me koke ndonji shtylle rruges.

  Icik haloperidol, te qetson.
  sa qesharak qe behesh nonjehere ;

 5. #44
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  depresioni

  cfare eshte depresioni ?


  shperthim i papritur i nervave ?


  murmuritje
  gjume i trazuar
  humbje e kujteses ose veshtiresi per te kujtuar ngjarje
  fiksim dhe mendim te ngjarje te cilat te bejne te ndihesh fajtor
  e te tjera

  nese keto simptoma tregojne depresion , atere qenkam ne hall te madh
  jo mo jo se nerva kane te gjithe dhe kjo eshte gje e mire, por depresioni eshte tjeter embelsire. e para eshte e trasheguar... dhe ne familje rreziku i me shume se dy personave depres eshte shume i madh, pasi tani ilacet kushtojne dhe s'para i blejne dot edhe pse nuk lujane ndonje rol te madh. e dyta depreset zkonisht kane shume shume energji te brendshme dhe per t'i shkarkuar ecin shume apo vrapojne si puna e qenve qe duan te shkarkojne medoemos energji. e katerta duhet t'i shohesh shprehjen e fytyres pasi kane karakteristika te vecanta si sy shume te medhenj te rrumbullakosur dhe shume te levizshem te paperqendruar si dhe te tjera si keto. e pesta depreset duke mos patur nje personalitet te tyrin mundohen te genjejne, mashtrojne me shume se tre here ne dite (tre here eshte e lejueshme) dhe perpiqen te aktrojne e te hyjne ne personazhe te ndryshme gje qe tregon mungese karakteri si dhe nuk kane ndjenja. duan me patjeter te arrijne qellimin e tyre me cdo lloj mundesie dhe pa llogjikuar fare. sa per fiksime se pate ndonje s'do te thote se je depres. edhe kur do te ironizosh te tjeret eshte shenje tipike e depresionit se ndjen kenaqesine e te hedhurit dhe "kenaqesise shpirterore". depreset jane shume shume tipa te fshehur dhe perpiqen te tregohen gjithmone te ditur apo te bejne figure te mire para te gjitheve. pastaj lexo edhe nje cike ne ternet se besoj se ka shume informacion e mos prit te te gjykojme ne. sa per murmuritje te gjithe po flasin me vete nga hallet qe u kane rene.... dhe do te shtohen mjaft
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elian70 : 05-11-2013 mė 16:07 Arsyeja: korrigjime
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 6. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-11-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  jo mo jo se nerva kane te gjithe dhe kjo eshte gje e mire, por depresioni eshte tjeter embelsire. e para eshte e trasheguar... dhe ne familje rreziku i me shume se dy personave depres eshte shume i madh, pasi tani ilacet kushtojne dhe s'para i blejne dot edhe pse nuk lujane ndonje rol te madh. e dyta depreset zkonisht kane shume shume energji te brendshme dhe per t'i shkarkuar ecin shume apo vrapojne si puna e qenve qe duan te shkarkojne medoemos energji. e katerta duhet t'i shohesh shprehjen e fytyres pasi kane karakteristika te vecanta si sy shume te medhenj te rrumbullakosur dhe shume te levizshem te paperqendruar si dhe te tjera si keto. e pesta depreset duke mos patur nje personalitet te tyrin mundohen te genjejne, mashtrojne me shume se tre here ne dite (tre here eshte e lejueshme) dhe perpiqen te aktrojne e te hyjne ne personazhe te ndryshme gje qe tregon mungese karakteri si dhe nuk kane ndjenja. duan me patjeter te arrijne qellimin e tyre me cdo lloj mundesie dhe pa llogjikuar fare. sa per fiksime se pate ndonje s'do te thote se je depres. edhe kur do te ironizosh te tjeret eshte shenje tipike e depresionit se ndjen kenaqesine e te hedhurit dhe "kenaqesise shpirterore". depreset jane shume shume tipa te fshehur dhe perpiqen te tregohen gjithmone te ditur apo te bejne figure te mire para te gjitheve. pastaj lexo edhe nje cike ne ternet se besoj se ka shume informacion e mos prit te te gjykojme ne. sa per murmuritje te gjithe po flasin me vete nga hallet qe u kane rene.... dhe do te shtohen mjaft
  Me vjen gjynaf per injorancen qe gjendet ketu ne kete post. Ti ke rreshtuar 5 pika qe jane kompletesisht pa ndonje baze dhe te mbushura me ndjenje negative.

  1.Depresivet vrapojne. Pike se pari, sporti dihet qe ndikon per se miri ne gjendjen e njeriut (mendore dhe fizike). Vrapojne depresivet por dhe jo depresivet. Sigurisht ne tere boten njerezit qe jane jo stabel menderisht, qe vuajne nga depresioni apo ankthi, sugjerohen te kryejne aktivitete fizike ne menyre qe truri i tyre te marre dopamine dhe endorfinat natyrale qe sporti te jep.

  2.Depresivet kane sy te medhenj. Injoranca ketu del nga kupa. Depresioni prek cfaredolloj njeriu, me sy te medhenj te vegjel, kinez arab shqiptar etj. Nuk po komentoj me shume se me vjen gjynaf per energjine qe do harxhoja.

  3.Depresivet mundohen te genjejne. Edhe nje here ja ke futur pordhes. Ndoshta po ngaterron depresionin me ndonje semundje tjeter. Zakonisht njerezit depresiv vuajne nga perbrenda, ata nuk genjejne per tia hedhur te tjerve, ata genjejne apo mundohen te hiqen te lumtur sepse boten e shohin te zymte. Te tere njerezit genjejne sot per tia hedhur njeri tjetrit. Fatkeqesisht depresivet genjejne me pak (sipas hulumtimeve te mia). Biles depresivet jane dhe njerezit me te sinqerte sepse jane ne gjendje te pranojne qe dicka nuk shkon.

  4.Ironia eshte shenje e depresionit. Prap ja fute pordhes djalosh sepse ironi kane te tere. Si mund te ironizoje dikush qe nuk ka besim ne vetvete (karakteristike nje periudhe depresive)?

  Me pak llafe, te lutem mos shkruaj me ketu ne kete teme se po shperndan informacion jo te sakte. Ne vend te ndihmosh je duke gjykuar.

  Gjithe te mirat.

 7. #46
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  @mungabunga

  Si urdheron shoku komandant! V.F.L.P.

  p.s. sa e ul veten ne forum dhe merresh me llum e injorante si puna ime....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 8. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-11-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  @mungabunga

  Si urdheron shoku komandant! V.F.L.P.

  p.s. sa e ul veten ne forum dhe merresh me llum e injorante si puna ime....
  Se pari, me vjen keq qe e merr kaq personale dhe qe me ironizon se kam me ty, e kam me ato qe ke thene me siper.

  Dhe se dyti, nuk shkruajta ketu per te ulur veten time dhe as per ta ngritur.. dhe aq me pak per te te ulur apo ngritur ty.

  Shkruajta ketu per te ndihmuar me informacion te sakte personat qe vijne dhe kane nevoje per ndihme.

  edit: dhe te lutem ta leme me kaq per te mos dale nga tema e postimit nese ke nevoje per te me "sulmuar" (shif thonjzat ) me dergo mesazh privat me mire.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mungabunga : 24-11-2013 mė 01:58

 9. #48
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  Depresionit mundet me ardhe nga magjia( sihrin ) une vet kam qen me teper se 6 muaj depresinon.....

 10. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-09-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  I madh. Pergjigje e shkelqyer.
  Me inkurajon fakti qe "Njoh Disa persona qe kane thene dhe menduar qe kurre nuk do dalin nga ''depresioni'' por sot jane njerezit me te lumtur qe I njoh.""

  Best t

 11. #50
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: A shėrohet depresioni dhe ankthi?

  Ti nuk e di, jo nuk i njeh ne rrethin tend se kush vuan. Perqindja eshte e larte dhe prek pothuaj cdo njeri ne nje mase te caktuar. Ka plot qe jane depresive por nuk e dine qe jane.Ka qe e dine por refuzojne ta pranojne. Tabu.Pune shqiptaresh.Shoqeri e ndryshur,e kompleksuar qe ne spermatozoid.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Depresioni
  Nga Leila nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 16:54
 2. Paniku dhe ankthi
  Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-11-2010, 07:04
 3. Depresioni dhe sėmundjet e zemrės
  Nga Gimi3 nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2007, 07:56
 4. Ankthi i quajtur ateizėm
  Nga intel inside nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 22:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •