Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 54
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,993
  Faleminderit
  33
  36 falenderime n 29 postime

  Shkruaj nj fjal t bukur pr fmijn e diaspors

  Shkrimin tim po e filloj me dy aforizma qe i kam dgjuar ktu n Danimark:
  1. Nj shtet q investon rinin do t t thot ka investuar pr t ardhmen e vet.
  2. Nj shtet q ka nj shkoll t fort pretendon t bhet nj shtet i fort.
  T investojm pra pr ardhmrin ton dhe t bjm nj shtet t fort.

  Ta dashur bashkatdhetar nuk do t ju lodh me leksione nga pedagogjia, por po filloj me nj fakt shum t dhembshm. Fmijt tan jan n gjendje t mjerueshme pothuajse kudo npr ngulimet shqiptare. Atyre u mungojn edhe gjerat m elementare – kombtare.

  Duke par se qeverit tona h pr h nuk jan t zonjat t na ndihmojn, mendova t gjej nj mnyr pr t’u ardhur disi n ndihm ktyre fmijve.

  Sipas nj statistike del se n kt Forum jan t regjistruar mbi 40.000 antar. Pse ather ne prindrit mos t sjellim dicka t bukur pr kta fmij. Mjafton t aktivizohen 300- 400 veta dhe kjo kriz do t zbutej. Fmijt tan n ngulimet shqiptare npr bot qndrojn keq edhe me shkrim-lexim, por edhe me shqiptim, prandaj ju n kt forum mund t sillni:

  -copa leximi nga libra leximi apo fragmente t zgjedhura nga vapra t ndryshme
  -vjersha nga libra leximi a nga prmbledhje t ndryshme me vjersha
  - tregime t ndryshme artistike e popullore
  - t dhna nga gjeografia e historia shqiptare
  - “klipe” poezish, tregimesh e prrallash t recituara nga artist t ndryshm ( kjo pr ta prvetsuar drejshqiptimin )

  Besoj kjo do t ishte nj ndhmes e madhe pr ne n diaspor.

  Me respekt, miku juaj,
  Adem Gashi, Danimark

  P.S. Un n fillim nuk kam br nj prezantim pr veten. Para pak ditsh nj miku im ma trhoqi vrejtjen pr kt, andaj shkurtimisht po bj nj autobiografi. Jam i lindur n fshatin Trstenik t Drenasit ( Gllogovcit) – Drenic. Kam qen msues i gjuhs dhe letrsis shqiptare n kto fshatra: Sankovc, Poklek – Vasilev, Drenas e n ikatov t Vjetr. M 1999 n Stankovec t Maqedonis kam qen msimdhns dhe drejtor n Kampin e Refugjatve , poashtu pr tri vite me radh kam qen drejtor pr msimin n gjuhn shqipe n Qendrn e Refugjatve n Randers t Danimarks, pa hequr dor nga msimdhnia. Tani jam redaktor i shkrimeve n nj radio shqiptare ktu n Danimark www.radioprojekt.dk. M preokupojn temat pr t rinjt.
  Un kam br disa postime n kt Forum. Jam shum i knaqur me ju. Kam zn shum miq t rinj.
  Shpresoj t kalojm mir edhe n t ardhmen.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shkruaj nj fjal t bukur pr fmijn e diaspors
  Hajt se po jua shkruaj nja dy-tri fjale femijeve te diaspores:

  O fmi te diaspores folni vetem shqip ne shtepite apo banesat e juaja dhe mos lejoni te ju asimiloj dikush, nese ai njeri qe mundohet te ju asimiloj eshte prindi juaj, atehere kundershtojeni me kembngulje dhe vendosmeri, se edhe pse eshte prindi juaj, ne kete aspekt e keni te drejten nga Zoti te mos e ndegjoni at prind.

  Tung
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zu_s : 05-01-2009 m 21:41

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,993
  Faleminderit
  33
  36 falenderime n 29 postime

  Ksulkuqja

  N nj fshat gazmor t vendosur buz nj pylli, jetonte nj voglushe e hirshme me nnn e vet. Ishte shum e bukur. Kishte nj fytyr t trndafilt porsi nj moll, sy t kaltr si qielli i pranvers dhe flok kaurrela e t verdh si gruri i pjekur.

  Prtej pyllit banonte gjyshja e saj, nj plak simpatike, q e donte shum t mbesn, s cils, kur mbushi shtat vje, i kishte dhuruar nj mantel fort t bukur me nj kapu t kuq. Sa her q dilte nga shtpia, voglushes i plqente ta vishte at, prandaj gjith banort e fshatit ia ngjitn emrin Ksulkuqja. Sapo mbaronte punt e shtpis, vajza vraponte n pyll, ku jetonin kafsh t vockla, me t cilat kishte miqsi. do mngjes hert ajo i merrte me radh pr t par nse kishin ushqim t mjaftueshm, nse putra e ketrushit ishte shruar dhe nse lepurusht kishin pushuar s bezdisuri iriqin plak.

  N nj mngjez pranvere, nj lepurush i bardh arriti duke gulquar te shtpiza e Ksulkuqes dhe i tha:
  - M drgoi gjyshja e jote. Ka zn krevatin, ka koll dhe i jan mbaruar ushqimet. Duhet t nxitosh pr tek ajo!

  Nna prgatiti me kujdes nj sjport t vogl plot me gjra t mira, nt ciln vuri edhe nj shurup pr kolln. Kurse voglushja veshi mantelin e saj me kapu t kuq.
  - T lutem, - i tha nna, - oja t gjitha kto gjyshes dhe mos u ndalo rrugs sepse nuk do t dshiroja q t takohesh me njerz t kqinj.

  Voglushja u vu pr rrug e shoqruar nga miku i saj i vogl.
  Kaluan pak aste dhe ajo nuk ishte m e vetm. Nj drenush i vogl doli shpejt nga pylli dhe eci prkrah saj. Edhe ketrushi nuk deshi t mbetej pas, ai doli nga strofka dhe filloi ta ndiqte me krcime t vogla. Shoqrin e voglushes e plotsuan edhe zogjt, q njri pas tjetrit uleshin mbi shportn e Ksulkuqes, duke ukitur ndonj thrrim nga mblsira, q nna kishte br pr gjyshen.

  Pas nj ore rrug Ksulkuqja u tha;
  - Tani kthehuni npr shtpit tuaja pa br naze, sepse nnat mund t jen shqetsuar.

  Prisheqefas e disi buzvarur kafsht e vogla morn rrugn e kthimit por m par e kshilluan;
  - Ke kujdes Ksulkuqe, sepse ujku i keq andej nga mbrmja del npr pyll dhe, po takoi fmij, i han prnjher. Ec shpejt e mos u ndalo!
  - Mos keni merak!...Do t kem kujdes! - tha vajza dhe vazhdoi t ecte vetm e me hap t shpejt.

  Por n pyll kishte shum luleshtrydhe t vogla e t kuqe me arom t mir dhe Ksulkuqja mendoi: "Luleshtrydhet e plqejn edhe gjyshes! tani do t mbledh ca shpejt e shpejt e di t'ia oj...kam pr t humbur vetm gjusm minute." Por, luleshtrydhe n kt an e kput nj n ann tjetr, kaloi koh dhe voglushja s'po kujtohej.

  Papritur dgjoi nj krkllim t leht q vinte nga nj grumbull shkurresh. Ngriti kokn, shikoi andej dhe pa dy sy t mdhenj.
  Ksulkuqja u rrnqeth dhe filloi t dridhej edhe m shum kur e kuptoi se ata sy t kqinj ishin syt e ujkut!

  Ujku doli nga vendi ku ishte fshehur dhe, duke u prpjekur ta hollonte e ta mblsonte zrin, i tha;
  - Ku po shkon n kt or, voglushe e bukur?
  - Po shkoj te gjyshja ime e smur pr t'i uar mjalt, nj mblsir dhe gjith ato luleshtrydhe. - u prgjigj Ksulkuqja.
  - E ku banon gjyshja jote? - pyeti prap ujku.
  - Prtej pyellit. - tha vajza e padjallzuar.

  Ujku dinak i uroi shrim t shpejt pr gjyshen dhe, pasi e prshndeti Ksulkuqen, me katr krcime t shpejta u zhduk npr gjethnajn e pyellit. E habitur voglushja morri rrugn prsri, ndrkoh q ujku, duke vrapuar si era, kishte arritur n afrsi t shtpis s gjyshes.

  Q t mund t hynte mbrenda pa e njohur kush, ujku mblodhi nj tuf t madhe lulesh dhe u fsheh pas tyre, me shpresn se do t dukej si Ksulkuqja dhe se do t bnte mos q gjyshja ta kuptonte sa m von t ish e mundur se kishte prball saj ujkun. Iu afrua shtpis me hapa hajduti dhe trokiti tri her n port.
  - Kush sht? - pyeti nga mbrenda nj z i holl.
  Ujku plak u prpoq t'i prgjigjej me nj z si fmij:
  - Jam Ksulkuqja. Kam ardhur t t sjell ca ushqim dhe ilaet.
  - Trhiqe spangon e shulit dhe dera do t hapet. - u prgjigj gjyshja.
  Ujku i prap kt priste dhe hyri.
  - Afrohu, voglushe! Hajde e m jep nj t puthur! - tha gjyshja, e cila nuk e dinte rrezikun q po i kanosej.
  Ujku nuk priti ta lusnin m. Ai bri nj goxha krcim dhe e kullufiti menjher gjyshen e shkret.

  Pasi e kishte shijuar mir e mir ate q hngri, filloi t rrmonte n dollap. Gjeti nj kmish nate dhe nj shkufe e u sajua me to. Pastaj u shikua me kujdes n pasqyr pr t'u bindur se midis tij dhe gjyshes nuk kishte asnj ndryshim. U afrua te porta, e mbylli duke i dhn nj t shtyr me putr, pastaj shkoi e u shtri n krevatin e gjyshes, duke pritur Ksulkuqen, q nuk vonoi t vinte.

  Pas pak minutash, n port u dgjuan tri trokitje t lehta.
  - Kush sht? - pyeti ujku, duke u prpjekur t shkrbente zrin e gjyshes.
  - Jam un, Ksulkuqja, gjyshe! - tha vajza.
  Ujku u mbulua mir me batanije, priti ca, pastaj brtiti:
  - Trhiqe shulin dhe porta do t hapet!
  Ksulkuqja trhoqi shulin dhe porta u hap. Vuri shportn mbi tavolin e iu afrua ghyshes.
  - Si ndjehesh, gjyshe? - e pyeti.
  Ndrkoh, ujku filloi t bnte ca lvizje t ngathta, duke zbuluar pa dashur putrat e tij.

  Ujku, q m n fund ishte i ngopur, ra prsri n krevat i knaqur dhe fjeti. Kishte humbur n nj gjum kaq t thell sa q, kur grrhiste, tundej e gjith shtpia sikur po binte trmet. N kt koh kaloi atypari me pushkn kraheqaf gjuetari Ubaldo, nj i njohur i ghyshes. Kur dgjoi kt zhurm, u afrua me vrap te shtpia dhe mendoi: "'far mund t'i ket ndodhur plaks s mir? "

  'sht e vrteta, Ubaldoja nuk ishte ndonj gjahtar i guximshm dhe gjat jets kishte vrar vetm ca miza mbi hundn e vet.

  N vend q t hynte nga dera, babaxhani shikoi me kujdes nga nj dritare gjysm e mbyllur, q binte n dhomn e gjyshes. N krevatin e saj pa ujkun t shtrir qetsisht, q po flinte pr shtat pal qejfe.

  Ather Ubaldoja mbushi armn, e futi tytn e saj te dritarja dhe mori astin e fundit. Papritur, ai goditi shkarazi stomakun e ujkut, q plasi si nj tullumbace.
  N kt pshtjellim, Ubaldoja u turr me vrap n shtpi. Para syve t tij u shfaqen Ksulkuqja dhe gjyshja shndosh e mir pran lkurs s ujkut, q tashm kishte ngelur top n vend.

  Ato t ngratat e falnderuan me gjith zemr Ubaldon, duke e puthur e prqafuar disa her. Gjuetarit t ndrojtur i vinte turp nga kjo dashuri e mashe q po tregonin pr t, por ama kuptohej se i plqente q, krejt papritur, po e vshtronin si hero.

  N pyll, kur e morren vesh q Ksulkuqja dhe gjyshja e saj kishin shptuar, ndrsa ujku i egr nuk do t mund t'i bnte m dm askujt, t gjith u gzuan pa mas. Edhe nna e fali Ksulkuqen. Kjo premtoi se, n t ardhmen, do t tregohej m e mnur dhe nuk do t ndalej m pr t biseduar n rrug me t panjohur, sepse ujq ka gjithandej dhe sepse m t rrezikshmit jan ata q shtiren sikur jan t mir e t sjellshm.

  P.S. Kt prrall e kam marr nga interneti q n vitin 2001, pr nxnsit shqipatr pr msimin n gjuhn shqipe ktu n Danimark. Krkoj t falur nga redaktort e faqes q nuk po m kjujtohet burimi nga e kam marr kt prrall pr fmij. E rndsishme sht se as aso kohe dhe as tash nuk kam asnj prfitim material.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mesoni Gjuhen E Gjuheve Shqipen Ton Te Bukur .
  Mesoni E Studioni Sa Me Shume Historin E Kombit Ton.
  Duajeni Shqiperin Me Shume Se Gjithcka Ne Bote.
  Dhe Feja Juaj Te Jete Gjithmon Feja E Shqiptarit Eshte Shqiptaria .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,993
  Faleminderit
  33
  36 falenderime n 29 postime

  Dy hajnat - prrall e vjershruar

  Dy hajnat

  Tokshi e Bokshi
  Dy burra tri
  Kalojshin jetn
  Tue ba mrapshti.

  Ishin prtaca
  spunojshin gja
  ǒiu vinte ndor
  slejshin pa ba.

  Iu kish dal fama
  Pr shum hajni
  kishin ba vjedhje
  Nnja treqind shtpi.

  Tatar Bishtleshti
  Pret lop njiher
  Dhe e var mishin
  Mbi zjarr me e ter.

  Tnesrit ai hert
  Tue u nis n pun
  Para se t dali
  Porositi gruen:

  ,,Kushdo q t vij
  si mysafir,
  Porosin time
  Mbaje mend mir.

  Ke pr ti dhan
  N got uj me pi
  E jo me knat
  As me buri.

  Se kur tmerr knatn
  on kryet hava
  Dhe na e shef mishin
  Q e kemi var ntra.

  Kur qe kah dreka
  Dy vet po vijn
  Tatar Bishtleshtit
  Ia gjetn shpin

  Njani prej tyne
  U quente Toksh
  Shokun ia njohim
  Me emnin Boksh.

  Kur kta hyn mbrenda
  Prshndetn gruen
  Dhe pa vonue
  Pak uj krkuen.
  12. U habit grueja
  Me knat iu dha
  Masi piu Tokshi
  Bokshit i tha:

  ,,Si asht havaja,
  A po din gja?
  Iu prgjegj Bokshi:
  ,,Fort qenka vr⒒

  ,,Ani, tha Tokshi
  Se kthjellet natn
  Dhe vazhduen rrugn
  Mbasi e kthyen knatn.

  Tatar Bishtleshtit
  kur kthehet nshpi
  I kallxon grueja
  Sesi kan pi.

  ,,Dy vet tpanjohtun
  Dy burra thuej,
  Pr harres tsajn,
  Me knat pak uj.

  ,,Mir, tha Tatari,
  Po a than gj?
  ,,Njani tha, qielli
  Fort qenka vr⒒.

  Tjetri ia priti
  ,,Ka me u kthjell natn
  .Mandej shpejt dueln
  Mbasi e lan knatn.

  ,,He moj ti grue
  Moj e pamend!
  ou ta mblojm mishin
  Nnji tjetr vend.

  ,,Sguxojm ta lajm na
  Aty tash var뒒.
  Dhe shpejt e muern
  Dhe e shtin nhambar.

  Kur dikur natn
  Askush pa ndi
  Tokshi e Bokshi
  Iu futn nshpi.

  As qeni i rojs
  Si ndjeu noborr
  As si ndin mbrenda
  Mac as maorr.

  Tatar Bishtleshtit
  I shkojn te kryet
  Q nnji gjum trand ai
  Kishte mbyll syt.

  Tokshi si grue
  Fillon me thirr
  ,,Ku e lam mishin
  ,A e mshefm mir?

  ,,Flej mori grue
  Mos kij merak
  Nhambar e mbyllm
  Na me kapak.

  Prgjegj Bishtleshti
  Ashtu nkllapi
  Dhe vazhdon gjumin
  Me plot qetsi.

  Dikur Bishtleshtit
  Gjumi i del vet
  Dhe i thot grues
  ,,Pr mish pse vet?

  ,,Paske pa andrr,
  Se stveta gj⒒
  Ather Bishtleshti
  Pa ka asht b.

  Hapi hambarin
  Por e gjet that
  Dhe shpejt mbas hajnave
  U nis at nat.

  Ara, livadhe
  Fusha t gjana
  Me nji drit tzbeht
  I ndrionte hana.

  Buz nji livadhi
  Pa tue vrapue
  Tokshin e Bokshin
  Me thes ngarkue.

  Trimnisht Tatari
  Tash iu vu mbrapa
  Tue iu afrue
  Me t mdhej hapa.

  Pr fat tBishtleshtit
  Tokshi u ndal
  Me e lidh opingn
  Mbi nnji cung nmal.

  Tatar Bishtleshti
  Rrugn trupoi
  Edhe prej Bokshit
  Thesin krkoi:

  ,,I rand asht thesi
  Ma ep tash mue
  Ti e ke rendin
  Pak me pushue.

  Pa prites Bokshi
  Thesin ia lshoi
  Me thes nkrah malit
  Tatari shkoi.

  Kur mbrrin Tokshi
  Shokun e vet,,
  Ku e ke thesin?
  Habitshm e vet.

  ,,Ku e kam thesin!?
  A e more ti?
  ,,Jo un se mora
  As ku asht nuk di!

  Tatar Bishtleshti,
  ndrmend u ra
  ,,Ai thesin neve
  Marr na ka pra.

  Edhe dy hajnat
  U kthyen prsri
  Tatar Bishtleshtit
  Iu futn nshpi.

  Iu afrue Bokshi
  Grues n gjum
  ,,Hej grue, grue,
  Mishin ku e mbluem?

  ,,Flej, or ti njeri
  Prgjegj nkllapi
  ,,Nn shtrat na mishin
  E kena shti.

  Pak ma von
  Gjumi i del vet
  ,,Pse mthirre o njeri
  Burrin e vet.

  ,,Jo, un nuk tthirra
  As kurgja sdi
  Por prap ne hajnat
  Na kan hy nshtpi.

  Tatar Bishtleshti
  E rroku nji h
  Tokshit e Bokshit
  Mbrapa iu vu.

  Ai i sheh hajnat
  Nnji ledin t gjan
  Tue mbajt nkrah thesin
  Ikshin pr han.

  Shpejt, si vetima
  Trup para u del
  Kall nji zjarr tmadh ai
  Nn lis n zabel.

  Krejt lakuriq ai
  Xhvishet aty
  Brtet dhe qeshet
  Rreth flaks tue kcy.

  Me thngjill bhet
  Si fut i zi
  Dhe andrr ethet
  Kshtu me ti shti.

  Nji h si helli
  Ai e kishte kap
  Piqte bretkoca
  Breshka e orap.

  Tokshi e Bokshi
  Kur e hetuen
  Tdy gjujt nga frika
  Gati i lshuen.

  Me nji un tmadhe
  Me helli nkrah
  Tatar Bishtleshti
  I msyen ata.

  Tokshi e Bokshi
  Lshuen thesin ntok
  Dhe muern ikn
  Q tshptojn me kok.

  Dhe ndrsa hajnat
  Nji gardh kaluen
  Hajnit e veta
  Shtrenjt i paguen.

  Sepse Tatari
  Aty i mbrrin
  Me h ua nxori
  Nga tri dredh nshpin.

  Prej asaj nate
  Hajnave t vjetr
  Siu ra ndrmend
  T vjedhin tjetr.

  Mark Krasniqi
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,993
  Faleminderit
  33
  36 falenderime n 29 postime

  Nuk mjafton nse vetm un shkruaj, prandaj bashkangjituni

  I nderuari, z. salihaj
  Ja pra tufza e tems q kam hapur n kt forum:

  Shkruaj nj fjal t bukur pr fmijn e diaspors

  http://www.forumishqiptar.com/search...3&pp=30&page=3

  T them t drejtn, si tem e hapur sht nj nga temat m t lexuara. Sepse un lexueshmrin e mat duke klikuar numrin e klikimeve me numrin e postimeve, kshtu, deri para dy tri ditsh kishte lexueshmrin 60, por kur shtova edhe nj shkrim, kjo e zvogloi n 30.

  Kjo edhe m jep zemr se njerzit jan t ineteresuar pr fmijt e tyre, por e keqja sht se nuk bashkpunojn. Ky fat, fatkeqsisht m ka ndjekur shpesh n jet - m sht dashur t prballem me gjra q edhe m kan lodhur.


  Vetm t bashkuar jemi m t fort dhe bjm pun t mdha!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Tre faktor t sistemit nervor...

  Para se me filluar shkrimet e mia n kt tem, si hyrje do filloi me tre organele, apo tri aparatura t sistemit nervor q jan kye pr jetn e njeriut qysh se nga ngjizja e deri n vdekjen klinike dhe at natyrore. “organelet”, apo faktort q do i ceku jan:
  - Neuroni, ose njsia themelore dhe funksionale e sistemit nervor, q shtrihet n tr organizmin e njeriut.
  - Qendrat nervore n koren e trurit dhe, numri i t cilave deri me tani ka arrit deri n 33, ende nuk jan hulumtuar n trsi qendrat tjera.
  - Nyejt nervore q shtrihen n pjest e ndryshme t organizmit t njrit, pasi q ktu bhet fjal pr njeriun.
  Neuroni ka pr obligim t pranoi t gjitha ngacmimet q njeriu i prjeton gjat jets s vet si jan:
  - Ngacmimet fizike( t pickuarit t therurit, ndrydhjet, trusje etj.),
  - Ngacmimet optike (do shikim me sy kur syt jan t hapur). N kt rast njeriu shpenzo 25% energji, dmth e energjis trupore e shpenzon syri. Krahaso ngarkesn e nj shkrimi n word, me ngarkesn e nj fotoje.
  - Ngacmimet tonike (t zrit) do gj q prodhon z,
  - Ngacmimet kimike: njelmt, thart, mbl etj,
  - Ngacmimet termike: zjarri, dielli, acaret etj.
  Qendra nervore ka pr obligim t analizoi dhe elaborojn do ngacmim q ja sjell neuroni, andaj bie vendim se si t veproi njeriu nga kto ngacmime. Nse prek dora n zjarr t largoi dorn, nse sht ftoht t vishet trash, nse sht muzik e kndshme t dgjoi, nse sht drek e shijshme ta ngrn etj.
  Nyja nervore ka pr obligim t prodhoi antitrupa (polici dhe ushtri) pr ta mbrojt trupin nga kanosja e rrezikut: smundjes, ngacmimeve t ndryshme psikike e fizike etj.
  T gjitha kto i shkrova, q n vijim kur bhet fjal pr ndonj tregim apo veprim se si duhet t veprojm ndaj fmijs, pasi q ktu bhet fjal pr fmijt e diaspors, por edhe pr prind e gjetiu pse jo, do thirrm n kt mekanizm njerzor q e “pedat” njeriun gjat tr jets s vet.
  Shembull: prindi fmijs: “dil jasht t ngrnt dreqi!” Ky sugjestion regjistrohet dhe ndikon n psikiken e fmijs. Ather kujt ja destinuat fmijn e juaj (kujdes!)? Andaj kjo regjistrohet n sistemin nervor t fmijs si shkrimi im n kt faqe t formit!
  Ndryshuar pr her t fundit nga salihaj : 11-02-2009 m 09:39

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Sinapsi

  do transmetim (pranim i ngacmimeve optike, tonike, fizike apo kimike) nga neuroni n neuronin tjetr pr t arritur n qendrn nervore dhe pr tu kthye urdhresa nga qendra nervore pr t vepruar organi apo organizmi i njeriut bhet prmes mikroorganels (mikromekanizmit) t quajtur Sinapsi. Prmes sinapi kalonin transmetimet si jan optike (luan rrolin e transmetimit t kamers). Transmetimin e zrit luan rrolin e mikrofonit. Transmetimin e gjurms, hijes luan rrolin e rrezeve infra t kuqe (infrarot). Transmetimin fizik luan rrolin e dinamometrit. Transmetimin kimik luan rrolin e organeve pr shije, ose mekanizmave n laboratorin e kimis. do qenie e gjall q posedon sistem nervor posedon Sinapsin. Ky dhe mekanizmat q i kam cek m par jan mjete kye t infrastrukturs s qenies njerzore, q thoshin moti populli i jon (as miz nuk mundet me kaluar npr oborr pa e hetuar qeni im). Andaj, prsris: KUJDES!, KUJDES!, KUJDES! Pr t edukuar fmij pr qefin e nj prindi t dinjitetshm, ende nuk sht lind nj bir nne mbi kt siprfaqe toksore

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Kujdesi

  Si faktor i par pr edukimin e fmijs numrohet: prindi, edukatori, msuesi, rrethi shoqror, ambienti ku jeton dhe vepron. Kujdesi vlen vetm pr prind, edukator, msues apo pedagog. Ambientin nuk mund ta zgjedhin t cekurit dhe shoqrin nuk mund t ja imponim fmijs, por me shembuj qe do bjm fjal n vijim mund t orientojm fmijn pr t zgjedh shoqrin. Kujdesi prqendrohet n kta faktor: Mos t mendon askush se fmijn mund t edukoi: prindi, msuesi, pedagogu apo edukatori pa qen vet i edukuar, pa pasur tiparet transparente t edukatorit. Se fmija, po askush nuk din far gjendet n brendin e edukatorit. Fmija dhe do kush e merr at q e ofron pr t kap, pr t pa dhe pr t dgjuar. Kot sht q un t msoi nj fmij pr informatik kur un nuk e njoh informatikn, sado q un jam teorik kot sht. Fmija edhe do kush don me pasur sukses n veprimtari praktike. Si muaj t msoi fmijn pr mekanik, kur vet nuk jam i prgatitur pr at lami, sado q jam me teori i prkryer, kur vet flas pr nj mekanizm prmes fjalve dhe fotove, e kur afrohem te makina nuk dij me gjetur at mekanizm. Me nj fjal t edukosh duhet t jesh mjeshtr i bindjes dhe transparent e jo fare teorik. Kjo dukuri e ka prcjell tr kohen intelektualt shqiptar n Kosov, si ata n ekonomi, administrat e gjetiu. Gjithmon, aktet zyrtare na kan ardhur paket nga institutet serbe Beogradi, apo kroate nga Zagrebi, ne n Kosov kurr nuk ja kemi prkushtuar prpilimit t nj plani apo programi q kan qen serioz pr intelektualin ton shqiptar n Kosov. Kryesisht kemi qen prkthyes, transmetues, imitues e kurr autor. Ne kemi qen artist t mir si Bekim Fehmiu kur e loz rolin e Odiseut, por kur nuk kem qen vet odise. Flas pr fushn intelektuale. Edhe pse kemi autor t formimeve t shteteve t huaja, edhe pse kemi pasur autor t godinave n vende t huaja edhe vepra madhshtore n vende t huaj, por n vendin ton kurrsesi. N kt kontest ne kemi luajt rolin e qyqes, duke br vez n strofujt e shpezve tjera, sepse n strofullin ton nuk na kan lejuar armiqt fqinjsor q na kan rrethuar si arena qe rrethon gladiatorin me bisha t egra. Obligimi m i denj patriotik pr prindin shqiptar sht t sakrifikojm do gj pr ti gjetur mekanizmat adekuat dhe teknik pr edukimin e fmijs ton si n diaspor ashtu edhe n vendlindjen e vet. do gj q punohet jasht mekanizmave psikologjik q kam cekur m par, sht artificiale dhe e pa qndrueshme. do gj mund t gnjejm, por ligjet natyrore jan t pa mshiruar pr gnjeshtart dhe tradhtart, ndrsa pr besnikt dhe t vrtett ligjet natyrore mundsonin shprblime q as truri i njeriut nuk mund ti besoi. N fund t ksaj uverture, do gj q sht e mir simbolizohet me engjll apo meleqe, ndrsa do gj e keqe simbolizohet me dreq apo idhull. Andaj, ktu n start duhet prcaktuar pr engjll pr t vazhduar rrugn pr ndihmn e fmijs s diaspors Zotri i nderuar AdemGashi. Prshndes
  Tani qllimi yn sht pr t vijuar me mjete dhe metoda m praktike dhe konkrete t ndihmojm edukatn e fmijs n diaspor dhe gjetiu. Besoi q do person qellim mir, q ja don t mirn veti dhe kombit t vet, do kontribuoi me dijen dhe provoje q posedon n kt drejtim, andaj mos ngurroni!
  ----------------------------------------------------
  Koha ndihmon puntort, shkel prtacet!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Folni Gjuhen e gjyshve Ton Te Bukur .
  Mesoni E Studioni Sa Me Shume Historin E Kombit Ton.
  Duajeni Shqiperin Me Shume Se Gjithcka Ne Bote.
  Vetm t bashkuar jemi m t fort dhe bjm pun t mdha!
  Mos ju frigo feve dhe dialekteve ato jan tonat
  krenohu me kulturen qe ke dhe qe ke kriju ne diaspor.
  puno per me dit e jo veq me ngran
  mos puno me ndertu mure dhe pullaze por per te ndertu dije.
  mos i ve havale dijes as avlijes.
  sa gjuh din aq njerz vlen.
  Shqipja asht baza tjerat jan kate...
  Koha ndihmon puntort, shkel prtacet!
  Hmmmm nuk mendoj se asht e sakt….parja shkel njerzit, por jo trimat.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Rrofsh!

  Citim Postuar m par nga Dorontina Lexo Postimin
  Folni Gjuhen e gjyshve Ton Te Bukur .
  Mesoni E Studioni Sa Me Shume Historin E Kombit Ton.
  Duajeni Shqiperin Me Shume Se Gjithcka Ne Bote.
  Vetm t bashkuar jemi m t fort dhe bjm pun t mdha!
  Mos ju frigo feve dhe dialekteve ato jan tonat
  krenohu me kulturen qe ke dhe qe ke kriju ne diaspor.
  puno per me dit e jo veq me ngran
  mos puno me ndertu mure dhe pullaze por per te ndertu dije.
  mos i ve havale dijes as avlijes.
  sa gjuh din aq njerz vlen.
  Shqipja asht baza tjerat jan kate...

  Koha ndihmon puntort, shkel prtacet!
  Hmmmm nuk mendoj se asht e sakt….parja shkel njerzit, por jo trimat.
  Ju lumt e madhja Dorntina! Ashtu sht si keni cek n kt shkrim. Ama un jam ithtar dhe duke punuar me vite t gjendet mnyra, apo, mekanizmi se si m i edukuar fmijt tan pr t arrit at q shkruani Ju. N kt rast pasojn shembuj konkret me tregime t vrteta dhe joshse pr rinin e sidomos pr adoleshentt. Przemrsisht Ju prshndes.
  Sa i prket pjess s dyt: sht br fjal pr puntor dhe prtac, e jo pr trima. “pushka e trimit e dora e gjymertit nuk ndalt kurr” ndrsa paraja shkel qyqaret si: Al Kapone e Sllobodan Millosheviqin q kan menduar t shkelin n gjakun e popullit, pr pasuri dhe vetknaqsi!
  Ndryshuar pr her t fundit nga salihaj : 12-02-2009 m 04:29

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Do ja filloi me ninulla

  Ninulla sht tradita fundamentale e sugjeruese q ja sugjeronin nnat fmijve t vet.
  N at koh:
  - “nina nana n djep t drunit, ti mu bfsh plak i katundit”
  - “nina nana more bir, flij se gjumi t bn mir”
  - “nina nna biri im ti mu bafsh ma i miri trim”
  - “nina nana flutur, flutur, ti mu bfsh qik m e bukur”
  Un mess edhe nipit tim:
  - “gjyshi e thrret pllumbin, m’ja sjell Erzs gjumin”
  - “Pllumb, pllumb, pllumb, sjelli Erzsh gjum”
  - “gjyshi e thrret pllumbin, m’ja sjell Malit gjumin”
  - “pllumb, pllumb, pllumb, sjelli Malit* gjum”
  - “Gjumi do ju rrit, bots mi jap drit”
  - “gjumi ju forcon, prindit e juaj i gzon”
  - “flini, flini loka ime, nga ju presim, vetm gzime”
  - “presim gzime e hare, jet t gjat bashk me ne”
  - “me ty gzohet bjeshk e det, ti mu bfsh ma i miri mbret”
  - “ti mu bfsh dijetar, krejt vatanin me kthye mbar”
  - “Erza ime flije tu qesh, n kt vend u bfsh mbretresh”
  - “m e bukura n kt an, me dasht prind e vatan”
  Sugjestioni hipnotik sht faktori m i fort pr: shndet, arritjen e qllimeve pr t mira, po ashtu edhe t kundrta. Me strvitje permanente sugjestive krijohen njerz t mdhenj n Bot.
  Ather far mendoni kur tr nj vit, apo dy vite i sugjeroni fmijs gjra t mira, apo t kundrta?
  Ktu ja fillova nga djepi. Uroi q t i plotsohet dshira gjth andej q krkon t mirn dhe q i shrben t mirs.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Zu_s Lexo Postimin
  Hajt se po jua shkruaj nja dy-tri fjale femijeve te diaspores:
  O fmi te diaspores folni vetem shqip ne shtepite apo banesat e juaja dhe mos lejoni te ju asimiloj dikush, nese ai njeri qe mundohet te ju asimiloj eshte prindi juaj, atehere kundershtojeni me kembngulje dhe vendosmeri, se edhe pse eshte prindi juaj, ne kete aspekt e keni te drejten nga Zoti te mos e ndegjoni at prind.

  Tung
  Ju lumt pr kt sugjerim. Sepse behuni t bindur, se fmija m shum dgjon fjalt e nj mikut se t nj prindi. Prindi sht i prditshm, n nj mnyr kalon n monotoni, ndrsa miku m i rrall, miku zgjidhet, prindin ja cakton Zoti. Prindi duhet t bhet shok e prtej shoku me fmij pr t dgjuar dhe respektuar fmija. Prindi duhet t bj investim t madh t fmija, ndrsa miku, msuesi, pedagogu, me nj investim m t vogl kshillues arrin efekte t mdha.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Tri vite sugjerim

  Pas nj viti q ju jan sugjeruar gjrat m t mira prmes ninullave n djep (djep i thjesht shqiptar) jo kto mjete t sofistikuara dhe bashkkohore, n t cilat kurr nuk mundet fmij t rehatohet, e sidomos fmija i kombit shqiptar. Nuk ka dilem q fmija t e pranoi n trsi kt sugjerim se n trupin dhe qenien e vet e ka gjenin q ja pranon kt lloj sugjerimi.
  Tani n vitin e par, fmija fillon t mundohet me ec por edhe me fol ndonj fjal q nuk kuptohet. far ndodh? Nna q sht gjithnj me fmijn e vet, patjetr duhet folur sa m shum dhe duhet loz m te. Sa m shum komunikim, dhe afrsi me fmij, fmija m hert fillon me ec dhe me folur. Andaj duhet theksuar prsri, se kjo sht kye pr t edukuar fmijn n frymn kombtare (PREZENCA PRMANENTE E NNS, POR EDHE E BABAS, ME FMIJN E VET DUKE PRDOR VETM GJUHN SHQIPE) gjat vitit t par, dyt dhe tret. Sepse fmija 75 % t inteligjencs e fiton gjat tre viteve t para. do fmij q rritet jasht gjirit t prindit t vet n kto tre vite, apo viteve adoleshente, por me aksent t posam ditt adoleshente, me plot kuptimin e fjals ju tham se fmija i till nuk do i rehaton prindrit e vet. Pr sonte kaq! N vijim nj propozim Forumit gjithshqiptar pr nj hap q duhet marr si hap konkret pr ndihmn e ksaj shtje.
  ----------------------
  Koha nuk pret...!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Gjuha jone sa e mire!
  sa e embel, sa e gjere!
  sa e lehte, sa e lire!
  Sa e bukur, sa e vlere!
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-02-2009
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  poezi per femi

  RAPSODI PLAK DHE RAPSODI FEMI

  Permbi telat e qiftelise
  dridhen gishtat e gjyshit plak,
  tingujt rriten e jehojne
  per ca luftra lare me gjak.

  Neper rrudha ngrysen ngjarjet
  dhe levizin tehe e shpata,
  kush me shume do te kete vuajtur;
  GJyshi kur ishte femi
  apo ne moter Renata?

  ...DHe fillon Renata kengen,
  qe pikon nga shpirti i njome,
  veq ti shihje vajzes ballin
  me te gjyshit si gjason.

  Po, po, ne te vertete,
  dhe nga pamja
  dhe ne jete
  ka diqka qe aq shume ngjet.

  Ne i beme vetes pyetje,
  por pergjigjje nuk u gjet;
  Pse aq shume u desh te vuajm,
  pse me gjak ne te paguajm
  kete liri qe n'a perket.

  per femijet ne diaspore dhe kudo qe jane e lexojne materialet qe permban ky forum
  pershendetje te perzemerta nga KOSOVA, u dergoj une mikja e juaj HAVE LIPA-OSMANAJ.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Ndoshta nuk ja qlloi, por mendja me thot!

  Propozoi q t ndrtohen dy qendra pr fmijt e diaspors. Nj qendr n Shqipri, n nj vend turistik dhe nj qendr n Kosov, po ashtu vend turistik. Gjat verimeve, sidomos n muajin korrik- gusht, t tubohen adoleshent nga diaspora me mosh 12-17 vje. Gjat asaj kohe, n qendrat e cekura, t prgatitn njerz me kualifikime dhe struktura kualifikuese t ndryshme si jan, poet, prozator, romancier, muzikant, sportist etj. Pr t mirprit kta una dhe goca nga diaspora. Njerzit e cekur duhet me qen nga radht e veprimtarve m t njohur nga opinioni n lmin e vet. Kshtu q kur unat dhe gocat e diaspors vijn n kto qendra, t qndronin mpaku nj deri dy jav. Prgatitja duhet t jet n at mnyr q fmija t prjetonin ngrohtsin e atdheut t vet, ashtu si kan dgjuar apo lexuar nga librat tona shqiptare.
  Sa i prket sponsorve, sa jam i informuar q forumishqiptar ka dyzetmij antar, nga dy euro bhen tetdhjetmij euro. Jam i bindur q do ja kishim dal ksaj ideje. Njkohsisht, propozoi q do antar i ktij forumi t jap mpaku nj propozim apo ide pr kt qellim. Ju prshndes.
  ------------------------
  Koha nuk pret...!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Fjala sht pr fmijt n diaspor!

  M vjen keq q tema ngeli ktu ku jemi. Kjo ngelje n nj mnyr po tregon se kur bhet fjal rreth leku, edhe aktivitetit konkret pr t ndrmarr q t vetdijsojm fmijt tan n diaspor ne frymn kombtare gjithnj ka ngecje. Un n mnyr kategorike e mohoi kt q e thash. Se thell jam i bindur se asnj popull n bot nuk sht m solidar se populli shqiptar an e knd trojeve shqiptare. Kjo nuk sht legjend, por vepr t cils ende nuk u jan thar shkronjat. M kan treguar: N Bosnj popullats myslimane ua epshin armn pr t luftuar ja hidheshin te dera armn, ndrsa ata kthenin armn mbrapsht duke i sha dhe duke i thn: miqi to govna sa mojih vrata q n shqip do t thot: hiqma at m... nga dera ime! Ndrsa shqiptari dyzet deri n pesdhjet or ka udhtuar n kmb npr bjeshk t rrpinjshm e me lartsi t madhe bregdetar, shkmbi t thepisur, q ka pasur rast t prehet kpuca e ushtarit si me shpat, duke kaluar minimumin e dy tri pritave serbe, vetm pr t siguruar nj kallash. Ju lutm, vetm ata q kan prjetuar kt odisejad e din far do thot ky heroizm i pa prshkruar. Sa q un prcjellsit e kolons i kam quajt me plot kuptimin e fjals engjj, sepse kolona lvizte me shum vshtirsi, ndrsa prcjellsit fluturonin duke vrapuar sa n ball t kolons sa n fund t kolons duke pyetur: A ka di, a ka far problemi ne do ju ndihmojm. Udhtimet bhshi natn! Skena rrqethse apo, Jo! Po ashtu un jam mahnit kur kam par sjelljen e parave nga diaspora pr nevoja ushtarake: ushqim, veshmbathje, arm e nuk dij t prshkruaj se nuk jam as poet e as romansier. Tregim i veant ka me qen prjetimi im n Mamurras.
  ---------------------
  Koha nuk pret...!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Ja nj citat pr shqiptarin!

  Mbledhja e krerve t krahins Plav Guci q u mbajt n qytetin e Plavs, pati jehon n t gjith viset e rrafshit t Dukagjinit dhe t Kosovs... Ndrsa n rrafshin e Dukagjinit lajmet pr sulmin e pritshm t Malit t Zi mbi Plavn e Gucin kishin elektrizuar situatn. N do katund njerzit e thjesht u drejtoheshin bajraktarve me pyetje dhe krkesn pr t vepruar, por merrnin prgjigje se Haxhi Zeka dhe Sylejman Vokshi ende nuk kan marr thirrjen e Ali Pash Gucis e t Jakup Ferit. Prandaj, t gatshm, duhej me prit “kushtrimin”.
  -----------------------
  Koha nuk pret...!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Vaji im n Mamurras!

  Ishte muaj mars i vitit 1999. N Durrs me lajmruan q nj familje e t njohurve t mij, ka hyr n Shqipri, por sht ndar n tri pjes dhe nuk dinin asnjri pr tjetrin. Un m kushririn tim shkuam n Lezh dhe La pr ti krkuar. Nuk gjetm asgj, andaj u kthyem n Mamurras. Sepse pam duke ec nj kolon autobussh dhe kamion me plot refugjat. U vendosm n qendr, aty ku pritnin tre fugon dhe makina policie. Ashtu t emocionuar pritnim dhe ja pr nj qast kjo dukuri q plotsisht me drmoi n aspekt shpirtror. Frojdi kishte me thn moment ambivalente. Po sa hyri kolona n qendr, n mnyr t rrmujshme dhe shum t ashpr policia ndaloi kolont. Pr momentin gati u menda, se si policia ashtu veproi. Por, pr nj qast t shpejt dhe t pa prshkruar kolont me nj shpejtsi t madhe ndaluan. Burrat e prgatitur edhe t organizuar mir, hapen dyert e autobusve, ju afruan kamionve dhe ju shprndanin ndihma me nj shpejtsi t rrufeshme, me fjal m t ngrohta q ka njeriu n zemrn e vet duke u thn: Vllzr e motra! far keni nevoj! Tregoni! do gj q sht e mundur do ju ndihmojm! Mir se keni ardhur ne vatrat e ngrohta t vllezrve dhe motrave tuaja. Kjo ishte mahnitse pr mua, sa edhe shprthimi i bjeshkve t Nmura prmes shtrigave serbe pr nj kallash. Ather qava dhe tani qaj duke shkruar kta rreshta dhe duke prjetuar ditt m madhshtore t humanitetit shqiptar. Shqiptari kur sdo t vdes do rroj ashtu si ka rruar gjithmon n mnyr m stoike. Shqiptari jap dhe do jap shembull krejt bots pr nga durimi, urtia, menuria e far sht m madhshtore si simbol i pa tjetrsuar i shqiptarizmit sht B U J A R I A!
  ---------------------------------
  Koha nuk pret...!

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 2. Per te dashuren Shqiperi!! Daut Daku
  Nga ukdaku n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2002, 04:15
 3. Pr Shqiprin
  Nga onchesmos n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-10-2002, 20:58
 4. Te shkruaj...
  Nga SyntheticZero n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-08-2002, 19:32
 5. Per Shqiperine
  Nga onchesmos n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-05-2002, 16:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •