Shumė herė njeriu dėshiron ta rifillojė faqen e re, mė tė mirė, mė
kualitative ne jetėn e vete, por kėtė rifillim tė dėshiruar e lidh pėr
ndonjė faktor te tretė - “Do ta bėjė kėtė atėherė kur kushtet jetėsore tė mė
pėrmirėsohen, apo kur ta ndryshojė mjedisin jetėsor, apo kur tė vie kjo apo
ajo kohė apo gjer te ditėlindja ime e ardhshme, apo pas vitit tė Ri “e tė
ngjashme.
Pranė kėsaj shtyerje ai sikur ndien se mu ajo kohė e caktuar do t’i sjellė
ndonjė fuqi dhe qė atė gjer atėherė tė dobėt tė ta bėjė tė fortė, gjer
atėherė tė pavullnetshėm ta bėjė konsekuent.
Ky ėshtė mashtrim i qartė!!!
Qė dikush jetėn e vete ta bėjė mė tė mirė ai duhet qė fuqinė ta thithė para
sė gjithash nga vetja, nga shpirti i vet personal.
Nėse njeriu ndaj jetės merr qėndrim tė vendosur e tė arsyeshėm, kurrfarė
rrethanash tė cilat e rrethojnė, pa marrė parasysh sa tė kėqija tė jenė, nuk
mund ta deinkurajojnė, e aq ato rrethana mund tė ndikojnė nė te qė tė
ndryshohet nė harmoni me kėrkesat e tyre. Njeriu i tillė i shfrytėzon
rrethanat(e jo ato ate) e njėkohėsisht arrinė t’i ruaj cilėsitė dhe
kualitetet e veta pozitive. Ai ėshtė sikur se fara e cila po tė hudhej nėn
grumbullin e kripės, megjithatė ajo do tė arrinte tė mbijė dhe me sythin e
vet t’i hap rrugė vetes nė lartėsi, duke synuar ta arrijė dritėn e diellit
dhe freskėsinė e saj aromatike dhe ajo nga balta ndenjur dhe uji i turbullt
shndėrrohet nė ngjyrat e mrekullueshme dhe erėra tė kėndshme...
Ashtu ėshtė edhe me njeriun i cili ka kontrollė ndaJ vetes, shpirtit tė vet
dhe kohės sė vete, ashtu qė nė ballafaqim me gjėrat e kėqija tė cilat e
rrethojnė, arrinė tė mbrohet, duke u shėrbyer me lirinė e lėvizjes dhe
veprimit - e, njeriu i tillė ėshtė nė gjendje qė shumė tė arrijė vet, pa
pritur qė ndonjė faktorė i tretė t’i ndihmon ta realizojė atė ēka dėshiron.
Ai me fuqitė dhe aftėsitė e veta potenciale tė mbjellura diku nė te, madje
edhe me mundėsitė e veta tė kufizuara, ėshtė nė gjendje qė nga ato gjėra tė
imėta tė thjeshta tė pėrditshme ta bėjė jetėn e vete mė tė mirė.
Nuk ka kėtu vend pėr kurrfarė mosvendosmėrie, e as shtyerje!!!
Me kohė, ata tė cilėt me krenari hapėrojnė rrugės sė tė Vėrtetės, bėhen
gjithnjė e mė tė fortė e mė tė vendosur, por qė “dysheku i butė “t’i jap
fuqi hapit - kjo asnjėherė nuk ka mundur!!!
Prandaj, njeri, mos prit qė ndonjė i treti tė tė jap nxitje qė jetėn tėnde
personale ta ndryshosh nė tė mirė, ngase kjo pritje nuk do tė tė sjellė
kurrfarė tė mire!!!
E sotmja e jote ėshtė pranė teje, shpirti yt ėshtė aty me ty, rrethanat
ndonjėherė tė buzėqeshura e ndonjėherė tė mėrrolura janė rreth teje, dhe
kėto janė themelet nė tė cilat duhesh qė pa shtyerje tė ndėrtosh tė nesėrmen
tėnde mė tė mirė. Kurrfarė zhagitjeje dhe pritjeje nuk ka vend.
I Dėrguari a.s. thotė: “Allahu e shtrin dorėn e Tij natėn qė tė pendohet
mėkatari i ditės, dhe e shtrin dorėn e Tij ditėn qė tė pendohet mėkatari i
natės.” (Muslimi)
Pėrveē kėsaj ēdo herė kur ta shtyesh fillimin e realizimit tė planit me tė
cilin do ta bėsh jetėn tėnde mė tė mirė, veprat e tuaja do t’i bėshė mė tė
vlefshme - ti vetes ia zgjatė kohėn e qėndrimit nė errėsirė prej sė cilės
domosdo duhesh tė lirohesh, dhe edhe njė herė mbetesh i mundur pranė
goditjes sė epsheve tua dhe pakujdesisė sate. Kjo ėshtė rrugė qė tė bihet mė
sė poshti qė ėshtė e mundur, dhe qė nė ditėn e Gjykimit tė pėrjetohet
fatkeqėsia katastrofale.
Nė kėtė kuptim i Dėrguari i Zotit a.s. thotė :
“I penduari do tė pret nga Allahu mėshirė ndėrsa mendjemadhi do tė pret
neveri. Dijeni, o rob tė Allahut, se ēdonjėrit do t’i jetė e paraqitur vepra
e tij, dhe nuk do tė shkojė nga dunjallėku derisa nuk e shijon bukurinė e
veprės sė vete apo neverinė e veprės sė vete. E veprat vlerėsohen sipas
pėrfundimit tė tyre.
Nata dhe dita janė dy mjete pėr udhėtim, andaj udhėtoni nė to nė mėnyrėn mė
tė mirė drejt Ahiretit.
Ruajuni shtyerjes (vonimit)!!! Vdekja vie befasi!!!
Askush nga ju, assesi, tė mos mashtrohet me butėsinė e Allahut! Xhenneti dhe
xhehennemi ēdonjėrit prej jush ia janė mė afėr se rrypi nė rrobat e tija.”
Pastaj ai (i Dėrguari a.s.) citoi:
“E kush punon ndonjė tė mirė qė peshon sa grimca atė do ta gjejė. Dhe kush
punon ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.”
(ez-Zelzele,7.8.)
Mė sė miri do tė ishte qė njeriu shpesh tė hedh shikimin e tij nė shpirtin e
tij dhe qė nė mėnyrė kritike ta shqyrtojė tėrė ate qė ėshtė radhitur nė te;
tė ta vėzhgojė nga tė gjitha anėt e t’i zbulojė gjitha dobėsitė e tė metat e
saja - e qė pastaj vetes t’ia vizatojė nga njė program afatshkurtėr e
afatgjatė me tė cilat do t’u shėrbente qė nga shpirti t’i largonte ato
njolla tė zeza tė cilat quhen mėkate, e tė cilat e ndotin dhe e poshtėrojnė
atė.
Kohė pas kohe, tė marrim shembull unė nė zyrėn time i kontrolloj fiokat me
qėllim qė t’i rregulloj, ashtu qė gjithė atė grumbull tė letrave, shėnimeve
tė hedhura nė tė gjitha anėt - mirė i radhiti ēdonjėrėn nė vendin pėrkatės,
ndėrsa ato tė tepėrtat pėrfundojnė nė shportėn pėr mbeturina.
E njėjta gjė ndodh edhe nė shtėpi, dhomat pėrdoren tėrė ditėn ashtu qė nė to
futet parregullėsi. Por kur duart e vyera tė amvises ngapak kalojnė andej e
kėndej, e qė nga ato (dhomat) ta fshijnė pluhurin, t’i largojnė mbeturinat,
ēdo gjė nė shtėpi sėrish e fiton kuptimin dhe bukurinė e vete.
E pra a nuk meriton edhe jeta e njeriut pėrpjekje tė tillė tė ngjashme? A
nuk meriton shpirti yt, njeri qė nė te shpesh tė vėshtrohet, tė konstatosh
se ēfarė kaosi me kohė e ka gjetur, ēfarė ndytėsirash tė mėkateve nė te janė
mbledhur e qė tėrė kėtė bukur ta pastrosh e ta rregullosh?!
A nuk meriton shpirti yt qė pas ēdo pjese tė kaluar tė rrugės tėnde
jetėsore, tė cilėn e quajmė ditė, qė ta hulumtosh pakėz dhe tė shohish se
ēka ka fituar e ēka ka humbur ai nė atė pjesė tė rrugės?!
A nuk meriton ai qė sėrish t’ia kthejmė atė harmoni dhe qetėsi, nėse
ndonjėherė e godasin shqetėsimet dhe krizat, apo tė jetė e lėkundur me
betejėn e madhe e tė pamėshirshme kundėr sė keqes nė kėtė botė, nė kėtė jetė
tė furishme tė dunjallėkut?!
Njeriu ėshtė krijesė e tillė qė i ėshtė e nevojshme vazhdimisht t’i
hulumtojė pjesėt mė tė thella tė shpirtit tė vet, dhe qė tė luftojė qė jetėn
e vete, private e publike, ta sigurojė e mbrojė nga deformimet e
parregullėsitė e ndryshme tė cilat i kėrcėnohen me shkapėrderdhje.
Ndjenja e pastėr dhe mendja e shėndoshė ėshtė mė sė paku qė duhet ta ruaj si
tėrėsi nė betejėn e ashpėr me vėrshimin e epsheve tė ndryshme dhe magjepsive
tėrheqėse. Por, nėse lėshon pe pranė fuqisė rrėnuese tė tyre, ato do ta
shkatėrrojnė, dhe ndjenja e tij e pastėr dhe mendja e shėndoshė do tė
shkapėrderdhen siē shkapėrderdhen rruzat kur tė kėputet peri. Atėherė i
pėrket ajetit:
“... atij tė cilit ia kemi shmangur zemrėn e tij prej pėrkujtimit ndaj Nesh,
i cili i ėshtė dhėnė epshit tė vet, dhe punėt e tė cilit janė tė
shfrenuara.”(el-Kehf, 28)
Eshtė e domosdoshme qė ta shqyrtojmė pakėz fjalėn “shfrenim (furut)
“.Populli arab, kokrrat e rrushit tė shkėputura nga kalaveshi, apo kokrrat e
papjekura tė hurmave tė shkėputura nga dega e quajnė “furut” (nuk mban tek
rrėnja e vete, “i shfrenuar”)
Ndryshe ėshtė rasti p.sh. me kokrrat e misrit tė cilat shkoklohen nga boēja,
nga rradhėt ashtu tė tėrėsishme, tė lidhura, tė ngjeshura e qė mė vonė nga
ato tė prodhohet mielli.Kėto kokrra ata i quajnė ndryshe ngase edhe
destinimi i ėshtė ndryshe.
Kėshtu ėshtė edhe me shpirtin e njeriut nėse rendi i tij i brendshėm ėshtė i
ērregulluar, nėse ėshtė e ndėrprerė ajo fije lidhėse e cila e bashkon fuqinė
e tij tė brendshme, atėherė edhe ndjenjat e mendimet e tij bėhen, po si ato
kokrrat e para (furut), tė shkėputura e tė shfrenuara, tė pavlefshme e tė
palėvizshme.
Sė kėndejmi konsiderojmė pėr tė domosdoshme qė njeriu palodhshėm tė punojė
nė rregullimin e shpirtit tė vet, t’i jep vetes pėr obligim qė vazhdimisht
ta vėzhgojė dhe me kujdes ta kontrollojė.
Allahu xh.sh. i fton njerėzit - para ēdo mėngjesi - qė nė ditėn e cila pason
jetėn e tyre ta bėjnė mė tė mirė.
Kėto janė ato momente kur njerėzit zgjohen pas gjumit i cili u ka sjellur
pushim nga pėrpjekjet e ditės sė kaluar, kur ndahen nga shtretėrit e tyre
duke u pėrgatitur pėr takim me ditėn e re e cila ėshtė para tyre - e, nė ato
momente ti njeri do tė duhej ta pyetėsh veten:
“Sa kjo botė rreth meje ka rrėshqitur nė mua e edhe unė nė tė? Sa i jam
kthyer egoizmit? Sa jam humbur nė tė ashtu qė nuk mund tė shohė as dashuri
as kujdes. E tėra egoizėm.”
Nė momentet e tilla ēdo njeri mund tė fillojė qė jetėn e vete ta ndėrtojė nė
parimet e rrugės sė drejtė, vendosmėrisė dhe zgjuarėsisė.
Nė ato momente, zėri i sė Vėrtetės i thėrret ata tė cilėt bredhin qė tė
nisen shtigjeve tė drejta i thėrret tė cilėt nga jetėrat e tyre kanė bėrė
ērregulli - qė ta rregullojnė dhe ta bėjnė mė tė bukur.
Muhammedi a.s. na tregon:
“Allahu tebareke ve teala zbret nė qiellin e dunjasė nė pjesėn e tretė tė
natės dhe thotė: “A ka dikush qė tė kėrkojė diē,e qė t’i ipet? A ka dikush
qė e drejton lutjen e qė lutja t’i pranohet? A ka dikush qė kėrkon faljen e
mėkateve e qė ato t’i falen?(Kėshtu) Derisa tė mos agojė!”(Muslimi).
Nė njė transmetim tjetėr qėndron:
“Robi (njeriu) mė sė afėrmi i ėshtė Zotit nė pjesėn e tretė tė natės!”
(Tirmidhiu).
Prandaj, nėse mundesh njeri, qė tė jesh njėri nga ata tė cilėt Allahun
xh.sh. e pėrmendin nė ato momente - pra bėhu!!!
Janė ato momente kur nata kalon, ndėrsa vie dita, janė kėto momente tė
pėrshtatshme qė tė lirohesh nga e kaluara e shėmtuar,qoftė ajo e afėrt apo e
largėt, e tė fillosh ta ndėrtosh ardhmėrinė mė tė ndritur.
Nėse nė shpirtin tėnd ke shumė mėkate kjo mos tė tė ngarkon! Edhe po tė kesh
aq sa ka deti shkumė, nėse ti i pendohesh Allahut xh.sh. sinqerisht nga
thellėsia e shpirtit, e i lutesh pėr falje, dhe vendosmėrisht hapėron me
hapa tė nxituar drejt Zotit tėnd, pėr Te nuk paraqet kurrfarė vėshtirėsie
pėr t’i falur mėkatet.
Mosnėnshtrueshmėria e mė hershme e njeriut ndaj Zotit tė vet nuk duhet t’i
paraqet pengesė pranė kthimit tė sinqertė.
“Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar veten tuaj me shumė
gabime, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut , pse vėrtetė Allahu
i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues.Dhe,
kthehuni te Zoti i juaj dhe pėruljuni Atij para se t’u vijė dėnimi, se
pastaj nuk do tė ketė kush t’ju ndihmojė.” (Ez-Zumer, 53-54).
Nė njė hadith kudsijj qėndron se Allahu xh.sh ka thėnė:
“O biri i Ademit (o njeri) gjithnjė derisa lutjet tė m’i drejtosh dhe nė Mua
mbanė shpresė Unė gjithsesi do t’i fali mėkatet tė cilat i vepron. O biri i
Ademit edhe po qė se mėkatet e tua gjer nė qiell tė arrijnė, e ti me
sinqeritet pėr falje tė mė lutesh gjithsesi Unė do t’i fali ato.O biri i
Ademit sikur tė mė vije me mėkate sa e tėrė toka, dhe para Meje tė
paraqitesh pa mė bėrė shirk (politeizėm) Unė do ta sillja ty me falje sa
toka.” (Tirmidhiu)
Ky dhe hadith tė ngjashme me kėtė iu japin fuqi atyre tė cilėt e kanė humbur
shpresėn dhe i nxisin qė pa shtyerje tė nisen nė rrugėn e kthimit Allahut, e
qė jetėn e tyre e cila ka qenė plotė mosnėnshtrueshmėri e poshtėrim - ta
bėjnė mė tė mirė e mė tė lumtur.
Nuk kuptojė pėrse njerėzit nuk i tėrhjekė mallėngjimi, nė vend qė t’i shtyen
kah Ai me frikė.
Shkak i asaj pse njerėzit janė aq indiferent ndaj Allahut xh.sh ėshtė nė atė
se ata pėr te nuk kanė njohuri, pak dijnė pėr te dhe pėr fenė e Tij. Nuk
dijnė, tė mjerėt, se nuk ka askush qė tė jetė i kujdesshėm dhe i sjellshėm
ndaj tyre siē ėshtė i Mėshirshmi, Allahu xh.sh.
Kujdesi dhe mirėsia e tij nuk kanė tė bėjnė me kurrfarė interesi personal,
por janė tregues tė pėrsosmėrisė sė Tij tė lartėsuar dhe Qenies sė Tij tė
Pastėr.
Kur’ani qartė na tregon se Allahu xh.sh. e krijoi njeriun me qėllim qė ta
nderojė e jo pėr ta poshtėruar, e krijoi qė ta vė nė plan tė parė nė tė dy
botėrat e jo pėr ta hudhur nė fund e pėr ta poshtėruar:
“Ne ju vendosėm nė tokė dhe ju mundėsuam jetesėn (mjetet pėr tė jetuar), e
pak prej jush po falėnderoni. Ne ju krijuam pastaj ju dhamė formėn, e mandej
engjėjve u thamė: “Bėni sexhde pėr Ademin”. Ata i bėnė sexhde, pos Iblisit.
Ai nuk qe prej atyre qė bėnė sexhde.” (El-A’raf, 10-11).
Detyrė e fesė mes njerėzve ėshtė qė praktikėn e tyre dhe marrėdhėniet e
ndėrsjellta t’i vendosin nė themelet e sė Vėrtetės e tė Drejtėsisė, dhe qė
nė dunjallėk tė jetojnė me njė jetė nė tė cilėn nuk do tė ketė vend
padrejtėsia e injoranca...
Qė tė mund tė ekzistojė, njeriut, feja i ėshtė e nevojshme po aq sa edhe
ushqimi organizmit tė tij.
Allahu xh.sh. - me Ligjin e Tij - ėshtė nė anėn e prindėrve kundėr fėmijės
tė padėgjueshėm; nė anėn e atij ndaj tė cilit ushtrohet dhuna kundėr
zullumqarit, dhe pranė cilit do qoftė njeri kundėr ēdo gjėje qė e rrezikon
nderin, pasurinė dhe jetėn e tij.
E pra, a janė kėto mėsime tė ashpra e tė vrazhdta ndaj njerėzve? A nuk janė
ato mėshirė e pastėr dhe mirėsi?
Dhe kėshtu Allahu xh.sh. pas kėsaj, i obligon njerėzit me ibadete (adhurime)
tė caktuara, tė cilat janė tė lehta, qė ata nė to ta falėnderojnė Allahun
xh.sh. pėr begatitė e Tij, ta adhurojnė e ta lartėsojnė ashtu siē vetėm Atij
i takon - e pra a mund ato ibadete tė obliguara njerėzve t’i janė tė rėnda
pėr realizim, dhe a mund t’u jetė e mėrzitshme qė nė to tė pėrgjigjen?
Eshtė e vėrtetė e kulluar, se me tėrė atė ēka Allahu xh.sh. u jep njerėzve
me to dėshiron qė t’ua lehtėsojė, qė ndaj tyre tė jetė dorėlirė e fisnik,
por njerėzit nuk don qė t’i pėrgjigjen, nuk dėshirojnė qė t’i pėrmbahen asaj
ēka Ai iu ka skicuar, prandaj edhe hudhen nė shkatėrrim, bredhin devijimeve,
njėri tjetrit nė mėnyra tė ndryshme i bėjnė dhunė e padrejtėsi, dhe
pandėrprerė grinden mes veti.
E edhe krahas kėsaj lajthitjeje tė tyre zėri i imanit (besimit) tė tyre,
vazhdimisht i thėrret qė t’i kthehen Krijuesit tė vet.
Gėzimi i Allahut, o njeri i lajthitur, pėr shkak tė kthimit tėnd tek Ai,
ėshtė i papėrshkruar. Muhammedi a.s. mbi kėtė thotė:
“Allahu xh.sh. mė tepėr gėzohet pėr pendimin (tevben) e robit tė Vet kur tė
pendohet, se ndonjėri prej jush i cili ka udhėtuar me deve nėpėr
shkretėtirė, e i humbet, kurse me te edhe i tėrė uji dhe ushqimi, e kėrkon
por e humb shpresėn pėr ta gjetur, pastaj vjen nėn njė lis dhe nga lodhja
shtrihet nėn hijen e tij me shpresė tė humbur dhe duke qenė nė kėtė gjendje,
e sheh deven e vet duke qėndruar pėrpara tij, ai ngrihet e kap pėr litari
dhe nga gėzimi i madh bėrtet: “O Zoti im ! Ti je robi im, kurse unė jam Zoti
yt, duke u shprehur gaboi nga gėzimi i madh.” (Buhariu).
O njeri, a nuk tė mahnit njė mikėpritje e tillė?
A ke parė ndonjėherė gėzim tė ngjashėm kėsaj ?
Rasti i kėtillė do ta gėzonte edhe atė i cili ėshtė me shpirt mė tė pastėr
dhe i cili mė sė forti ėshtė i lidhur pėr fe dhe nė zemėr do ta prekte kjo,
e si nuk do ta gėzonte mėkatarin i cili ėshtė mbushur mėkate, e edhe tjerėve
i ka sjellur dėme?!
Mėkatarit do t’i mjaftonte qė vetėm tė mbulohet ajo ēka ka qenė e qė ai tė
gėzohet e tė jetė falėnderues nė besimin e shprehur. E sa vetėm do tė
ēuditej kur tė hasė nė zemėrgjerėsi tė tillė, mikpritje e gėzim. Por, Allahu
xh.sh. ėshtė shumė mė i Mirė e mė i Mėshirshėm ndaj njerėzve dhe shumė mė
tepėr i gėzohet atyre tė cilėt i kthehen Atij se sa qė mendojnė mendjelehtit
!!!
Kthimi i tillė nuk do tė guxonte tė jetė vizitė e shkurtėr pas sė cilės
njeriu sėrish kthehet nė ērregullsinė e vet morale dhe nė humnerėn nga e
cila ka ardhur.
Nuk guxon tė jetė ky as vetėm pėrpjekje sė cilės i ka munguar nijeti
(qėllimi) i sinqertė, qėndrueshmėria e pathyer dhe fortėsia granite.
Jo! Jo!
Eshtė ai kthim fitimtar, triumfues sė cilit i gėzohet Allahu xh.sh. -
fitorja e njeriut ndaj dobėsive tė veta dhe vdekshmėrisė, shkulja e rrėnjės
sė poshtėrimit tė tij dhe mėkateve, kėputja e prangave tė mosbesimit tė tij
dhe dorėzimit epsheve; e mė pas marrja e vendosshme e binarėve tjerė -
binarėve tė imanit e ihsanit (bamirėsisė), tė perceptimit tė shėndoshė dhe
rrugės sė drejtė.
Eshtė ky kthim pėr tė cilin Allahu xh.sh. thotė:
“Nuk ka dyshim se Unė e fali atė qė ėshtė penduar, qė ka besuar, qė ka bėrė
vepra tė mira dhe qė pėrqėndrohet pėr nė rrugėn e drejtė.” (Ta-Ha, 82)
Kjo ėshtė jetė e cila, pasi qė mė parė ishte e prishur, e vjetėrsuar, e
parregullt - tani ėshtė e ripėrtėrirė, e spastruar dhe e rregulluar. Eshtė
ky kalim definitiv i cili i ndryshon botėkuptimet e njė shpirti, ngjashėm me
ndryshimin e tokės sė vdekur pas masave themelisht tė ndėrmarrura tė ujitjes
e kultivimit.
Kjo ripėrtėritje dhe rregullim i jetės, nuk duhet kuptuar si futje tė njė
pjese tė veprave tė mira e qėllimeve tė bukura nė tėrėsinė kolosale tė
veseve tė kėqija e sjelljeve jo tė mira. Kjo pėrzierje, njeriut nuk do t’i
sjellė ardhmėri tė ndritshme, e as qė do t’ia fisnikėrojė veprat, ngase nuk
ka tė bėjė me vendosmėri tė plotė, tė themelt e definitive. E dimė se edhe
zemra e ngurt ndonjėherė lėshon ndonjė pikė, e edhe grushti i shtrėnguar
nganjėherė ofron ndonjė dhuratė.
Kėshtu, Allahu xh.sh duke i pėrshkruar ata tė cilėt janė tė pėrzėrė nga
mėshira e Tij, thotė:
“A e ke parė atė qė u zmbrap (nga e vėrteta). Qė dha pak e pastaj
ndėrpreu...” (en-Nexhm, 33-34) - e pėr ata tė cilėt Librin e Tij e
konsiderojnė pėr gėnjeshtėr thotė:
“Ai nuk ėshtė fjalė e ndonjė poeti, po ju nuk besoni. Nuk ėshtė as fjalė e
ndonjė falltori, por ju pak po pėrkujtoheni.” (el-Hakka, 41-42).
Herė pas here, nganjėherė, pėrgjatė zemrave tė tyre depėrton mirėsia, e
pastaj ata pėrsėri kthehen nė vdekshmėrinė e vete. Kjo nuk mund tė quhet
lėvizje ka rruga e vėrtetė, ngase tė ecurit rrugės sė vėrtetė ėshtė faza e
fundit e tevbes sė sinqertė. Largimi nga Allahu xh.sh. sjell vetėm idhėsira,
ndėrsa dhuntitė siē janė mendjemprehtėsia, fuqia, bukuria dhe njohja
shndėrrohen nė mundim e fatkeqėsi kur ato tė jenė tė privuara udhėzimit tė
Allahut dhe begatisė sė Tij. Prandaj Allahu xh.sh. ua tėrheq vėrejtjen
njerėzve se sa ėshtė e rrezikshme tė largohen nga Ai dhe ta mospėrfillin.
Pėr shembull - je duke shkuar rrugės sate, kur papritmas nė afėrsinė tėnde
paraqitet vetura e cila vie drejt teje me njė shpejtėsi tė hatashme. E
ndjenė se pėr ēdo sekond mund tė ta copėton trupin, e ta shkurton jetėn,
ashtu qė madje tė mos arrish tė mendosh se duhet shpejtė tė reagosh e tė
tentosh pėr tė shpėtuar...
Nė tė njėjtėn mėnyrė Allahu xh.sh. dėshiron t’i paralajmėrojė robėrit e Tij
se iu parashtrohen rreziqeve tė ngjashme shkatėrruese kur i shmangen Atij,
dhe i kėshillon qė ta kėrkojnė shpėtimin - dhe atė urgjentisht - por tek Ai,
dhe vetėm tek Ai:
“Pra, ikni (e mbėshtetuni) tek Allahu! Unė jam prej Tij njė qortues i
haptė.” (edh-Dharijat, 50).
Siē e sheh - kjo ėshtė thirrje qė njeriu ta ripėrtėrijė shpirtin e vet, ta
pėrmirėsojė ate, t’ia kthejė harmoninė jetės sė vet, qė sėrish tė rifillojė
lidhje mė tė mirė me Krijuesin e vet, tė fillojė tė punojė mė drejtė - e
tėrė kėtė, ta hap me betim i cili do tė del nga goja e tij nė formė tė kėsaj
duaje (lutjeje):
“ALLAHUMME ENTE RABBI LA - ILAHE ILA ENTE, HALEKTENI VE ENE ABDUKE VE ENE
ALA AHDIKE VE VA’DIKE MESTETA’TU. EUDHU BIKE MIN SHERRI MA SAN’ATU , EBU’-U
LEKE BI NI’METIKE ALEJJE VE EBU’-U BI DHENBI, FAGFIRLI, FE INNEHU LA
JAGFIRUDH-DHUNUBE ILA ENTE.”
“O Allahu im ti je Zoti im! Nuk ka tė adhuruar pėrveē teje.
Ti mua me ke krijuar dhe unė jam robi yt.
Unė i jam besnik marrėveshjes dhe premtimit tėnd aq sa kam mundėsi.
Tek ti kėrkoj strehim nga tė kėqijat e veprave tė mia.
I pranoj dhuntitė dhe begatitė e Tua, tė cilat mi dhurove.
Pranoj pranė Teje mėkatet e mia.
Pra, mė fal (mėkatet) mua, ngase mėkatet nuk mund askush t’i fal pėrveē
Teje.”
(Buhariu). AMIN