Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  729

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria

  Kjo sht nj shprehje q shum njerz e prdorin tek ne dhe fatkeqsisht prindrit ua msojn kt edhe fmijve t tyre.

  Ja se far thot Kurani lidhje me kt:

  2:170. E kur u thuhet atyre: Pranoni at q All-llahu e shpalli! Ata thon: Jo, ne ndjekim at rrug n t ciln i gjetm prindrit tan! Edhe sikur prindrit e tyre t mos ken kuptuar dhe t mos jen udhzuar n rrugn e drejt?

  Pastaj kta fmij e ndjekin rrugn e njejt t prindrve t tyre duke menduar se kshilla e prindit sht e dobishme dhe jetojn n kt mnyr tr jetn e tyre dhe vetm kur t ju vie engjulli i vdekjes e kuptojn q kan qen n rrug t gabuar.

  Por ka edhe raste kur kta fmij e shohin se prindrit e paskan pasur gabim por tanim ve jan zhytur aq shum n mkate dhe zemra e tyre iu sht mbyllur sa q nuk e kuptojn dhe pranojn thirrjen pr n rrug t Allahut xh.sh. si na lajmron edhe Kurani:

  2:171. Shembulli i (i thirrsit t) atyre q nuk besuan sht sikurse i atij (bariut) q u lshon britm atyre (bagtive) q nuk dgjojn tjetr vetm se britm e z (e nuk kuptojn). Ata jan t shurdhr, memec e t verbr, ata nuk kuptojn.

  Prandaj para se ta refuzojm do kshill q na vjen nga nj shok apo mik i yni duhet t kemi pak durim e ta studiojm at e pastaj t vendosim a ta pranojm at dhe jo ti pranojm vetm kshillat e prindrve tan e pastaj t bhet von pr shptimin ton si na paralajmron Allahu xh.sh. n Kuran:

  4:18. Nuk sht pendim (i pranueshm) i atyre q vazhdimisht bjn pun t kqia dhe vetm ather kur t'i vjen vdekja ndonjrit prej tyre, t thot: "Un tash u pendova!" e as i atyre q vdesin duke qen jobesimtar. Ndaj tyre kemi prgatitur dnim t ashpr.

  Dikush mendon se traditat tona shqiptare jan t prsosura dhe e kemi Kanunin e Lek Dukagjinit q gjithashtu sht libr i prsosur e nuk e din q Lek Dukagjini ka kopjuar shum ligje nga Bibla apo ndoshta edhe nga Kurani dhe i ka prfshir n at libr.

  Pra m n fund kuptohet se burimi i ligjeve apo udhzimi i njeriut vjen vetm nga Allahu xh.sh.!

  N fund po i prmendi vetm disa kshilla apo udhzime t dobishme nga feja Islame q nse njerzit do tiu prmbaheshin nuk do t kishin probleme n jet:

  Nse njeriu nuk prdor alkoholin dhe gjra t tjera t dmshme si sht droga e largon veten nga shum telashe e rreziqe pr shndetin e tij dhe pr rrethin ku jeton,

  Nse femra mbulon pjest e saj t turpshme t trupit si duhet asnj mashkull nuk do ta shikonte me epsh e lre m ta ngacmonte.

  Nse njeriu do ta kalonte kohn e tij t lir n xhami apo shoqata t ndryshme Islame do t kursente shum para dhe do t largohej nga shum t kqia,

  Nse nj i ri do ta zbatonte Islamin n jetn e tij do t fitonte shum respekt dhe do t mirrte shum lvdata nga familja e tij dhe nga e tr shoqria, etj.

  Autor: Sefedin Muqaj Referenca: Kurani Prkthim i Sherif Ahmetit
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 2. Anetart m posht kan falenderuar prizrenasi_30 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Socio
  Antarsuar
  28-12-2008
  Postime
  84

  Islami njeh Kombin

  Citim Postuar m par nga sefedinmuqaj Lexo Postimin
  Kjo sht nj shprehje q shum njerz e prdorin tek ne dhe fatkeqsisht prindrit ua msojn kt edhe fmijve t tyre.

  Ja se far thot Kur’ani lidhje me kt:

  2:170. E kur u thuhet atyre: “Pranoni at q All-llahu e shpalli”! Ata thon: “Jo, ne ndjekim at rrug n t ciln i gjetm prindrit tan”! Edhe sikur prindrit e tyre t mos ken kuptuar dhe t mos jen udhzuar n rrugn e drejt?

  I nderuari Sefedin

  Ne mendimin tim e thena e larte-permendur nga Kurani ka lidhje me thenien e Pashko Vases, por ajo lidhje nuk eshte aspak KONTRADIKTUESE, por vetem POZITIVE.

  Citimi ju qe keni dhene ka objektiva FETARE - si duhet jetuar ne menyren e drejte te shpallur nga Allahu

  Thenia e Pashko Vases ka qellime KOMBETARE, e thene ne rrethana te caktuara, ne kohe te caktuar, dhe me te vetmin qellim qe te mos behen fete (te popullit shqiptar) shkas per PERCARJEN E KOMBIT, te cilin komb e ka krijuar vete Allahu
  (me gjuhe te caktuar, kulture te caktuar, dhe territor te caktuar.)


  "O njerz, padyshim Ne ju kemi krijuar prej nj mashkulli dhe nj femre dhe ju bm popuj e fise q t njiheni." (El Huxhurat, 13)


  Popullin qe e beri Allahu, Pashko Vasa me mundin e tij e shpetoi nga zhdukja qe i kanosej, dhe ate duke qene i sigurt se eshte 'i udhezuar ne rrugen e drejte' te vete Allahut.  'O moj Shqypni' - nga Pashko Vasa


  ...

  Kete nane te dashtun
  A do ta lame
  Qe njeriu i huej ta sflase me kambe ?!


  Jo, Jo, eshte toka jone
  Te paret na e kane lane
  Kush mos te na e preke
  Se vdesim te tane

  Te vdesim si burrat
  Qe vdisnin moti
  E TE MOS MARROHEMI
  PARA KETIJ ZOTI  .... ZOTI .... ZOTI
  Ndryshuar pr her t fundit nga Socio : 31-12-2008 m 16:39
  'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

 4. Anetart m posht kan falenderuar Socio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Postime
  61
  Me Vjen Shum Keq Qe Aj I (nderuar) Mendon Se Ende Eshte Kanuni I Lek Dugagjinit Ooo Tii I I Shkatruar Po Leka Ka Qen Prift Apo Nese Se Kupton Pop Ti Nese Mendon Ashtu Si Ka Menduar Atehere Serbet Dhe Ruset Vjen Se Kena Vllezer Se Aj Ka Qen Prift Ortodoks

  Po Istorin E Shqipetarve E Ka Pas Ruset Ne Dor Dhe Sot E Kete Dit Mendojm Ashtu

  Oo Ju Mesonja Istorin E Shqipetareve Ashtu Si I Ka Hije Dhe Si Eshte E Verteta
  Po Ata Qe Mendojn Ashtu (feja E Shqiptarve Eshte Shqiptaria) Dosha Me U Tregu Se Shqpetart Jan Komb I Madh Dhe Shum I Ndersjellt E Jo Fe Kurse Shqipetaret E Kan (85 % ) Musliman (10 %) Katolik (3 %) Ortodoks (2 %) Ateist

  Tani Duhet Me Dit Se Ne Jemi Komb Ti Thuash Shumic Dermuese Musliman E Jo Shqiparista Po Musliman Shqiptar

  All-llahu Ju Udhezoft:::::::
  Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

 6. Anetart m posht kan falenderuar llokumi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Feja e shqiptarit asht monafikija ? nese nuk dini qka o vetni.............
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 8. Anetart m posht kan falenderuar Dorontina pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #5
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  729
  Vellezer te dashur
  Arsyeja pse e kam shkruar kete teme eshte menyra se si e komentojne kete fjale shqiptaret sot e jo per ate se cfare kuptimi ka pasur ne kohen kur eshte thene.
  Pra sot njerezit i kane dhene tjeter kuptim kesaj fjale.
  Sot njerezit thone se shqiptari nuk ka nevoje te jete as musliman as katolik as asgje tjeter pra "feja e shqiptarit eshte shqiptaria" prandaj kam dashur t'ia beje me dije ketyre njerezve qe e kane gabim!
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 10. Anetart m posht kan falenderuar prizrenasi_30 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #6
  i/e regjistruar Maska e Socio
  Antarsuar
  28-12-2008
  Postime
  84
  Citim Postuar m par nga sefedinmuqaj Lexo Postimin
  Vellezer te dashur
  Arsyeja pse e kam shkruar kete teme eshte menyra se si e komentojne kete fjale shqiptaret sot e jo per ate se cfare kuptimi ka pasur ne kohen kur eshte thene.
  Pra sot njerezit i kane dhene tjeter kuptim kesaj fjale.
  Sot njerezit thone se shqiptari nuk ka nevoje te jete as musliman as katolik as asgje tjeter pra "feja e shqiptarit eshte shqiptaria" prandaj kam dashur t'ia beje me dije ketyre njerezve qe e kane gabim!

  I nderuari Sefedin


  Ne mendimin tim, e thena e Pashko Vases, e ka te njejtin kuptim edhe sot.

  Edhe te mendosh se je Muslimani me i madh; Katoliku me i madh; apo edhe Budisti me i madh, ndersa nuk i gjindesh kombit tend (qe ta ka krijuar Allahu) kur ai ka me se shumti nevoje per TY, as Allahu nuk te do. Ndeshkimi eshte i pa-evitueshem.

  Pra, ne mendimin tim, e thena e Pashko Vases i pergjigjet cdo periudhe kohore.
  'Te shpetuar jane ata qe besuan DHE BEN VEPRA TE MIRA'

  KURANI  Nuk mjafton vetem te besosh per te qene i shpetuar
  Ndryshuar pr her t fundit nga Socio : 01-01-2009 m 05:31
  'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

 12. Anetart m posht kan falenderuar Socio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #7
  i/e regjistruar Maska e hak'ki
  Antarsuar
  20-12-2008
  Postime
  13
  Thenia e Pashko Vases ka qellime KOMBETARE, e thene ne rrethana te caktuara, ne kohe te caktuar, dhe me te vetmin qellim qe te mos behen fete (te popullit shqiptar) shkas per PERCARJEN E KOMBIT, te cilin komb e ka krijuar vete Allahu
  We selamu alejkum. Ne emer te krijuesit meshiruesit meshirberesit.

  Pashko Vasa me kete ka dashurte thote qe te mos u kushtojme rendesi fese ne keto qaste se nuk eshte momemnti i duhur por kushtoni rendesi kombit.
  Pashko Vasa ka dashur qe te duhen shqiptaret te behen vellezer me ket thenie te mos behen armiq shkaku i feve te ndryshme .

  Ne muslimanet Duhet te vllazerohemi me muslimanet e jo me bashkkombasit.

  Muhamedi s.a.v.s Luftoi me bashkkombasit e tyre mekas pasi u shperngul ne medine(Sepse ishin kundershtar te All-llahut). Ata e donin luften, ndersa Muhamedi s.a.v.s e urrente, Deri sa All-llahu i dergoi Ajetin kur'anor qe te dal ne lufte.Muhamedi(s.a.v.s) i frikesohej All-llahut dhe vepronte sipas urdherave te tij/.
  Pashko Vasa (katolik) Ai ishte i paditur ne fe andaj e tha ate fjal./
  We alejkum selam

 14. Anetart m posht kan falenderuar hak'ki pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #8
  i/e regjistruar Maska e Socio
  Antarsuar
  28-12-2008
  Postime
  84
  Citim Postuar m par nga hak'ki Lexo Postimin
  We selamu alejkum. Ne emer te krijuesit meshiruesit meshirberesit.
  Selam

  Citim Postuar m par nga hak'ki Lexo Postimin
  Pashko Vasa me kete ka dashurte thote qe te mos u kushtojme rendesi fese ne keto qaste se nuk eshte momemnti i duhur por kushtoni rendesi kombit.
  Nuk pajtohem, Pashko Vasa ka thene pikerisht ti kushtojme rendesi mesimeve te feve te cilat na detyrojne ti kushtojme rendesi kombit ne ato momente te duhura.

  Citim Postuar m par nga hak'ki Lexo Postimin
  Pashko Vasa ka dashur qe te duhen shqiptaret te behen vellezer me ket thenie te mos behen armiq shkaku i feve te ndryshme
  Nuk pajtohem, Shqiptaret jane vellezer dhe ata i ka krijuar Allahu si NJE KOMB dhe kombin e njeh Islami. Islami nuk njeh komb superior.


  Citim Postuar m par nga hak'ki Lexo Postimin
  Ne muslimanet Duhet te vllazerohemi me muslimanet e jo me bashkkombasit.
  Ju 'muslimanet' nuk jeni vetem musliman, Allahu ju beri Shqiptare. Edhe Islami historikisht ju pershtat vlerave tjera Shqiptare tradicionale, nuk u mor ashtu si u ofrua. A thua pse ?.

  Provo, vellazerohu, me Jo-shqiptare, do te bindesh edhe vete.

  Shqiptaret Muslimane ne Londer po mbledhin para per ta ndertuar nje Xhami te VETEN.

  PSE ?!!!, A pak xhamia ka ne LONDER per ti kryer obligimet fetare me "vellezerit" tjere Musliman ?!!

  Dikush e therret kete veprim pasoje e Nacionalizimit te Fese, une thjesht e therras
  pasoje e ndeshjeve, konfrontimeve, mos-perputhjeve te kulturave kombetare .

  Qe, ne mendimin tim, eshte shume e arsyeshme.


  Citim Postuar m par nga hak'ki Lexo Postimin
  Muhamedi s.a.v.s Luftoi me bashkkombasit e tyre mekas pasi u shperngul ne medine(Sepse ishin kundershtar te All-llahut). Ata e donin luften, ndersa Muhamedi s.a.v.s e urrente, Deri sa All-llahu i dergoi Ajetin kur'anor qe te dal ne lufte.Muhamedi(s.a.v.s) i frikesohej All-llahut dhe vepronte sipas urdherave te tij/.
  Nuk pajtohem. Ne kohe te lashta ka pasur lufta nder-fisnore nga shume popuj boteror, dhe ne rrethana te ndryshme. Mos-dija, mos-njohja, sjell friken, urrejtjen si dhe luften. Nuk ka nxerrje paralelesh ketu.


  Citim Postuar m par nga hak'ki Lexo Postimin
  Pashko Vasa (katolik) Ai ishte i paditur ne fe andaj e tha ate fjal./
  We alejkum selam
  Po, dhe sigurisht nuk do te shkoj ne Xhenet, sepse atje Katolike nuk ka !!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Socio : 01-01-2009 m 08:57
  'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

 16. Anetart m posht kan falenderuar Socio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #9
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,695
  Citim Postuar m par nga Dorontina Lexo Postimin
  Feja e shqiptarit asht monafikija ? nese nuk dini qka o vetni.............
  Qka osht monafikija ??
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 18. Anetart m posht kan falenderuar sam1r pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #10
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar m par nga braha.pz Lexo Postimin
  O ju extreme ku e shifni ju kete teme anti Shqiptare...
  kjo eshte nje realitet dhe kur mos u largohuni nga e verteta.
  edhe nje femije 5 vjecar mund ta din se Shqiptaria si Fe nuk egziston por mund ta kuptoj thenjen e kesaj fjale qe gjith shqiptaret pa dallim feje jan vllezer jan te bashkuar jan njee ...
  We are all Aliens

 20. Anetart m posht kan falenderuar extreme pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Postime
  61
  O Vlla I Jem All-llahu Te Rujt Po Kena Te Bjem Me Njerez Qe Ende U Kendon Ne Gjum Leka (i Madh) 1meter E 20 Cantin Po Nejse Bre Se Su Bo Nami Ne Si Te Jet Le Te Jet Feja E Shqipetarve Eshte Islami E Inshall-llah All-llahu Nuk Na Denon Dhe Na Mbroft Nga E Keqja E Atyre Qe Se Din As Emerin E Vet Na Broft Nga Padituria Amin Amin Amin
  Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

 22. Anetart m posht kan falenderuar llokumi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #12
  i/e regjistruar Maska e Aerial
  Antarsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  81
  Me sa po shoh paska fillu me u cenzoru edhe ketu fjala e lire shqipe. Kam bere nje postim edhe me pare po qenka fshi.... ju lutem vellezer musliman katolik arab turq romak, pa marr parasysh se cka jeni ne te vertete, ju lutem mos shkelni mbi vlerat me te medha kombetare qe i kemi dhe mbi vet kombin, ngase kete nuk e lejojme dot.

 24. Anetart m posht kan falenderuar Aerial pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #13
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Citim Postuar m par nga Socio Lexo Postimin
  Selam  Nuk pajtohem, Pashko Vasa ka thene pikerisht ti kushtojme rendesi mesimeve te feve te cilat na detyrojne ti kushtojme rendesi kombit ne ato momente te duhura.
  E ku e thote pashko vasa se duhet ti perkushtohemi thenieve fetare?
  Thenia me NACIONALISTE e te gjithe rilindasve shqiptare ka qene ''feja e shqiptarit eshte shqiptaria'' . E kjo thenie e rendit pashkon ne vend te pare si nacionalisti me i madh i shqiperise. Tani nqs ti nacionalizmin e quan virtyt , atehere njeriu me i shenjte ne historine e botes paska qene Hitleri. Eshte thjesht ceshtje perceptimi .  Citim Postuar m par nga Socio Lexo Postimin
  Nuk pajtohem, Shqiptaret jane vellezer dhe ata i ka krijuar Allahu si NJE KOMB dhe kombin e njeh Islami. Islami nuk njeh komb superior.
  Vellezer jane ata persona qe lindin nga nje nene e vetme. Dhe nena ,qe ta dish ti o socio , eshte dicka reale e gjalle, ndersa KOMBI eshte nje vizion , dicka aspak reale .Nuk mund ta quaj vella dike per hir te nje Vizioni.
  Pastaj te te krijoj nje skenar ''vellezerish'' une ty.
  Nqs vellai yt i hap lufte shume padrejtesisht nje te huaji , cfare qendrimi do mbash ti, nqs eshte e pamundur ta stabilizosh kete gjendje ne menyre diplomatike?
  Do i shmangesh situates , duke u bere pasiv ndaj te padrejtes?
  Do qendosh perkrah vellait quke u bere agresivi?
  Apo do luftosh perkrah te huajit per hir te se drejtes?
  Citim Postuar m par nga Socio Lexo Postimin
  Ju 'muslimanet' nuk jeni vetem musliman, Allahu ju beri Shqiptare. Edhe Islami historikisht ju pershtat vlerave tjera Shqiptare tradicionale, nuk u mor ashtu si u ofrua. A thua pse ?.

  Provo, vellazerohu, me Jo-shqiptare, do te bindesh edhe vete.
  Vlera tradicionale shqiptare , shumica kane humb neper shekuj. Ato te cilat ne i quajme tradicionale shqiptare ka ardh fale feve , si ajo kristiane e ajo islame. Edhe kanuni i lekes shumica bazohet mbi fete , ku njera ishte pjese e kultures , dhe tjetra qendronte prane deres prej kohes , ku shqiptaret e adoptuan avash avash.
  Pastaj nje gje se kuptoj nga ty une !!!
  Ceshte kjo mania e krijimit te grupimeve brenda nje shoqerie?
  Ne jemi njerez e jo kafshe. Kafshet krijojne territore te cilat nuk lejojne brenda atij territorit kafshe te huaja te te njejtit lloj.
  Njerezve u eshte dhene llogjika , e me ate ata komunikojne me cilindo rrace. Nqs do ishte e pamundur ky lloj komunikimi , atehere civilizimi i sotem kurre nuk do ishte aty ku eshte sot. Boll me keto ndarje te panevojshme . Pa-aftesia jote te intergrohesh brenda nje kulture a shoqerie te huaj , nuk te ben ty te realizosh se ne jemi krijuar per te jetuar vetem me sojin tone. Thjeshte te ben te ditur qe ti si njeri akoma ske arrit ate pike ku te realizosh qe vlerat humane jane te njejta e nqs ecim sipas tyre , vellarezimi me cdo rrace nuk eshte dicka e pamundur.
  Besome une kete gje e kam arrit edhe me jo-shqiptare.

  Citim Postuar m par nga Socio Lexo Postimin
  Shqiptaret Muslimane ne Londer po mbledhin para per ta ndertuar nje Xhami te VETEN.

  PSE ?!!!, A pak xhamia ka ne LONDER per ti kryer obligimet fetare me "vellezerit" tjere Musliman ?!!

  Dikush e therret kete veprim pasoje e Nacionalizimit te Fese, une thjesht e therras
  pasoje e ndeshjeve, konfrontimeve, mos-perputhjeve te kulturave kombetare .

  Qe, ne mendimin tim, eshte shume e arsyeshme.
  Si qeka e arsyeshme kjo ndarje e tille?
  Sipa teje islami perceptohet ndryshe neper popuj?
  E di ti qe nga keto ndarje te tilla u krijuan grupe te ndryshme ideologjike brenda perbrenda islamit?
  Perset kujtonin se e perceptonin islamin me mire se arabet e si pasoje krijuan dege te ndryshme brenda Atij. E pastaj filluan indianet e me vone turqit. Ndarje te tilla i mbyllin deren dijes universale , e si pasoje me kalimin e kohes ajo dhome e vogel humb e mbytet ne injorance. Izolimi qe pati europa nga bota e njohur e asaj kohe ne middle-ages , rezultoi ate qe ne e njohim edhe sot me emrin DARK-AGES per europen. KUJDES se ndarje te tilla nuk i bejne dobi askujt e nuk eshte ASPAK DICKA E ARSYESHME.
  Islami eshte nje i vetem dhe konfrontimet e kulturave duhet te lihen menjane kur AI hyn ne to. Nuk e paten problem kete gje arabet e saudise me sirine,palestinen e egjyptin per nja dy shekuj te mire. Bashkejetuan ne menyre harmonike pa probleme ,duke i lene ato konfrontimet kulturore menjane. Pse? ---Sepse islami ishte kulture me forte ,dominuese edhe e drejte ne krahesim me ato te hershmet. Kur njeriu behet koshent per kete fenomen , atehere se ka te veshtire te ko-operoje ne harmoni me rracen tjeter.
  Citim Postuar m par nga Socio Lexo Postimin
  Po, dhe sigurisht nuk do te shkoj ne Xhenet, sepse atje Katolike nuk ka !!!!
  Mos u bej predikues i se ardhmes
  Ndryshuar pr her t fundit nga Smth_Poetic : 01-01-2009 m 11:21

 26. Anetart m posht kan falenderuar Smth_Poetic pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #14
  ariiii Maska e Arber gerguri
  Antarsuar
  16-10-2006
  Vendndodhja
  Bardh i Madh - Fushe Kosove
  Postime
  809
  Citim Postuar m par nga xhamia Lexo Postimin
  Kam vetem nje lutje per te gjith ju : kush deshiron qe te mos i duaj shqiptaret shkoni q.nu me serb e greke e me gjith sllavt phuuu ju marroft zoti qe sju vjen marre , po si keni ftyr disa prej juve me sha popullin tone kur kan luftu per kete dite qe e jetojm te lire .
  Gjithe ata qe po shajn ketu nuk ju ka ardh mir hiq qe jem shliru nga shkau edhe tasht njollosin patriotat .
  O njerz po mos me pas qen kta patriota ishe kan ner shkja e grek , turq e ku me dit ner kan .

  Definitivisht sjeni normal ju , kjo eshte katastrofa me e madhe qe ka mund ti ndodh nje populli edhe per mendimin tim kete e kan pru kta " muxhahejdinat" bre qe na kan shkaterru gjith kulturen .
  Duhet TURP ME JU ARDH
  Per qfar kulture flet ti?

  Po ku e ke ti ate kulture.

  Vall a mos ka pas muxhahadina ne kohen e pashko vases, per derisa ai eshte detyruar ta thot kete thenje.

 28. Anetart m posht kan falenderuar Arber gerguri pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #15
  i/e regjistruar Maska e Socio
  Antarsuar
  28-12-2008
  Postime
  84

  Kombi nuk eshte komunitet imagjinuar !

  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  E ku e thote pashko vasa se duhet ti perkushtohemi thenieve fetare?
  Thenia me NACIONALISTE e te gjithe rilindasve shqiptare ka qene ''feja e shqiptarit eshte shqiptaria'' . E kjo thenie e rendit pashkon ne vend te pare si nacionalisti me i madh i shqiperise. Tani nqs ti nacionalizmin e quan virtyt , atehere njeriu me i shenjte ne historine e botes paska qene Hitleri. Eshte thjesht ceshtje perceptimi .

  Faleminderit per postin 'Smth_Poetic' !

  Tash te filloj

  Vepra e Pashko Vases nxjerr nga dhe i pergjigjet mesimeve fetare qe kane te bejne me moralin dhe obligimin e individit ndaj popullit te vet, sidomos ne rrethana rreziku. Une edhe me lart e citova Kuranin ku pranohet krijimi i KOMBIT. Dmth. Kombi si vizion egziston vetem ne mendjen tende. Edhe zbulimet me te reja sociologjike (shiko Castell 2007 'Fuqia e Identitetit) deshmojne se kombi ka egzistuar shume kohe para formimit te komb-shteteve. Ketu shkenca pajtohet me Kuranin.
  Nga kjo une nxjerr se vepra e Pashko Vases nuk eshte Nacionaliste !, Patriotike PO. Edhe pse keto te dyja terme shpesh shihen si sinonime per njera tjetren, ato dallojne ne kuptim. Nacionalisti mund te jete edhe ideolog, dhe Nacionalizmi Ideologji, ndersa Patrotizmi ka te bej me Moralin, dallimin mes te drejtes dhe te s'padrejtes. Pra Hitleri ishte nacionalist me ideology, dhe Nacizmi ishte vet ideologjia.
  Keto dallime partia komuniste e Enverit nuk i ka ven re fare, prandaj sot kemi pasoja ne popull aty ku ka edukuar partia


  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Vellezer jane ata persona qe lindin nga nje nene e vetme.
  Te lutem mos mi shtrembero fjalet.Fjala 'Vellezer' eshte perdorur si metafore vetem, dhe drejtuar 'Haakiut' me te njejten fjale (vellezer) si pergjigje.

  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Dhe nena ,qe ta dish ti o socio , eshte dicka reale e gjalle, ndersa KOMBI eshte nje vizion , dicka aspak reale .Nuk mund ta quaj vella dike per hir te nje Vizioni.
  Pastaj te te krijoj nje skenar ''vellezerish'' une ty.
  Nqs vellai yt i hap lufte shume padrejtesisht nje te huaji , cfare qendrimi do mbash ti, nqs eshte e pamundur ta stabilizosh kete gjendje ne menyre diplomatike?
  Do i shmangesh situates , duke u bere pasiv ndaj te padrejtes?
  Do qendosh perkrah vellait quke u bere agresivi?
  Apo do luftosh perkrah te huajit per hir te se drejtes?
  Ashtu sic permenda edhe me heret Kombi nuk eshte Vizion, si dhe Patriotike jane ato vepra qe bazohen ne drejtesi.


  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Vlera tradicionale shqiptare , shumica kane humb neper shekuj. Ato te cilat ne i quajme tradicionale shqiptare ka ardh fale feve , si ajo kristiane e ajo islame. Edhe kanuni i lekes shumica bazohet mbi fete , ku njera ishte pjese e kultures , dhe tjetra qendronte prane deres prej kohes , ku shqiptaret e adoptuan avash avash.
  Vlerat tradicionale nuk kane humbur, shok, por jane perzier, adaptuar me fe, gjate shekujve. Prandaj sot Islami - menyra Shqiptare dallon prej Islamit - menyra Arabe.
  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Pastaj nje gje se kuptoj nga ty une !!!
  Ceshte kjo mania e krijimit te grupimeve brenda nje shoqerie?
  Ne jemi njerez e jo kafshe. Kafshet krijojne territore te cilat nuk lejojne brenda atij territorit kafshe te huaja te te njejtit lloj.
  Njerezve u eshte dhene llogjika , e me ate ata komunikojne me cilindo rrace. Nqs do ishte e pamundur ky lloj komunikimi , atehere civilizimi i sotem kurre nuk do ishte aty ku eshte sot. Boll me keto ndarje te panevojshme . Pa-aftesia jote te intergrohesh brenda nje kulture a shoqerie te huaj , nuk te ben ty te realizosh se ne jemi krijuar per te jetuar vetem me sojin tone. Thjeshte te ben te ditur qe ti si njeri akoma ske arrit ate pike ku te realizosh qe vlerat humane jane te njejta e nqs ecim sipas tyre , vellarezimi me cdo rrace nuk eshte dicka e pamundur.
  Besome une kete gje e kam arrit edhe me jo-shqiptare.
  Shok, diversiteti kombetar, kulturor dhe fetar nder popuj nuk eshte gje per tu friksuar, e aspak 'shtazarake' vetem admiruese. Bota do te ishte bajate nese vetem nje kulture egziston. Diversiteti kulturor eshte mese human.
  Poashtu fjalet e mia mbi 'vellazerimin kolektiv' te drejtuara Haaki's nuk ishin personale ndaj jush. Une te uroj jete te lumtur me jo-shqiptare. Kombi shqiptar ka individe shume, nuk pushon se egzistuari.

  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Mos u bej predikues i se ardhmes
  Mos e keqkupto sarkazmin e drejtuar tjeterkujt !
  'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

 30. Anetart m posht kan falenderuar Socio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2005
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  307
  Kur ke lind askushi ste ka pyet a deshiron te jesh shqiptar apo maxhup, shqiptar je pa deshiren tende, kuptoje njeher e pergjithmon per cfar ideali po vdes.
  "Arsyeja e mosarsyes q i bhet arsyes sime aq shum ma dobson arsyen sa q me arsye e vajtoj bukurin tnde"

 32. Anetart m posht kan falenderuar hubejb pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #17
  i/e regjistruar Maska e hak'ki
  Antarsuar
  20-12-2008
  Postime
  13
  Postimi origjinal eshte bere nga Socio:
  Bota do te ishte bajate nese vetem nje kulture egziston.
  we selamu alejkum.
  Vella ti po e perzin islamin me kulturen, por nuk eshte e njejt. Feja dhe kultura kane dallime te medha.

 34. Anetart m posht kan falenderuar hak'ki pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 35. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2008
  Postime
  644
  PO jua bej nje pyetje juve islamikeve te forumit:
  A me shume duhet njeriu i gjakut ,psh nena ,femija ,motra e vellau apo nje i huaj qe perputheni ne mendime por se keni asgje me gjak?
  Une per vete i dua njerezit e aferme .d.m.th te gjakut.
  Kete ka dashur te thote Pashko Vasa.
  Une e kam nje vajze dhe kur te rritet me shume deshire do bekojsha martesen e saj me nje shqiptar te besimit katolik sepse me nje arab ose turk ,gje te cilen nese do jet ne duart e mija sdo ta lejoja kurre.
  Edhe dikush me heret tha se shqiptaret jane 80% musliman ,nese ju mund ti gjeni vetem 10 perqind prej tyre musliman prej verteti ,d.m.th me menyre te jeteses une ateher publikisht do paraqitem dhe le te me gjuajne me gure derisa te me mbysin.

 36. Anetart m posht kan falenderuar MIRIAM pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 37. #19
  i/e regjistruar Maska e Socio
  Antarsuar
  28-12-2008
  Postime
  84
  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Si qeka e arsyeshme kjo ndarje e tille?
  Sipa teje islami perceptohet ndryshe neper popuj?
  E di ti qe nga keto ndarje te tilla u krijuan grupe te ndryshme ideologjike brenda perbrenda islamit?
  Perset kujtonin se e perceptonin islamin me mire se arabet e si pasoje krijuan dege te ndryshme brenda Atij. E pastaj filluan indianet e me vone turqit. Ndarje te tilla i mbyllin deren dijes universale , e si pasoje me kalimin e kohes ajo dhome e vogel humb e mbytet ne injorance. Izolimi qe pati europa nga bota e njohur e asaj kohe ne middle-ages , rezultoi ate qe ne e njohim edhe sot me emrin DARK-AGES per europen. KUJDES se ndarje te tilla nuk i bejne dobi askujt e nuk eshte ASPAK DICKA E ARSYESHME.
  Islami eshte nje i vetem dhe konfrontimet e kulturave duhet te lihen menjane kur AI hyn ne to. Nuk e paten problem kete gje arabet e saudise me sirine,palestinen e egjyptin per nja dy shekuj te mire. Bashkejetuan ne menyre harmonike pa probleme ,duke i lene ato konfrontimet kulturore menjane. Pse? ---Sepse islami ishte kulture me forte ,dominuese edhe e drejte ne krahesim me ato te hershmet. Kur njeriu behet koshent per kete fenomen , atehere se ka te veshtire te ko-operoje ne harmoni me rracen tjeter.
  Shok, ju e quani NDARJE !! Une them se nuk ka pasur ndonjehere bashkim qe te vij deri te ndarja. Popujt jane krijuar vete te ndare. Ata dallojne, deshe ti apo nuk deshe. Une kete "ndarje" nuk e shoh aspak negative, sic thashe edhe me heret, diversiteti kombetar nuk eshte per tu frikesuar por admiruar. Poashtu popujt edhe pse dallojne nuk do te thote se nuk mund te bashke-jetojne ne harmoni me njeri-tjerin, Paragjykimet, mungesa e mendje-haptesise, mos-njohja e faktorit KOMB jane shenje e injorances, mbyllin deren e diturise, krijojne konflikte, roberojne shpirtra etj (psh. rasti i ndarjes se Bangladeshit nga Pakistani - rezultat i mendimit naiv se nje popull mund te shkrihet ne nje shtet me nje tjeter po qe se te dy i takojne te njejtes fe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Socio : 01-01-2009 m 21:29
  'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

 38. Anetart m posht kan falenderuar Socio pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 39. #20
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  729
  Postuar nga Miriam:

  Une e kam nje vajze dhe kur te rritet me shume deshire do bekojsha martesen e saj me nje shqiptar te besimit katolik sepse me nje arab ose turk ,gje te cilen nese do jet ne duart e mija sdo ta lejoja kurre.
  Ty me siguri te paska mashtruar jeta e katolikeve qe i sheh ne televizor.
  Por nese e ka caktuar Allahu vajza jote do te martohet mu me keta njerez qe ti i urren dhe ti nuk mund te besh asgje per kete.
  Katoliket ju kane dhene liri grave te veta te zbulojne pjeset e trupit dhe keshtu ne vendet e tyre ka shume tradheti dhe imoralitet.
  Kurse edhe ne Bibel shkruan qe gruaja duhet te mbulohet:

  "Sepse n qoft se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokt; por n qoft se pr gruan sht turp t qethet a t rruhet, le t mbuloj kryet."

  Korintasve. 5:6
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 02-01-2009 m 15:12
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 40. Anetart m posht kan falenderuar prizrenasi_30 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Feja e shqiptarit, SHQIPTARIA - Miti Rilindas.
  Nga Ligesia n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-01-2006, 01:28
 2. Triumfi shqiptarit n gjykatn e Londrs
  Nga Shijaksi-London n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2005, 06:51
 3. C'ka eshte Shqiptaria?
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
 4. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.......
  Nga Otello n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 28-04-2003, 14:50
 5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
  Nga julian72 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-02-2003, 13:18

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •