Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anëtarësuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729

    Feja e Shqiptarit është Shqiptaria

    Kjo është një shprehje që shumë njerëz e përdorin tek ne dhe fatkeqësisht prindërit ua mësojnë këtë edhe fëmijëve të tyre.

    Ja se çfarë thotë Kur’ani lidhje me këtë:

    2:170. E kur u thuhet atyre: “Pranoni atë që All-llahu e shpalli”! Ata thonë: “Jo, ne ndjekim atë rrugë në të cilën i gjetëm prindërit tanë”! Edhe sikur prindërit e tyre të mos kenë kuptuar dhe të mos jenë udhëzuar në rrugën e drejtë?

    Pastaj këta fëmijë e ndjekin rrugën e njejtë të prindërve të tyre duke menduar se këshilla e prindit është e dobishme dhe jetojnë në këtë mënyrë tërë jetën e tyre dhe vetëm kur të ju vie engjulli i vdekjes e kuptojnë që kanë qenë në rrugë të gabuar.

    Por ka edhe raste kur këta fëmijë e shohin se prindërit e paskan pasur gabim por tanimë veç janë zhytur aq shumë në mëkate dhe zemra e tyre iu është mbyllur sa që nuk e kuptojnë dhe pranojnë thirrjen për në rrugë të Allahut xh.sh. siç na lajmëron edhe Kur’ani:

    2:171. Shembulli i (i thirrësit të) atyre që nuk besuan është sikurse i atij (bariut) që u lëshon britmë atyre (bagëtive) që nuk dëgjojnë tjetër vetëm se britmë e zë (e nuk kuptojnë). Ata janë të shurdhër, memecë e të verbër, ata nuk kuptojnë.

    Prandaj para se ta refuzojmë çdo këshillë që na vjen nga një shok apo mik i yni duhet të kemi pak durim e ta studiojmë atë e pastaj të vendosim a ta pranojmë atë dhe jo ti pranojmë vetëm këshillat e prindërve tanë e pastaj të bëhet vonë për shpëtimin tonë siç na paralajmëron Allahu xh.sh. në Kur’an:

    4:18. Nuk është pendim (i pranueshëm) i atyre që vazhdimisht bëjnë punë të këqia dhe vetëm atëherë kur t'i vjen vdekja ndonjërit prej tyre, të thotë: "Unë tash u pendova!" e as i atyre që vdesin duke qenë jobesimtarë. Ndaj tyre kemi përgatitur dënim të ashpër.

    Dikush mendon se traditat tona shqiptare janë të përsosura dhe e kemi “Kanunin” e Lekë Dukagjinit që gjithashtu është libër i përsosur e nuk e dinë që Lekë Dukagjini ka kopjuar shumë ligje nga Bibla apo ndoshta edhe nga Kur’ani dhe i ka përfshirë në atë libër.

    Pra më në fund kuptohet se burimi i ligjeve apo udhëzimi i njeriut vjen vetëm nga Allahu xh.sh.!

    Në fund po i përmendi vetëm disa këshilla apo udhëzime të dobishme nga feja Islame që nëse njerëzit do t’iu përmbaheshin nuk do të kishin probleme në jetë:

    Nëse njeriu nuk përdor alkoholin dhe gjëra të tjera të dëmshme siç është droga e largon veten nga shumë telashe e rreziqe për shëndetin e tij dhe për rrethin ku jeton,

    Nëse femra mbulon pjesët e saj të turpshme të trupit si duhet asnjë mashkull nuk do ta shikonte me epsh e lëre më ta ngacmonte.

    Nëse njeriu do ta kalonte kohën e tij të lirë në xhami apo shoqata të ndryshme Islame do të kursente shumë para dhe do të largohej nga shumë të këqia,

    Nëse një i ri do ta zbatonte Islamin në jetën e tij do të fitonte shumë respekt dhe do të mirrte shumë lëvdata nga familja e tij dhe nga e tërë shoqëria, etj.

    Autor: Sefedin Muqaj Referenca: Kur’ani – Përkthim i Sherif Ahmetit
    Mos ja bëj të tjerëve atë që nuk ke qejf të ta bëjnë ty!

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar prizrenasi_30 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #2
    i/e regjistruar Maska e Socio
    Anëtarësuar
    28-12-2008
    Postime
    84

    Islami njeh Kombin

    Citim Postuar më parë nga sefedinmuqaj Lexo Postimin
    Kjo është një shprehje që shumë njerëz e përdorin tek ne dhe fatkeqësisht prindërit ua mësojnë këtë edhe fëmijëve të tyre.

    Ja se çfarë thotë Kur’ani lidhje me këtë:

    2:170. E kur u thuhet atyre: “Pranoni atë që All-llahu e shpalli”! Ata thonë: “Jo, ne ndjekim atë rrugë në të cilën i gjetëm prindërit tanë”! Edhe sikur prindërit e tyre të mos kenë kuptuar dhe të mos jenë udhëzuar në rrugën e drejtë?

    I nderuari Sefedin

    Ne mendimin tim e thena e larte-permendur nga Kurani ka lidhje me thenien e Pashko Vases, por ajo lidhje nuk eshte aspak KONTRADIKTUESE, por vetem POZITIVE.

    Citimi ju qe keni dhene ka objektiva FETARE - si duhet jetuar ne menyren e drejte te shpallur nga Allahu

    Thenia e Pashko Vases ka qellime KOMBETARE, e thene ne rrethana te caktuara, ne kohe te caktuar, dhe me te vetmin qellim qe te mos behen fete (te popullit shqiptar) shkas per PERCARJEN E KOMBIT, te cilin komb e ka krijuar vete Allahu
    (me gjuhe te caktuar, kulture te caktuar, dhe territor te caktuar.)


    "O njerëz, padyshim Ne ju kemi krijuar prej një mashkulli dhe një femre dhe ju bëmë popuj e fise që të njiheni." (El Huxhuratë, 13)


    Popullin qe e beri Allahu, Pashko Vasa me mundin e tij e shpetoi nga zhdukja qe i kanosej, dhe ate duke qene i sigurt se eshte 'i udhezuar ne rrugen e drejte' te vete Allahut.



    'O moj Shqypni' - nga Pashko Vasa


    ...

    Kete nane te dashtun
    A do ta lame
    Qe njeriu i huej ta sflase me kambe ?!


    Jo, Jo, eshte toka jone
    Te paret na e kane lane
    Kush mos te na e preke
    Se vdesim te tane

    Te vdesim si burrat
    Qe vdisnin moti
    E TE MOS MARROHEMI
    PARA KETIJ ZOTI



    .... ZOTI .... ZOTI
    Ndryshuar për herë të fundit nga Socio : 31-12-2008 më 16:39
    'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Socio për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2002
    Vendndodhja
    Gostivar
    Postime
    61
    Me Vjen Shum Keq Qe Aj I (nderuar) Mendon Se Ende Eshte Kanuni I Lek Dugagjinit Ooo Tii I I Shkatruar Po Leka Ka Qen Prift Apo Nese Se Kupton Pop Ti Nese Mendon Ashtu Si Ka Menduar Atehere Serbet Dhe Ruset Vjen Se Kena Vllezer Se Aj Ka Qen Prift Ortodoks

    Po Istorin E Shqipetarve E Ka Pas Ruset Ne Dor Dhe Sot E Kete Dit Mendojm Ashtu

    Oo Ju Mesonja Istorin E Shqipetareve Ashtu Si I Ka Hije Dhe Si Eshte E Verteta
    Po Ata Qe Mendojn Ashtu (feja E Shqiptarve Eshte Shqiptaria) Dosha Me U Tregu Se Shqpetart Jan Komb I Madh Dhe Shum I Ndersjellt E Jo Fe Kurse Shqipetaret E Kan (85 % ) Musliman (10 %) Katolik (3 %) Ortodoks (2 %) Ateist

    Tani Duhet Me Dit Se Ne Jemi Komb Ti Thuash Shumic Dermuese Musliman E Jo Shqiparista Po Musliman Shqiptar

    All-llahu Ju Udhezoft:::::::
    Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar llokumi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #4
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Feja e shqiptarit asht monafikija ? nese nuk dini qka o vetni.............
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Dorontina për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #5
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anëtarësuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729
    Vellezer te dashur
    Arsyeja pse e kam shkruar kete teme eshte menyra se si e komentojne kete fjale shqiptaret sot e jo per ate se cfare kuptimi ka pasur ne kohen kur eshte thene.
    Pra sot njerezit i kane dhene tjeter kuptim kesaj fjale.
    Sot njerezit thone se shqiptari nuk ka nevoje te jete as musliman as katolik as asgje tjeter pra "feja e shqiptarit eshte shqiptaria" prandaj kam dashur t'ia beje me dije ketyre njerezve qe e kane gabim!
    Mos ja bëj të tjerëve atë që nuk ke qejf të ta bëjnë ty!

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar prizrenasi_30 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #6
    i/e regjistruar Maska e Socio
    Anëtarësuar
    28-12-2008
    Postime
    84
    Citim Postuar më parë nga sefedinmuqaj Lexo Postimin
    Vellezer te dashur
    Arsyeja pse e kam shkruar kete teme eshte menyra se si e komentojne kete fjale shqiptaret sot e jo per ate se cfare kuptimi ka pasur ne kohen kur eshte thene.
    Pra sot njerezit i kane dhene tjeter kuptim kesaj fjale.
    Sot njerezit thone se shqiptari nuk ka nevoje te jete as musliman as katolik as asgje tjeter pra "feja e shqiptarit eshte shqiptaria" prandaj kam dashur t'ia beje me dije ketyre njerezve qe e kane gabim!

    I nderuari Sefedin


    Ne mendimin tim, e thena e Pashko Vases, e ka te njejtin kuptim edhe sot.

    Edhe te mendosh se je Muslimani me i madh; Katoliku me i madh; apo edhe Budisti me i madh, ndersa nuk i gjindesh kombit tend (qe ta ka krijuar Allahu) kur ai ka me se shumti nevoje per TY, as Allahu nuk te do. Ndeshkimi eshte i pa-evitueshem.

    Pra, ne mendimin tim, e thena e Pashko Vases i pergjigjet cdo periudhe kohore.




    'Te shpetuar jane ata qe besuan DHE BEN VEPRA TE MIRA'

    KURANI



    Nuk mjafton vetem te besosh per te qene i shpetuar
    Ndryshuar për herë të fundit nga Socio : 01-01-2009 më 05:31
    'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Socio për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  13. #7
    i/e regjistruar Maska e hak'ki
    Anëtarësuar
    20-12-2008
    Postime
    13
    Thenia e Pashko Vases ka qellime KOMBETARE, e thene ne rrethana te caktuara, ne kohe te caktuar, dhe me te vetmin qellim qe te mos behen fete (te popullit shqiptar) shkas per PERCARJEN E KOMBIT, te cilin komb e ka krijuar vete Allahu
    We selamu alejkum. Ne emer te krijuesit meshiruesit meshirberesit.

    Pashko Vasa me kete ka dashurte thote qe te mos u kushtojme rendesi fese ne keto qaste se nuk eshte momemnti i duhur por kushtoni rendesi kombit.
    Pashko Vasa ka dashur qe te duhen shqiptaret te behen vellezer me ket thenie te mos behen armiq shkaku i feve te ndryshme .

    Ne muslimanet Duhet te vllazerohemi me muslimanet e jo me bashkkombasit.

    Muhamedi s.a.v.s Luftoi me bashkkombasit e tyre mekas pasi u shperngul ne medine(Sepse ishin kundershtar te All-llahut). Ata e donin luften, ndersa Muhamedi s.a.v.s e urrente, Deri sa All-llahu i dergoi Ajetin kur'anor qe te dal ne lufte.Muhamedi(s.a.v.s) i frikesohej All-llahut dhe vepronte sipas urdherave te tij/.
    Pashko Vasa (katolik) Ai ishte i paditur ne fe andaj e tha ate fjal./
    We alejkum selam

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar hak'ki për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  15. #8
    i/e regjistruar Maska e Socio
    Anëtarësuar
    28-12-2008
    Postime
    84
    Citim Postuar më parë nga hak'ki Lexo Postimin
    We selamu alejkum. Ne emer te krijuesit meshiruesit meshirberesit.
    Selam

    Citim Postuar më parë nga hak'ki Lexo Postimin
    Pashko Vasa me kete ka dashurte thote qe te mos u kushtojme rendesi fese ne keto qaste se nuk eshte momemnti i duhur por kushtoni rendesi kombit.
    Nuk pajtohem, Pashko Vasa ka thene pikerisht ti kushtojme rendesi mesimeve te feve te cilat na detyrojne ti kushtojme rendesi kombit ne ato momente te duhura.

    Citim Postuar më parë nga hak'ki Lexo Postimin
    Pashko Vasa ka dashur qe te duhen shqiptaret te behen vellezer me ket thenie te mos behen armiq shkaku i feve te ndryshme
    Nuk pajtohem, Shqiptaret jane vellezer dhe ata i ka krijuar Allahu si NJE KOMB dhe kombin e njeh Islami. Islami nuk njeh komb superior.


    Citim Postuar më parë nga hak'ki Lexo Postimin
    Ne muslimanet Duhet te vllazerohemi me muslimanet e jo me bashkkombasit.
    Ju 'muslimanet' nuk jeni vetem musliman, Allahu ju beri Shqiptare. Edhe Islami historikisht ju pershtat vlerave tjera Shqiptare tradicionale, nuk u mor ashtu si u ofrua. A thua pse ?.

    Provo, vellazerohu, me Jo-shqiptare, do te bindesh edhe vete.

    Shqiptaret Muslimane ne Londer po mbledhin para per ta ndertuar nje Xhami te VETEN.

    PSE ?!!!, A pak xhamia ka ne LONDER per ti kryer obligimet fetare me "vellezerit" tjere Musliman ?!!

    Dikush e therret kete veprim pasoje e Nacionalizimit te Fese, une thjesht e therras
    pasoje e ndeshjeve, konfrontimeve, mos-perputhjeve te kulturave kombetare .

    Qe, ne mendimin tim, eshte shume e arsyeshme.


    Citim Postuar më parë nga hak'ki Lexo Postimin
    Muhamedi s.a.v.s Luftoi me bashkkombasit e tyre mekas pasi u shperngul ne medine(Sepse ishin kundershtar te All-llahut). Ata e donin luften, ndersa Muhamedi s.a.v.s e urrente, Deri sa All-llahu i dergoi Ajetin kur'anor qe te dal ne lufte.Muhamedi(s.a.v.s) i frikesohej All-llahut dhe vepronte sipas urdherave te tij/.
    Nuk pajtohem. Ne kohe te lashta ka pasur lufta nder-fisnore nga shume popuj boteror, dhe ne rrethana te ndryshme. Mos-dija, mos-njohja, sjell friken, urrejtjen si dhe luften. Nuk ka nxerrje paralelesh ketu.


    Citim Postuar më parë nga hak'ki Lexo Postimin
    Pashko Vasa (katolik) Ai ishte i paditur ne fe andaj e tha ate fjal./
    We alejkum selam
    Po, dhe sigurisht nuk do te shkoj ne Xhenet, sepse atje Katolike nuk ka !!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Socio : 01-01-2009 më 08:57
    'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Socio për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  17. #9
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anëtarësuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    Feja e shqiptarit asht monafikija ? nese nuk dini qka o vetni.............
    Qka osht monafikija ??
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar sam1r për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  19. #10
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga braha.pz Lexo Postimin
    O ju extreme ku e shifni ju kete teme anti Shqiptare...
    kjo eshte nje realitet dhe kur mos u largohuni nga e verteta.
    edhe nje femije 5 vjecar mund ta din se Shqiptaria si Fe nuk egziston por mund ta kuptoj thenjen e kesaj fjale qe gjith shqiptaret pa dallim feje jan vllezer jan te bashkuar jan njee ...
    We are all Aliens

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar extreme për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  21. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2002
    Vendndodhja
    Gostivar
    Postime
    61
    O Vlla I Jem All-llahu Te Rujt Po Kena Te Bjem Me Njerez Qe Ende U Kendon Ne Gjum Leka (i Madh) 1meter E 20 Cantin Po Nejse Bre Se Su Bo Nami Ne Si Te Jet Le Te Jet Feja E Shqipetarve Eshte Islami E Inshall-llah All-llahu Nuk Na Denon Dhe Na Mbroft Nga E Keqja E Atyre Qe Se Din As Emerin E Vet Na Broft Nga Padituria Amin Amin Amin
    Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar llokumi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  23. #12
    i/e regjistruar Maska e Aerial
    Anëtarësuar
    03-07-2006
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    81
    Me sa po shoh paska fillu me u cenzoru edhe ketu fjala e lire shqipe. Kam bere nje postim edhe me pare po qenka fshi.... ju lutem vellezer musliman katolik arab turq romak, pa marr parasysh se cka jeni ne te vertete, ju lutem mos shkelni mbi vlerat me te medha kombetare qe i kemi dhe mbi vet kombin, ngase kete nuk e lejojme dot.

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Aerial për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  25. #13
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga Socio Lexo Postimin
    Selam



    Nuk pajtohem, Pashko Vasa ka thene pikerisht ti kushtojme rendesi mesimeve te feve te cilat na detyrojne ti kushtojme rendesi kombit ne ato momente te duhura.
    E ku e thote pashko vasa se duhet ti perkushtohemi thenieve fetare?
    Thenia me NACIONALISTE e te gjithe rilindasve shqiptare ka qene ''feja e shqiptarit eshte shqiptaria'' . E kjo thenie e rendit pashkon ne vend te pare si nacionalisti me i madh i shqiperise. Tani nqs ti nacionalizmin e quan virtyt , atehere njeriu me i shenjte ne historine e botes paska qene Hitleri. Eshte thjesht ceshtje perceptimi .



    Citim Postuar më parë nga Socio Lexo Postimin
    Nuk pajtohem, Shqiptaret jane vellezer dhe ata i ka krijuar Allahu si NJE KOMB dhe kombin e njeh Islami. Islami nuk njeh komb superior.
    Vellezer jane ata persona qe lindin nga nje nene e vetme. Dhe nena ,qe ta dish ti o socio , eshte dicka reale e gjalle, ndersa KOMBI eshte nje vizion , dicka aspak reale .Nuk mund ta quaj vella dike per hir te nje Vizioni.
    Pastaj te te krijoj nje skenar ''vellezerish'' une ty.
    Nqs vellai yt i hap lufte shume padrejtesisht nje te huaji , cfare qendrimi do mbash ti, nqs eshte e pamundur ta stabilizosh kete gjendje ne menyre diplomatike?
    Do i shmangesh situates , duke u bere pasiv ndaj te padrejtes?
    Do qendosh perkrah vellait quke u bere agresivi?
    Apo do luftosh perkrah te huajit per hir te se drejtes?








    Citim Postuar më parë nga Socio Lexo Postimin
    Ju 'muslimanet' nuk jeni vetem musliman, Allahu ju beri Shqiptare. Edhe Islami historikisht ju pershtat vlerave tjera Shqiptare tradicionale, nuk u mor ashtu si u ofrua. A thua pse ?.

    Provo, vellazerohu, me Jo-shqiptare, do te bindesh edhe vete.
    Vlera tradicionale shqiptare , shumica kane humb neper shekuj. Ato te cilat ne i quajme tradicionale shqiptare ka ardh fale feve , si ajo kristiane e ajo islame. Edhe kanuni i lekes shumica bazohet mbi fete , ku njera ishte pjese e kultures , dhe tjetra qendronte prane deres prej kohes , ku shqiptaret e adoptuan avash avash.
    Pastaj nje gje se kuptoj nga ty une !!!
    Ceshte kjo mania e krijimit te grupimeve brenda nje shoqerie?
    Ne jemi njerez e jo kafshe. Kafshet krijojne territore te cilat nuk lejojne brenda atij territorit kafshe te huaja te te njejtit lloj.
    Njerezve u eshte dhene llogjika , e me ate ata komunikojne me cilindo rrace. Nqs do ishte e pamundur ky lloj komunikimi , atehere civilizimi i sotem kurre nuk do ishte aty ku eshte sot. Boll me keto ndarje te panevojshme . Pa-aftesia jote te intergrohesh brenda nje kulture a shoqerie te huaj , nuk te ben ty te realizosh se ne jemi krijuar per te jetuar vetem me sojin tone. Thjeshte te ben te ditur qe ti si njeri akoma ske arrit ate pike ku te realizosh qe vlerat humane jane te njejta e nqs ecim sipas tyre , vellarezimi me cdo rrace nuk eshte dicka e pamundur.
    Besome une kete gje e kam arrit edhe me jo-shqiptare.

    Citim Postuar më parë nga Socio Lexo Postimin
    Shqiptaret Muslimane ne Londer po mbledhin para per ta ndertuar nje Xhami te VETEN.

    PSE ?!!!, A pak xhamia ka ne LONDER per ti kryer obligimet fetare me "vellezerit" tjere Musliman ?!!

    Dikush e therret kete veprim pasoje e Nacionalizimit te Fese, une thjesht e therras
    pasoje e ndeshjeve, konfrontimeve, mos-perputhjeve te kulturave kombetare .

    Qe, ne mendimin tim, eshte shume e arsyeshme.
    Si qeka e arsyeshme kjo ndarje e tille?
    Sipa teje islami perceptohet ndryshe neper popuj?
    E di ti qe nga keto ndarje te tilla u krijuan grupe te ndryshme ideologjike brenda perbrenda islamit?
    Perset kujtonin se e perceptonin islamin me mire se arabet e si pasoje krijuan dege te ndryshme brenda Atij. E pastaj filluan indianet e me vone turqit. Ndarje te tilla i mbyllin deren dijes universale , e si pasoje me kalimin e kohes ajo dhome e vogel humb e mbytet ne injorance. Izolimi qe pati europa nga bota e njohur e asaj kohe ne middle-ages , rezultoi ate qe ne e njohim edhe sot me emrin DARK-AGES per europen. KUJDES se ndarje te tilla nuk i bejne dobi askujt e nuk eshte ASPAK DICKA E ARSYESHME.
    Islami eshte nje i vetem dhe konfrontimet e kulturave duhet te lihen menjane kur AI hyn ne to. Nuk e paten problem kete gje arabet e saudise me sirine,palestinen e egjyptin per nja dy shekuj te mire. Bashkejetuan ne menyre harmonike pa probleme ,duke i lene ato konfrontimet kulturore menjane. Pse? ---Sepse islami ishte kulture me forte ,dominuese edhe e drejte ne krahesim me ato te hershmet. Kur njeriu behet koshent per kete fenomen , atehere se ka te veshtire te ko-operoje ne harmoni me rracen tjeter.








    Citim Postuar më parë nga Socio Lexo Postimin
    Po, dhe sigurisht nuk do te shkoj ne Xhenet, sepse atje Katolike nuk ka !!!!
    Mos u bej predikues i se ardhmes
    Ndryshuar për herë të fundit nga Smth_Poetic : 01-01-2009 më 11:21

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Smth_Poetic për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #14
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anëtarësuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Kam vetem nje lutje per te gjith ju : kush deshiron qe te mos i duaj shqiptaret shkoni q.nu me serb e greke e me gjith sllavt phuuu ju marroft zoti qe sju vjen marre , po si keni ftyr disa prej juve me sha popullin tone kur kan luftu per kete dite qe e jetojm te lire .
    Gjithe ata qe po shajn ketu nuk ju ka ardh mir hiq qe jem shliru nga shkau edhe tasht njollosin patriotat .
    O njerz po mos me pas qen kta patriota ishe kan ner shkja e grek , turq e ku me dit ner kan .

    Definitivisht sjeni normal ju , kjo eshte katastrofa me e madhe qe ka mund ti ndodh nje populli edhe per mendimin tim kete e kan pru kta " muxhahejdinat" bre qe na kan shkaterru gjith kulturen .
    Duhet TURP ME JU ARDH
    Per qfar kulture flet ti?

    Po ku e ke ti ate kulture.

    Vallë a mos ka pas muxhahadina ne kohen e pashko vases, per derisa ai eshte detyruar ta thot kete thenje.

  28. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Arber gerguri për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  29. #15
    i/e regjistruar Maska e Socio
    Anëtarësuar
    28-12-2008
    Postime
    84

    Kombi nuk eshte komunitet imagjinuar !

    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    E ku e thote pashko vasa se duhet ti perkushtohemi thenieve fetare?
    Thenia me NACIONALISTE e te gjithe rilindasve shqiptare ka qene ''feja e shqiptarit eshte shqiptaria'' . E kjo thenie e rendit pashkon ne vend te pare si nacionalisti me i madh i shqiperise. Tani nqs ti nacionalizmin e quan virtyt , atehere njeriu me i shenjte ne historine e botes paska qene Hitleri. Eshte thjesht ceshtje perceptimi .

    Faleminderit per postin 'Smth_Poetic' !

    Tash te filloj

    Vepra e Pashko Vases nxjerr nga dhe i pergjigjet mesimeve fetare qe kane te bejne me moralin dhe obligimin e individit ndaj popullit te vet, sidomos ne rrethana rreziku. Une edhe me lart e citova Kuranin ku pranohet krijimi i KOMBIT. Dmth. Kombi si vizion egziston vetem ne mendjen tende. Edhe zbulimet me te reja sociologjike (shiko Castell 2007 'Fuqia e Identitetit) deshmojne se kombi ka egzistuar shume kohe para formimit te komb-shteteve. Ketu shkenca pajtohet me Kuranin.
    Nga kjo une nxjerr se vepra e Pashko Vases nuk eshte Nacionaliste !, Patriotike PO. Edhe pse keto te dyja terme shpesh shihen si sinonime per njera tjetren, ato dallojne ne kuptim. Nacionalisti mund te jete edhe ideolog, dhe Nacionalizmi Ideologji, ndersa Patrotizmi ka te bej me Moralin, dallimin mes te drejtes dhe te s'padrejtes. Pra Hitleri ishte nacionalist me ideology, dhe Nacizmi ishte vet ideologjia.
    Keto dallime partia komuniste e Enverit nuk i ka ven re fare, prandaj sot kemi pasoja ne popull aty ku ka edukuar partia






    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Vellezer jane ata persona qe lindin nga nje nene e vetme.
    Te lutem mos mi shtrembero fjalet.Fjala 'Vellezer' eshte perdorur si metafore vetem, dhe drejtuar 'Haakiut' me te njejten fjale (vellezer) si pergjigje.

    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Dhe nena ,qe ta dish ti o socio , eshte dicka reale e gjalle, ndersa KOMBI eshte nje vizion , dicka aspak reale .Nuk mund ta quaj vella dike per hir te nje Vizioni.
    Pastaj te te krijoj nje skenar ''vellezerish'' une ty.
    Nqs vellai yt i hap lufte shume padrejtesisht nje te huaji , cfare qendrimi do mbash ti, nqs eshte e pamundur ta stabilizosh kete gjendje ne menyre diplomatike?
    Do i shmangesh situates , duke u bere pasiv ndaj te padrejtes?
    Do qendosh perkrah vellait quke u bere agresivi?
    Apo do luftosh perkrah te huajit per hir te se drejtes?
    Ashtu sic permenda edhe me heret Kombi nuk eshte Vizion, si dhe Patriotike jane ato vepra qe bazohen ne drejtesi.






    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Vlera tradicionale shqiptare , shumica kane humb neper shekuj. Ato te cilat ne i quajme tradicionale shqiptare ka ardh fale feve , si ajo kristiane e ajo islame. Edhe kanuni i lekes shumica bazohet mbi fete , ku njera ishte pjese e kultures , dhe tjetra qendronte prane deres prej kohes , ku shqiptaret e adoptuan avash avash.
    Vlerat tradicionale nuk kane humbur, shok, por jane perzier, adaptuar me fe, gjate shekujve. Prandaj sot Islami - menyra Shqiptare dallon prej Islamit - menyra Arabe.
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Pastaj nje gje se kuptoj nga ty une !!!
    Ceshte kjo mania e krijimit te grupimeve brenda nje shoqerie?
    Ne jemi njerez e jo kafshe. Kafshet krijojne territore te cilat nuk lejojne brenda atij territorit kafshe te huaja te te njejtit lloj.
    Njerezve u eshte dhene llogjika , e me ate ata komunikojne me cilindo rrace. Nqs do ishte e pamundur ky lloj komunikimi , atehere civilizimi i sotem kurre nuk do ishte aty ku eshte sot. Boll me keto ndarje te panevojshme . Pa-aftesia jote te intergrohesh brenda nje kulture a shoqerie te huaj , nuk te ben ty te realizosh se ne jemi krijuar per te jetuar vetem me sojin tone. Thjeshte te ben te ditur qe ti si njeri akoma ske arrit ate pike ku te realizosh qe vlerat humane jane te njejta e nqs ecim sipas tyre , vellarezimi me cdo rrace nuk eshte dicka e pamundur.
    Besome une kete gje e kam arrit edhe me jo-shqiptare.
    Shok, diversiteti kombetar, kulturor dhe fetar nder popuj nuk eshte gje per tu friksuar, e aspak 'shtazarake' vetem admiruese. Bota do te ishte bajate nese vetem nje kulture egziston. Diversiteti kulturor eshte mese human.
    Poashtu fjalet e mia mbi 'vellazerimin kolektiv' te drejtuara Haaki's nuk ishin personale ndaj jush. Une te uroj jete te lumtur me jo-shqiptare. Kombi shqiptar ka individe shume, nuk pushon se egzistuari.





    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Mos u bej predikues i se ardhmes
    Mos e keqkupto sarkazmin e drejtuar tjeterkujt !
    'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

  30. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Socio për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  31. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-08-2005
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    307
    Kur ke lind askushi ste ka pyet a deshiron te jesh shqiptar apo maxhup, shqiptar je pa deshiren tende, kuptoje njeher e pergjithmon per cfar ideali po vdes.
    "Arsyeja e mosarsyes që i bëhet arsyes sime aq shum ma dobëson arsyen sa që me arsye e vajtoj bukurinë tënde"

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar hubejb për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  33. #17
    i/e regjistruar Maska e hak'ki
    Anëtarësuar
    20-12-2008
    Postime
    13
    Postimi origjinal eshte bere nga Socio:
    Bota do te ishte bajate nese vetem nje kulture egziston.
    we selamu alejkum.
    Vella ti po e perzin islamin me kulturen, por nuk eshte e njejt. Feja dhe kultura kane dallime te medha.

  34. Anetarët më poshtë kanë falenderuar hak'ki për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  35. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    PO jua bej nje pyetje juve islamikeve te forumit:
    A me shume duhet njeriu i gjakut ,psh nena ,femija ,motra e vellau apo nje i huaj qe perputheni ne mendime por se keni asgje me gjak?
    Une per vete i dua njerezit e aferme .d.m.th te gjakut.
    Kete ka dashur te thote Pashko Vasa.
    Une e kam nje vajze dhe kur te rritet me shume deshire do bekojsha martesen e saj me nje shqiptar te besimit katolik sepse me nje arab ose turk ,gje te cilen nese do jet ne duart e mija sdo ta lejoja kurre.
    Edhe dikush me heret tha se shqiptaret jane 80% musliman ,nese ju mund ti gjeni vetem 10 perqind prej tyre musliman prej verteti ,d.m.th me menyre te jeteses une ateher publikisht do paraqitem dhe le te me gjuajne me gure derisa te me mbysin.

  36. Anetarët më poshtë kanë falenderuar MIRIAM për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  37. #19
    i/e regjistruar Maska e Socio
    Anëtarësuar
    28-12-2008
    Postime
    84
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Si qeka e arsyeshme kjo ndarje e tille?
    Sipa teje islami perceptohet ndryshe neper popuj?
    E di ti qe nga keto ndarje te tilla u krijuan grupe te ndryshme ideologjike brenda perbrenda islamit?
    Perset kujtonin se e perceptonin islamin me mire se arabet e si pasoje krijuan dege te ndryshme brenda Atij. E pastaj filluan indianet e me vone turqit. Ndarje te tilla i mbyllin deren dijes universale , e si pasoje me kalimin e kohes ajo dhome e vogel humb e mbytet ne injorance. Izolimi qe pati europa nga bota e njohur e asaj kohe ne middle-ages , rezultoi ate qe ne e njohim edhe sot me emrin DARK-AGES per europen. KUJDES se ndarje te tilla nuk i bejne dobi askujt e nuk eshte ASPAK DICKA E ARSYESHME.
    Islami eshte nje i vetem dhe konfrontimet e kulturave duhet te lihen menjane kur AI hyn ne to. Nuk e paten problem kete gje arabet e saudise me sirine,palestinen e egjyptin per nja dy shekuj te mire. Bashkejetuan ne menyre harmonike pa probleme ,duke i lene ato konfrontimet kulturore menjane. Pse? ---Sepse islami ishte kulture me forte ,dominuese edhe e drejte ne krahesim me ato te hershmet. Kur njeriu behet koshent per kete fenomen , atehere se ka te veshtire te ko-operoje ne harmoni me rracen tjeter.
    Shok, ju e quani NDARJE !! Une them se nuk ka pasur ndonjehere bashkim qe te vij deri te ndarja. Popujt jane krijuar vete te ndare. Ata dallojne, deshe ti apo nuk deshe. Une kete "ndarje" nuk e shoh aspak negative, sic thashe edhe me heret, diversiteti kombetar nuk eshte per tu frikesuar por admiruar. Poashtu popujt edhe pse dallojne nuk do te thote se nuk mund te bashke-jetojne ne harmoni me njeri-tjerin, Paragjykimet, mungesa e mendje-haptesise, mos-njohja e faktorit KOMB jane shenje e injorances, mbyllin deren e diturise, krijojne konflikte, roberojne shpirtra etj (psh. rasti i ndarjes se Bangladeshit nga Pakistani - rezultat i mendimit naiv se nje popull mund te shkrihet ne nje shtet me nje tjeter po qe se te dy i takojne te njejtes fe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Socio : 01-01-2009 më 21:29
    'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

  38. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Socio për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  39. #20
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anëtarësuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729
    Postuar nga Miriam:

    Une e kam nje vajze dhe kur te rritet me shume deshire do bekojsha martesen e saj me nje shqiptar te besimit katolik sepse me nje arab ose turk ,gje te cilen nese do jet ne duart e mija sdo ta lejoja kurre.
    Ty me siguri te paska mashtruar jeta e katolikeve qe i sheh ne televizor.
    Por nese e ka caktuar Allahu vajza jote do te martohet mu me keta njerez qe ti i urren dhe ti nuk mund te besh asgje per kete.
    Katoliket ju kane dhene liri grave te veta te zbulojne pjeset e trupit dhe keshtu ne vendet e tyre ka shume tradheti dhe imoralitet.
    Kurse edhe ne Bibel shkruan qe gruaja duhet te mbulohet:

    "Sepse në qoftë se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokët; por në qoftë se për gruan është turp të qethet a të rruhet, le të mbulojë kryet."

    Korintasve. 5:6
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gimi3 : 02-01-2009 më 15:12
    Mos ja bëj të tjerëve atë që nuk ke qejf të ta bëjnë ty!

  40. Anetarët më poshtë kanë falenderuar prizrenasi_30 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Feja e shqiptarit, SHQIPTARIA - Miti Rilindas.
    Nga Ligesia në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 27-01-2006, 01:28
  2. Triumfi shqiptarit në gjykatën e Londrës
    Nga Shijaksi-London në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2005, 06:51
  3. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
  4. Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.......
    Nga Otello në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 28-04-2003, 14:50
  5. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
    Nga julian72 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-02-2003, 13:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •