Kshilla dhe udhzime rreth provimeve shkollore

Zgjodhm disa kshilla pr nxnsit musliman q tju prmbahen atyre gjat provimeve shkollore

Falenderimi i takon Allahut subahnehu ve teala paqja dhe bekimi i Zotit qoft mbi pejgamberin familjen dhe shokt e tij. Nxnsi musliman mbshtetet n Allahun gjat provimeve n kt bot dhe krkon ndihm prej Tij duke u prkujdesur pr shkaqet sipas porosis pejgamberike: transmeton ebu Hurejre se Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thn:

"besimtari i fort sht m i mir dhe m i dashur tek Allahu se besimtari i dobt dhe tek t dy ka mirsi. Krko nga ajo prej t cils ke dobi dhe krko ndihm prej Allahut dhe mos rri pasiv" sahih muslim hadithi no: 2664

Dhe nga kto gjra jan:

1. t luturit Allahun subhanehu ve teala me cdo fjal q jan n prputhshmri me sheriatin p.sh. t thoj o Zot ma lehtso, O Zot m jep t kuptoj etj.

2. t pregaditet me fjetje hert nj nat para provimit dhe t shkoj n provim n kohn e caktuar

3. t marre me vehte mjetet e duhura dhe t lejuara vizore, laps, letr etj.

4. t shqipton duan e daljes nga shtpia dhe t jet n prputhje me knaqsin e prindrve t vet ngase duaja e tyr pr fmijn sht e pranueshme

5. t filloj me "bismillah" ngase ai sht i lejuar n cdo pun t lejuar dhe t dobishme dhe i sjell asaj pune bereqet dhe sht nj prej shkaqeve t suksesit

6. frikoju Allahut dhe mos prhap brengosje ndr shokt e shkolls para provimit por prhap ndr ta optimizm me shprehje t buta dhe t lejuara

7. pra rpognoz rezultat t mir pr vehte dhe pr shokt e tu

8. prmendja e Allahut shpor brengn dhe habin dhe kur t hasish n ndonj ceshtje t rnd lutju Allahut q ta lehtsoj ate. shejhulIslam ibn Tejmijje kur i vshtirsohej kuptimi i ndonj gjje thoshte: o msues i Ibrahimit msom dhe O Ai q bre Sulejmanin t kuptoj me jep q t kuptoj!

9. zgejdh vend sa m t mir pr ulje gjat provimit dhe shiko t kesh mbshtetje t mir dhe rri n mnyr t drejt n uljen tnde

10. n fillim shikoi provimet dhe bre ndarjen e kohs pr pyetjet

11. planifiko zgjidhjen e pyetjeve t lehta s pari e mandej ato t rndat, dhe gjat zgjidhjes shno idejat dhe vrejtjet q mund ti prdorish gjat zgjidhjes.

12. prgjigju pyetjeve sipas rndsis dhe sipas numrit t poenave q mer me zgjidhjen e tyre

13. mos shpejto n prgjigjen e pyetjeve

14. ndaj s pakti 10% t kohs s parapar pr rishikim t pyetjeve

15. dije se mashtrimi sht i ndaluar n cdo lnd dhe jo vetm n ato fetare por edhe n ato t gjuhve t huaja p.sh.

16. n prgjigjet me shkrim vndo shprehjen kryesore n fillim t prgjigjes ngase ate e lyp kontrollori i prgjigjes dhe mund q mos ta vrej ate n grumbullin e shprehjeve dhe fjalve t ndryshme

17. nse pas kryerjes s provimit sheh se ke gabuar n ndonj prgjigje dije se ajo duhet t t shtyj t msosh m shum pr n t ardhmen dhe ji i knaqur me prcaktimin e Allahut

18. mos haro asnjher provimin e ahiretit se n t vrtet ai q shpton prej zjarrit dhe hyn n xhennet sht i shptuar

Lusim Allahun t na bj prej atyre q fitojn dhe jan t sukseshm n dunja dhe prej atyr q fitojn dhe shptojn n ahiret

Muhammed Salih elMunexhid