Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 100
  1. #81
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
    Xhamia ,e keta vetevrasesit ne Irak e Afganistan cka jane?, ndoshta budista ose hindu?
    Po edhe un them se jam amerikan por nese se kom nenshtetsin amerikane edhe pasaporten kot i them vetit amerikan .

    Mos e merr sepse ne Kur'an ndalohet vrasja e njerzerve te pafajshem pra kjo eshte ne kontradikt me kete qe po veprojn keta qe po quhen "musliman" e vrasin njerz te pafajshem qdo dit.

  2. #82
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Ti e ke lexu qka kam shkru une apo jo . Une te thash me duket se nuk e ke lexu e nuk te thash se paske lexu , e kjo ka nje ndryshim te madh.
    Edhe nuk mjafton te thuash qka te thojn te tjeret ne kete rast sepse mvraret prej kuj ke lexu .
    Po qka flet pa lidhje me qon mallin e nje femije 10 vjeqar qe ende beson se sulmet e 11 shtatorit i ka kryer Al-kaida , po edhe ni paqt kry Al-kaida nuk do te thot se ata jan musliman sepse nuk eshte musliman ai qe deklarohet po ai qe i permbahet rregullave islame , por juve tju flasesh keshtu nuk ju pelqen sepse menjeher sulmoni shikoni sulmet e 11 shtatori shikoni bombat ne Irak e ksi gjera po edhe nese i bejne muslimanet nuk eshte ai musliman qe vret nese nuk eshte ne vetmbrojtje te vetvetes ose te atdheut .

    Kuptoje nje her e pergjithmon se keta qe bejne ksi gjera nuk jan musliman edhe pse thojn qe jan .

    Besoj se tani duhet ta kuptosh
    Eshte gjeja me e mencur qe ka shkruar ndonjehere nje anetar musliman ketu ne forum. Edhe une keshtu mendoj, qe ndermerr kesoj gjerash nuk eshte njeri i Zotit, s'ka si te jete. Por problemi eshte qe, me veprimet qe bejme ne u ofrojme te tjereve nje imazh nga vetja jone. Me ato cfare bejne deri me tash pseudomuslimanet po tregojne qe jane kafshe dhe jonjerezore. E mos harro se ata i permbahen nje libri : e ky eshte Kurani! Prandaj te thashe me larte libri juaj keqlexohet dhe keqperdoret. Vargjet qe bejne thirrje per lufte aty po gjakosin boten sot.

    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Bo bo bo bo...

    Po pse more vash ,mundohesh qe ngrisesh pesha te renda ,kur Trupin tend nuk mund ta ngrisesh.

    Pse me detyroni te ju them se po ja Futni Prej Kornerit???

    "Me te miren qe mund te ja besh VeteVetes eshte Ta rrespektosh veten aq sa Vlenė"

    Bene mire qe te merresh me temat e Nenforumit : Bukuri dhe Estetike dhe te shikosh se mos po gjen ndonje buzekuq qe i pershtatet sezones Dimer-Pranver apo thjesht zbulo ndonje ndonje menyre se si ti rrisesh Thonjet si te drakulles.. e keshtu me radh.

    Kalo mire dhe keshilla e fundit : Mos u be qesharake
    Qesharak ne kete mes je ti i dashur. Une s'besoj te kem ofenduar kend me postimin tim. Nqs nuk je dot ne pozicionin per te debatuar pa ofendime e sharje, e pa i kaluar gjerat ne rrafshin personal, atehere shtrydhe ate bizele-truri qe ke per t'iu pergjigjur kategorise sate dhe jo mua. Se keshtu sic po e shet ti veten, po e ben shuuuuuume lire dhe respektin as qe e ke fut ne cmim

    Po, shkruaj me gjithe kenaqesi edhe atje te Bukuria/estetika. Ne nuk jemi thjesht mish dhe leve ne duart e burrave si puna e ndonjerit, qe do te parapelqente ta mbulonte gruan nga koka te kembet si me qene ndonje thes patate. Jemi shume here me shume se kaq i dashur dhe kemi edhe me shume vlera se te jemi " zonja shtepie". Sic duket te kane kundershtuar pak femra ne jete, per te mos thene fare. Sepse ato qe ke e njeh, jane te detyruara te lajne kembet e pisanjoseve-shoviniste-vehabist dhe e kane te mbyllur trurin nga shpellore si puna e cave.

    Si ke mbushur ditet ti te me gjykosh mua. Ohu jemi vite drite larg. Here tjeter evito te me citosh

    PS: Ajo "fisnik" te nicku eshte shume reklame farse e vetes, se malli i vertete as qe ka shenje fisnikerie

    Hajde shendet!
    Elegance is an attitude.

  3. #83
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Qesharak ne kete mes je ti i dashur. Une s'besoj te kem ofenduar kend me postimin tim. Nqs nuk je dot ne pozicionin per te debatuar pa ofendime e sharje, e pa i kaluar gjerat ne rrafshin personal, atehere shtrydhe ate bizele-truri qe ke per t'iu pergjigjur kategorise sate dhe jo mua. Se keshtu sic po e shet ti veten, po e ben shuuuuuume lire dhe respektin as qe e ke fut ne cmim


    Si ke mbushur ditet ti te me gjykosh mua. Ohu jemi vite drite larg. Here tjeter evito te me citosh

    PS: Ajo "fisnik" te nicku eshte shume reklame farse e vetes, se malli i vertete as qe ka shenje fisnikerie

    Hajde shendet!
    Shiko e nderuara engjellueshke ,ty te duket qe nuk ke ofenduar askend ne postimin tend me lart ,por e ke gabim ,sepse aq gjepura ke llomitur sa qe asnje Person qe ka per besim Islamin nuk ka mundur qe te mos e ndjej veten te ofenduar,sepse thjesht me injorancen tende qe ke ndaj kesaj lamie je munduar qe te japesh ligjerata ,thuajse je nje teologe e famshme qe ke shpenzuar 1/3 e jetes ne kete profesion. Thjesht drejto gishtin e mesem drejt kokes sate dhe mendo dhe medito se besimin e kujt po e perqesh dhe ne fund pyete veten se a ke te drejt ta besh nje gje te tille.

    Ndersa sa i perket ofendimeve ne rrafshin personal ,te them te drejten nese ke kohe shkruaj edhe referate ne kete aspekt sepse nuk qon pesh shume tek une,sepse une nuk jam i persosur dhe nese ia qellon ateher ke fituar ne bastore

    Ti flet per Islamin nga keto burime diturish qe ke : Ke shikuar lajmet e fundit ne TV qe ka ndodhur nje sulm Vetevrases ,Ke ndegjuar se Filan "Muslimani" ne Tora Bora te Afganistanit ka 5 gra dhe ca roberesha apo je munduar qe ta shikosh Islamin permes nje Fotoje qe pasyron nje Mjekerr te nje Afagni te varfer dhe te sakatosur nga varferia dhe vuajtja e luftes.... Apo ke ndegjuar per islamin ne baze te pamjeve te grave te vrafera me mbulesa ne Afganistan. Apo tregom se ne baze te cilave fakteve gjykon ti???

    Ndersa kur flitet ne anen tjeter ,te ofendosh dhe perqeshesh Fen time ,ateher qe tash ty dhe te tjereve po ju paralajmroj se me jeni imun ndaj rrespektit tim...Gjithmon duke u bazuar se nuk keni te drejt ta beni kete ,sepse "Nje Jo i Persosur ,nuk Mund te ia kontestoj Persosėshmerin nje Akti Perfekt siq eshte Islami" dhe fakti qe dikush tenton ta bene nje hap te tille deri te ofendimi ne kete fushe ,tek une Dukeni Injorantė!!!

    Po, shkruaj me gjithe kenaqesi edhe atje te Bukuria/estetika. Ne nuk jemi thjesht mish dhe leve ne duart e burrave si puna e ndonjerit, qe do te parapelqente ta mbulonte gruan nga koka te kembet si me qene ndonje thes patate. Jemi shume here me shume se kaq i dashur dhe kemi edhe me shume vlera se te jemi " zonja shtepie". Sic duket te kane kundershtuar pak femra ne jete, per te mos thene fare. Sepse ato qe ke e njeh, jane te detyruara te lajne kembet e pisanjoseve-shoviniste-vehabist dhe e kane te mbyllur trurin nga shpellore si puna e cave.
    Shiko nuk kam per qellim qe ti thurri lavde vetes ,por Vetem desha te ti them disa gjera ,Nese mendon se gjendesh me lart se nje Musliman ne qdo sfer te jetes (normal perpos nga ana imorale ) ateher mendo edhe per faktin se Injoranca vertetė existon dikund ???!!

    Ne nuk jemi thjesht mish dhe leve ne duart e burrave si puna e ndonjerit,
    Sinqerisht nuk ke nevoj te me ligjerosh ne kete aspekt ,sepse jam tej mase i informuar dhe mos mund te them se gjendesh ne Kontradite te madhe ,me shkrimin tend sepse pikerisht Bota Juaj eshte objekt i nje Mishi ne shitje apo thjesht nese jo ndaj Nje Burri (qe thua per Femrat Musliman) por dijeni se ju jeni ne sherbim te Shoqeris apo te them me shkurt Opinionit te gjere dhe me sherbime mjaft te lira.

    Por nuk dua te humb kohe shume dhe nese pajtohesh po e mbyllim qe tani kete diskutim pa vlera. Nese mendon se te kam Ofenduar ateher nese di matematike mire ,konsidero se jemi ne barazim 2-2
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540
    nuk e di por nese kjo eshte e vertet atehere paskam bere gabim qe paskam pire
    ato pak here alkol
    zoti derisa i ka dhuruar njeriut gjithe te mirat e kesaj bote
    ka thene
    o njeri ti keto shfrytezo
    por mos i tejkalo
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Shiko e nderuara engjellueshke ,ty te duket qe nuk ke ofenduar askend ne postimin tend me lart ,por e ke gabim ,sepse aq gjepura ke llomitur sa qe asnje Person qe ka per besim Islamin nuk ka mundur qe te mos e ndjej veten te ofenduar,sepse thjesht me injorancen tende qe ke ndaj kesaj lamie je munduar qe te japesh ligjerata ,thuajse je nje teologe e famshme qe ke shpenzuar 1/3 e jetes ne kete profesion. Thjesht drejto gishtin e mesem drejt kokes sate dhe mendo dhe medito se besimin e kujt po e perqesh dhe ne fund pyete veten se a ke te drejt ta besh nje gje te tille.

    Ndersa sa i perket ofendimeve ne rrafshin personal ,te them te drejten nese ke kohe shkruaj edhe referate ne kete aspekt sepse nuk qon pesh shume tek une,sepse une nuk jam i persosur dhe nese ia qellon ateher ke fituar ne bastore

    Ti flet per Islamin nga keto burime diturish qe ke : Ke shikuar lajmet e fundit ne TV qe ka ndodhur nje sulm Vetevrases ,Ke ndegjuar se Filan "Muslimani" ne Tora Bora te Afganistanit ka 5 gra dhe ca roberesha apo je munduar qe ta shikosh Islamin permes nje Fotoje qe pasyron nje Mjekerr te nje Afagni te varfer dhe te sakatosur nga varferia dhe vuajtja e luftes.... Apo ke ndegjuar per islamin ne baze te pamjeve te grave te vrafera me mbulesa ne Afganistan. Apo tregom se ne baze te cilave fakteve gjykon ti???

    Ndersa kur flitet ne anen tjeter ,te ofendosh dhe perqeshesh Fen time ,ateher qe tash ty dhe te tjereve po ju paralajmroj se me jeni imun ndaj rrespektit tim...Gjithmon duke u bazuar se nuk keni te drejt ta beni kete ,sepse "Nje Jo i Persosur ,nuk Mund te ia kontestoj Persosėshmerin nje Akti Perfekt siq eshte Islami" dhe fakti qe dikush tenton ta bene nje hap te tille deri te ofendimi ne kete fushe ,tek une Dukeni Injorantė!!!



    Shiko nuk kam per qellim qe ti thurri lavde vetes ,por Vetem desha te ti them disa gjera ,Nese mendon se gjendesh me lart se nje Musliman ne qdo sfer te jetes (normal perpos nga ana imorale ) ateher mendo edhe per faktin se Injoranca vertetė existon dikund ???!!


    Sinqerisht nuk ke nevoj te me ligjerosh ne kete aspekt ,sepse jam tej mase i informuar dhe mos mund te them se gjendesh ne Kontradite te madhe ,me shkrimin tend sepse pikerisht Bota Juaj eshte objekt i nje Mishi ne shitje apo thjesht nese jo ndaj Nje Burri (qe thua per Femrat Musliman) por dijeni se ju jeni ne sherbim te Shoqeris apo te them me shkurt Opinionit te gjere dhe me sherbime mjaft te lira.

    Por nuk dua te humb kohe shume dhe nese pajtohesh po e mbyllim qe tani kete diskutim pa vlera. Nese mendon se te kam Ofenduar ateher nese di matematike mire ,konsidero se jemi ne barazim 2-2
    Mire ,mire ,"te pavertetat"per islamin po servohen nga tv-te,por nese ke pak koeficient intelegjence ,na trego ti neve ndonje vend arab ku praktikohet islami i juaj i "vertet'', nje vend ku me te vertet mbizotron mireqenja ,ku femra ndihet si njeri ,me e pakta me te drejta elementare, dhe per fund te lutem mos thuani se kurani ju jep te drejta te barabarta femrave me meshkuj sepse nuk ehste e vertet sepse e kam lexuar vete kuranin dhe pikerisht ky lexim i tij me ka humbur besimin plotesisht ne fene islame.

  6. #86
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
    Mire ,mire ,"te pavertetat"per islamin po servohen nga tv-te,por nese ke pak koeficient intelegjence ,na trego ti neve ndonje vend arab ku praktikohet islami i juaj i "vertet'', nje vend ku me te vertet mbizotron mireqenja ,ku femra ndihet si njeri ,me e pakta me te drejta elementare, dhe per fund te lutem mos thuani se kurani ju jep te drejta te barabarta femrave me meshkuj sepse nuk ehste e vertet sepse e kam lexuar vete kuranin dhe pikerisht ky lexim i tij me ka humbur besimin plotesisht ne fene islame.
    Po te pergjigjem me vend te fisnikut.
    Asnje vend ne bote nuk i permbahet as Kur'nit as Bibles e as kushtetutes se ati vendi pra ne qdo vend ka devijime nga rregullat ndesh fetare e ndesh shtetnore , pra nuk mundesh me than pse muslimant spo i respektojn rregullat Islami qenka fe e dhunes.

    Me vie keq po ti nuk e paske lexu ose nuk i paske pas ment ne kry kur e ke lexu Kur'anin sepse femra eshte e barabart me mashkullin edhe shkruan ne disa ajete.

  7. #87
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Po te pergjigjem me vend te fisnikut.
    Asnje vend ne bote nuk i permbahet as Kur'nit as Bibles e as kushtetutes se ati vendi pra ne qdo vend ka devijime nga rregullat ndesh fetare e ndesh shtetnore , pra nuk mundesh me than pse muslimant spo i respektojn rregullat Islami qenka fe e dhunes.

    Me vie keq po ti nuk e paske lexu ose nuk i paske pas ment ne kry kur e ke lexu Kur'anin sepse femra eshte e barabart me mashkullin edhe shkruan ne disa ajete.
    Nuk eshte dhe aq e barabarte me mashkullin jo. Ja te jap nje shembull: Nje mashkull ne parajse do kete 73 femra te virgjera. Po nje femer ne parajse sa meshkuj te virgjer do kete per vete?!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brooklyn2007 : 06-01-2009 mė 17:24
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  8. #88
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Nuk eshte dhe aq e barabarte me mashkullin jo. Ja te jap nje shembull: Nje mashkull ne parajse do kete 73 femra te virgjera. Po nje femer ne parajse sa meshkuj te virgjer do kete per vete?!
    Fjala ke per jeten ne Toke e per at dynja sdi qka te them sinqerisht sepse lexo sa te lexojsh nuk mundesh ta kuptosh gjithmon Kur'anin.

  9. #89
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Po te pergjigjem me vend te fisnikut.
    Asnje vend ne bote nuk i permbahet as Kur'nit as Bibles e as kushtetutes se ati vendi pra ne qdo vend ka devijime nga rregullat ndesh fetare e ndesh shtetnore , pra nuk mundesh me than pse muslimant spo i respektojn rregullat Islami qenka fe e dhunes.

    Me vie keq po ti nuk e paske lexu ose nuk i paske pas ment ne kry kur e ke lexu Kur'anin sepse femra eshte e barabart me mashkullin edhe shkruan ne disa ajete.
    Hajde ,tregoma nje.
    Ose e ke fjalen per ate se si allahu ju ka drejtu vetem meshkujve me ,o besimtar dhe pas nje kohe ka reaguar nje grua ,me duket njera nga grate e shumta te muhamedit dhe ne edicionin e ardhshem te sureve allahu ka "permisuar "gabimin.
    Une mmunde ti tregoj disa ku femra nuk eshte e barabarte me mashkullin psh ne ndarjen e pasurise, ne deshmi,ne dalje jasht shtepise ,dmth ju kufizohet e drejta e levizjes ,per momentin keto mu kujtuan nga kurani i "pakuptueshem.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MIRIAM : 06-01-2009 mė 18:23

  10. #90
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    sepse lexo sa te lexojsh nuk mundesh ta kuptosh gjithmon Kur'anin.
    Po kurani a eshte per njerez a per jashtokesor qe nuk qenka ne gjendje te kuptohet?

    Sepse atehere ku eshte qellimi i allahut?

  11. #91
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
    Po kurani a eshte per njerez a per jashtokesor qe nuk qenka ne gjendje te kuptohet?

    Sepse atehere ku eshte qellimi i allahut?
    Tye edhe met tregu diqka nuk beson por une perseri do te diskutoj me tye edhe pse e di qe nuk do te bindesh.

    Qellimi i qdo libri te derguar nga zoti gj.sh eshte qe te jet sa me i kuptueshem per njerzimin , por nese nuk lexohet me vemendje edhe nuk i kushtohet nje kohe e qmuar leximit edhe kuptimit te tij nuk eshte arritur asgje .
    Nuk mundesh vetem nje her ta lexojsh Kur'anin edhe ato shkel e shko edhe te vish ketu te thuash se ne Kur'an shkrun kshtu apo ashtu . Nese nuk i lexon te gjitha ajetet me rend nuk do te arrish te kuptosh kurr Kur'anin , por jo vetem me lexu po duhet edhe studim i mirefillte nese deshiron ta kuptosh qysh duhet.
    Pra nuk eshte Kur'ani per jashttoksor por eshte per qenien njerzore por per ata qe mendojne me KRY
    Ose e ke fjalen per ate se si allahu ju ka drejtu vetem meshkujve me ,o besimtar dhe pas nje kohe ka reaguar nje grua ,me duket njera nga grate e shumta te muhamedit dhe ne edicionin e ardhshem te sureve allahu ka "permisuar "gabimin"
    Ti a pe she qe flet me hamendje edhe flet sikur ke qen aty ?


    Per qe me te sjell nje ajet nga Kur'ani nuk kam kohe te kerkoj apo te marr Kur'anin e ta shikoj sepse nuk gjendem ne shpi per nje gje te till.
    "

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Tye edhe met tregu diqka nuk beson por une perseri do te diskutoj me tye edhe pse e di qe nuk do te bindesh.

    Qellimi i qdo libri te derguar nga zoti gj.sh eshte qe te jet sa me i kuptueshem per njerzimin , por nese nuk lexohet me vemendje edhe nuk i kushtohet nje kohe e qmuar leximit edhe kuptimit te tij nuk eshte arritur asgje .
    Nuk mundesh vetem nje her ta lexojsh Kur'anin edhe ato shkel e shko edhe te vish ketu te thuash se ne Kur'an shkrun kshtu apo ashtu . Nese nuk i lexon te gjitha ajetet me rend nuk do te arrish te kuptosh kurr Kur'anin , por jo vetem me lexu po duhet edhe studim i mirefillte nese deshiron ta kuptosh qysh duhet.
    Pra nuk eshte Kur'ani per jashttoksor por eshte per qenien njerzore por per ata qe mendojne me KRY
    Ose e ke fjalen per ate se si allahu ju ka drejtu vetem meshkujve me ,o besimtar dhe pas nje kohe ka reaguar nje grua ,me duket njera nga grate e shumta te muhamedit dhe ne edicionin e ardhshem te sureve allahu ka "permisuar "gabimin"
    Ti a pe she qe flet me hamendje edhe flet sikur ke qen aty ?


    Per qe me te sjell nje ajet nga Kur'ani nuk kam kohe te kerkoj apo te marr Kur'anin e ta shikoj sepse nuk gjendem ne shpi per nje gje te till.
    "
    Natyrisht qe e kam lexuar me koke e jo me pra....ce.
    Te kuptoj une ty shume mire se edhe une fatkeqesisht kam qene nje kohe te shkurter ne gjendjen tende te tanishme duke dashur te besoj ne keto gjera qe beson ti tani ,ja nuk kuptohet ,ja po keqinterpretohet se feja islame eshte e mire ,eshte paqesore ,eshte perparimtare por deshi ZOTI e mu qartesuan gjerat.
    Keshtu qe, Xhamia mos u merr shume me fene islame se beso veq ne humnere do te qoj , ja ja kishin pa hajrin arabet ja kurkush tjeter.

  13. #93
    Qenkan mbledhur plakat e fshatit e po na japin mende ....
    Po shifni punen tuaj moj gra , ckeni qe mereni me punet e te tjereve ?!

    Apo ju duket vetia me te mira juve ?Nese eshte keshtu atehere mos u shikoni tek legeni me uje por ne pasqyre .....

    Pakan ardhur dishepujt e Jezusit ne forumin shqiptar e po predikojne .Shitttttttttt

  14. #94
    ariiii Maska e Arber gerguri
    Anėtarėsuar
    16-10-2006
    Vendndodhja
    Bardh i Madh - Fushe Kosove
    Postime
    809
    Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
    Hajde ,tregoma nje.
    Ose e ke fjalen per ate se si allahu ju ka drejtu vetem meshkujve me ,o besimtar dhe pas nje kohe ka reaguar nje grua ,me duket njera nga grate e shumta te muhamedit dhe ne edicionin e ardhshem te sureve allahu ka "permisuar "gabimin.
    Une mmunde ti tregoj disa ku femra nuk eshte e barabarte me mashkullin psh ne ndarjen e pasurise, ne deshmi,ne dalje jasht shtepise ,dmth ju kufizohet e drejta e levizjes ,per momentin keto mu kujtuan nga kurani i "pakuptueshem.
    Ti je perbuzes i te mirave, dhe jo falenderues me ate qe Allahu s.w.t te begatoi.

    Allahu s.w.t e ngritu gruan, dhe e qmoj shume ne jeten shoqrore, e previligjoj sa qe nje sure te madhe rreth 30 - 40 faqe, dhe enkas per gruan e zbrit ne kur'anin famelarte (suretul Nisae) kaptina e gruas, gje qe per burrin nuk zbriti sure enkas.....


    4:7. Meshkujve ju takon pjesė nga pasuria qė e lėnė prindėrit e tė afėrmit (pas vdekjes), edhe femrave ju takon pjesė nga ajo qė lėnė prindėrit e tė afėrmit, le tė jetė pak ose shumė ajo qė lėnė, ju takon pjesė e caktuar (nga Zoti).

    Nga ketu shofim se femra eshte e barabart me mashkullin......

    sa i perket asaj qe femra e ka te kufizuar levizjen, jo oj moter e ke gabim,...

    Allahu s.w.t ketu nuk deshi ta kufizoj, por deshi qe ta ngris, dhe ta mbroj, sepse ne esence femra eshte e pa mbrojtur nga shume shkaqe, per kete arsye Allahu s.w.t deshi qe bashk me te, ta ket nje roje, (shif ngritjen e femres), qe vallahi roje veq mbreterit kan.....
    Ndersa ne islam Allahu s.w.t, femren e beri te shejte, dhe urdheroj qe nese femra ka per te kaluar nje rrug te gjat, duhet qe ta ket nje percjelles, kurse per rrug te shkurta, normalisht eshte e lire te dal edhe vetem.....


    Pse nje femer duhet te ket percjelles, psh ta zeme se femra eshte duke kaluar kufirin me veturen e saj, ose ne kohen ateher kur per transport kan perdorur shtazet, dhe ne rast se gjat udhetimit prishet autovetura ne mes te malit,(psh naten) ose atje shtaza per kalerim smuret ose ngordh, sepse keto jan te mundura te gjitha, ateher femra ne kete rast eshte e pa mbrojtur dhe e pa afte ndoshta qe t'ia dal ksaj pune, ose mund te ngacmohet nga njerz te ndryshem ne mes te nates dhe gjithqka e keqe, qe mund te ndodh, t'i cenohet nderi, por edhe ne rrezik jeta.... dhe keshtu me radhe.

    pra ka shumbuj te shumte qe justifikojne femren se kjo duhet te ket percjelles ne rruge te gjata.......

    Islami merr masa preventive, per ruajten e nderit, moralit dhe largimin nga haramet (ndalesat).....

    Allahu e di me se miri...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arber gerguri : 06-01-2009 mė 20:57

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anėtarėsuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Citim Postuar mė parė nga ;2118113
    Keshtu qe, Xhamia mos u merr shume me fene islame se beso veq ne humnere do te qoj , ja ja kishin pa hajrin arabet ja kurkush tjeter.



    po lereni me secilin person te besoje ne ate qe ndjen ne zemer dhe qe ka trasheguar nga prindet e vet , kush jemi ne qe flasim me kaq shume bindje se cila fe ndikon per mire e cila per keq ...
    ne secilen fe eshte e pamundur qe mos egzistoje dicka qe popullit mos i pelqeje ose mos i kuvendoje , edhe une besoj ne fene myslymane po psh mosfestimi i nates te vitit te ri me dukej absurde , mbase edhe bej mekat qe e festoj po secili pergjigjet per mekatet e veta , fundja ne sjemi te derguarit e Zotit ti bindim te tjeret ne ca duhet te besojme , eshte mire te respektojme njeri tjetrin pa dallim feje ...

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e murat_j
    Anėtarėsuar
    01-04-2008
    Postime
    30
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Nuk eshte dhe aq e barabarte me mashkullin jo. Ja te jap nje shembull: Nje mashkull ne parajse do kete 73 femra te virgjera. Po nje femer ne parajse sa meshkuj te virgjer do kete per vete?!
    Me siguri ti nuk do tė jesh nė atė mes ........aaaahahhhaaahhhhhhh

  17. #97
    Citim Postuar mė parė nga murat_j Lexo Postimin
    Me siguri ti nuk do tė jesh nė atė mes ........aaaahahhhaaahhhhhhh
    Kjo supozohet te jete per te qeshur?!

    A di njeri sa djeme te virgjer do marre nje grua qe iken ne parajse?! 73 femra te virgjera marrin meshkujt fatlum ne parajse. Po femra ca shperblimi ka ne parajse?! Dua ta di kete pune qe te shoh ia vlen ose jo qe te martohem Hajde na jepni pergjigje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brooklyn2007 : 06-01-2009 mė 22:55
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anėtarėsuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Si asht parajsa?
    - a asht per te gjith apo vetem per njerez te caktuar?

  19. #99
    Besimtar Musliman
    Anėtarėsuar
    01-01-2009
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    60
    Une mendoj qe moderatori duhet ta mbyll kete tem sepse kjo eshte hapur per alkoholin, e shfrytezohet per ofendime dhe perqeshje te Islamit dhe muslimaneve.

  20. #100
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    mendoj edhe un te mbyllet ose ti largojn ata qe ofendojn.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

  1. Islami Sot Dhe Nesėr
    Nga llokumi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
  2. Intervistė me Myftiun e Kosovės, Mr. Naim Tėrnava
    Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
  3. Personalitete te medha te kombit shqiptar
    Nga DEN_Bossi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
  4. Genocidi serb nė Kosovė
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 06-02-2005, 09:14
  5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
    Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •