Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7

Tema: - link =

  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2006
    Postime
    459

    - link =

    Duke shfletuar nėpėr faqe tė ndryshme tė shqiptarve shpesh has nė fjalėn link apo linqe.Nė fjalor fljala link pėrkthehet si Nyje.Prandaj mendoj qė pėrkthimi dhe pėrshtatja ėshtė adekuate. Ndoshta dikush mendon ndryshe?

  2. #2
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Unė link e kam pėrkthyer lidhje sepse pėrshtatet si kuptim dhe fillon me tė njėjtat shkronja. Nė anglisht link pėrdoret edhe si folje, dhe fjala nyje nuk mund tė pėrdoret si folje ndėrsa lidh pėrdoret shumė mirė.

    p.sh.
    Click on the link to Forumi Shqiptar -- Kliko nė lidhjen pėr te Forumi Shqiptar
    Link the homepage to the contact page. -- Lidh faqen e hyrjes me faqen e kontaktimit.
    Edi

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2006
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga edspace Lexo Postimin
    Unė link e kam pėrkthyer lidhje sepse pėrshtatet si kuptim dhe fillon me tė njėjtat shkronja. Nė anglisht link pėrdoret edhe si folje, dhe fjala nyje nuk mund tė pėrdoret si folje ndėrsa lidh pėrdoret shumė mirė.

    p.sh.
    Click on the link to Forumi Shqiptar -- Kliko nė lidhjen pėr te Forumi Shqiptar
    Link the homepage to the contact page. -- Lidh faqen e hyrjes me faqen e kontaktimit.
    Deri diku jam dakord, mirėpo kam njė pyetje;si do tė pėrkthesh fjalėn connect?
    P.sh; nėse nė tekst / apo nė softuer gjindet fjala lidhje(link) dhe connect njėkohėsisht?Shpresoj qė e kuptoni ku e kam fjalėn...Pėrvec pėrshtatjes sė fjalėve nevojitet edhe dallim nė mes tyre me qėllim qė mos shkaktohet konfuzion....Ndoshta ju keni ndonjė ide pėr kėtė?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 04-01-2009 mė 15:30

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Gepardi
    Anėtarėsuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    169
    Connect - Lidhu (eshte folje)
    Link - Lidhje (eshte emer)

    Connect using this link = Lidhu nepermjet kesaj lidhjeje.

    Dhe une mendoj qe perkthimi "lidhje" eshte i duhuri.

  5. #5
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Ėshtė me vend vėrejtja qė ka bėrė Rrjeti pėr pėrkthimin lidh, por mendoj se link dhe connect janė sinonime. Link pėrdoret edhe si folje por ėshtė njė folje e specializuar e foljes sė pėrgjithshme connect.

    Si folje:

    connect = bashkoj
    join = bashkoj duke i afruar (afroj) fizikisht ose duke i ngjitur
    link = bashkoj duke i lidhur (lidh) me njė lidhėse


    Si emra:

    connection = bashkim llogjik, lidhje aktive qė ėshtė duke shkėmbyer tė dhėna (p.sh. TCP connection)

    link = lidhje fizike pėr rrjetet (wi-fi link); njė lidhje ekzistuese midis dy objekteve, por qė nuk do tė thotė se ėshtė aktive. Connection bėhet nėpėrmjet link-ut (siē e ka shprehur Gepardi)

    Si pėrmbledhje, mendoj se link duhet pėrkthyer lidhje ose lidhėse, por preferoj lidhje sepse link ėshtė diēka abstrakte, virtuale, jo njė lidhėse fizike (si ajo e kėpucėve)
    Edi

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2006
    Postime
    459
    Citim Postuar mė parė nga edspace Lexo Postimin
    Ėshtė me vend vėrejtja qė ka bėrė Rrjeti pėr pėrkthimin lidh, por mendoj se link dhe connect janė sinonime. Link pėrdoret edhe si folje por ėshtė njė folje e specializuar e foljes sė pėrgjithshme connect.

    Si folje:

    connect = bashkoj
    join = bashkoj duke i afruar (afroj) fizikisht ose duke i ngjitur
    link = bashkoj duke i lidhur (lidh) me njė lidhėse


    Si emra:

    connection = bashkim llogjik, lidhje aktive qė ėshtė duke shkėmbyer tė dhėna (p.sh. TCP connection)

    link = lidhje fizike pėr rrjetet (wi-fi link); njė lidhje ekzistuese midis dy objekteve, por qė nuk do tė thotė se ėshtė aktive. Connection bėhet nėpėrmjet link-ut (siē e ka shprehur Gepardi)

    Si pėrmbledhje, mendoj se link duhet pėrkthyer lidhje ose lidhėse, por preferoj lidhje sepse link ėshtė diēka abstrakte, virtuale, jo njė lidhėse fizike (si ajo e kėpucėve)
    Sqarim real dhe i bindshėm.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-05-2007
    Postime
    45

    Thumbs up

    link
    Nyje

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •