Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465

  Robert Elsie, zbulohen tri incizime t rralla t gjuhs shqipe

  Tri incizime t rralla jan publikuar dje n sitin e tij zyrtar nga albanologu Robert Elsie. Bhet fjal pr incizim t hershm realizuar nga albanologu Norbert Jokli, nj incizim i vitit 1937 me zrin e Fishts, ndrsa reciton dy prej kngve t "Lahuts s malcis" dhe nj fjalim q Fan Noli ka mbajtur n Boston n vitin 1962.

  Incizimi m i hershm

  Materiali m i rrall sht ai q Elsie e cilson si "incizimi i par i shqipes s Ballkanit", i realizuar nga albanologu i njohur austriak, Norbert Jokli. Si shpjegon Elsie, "Jokli kishte msuar shqip me Gjergj Pekmezin (1872-1938) dhe me shqiptar t tjer n Vjen. Nga raporti paraprak i hulumtimit t dialekteve gege, t cilin ai e prgatiti n vitin 1914 pr Akademin Austriake t Shkencave, del e qart se kishte nj interes t veant pr variantet rajonale t gjuhs shqipe". Sa i takon ktij incizimi t rrall, Elsie shpjegon: "N pranvern e vitit 1914, Norbert Jokli dgjoi pr nj grup shqiptarsh pastiier q punonin n Hungari. Pa humbur koh, u nis pr t'i takuar dhe pr t br shnime gjuhsore pr dialektin e tyre. Me mbshtetjen e Komisionit pr Ballkanin t Akademis Austriake t Shkencave, Jokli e ftoi njrin prej puntorve, nj Mustafa Abdyli (lindur me 1876) nga Vrapishta e Gostivarit (Maqedoni), n Vjen pr nj muaj, pr nj incizim zanor t gjuhs s tij n Arkivin Fonogramik aty". Ky incizim pesminutsh, i kryer m 4 prill 1914 dhe i paraqitur pr her t par n faqen zyrtare t Elsies, duket se sht dokumenti m i hershm zanor i gjuhs shqipe nga Ballkani. Incizimi i mirfillt mbi nj pllak t vjetr dylli ruhet n Arkivin Fonogramik t Akademis s Shkencave (Zentrum Sprachwissenschaft, Bild- und Tondokumentation, Phonogrammarchiv, sterreichische Akademie der Wissenschaften) n Vjen.

  Fishta reciton "Lahutn"

  Por mjaft i rrall sht edhe incizimi i dyt, q i takon vitit 1937. Zri q dgjohet n kt incizim i takon poetit t madh, Gjergj Fishta. Kt zbulim sensacional Robert Elsie e ka publikuar n faqen e tij t re n internet kushtuar gjuhs shqipe. N kt incizim, At Gjergj Fishta sht duke lexuar disa pjes nga kryevepra e tij, eposi kombtar "Lahuta e Malcs". Jan pikrisht dy prej kngve t "Lahuts": prkatsisht kanga 5 nga strofa 391 deri n strofn 465 dhe kanga 13 nga strofa 1 deri n strofn 77. Leximi i Fishts mbase nuk sht interpretimi prfundimtar i "Lahuts". Por leximi i tij ritmik hedh posht do paraqitje patetike dhe teatrale t shum aktorve shqiptar, sidomos nse shoqrohet me nj sfond sentimental muzikor, si sht n kt rast shoqrimi me lahut.

  Fjalimi i Nolit

  Ndrsa fjalimi i Fan Nolit mbajtur n Boston m 1962 para shoqris shqiptaro-amerikane "Vatra", na sjell tingllimn e nj toskrishteje t mrekullueshme. Incizimi ishte ruajtur prej vitesh nga Peter Prifti (San Diego) dhe si shpjegon Elsie, u vu n dispozicion t publikut nga Kryepeshkopia Ortodokse n Amerik (Boston) dhe u dixhitalizua n CD nga Avni Spahiu dhe Baki Jashari (Prishtin).


  (s.g/GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  Sui generis

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,676

  Pr: Robert Elsie, zbulohen tri incizime t rralla t gjuhs shqipe

  Prkujtohet Robert Elsie, albanologu q bri t njohur botrisht kulturn e Kombit Shqiptar

  By RedaksiaLexo - 02/10/2021


  Muzeu Historik Kombtar prkujton sot n 4-vjetorin e ndarjes nga jeta albanologun e njohur Robert Elsie.

  N muajin Maj t 2016 Muzeu Historik Kombtar pati fatin ta kishte n ambientet e tij n n salln UNESCO t Muzeut Kombtar studiuesin Robert Elsie, mes miqsh dhe t ftuarish t interesuar, ku prezantoi nj pjes t fondit t 450 fotografive t panjohura q Miss Edith Durham ka br gjat udhtimeve t saj kryesisht n Shqipri dhe Mal t Zi.

  Robert Elsie lindi m 29 qershor 1950 n Vankuvr (Vancouver) t Kanadas. Ai ndoqi Universitetin e Kolumbis Britanike (University of British Columbia), ku studioi pr filologjin klasike dhe gjuhsin dhe u diplomua m 1972.

  Po n at vit, erdhi n Europ me nj burs studimesh. Robert Elsie vazhdoi studimet e larta n Universitetin e Lir t Berlinit Perndimor (Freie Universitt Berlin), pastaj n Shkolln Praktike t Studimeve t Larta (Ecole Pratique des Hautes Etudes) n Paris, n Institutin e Dublinit pr Studime t Larta (Dublin Institute for Advanced Studies) n Irland, dhe n Universitetin e Bonit (Universitt Bonn), ku mbrojti doktoraturn pr gjuhsi krahasimtare dhe keltologji m 1978.

  Pasi msoi shqip dhe i thelloi njohurit e tij n kt gjuh, Robert Elsie vendosi t’i kushtohej albanologjis, fush n t ciln ai m von do t bhej nj ndr ekspertt m t njohur. Qysh nga vitet ’90 deri ne fillim t shekullit XXI ai ka punuar me profesion t lir si interpret i shqipes dhe ka marr pjes n negociata t nivelit t lart pr qeverin gjermane, Bashkimin Europian, Kombet e Bashkuara, NATO-n, Kshillin e Europs, etj. Robert Elsie sht antar i Shoqats s Europs Juglindore (Sdosteuropa-Gesellschaft), antar i jashtm i Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, si dhe antar nderi i Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs.

  Prmbledhje pr Veprat e tij Shkencore

  N fushn e albanologjis, Robert Elsie i sht kushtuar fillimisht letrsis shqiptare. Ndr botime t hershme t tij jan: Dictionary of Albanian Literature (Fjalor i letrsis shqiptare), Uestport (Westport), Konektikat 1986, dhe History of Albanian Literature (Histori e letrsis shqiptare), Boulder, Colorado 1995, n dy vllime.

  Ai ka botuar gjithashtu prkthime letrare n anglisht dhe gjermanisht, si jan pr shembull n vllimin e UNESCO-s An Elusive Eagle Soars: Anthology of Modern Albanian Poetry (Nj shqiponje e arratisur fluturon: antologji e poezis bashkkohore shqiptare), Londr 1993; Albanian Folktales and Legends (Prralla dhe legjenda shqiptare), Tiran 1994.

  Veprat poetike t poetit Migjeni (1911-1938) prkthyer n anglisht n vllimin Free Verse (Vargjet e lira), Tiran 1991.

  Duke marr parasysh gjendjen jashtzakonisht t rnd n Kosov, gjendje kryesisht t panjohur n botn e jashtme, ai prpiloi antologjin e par t madhe me shkrime pr temn e Kosovs n vllimin 600-faqesh Kosovo: In the Heart of the Powder Keg (Kosov: n qendrn e fuis s barutit), Boulder, Colorado 1997.

  Ai botoi gjithashtu Kanunin n gjermanisht, Der Kanun: das albanische Gewohnheitsrecht nach dem sogenannten Kanun des Lek Dukagjini (Kanuni: E drejta zakonore shqiptare sipas t ashtuquajturit Kanuni i Lek Dukagjinit), Pej 2001; autor i shum librave si dhe t artikujve t panumrt, kryesisht n fushn e albanologjis.

  Vdekja e parakohshme e Robert Elsie nga smundja e rrall e neuroneve motorike ndodhi m 2 tetor 2017.


  Lexo.al

  https://lexo.al/2021/10/perkujtohet-...mbit-shqiptar/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 19-10-2021 m 10:17

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •