Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Postime
  1,258

  Gėzuar Krishtlindjen..

  Gėzuar Krishtlindjen.

  Njė urim pėr tė gjithė ata tek tė cilėt Krishti ka lindur nė zemrėn e tyre. Por edhe pėr ata qė ende nuk e kanė njohur Krishtin nė jetėn e tyre.  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 2. #2
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  869
  Para tre oresh isha ne nje takim per Krishtlindjen dhe ishte nje kohe bekimesh derisa pastori po ndante nga bibla per ardhjen e Krisht, Zotit tone ne toke.
  Eshte nje mesazh gezimi ku shpetimi erdhi ne mesin tone!

  Engjujt lavderuan:
  "Lavdi Perėndisė nė vendet mė tė larta, dhe paqe mbi tokė njerėzve mbi tė cilėt qėndron mirėdashja e tij!". Luka 2:14
  Ishte koha ku qielli dhe toka po "bashkoheshin"!

  Gezuar.
  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Bekimet e Zotit qofshin per ju

  Gezuar Krishlindjen dhe jam i gezuar qe e keni kaluar ne takime me te krishtere , ku e merr kuptimin e vertete festa .

  Qofshi te lumtur ne Perendine !

 4. #4
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Postime
  5,321
  Iu uroj te gjithe besimtareve Gezuar Krishtlindjet! Zoti qofte me ju ne ēdo moment te jetes, sa me shume fat, mbaresi e begati ne familjet tuaja!
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,280
  Ju uroj te gjith besimtareve te krishter, Gezuar lindjen e Krishtit. Zoti ju bekofte me hirin dhe paqen e Tij.

  Zoti ju bekofte.

 6. #6
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  Gezuar Krishtlindjet Peniel si hapes i kesaj teme urimesh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 26-12-2008 mė 04:27

 7. #7
  BeRaCi_Me_GjYsEm_PaPuCe Maska e ^_BIM_BUM_BAM_^
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Vendndodhja
  Auckland, New Zealand
  Postime
  1,560
  …………(Æ`O“Æ)
  …………*./ | .*
  …………..*♫*.
  ………, • '*♥* ' • ,
  ……. '*• ♫♫♫•*'
  ..….. ' *, • '♫ ' • ,* '
  ..….' * • ♫*♥*♫• * '
  .…. * , • Merry' • , * '
  …* ' •♫♫*♥*♫♫ • ' * '
  ' * ' • Christmas . • ' * ' '
  ' ' * • ♫♫♫*♥*♫♫♫• * ' '
  …………… x♥x
  ………………♥
  ø.• We wish youø.•*Ø) ø.•*Ø)
  (ø.•“ (ø.•“a Merry X-mas .•“ øø.•ØÆ`♥
  (ø.•ØÆ`♥ and a Happy New Year!♥ ~
  Ajde ketu moj....mua nuk me iken dhia ne maje te malit...do me ikesh ti ne buze te trotuarit

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Vendndodhja
  Freie Hansestadt Hamburg
  Postime
  157
  Gezuar Krishtlindjet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Alpha_Virginis : 25-12-2008 mė 18:24

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-04-2008
  Postime
  496
  Uroj te gjithe besimtaret e krishtere qe te kalojne krishtlindje sa me te gezuara!
  (kjo ne respekt te tolerances fetare, sepse nuk i perkas kesaj feje)

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,016

  Gezuar Krishtlindjet te gjitheve

  Te gjithe protestanteve, per shume vjet gezuar Krishlindjet dhe vitin e ri. Zoti i bekofte shqiptaret.
  krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

 11. #11
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  869
  Eshte lajmi me i mire qe engjejt sollen tek njerezit-barinjet:
  Dhe ja, njė engjėll i Zotit iu paraqit atyre dhe lavdia e Zotit shkėlqeu rreth tyre e ata i zuri njė frikė e madhe.
  Por engjėlli u tha atyre: Mos druani, sepse unė po ju lajmėroj njė gėzim tė madh pėr tė gjithė popullin; sepse sot nė qytetin e Davidit lindi pėr ju njė Shpėtimtar, qė ėshtė Krishti, Zoti. Luka 2:9-11


  Gezuar lindjen e Shpetimtarit,
  Gregu
  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2005
  Postime
  103
  GEZUAR KRISHT-LINDJEN TE GJITH SHQIPTARVE, SHENDET PAQ BEKIM,PER JU DHE FAMILJET E JUAJA NGA DO QE JENI. NE VEQANTI JAU UROI TE GJITH TE KRISHTERVE KET FEST MADHESHTORE.


 13. #13
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Anėtarėsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  576

  Merry Christmas & Happy New Year

  Gezuar te gjitheve me nje pershendetje me kengen e kenduar nga Celine Dion


 14. #14
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Gezuar Krishlindjen per besimtaret evangjeliste! (per ata qe i festojne )
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,280

  Krishti lindi.

  Eshte vertet e dhimbshme, teksa sheh njerez qe shpenzojne per dhurata dhe qejfe ne festen e krishtlindjes, dhe Jezusin Birin e vetemlindur te Perendise, nuk e zene per gje. Por ka dhe me keq, kur sheh njerez qe me fodullek mburen se jane fetare te krishtere, se ndezin qirinjte ner katedrale dhe ndejkin te gjitha rritet, se bijen theror per religjionin e tyre, por Krishtin se njohin, pasi veprat e tyre jane kenaqesi mishore, dhe deshirime te botes. Kudo hare dhe gezim... peme te stolisurura dhe zografisura me drita e zbukurime, sepse kemi feste. Gezohet bota.. rendin te gjithe.. kush te fitoje sa me shume... kush te tregohet e te krekoset se eshte me fetar se te tjeret. Feste kudo, hare e gezim.. edhe ato ndertesa kishash, ku ka kohe qe jane me shume te zbrazta, mbushen deng. Por ja vecse nje jave, dhe gjthshka mbaron. Gjithkush kthehet ne rrugetimin e erresers, duke bere hesapet sa fitoi... apo sa humbi.. Kjo eshte bota dhe bijte e saj, nen rokullimen e mekatit.

  Hej. Zgjohu o njeri, se nuk eshte ky gezimi i lindjes se Krishtit.

  Ne nje nate me yje te shndritshem, disa barinj te cilet ruanin bagetin e tyre, pane nje shkelqim ta madh. Dhe ja, Lavdia e Zotit shkelqu mbi ta. Engjelli i Zotit ju tha: po ju jap nje LAJM dhe GEZIM shume te madh. Sot lindi ne qytetin e Davidit ne Betlehem, Shpetimtiari Jezus Krisht.. Gezohuni o kombe..le te gezohet cdo krijese dhe te lavderoje dhe te adhuroje Perendine, per kete DHurate plot Hir qe Ai dha, per te gjithe ne te mjeret dhe vdekataret e kesja bote. Mos e hidhni tej Dhuraten e Zotit, mos e shkembeni ate me azgje te kesaj bote. Sot Ai te theret, me zerin e Tij plot dashuri dhe dhembshuri. NDAL.. NDAL... dhe digjo o njeri.Mos rend pas gezimit qe te con ne humbje, por rend pas Krishtit, se ai eshte Rruga e Verteta dhe Jeta.

  Kush ka Jezusin, ka JETEN.

  Eshte nje histori shume bukur dhe kuptimplote.
  Ne nje qytet jetonte nje djale i pasur, i cili ishte mbeldhes pikturash. Ai kishte galerine me te madhe te qytetit me pikturat me te mira. Djali i pasur ishte nje njeri i dashur me njerzit dhe sidomos me te varferit. Nje dite njihet me nje llustraxhi, te cilin e ben dhe mik. Heraheres ai takohej me te dhe diskutonte rreth pikturave. Por kaluan disa dite dhe lustraxhiu nuk po e shihte me djalin e pasur. Mbas disa ditesh mesoi se djali i pasur kishte vdekur ne nje aksident. Lustraxhiu u hidherua pa mase, sepse vertet ai i ishte treguar nje mik shume i mire. Keshtu ai ne kujtim te tij, vendosi te beje nje portret te mikut te tij. Pasi gjeti disa bojra dhe nje flete, edhe pse nuk ishte piktor, ai e beri nje portret te mikut te tij, dhe u nis drejt shtepise ku banonte dikur miku i tij i pasur. Atje i doli sherbetori dhe i tha: Ke kerkoni? Lustraxhiu i tha: Mesova me hidherim vdekjen e djalit te pikturave, dhe e kisha nje mik te mire. Por edhe pse nuk di te pikturoj, bera nje protret kushtuar atij, dhe dua qe tja japesh babait te tij, si shenje te mieqsise sime. Sherbetori e mori ne dore pikturen, dhe i premtoi llustraxhiut se do tja jepte. Te nesermen kur babai i djalit te pasur po dilte nga shtepia, sherbetori i tha: Nje djale i varfer, miku i birit tend, me dha kete portret per tja u dhene juve, si nje shenje te miqesise se tij me birin tend. Pasaniku e mori pikturen dhe nuk beri ze. Mbas disa kohesh vdes edhe babai i djalit te pasur, dhe e gjitha galeria e pikturave del ne ankand. Lustraxhiu pasi mori vesh per kete ankand, vendosi te shkoje. Pasi gjeti disa roba per te qene, u vesh e shkoi. Sapo hyr ne galeri, llustraxhiu pa ne mur pikturen e tij, porteritn qe ai kishte bere per mikun e tij. Atje ishin mbledhur gjith parea dhe te pasurit e vendit, per te blere pikturat me shume vlere te galeris. Ateher ra gongu dhe drejtuesi i ankandit tha: pika e pare e testamentit thote se, piktura e pare per ankand eshte ky portret, duke treguar keshtu pikturen e lustarxhiut. Askush ne salle nuk u pergjigj, pasi per ta ishte me shume nje zhgaravine se sa pikture. Atehere llustraxhiu remoi xhepat dhe pasi nxori disa kacidhe tha: e ble une. Dhe ndersa po shkonte qe te merte pikturen e tij, drejtuesi i ankandit tha: pika e dyte e testamenti eshte: Ai qe ble pikturen e llustraxhiut, ka te gjithe galerine dhurate. Ankandi mbyllet. Keshtu llustraxhiu e fitoi te gjithe galerine.
  Te gjithe ju o njerez, qe nuk e zini per gje Birin e Perendise, dijeni se kini humbur mbreterine qiellore. Kush ka Jezusn, ka JETEN e perjetshme, thote bibla. Dy jane opsionet tuaja: O me boten dhe ne ferr, o me Jezusin dhe ne paradis. Krishti lindi per ty dhe per mua, Ai lindi qe te vdese per ty e per mua. Ai vdiq dhe u rrigjall te treten dite, per ty e per mua, qe te kemi JETEN me BOLLEK. Lum kush ka Krishtin , ka Jeten e perjetshme me Perendine. Amin.
  Gezuar Krishtlindjen. Zoti ju bekofte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 19-12-2012 mė 19:32

 16. #16
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Postime
  1,258
  Ėshtė e vėrtetė vėlla dėshmues se shumica e njerėzve e shohin kėtė festė thjesht si njė rast tė mirė pėr tė shkėmbyer dhurata me njėri-tjetrin dhe tė gėzojnė dhe festojnė nė kėto ditė festive. Po, ėshtė pėr tu festuar sepse Biri i Perėndisė erdhi nė Tokė pėr shpėtimin e ēdonjėrit qė beson nė Tė. Ėshtė detyra jonė si tė shpėtuar, si njerėz qė njohėm dhe jetojmė ēdo ditė dashurinė e pashtershme hyjnore tė Perėndisė tė derdhur nė zemrat tona nėpėrmjet Frymės sė Shenjtė, t'u rikujtojmė njerėzve qėllimin e lindjes si njeri nė Tokė tė Jezu Krishtit. Krishti nuk lindi nė Tokė qė tė shtohet edhe njė ditė festive nė kalendarin njerėzor, por pėr tė shpėtuar ēdo njeri nga vdekja e pėrjetėshme dhe pėr ti dhuruar jetė tė pėrjetėshme nė praninė e Tij. Krishti i lindur nė zemrėn e ēdo besimtari, le tė jetė shkaku i dėshmisė sė fuqishme nė kėto ditė por edhe ēdo ditė tė jetės sė tij. Kėnga e Maries dhe e Zakarias le tė jetė kėnga e zemrės sonė dhe zėri ynė le ti bashkohet korit qiellor pėr ti kėnduar lavdisė sė Perėndisė dhe pėr ta falenderuar Atė pėr dashurinė e pėrjetėshme.

  Lluka 2:10-11

  10 Por engjėlli u tha atyre: “Mos druani, sepse unė po ju lajmėroj njė gėzim tė madh pėr tė gjithė popullin;
  11 sepse sot nė qytetin e Davidit lindi pėr ju njė Shpėtimtar, qė ėshtė Krishti, Zoti.


  Me urimin dhe dėshirėn e zjarrtė qė Krishti tė lindė nė ēdo zemėr njerėzore, ju uroj Gėzuar Krishtlindjen.


  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Vendndodhja
  Freie Hansestadt Hamburg
  Postime
  157
  Gezuar Krishtlindjet te gjithe te krishtereve shqiptare!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,069
  >>> Nuk do t'ju uroj si zakonisht.
  Une do t'ju ftoj thjeshte te gezoni fort sepse hendeku midis njeriut dhe Krijuesit u mbyll. Qe prej 2013 vjetesh njeriu mund ti afrohet Krijuesit ne te njejten distance porsi Adami dhe Eva para mekatit fillestar. Kjo u be e mundur perseri prej dashurise se tij nepermjet lindjes se Jezu Krishtit. Gezoni sepse si sot ky pajtues lindi.
  La verita' ti rendera' libero!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  ************************************************** *
  ************************************************** *
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 20. #20
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  869
  Gezuar Krishtlindja!

  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ja Na Erdhi Viti I Ri
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 03-12-2008, 14:13
 2. Gezuar 2005!
  Nga Kryeplaku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-12-2004, 17:17

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •