Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime

  - drive dhe drivers =

  Drive nėnkupton mekanizmin apo pjesėn e ngurt F: apo G : vende ku vendoset DVD-ja apo CD-ja.
  Drivers nėnkupton mekanizmat qė vejnė nė lėvizje pjesėn e ngurt respektivisht F: apo G:
  Andaj pason edhe konkluzioni logjik i pėrkthimit;

  Drive mund tė pėrkthehet si Njėsi
  Drivers mund tė pėrkthehet si Drejtues(pra mekanizėm qė drejton; ve nė funksion Njėsinė)-drejtuesit mund tė azhurnohen pėrmes softuerėve ndėrsa Njėsitė mund tė ndėrrohen/zavendėsohen nė mėnyrė mekanike....

 2. #2
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rrjeti Lexo Postimin
  Drive nėnkupton mekanizmin apo pjesėn e ngurt F: apo G : vende ku vendoset DVD-ja apo CD-ja.
  Drivers nėnkupton mekanizmat qė vejnė nė lėvizje pjesėn e ngurt respektivisht F: apo G:
  Andaj pason edhe konkluzioni logjik i pėrkthimit;

  Drive mund tė pėrkthehet si Njėsi
  Drivers mund tė pėrkthehet si Drejtues(pra mekanizėm qė drejton; ve nė funksion Njėsinė)-drejtuesit mund tė azhurnohen pėrmes softuerėve ndėrsa Njėsitė mund tė ndėrrohen/zavendėsohen nė mėnyrė mekanike....

  Driver=Udhezues
  Drive=Ska perkthim te sakte.
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Driver=Udhezues
  Drive=Ska perkthim te sakte.
  Drive>Ka pėrkthim edhe atė mė se tė saktė;merre nė dorė e shfleto Fjalorin e Gjuhės sė sotme Shqipe faqja 884 lexo cka shkruan pėr fjalėn Njėsi deri nė fund tė spejgimit.
  Drivers>inspirimin e mora nga njė forumist kėtu mė parė dhe me tė vėrtet ajo i pėrshtatet qėllimit;drejton dicka ve nė lėvizje
  Udhėzues nuk mund tė pėrshtatet pasi qė nė atė rast nėse pėrkthehet nė anglisht ajo do ishte Support.Mjeti nuk udhėzon por e drejton; e lėviz pjesėn e ngurt(hardware)...ėshtė njėlloj sikur motori i automobilit dhe lėnda e cila e ve nė lėvizje motorin>benzini;kjo lėndė e drejton; e ve nė lėvizje motorin apo e udhėzon?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 26-12-2008 mė 18:45

 4. #4
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Kjo temė ekziston edhe tek http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=94732

  Mendoj se pėrkthimet qė ka bėrė Rrjeti janė mė tė saktat. Unė ato pėrkthime i kam parė pėr herė tė parė nė Windows XP Shqip dhe mendoj se janė tė goditura.

  Njerėzit udhėzohen, ndėrsa mjetet drejtohen.

  DREJTUES m. sh.
  ...
  2. Ai qė vė nė punė a nė lėvizje njė makinė, njė mekanizėm etj., ai qė
  drejton njė makineri, njė aparaturė etj.; anėtar i ekuipazhit tė njė
  anijeje, tė njė aeroplani etj. qė ndjek lundrimin detar a ajror dhe
  mban drejtimin. Drejtuesi i anijes (i aeroplanit, i tankut).
  ...
  Edi

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e dr_iton
  Anėtarėsuar
  21-06-2009
  Vendndodhja
  Podujevė
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Do tė pajtohesha me kėto terme vijuese:
  DERIVE - NJĖSI
  DRIVER - NGASĖS

  P.sh. Hard Disk Driver - Ngasėsi i diskut tė ngurtė.

  Sė paku ky ėshtė mendimi im.

  Pėrshėndetje.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime nė 40 postime
  Citim Postuar mė parė nga dr_iton Lexo Postimin
  Do tė pajtohesha me kėto terme vijuese:
  DERIVE - NJĖSI
  DRIVER - NGASĖS

  P.sh. Hard Disk Driver - Ngasėsi i diskut tė ngurtė.

  Sė paku ky ėshtė mendimi im.

  Pėrshėndetje.
  Driton, lexo nė kėtė temė, nė temėn Fjalori shqip i informatikės(ose nė temat e poshtme) qė tė kuptosh pak mė tepėr nė lidhje me fjalėt, spjegimet dhe propozimet.
  Pėrkthimi dhe pėrshtatja e fjalės DRIVE(NJŹSI) ėshtė dhėnė mė lart me spjegim logjik , fjala hard drive ėshtė pėrkthyer dhe pėrshtatur si DISK FIKS(pasi qė ajo ka pjesė tė palėvizshme-pjesėn e ngurt,pjesėn fizike dhe pjesėn e lėvizshme;pa lėvizje tė diskut, kompjuteri nuk mund tė funksionon),kurse fjala DRIVER ėshtė pėrkthyer si DREJTUES(lėnda qė aktivizon,pėr shembull nėse tė mungon DREJTUESI(DRIVER) nuk mund tė punon DVD apo CD njėsia, apo maqina pėr shkrim qė i bashkangjitet kompjuterit pėrmes USB porteve, fotoaparate digjitale qė pėrmes USB portit bėjnė bartjen e fotografive nė kompjuter nga fotaparati etj); drejton, ve dicka nė lėvizje.Andaj pėr tė kuptuar esencėn e fjalės duhet tė kemi dituri dhe njohuri se si funksionon vegla....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rrjeti : 28-06-2009 mė 10:59

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Irene2060
  Anėtarėsuar
  02-07-2009
  Vendndodhja
  everywhere
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ka ca fjale qe me mire te mbeten sic jane, ne anglisht. Nuk ka mundsi te perkthehen. ose kur perkthehen jan totally unsuccessful perkthime. dhe ne vendim qe jam ne universitet kshu i perdorim ca fjale nuk perkthehen exactly ate qe thote anglezi me 1 fjale nuk e perkthejme as me 100.
  There are 10 kinds of people, those who understand binary and those who don't

Tema tė Ngjashme

 1. Problem me zerin,mikrofonin,karten e zerit dhe drajverat.
  Nga Tironsja nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 1025
  Postimi i Fundit: 12-10-2011, 12:09
 2. Driver pėr modem Conexant HSF 56K
  Nga Clauss nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-02-2006, 10:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •