Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
 1. #1
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119

  Festivali i kenges RTSH 2008

  Ngeli dhe nje muaj nga festivali i kenges 2008, i cili edhe kete vit do shpalle kengen konkuruese per Eurovizion 2009. Shqiperia edhe kete vit, do jete vendi i pare nga te gjitha vendet konkuruese per Eurovizion, qe ben te ditur kengen konkuruese.

  Eshte konfirmuar per median Shqiptare, nga drejtuesi artistik i festivalit Pirro Cako qe nata e pare e festivalit do jete 19 Dhjetor, e dyta 20 Dhjetor, ndersa nata finale do jete ne daten 21 Dhjetor. Afati perfundimtar per dergimin e krijimeve te ketij festivali ka qene data 19 Tetor.

  Organizuesit e ketij festivali, sebashku me TVSH'ne po eksplorojne mundesi te reja mbi formacionin e ketij festivali, sidocofte asgje nuk eshte finalizuar akoma. Eshte teper e mundur qe kete vit te shikojme perseri ne konkurim emra te njohur, si kengetaren e pare Shqiptare ne Eurovizion, Anjeza Shahini, e cila thuhet se eshte kontaktuar nga mjaft kompozitore, dhe ka deklaruar qe do marre pjese ne Festival nese i ofrohet nje krijim i mire. Olta Boka e cila prezantoi Shiperine kete vit ne Beograd konkuron perseri kete vit, me te njejte autore te kenges "Zemrat lame Peng" qe radhiti Shqiperine ne vendin e 16. Olta momentalisht po punon ne albumin e saj te pare. Perfundimisht, Elsa Lilaj qe ka fituar dy here festivalin ne te kaluaren, dhe drejtuar festivalin e kaluar sebashku me Pirro Cakon, rikthehet perseri ne skene si kengetare, pas 11 vitesh.

  Shkeputur dhe perkthyer nga ESCTODAY.

  PS: Ne kete teme do kete vetem diskutime rreth festivalit te kenges 2008. Te gjitha diskutimet mbi festivalin e kaluar do fshihen.

 2. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Sikur te merrte pjese dhe Elsa Lila do te ishte vertet shume mire. Por sikur te merrnin pjese dhe Aleksander Gjoka, Eranda Libohova, Irma Libohova, Alma Bektashi, Ardit Gjebrea ... do te ishte nje festival historik.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-11-2007
  Vendndodhja
  Australia
  Postime
  22
  lexova ne nje intervist me panoramen olta ka thene se nuk do te marre pjes ne festivalin te kenges 2008

 4. #4
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Sonte, Televizioni Shqiptar (tvsh) do shfaqe edicionin e 47'te te festivalit te kenges. Per here te 19'te festivali zhvillohet ne pallatin e Kongreseve dhe prezantohet nga Elsa Lila e cila me kenget e saja ka fituar ne festivalin e vitin 1996 dhe 1997, gjithashtu ka qene prezantuese e fesitvalit vitin e kaluar. Julian Deda dhe Gentian Zenelaj, gjithashtu do shoqerojne Elsen gjate prezantimit.

  Festivali fillon ne oren 20:45, pas lajmeve.

  Shfaqja, ashtu si vitin e kaluar do ndiqet ne TVSH, kanalin satelitor ne Eutelsat W2 16°E, ne frekuanca 12656V 4883 1/2


  Ketu eshte lista e kengetareve qe performojne

  Dorina Garuci - Dite 1 jetė
  (Dorian Nini, Pandi Laēo, Dorian Nini)

  Endri & Stefi Prifti - Ti bere faj
  (Josif Minga, Skender Rusi, Adrian Hila)

  Evis Mula - Unė jam dashuria
  (Luan Zhegu, Agim Doēi, Saimir Ēili)

  Juliana Pasha & Luiz Ejlli - Nje jetė
  (Shpetim Saraēi, Turian Hyskaj, Shpetim Saraēi)

  Grupi West Side Family - Jehonė (
  (Dr. Flori, Dr. Flori, Klodian Qafoku)

  Shpat Kasapi - Aromė mediterane
  (Gent Myftarai, Pandi Laēo, Gent Myftarai)

  Kejsi Tola - Mė mėrr nė ėndėrr
  (Edmond Zhulali, Agim Doēi, Edmond Zhulali)

  Marjeta Billo - Era e tokės
  (Adrian Hila, Pandi Laēo, Adrian Hila)

  Rovena Dilo & Gent Bushpepa TBA
  Agim Poshka
  - Fajtor pėr ngrohjen globale
  (Agim Poshka, Olsen Maze, Agim Poshka)

  Julian Lekocaj - Nuk Je Ti
  (Julian Lekocaj, Julian Lekocaj, Alfred Kacinari)

  Grupi Burn - Jam i pari i jettes sime
  (Stivart Cela & Renis Gjoka, Big Basta, Gent Myftarai "Burn")

  Erga Halilaj - Dikush mungon
  (Kristi Popa, Florion Zyko, Kristi Popa)

  Emi Bogdo - Kur buzet henen e kafshojn
  (Klodian Qafoku, Leonard Bombaj, Klodian Qafoku)

  Kujtim Prodani - Nostalgji
  (Kujtim Prodani, Agim Doci, Ilirjan Mihali)

  Adelina Thaci - Oret e fundit
  (Alfred Kacinari, Alfred Kacinari, Alfred Kacinari)

  Era Rusi - Shpirt i humbur
  (Arsen Nasi & Bledar Skenderi, Irma Libohova, Arsen Nasi)

  Vedat Ademi - Po me prite
  (Kledi Bahiti, Alban Male, Roland Shira)

  Besa Kokedhima - Ajer
  (Alban Male, Olti Curri, Alban Male)

  Soni Malaj - Zona zero
  (Florian Mumajesi, Florian Mumajesi, Enis Presheva)


  Kjo do jete skena e festivalit te ketij viti.
  Ndersa ketu eshte montazh nga kenge te dryshme te festivaleve ne TVSH gjate dekadave te fundit.

  http://uk.youtube.com/watch?v=Fd2s-pRa5zg

 5. #5

 6. #6
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Juliana & Luiz - Nje Jete (per mua fituese)

  http://uk.youtube.com/watch?v=VSY8RY...e=channel_page

  Rovena & Genti - S'jam Balade

  http://uk.youtube.com/watch?v=wWDcKx...e=channel_page

  Shpat Kasapi - Arome Mediterane Bukur....!!

  http://uk.youtube.com/watch?v=ybv_D8...e=channel_page

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e erindi_al
  Anėtarėsuar
  21-04-2006
  Postime
  183
  Sipas shume sondazheve Kejsi Tola duhet te fitoj festivalin dhe ta perfaqesoje Shqiperine ne Eurosong.

  Ketu e keni nje nga oikotimes.com
  Kejsi ne vend te pare me 33 vota


  Cilin kengetare duhet Shqiperia ta dergoj ne Moske?

  07. Kejsi Tola - Mė mėrr nė ėndėrr
  (33)
  19. Besa Kokedhima - Ajer
  (13)
  20. Soni Malaj - Zona zero
  (12)
  04. Juliana Pasha & Luiz Ejlli - Nje jetė
  (9)
  06. Shpat Kasapi - Aromė mediterane
  (5)
  05. West Side Family - Jehonė
  (4)
  17. Era Rusi - Shpirt i humbur
  (4)
  01. Dorina Garuci - Dite 1 jetė
  (3)
  08. Marjeta Billo - Era e tokės
  (3)
  09. Rovena Dilo & Gent Bushpepa - S'jam Balade
  (2)
  11. Julian Lekocaj - Nuk Je Ti
  (2)
  16. Adelina Thaci - Oret e fundit
  (2)
  02. Endri & Stefi Prifti - Ti bere faj
  (1)
  12. Burn - Jam i pari i jettes sime
  (1)
  14. Emi Bogdo - Kur buzet henen e kafshojn
  (1)
  03. Evis Mula - Unė jam dashuria
  (0)
  10. Agim Poshka - Fajtor pėr ngrohjen globale
  (0)
  13. Erga Halilaj - Dikush mungon
  (0)
  15. Kujtim Prodani - Nostalgji
  (0)
  18. Vedat Ademi - Po me prite
  (0)

 8. #8
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549

  Kejsi Tola fituese e festivalit tė 47-tė nė RTSH

  Urime, kėnge e bukur. Mgjth mu duk e njėjte me vendin e dytė tė festivalit tė vjetshėm.

  Kjo kėngė pėrfaqėson Shqipėrinė nė Moskė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jack Watson : 21-12-2008 mė 20:27 Arsyeja: ė-tė
  Life's too short to remove USB safely.

 9. #9
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Jo, falemnderit.

 10. #10
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Po merr se janė tė mira
  Life's too short to remove USB safely.

 11. #11
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
  Mgjth mu duk e njėjte me vendin e dytė tė festivalit tė vjetshėm.
  Eshte nga i njejti kompozitor dhe poet. Perzierje interesante instrumentash pas refreneve. "Nje jete" me pelqeu me teper si muzike.

 12. #12
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Citim Postuar mė parė nga BvizioN Lexo Postimin
  Eshte nga i njejti kompozitor dhe poet. Perzierje interesante instrumentash pas refreneve. "Nje jete" me pelqeu me teper si muzike.
  E di qe jane te njejte, mgjth ngjashmeri ka shume, vjet s'ia dhane ndersa sivjet ia dhane lol. Kenga e vjetshme:  Te kenga fituse me pelqen nje pjese pas refrenit, m'gja si sharki apo lahut.

  Ky festivali ka qene me i miri nga te gjithe festivalet sa kame pare, kenge shume te mire. Edhe dy prezantusit e the shblsh i dhane nje fytyre tjere spektaklit.

  p.s Po te kishte fitu Era Rusi do e kishim te sigurte venin e pare ne Rusi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jack Watson : 21-12-2008 mė 20:43
  Life's too short to remove USB safely.

 13. #13
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,042
  kenge seconda mano.
  ps.ēa gusto keni??

 14. #14
  Special kind Maska e *Lorisa*
  Anėtarėsuar
  08-07-2008
  Vendndodhja
  Buzė liqenit
  Postime
  346
  Urime Kejsit.

  Tani u bė traditė mė nė Festivalin e RTSH, fiton Ethet fiton edhe kėtė festival, apo ajo qė fitoj vjet ishte nga Gjeniu i vogel?

  Kėnga vėrtet e mirė, nė veēanti kompozimi dhe muzika.

  Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
  p.s Po te kishte fitu Era Rusi do e kishim te sigurte venin e pare ne Rusi. pD
  Ehh o Jack, po sikur tė kishte fituar Kujtim Prodani, do ēmendeshin rusėt me tekstin e kėngės se me atė po qė po
  Lumturia nuk vjen vetė, atė duhet ta krijojmė ne.

 15. #15
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,656
  so so si kenge . Nuk ish ndonje kushedi. Se kuptoj kush i jep cmimet atje. Po ne fakt ato kane skane cbejne njera do e marri, pavarsisht si eshte . Lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #16
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,119
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Se kuptoj kush i jep cmimet atje
  Juria, por une nuk kuptoj kriteret qe perdorin per zgjedhjen e Jurise! Ne juri duhet te jene muzikante te njohur dhe me reputacion ne arenen e muzikes tone. Me cfare pashe mbrembjen e kaluar, ne Juri ishe dhe drejtori i KESH'it (ne mos gaboj)

  Zgjedhja nuk ishe e keqe, si kenge fituese ne vendin tone, por ne Eurovizion eshte histori tjeter, dhe e diskutojme tjeter here.

  Kenga "Nje jete" me pelqeu me teper. Ne pergjithesi kenget me te mira nga vitet e kaluara.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-09-2008
  Postime
  93
  po si nuk ka nje kenge te qete mor aman, te gjitha ulerimat jane mbledhur, edhe melodite aq ngjajne me njera tjetren , melodi si ne kohen e komunizmit , as gje nuk ka ndryshuar, vetem ca ritme e ca perdridhje......

  kenga arome mediterane me tekst debil nuk kam degjuar asnjehere.

 18. #18
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,119
  ndersa une mendoj se; kenga fituese e keisi tolaj,ishte thjeshte nje korrigjim apo kombesim i jurise, ndaj kompozitorit dhe poetit te cilvet padrejtesisht ju kishin mohuar cmimin e
  pare ne festivalin e kaluar!!

  per mendimin tim,cmimi i pare do i takonte Luis Ejllit ose Kujtim prodanit!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BEHARI : 22-12-2008 mė 06:29

 19. #19
  Gone!
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Mua kenga fituese nuk me pelqeu. Kejsi Tola ka nje vokal shume te mire, mirepo kenga nuk besoj se do te arrij as deri ne gjysme-finale.

 20. #20
  N3ra5htarja Maska e rina_
  Anėtarėsuar
  17-10-2006
  Vendndodhja
  Diku....
  Mosha
  36
  Postime
  450
  Kenga fituese vertet ka qene e bukur.....shum me ka pelqyer..
  Be Yourself....

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ėndėrrat dhe interpretimi i tyre
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 13-09-2017, 03:53
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-04-2007, 12:41
 3. Festivali i Kenges Kishtare - Kosove
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-06-2006, 16:47
 4. Festivali i Kėngės nė RTSH 2005
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 18:17
 5. Nga Festivali Kenges 2002
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-01-2003, 02:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •