Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Historia nuk sht vepr e ca protagonistve pa skrupuj!

  Historia nuk sht vepr e ca protagonistve pa skrupuj!

  AHMET SHQARRI  Nga disa prej atyre q nuk ia prtojn t llapin pr do mbrmje ekraneve t ndryshme televizive, ve shum marrzive t shumta q ata prtypin npr goj, nprmjet diskutimeve me demek analitike, dgjojm t thuhet, ashtu si kalimthi, edhe ndonj brokull t till, se historia e vrtet e ktij vendi na filluaka pikrisht pas viteve 90. Nn strehn e demokracis q t lejon t shprehesh si t duash dhe si t kesh qejf, lloji i ktyre protagonistve q e kan m pr zemr t flasin kshtu, po shtohet gjithnj e m shum. T flassh e t shkruash me sigurin e atij q i plqen vetja dhe q mendon se i di t gjitha, prfshi ktu edhe brjen e historis, kur n fakt shprndan vetm mjegull dhe paqartsi, nuk sht gj tjetr, vese nj fasad pr t fshehur ndrkoh fytyrn e vrtet prej plasteline q koniunkturat e ndryshme mund t ta ndryshojn sa her t duan.  Para ca kohe, i gjendur mes disa kolegve gazetar, nuk u ndjeva mir kur njri prej tyre, m i ri se ne t tjert, nuk reagoi fare kur erdhi dhe na takoi nj nga mjeshtrit m t shquar t futbollit ton. Mendova se nuk e njihte dhe ky mund t ishte edhe shkaku i asaj sjelljeje jo fort t kndshme, kur i riu nuk u tund hi nga vendi i tij, tek po rrufiste si nj i rritur kafen, ndrkoh q ish-kapiteni i kombtares son n vitet 70 po na prshndeste t gjithve sa ishim, ulur rreth nj tavoline. Natyrisht q nuk e kishte par ndonjher n fushn e lojs, sepse n ato vite kolegu yn i ri gazetar nuk kishte lindur ende, megjithat t mos kishte dgjuar asgj rreth emrit t ktij idhulli t tifozeris s asaj kohe, si na tha, kur mjeshtri yn i futbollit u largua, kjo ishte m se injoruese, pr t mos thn turpruese, pr kt protagonist t pas viteve 90, q pr do dit, s bashku me disa t tjer t skots s tij, vazhdon t shkarravis gazetave dhe t llap sa n njrin ekran televiziv n tjetrin, pikrisht pr futbollin t cilin n fakt ai nuk e njeh dhe nuk ka se si ta njoh! Ky rast, po t ishte i vetmi, mund t dukej pak si naiv pr tu trajtuar dhe mund t ishte harruar, por ndodhia me mjeshtrin e shquar, q njri prej protagonistve t sotm nuk e njohu, sht br nj e vrtet e hidhur edhe pr shum mjeshtra e personalitete t tjera t sportit ton, t cilt gjithsesi jan aty, n vendin e tyre, t thjesht, por krenar pr at histori q kan shkruar, paka se jo pas viteve 90  Pr ta br edhe m konkrete iden e gabuar t disa protagonistve t sotm, se historia e vrtet e ktij vendi na filluaka pikrisht n kto koh, kur ata paskshin pasur fatin t lindin(!), po kujtoj edhe nj rast tjetr, po aq mohues pr ta, sa edhe ai q prmenda m sipr. N shenj respekti pr t kaluarn e suksesshme t mjaft sportistve, q prbn ndrkoh edhe nj pjes nga m t mirat dhe m emocionueset e historis s ktij vendi, pra, jo thjesht pr nostalgji, her pas here flas e shkruaj pr bmat e vrteta t tyre, aq m tepr kur sot jemi dshmitar t nj historie jo fort t plqyeshme q po prshkojm dhe q ndokush, pr nj protagonizm artificial t tijin, prpiqet ta paraqes si t vetmen dhe m t saktn q kemi! N kt kndvshtrim pata botuar disa vite m par dika rreth jets s njrit prej golashnuesve m t mir q ka njohur historia e futbollit shqiptar, Ilir Prnaska. Nuk mund t mos e kujtoj knaqsin q m dhan ato dit lexues t shumt, t cilt me kt rast vlersonin s teprmi idhullin e tyre t dikurshm, q me lojn e tij, t pakrahasueshme n stil dhe pasion, ftonte pr do ndeshje n stadium mijra e mijra tifoz, ndryshe nga far ndodh sot! Deri ktu nuk ka ndonj gj t veant pr tu shnuar, por ai, paradoksi, vjen m posht, kur disa nga ata protagonistt e rinj q pretendojn se historia fillon pas viteve 90, m shprehn nj lloj mdyshjeje rreth vendit ky q ky i panjohur, sipas tyre, (Ilir Prnaska!) na paska zn n faqet e gazets! Sipas protagonistve t sotm, q pretendojn se historia fillon me ta, t flassh pr Mesin, Ronaldinjon apo Bekamin, ia vlen, sepse je m interesant dhe m modern gjat atyre tjerrjeve pa fund t diskutimeve analitike npr ekrane televizionesh, ndrkoh q edhe gazetat shiten m shum kur shkruan pr ta  Kuptohet, do media ka politikat e saj editoriale, q lidhen edhe me interesat e msiprme tregtare, pr t cilat pretendojn disa nga protagonistt e sotm, por kjo nuk mund ti ndaloj aspak t tjert, ata m me kultur dhe profesionalizm, q kan nj vizion m t gjer dhe m patriotik rreth identitetit t ktij kombi, pr t hedhur nj vshtrim edhe n t kaluarn historike t tij, gati t injoruar  T jetosh t tashmen dhe t shpresosh pr t ardhmen sht dika e ngjizur n natyrn njerzore, po aq sa sht i till edhe kthimi her pas here n t kaluarn, pr t par se hapa kemi hedhur, q t kemi pastaj kujdes pr t tjert q pasojn. Ndoshta, ndodhit e lartprmendura nuk jan zbrthim i ksaj ideje s cils po prpiqem ti gjej fundin, megjithat, kur shoh se kolegt tan t prtej kufijve e ruajn dhe e kujtojn me respektin q i takon historin e vendit t tyre s bashku me protagonistt q e kan shkruar at, them se disa prej protagonistve tan t ditve t sotme nuk duhet t jen m t zgjuar se ata, prkundrazi. Ajo q u transmetua para disa ditsh n nj nga kanalet televizive italiane rreth gazetarit t shquar Enco Tortora, q vite m par gabimisht dhe tragjikisht e ngatrruan me mafian, ishte nj tregues kuptimplot i ruajtjes dhe risjelljes n kujtes t vlerave njerzore dhe profesionale t tij, prej kolegve t cilt duke i br homazh shokut dhe mikut, nderuan dhe respektuan ndrkoh edhe nj pjes nga e kaluara e historis s gazetaris s atij vendi. Ndrsa, kam vn re tek ne, edhe n ndonj rast kur flitet, p.sh., pr muzikn ton t leht, t ashtuquajtur tani si moderne, kta protagonistt e sotm, q mendojn se historia e vrtet ka nisur t shkruhet pas lindjes s tyre, flasin e far nuk flasin pr lloj-lloj moshatari kngtar apo kompozitor dhe nuk kujtohen aspak pr t thn se ka pasur edhe nj Ferdinand Deda, i cili pa diskutim sht dhe mbetet nj nga protagonistt e shquar t krijimit dhe zhvillimit t ksaj muzike, duke shkruar disa nga flett m t bukura t historis s saj! Po kshtu edhe pr nj tjetr personalitet t ktij niveli, Koo Devole, i cili pr fatin e keq, sepse nj ast i jets s tij u paragjykua si rasti i gazetarit italian Enco Tortora, jo vetm nuk prmendet si ai, prkundrazi, sht ln krejtsisht n harres me gjith at kontribut t muar q ka dhn n historin e humorit shqiptar.  Rastet e disa protagonistve t sotm q nuk e kan pr gj t injorojn t kaluarn, q me t mirat dhe t kqijat e saj, n fund t fundit, prbn historin e nj vendi, po dalin tani shum shpesh n skenn ton t prditshme, saq e gjith kjo mani njerzish-mohues dhe pa skrupuj, po kthehet n nj dukuri t shmtuar shqiptare. Disa, ngaq nuk din m shum se kaq, t tjer se duan ti shrbejn protagonizmit t tyre fals, q t gjith kta prbjn at shkarrashkruajtje dhe llafazanri t paprballueshme me t cilat ndeshet pr do dit lexuesi dhe ndjeksi i zellshm i ekraneve televizive, q me kt rast po i del nga kujtesa edhe ajo pak histori e mir dhe e bukur q patn prjetuar nga ngjarjet dhe protagonistt e djeshm  T thuash se edhe gazetaria e vrtet shqiptare ka nisur ta bj historin e saj vetm pas viteve 90, duke mohuar me nj t rn shpate prej protagonisti t sotm gjith at tradit shkrimi t shklqyer q nga Rilindja e deri tani, kjo sht nj nga ato deklarimet m t fundit butaforike q vjen prej skenash televizive plot zhurm, ku edhe n kt rast shqiptari i thjesht e sheh veten t kryqzuar nga padija dhe kaosi q e rrethon n kt xhungl mediatike n t ciln po jeton!


  20/12/2008


  standart

 2. #2
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562
  Absolutisht nje artikull mjafte i goditur.

  Te them te drejten qekur AHMET SHQARRI u largua nga emisioni "Nga njera ndeshje tek tjetra" sikur u zemrova pak por ky eshte nje tip paksa i veante. Shpesh here flet pak si shume por ndonjehere godet dhe ne shenje.

  Kisha nje shokun tim, e kam dhe tani shok vecse nuk takoheshim sic takoheshim dite per dite ne gjimnaz.

  Mbaj mend qe luante njehere S.K. Dinamo ne Riga te Letonis. E pyes per provokim : Ke deshire qe Dinamo te fitoj 1-0 apo 3-0. Pergjigja e tij ishte te humbasi 4-0. Shikoje se deri ku shkon cmira e nje njeriut.

  Padyshim qe ne kampionat jemi kundershtar, por ne arenen Nderkombetare si Dinamo, si Tirana, Vllaznia etj perfaqesojne kete Komb dhe fitorja e do njeres prej ketyre eshte fitorja jone.
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

Tema t Ngjashme

 1. A duhet t bashkohet Kosova me Shqiprin?
  Nga tani_26 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2297
  Postimi i Fundit: 16-10-2019, 02:19
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 11:37
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 02:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 15:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •